MSS •CACHETS volg de M'S*S* gewoonte rfldm DONDERDAG 30 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG. 9 TENTOONSTELLING „NED. FABRIKAAT 1936" Dc eerste van vijf exposities te Amsterdam geopend Wat Nederland economisch vermag Dc bekende Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" heeft in de Apollo- hal te Amsterdam een tentoon stelling ingericht, die het publiek be doelt te overtuigen van de voortreffe lijkheid van tal van artikelen, waar voor men niet over de grenzen behoeft te zien. Dezo tentoonstelling „Nederlandsch Fa brikaat 1936" vormt de eerste van een reeks exposities, die na Amsterdam achtereenvol gens te Nijmegen (in Juli), Rotterdam (in Augustus), Groningen (in September) en Den Haag (in October) de aandacht van het Ncderlandsche publick zullen vestigen op het nationale fabrikaat. De opening Da Amstcrdamsche expositie, do eerste dus van de vijf, is vanmiddag onder veel belangstelling geopend met een rede van den voorzitter der Vereeniging, den heer Ir M. II. Dam m e, directeur-generaal van P.T.T., die op het doel der Vereeniging wees en als de overtuiging van liet Bestuur uitsprak, dat een eenvoudig opgezette ten toonstelling een uitnemend middel is om met betrekkelijk weinig kosten dermate de aandacht van het publiek op bepaalde fa brikaten te vestigen, dat ruimere afzet met grond verwacht mag worden. Juist een ten toonstelling, waarbij niet in de eerste plaats uitlokken tot koopen in het algemeen be oogd wordt, maar waar in liet bijzonder er naar wordt gestreefd om te doen zien in hoevelc gevallen men volkomen noodeloos zich van buitenlandsche producten blijft be dienen, terwijl men toch even goed en even billijk Ncderlandsche producten zou kun nen koopen, heeft als propaganda voor de Ncderlandsche industrie zeer bijzondere waarde. De omvang bescheiden De omvang van deze tentoonstelling is, zei spr., bescheiden; toch zijn wij er van overtuigd, dat zij nuttig werk zal doen en als dat zoo is, dan komt het bijzonder dankbare van onze taak in dezo tijden wel zeer duidelijk naar voren, want ieder beseft wat het juist in den tegenwoordigen tijd beteekent wanneer de bestaansmogelijkheden voor onze Ncderlandsche industrie worden vergroot 'Al heeft de bijzondere toestand, waarin bet handelsverkeer zich tegenwoordig be vindt, tot gevolg, dat het vermijden van import lang niet, attijd uitsluitend voordeel voor eigen industrie beteekent, zoo staat liet toch vast, dat in zeer vele gevallen af zet in eigen lan'd en mogelijkheid tot export geheel los van elkaar staan en dat in zeer vele andere gevallen de afzet in eigen land veel voordeeliger is dan export. Het blijft daarom van grooto waarde voor onze in- Paula's nieuwste vondst! Dc vierkante beschuitjes van Paul C. Kaiser vallen geweldig in den smaak! 't Is dan ook een leuke afwisseling met dc groote ronde beschuit en gemakkelijk voor 't maken van een hartig hapje! 9 voor 6 cent met Paula-bon! Dc bekende groote ronde beschuit kost 9 ets. voor 9 stuks. m Paul C. Kaiser vierkante fasC&MAt N.V. PAUL C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM dustrie, dat zoo min mogelijk onnoodig bui- teulandsch fabrikaat wordt gekocht, en wij hopen van harte, dat deze bescheiden ten toonstelling er een steentje toe moge bij dragen, dat het Nederlandsche publiek overtuigd wordt van de mogelijkheid zijn eigen welvaart in dit opzicht te verbeteren. Reeds hij een vluchtig overzicht zal het den bezoeker blijken, dat deze tentoonstel ling er stellig toe zal bijdragen om het do- vies der Vereeniging „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar", met te meer nadruk onder de aandacht van het publiek te brengen. Want om het groote publiek is het hier in de eerste plaats te doen en in verband hiermede is de toegangsprijs laag gesteld. Dat bij het publiek meermalen ontstellen de onbekendheid heerscht omtrent hetgeen wij Nederlandei's economisch vermogen, heeft de secretaris der Vereeniging. de heer II. F. R. Snoek, ont uiteengezet. Wellicht is dit voor een deel te wijten aan te geringe publiciteit door de fabrikanten. In elk geval is de vroegere eenzijdige voorkeur voor wat uit het buitenland komt, vrijwel overwon nen. Maar, zei de heer Snoek, nog altijd weten dc meeste landgenooten niet wat voor goeds hier zoo al is en hij memoreerde om maar een voorbeeld te noemen, onze drinkwatervoorziening, bruggenbouw en zoo veel meer. Ook onze kostelijke sociale wetgeving wordt veel te weinig gewaardeerd. Weten de mensahen bijv. wel, dat de Belgische werkman over het algemeen minder loon verdient dan een werklooze hier aan steun ontvangt? Zoo is er meer. Ook deze ten toonstelling bedoelt het Nederlandsche pu bliek te doordringen van ons eigen econo misch kunnen en van onze nationale zede lijke kracht. Neemt het publiek de lessen dezer expositie ter harte, dan vermindert tevens de werkloosheid. De tentoonstelling is tot 9 Mei geopend en des Zondags gesloten. Er zijn vele in zendingen. Eiken middag worden lezingen gehouden en films vertoond, die op de ex positie betrekking hebben. DE ONTWIKKELING VAN DE TELEVISIE Een studiecommissie ingesteld Bij beschikking Van den Minister van Binnenlandsche zaken is een commis sie ingesteld met opdracht een onder zoek in te stellen naar de ontwikkeling der televisie en ter zake verslag uit ie brengen. De commissie zal mede van advies die- npn met betrekking tot de verschillende systemen van televisie in verband met de daaraan verbonden x'raagstukken van teeh- nischen, juridischen en economischen aard en voorts omtrent, de x:raag. of televisie reeds thans in Nederland moet worden in gevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daar. van zou dienen te zijn. met het oog op de hier te lande bestaande verhoudingen op het gebied van den radio-omroep. Tot voorzitter van de commissie is noemd: Mr. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs, en tot leden zijn benoemd: Prof. Dr. Ir. W. Th. Bahler, hoogleeraar aan de technische hóogeschool. Ir. A. D u- b o i s, directeur van de Nozema, Mr. G. H Dij km an s v. Gunst, administrateur bij het hoofdbestuur der P. T. T.. W. Gra a.i t van Roggen en Prof. W. No Iet, leden van den radioraad en Ir. C. H. de Vos, hoofdingenieur le klasse der telegrafie en telefonie (wegens ziekte tijdelijk vervangen door Jhr. Ir. Chr. Th. F. van d er Wij k„ der telegrafie en telefonie). Als secretaris zal optreden: C. C. Grutzner, werkzaam op bureau Radio-omroep en -distributie van het hoofdbestuur der P. T. T. De commissie zal door den minister van Binnenlandsche Zaken worden geïnstalleerd in een eerste bijeenkomst op 9 Mei a.s. Ie 11.30 uur in het ge&ouw van het hoofd bestuur der P. T. T. Het Nationaal Crisis-comité Laatste vergadering van het werk-comita ITet Nationaal Crisiscomité deelt mede: Gister vond de laatste vergadering plaats van het werkcomité van het Nat. Crisis- comité. 1-Iet dagelijksch bestuur is thans belast met de liquidatie der stichting, waarna re kening en verantwoording zal moeten wor den afgplegd aan het algemeen comirc, welks goedkeuring ter décharge van het bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. 7 der stichtingsakte zal t.z.t. het saldo der rekening hetwelk uit den aard der zaak gering zal zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken worden ov erge dra gen, teneinde daai-aan een bestemming te geven, zooveel mogelijk be antwoordend aan het doel der stichting. Heymans geeft het op Het weer te ongunstig De sportvlieger II. S. TIeymans meldt uit Catania (Sicilië), dat de weersomstan digheden op het zuidelijk deel van de Mid- deljandsche Zee zoo ongunstig zijn ge weest, dat hij met zijn vliegtuig Leopard Moth, de PHJ.U.H. tot drié malen toe heeft geprobeerd over te steken naar Tu nis. Door den dikken mist zou het waag halzerij zijn geweest, indien zij per sé zou den hebben doorgezet. Ook de heer A. F. Postmaa van de N. L. S., die, zuoals men weet den heer Hey- s vergezelt, vond het een roekelooze onderneming en hoewel men reeds onge- eer halverwege CataniaTunis was ge roest, besloot men het op te geven. De gebroeders Heymans zullen dus 'niet deelnemen aan de Rally© du Sahara. UIT OOST-INDIE DE INDO-EUROPEESCHE JONGELUI Zorgwekkende toestand, die echter niet hopeloos is Naar aanleiding van de noodkreet, door den heer E. G. G. R. Ellendt, afgevaardigde van de afdeeling Meester-Cornelis van het I.E.V., op het congres te Soerabaja over den toestand der Indo-Europeesche jongelui ge slaakt, heeft een vertegenwoordiger van Aneta een onderhoud met hem en met an dere figuren uit de Indo-Europeesche so ciale actie gehad. De heer EUendt verklaarde, dat het geen ten congresse was medegedeeld, in geenen deele overdreven was. Te Batavia en ook in andere groote steden van Java doen zich in de laatste jaren ten aanzien van de Indo-Europeesohe jeugd verschijnselen voor, welke een ieder met zorg moeten vervullen, en die altegader een toestand 6cbeppen, zooals men in Indië nooit tevoren ge kend heeft. Zoowel uit zijn eigen bevin dingen, als door aanwijzingen van of- ficieele zijde verkregen, is hem bekend, dat zich een toestand ontwikkelt, waar op men niet genoeg de aandacht kan vestigen. Van politie-zijde werd zijn aandacht ge vestigd op de jonge Indo-Europeesche zwer vers, die des nachts een toevlucht zochten in de voorgalerij van den Bataviaschen schouwburg of ergens onder een brug slie pen. De politie deed wat zij kon, doch voor afdoende hulp kon zij uiteraard niet zorgen Enkele dezer zwervers, wier leeftijd va rieerde van ongeveer zeventien tot twee-en- twintig jaar, nam men op in het tehuis van dc I.E.V.Armenzorg te Mr. Cornells. Doch de ervaringen waren soms teleurstel lend. Na zich een dag of wat gekoesterd te hebben in de goede zorgen, welke aan hen besteed werden, gingen zij de deur uit om niet terug te komen. Zwerflust, werkschuw heid en andere negatieve eigenschappen bleken bij de jongens reeds de overhand te hebben gekregen. Liever zochten zij maar weer hun ellendige „vrijheid" op, dan zich te schikken in het gareel van een geregeld bestaan. Zoo diep Iieeft het kwaad reeds doorgevreten. En het heeft, naar de heer Ellendt verklaarde, een grooteren omvang dan men wel meent Alle hoop hoeft niet opgegeven Niettemin, zoo verklaarde hij verder, be hoeft men ten aanzien van deze zwervers nog niet dadelijk alle hoop op te geven. Dat het wel mogelijk is, de meeaten hunner aan geregelden arbeid te wennen, is bewe zen. Als men hen maar in de gelegenheid stelt om de handen uit de mouw te steken. Zoo heeft thans een 25-tal van deze jongelui een geregeld bestaan gevonden in een klei ne constructiewerkplaats, welke door de initiatief-nemers met zeer geringe middelen is opgericht, speciaal met de bedoeling, werkgelegenheid te scheppen. Dank zij de van enkele zijden, o.a. van den plaatselijken dienst der genie, verkregen orders, kon het bedrijf de jongelieden tot dusver geregeld aan het werk houden tegen loonen, oploo pend tot 65 cent per dag, terwijl er reeds eénigen bevorderd zijn tot maandgelder. Eenige maanden geleden behoorden Velen hunner nog tot de nietsdoeners, rondzwervend door de kampongs van Sawah-Besar, Pintoe Besie, Pasar Ba- roe en Kemajoran, bedelend, dobbelend, en wat niet al! Thans werken zij..... en hard! Het is alleen jammer dat wegens ge brek aan fondsen het bedrijf tot dus ver niet beter geoutilleerd of zelfs maar gehuisvest kan worden. Er be staat echter gelukkig eenige kans, dat daarin binnen afzienbaren tijd veran dering zal komen. DOOD DE Neem eiken Vrtfdag en Zaterdag èen M.S.S.-cachet ter inwendige Zuivering. Gil kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uvr ingewanden vergiftige afval-stollen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. rijgen van allerlei onprettige vi rnaer dat Ge beselt. waar h De M.S.S.-caehets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len. Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander mensch voelen. Gebemerkt vol welbehagen, dat geUop Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want M.S.S. - cachets: Maken Schoon Schip Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. VRIJDAG 1 MEI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendinr. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Gods. halfuur. 12.15 Maria liederen. 12.25 KRO-orkest. 2.00 Vrou wenuur. 3.00 Modecursus. 4.15 KRO- Melodisten. 5.15 KRO-Kamerorkest. 5.45 Gram.pl. 6.00 KRO-Boys. 6.40 Esperanto. 7.55- Berichten. 8.00 Mariahulde. 9.15 Lezing. 9.30 KRO-Dameskoor. 10.30 Be richten. 10.35 KRO-Boys. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending'. 10.00 VPRO. 8.00 Toespraak, Voordracht, orgelspel en Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Voordracht. 10.35 Orgelspel. 11.00 Voordracht. 11.20 Voor de Vrouw. 12.15 VARA-orkest. 1.00 Lezing en Gr.pl. I.251.45 Orkestconcert. 2.15 Kinderkoor- zang. 2.30 Viool en piano. 3.00 Kinder koorzang. 3.15 Voordracht. 5.10 De Noten krakers. 5.45 Voordracht. 6.00 E. Walis' orkest. 7.03 Orgelspel. 8.45 Gram.pl. 9.00 Toespraak. 9.15 Fragmenten u. d. VARA- Maandrevue's. 9.45 Lezing. 10.00 VARA- orkest. 11.00 Sluiting 1 Mei-programma. DROITWICH 1500 M. 10.20—10.50 Orgelspel. II.10 Gram.pl. 12.35—1.20 Strijkkwartet. 2.50 Piano-recital. 3.15 Orkest. 4.35 De Karl Caylus Players. 5.50 Koorconcert. 6.50 Trio. 7.30 Louis Levy en zijn orkest. 9.40 Orkestconcert. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 Gram.pl. 1135 Orkestconcert. 3.20 Kamermuziek. 4 50 Orkestconcert. 7.20 Zang. 8.05 Operette uitzending. KEULEN 456 M. 6.20 Blaasconcert. 7.2(1 Jeugdbetooging. 8.40 Orkestconcert. 9.50 Reportage. 10.50 Marschmuziek. 11.20 Re portage. 12.50 Gevar. concert. 2.20 Orkest concert. 5.20 Concert. 6.20 Vocaal concert. 7.20 Orkestconcert. 9.20 Toespraak. 10.20- Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 8.25 Jeugd* concert. 11.50 Klein-orkest. 7.20 Sympho- nieconcert. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest. 12.501.20 Gram.pl. 4.20- Klein-orkest. 7.20 Harmonicamuziek. 7.50 Omroeporkest. 9.05 Gram.pL De heer Ellendt wees er intusschen op, dat door de te-werk-stelling van dit vijf-en- twintigtal jongelui het kwaad nog bij lange na niet bestreden is. Er zijn nog talrijken, aan wie evenzeer de helpende hand kan en moet gereikt worden, wil men voorkomen, dat zij van kwaad tot erger vervallen. Tij delijke maatregelen zijn niet van veel nut. Zijn zij hier weggejaagd, dan duiken zij daar weer op. Is pasar Baroe van hen ge zuiverd, dan vindt men ben elders terug. De toestand in den Oosthoek De Batik-industrie is weggekwijnd SOF.RABAYA, 29 April. (Aneta). Hoezeer de eertijds bloeiende batik-industrie te Toeloeng-Agoeng is weggekwijnd, blijkt uit het feit, dat zoo goed als alle batikkers verhuisd zijn naar Ponorogo. De batik-in dustrie heeft plaats gemaakt voor de stroot jes-industrie, waaronder die van Moro Se- neng de grootste is. Blijkens een onderzoek, door de „Indische Courant' ingesteld, wordt hier per dag een milliocn strootjes vervaardigd. Deze onderneming brengt per jaar f 75.000 aan tabaks-accijns op. De maandloonen welke worden uitbetaald stij gen niet boven de f3i. Verder is in deze industrie de mogelijkheid geschapen om bij de familie, welke eigenaresse van de fa briek is, baadjes en andere kleeren te koo pen, die dan verrekend worden met het loon. Volgens het blad is dit strijdig met goede arbeidsverhoudingen, Japan en wij Een sterke Japansche kolonie te Davao Het „Bat Nieuwsblad'^ vestigt nader de aandacht op het ontstaan van een sterke Japansche kolonie in de Philippijnen, na melijk te Davao, en concludeert er het vol gende uit: In deze gebeurtenissen ligt een les. Niet alleen uit een oogpunt van paedagogie is de geschiedenis van Davao echter van be lang. Davao Is de basis van een groot aantal Japansche visschers die onzen Archipel be vissohen, en in het Noord-Oosten nu, Iaat ons het zacht zeggen, nog wel eens wat moeite geven. Men weet, dat de controle nu eindelijk van onzen kant een beet je wordt verscherpt: de marine kan in dii buurt met „oefeningen" groot nut doen, en niet alleen wat betreft de oorlogsparaat heid der bemanning. Een pikante bijzonderheid is nog, dat het Noordelijkste eiland van den Indischen ar chipel Miangas nauwe relaties onder houdt met Davao: kinderen van daar wor den naar Davao gezonden om school te gaan, en er zijn dan ook een paar dozijn onderdanen van Hare Majesteit, die een aardig mondje Japanschmaar geen Nederlandsch spreken. Men moet dit vooral niet grappig vinden, al is er een komische kant aan dit geval. En men zal goed doen, zich Davao voort durend voor oocen te houden. Nietwaar? Wie zich aan een ander spie gelt. PERSSTEMMEN De steun uit Holland Een wijs en gelukkig besluit Uiteraard heeft tie publicatie van het ter beschikking stellen van de f25 millioen door de Nederlandsche Regeering prompt weerklank gevonden in de Indische Pers. Het „Nieuws van den Dag" merkte in een artikel onder het opschrift „Holland helpt" o.m. op: „In elk geval is de beslissing, die in principe reeds bekend was en thans offi cieel wordt gemeld, een even verheugend als afdoend bewijs voor het inzicht waar toe men in Holland thans is gekomen. Men kan daarbij toegeven dat de groote vragen van het beleid als de verdere aartw paling met of zonder devaluatie, de vaste lasten, etcetera, door deze beslissing niet worden opgelost: dit is ook niet haar strek king. Wat evenwel vast staat is dit: De Regeering in het Moeïïerland en in toenemende mate ook de Neder landsche publieke opinie is van de Indische behoeften thans bete>r over tuigd dan kort geleden; het inzicht in de werkelijke situatie van Indië is verbeterd en men heeft daarvan thans op de duidelijkste wijze doen blijken. Een wijs en gelukkig besluit. Niet het bedrag van den thans verleenden steun is het voornaamste, maar veel ge wichtiger nog moet worden geacht de ia den steun tot uiting komende saamhoorig- heid tusschen moederland en overzeesch ge bied. 1 Er is in Holland reeds geruimen tijd groeiend besef van deze saam hoerigheid in breede kringen in Indië heeft ze nooit ontbroken doch men was van den om vang van Indië's nood niet voldoende op do hoogte. Het mag de groote verdienste van Mr, Hart heeten, dat hij er in slaagde Hollands bereidheid tot steunverleening om te zetten in een daad. Over de beteekenis van het bedrag, dat hierdoor ter beschikking van de Regeering komt, kan men van meening verschillen. Het moge op het oog niet zoo heel veel lij ken, acht millioen per jaar, voor een gebied als Indië, bij goede aanwending zal het be drag ongetwijfeld kunnen bijdragen tot vermindering van den momenteelen nood en tot het scheppen van nieuwe bestaans* bronnen voor velen in dit land. BELANGRIJKE GIFT VAN DE B.P.M. BATAVIA, 29 April. (Aneta). De Bataaf* sche Petroleum-Mij. schonk een bedrag van 10.000 aan het algemeen steunfonds voor mlandsche behoeftigen. DE PEST OP JAVA Nog zes personen overleden SEMARANG, 29 ApriL (Aneta). Te Lo- gandeng zijn nog zes personen aan pest overleden. De dienst der volksgezondheid hoopt thans de voortgang van de pest gestuit te hebben. Alles is ontsmet. Er zijn than3 geen zieken meer. De contact-personen, die uit de besmette dessa Logandeng vluchtten, doch later door de politie werden gevonden, besmetten ln een tot dusver niet besmette dessa van Bandoeng twee personen. 3 <81 Toen liet de dansers langzamerhand duidelijk werd, dat de tooverspreuken geen uitwerking hadden, toen de een na den ander van de toeschouwers ging begrijpen dat Obo hen voor de laatste maal voor den gek gehouden had, en toen ze zagen dat ze naar niets anders dan een paar lijken stonden te kijken, klonk het geklaag van de rouwende aanhangers van Obo op, vermengd met dc woede-kreten van de opgewonden strijders en volgelingen van den nieuwen toovenaar Tumbo. En toch kwamen er ook meer ernstige gedachten bij hen op toen de morgen aanbrak. De in zonde verharde heidenscho Berbers sidderden van angst en keken bang om zich heen. Want de booze geest van Oho en de booze geesten van zijn volgelingen, die ze in hun woede doodgeslagen hadden, waren nu misschien al onder hen, om hun in 't verborgen kwaad te doen. Ze sidderden en gingen zoo gauw mogelijk naar de hut yan Tumbo om amuletten te koopen van buitengewone macht 1-Iet was morgen, maar nacht, donkere nacht hield hun harten femhuJd. HOOFDSTUK XIV Verrassende tijdingen De opvolging van Tumbo in het ambt van toovenaar van da Berbers van Asmara beteekende het begin van een tijd van groote angst en bezorgdheid voor de slavin Judith. De heidensche Koning Maloe had doen afkondigen dat na den gewonen tijd van zeven dagen rouw over de Koningin een nieuwe Koningin gekozen zou worden. Judith had zich voorga- nomen om, als de keus op haar zou vallen, den wil van den Koning te weerstaan, ook al moest dat haar gevangenisstraf en misschien de dood kosten. Gelukkig werd de keuze uitgesteld door een oorlog met een anderen stam, die den Koning vele dagen van huis riep. Bij het ongelukkig vooruitzicht op een huwelijk, dat voor haar afschuwelijk was, kwam nog, dat Judith leed aan een langzaam verergerende blindheid- Ze wist het al sedert vele maanden. Ze zag niets duidelijk, alle voorwerpen zag ze als door een mist I-Iaa trouwe gezellin Rachel had haar gezegd dat haar oogen er abnormaal uitzagen. Vliezen waren er voor de pupillen gegroeid. Judith zag den dag naderen, dat ze hcelemaal het gezicht verloren zou hebben, niet meer in staat zou zijn voor zichzélf het levensonderhoud te verdienen, en dus een last zou worden voor haar zoon, zelf een slaaf. Ze had gezien dat. andere blinden en hulpeloozen een vreeselijken weg moesten afleggen, voordat een barmhartige dood hen wegnam. Deze bange vooruitzichten maakten haar bedroefd. En de gedachte aan haar zoon, die den hoofdman op zijn tocht vergezelde, kon dat .gevoel van angst en eenzaamheid slechts doen toenemen. Schijnbaar zonder zich te laten be- invloeden door de groote smart, die hij zijn moeder zou aandoen, had hij heslist met Tumbo willen vertrekken. Een oorlog bood een prachtige gelegenheid ingewijd te worden in de geheimen van het toovenaarschap. Judith begreep niet wat dwingende beweegreden was voor haar zoon om zoo af te wijken van alles wat zij hem geleerd had- Het vaste geloof dat hij door den helper van Tumbo ie worden zelf macht zou krijgen over de booze geesten, die, naar hij geloofde,-haar blindheid veroorzaakten, dreef hem aan. Als hij maar eenmaal de beschikking had over de magische spreuken die noodig waren om hen te overwinnen, zou hij ze onbarmhartig aandrijven net zoo lang totdat zijn moeder het gezichtsvermogen weer volkomen terug had. Hij had zijn moeder al magische amuletten gegeven, om die op haar lichaam te dragen- Deze waren door Tumbo zelf klaar gemaakt om d3 werkzaamheid van de booze geesten die de ziekte veroorzaakten tegen te werken. Vol afkeer had zij ze heimelijk in het vuur geworpen. En om haar eenzaamheid en ellende volkomen te maken, was ook Rachel verdwenen. Ze had georuik gemaakt van de alge- meene wanorde, die ontstond bij het wegtrekken van het leger, en was ontsnapt naar de wildernis. Haar vlucht was niet" opgemerkt; haar eigenaar dacht, dat ze veUig in het dorp was; haar bewakers veronderstelden, dat ze bij het leger was als een van de ontelbare vrouwen, die ais \olgsters van Let kamp met iedere expeditie meetrokken. Dagen werden weken, en de weken waren al tot een maand geworden, en nog was er geen nieuws van Michael of Rachel voor Judith. Ondertusschen trok Rachel verder, ondanks de ontbering die ze leed en de gevaren, die liaar bedreigden. Overdag verborg ze zich en 's nachts ging ze den weg naar Aksoem. Ze had dien tocht al meer gemaakt en ze wist dat ze moest zorgen in een dorp ongeveer halverwege te komen, dat als handelscentrum diende zoowel voor de Ethiopiërs als voor de Berbers. Daar zou ze veilig zijn. Met deze hoop worstelde zij verder. Van het koren, dat ze meegenomen had, 'durfde z© maar Seel weinig te eten- Alleen dat kon haar redden van een hongersnood in de wildernis. Want het vragen van hulp aan de een of andere karavaan op de route zou beteekenen opnieuw in slavernij te geraken. Soms was ze vele dagen zonder water in streken waar weinig water voorkwam. Of als een karavaan gekampeerd was vlak bij een bron, durfde ze niet naderen. Maar de hoop in haar was sterk en met de hoop bleef het leven. Een volle maand na haar ontsnapping uit het dorp van de Berbers, kwam de vermoeide, half-verhongerde vrouw de heilige stad Aksoem blnnenstrompelen. Door niemand werd ze herkend en ze voelde zich als een vreemdelinge in haar geboortestad. Ze ging dadelijk naar den tempel, gewijd aan de aanbidding van Jehova. Daar kroop ze op handen en voeten de hooge trap op, waarbij ze een bloedig spoor van haar gewonde handen ea voeten achterliet Duizelig strompelde ze den voorhof van den temjpel op en ze wist nog net genoeg kracht te verzamelen om het bel-koord te grijpen en driemaal de bel te luiden. Daarop zonk ze bewusteloos op den grond, onder het uitspreken van de oude woorden: „Een smeekeling roept de bescherming van deze heilige tocvluchtsplaats in." De Leviet die kwam open doen keek eerst tevergeefs naar een smeekeling uit- Eindelijk kon hij in de donkere schaduwen bij den ingang van den hof een menschelijke gestalte onderscheiden, die op het steenen plaveisel van de afsluiting lag. Met de hulp van verscheidene priesteressen droeg hij de vrouw naar een binnenkamer. Door een zorgvuldige verpleging wist mer haar daar weer tot het leven terug te roepen. Vele dagen lang was de vrouw te zwak om Inlichtingen over zich zelf te kunnen geven. Haar geheugen had geleden onder al de doorgestane ontberingen. Ze scheen zelf haar eigen naam en woonplaats niet te kennen. En ook kon ze geen reden orsevea voor haar vlucht naar den tempeL (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9