iHeuuie ^Teitisdjr GTmtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Blijde viering van den jaardag onzer Kroonprinses crisis publicatie Dordrechts Burgemeester jubileert het overlijden van burgemeester okma RIJDT OP FISK abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. mei Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°- 5769 VRIJDAG 1 MEI 1936 15e Jaargang 3iibert ent itpriptn: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden AVededeelingen van 1-5 regels 2-30 EJke regel meer(X45 Voor het bevragen aan 't bureau s wordt berekend 0.10 MISLEIDENDE PROPAGANDA Van verschillende zijden worden wij attent gemaakt op een misleidende propa ganda voor de openbare school in Rotter dam, waartegen we onmiddellijk een ern stig woord van protest willen laten hooren. In een venster-dienstenveloppe Gemeentebestuur van Rotterdam, afdeeling „Onderwijs en Volksontwikkeling" ontvin gen gisteren alle ouders van kinderen, wel ke met 1 September a.s. op de lagere school toegelaten kunnen worden, een keurig, ge ïllustreerd traktaatje met een subjectieve; misleidende aanbeveling van de openbare school. Misleidend is deze aanbeveling, want er' btaat o. a. in: „Wenscht U voor Uw kind de openbare school, waar het onderwijs overeen komstig artikel 42 van dc Wet op liet Lager Onderwijs opleidt „tot alle Chris telijke en maatschappelijke deugden", en waar „het den onderwijzers verboden is iets te leeren. te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, ver schuldigd aan de godsdienstige begrip pen van andersdenkenden", dan zal U Uw kind thans spoedig daarvoor moe ten doen inschrijven". Terecht voegt één onzer briefschrijvers hieraan toe, dat de opsteller van deze culaire blijkbaar dc conferentie te Amers foort (waarover wc vorige week Zaterdag schreven) niet heeft bijgewoond. Daar wist men het wel beter. Echter, op deze dingen gaan we nu niet in. We kwalificeeren thans alleen het on behoorlijke, dat zooals duidelijk blijkt - op een gemeente-bureau, en op overheid? kosten wat frankeering en drukken betreft, een subjectieve cn suggestieve aanbeveling voor dc openbare school verzonden wordt, welke bij de burgerij de indruk moet wek ken, dat het gemeentebestuur officieel kiest voor de openbare school. Deze indruk wordt nog versterkt door de toevoeging, dat „de inschrijving van Uw kind vóór 16 Mei zal moeten geschieden bij het hoofd der school of aan bet Bureau Onderwijs en Volksontwikkeling, Raadhuis, loket 74 en 75". Dit kan er niet bij door cn deze zaak mag- mot deze publicatie niet af zijn. We vestigen er nu reeds de aandacht op om de ouders er voor te waarschuwen. Deze „aanmaning" heeft geen cnkeló bindende kracht. De schoolstrijd te Waddingsveen Eenige ontspanning ingetreden Nadat gistermorgen op het gemeentehuis van Waddingsveen een conferentie heeft plaats gehad tusschen het college van B. cn W. en Ds. L. Vroegindewey, als voorzitter van de Hervormde Schoolvereeniging, is er een voorloopige oplossing gekomen. liet bestuur en dc leden van de Herv. Schoolvereeniging hebben naar aanleiding van de gevoerde besprekingen besloten, dat dc 165 leerlingen van dc hoogere klassen, voor -wie aanvankelijk ook plaatsing op de openbare school was gevraagd, voorloopig op de Christelijke scholen zullen blijven. Voorts waren er 42 leerlingen van Her vormde ouders opgegeven voor de laagste klassen der openbare school. Het gemeente bestuur heeft echter de leerlingen uit den kring der voorstanders van openbaar onder wijs laten voorgaan. Dit getal bedroeg 87. zoodat er in dc twee klassen der openbare scholen nog plaats was vóór 9 leerlingen. Het resultaat was, dat er voor 33 leerlin gen van Hervormde ouders geen plaats was. Voor deze kinderen stond vanmorgen een autobus gereed om ze dagelijks naar een Christelijke school te Boskoop te brengen voor een vergoeding van 12 ct. per week. Hoevelen daarvan heden gebruik hebben gemaakt is ons nog niet bekend. Naar wij verder vernemen is het bestuur van de Ilei-v. Schoolvereeniging tot de bo venomschreven gewijzigde houding geko men, omdat ze, gezien de onmogelijkheid voor het gemeentebestuur om onmiddellijk in voldoende schoolruimte te voorzien, do zaak niet wilde forceeren en liever kulrn afwacht om op normale wijze een nieuwe school te kunnen stichten. De glasfabriek Leerdam Al het kantoor-personeel ontslagen Gisteravond is aan alle leden van het kantoorpersoneel der glasfabriek „Leer dam" ontslag aangezegd, ingaande 15 Juni a.s. Officieele Berichten LAND. EN ZEEMACHT De luitenant ter zee der le klasse T. K. Baron van Asbeck. dienende aan Voord Hr. Ms. „Van Speük" is den 30 April 1936 ter beschik king gesteld. dijkgraaf van liet hoog Versteeg Jr., t-e FEESTELIJKHEDEN ALOM IN DEN LANDE Zeer veel vlaggen Onze Kroonprinses heeft gisteren Haar verjaardag gevierd, en niet alleen Zij, maar het heele Nederlandsche volk, dat zijn - vorstenhuis zoo'n warm hart toe draagt met Haar. Ov.eral zijn feesten, oi>- tochten, vergaderingen en zanghuldes georganiseerd, overal wapperden vele vaderlandsche driekleuren, met of zon der Oranje-wimpel, soms afgewisseld door het Oranje-blanje-bleu, overal was drukte, 't Was feest in Nederland. Te Amsterdam levendiger dan voorheen Ingezet met de grootsche hulde in hst Stadion aan den vooravond, gaf de Prinses- sedag te Amsterdam toch wel een bijzond'T beeld aan de s»ad. Vooral in de binnenstad werd druk gevlagd en ook in de buitenwij ken had men van talrijke huizen de drie kleur ontplooid. Het was in de drukke winkelstraten en langs de schoone grachtdh der hoofd stad een aantrekkelijke kleurenmenge ling in de afwisseling van het oranje- blanje-bleu met de officieele driekleur. Afstekend tegen het jonge groen der boomen en de wat bleeke voorjaarszon bood aan den grachten-gordel dit gróote- stads-feestaspect een eigenaardige beko ring. Prlnsessedag wordt elk jaar meer popu lair en ditmaal is het streven om aan den •jaardag van Prinses Juliana een meer officieel cachet te geven sterk bevorderd. In de eerste plaats door het reeds genoemde feest cn vervólgens dóór de feestelijkheden, die meer dan anders zijn gegeven. De dag begon met koraalmuziek op den Dam en bet Leidscheplein; verder was er den geheelen dag veel muziek, op een paar pleinen via een ouderwetsche tent, en meer modern, per auto thuisgebracht in eenige andere deel'-li der stad. Alle scholen waren gesloten, onderscheidene Oranjevereenigingen hadden samenkomsten belegd: 's middags speciaal ivoor de jeugd, 's avonds voor de grooten. Zoo kwam de Chr. Oranjevereeniging „Am sterdam Oost" in liet Concertgebouw bijeen om een mooi programma te volgen. Ds. B. E. J. Bik, van Enkhuizen, trad als feest redenaar op, en de samenzang van volks liederen geschiedde op vlotte manier onder leiding van den heer W. van Laar. Laurens Bogtman zong solonummers. Piet van Eg- moml bespeelde het orgel en de Chr. Politie- miiziekvereeniging „Crescendo" verleende eveneens medewerking. Vermelding verdient het schoone carillonspel van J. Vincent op den Paleistoren, met medewerking van bet muziekgezelschap „Soli Deo Gloria". Van deze uitvoering hebben Oost en West genoten. Dc Amsterdamsdie Chr. Oranjevereeni ging kwam samen in Bellevue. En vergeten we vooral niet, dat een groot deel der be volking reeds aan den vooravond zich met Oranje sierde en dit natuurlijk op den eigenlijken dag nog meer deed. Met genoe gen mag op den Julianadag worden terug gezien. Stemming in de residentie In Den Haag heerschte reeds 's morgens een echt feestelijke stemming. Er werd druk gevlagd, de schoolkinderen hadden vrijaf en floor de heele stad klonk het feestelijke ge luid van vele soorten muziekinstrumenten, in één woord: het was feest. s Middags is er in den tuin van het Paleis aan het Noordeinde door den Kinder-Oranje- bond een zanghui de gebracht aan de Prinses. Ook H. M. de Koningin hoorde deze zang- hulde aan en Zij. zoowel als haar Dochter, betuigden haar groot e ingenomenheid met de uitvoering. Tenslotte hebben de kinderen het orkest voor de vorstelijke personen gedefileerd. de binnenstad was liet 's middags een drukte van belang; jong en oud wemelde door de winkelstraten die er vroolijk uit zagen met haar wapperende vlaggen. Lev.e- anciers van „feestartikelen" deden .goede zaken: toeters, vlaggen en mutsen, alsmede rschillende soorten snoepgoed vonden gre tig. aftrek. Avonds waren er verschillende bijeen komsten van Qraiije-vereenigingen, terwijl het hoofdnummer was wel het groote vuur werk. dat door het Haagsche Comité voor Volksfeesten op liet Malieveld werd aange boden. Er was hier zeer veel belangstelling terwijl ook de jarige Prinses in hoogst eigen persoon het feest opluisterde. Met luid ge- Rotterdam in Vlaggentooi In de Maasstad werd wel heel druk ge vlagd; van huizen, trams en bussen waai den vele vlaggen, in de haven waren ta schepen gepavóiseerd. Dat was echter prac- tisch het eenige overdag. In tegenstelling met Den Haag en Amsterdam hadden hier dc moeste scholen peen vrij-af gegeven, zo dat er alleen laat in den middag wat ve Maar 's avonds toen was het' niet nr Daar was allereerst het tradrtioneele volk zanguurtje in de Beurs, waar de Rotterdam mers onder de eminente leiding van mevr. Grimberg-Huyser zoo heerlijk hun liefde voor het vorstenhuis konden uitzingen. En hoe vérder men kwam hoe enthousiaster het ging! Dan was er het groote marsch-concour; >oor muziekverenigingen, waarvoor heel veel belangstelling was. Het was dan ook wel het hoogtepunt. Nadat alle korpsen zich hadden doen hooren en zich vervolgens op gesteld voor het stadhuis, brachten zij zamenlijk de Feestinarsch van v. d.'Glas én het Wilhelmus ten gehoore, wat een groot, sehen indruk maakte. Voorts hebben dc Tamboers en Pijpers van "t korps Mariniers een taptoe ten gehoore gebracht. Aan den Linker Maasoever Zijn een twee tal groote optochten gehouden. In andere plaatsen In vele andere plaatsen van ons land, misschien kunnen we wel zeggen in alle. is de verjaardag van onze Kroonprinses met groote opgewektheid en vreugde gevierd Meer en meer wordt de 30ste April tot een nationale feestdag, en er is reden zich daar over bijzonder te verheugen. Steunvergoeding erwten De Nederlandsche Akkerbouwccntrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatu reerd in het tijdvak van 12 April tot cn met 18 April 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.70 cn 3.20 per 100 Kg. zal bedragen. Verder wordt nog bekend gemaakt, dat degenen, met wie een zgn. B-contract werd afgesloten van af 1 Mei in de gelegenheid "len worden gesteld om 50 pet van de ge contracteerde groene erwten, welke vol-doen aan de kwaliteitsklasse B, te denaturecron. Gravenhage, 30 April 1936. nraadschap waterland, nikendam: de provincie Z 1* A. O. plaatsver Hollaren. and: a. tot dijkgraaf (Thoten). G. W. J. de b. met ingang van 13 Inpelen. te Oud-Vos- Een onderhoud met den heer P. L. de 'Gaay Fortman De heer P. L de Gaay Fortman is andaag 12Va jaar burgemeester van Dor drecht. In verband hiermede had onze Dordtsche redacteur een onderhoud met den jubilaris. De heer de Gaay Fortman heeft van 1S98 tot 1919 als genie-officier in Ned. Indië ver toefd. Vanzelf ging het gesprek dus eerst ver dc Indische periode. Te tenger! Is het waar. dat U bij de eerste aanmel ding voor de Militaire Academie te Breda werd afgewezen wegens lichaamszwakte? Het klinkt haast ongelooflijk. De Burgemeester lacht de lach van iemand die thans verre boven dergelijke bezwaren verheven is en antwoordt: toch is het Wegens tengerheid werd ik afgekeurd. Maar in een jaar kwam ik geweldig aan, mee door sport, cn het volgend jaar was ik de meest flinke van al dc candidaten! Naar Indië! Was het steeds Uw verlangen om Uw militaire loopbaan speciaal in Indië door te brengen en was daarvoor eenige aanleiding? Mijn beide grootvaders werkten in Indië. Mijn vaders vader was er in verschillende plaatsen predikant, en de vader van mijn moeder was er verbonden aan het bftmen- landsch bestuur. Hij was resident. Hoe lang duurde Uw Indische periode en wat. beschouwt U als het belangrijkste deel van hel daar door U verrichte werk? Ik was in Indië van 1898 tot 1919, on derbroken door een jaar verlof. Zooals U weet was ik genie-officier. (Ja, dat wisten we, we merken het nog, wanneer er m den Raad technische kwesties aan de orde zijn.) Als mijn mooiste werk beschouw ik wel den aanleg van de Atjoh-spoorweg, die Oost- en Westkust met elkaar moest verbinden. Ook had ik zeer inte ressante jaren bij den bouw van ver dedigingswerken in dc buurt van Ban doeng, waar onder mijn leiding de daar aanwezige fortenversterking is tot stand gekomen. U kunt ook vermelden, dat ik in Indië kennis heb gemaakt met het burgetfijk bs- ftunr, doordat ik eenige jaren lid was van den Raad van de Preanger Regent«p|mpoen. U hebt in Indië ook dr Colijn leeren kennen? Die heb ik er heel goed gekend, ja. En ook den heer Idenburg. De ontwaking van het Oosten Gedurende den langen tijd, welken U n Indië doorbracht, hebt U daar allicht groote veranderingen zien tot stand komen. Uit de uiteenzeting. welke we dan te hooren krijgen blijkt weer. dat oe heer De Gaay Fortman iemand is met. oog voor de groote lijnen De grooie verandering in poli tieke mentaliteit, welke zich in het begin dezer eeuw in het Oosten voltrok, heeft hij daar van nabij meegemaakt en dal acht hij het meest interessante van zijn Indische loopbaan. Burgemeester de Gaay Fortman Ik heb er de ontwaking van het Oosten zien gebeuren. Toen ik in Indië kwam, de Inlander nog dezelfde als 300 jaren tc voren. Men oacht. nog niet aan invloed op bestuur en dergelijke. In 1907 en 1908 ont stonden de eerste Inlandsche vereenigingen en sinds ging de ontwikkeling van den In lander in economisch en politiek opzicht steeds verder. Als de groote voorloopster daarvan wordt beschouwd oe dochter van de regent van Japara, Raden Adjeng Kartini. Ze schreef o.m.: Van Duisternis tot Licht. Haar boe ken maakten grooten indruk Hebt U nog meegestreden in de Atjeh- oorlog? Neen. Wel heb ik in 1903 meegemaakt de expeditie naar Korintji, een landschap in do binnenlanden van Sumatra. Toen is me ook de Militaire Willemsorde toegekend tegelijk met den Burgemeester van Pur- raerend, den heer Cramwinckel. Naar Holland terug Van Indië moesten we weer naai* Holland terug, en daarom: Is er door Uw eigen keuze een einde ge komen aan Uw Indische periode? Ik ben vrijwillig naar Holland gegaan. Met een gewoon verlof, waarna ik naar Indië had kunnen terugkeeren. Want m'n Indisch jarental was nog wel voor venenging vat- baat. Maar als men later terugkeert, is het meestal moeilijker om in Holland nog weer een werkkring te vinden. Men is dan meest al genoodzaakt nog vele levensjaren werke loos door te brengen, meestal in Den Haag. Een dergelijk vooruitzicht was voor een erkzame natuur als waarover dc heer De Gaay Fortman beschikt, blijkbaar niet aan lokkelijk. En daarom maakte hii tijdig een einde aan zijn Indische periode, in de hoop. in het moederland nog weer een (aak te vin den, waarbij hem het gemeentelijk bestuur den geest stond. Eerst volontair! I-Iet gelukte. Na een half jaar werd ik burgemeester in Bunschoten. U begrijpt, dat ik me eerst wat moest oriënteeren en daar om was ik tevoren nog eenigen tijd als \olontair werkzaam geweest, en wel op de secretarie te Nieuwer-Amstel. Drie jaar bleef ik in Bunschoten, tot. Mei 1923. Daarna was ik. zoonis U weet. een half jaar burgemeester van Ridderkerk en sinds dien van Dordrecht. Is het waar, dat U in Bunschoten ge durig op Zaterdagavond beschikbaar moest zijn voor huwende paartjes? Men trouwde daar, in verband met de visscherij, op Zaterdagavond, inderdaad. Bruid en bruidegom gingen dan weer mee naar de resp. ouderlijke woning, trouwden Zondag in de kerk en beschouwden zich dan pas als gehu.vd. Aardige gewoonte. Burgemeester van Dordrecht Uw werk in Dordt geeft U de bevredi ging. welke U er zich van had voorgesteld? Na een hartgrondige bevestiging meenen we te mogen vragen: Er heeft wel eens het gerucht gegaan, dat Dordt het gevaar heeft geloopen U als zijn Burgemeester te verliezen. Is er voor dat gerucht grond geweest? We krijgen een pertinente ontkenning le hooren: Ik ben nooit voor een andere plaats gevraagd en hei) er nooit naar gesollici teerd. De samenwerking met dc Raad komt dan nog even ter sprake, en de ontwikkeling van het politieke leven in onze gemeente. Men kan elkaar wel eens scherp de waar heid zeggen, maar steeds is er een onder grond van welwillendheid. De samenwerking met oen Raad Vlot best In het begin waren er wel eens conflicten, meestal over kleine dingen, openstellingen op Zondag en derge lijke. De positie van een anti-revolutionair burgemeester is wel eens moeilijk. „Je kunt je eigen gevoelen ook niet zonder meer aan heel de bevolking opleggen". Als de economische ontwikkeling ter spra ke komt, constateert de Burgemeester terecht dat zijn ambtsperiode voor het grootste deel valt in een tijd van daling der.conjunctuur. Er is een kleine opleving geweest, maax van korten tijd. Economisch leven we onder zeer ongunstige omstandigheden. De toekomst 1 Dordt Maar de toekomst, zoo vragen we. Als er een opleving komt, heeft Dordt even goede kansen als een andere stad. Al zal het dan gaan langs andere wegen dan vroeger. Dat er bijv. in de Dordtsche Zeehaven een toekomst ligt, daarvan ben ik overtuigd. Ook de betere brugverbindingen houden nieuwe mogelijkheden in, zoowel voor de ontwikkeling van handel als van industrie Ik geloof, dat ep zeker voor Dordt een taak ligt naast Rotterdam. Naast bijna alle groote wereldhavens ziet men kleinere tot bloei komen. Die hebben dan een aparte taak. Is er iets van te zeggen, waarin voor de Dordtsche Zeehaven die speciale taak zal bestaan? Nog niet. Dat moet de tijd leeren. Maar er zulk een bijzondere taak is naast Rot terdam, dat is mijn stellige overtuiging. De Burgemeester is dus voor Dordrechts toekomst optimist. Van een algemeene op leving zal ook onze stad profileercn. Dordt is nog geen doode stad geworden! Die over tuiging is bij dit 12^-jarig ambtsjubileum een prettig hezlt. zoowel voor het hoofd der gemeente als voor de burgerij, die heden en morgen van harte met dit jubileum meeleeft en dat ongetwijfeld nog meer zou toonen. als de jubilaris het maar had toegestaan Dat Dordt en Burgemeester de Gaay Fort man nog menig jaar aan elkaar verbonden mogen blijven! De gemeenteraad van Kampen in rouwzitting bijeen „Een strikt eerlijk mensch van rechtschapen levensopvatting Gistermiddag om vier uur is de Ge meenteraad van Kampen in spoed- eischende vergadering bijeengekomen in verband met het overlijden van den Burgemeester, mr, L. K. Okma. De raadszaal was behangen met zwarte crêpe, de voorzitterszetel cn de lichtkronen waren omfloerst met zwarte tule, de af scheiding van de tribune met zwart crêpe waarin een zilveren rand en de tafel den zetel van den voorzitter was eveneens met zwarte stof bedekt. Te vier uur, terwijl de lichtkronen getemperd licht verspreidden, opende de waarnemend-burgemeester, de heer Mr J JE. H. J. v. d. Dussen, de vergadering met het ambtsgebed Daarna hield hij een toespraak, waarin hij den overleden Burgemeester herdacht Slechts een drietal jaren, aldus spr.. heeft Burgemeester Okma aan het hoofd deze gemeente gestaan. Voor wie zich herinnert, met welk een enthousiasme de overledene in deze meente zijn intrede heeft cedaan en voor wie weet, welk een vervulling van opperste wensch het voor hem is geweest, dat hij als burgemeester van Kampen benoemd werd, treft hut als iets heel tragisch, aan zijn werk reeds thans definitief een einde is moeten komen. Met zijn speciale interesse voor landbouwzaken, had hij zich zooveel voorgesteld van het burgemeester schap van de gemeente Kampen, die im- zoozeer met landbouwzaken verbon- Het is uit den aard der zaak, dat deze korte duur van het burgemeesterschap, daarbij bovendien in aanmerking genomen dat zijn gezondheidstoestand hem heeft ver hinderd een eigen, uitdrukkelijk stempel op het gemeentebeleid te drukken. Het consta- teeren van dit feit, doet des te tragischer aan, wanneer men weet, wat hij zich 'van zijn burgemeesterschap van Kampen had voorgesteld én wat bij, bij betere gezond heid" en gezien zijn persoonlijke eigenschap pen en kennis, ongetwijfeld voor Kampen had kunnen zijn. Ik meen dan ook te gen constateeren, dat zijn overlijden de gemeente Kampen als geheel een groot erlies beteekent Ondanks zijn korte burge meesterschap zal burgemeester Okma in de annalen van de gemeente bekend blij* ;en strikteerlijk mensch, van recht schapen levensopvatting, bezield door de vaste wil om zonder aanzien des persoons voor de geheele gemeente in alle gelodin gen der burgerij, een burgervader te zijn. Na de rede van den wnd. Burgemeester werd besloten een brief van rouwbeklag aan Mevrouw Okma te verzenden. De Raad hoorde de rede van Mr. v. d. Dus- sen staande aan. Vóór de zitting gesloten werd, besloot men de tijdelijke benoeming van den houder B. J van Putten tc verlengen den duur van de vacature Mr. Okma. De begrafenis Morgenochtend zal het stoffelijk overschot ran Burgemeester Okma te Kampen arri- reeren eu onmiddellijk daarna in het stad huis worden opgebaard. In de woning van den overledene aan den Broederwcg zal een korte rouwdienst worden gehouden waarna de begrafenis vanaf het Stadhuis om half twee nam. zal plaa* hebben. In de aula op de begraafplaats te IJselmui den bij Kampen zal gesproken worden door den wnd. burgemeester Mr J JE. H. J. van der Dussen en den wijk-predikant Ds. J. de Waard De bureaux ten stadhuize zullen den ge heelen dag gesloten zijn. Geref. Jongelingsbond De Leeuwarder Bondsdag: Op den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongel. Vereenigingen op Geref. grondslag, die op Hemelvaartsdag te Leeuwarden zal worden gehouden, zullen ajs sprekers optre den Prof. Dr. K. Schilder van Kampen met het onderwerp „Band aan de belijdenis", Ds. W. van 't S a n t van Den Haag met het onderwerp „Het snoer der belijdenis" en Dr. G. Brille n burg Wurth van Rotterdam met het onderwerp „Geesteskinderen Calvijn nu!" De heeren H. Algra, A Kuiper (leden van 'tBondsbestuur) en Ds. S. D. Lonk- h u y z e n van Zoutkamp zullen in de mor genvergaderingen er wordt in drie gebou wen vergaderd het onderwerp inleiden „De lectuur der jongeren". De opwekkende redevoeringen aan 't einde der vergaderingen zullen dit jaar worden uit gesproken door Dr. Joh. H. Scheurer van Amersfoort, Ds. B. A. Bos van Assen en Ds. N Buffinga van Rotterdam. Een deel van een der namiddagvergaderin gen zal door de N.C.R.V. worden uitgezonden. In de laatstgehouden Bondsbestuursverga- dering werd nog breedvoerig gesproken over het rapport van de sub-sportcommissie. De conclusies van de meerderheid dezer commis sie werden behoudens eenige redactiewijzi gingen aanvaard. De conclusies, bestaande uit 11 punten, werden in het „Geref. Jongelings blad" opgenomen. Zwanenbergs Slachterijen en Fabrieken De filiaal-inrichting van Zwanenbergs Slachterijen en Fabrieken te Winterswijk zal met 1 Juni worden opgeheven, zoo weet de de X R C. te melden. Ongeveer 30 employe's :ullen daardoor werkloos worden. Ook het filiaal te Boxtel zal worden ge loten De sluiting zon een gevolg zijn van de nieuwe bacon-regeling, waardoor concen tratie noodig is geworden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Rome bereidt zich voor op een luister rijke viering van de inneming van Addis Abeba. Badoglio's troepen bevinden zich op 70 K.M. afstand van de stad. Op het Zuidfront is de verdedigings linie van generaal Nassiboe bezweken* Sasa Baneh, Bullale en Dagaboer zijn door de Italianen bezet. Bij Vim in Duitschland is een groote bommenwerper verongelukt. Er zijn elf doo- den te betreuren. De Begeering zou hebben afgezien van haar voornemen om 40 millioen eieren uit de markt te nemen. Rouwzitting van de Gemeenteraad ra» Kampen, in verband met het overlijden van burgemeester Okma. Een waard eerend artikel over Mildste*» president Colijn verscheen in de Kölnischi Zeitung. Al zijn Uw wielen tpaak of disk Weest toch verstandig „Tusschen bommen en roovers" Dr. Van Schelven, die bij den overval van roovers op dc ambulance van het -Neder!. Roode Kruis in Abessinië. ernstig werd ge wond en van al zijn bezittingen beroofd, legt de laatste hand aan een boek over zijn wedervaren in het woeste land van den Negus. Dit boek, waarin Dr. Van Schelven verhaalt van al het lief en leed dat onz» landgenooten in Abessinië hebben doorge maakt, zal binnenkort onder den titeb „Tusschen bommen en roovers. mot de Ne derlandsche ambulance in Abessnilë", bij Scheltens en Giltay te Amsterdam het licht zien. Eieren voor blikvleesch? Ziet de Minister van rijn plan ai? Vólgens de mededecling in het Ned. Week' blad voor Kruidenierswaren, zou de Regee- ring in verband met de huidige 'tnarktprij- zen, besloten hebben om voorloopig af te zien van het uit de markt nemen van 40 millioen eieren. Dit in het belang van d» eierprijzen. Wat thans in de plaats van blikvleesch aan de werkloozen en armlastigen zal ver strekt worden, staat nog niet vast. J. G. BALLEGO 70 JAAR Heden viert de in tuinbouwkrineen zeer bekende heer J. G. Ballego te Leiden zijn 70sfe verjaardag. De heer Ballego ontving zijn opleiding In de Leidsche hortus, was leeraar aan de tuinbouwschool te Boskoop. Later legde hij zich meer speciaal toe on de dahlincultuirr on de tuin-architectuur. Zoo gaf IT.M. de Ko nirigin hem met nog twee anderen in 1913 opdracht de Keizerlijke tuinen te Potsdam aan te leggen als geschenk van H.M. aaa don Duitschen Keizer. Ook heeft hij mede de rozentuin van den Zweedschen Koning op Oland aangelegd. Zijn dahlia's zijn wereldbekend. UIT OOST-INDIE Het overlijden van „Moe" van der Steur Uit Magelang: Omtrent het overlijden van „moe Van der Steur, geboren Anna Maria Zwager, kan nog worden medege deeld. dat zij door meisjespupillen Donder dagmorgen te zes uur overleden in bed werd gevonden. Zij was niet ziek geweekt. Moe Van der Steur werd 19 Mei 1S70 te Amsterdam geboren; op 4 April 1907 trad Z,J me' pa Van der Steur in het hmveliik De smart onder de pupillen van het menschlievend echtpaar is zeer groot. Pa Van der Steur werkte, na het overlijden van zijn echtgenoote. zon der onderbreking door; toen men hem dit ontraadde, sprak hij: „Beste vrienden, er is geen beter middel voor een han vol droefheid dan ai-beid". De bewijzen van deelneming stroomen ran alle zijden binnen. Hedenochtend is mevrouw Van der Steur, na een rouwdienst in de gestichts kapel van daaruit begraven. De belang stelling uit alle rangen en standen was zear groot, er waren honderden kransen en de lijkstoet besloeg een lengte van één kilometer. Door diverse personen is aaa liet graf gesproken. Pa Van der Steur ze.f hield een indrukwekkende grafrede ea •prak geboden uit»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1