vrijdag 1 mei 1936 eerste blad pag 2 badoglio's voorhoede nadert Addis-Abeba gemengd nieuws De oorlog in Oost-Afrika TAuto-kolonne heeft met groote terreinmoeilijkheden te kampen De Negus plotseling in de hoofdstad teruggekeerd „Wij strijden tot het laatste De laatste 24 uur zijn op het oorlogstoo- ïieel belangrijke beslissingen gevallen. Ver rassend snel spoediger dan de Abessijn- sche legerberichten deden vermoeden zijn Sasa Banch en Bullale gevallen. Daarmee is de „Hindenburg-linie" van Itas Nassiboe rondom Sasa Baneh, welke opgeworpen werd met behulp van bekwame Europeesche militairen, definitief voor de Abessij-nen verloren gegaan. De Italianen hebben alle lof voor den heldenmoed der Abessijnen, waarmee zij tot op het laatste oogenblik den grond aan lum tegenstander hebben betwist. Tegen de technisch veel sterkere overmacht der Italianen waren zij echter niet bestand, en ten slotte zijn zij onder den zwaren druk, die op hen werd uitgeoefend, bezweken. Het schijnt, dat het leger van Ras Nassiboe in groot e w anorde .verkeert, want ook Dagaboer zou reeds door de Italianen zijn bezet. Van de verdediging van deze plaats, waarvan de Abessijnerj zoo hoog opgaven, is dus niets terecht gekomen. Met den val van Sasa Banch is de oorlog Op het Zuiderfront practisch beslist. Harrar en Djidjiga zullen nu vermoedelijk spoedig volgen. De positie van de Abessijnen is thans vrijwel als hopeloos te beschouwen. De bezetting van Addis Abeba is nog slechts een kwestie van weinige uren. De verdedi ging van de hoofdstad schijnt van weinig of geen beteekenis te zijn, mede als gevolg van het voedselgebrek, waarmee het Abes sijnsche leger te kampen heeft. De negus is gister verrassenderwijze in Addis Abeba aangekomen. De geruchten, over zijn dood verspreid, zijn dus niet juist gebleken. „Wij zullen tot het laatste toe Strijden", verklaarde hij. Het front zal dus naar het Westen van 'Abessinie worden verlegd, want de verbin ding tussehen de Italiaansche legers in het Noorden en Zuiden is thans welhaast een leit. De Italianen melden, dat de heng Tarma- 'doer is bezet, op 70 K.M. van Addis Abeba. In zeer langzaam tempo gaat het voor waarts. Blijkbaar nemen zij zoo weinig mo- gelijk-risico. Dit neemt mdet weg, dat het lot .van Addis Abeba thans wel bezegeld is, en dat Italië binnen enkele uren of dagen feestroes zal verkeeren. Dc Italianen halverwege Addis Abeba De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede. dat de Italiaan sche troepen halverwege Dessie—Addis Abeba zijn aangekomen. Donderdagochtend is de opmarsch voort gezet. Het terrein is op sommige punten zoo moeilijk, dat de auto-colonne een weg heeft gekozen, welke langer is dan de ka ravaanweg, doch beter begaanbaar. De As kari's marcheeren verder over den gewo nen weg. Het is niet waarschijnlijk, dat de Ita lianen nog deze week de hoofdstad zullen bereiken, vermoedelijk zal dit eerst de vol gende week het geval zijn. Geen Het Abessijnsche leger, dat naar men meende, bereid was de hoofdstad te verde digen, schijnt te zijn verstrooid en de Ita liaansche colonnes, die oprukken naar Ad dis Abeba verwachten geen tegenstand meer, zoo wordt uit Makfoed gemeld. Gevechts- en bombardementsvliegtuigen .voeren tallooze vluchten uit. Gistermiddag werd boven een Italiaansch kamp post en versche levensmiddelen door middel Cen parachute omlaag geworpen. De gemotoriseerde kolonne heeft 'bij Gun- 'di het Abessijnschp plateau bestegen. Zoo- dra deze kolonne bij Ankober den grooten weg Addis Abeba—Djibouti zal hebben be reikt, zal de tocht sneller gaan. pe commandant 'der Ttattaansche troepen in Cost-Afrika, maarschalk Badoglio, met naast hem den overjo&per Ras Cux\ aarin wordt bepaald, dat alle loden dezer organisaties zich in uniform moeten gereed houden. Deze verordening beteckent, naar wordt aangenomen, een herhaling van dc geweldige proefmobilisatie in geheel Italië, zooals die bij hot begin van den oorlog, op 2 October van het vorig jaar, is uitgevoerd. Deze proefmobilisatie zal onmiddel lijk beginnen na het bekend worden van den val van de Abessijnsche hoofdstad. Sirenes, kerkklokken en stoomfluiten zullen de tijding van de verovering van Addis Abeba door het geheele land versprei den en de bevolking oproepen, deze over winning op feestelijke wijze te vieren.' arschijnlijk zullen dc leden der fascis tische organisaties in dit geval naar het Palazzo Vcnezia marcheeren, om daar een triomf-rede van den ducc te aanhooren. Eveneens werd bekend gemaakt, dat, zoo dra het bericht van de bezetting der Abes sijnsche residentie in Rome zal zijn binnen gekomen, op alle scholen het onderricht zal moeten worden gestaakt en de schooljeugd vrij moet worden gegeven. De Negus te Addis Abeba De Negus is gister op de hoogten rondom Addis Abeba aangekomen. Mij ontving ver schillende stamhoofden en trok te vier uur in den middag dc stad binnen. Hij verklaarde aan de pers, dat de Ita liaansche opmarsch, hoewel deze aanzien- k is, nog geen overwinning beteekent. Het gerucht van dc nadering van de Ita liaansche troepen heeft een paniek teweeg gebracht onder de Europeesche bevolking an Addis Abeba, die zich naar de respec tievelijke legaties spoedde. De burgemeester van Addis Abeba blijft met een duizendtal politiemannen in de stad tot de Italianen aankomen. Hij heeft van verscheidene legaties de verzekering ont vangen, dat hij zich dan weer bij de regee- rinzr van Abessinie zal kunnen voegen. liet schijnt, dat de Italianen op hun weg naar Addis Abeba geen tegenstand zullen ontmoeten. Opmarsch grondig voorbereid erband met de ook in Italië ver spreide geruchten, volgens welke de Ita liaansche troepen nog deze week te Addis Abeba zouden binnenrukken, wordt door welingelichte kringen er de aandacht op gevestigd, dat de opmarsch volgens een ast programma en zonder overijling wordt 'oortgezet. Het kan nog eenige misschien zelfs een week duren, alvorens de Abessijnsche hoofdstad bezet zal wor den. Het spreekt vanzelf, aldus ivordt ge zegd, dat de militaire autoriteiten het ge heele terrein voortdurend zoo nauwkeurig mogelijk laten onderzoeken, voordat troepentransporten plaats hebben. worden de geruchten tegenge sproken, volgens welke de vroegere Ita liaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, op weg zou zijn naar die stad reeds tot gouverneur van Addis Abeba benoemd zou zijn. Ten slotte dementeert men de geruchten, als zou de Italiaansche regeering een haar welgevalligen nieuwen keizer van Abessi- illen benoemen. Het laatste verzet Bevestigt wordt, dat de Italianen den berg Tarmadoer hebben bezet, die door slechts 300 man werd verdedigd. Eenige duizenden soldaten, die waren uit gezonden om den Italiaansohen opmarsch tegen te gaan, zijrn- niet op de plaats hunner bestemming aangekomen, omdat zij niet geravitailleerd werden. Men gelooft, dat hier sprake is van ver raad aan Abessijnsche zijde. De gemotoriseerde colonne, die oprukt fa de richting van Addis Abeba, heeft haar tenten opgeslagen aan den over Roby, 200 K.M. ten Zuiden van De: De opmarsch zal worden voortgezet langs een weg, die de rivier de Belagerra volgt tf>t Mofa en dan stijgt naar de hoogvlakte an Abonsa. Deze weg laat Ankober ter zijde liggen en leidt rechtstreeks naar Addis Abeba. Regenval in het Zuiden Gemeld wordt, dat de opmarsch naar Sassa Baneh en Bullale werd volbracht niettegenstaande den hevigen regen, welke het landschap veranderde in een modder poel. Sassa Baneh werd bezet door de troepen an generaal Frusci en Bullale door gene- aal Agostini. Bij hun achtervolging van den vijand naar Daggaboer en Jijiga onder- inden de Italianen weinig tegenstand. De Italiaansche verliezen Men rekent te Rome thans erop, dat bin nenkort de hoofdstad van Abessinie vallen. Na de gevechten van Djanagobo, Goena- gadoe, Daggamedo en Birgod bedroegen de verliezen van de Italianen: 21 officieren gesneuveld, en 16 gewond, 27 blanke min deren gesneuveld en 47 gewond en 1367 zwarte manschappen gedood en gewond. Dertien vliegtuigen werden getroffen, doch konden naar hun basis terugkeeren, vijf leden van de bemanning werden gewond. Aan het Zuidelijk front heeft de geni twee bruggen over de Djerer en de Faf geslagen om het oprukken mogelijk te maken. Basis voor watervliegtuigen Aan den oever van het Tsanameer, nabij het schiereiland Gorgora, is men bezig een basis voor watervliegtuigen aan te leggen, Gevluchte geïnterneerden Uit Nairobi wordt gemeld: Drie van de 31 ontvluchte geïnterneerde Italiaansche In Jandsche soldaten zijn gedood door liet vuur van een Britsche patrouille, die hen som meerde zich over te geven. Zes verdronken bij een poging een rivier over te steken en 16 zijn weer gevat. Zes worden nog vermist. Rome bereidt zich voor op de overwinning Te Rome wordt de val van Addis Abeba heden verwacht, aldus meldt de UP. aan de Meb. Dit blijkt uit een aan alle fascisti sche organisaties gerichte verordening, De Britsche vragenlijst gereed Overhandiging te Berlijn vermoedelijk a.s. Zaterdag In de zitting van het Engelsche ka binet van grster in Downingstreet, on der voorzitterschap van Baldwin ge houden, is de vragenlijst opgesteld, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd. De zitting duurde twee uur. Het ontwerp yan Eden werd in groote trek ken aangenomen, doch enkele wijzigingen in de redactie moeten nog worden aangebracht. Het stuk zal- dan ter hand worden gesteld Sir Eric Phipps, den Britschen gezant te Berlijn, die het vermoedelijk Zaterdag a.s. op de Wilhelmstrasse zal indienen. Naar vernomen wordt behandelt het docu- ent in groote trekken de veiligheid in he kader van den Volkenbond in Oost- en West- Europa. Men weet nog niet, of het document ook zal handelen over de betrekkingen var Duitschland en Oostenrijk, aangezien de laat ste dagen het verlangen is ontstaan een spe ciale vorm te geven aan de vragen en deze kwestie inbegrepen is bij de algemeene non pressie-pacten. Evenwel zijn sommige invloedrijke poli tieke kringen van oordeel, dat de berichten, welke de laatste dagen zijn ontvangen, een dergelijke vraag wel zouden rechtvaardigen. Men hoopt te Londen dat het antwoord m Hitier te Londen zal zijn ontvangen voor bijeenkomst van den Volkenbondsraad, welke is vastgesteld op 11 Mei. België is voorzichtig Houdt 3000 man onder de wapenen De Belgische regeering heeft besloten ongeveer 3000 man, die 28 Mei met groot verlof zouden gaan, onder de wa penen te houden. De verkiezingen in Frankrijk 600 nieuwe candidaten Voor de tweede verkiezingsronde ifl Frankrijk hebben zich 600 nieuwe candi daten doen inschrijven. In 22 kiesdistricten he/bben de SFIO-can didaton zich niet onderworpen aan de dis cipline van het Volksfront om zich terug tc trekken voor don meest-begunstigden ean- didaat van do partijen van het volksfront o.a. tegen den voorzitter van dc rad'caal socialisten von Delbos. Daarentegen hebben elf radicaal-socialisten geweigerd zich terug te trekken ten gunste van den SFIO-cundi- daat, die meer stemmen behaalde dan zij. Worosjilof naar Tokio? Volgens het .Tapansch telegraafagcntschap Domei heeft de ambassadeur der Sovjet- Unie te Tokio, Joereneff, gisteren een be zoek gebracht aan den Japanschin minis ter van oorlog Teraoetsji. Domei ineent tc weten, dat Joereneff hij dit onderhoud te verstaan heeft gegcvi dat Worosjilof, dc volkscommissaris van landsverdediging der Sovjet-Uuie, bereid zou zijn naar Japan te gaan, indien de Ja- pansehe regeering hem zou uitnoodigen. Men acht bet mogelijk, dat eer. gedach tenwisseling tussehen Teraoetsji en rosjilof reeds in overweging zou zijn geno men zonder dat nochtans sprake is van een officieel plan. DE NIEUWE FUNCTIE VAN GOERING Wilhelm Keppler beraadslaagt met Duitsche export industrie-leiders Schacht afwezig Wilhelm Keppler, de vertrouwens man van Hitier voor economische pro blemen, heeft gister de leiders van de Duitscbé export-industrie bijeengeroe pen. Goering was in uitoefening van zijn functie bij de beraadslagingen aanwezig, terwijl Schacht, wiens mee- ningsverschillen met Keppler bekend zijn, de vergadering niet bijwoonde. De beraadslagingen hadden betrekking op het probleem van den buitenlandechen han del, met name de „dumping-bijdrage", welke geheven zal moeten worden van de geheele Duitsche industrie ter bevordering van der >op van Duitsche goederen in het bui tenland. Het vorig jaar had de industrie reeds 127 millioen mark moeten opbrengen, waartoe zij echter niet in staat was. Dit jaar nu overwegen regeeringskringen een her nieuwing der „miliiarden-dumping", waartoe de industrie zes honderd miilioen zal moeten opbrengen, terwijl landbouw, handel en bank n minstens 400.000.000 zou moeten bij dragen. In de vergadering van gister hebben de in dustrieelen een levendige opposiitie tegen dit regeeringsplan te kennen gegeven. Zij ver klaarden. dat deze heffing de industrie zoo zware lasten zal opleggen, dat de export op een substantieel verlies zal neerkomen. Voorts verzekert men, dat in den loop der besprekingen een zeer krach tige tendenz ten gunste van devaluatie van de mark naar voren kwam. Vol gens industrieele kringen nl. zou deva luatie de economische moeilijkheden van het oogenblik gelijkelijk over de geheele natie verdeelen. De besprekingen hebben geen enkel re sultaat opgeleverd. In economische kringenis men van meening, dat over een tiental dagen de kwestie wederom aan de orde zal worden gesteld. In kringen, die in nauw contact staan met. Dr. Schacht, blijft men intusschen volstrekt vijandig staan tegenover iederen devaluatie maatregel. Na de besprekingen van gister doen dan ook in economische kringen te Berlijn ge ruchten de ronde volgens welke de positie in Schacht zeer bedreigd zou zijn. Schacht zou, zoo zegt men, gister een be spreking gehad hebben met Goering over principieele zaken. Velen zijn thans van mee ning, dat de „Schacht-crisis" in een vér scherpte phase is getreden. Het lijdt geen twijfel, dat de „Schacht-crisis" veel verder gaat, dan de persoon van den President van de Rijksbank. Het gaat om de geheele eco nomie van het nationaal-socialistische regime. De Staatsfinanciering van de V. S. Een tekort van zes milliard In de Senaatscommissie van financiën heeft de Amerikaansche minister van fi nanciën, Morgenthau, verklaard, dat hot tekort dev staatsfinanciën in dit jaar .966.000.000 dollar bedraagt. Het deficit oor liet volgende jaar wordt geschat op .675.600.000 dollar. Dc grootte van het te kort van dit jaar wijt Morgenthau aan de invoorziene verplichting tot uitbetaling an den bonus aan de oudstrijders. Hij her innerde eraan, dat Roosevelt in zijn he- grootingsboodschap aan het oengres uit drukkelijk heeft verklaard, dal. de tekorten jaar tot jaar kleiner worden. De Amerikaansche vlootbouw ijn tot een onoverwinnelijke macht. De ar beiders hebben hun staat uitgebouwd in alle richtingen vanaf de economische fun- deering en de technische basis van het •oode leger tot aan den moreelcn geest van hot volk en zijn gewapende krachten. De groote eenheid onzer volken, hun on wrikbare vriendschap, hun socialistisch openbaar bewustzijn is krachtig gegrond vest op den reusachtigen groei van de ma- terieele basis der socialistische maatschap pij, welke onvergetelijke in do geschiedenis nog niet voorgekomen ontzaglijke kracht wekt, welke tot in het tienvoudige zal stij- ineer vijanden de grenzen der Sov- j e 11 an den oversell rij den. ONVEILIG SPANJE In Spanje is het nog lang niet rustig. Een delegatie van. dc Kamer van Koophandel en Industrie van Malaga heeft zich tot den Gouverneur gewend met het verzoek allo leden van de Ka mer toe te staan wapens te dragen. Als reden hiertoe wordt opgegeven de algemeene onveiligheid, welke liet ge volg is van den pölitiekëïi toestand. Het monarchistische dagWa-1 „La Epoca" zal binnenkort ophouden tc verschijnen. Het is mogelijk, dat het opnieuw uitgegeven zal worden als weekblad, en dan elk poliliek karakter zal verliezen. Het zou moer het karakter krijgen vaneen litterair tijdschrift. Bommenwerper verongelukt Elf dooden Het is nu pas bekend geworden, dat tijdens nachtelijke manoeuvres, welke op 25 April in de buurt van Ulm (Duitschland) zijn gehouden, een groote .bommenwerper is verongelukt. Elf personen zijn bij deze ramp om het leven gekomen. UIT DE MIJN NAAR DE OPERA De „Daily Herald" verhaalt, dat acht ja ren geleden een employé bij een mijnbouw- ondeinenung te Dari, Glanmorgan, Clif ford Jones zijn baantje opgaf. De leider van de zangvereeniging dat dorp had er bij hem op aangedrongen ngles te nemen. Jones zou liet dan tot iets kuunen brengen. Gisteravond heeft Clifford Jones zijn groote kans gekregen. Hij zong den titelrol bij de première van Falstaff. Hij zong on der den naam Clifford Deri, omdat ie Lon dcu al zoo veel bekende zangers zijn dr Jones heetcn. Kort Nieuws In de nabijhedd van Vladikino in Rus land is een sneltrein ingereden op groep spooiwegarheiders, die aan de lijn erkten. Vijf van hen werden gedood en verscheidene ernstig gewond De Berlijnsche politic heeft gister d'. „Temps", „Matin", „Figaro", „Oeuvre" ir beslag genomen. Een vliegtuig met vier personen aar boord, dat deelneemt aan de rallve van de Sahara wordt vermist, aldus wordt uit Tri polis gemeld. Onmiddellijk is men op zoek gegaan, tot nu toe zonder resultaat. Het zoèken wordt geleid door maarschalk Balbö Gouverneur-Generaal van Tripolis. Bij het terugkeeren in dc haven liceft de „Norraandie" een schroef verloren. Een duiker zoekt deze thans. De maatschappij verklaarde, dat de „Nonnandië" iu ieder ge val 6 Mei naar New-York zal vertrekken. In den middag is het schip in een droogdok opgenomen. Het aanital dooden als gevolg van botsing die Woensdag te Sinhewa heeft plaats gehad, is thans gestegen tot tien. Drie dr gewonden zijn nl. nog aan hun ver wondingen bezweken. De Amerikaansche admiraal Emery Land heeft voor de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden ecu verklaring afgelegd over den tegenwoordigen vloot bouw der V. S. Op het oogenblik wordt ge kt aan den touw. van 86 oorlogssche pen, zijnde o.a. 3 vliegtuigmoederschepen. 3 groote kruisers, 9 lichte kruisers, 13 groo te torpedojagers, li lichte torpedojagers, 10 duikboolen en 2 kanonneerbooten. Voor het afbouwen van deze schepen zijn nog onge- eer 16S millioen dollars noodig. Met het oog op den politiëkcn tdestand ter wereld wil do admirale staf hot volgende jaar nog 12 torpedojagers en 6 duikboolen op stapel zetten. Dc kosten voor deze torpedojagers zouden 77.556.000 dollar bodragen en voor de duikbooten 36.i02.000 dollar. De leider van dc rnarineluchtvaart zeide, dat de marine op 1 Maart beschikte over 1311 vliegtuigen. Hij verklaarde voorstan der te zijn \an den aanbouw in den loop van het volgende jaar van nog 333 vlieg tuigen. Daarvan zouden dan 273 gebouwd worden ter vervanging van oude toestellen. De eerste Meï en het KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEÜ Heftige rheumatische pijnen verdreven Vrouwen komen er gemakkelijk toe zicTi in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn". Maar al te dik wijls echter worden dezc 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt vcclvuldiger op. om zich ten slotte in een bepaalde spier of gewricht ast te zetten. Dan is het zoover dat de 'hcumatick weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rhcumutiek moet gij bestrijden direct wanneer gij de eorstc pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interessceren: ,1 k leed aan heftige pijnen in mijn schou derbladen De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheuma tische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben. wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij dc wortel aanpakken. Dikwijls had ik over Kruschcn Sails gelezen. Dit leek mij daarom liet juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opgebruikt, waren mijn pijnen volkomen verdwenen. Iederen mor gen op de nuchtere maag nam ik een da- gelijksclie dosis. Ik raad Iiruschen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U dit kan schrijven". Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoop te afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Krusehen Salts is samengesteld, sporen le ver, nieren en ingewanden aan tot krachti- verking, waardoor dc afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen erdwijnen, terwijl bovendien de geheele rezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijgbaar Lij alle apothekers en erkende drogisten a 3.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiLnverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Doodelijk auto-ongeluk Te Amsterdam had op de Weespei zijde een ernstig ongeluk plaats, waarbij een 41-jarige aame door een auto is aangereden en zoo ernstig is gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Volgens getuigen zou de autobestuurder niet genoeg rechts hebben gehouden. Doodelijk motor-ongeluk Dc 27-jarige C. B., die op 20 April te Wa teringen met zijn motor slipte, is in het r.k. ziekenhuis aan dc bekomen ver wondingen overleden. DOODELIJKE VAL Te Utrecht is do 70-jarige G. Versteeg, gewoond hebbende op 't Hoogt, op een tra gische wijze om het leven gekomen. Hij was bezig eenige werkzaameden te verrich ten in de dakgoot van zijn woning. Hij is daarbij gevallen, op straat neergesmakt en gedood Waarschijnlijk heeft liet slacht offer zijn evenwicht verloren of is duizelig geworden. Dc heer Versteeg \Vas oud-koster van do Willibrorduskerk. VERDRONKEN Bij Born (L.) vonden kinderen in een Het geheele internationale proletariaat water het lijk van een manspersoon liggen, komt den lsten Mei 1936 bijeen onder om- Hot bleek te zijn dat van den 66-jarigen standigheden, waarin het oorlogsgevaar de ongehuwden H. Maassen, wonende te Buch- menschheid direct bedreigt. Het is niet ge- ten aan de Maas, die reeds vermist werd noeg, dat het Japansche imperialisme met sinds Zaterdag der vorige week. geweld enorme gebieden van China in be slag heeft genomen. Het is niet voldoende, dat het Italiaansche fascisme het lichaam van 't Abessijnsche volk martelt. De uiter ste spanning van het oorlogsgevaar in Europa ontstaan, door liet optreden van het Duitsche imperialisme, dat, zich verhul lende onder het mom van een vreedzame ederopbouwer, tracht den grootsten mili tairen staat in het leven te roepen en direct geheel Midden-Europa met inbe grip van Oostenrijk en TsjechoSlowakije aan zich te onderwerpen teneinde met het teheele gewicht van zijn militaire techniek ;ic te werpen op het gehate socialistisce Oosten en den „erfvijand" Frankrijk. Uiter ste spanning is in Azië ontstaan door de systematische provoceercndc acties der Ja pansche militaristen, die do methodes van hun terroristische, avontuurlijke hinnen- iandsche politiek overbrengen in de sfeer der buitenlandsche politieke betrekkingen. Deze broeinesten van den oorlog zijn gereed hun sinistere vlammen te doen uitslaan. Onder deze omstandigheden is de eerste groote plicht van de USSR de consolidatie van zijn eigen verdediging met alle midde len. Do vijanden dor l'SSR zuilen zich bit- tclOL11, ter vergissen, omdat wij al reeds geworden |zcs maanden gevangenisstraf. HET VLIEGONGELUK BIJ ELBURG De piloot Balik en de mecanicien van het de vorige week bij El burg verongelukte Tsjechische vliegtuig, hebben Donderdag morgen het Sophia-ziekenhuis te Zwolle verlaten. Zij hebben zich per auto naar Am sterdam begeven. Zij zijn nog niet geheel van hun verwondingen genezen, doch meenden den terugtocht naar huis wel weer te Runnen aanvaarden. DE AFGEHAKTE DUIM Voor het Gerechtshof te Leeuwarden stond in hooger beroep terecht de 45-jarige M. B. to oBlsward, die ervan beschuldigd werd, zijn duim te hebben afgehakt om in het be zit te komen van een zeer hooge verzeke ringspremie 1S.000,—Hij was door de rechtbank tc eLeuarden voor dit feit, dat zich in Augustus 1931 afspeelde, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal eischte een jaar en MINISTER-PRESIDENT COLIJN Een vvaardecrend artikel in de „Kölnische Zeitung" De „Köln. Ztg." wijdt een waard eerend artikel aan den persoon en arbeid van Dr. II. Colijn, c.en Minister-President van Neder land, die tegelijk Minister van Koloniën en in Defensie is. liet blad noemt hem den „grand old man" ui Nederland, in wien eigenschappen be lichaamd zijn, die nauw verband houden met hot Piotestantsch-Calvinistisch volks karakter, zooals zich dat in Nederland do laatste eeuw heeft ontwikkeld. Eigenschap pen, die hun invloed op de tegenstanders iet missen. Dr. Colijn heeft, aldus de Köln. Ztg.. vele tegenstanders. Vele wenscheu, dat hij heen gaat. \elen zullen hem straks bij de komen de verkiezingscampagne in 1937 fel bestrij den. Niettemin kan Dr. Colijn zich thans ge makkelijk handhaven en in betrekkelijke rust met zijn kabinet, het Regeeringspro- gramma afwerken. Want stilzwijgend heb ben alle partijen toegezegd, dat zij het voor niet meer opnieuw op een kabinets- s zullen laten aankomen, niet zoozeer., om Dr. oClijn en zijn positie tc sparen, als wel om zichzelf niet te schaden. Een vervroegde Rogeeringscrisis zou im mers allicht tot vervroegde verkiezingen lei den en oiL wordt door geen enkele partij be geerd, omdat zij alle voor de ontplooiing van haar krachten nog de voorbereidende periode van een jaar dringend noodig hebben. Om deze redenen beschikt de Regeering Colijn momenteel over „plein pouvoir". Wat zij doet, is welgedaan! Op verschillend gebied heeft Dr. H. Colijn moeten „capituleeren". In dit verband her innert liet blad aan zijn gewijzigde indus trialisatie-politiek en de versterking van de 'Nederlandsche weermacht. Echter, zoo wordt er aan toe gevoegd, Dr. Colijn veran dert niet van standpunt uit opportuniteits- overwegingen. Door zich aan de veranderde tijdsomstandigheden aan te passen bewijst hij juist in een groote mate over werkelijk heidszin te beschikken. Een opleving, aldus de Köln. Zeitung, is nog steeds in Nederland niet te bespeuren. Daarom wordt het juist zoo moeilijk voor het volk aannemelijk te maken, dat betere tijden in aantocht zijn. De werkloosheids cijfers, het verminderde havenverkeor, etc., zij spreken het tegendeel. Daarom wijst men op de conjunctuurwenteling in audere lan den, en vestigt er de aandacht op, dat nieu we en betere tijden ook voor Nederland niet ver af kunnen zijn. Aldus tracht men in Nederland weer moed en ondernemings geest te wekken, twee deugden, waaraan op het oogenblik maar al te veel gebrek be staat. VAN VERSTIKKINGSDOOD GEBED Men meldt ons uit Moerdijk: Bij het met een kraan lossen van zand na bij de nieuwe verkeersbrug bleek in den trech ter, waarin met een knijper van uit een schip zand wordt gestort, een boomtak te zijn te recht gekomen. De machinist Verhoef uit Lage Zwaluwe, begaf zich in den trechter om den boomtak daaruit te verwijderen. De machinist van liet aldaar liggend Thomsonhavenbedrijf had dit niet opgemerkt en opende plotseling van uit de kraan boven den trechter gekomen den knjjper met zand. Het gevolg hiervan was dat Verhoef, die zich nog in den trechter bevond, onder het zand werd bedolven. Door om hulp te schreeuwen wist hy nog de aan dacht van de aanwezige arbeiders te trekken wien het spoedig gelukte den reeds halfbc- wusteloozen man van den verstikkingsdood te redden. POSTBEAMBTE TE GOUDA GEARRESTEERD Te Gouda is gearresteerd een 53-jarige kantoorknecht werkzaam op het postkantoor, die ervan verdacht wordt onregelmatigheden bij zijn dienstuitoefening te hebben gepleegd. Een per post verzonden stuk was niet op de plaate van bestemming aangekomen. Vermoed wordt, dat de betrokken employé het heeft verduisterd. Het stuk is waarschynlyk door hem vernietigd. De aanhouding heeft geleid tot een uitge breid onderzoek, dat nog in vollen gang is. Hangende dit onderzoek konden geen nadere med?deelingen worden gedaan. Niet zoozeer een bedrag dan wel het feit, schynt van be teekenis te zijn. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het onderzoek nog verrassende ontdekkingen zal opleveren. De kantoorknecht, die ongeveer 28 dienstjaren heeft is in het politiebureau op-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2