KERK EN ZENDING Voor BETER SCHILDERWERK JAC. BLOK DE KARTEERINGS-VLIEGER VONK VERTELT ZATERDAG 2 MEI 1936 BINNENLAND Snelle vrachtdienst naar Japan Belangrijke aanwinst voor de Rotterdamsche haven I>e Nippon Yusen Kaisha is met Kokusai Kisen Kaisha tot overeenstem ming gekomen omtrent een gemeen schappelijke vrachtdienst tusschen Ja pan en Europa, onder de Directie van de Nippon Yusen Kaisha. De N.Y.K. en de Kokusai zullen 5 nieuw motorschepen, welke in Japan gebouwd zijn, in de vaart brengen. Deze schepen hebben een maximum snelheid van 20 knoo- pen, terwijl c.e dienst zal worden gebaseerd op een behouden vaart van 16V2 mijl. De nieuwe dienst zal worden geopend met de „Kashii Maru", 9600 tons, welk motor schip 13 Juli a.s. van Rotterdam als laatste haven zal vertrekken en de afstand Rotter damSingapore in 22 dagen, en Rotterdam- Kobe in 33 dagen zal afleggen. Het ligt in de bedoeling van de reeóerij met de 5 nieuwe schepen een maandelijk- sche sneldienst naar het Verre Oosten te onderhouden, naast de thans bestaande pas sagier- en vrachtdiensten. Voor Rotterdam als laatste Europeesche aanloophav deze uitbreiding van groot belang zijn door ce snelle en directe verbinding welke met China en Japan tot stand komt en een be langrijke attractie voor het achterland biedt om meer via Rotterdam te verschepen. Het s.s. „Amsterdam" naar Italië verkocht Nederlandsch grootste vrachtschip Naar wij vernemen is het grootste vrachtschip van ons land, de ruim li.500 bruto register ton metende „Am sterdam" van de K.N.S. onder voorbe houd van inspectie, verkocht aan Itali- aansche reederij, welke te Napels is ge vestigd. De pogingen om de ..Amsterdam" te ver- koopen zijn reeds geruimeu tijd gaande. Enkele maanden geleden is ook met Duit- sche belanghebbenden onderhandeld, die het schip wilden inrichten als moederschip voor de walvischvaart, doch deze oncerhan- delingen zijn afgesprongen omdat geen over eenstemming bereikt kon worden over de bet al ingsvoorwaarden. Waar het schip in uitstekenden staat ver keert, mag thans verwacht wordon, dat de verdere exploitatie eerlang onder Italiaan- 6che vlag zal geschieden. Volkenbond en Vredt Dr. H. Colijn zal spreken Ter gelegenheid' van den Volkenbondsdag '(18 Mei) organiseert de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, evenals vorige jaren, wederom een groote demonstratieve bijeen komst in het gebouw van K. en W. tc 's Gravenhage, op Maandag 18 Mei as. De ver eeniging heeft den voorzitter van den raad van ministers, Dr. H. Colijn, bereid gevon den op dien avond een rede uit te spreken. Voorts zal het woord worden gevoerd door Mr. A. M. Joekes. Inspecteur-generaal voor de Scheep vaar De heer C. Fock gaat heen Aan den heer C, Fock, inspecteur- generaal voor de Scheepvaart is eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen dienste. De nieuwe inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, die met ingang van 1 Juni a.s. den heer Fock zal opvolgen, werd in 1886 te Doesburg ge boren. Hij kwam in 1902 bij bet Koninklijk Instituut voor de Marine en werd in 1906 aoelborst eerste klasse. Eenige jaren daarna werd hij bevorderd tot luitenant ter zee dei- Me klasse en in 1916 verliet hij den zeedienst Van dat jaar af is de heer Van 't Haaff ge durende den verderen mobilisatietijd ver banden geweest aan het crisis-bureau in verbanc. met de scheepvaart en in Decem ber 1920 werd hij benoemd tot inspecteur voor de scheepvaart in algemeenen dienst, -welke laatste functie hij thans verwisselt voor die van inspecteur-generaal. De N.C.R.V. en haar Palestinareis Het Centraal Bureau der N.C.R.V. deelt ons mede: „Met meer dan gewone belastelling wordt door onze landgenooten het verloop van de N.C.R.V.-reis naar het Heilige Land ge volgd. Niet alleen vam de zijde van vrienden en verwanten, maar ook anderzijds blijkt men omtrent den gang van zaken bij de door Prof. Dr. F. M. Th. Bob 1 en Ds. W. F. M. Lindeboom geide tocht zeer benieuwd. Een tweede radio- telegram brengt de be langwekkende mededeeling, dat in i e a e r geval Jeruzalem zal worden bezocht. Het is echter onmogelijk gebleken om op den vastgestelden datum. 9 Mei, weer in het Vaderland terug te zijn. hetgeen voor de predikanten onder de reisgenooten wel licht moeite geeft omdat men nu eerst Maanc-ag 11 M-ei zal kunnen repatnee- ren. Alles is wel aan boord." DE ECONOMISCHE BESPREKING MET BELGIE Overeenstemming tusschen de onderhandelaars Naar wij vernemen, zijn de economische onderhandelingen met België thans zoover gevorderd, dat de Nederlandsche en Belgi sche onderhandelaars tot overeenstemming zijn gekomen en dat nu de resultaten dezer besprekingen bij de beide Regeeringen m studie zijn. DERTIGDUIZENDSTE INWONER VAN ZEIST Het aantal inwoners van de gemeente Zeist is op 30.000 gekomen door de geboorte van een zoon in het gezin van den los- anbeider Van Zanten. HET PRINSES JULIANA NOODFONDS Bij de op 30 April gehouden trekking der loterij van de vereeniging Simavi afdeeling „het Prinses Juliana noodfonds", is de eere- prijs een schilderij door H. M. de Ko nrogin voor deze loterij geschonken ge vallen op het lot nr. 10992. Beroepen: Te Zwolle, J. R. Wolfensber- ger te Sneek. GEREF. KERKEN ingenomen: Naar Emmer Compas- cuur, R. Douma, cand. en hulppred. te Har- denberg. Cand. A. de Groot, hulppred. te Naaldwijk, heeft in het beroep van Poortu- gaal nog geen beslissing genomen. BEROEPBAAR Cand. J. Blum van Deventer, die benoemd werd tot hulpprediker van de Gerei. Kerk te t, bljjft beroepbaar en is verschillende Zondagen In de gelegenheid de kerken te dienen. Adres na 15 Mei: Schoolstraat 4 te Olst PROF. G. WISSE Naar we vernemen heeft de classis Amster dam der Chr Geref. Kerk het beroep va gemeente Amsterdam-Oost, uitgebracht op prof. G. Wisse, na wijziging van den beroep- brief geapprobeerd. Prof. Wisse heeft zich ook bereid verklaard naast zijn kanselarbeid herderlijk werk te verrichten en dit is alsnog in den beroepbrief opgenomen. EV. LUTH. KERK TE ALKMAAR De samenwerking tusschen orthodoxen vrijzinnigen in de Évang. Luth. Gemeente te Alkmaar heeft er toe geleid, dat één Zondag per maand het kerkgebouw der gemeente ter beschikking der orthodoxen wordt gesteld. Voorbs zal de in groote meerderheid vrijzinni gen Kerkeraad officieel den orthodoxen predi kant Ds. M. P. Stal, van Haarlem uitnoodigen het catechetisch onderwijs aan de kinderen der rechtzinnigen te geven. GEREF. VRIENDENKRING De Geref. Vriendenkring, kring van be daarden inzake verschillende aangelegenhe in in de Geref. Kerken, vergadert in tweede algemeene vergadering Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) in de Eendracht te Eot- PREDIXANTEN VOOR NED.-INDIE ;n toe hebben wij aandacht gevraagd voor het moeilijke probleem der predikan ten-voorziening van Ned.-Indië. Enkele uit zonderingen daargelaten, is het nog een zeer sober aantal gebleven, dat zich losmaakt van het moederland en naar Insulinde gaat, om er te helpen voorzien in den grooten nood aan geestelijke verzorging. Ds. K. F. Creutzberg in Kediri noemt in het Alg. Prot. Kerkblad feiten en ver bindt daaraan, opmerkingen, welke hei vraagstuk weer eens scherp belichten. Hij deelt mede, dat hijzelf twee predikantsres- sorten bedient, met enkele duizenden Pro- testantsche inwoners, verspreid over een oppervlakte \an pl.m half Nederland in een zeventig-tal grootere en kleinere centra. De R.K. Kerk, met veel minder lenen, heeft in datzelfde gebied zeven pastoors. Nu zijn er wel noodoplossingen gevonden door het aanstellen hier en daar van Gods- dienstonderwijzérs, maar men gevoelt, dit is geheel onvoldoende. De bezwaren in 't moe derland? „Te warm, te zielig voor schoon)- ouders, „ik weet niet of ik er wel tegen kan" en meer. Zoo pas kreeg ik nog een erslag over een jong predikant, die op de raas: waarom hij niet naar Indië ging, in de me.est sprakelooze verbazing antwoordde, dat hij dóarover nu nog nooit gedacht had!" Ds. Creutzberg eindigt met een Indisch ge peperde philippica: „De dozijnen pastoors en zusters die over Indië uitgestort worden, weten tenminste één ding: wat gehoorzaamheid is. En on- dertusschen zit het Protestantisme neer, en zucht over offers die zóó zwaar zijn, dat de I-Ieere zóó iets toch onmogelijk vragen kan, _Als een Roomsche mij vraagt hoe dat bij ons toch wel zit, schaam ik mij weg! ,,'t Is treurig 't te moeten erkennen, maar wij zijn de rnenschen van de breede blik en de groote mond: de daad laten wij over aan Roomschen en Gereformeerden". HET FRIESCHE N. TESTAMENT De uitgave van het. Nieuwe Testament in het Friesch heeft blijkens mededeelingen in het orgaan van het Ned. Bijbelgenootschap niet alleen succes gehad, maar ook groote belangstelling gewekt in kringen, die tevo ren niet bij het Bijbelgenootschap waren aangesloten. Thans is ook een vraag inge komen de Psalmen in het Friesch uit te geven, welke vraag aan de Commis sie voor de nieuwe uitgaven zal worden voorgelegd. ZIELSZORG EN ZIELVERZORGERS Een ernstig en behartigenswaardig woord schrijft dr. J. C. R oos e in de Nieuwe Theol. Studiën over het zeer groote be lang van de verzorging der ziel, inzonder heid van theol. studenten en predikanten. Hij stelt tal van vragen, en beoogt daarmede het verantwoordelijkheidsbesef wakker te roepen en te versterken van allen die de Kerk dienen voor dit deel van haar taak: zielzorg, ook voor de zielzorgers, tijdens hun voorbereiding en daarna. Wat de Academie betreft: is ei- in die jaren voldoende leiding voor hen, die zoo kort daarna verantwoordelijke leiders der gemeente zullen zijn? Is de verhouding tus- scheai intellectueele vorming en geestelijke vorming e\enwichtig? Anderzijds: ook de persoonlijke zielszorg De heer B. Offringa. hoofd van de Chr. School te Hazerswoude, vierde qhltren zijn. zilveren onderwijzers jubileum. Overzicht, tijdens de f eestbij eenkomst. Eerste rij, vijfde van. links de jubilaris met zijn eclitgenoote der gemeenteleden roept om voorziening. Dr. Roose herinnert aan een pakkend beeld van Dean Inge: als wij een aantal flesschen met nauwe halzen (en wij zijn allemaal fles schen met nauwe halzen!) met water moes ten vullen, zouden wij ze dan op een rijtje zetten en er een puts water over uitgieten? Dót gebeurt op de preekstoel! Mogelijk, o^t er hier en daar een droppel in een flesch terecht komt, maar het meeste water is verloren. Het belangrijkste deel van hst werk van een predikant moet zijn: dc go- neming der ziel. Zijn doelstelling verbreedend, besluit de schrijver: „De diepste nood der Kerk hangt niet samen met geldgebrek of organisatie, maar met het feit, dat Christus Zijn Woord waar maakt: Zonder mij kunt gij niets doen". GIFTEN EN LEGATEN Naar testamentaire beschikking van wijlen den heer K. Duyser te Leimuiden-is aan de Geref. Kerk aldaar gelegateerd f 5000 voor de kerk en f 2000 voor de diaconie. Insulindestr. 258a, R'dam - Tel. 43251 Intern. Conferentie van de Jodenzending Te Heramen gehouden Men schrijft ons over het vervolg en van de deze week gehouden Internationale Conferentie van werkere in de Jodenzending, nog het volgende: Er was op deze conferentie van -werkers in de Jodenzending, nog het volgende: Er was op deze conferentie een sterke nei ging om op combinatie tusschen Joden en Christenen aan te werken. Dr. Frank maakt geen onderscheidd in Hamburg en tot de ge meente die in zyn kerk samenkomt en die de achtergrond vormt van zijn diaconessenwerk liehooren Christenen van Joodschen en niet-Joodschen bloede. Ds. Simpson, die een gemeente leidt in het Noorden van Londen, waarin weleer vele def tige families woonden, welker huizen, het is waarlijk geen vooruitgang zonder meer, tol bewoning van meerdere Joodsche families die nen, verhaalde van samenkomsten in kleinen kring en het contact dat hij als wjjkpredi- kant met de vele Joodsche bewonens vindt. Hetzelfde doet reeds jaren Pastor Johnson, die in dienst van de Noorweegsehe Luth. Zending te Budapest werkzaam is. Hij komt voortdurend in Joodsche clubs om daar kleinen kring lezingen te houden. Dit bevor dert verwijdering van vooroordeel en eerlijk begrijpen van elkander, „removing of preju dice and honest understanding", gelijk Ds. Van zijn verblijf op Nieuw-Guinea Wederwaardigheden op Efraan Het eiland Efman Wanneer men pier vliegtuig aan de West punt van de Vogelkop de Straat Sele over steekt ligt een paar kilometer zeewaarts in een smal langgerekt eilandje temidden van koraalriffen als een van de veelbezcu Zuidzee-eilanden. Vanuit de lucht zijn de koralen duidelijk zichtbaar en met hun blauw-grijze kleur vormen ze een scherp contrast met het hei-gele strand, dat het eilandje Efman omzoomt. Zoo zagen we onze tijdelijke woonplaats eind November van het vorige jaar, toen we voor een korte tijd met één vliegtuig Ef man als basis namen om vandaar uit de estlioek van Nieuw-Guinea te karteeren. Midden over het eiland lag het vliegveld kust tot kust met een lengte van onge- 600 meter. De heele kampong was leeggeloopen toen we kwamen landen. De meesten bleven op een eerbiedige afstand staan, maar een paar knapen voelden zich brani en durfden zelfs het vliegtuig aan te raken. Toen ik op een gegeven moment ae motoren weer startte om naar de hangar te taxiën, tuimelde er eentje van onder de machine vandaan. De schrik was 'em zeker een beetje in z'n beenen geslagen, want op een veilige afstand ging-ie op de grond zit ten. Als z'n glaatskleur het toegelaten had, waarschijnlijk ook wel bleek wegge trokken zijn. Wanneer het toestel opgeborgen is, blij- nog geruimen tijd om de hangar drentelen, terwijl wij ons te goed gaan doen aan de rijsttafel. Zwemmen en voetballen Een attractie was, dat we hier in de zee konden gaan zwemmen. In Babo was dat onmogelijk; afgezien van het feit, dat het ater modderig was, verschenen er van tijd tijd wel eens krokodillen, op zoek naar een lekker hapje. De kampmeester Ver- steegh op Efman verzekerde ons, dat hier voor dergelijke veelvraten geen gevaar be stond; ook haaien kwamen niet voor. Ik echter niet 7X>o zeker van, want Ver- steegh zelf waagde zich niet verder dan een metertje van de steiger. Dat deed-ie voor z'n vrouw, vertelde hij me in vertrouwen. Aan gezien wij nog geen zorgen op dat punt lebben, was voor ons deze voorzichtigheid erbodig. Zoo zwommen we elke middag een uur tje in het zilte nat. Wanneer je rnoe was, ging je maar op de rug drijven. Door het groote zoutgehalte levert dit ook voor min der dikke rnenschen geen bezwaar op. Het ging zoo een veertien dagen goed, toen we op een gegeven oogenblik een vijf- meter onder de kust een troep bruinvis- schen van een paar meter lengte zagen voor- bijzweinmen. Daarna bleven wij ook wat meer binnen het bereik van de steiger. Het feit. dat twee dagen later twee kleine kro kodillen zich in de vischfuik verward had- Het eerste artikel werd geplaatst in ons blad van 25 Apri. den, deed echter de deur dicht. Sindsdien lieten we het verleidelijke gerulsch van koele golfjes aan onze ooren voorbijgaan. Om toch de noodige lichaamsbeweging te hebben grepen we naar de voetbal. Papoea's waren enthousiaste spelers en toonden een goed begrip voor het spel. Al les ging op bloote voeten en het is onge- loofelijk hoe hard ze daarmee kunnen schie ten. De tribune was altijd goed bezet en op onmiskenbare w.ijze uiting aan haar goed- of afkeuring, onverschillig wie daar mee in het zonnetje werd gezet. Wanneer het al te warm was om te voet ballen, gingen we op ons gemak op de steiger een potje visschen. Het is me wel gebleken, dat het visschen met een ongeveer vijftig meter lang vischlijn bijzonder routine ver- eischt. Meerdere malen had ik een behoor lijke knaap aan de haak, maar ik vermocht 'em niet op het droge te krijgen. Het is dan wel een vernederend ge zicht, wanneer je een klein Papoea-jon getje met een reuze-visch op z'n nek naar huis ziet gaan. Maar dat zijn van die dingen, waar je je niets van aan moet trekken; niet iedereen is een ge boren hengelaar. Behalve het zoeken naar vreemdsoortige schelpen op het strand, waren dat de ge neugten op ons kleine domein. Zeker mag ik echter niet vergeten de prachtige zons ondergangen achter de bergen van het eiland Salawati. De kleurenrijkdom van de lucht en de weerspiegeling van de zon in het water, gescheiden door de scherpe arte profielen, terwijl op de voorgrond de romantische palmboomen hun bladeren zachtjes met de wind laten meewiegen, vor men tezamen een onvergetelijk schouwspel, dat telkens opnieuw bekoort. Snel krijgt daarna het licht der sterren overhand en is de tropennacht ingegaan. Varkensjacht op Salawati Op een morgen na het vliegen, toen het eer voor het verder gedeelte van de dag geen fotografie-mogelijkheden beloofde, zou den we gaan probeeren een varkensboutje op de kop te tikken. Beschermd tegen bloed zuigers door puttees en rijbroeken, togen we met z'n drieën op pad. Een prauw, bemand met vier Papoea-roeiers, moest ons naai eiland Salawati brengen, ongeveer twee uur varen. De prauw was op de bekende ma nier uitgerust met evenwichteboomen en een verhoogde bodera met dakbedekking. We kwamen aan in de nabijheid van. et kampong, half verscholen in het bosch. Daar moesten we, vóór we het bosch ingingen, een gids opscharrelen. Wanneer je alleen op het vertrouwen in je oriëntatievermogen het dichte oerwoud poogt te doorkruisen, loop je kans, dat je de zee niet meer terug ziet. De Papoea'6 kennen als 't ware elke boom; zoo oppervlakkig te zien zoeken zich kris kras een weg. Teruggaande echter gaat het recht toe recht aan en precies ko men ze dan op het punt van uitgang uit. Volgens de kepala-kampong, kampong hoofd, hadden we niet veel kans om te schieten. Meestal komen de.-varkens.'s mor gens vroeg dicht bij de kust om te drinken. We waagden het er toch maar op, al was het alleen maar om een eindje de rimboe in te trekken. Voorop ging de Papoea, al kappende. Zoo goed en zoo kwaad als het ging volgden we, zooveel mogelijk de scherpe dorens ontwij kend, die in lange slierten zich van boom tot -boom kronkelden. Na een poosje kwamen we op het strand uit, dat we een paar minuten volgden om dan weer naar binnen te zwenken door een moeras-gebied. In het begni prolleerden we droge voeten te houden over boomwortels en omgevallen boomen, maar successievelijk gleden we er es een keertje af en dan stond je tot aan je knieën in de modder. Later bleek het niet erg te zijn, want toen moesten we een paar modderriviertjes doorwaden. Om ons heen was alles stil, af en toe werd de rust verstoord door een troep papa gaaien, die krassend over onze hoofden vlo gen of door een kraai, die in de verte op een boomtak z'n onwelluidend geluid liet hooren. Op verschillende plaatsen ontdekten we /arkenssporen, soms omgewoelde plekken, vaar ze met elkaar gestoeid hadden. Scherp luisterden wc uit of we niet het bekende geknor van zoon beest kooiden opvangen, maar alleen het suizen van de wind door de boomkruinen bereikte ons. Drie uur lang hebben we op die manier rondgebaggerdik geloof, dat je nog beter de vierdaagsche kunt meemaken. Dan heb je nog vaste grond onder de voeten. Langs een andere weg gingen we terug, blijkbaar door de Papoea's begaanbaar ge maakt, te oordoelen naar de dunne boom stammen, waarover je moest balanceeren. Door de modder waren onze schoenzolen speigelglad geworden en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Een van ons liep zwaaiend met z'n armen over zoo'n even wie h tsboom gleed onder uit en kwam met een doffe klap in de zwarte brij terecht. Alleen z'n geweer kon-ie droog houden. Onder groote belangstelling van de dor pelingen maakten we onze entree in de kampong. Ik geloof, dat ik me niet vergiste, dat vooral liet jongere deel een beetje iro nisch keek. Het was dan ook wel een have loos stelletje, dat. daar met groote geweren zonder buit kwam aansjouwen. Een niet-alledaagsch verzoek In het huisje van de kepala-kampong rookten we een sigaret. De heer des huizes bleek een vrij intelligente knaap te zijn. Hij vroeg allerlei over de vliegtuigen, die hij hoog in de lucht boven z'n eiland gezien had. Tot slot deed-ie me de vraag of ik niet es een keertje laag over kon vliegen, dan kon hij beter zien hoe ze er uitzagen. Een heel verschil met. het overgroote deel van het Nederlandsche publiek, dat, in het geval wanneer een vlieger in een blijmoedige stemming is en met élan over Hollands bodem scheert, een regen van klachten op de hoofden van den Minister van Defensie en 'den Commandant doet nederdalen. Ik kon naderhand het kampong hoofd dit genoegen niet ontzeggen. Of hij inderdaad goed gezien heeft, hoe het toestel er uitzag, durf ik niet be weren, want ik heb em nogal hard het strand zien afloopen het bosch in. Toen ik wat hooger steeg, kwam hij weer voor de dag en stond hij druk met een of andere doek te zwaaien. Om op het verhaal terug te komen, toen we wat uitgerust waren, klommen we in de prauw en lieten ons zacht meedeinen op de wiegelende golfjes. Het was intusschen al vrij laat geworden en zienderoogen werd het donker en binpen een half uur hadden de sterren de heerschappij verkregen. Door het inmiddels ingetreden laag water liepen we zoo nu en cian vast op een koraal rif. Op het gewicht minder te maken spron gen de Papoea's in 't water en duwden ons over de onveilige plaats heen. Bij de kust van Efman werd het zoo erg, dat de prauw regelmatig over de bodem schuurde op het laatst heelemaal vast zat. Toen hielp er geen vadertje of moedertje maar moesten ook wij het water in om aan de kant te komen. Dien avond hebben we geen varkensbout gegeten. (Nadruk verboden) JOH. VONK Landtchup pp Soron.4* -Dajdkkers op Babo. Simpson het noemt. Het is een eerst® stap. Zoo ook het Joodsche dames-gezelschap dat, geheel uit eigen beweging, in Budapest sa menkwam om in de zaal van een koffiehuis samen de Bijbel te lezen en waarmede Mevr. Forgan eerst later in aanraking kwam, ver toonde uitgesproken heilbegecrigheid. Het schy'nt dat de nood in Midden- Europa de harten doet openspringen. Niet dat de leden der conferentie zich illusies maken, het wantrouwen laat zich niet met één slag overwinnen. Geloof is niet hetzelfde als bereidheid om te dis cussieeren. Maar zeker is dat de weg voor een diepere toenadering wordt geëffend. Dit ook van elders bekende feit, wordt door vele leden bevestigd. Juist nu, nu niemand het zou verwachten, komen vele Israëlieten in Duitschland om dooponder- richt vragen. Het is de Geest des Hoe ren zelf, die hier aan het werk is, aldus Ds. Forgasz uit Budapest. Breed discussieerde de conferentie over d« vraag waar de volgende conferentie-zitting zal plaats vinden. Het bestuur ontving man daat om in 1937 een nieuwe conferentie voor te bereiden, liefst in midden-Europa. Ook de vraag omtrent de modus quo werd bespro ken. Het zal geen gewone comité-vergadering zijn, ook geen groote conferentie als te War schau en te Budapest, maar een kleine con ferentie die de organische eenheid van het werk met de andere zendingsarbeid der Oir, kerken zoo mogelijk zal doen uitkomen. De conferentie werd door den voorzitten Ds. Pemow, met dankzegging gesloten. OM DE TRANSSUBSTANTIATIE De hoogkerkelijke Kerk-Ume (Chunfi Union) in de Engelsche staatskerk, heeft een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat de Kerk van Engeland tot het geloof in de werkelijke tegew- tegenwoordigheid van lichaam era bloed van Jezus Christus onder de gestalten van brood en wijn in het allerheiligst altaar sacrament verplicht is; dat verder de vooit durende l>ewaring (reservatie) van het al taarsacrament voor stervenden en voor uii> deeling der communie aan zieken en wia overigens buiten de godsdienstoefeningen communiseercn noodzakelijk ia en tenslotte dat de in het altaarsacrament aanwezig» Christus aanboden moet worden. Hoe groot de tegenstellingen in de Ang- licaansche kerk zijn blijkt, wanneer men aan het bovenstaande een gelijktijdig be richt toevoegt, namelijk dat de Anglicaan- sche bisschop van Liverpool den hoogker kelijken predikant van St. Helen heeft aan geschreven om zijn amibt neer te leggen, wijl deize predikant op een Zondag eucha ristische Godsdienstoefeningen hield. Naar het oordeel van den bisschop behooren zoodanige diensten in de Anglicaansche kerk niet thuis, noch een predikant die zulke diensten leidt. Van de Balische Christenen In het Zendingsblad komf een artikel x>r over de Zending op Bali in verband met een bezoek van den Gouverneur-Gen^ raai aan Bali. Een groep vertegenwoordi gers van de Heidensche bevolking wilde defileeren voor den Gouverneur-Generaal. Ook een groep vertegenwoordigers van het Mohammedaansche deel der bevolking wilde dat doen. Daarbij moest ook hun religie uitkomen. Elke groep wilde daarom defileer ren voor den Gouverneur-Generaal, zoo als dat paste bij hun godsdienst N uwilde het kleine groepje Christenen niet achterblijven in eerbetoon aan den Gouverneur-Generaal. Daarbij moeet dan echter duidelijk uitkomen, dat zij Christe- i waren, maar tevens Baliëre wilden blij- i. Zij kleedden zich in hun eigen Balisch stgewaad. Maar bij hun optocht voorbij den Gouverneur-Generaal voerden zij een witte vlag mede, waarop in goud was ge stikt een gouden kruis met daaronder het woord van Jezus: „Zoo iemand dorst heeft^ die kome tot Mij en drinke". En toen zij voorbij den Gouverneur-Generaal trokken, zongen zij Ps. -421: „'t Hijgend hert der jacht ontkomen". Zoo toonden zij, dat zij echte Baliërs waren, maar tegelijk ook Chris^ ten. Die demonstratie was hun niet door een ander aan de hand gedaan, maar geheel door hen zelf zoo bedacht. Te Emmen (Dr.) bestaan plannen vooj? den bouw van een Ned. Herv. Diaconessen- UIT DE TIJDSCHRITEN „Onder eigen vaandel" van April beval o.m. een artikel van Prof. Dr. J. N. Bakhui zen v. d. Brink, over: die evolutie van het dogma; het is een belangwekkend historisch overzicht, maar tevens een in zijn eenheid sterk betoog tegen hen, die bij het woord „dogma" alleen maar denken aan iets, wat stabiel, zoo niet verstard is. Neen, zegt de schrijver, „hier geldt het woord van Schleiermaoher: das Ohristentum ist durch und durch polemisch; vooreerst naar bui ten, maar niet minder binnen eigen kring en dat maakt, dat de geschiedenis van het dogma niet eindigen zal, zoolang er Kerk bestaat en voorts, dat deze „geschiedenis" altijd weder bij het begin beginnen moet. Dit begin is de vervulde Openbaring". In deze aflevering vertelt Ds. C. J. H. Ver- veys een en ander over jeugdpreeken uit den ouden tijdi; in het begin der 19e eeuw reeds heeft de jeugd afzonderlijke belang stelling gëhad. In zij® Kroniek deelt Ds. A. B. te Winkel mede, dat in de brieven uit de lading van de Uiver heel wat propaganda-lectuur van het communisme gevonden is. sommige brieven hadden zelfs tot op schrift: „Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift". Ook wijst Ds. te Winkel op de verschui vingen in de Scandinavische Kerken. „Met blijdschap leest men, dat in de Noorsche Kerk de koers der theologische fa culteit van de Frederik-universiteit van rie- gatief-critisch allengs verlegd wordt naar po sitief-orthodox en dat in de Noorsche intel lectueele wereld een beweging van dezen aard vrij algemeen en vrij sterk is. Prof. Althaus kan golijlk hebben, als hij zegt, dat dit Noorsche reveil in verband staat met in vloeden der dialectische theologie en der Nooit te veel boeken kunt ge Uw kinderen ten geschenke geven. Boeken van Meinema zijn- altijd Daarbij ongelooflijk goedkoop. 50 a 75 cent hebt ge reeds een flink boek in band. Vraagt Uw boekhandelaar steeds de uitgaven van Meinema. Catalogus gratis op aanvrage. N.V. W. D. MEINEMA, Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10