TUINBOUW fwaatuwdje. A. BERGHOUT VLAMPIJPEN DONDERDAG 30 AFRIL 1936 No. 336 De Tuin bij het huis Tuinieren is een moeilijke doch schoone bezigheid De tuin zij een voortzetting van het huis In de laatste jaren is liet aantal liefhebbers Aan den bloementuin sterk vermeerderd. Ge- Aolg vau het feit, dat bij de groote steden lioe langer hoe uitgebreider woonwijken tol stand komen, waarvan de "bewoners al thans die van. het benedenhuis" een tuin voor en achter hebben. Zie de advertenties maar, waarin de huizen aangeboden wor den: groote voor- en achtertuin, tuin op het zuiden, enz. zijn de aanbevelingen, waarme de de aanstaande bewoners getrokken wor den. En overal ziet men. in deze „nederzet tingen van forensen en van renteniers'' eer., soms zelfs opzettelijk uitgeschreven, wed strijd in het aanleggen van de mooiste iui- iieo. Maar helaas de liefde verdwijnt wel eens j;ls de resultaten' er van minder schoon zijn iian die liefde zelf en soms allerlei wanpro ducten ontslaan. Tuinen die aan de meest elementaire begrippen van smaak en schoon heid gespeend zijn. Integendeel deze geweld aan doen. Maar men ziet ook juweeltjes van schoonheid. En die zijn lang nog met alle onder tuinarchitectuur" aangelegd. Toch is het meermalen een grijpen en tasten met veel kans op misgrijpen. Te -begrijpen is het dan ook, dat we zoo vaak een vriendelijk briefje krijgen om raad en lfciit, om een goede „handleiding"', een goede „gids". Nu zijn er van die boeken en 'boekjes. Maar meestal geven deze voor den amateur te veel vaktermen en bijzonderheden, of wel voorschriften en wenken, die voor den parti culier van weinig of geen waarde zijn of hem zelfs kregel maken, omdat hij ze toch niet uitvoeren kan. En wat hij graag weten wil vindt hij niet. De schrijver is vaak te veel deskundige, die voor de door hem bedoelde le zers te hoog mikt en dus zijn doel voorbij schiet. Maar nu ontvingen we een boek, dat uitge vers en schrijver alle eer aandoet. Om eens niet de eersten te beginnen, de uitgevers ga ven een boek uit zooals we dat de laatste ja ren van ze gi-woon zijn d.w.z. iets buitenge woons. Band, druk, illustraties (182 foto's op kunstdrukpapier, als echte foto's afge drukt): "t is alles Hollandsch deftig gepaard aan Hollandsche degelijkheid. Wij zouden te gen de fraaie afbeeldingen van de verschil lende tuinen als bewaar kunnen aanvoeren, daf de leek gaat denken: maar zóó krijg ik mijn tuin toch niet of hij zegt: maar zoo'n groote tuin daar is ook wai. van te maken, doch mijn tuintje is mahr klein. Nu is dit een o.i. niet ongegronde aanmer king op dit boek. De afgebeelde tuinen of ge deelten van tuinen passen alleen bij heel groote villa's, bij builens en groote landhui zen. Maar de andere afbeeldingen, die van plan ten en bloemen geven zoo duidelijk de schoonheid der planten weer dat men ze be geert, dat men ze ook in de tuin wil. Men gaat, bij een boek als dit, de platen bekij ken. Vindt een schat van bekende en onbe kende sierplanten en verlangt ze. Maar vraagt men zich af: gaat het wel bij mij in de tuin? Men gaat in de index zoeken waar bijzonderheden te vinden zijn, gaat lezen, en leert ongemerkt, wat noodig is voor liet aan leggen van j'e eigen tuin. Zoo n boek is dit. Geen studieboek, geen va demecum, geen handleiding, maar een boek om in te bladeren, om te genieten van de platen om te lezen over de afgebeelde bloe men en planten. Men raakt niet uitgekeken, noch uitgelezen. Want naast de verschillende plantenbeschrijvingen geeft de lieer Berg mans vele lessen, eenvoudige lessen. Gemakkelijk te lezen, gemakkelijk toe Ie passen. Over tuinaanleg, over paden, heggen, tuinversiering; over grasveld en boocnaan- plant, over rotstuinen en gewone tuinen, over borders en gazons. Kortom over alles wat de amateur-tuinier belang inboezemt. Neem b.v. het snoeien. Moeilijk punt voor een leek. Zet het mes er in, denkt hij. Resul taat: geen bloei. Volgend jaar bij een andere plant, niet snoeien, niets aan doen, resultaat: geen bloei. Waarom? Wel de eerste had niet ingesneden moeten worden, de laatste wel. En men deed natuurlijk, dat gaat altijd zóó juist andersom. Hier gaat het zóó: Men bladert in 't boek; t jonge wat een mooie roos is dat! Kijken, hoe heet die? Ah zoo! Generaal Snijders. Men kijkt nog even en gaat natuurlijk lezen op de bladzijde daarnaast. Dat gaat over het snoeien van heesters. Hé, dat is interessant! Zit men vaak mee! Men "leest. Interessant. Duidelijk begrijpbare lectuur is dat! Hoe moet ik nu doen? A lala! Dat is prac- tijk na theorie. Niet zoo gemakkelijk ooi da delijk de toepassing te vormen. Men weet het waarom en daarom. Doch de daad!...... Maar daar net zag ik' een lijst van heesters. Hooge, halfhooge en lage heesters. Hooge groenblij- vende, lage groenblijvende. Eens kijken! Dat pepertje van mij, hoe moet ik daarmee doen? Lage heester is dat. Zoeken. Staat ei' niet bij. Alleen Latijnsche namen. Goed, de index helpt je wel. Peperboompje, pag. 60. Zeoken. Ah zoo!peperboompje, dat is Daphne Mezereum. Even kijken wat er van staaf. Hé!- dat wist ik niet: groeit 't best in een humushoudenden, kalkbevattende, zandi ge aarde op niet. te'vochtige, liefst hall'be- beschaduw de plaats. Zoo, zoo, mijne staat in de volle zon. 'k Zal' hem maar verplanten volgende herfst. Maar nu de snoei? Opzoe ken. Dajihne,daphnejaNiet snoeien! Zie 7.00 dat w eet ik. Dit is natuurlijk maar pen kleinigheid uit dit fraai en practisch boek dat een standaard werk is \oor den. amateur-tuinier. Hij zal er heel wat kwartiertjes zoet zijn en de tuin zal er de resultaten van doen zien: hij geeft ons uren, dagen, weken het geheele jaar genot na genotvolle kwartier tjes met dit boek. Naar aanleiding van het gelijknamig boek vatx John Bergmans, uitgegeven bij Seheltema en Holkema's Boekh. en Uitg.' Mij. te Amsterdam. Ontvangen geschriften Gratis-uitgave van 't Land- en Tuin- bouwbureau der I. G. Farbenind. A.G. Amsteldijk 37 te Amsterdam. Een zeer practisch ingerichte en doel matige uitgave voor de boeren, die in het belang van hun bedrijf en dus in hun eigen belang aanteekening willen houden van alle bijzonderheden, omtrent hun bedrijf. Welke gewassen, op welke perceelen, na welke voorvrucht en met welke bemesting men verbouw d en hoeveel de oogst in totaal per H.A. bedroeg. Wanxjeer men op deze wijze zijn bedrijfs plan vastlegt, en óch, 't is meer even werk,— nauwkeurige aanteekeningen maak; zal men daarvan in de volgende jaren veel nut kunnen trókken. En wij wenschon het Land- en Tuinbouw- bureau zoo'n lang leven, dat het ook de volgende jaren deze lijst gratis beschikbaar stelt. Het bureau zal hiermede do boeren zeer verplichten. Vooral als het er wat eer der mee komt dan nu het geval was. ONZE BOTER IN 1935 Prijzen die varieeren van 32 tot 71 cent zonder heffing De binnenlandsche prijs moet lager worden Verdrievoudigde uitvoer naar Engelandtegen hoogcr prijzen dan het vorig jaar Wij ontvingen lxet jaarverslag van de Bond van Coöperatieve Zuivel-verkoopver- eenigingen, waarbij verschillende geweste lijke coöperatieve verkoopvereenigingen aan gesloten zijn, die gezamenlijk oen omzet had van ruim 33Vfc milliocn K.G. boter, 16W millioeu K.G. kaas en caseïne en bijna milliocn K.G. melkpoeder en 1.137.629.602 K.G. melk 'hebben verwerkt. Uit dit verslag blijkt, dat do prijzen van de boter (zonder 'heffing) volgens de Leeu- arder conimissienoteering uiteenliepen van 60 cent in begin Januari tot 32 cent in de eerste weken van Mei en later weer oplie pen tot 71 cent midden October, terwijl de prijs aan het eind van het jaar 59 cent bedroeg. Opvallend is het zeer onregelmatig prijsverschil met de Kopenhaagsche noteering. die steeds hooger is. soms slechts 4 cent. doch ook wel 12, 13, 14, zelfs 16 en 17 cent, terwijl de Nieuw Zeelandsche boter nog veel goedkooper is dan de-Leeuwarder noteering. De lijn dezer prijzen vertoont ten op zichte van de Leeuwarder noteering een heel grillig beeld en loopt nooit of heel zelden er mee parallel. Wat onze binnenlandsche boter p r ij s aangaat meent bet verslag een groo- te toename van de belangstelling voor alles wat de afzet betreft te kunnen constateeren. Gewezen wordt op de vele artikelen, die in de pers verschenen en waaraan, volgens het verslag, in vele ge\ allen ten eenen male mankeert een juist inzicht in de op elkaar Inwerkende factoren der di\erse maatrege len, die met elkaar de crisiszuivelwetgeving vormen en het doel, dat daarmede wordt nagestreefd. Erger is het echter, gaat het verslag voort, als de büitenlandsche opbrengsten in een zeer nadeelip daglicht worden gesteld, dik wijls zelfs zoodanig, dat. zij als beslist on juist of zeer tendentieus moeten wordep aangemerkt. I-let is onmogelijk om van punt tot punt de critiek te weerleggen, doch als combi natie van exporteurs willen wij er de na druk op leggen, dat c'e opbrengsten van de geëxporteerde boter in 1935 vrij belang rijk hooger zijn geweest dan in 1931, ter wijl de positie van de Nedei landsche boter op de weinige nog overgebleven vrije mark ten, ondanks menigmaal gciorceerde uit voer, ook relatief is vei-betei-d. In ons vorig jaarverslag hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat de consumptie van boter in Nederland teruggeloopen was en in 1935 heeft deze daling van consump tie verdere voortgang gehad. Deze positie baart ons zorg. Als zuivelproduceeremt land bij uitnemendheid is een zoo groot moge lijke binnenlandsche consumptie voor de Nedciiandsche boterproducenten van het allergi-ootste belang, terwijl de heffiugen, die door de Nederlandsche consumptie vor den opgebracht, onmisbaar zijn om dm producenten een behoorlijken prijs voor hun boter uit te betalen. Eexx intensieve propaganda voor een zoo groot mogelijk verbruik van onze boter in Nederland is noodzakelijk, maar daarnaast moet de prijspolitiek worden gewijzigd. In vi-oegerc jaren is boter in den grootsten productie-tijd altijd goedkooper geweest dan in den winter. Dit wordt bij den consument als min of meer natuurlijk geacht en wij zijn van mconing, dat het van zeer groote waarde zou zijn voor de consumptie als hier aan zou worden tegemoet gekomen. Wij zijn ervan overtuigd, dat, indien met den aanvang van het groote productie-seizoen de prijzen voor boter lager worden gesteld, dit, gepaard aan een doeltreffende reclame, de populariteit zal ten goede komen en niet, alleen het verloren debiet zal doen terug winnen, doch dat zelfs een hooger con sumptie-niveau bereikt zal kunnen worden. Dat deze politiek ons tijdelijk eenig gelde lijk verlies zal brengen door de lagere op brengst der heffingen, zal moeten worden aanvaard. De stijgende consumptie zal ons daarvoor gedeeltelijk schadeloos stellen, terwijl wij liet doel zullen kunnen bereiken. H. HARING - IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 3 - 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN De verlagingen der boterprijzen zal automatisch een verlaging der marga- rineprijzen tot. gevolg hebben. Er zul len daarom tegelijkertijd maatregelen genomen dienen te worden om te voor komen, dat de margarine-industrie door grooteren omzet van de verlaag de heffingen profiteert. De maatrege len, die hiertoe genomen moeten wor den, zullen ongetwijfeld niet moeilijk te vinden zijn, Wij vertrouwen, dat er op de hieitboveu gegeven wijze maatregelen getroffen zullen kunnen worden, opdat de Nederlandsche boter in het eigen land aan populariteit te rugwint, wat zij door do tijdsomstandighe den heeft verloren en dat de consumptie in het binnenland, de allerbelangrijkste fac tor voor de Nederlandsche boter, zooveel mogelijk weer wordt opgevoerd. Wij besluiten met de opgave van onze bo- ter-export gedurende clc laatste drie jaren. Onze boteruitvoer bedroeg (in 1000-tallen kg. netto): Naar: 1933 1934 1935 Gr. Brittannië 7.405 15.298 23.597 Duitschland 11.540 12.963 10.726 België 3.581 2.429 3.148 Ver. Staten van Amerika. 3.036 Frankrijk 2.068 824 Ned. O.- en West-Indic 556 797 1.033 Andere landen 247 206 159 GOUDA TELEFOON 2502 Totaal 25.397 32.517 42.143 Opvallend is de sterk toegenomen export voor Engeland, die md5r dan verdriedub belde. Dat, niettegenstaande dezen geforceerdcn uitvoer naar Engeland voor Nederlandsche boter op de markt aldaar aanmerkelijk hoogere prijzen konden worden bedongen, is allereerst een direct gevolg van de betere markt in Engeland voor boter in het al gemeen. De prijzen van de belangrijkste soorten boter op de Engelsche markt waren, in het afgeloopcn jaar belangrijk hooger, wat dus er op wijst, dat de capaciteit van (le Engel sche markt wederom grooter is geworden. Dat deze toename vooral ten koste is gegaan an het gebruik va nmargarine, is alge meen bekend. Dat in 1935 voor Nederlandsche bo ter op de Engelsclie markt lioogere prijzen konden worden bedongen clan in 1931 het geval is geweest, is-echter ook een gevolg van het verheugend verschijnsel, dat de belangrijkste Ne derlandsche boterexporteurs "voor hun product in toenemende mate waar devolle Engelsohe afnemers blijken te vinden, die de kwaliteit van de Neder landsche boter hoe langer hoe meer waardeeren. Een zeer belangrijk element bij de prijs- J. COSTER Zonen ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING BELASTINGCONSULENT Ud: N. I. v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefoon 63 BERKEL EN RODENRIJS 88- Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. T U B U S" Ninilil-Miilstliippii H.I Veerschedijk C 271a rtendrik-ldo-Ambacht Te). Dordrecht 6475. Na 6u.3193Dordt vorming van Nederlandsche boter op do En» gelsche markt is de onregelmatige levering. In de periode Mei t.m. Augustus 1935 werd naar Engeland gemiddeld per maand bijna 10 maal zooveel Nederlandsche boter geëx porteerd als in de periode December 1934 t.m. Februari 1935. Dat. onder deze omstan digheden de te bedingen prijzen belangrijk lager moesten blijven dan die welke voor Deensche boter konden worden bedongen, is volkomen dnioelijk voor wie weet, welke bijzondere positie de Deensche boter op do Engelsclie markt inneemt. Het is bekend dat deze bijzondere positie vooral hieraan is toe te schrijven, dat Denemarken sedert tien lallen van-jaren buitengewoon regelmatig boter van prima kwaliteit 'naar Engeland heeft geëxporteerd. Stand der Landbouwgewassen Op 20 April 1.1. Omtrent, de stand der landbouwgewas sen op 20 April 1.1. deelt de St.Ct. o. m. het volgende mede: De wintertarwe vertoont een goeden stand. In Zeeland kan de stand zelfs goed tot zeer goed worden genoemd. Waar de tarwe is verbouwd op gescheurd grasland, wordt schade ondervonden door het optre den van emelten en plaatselijk ook dooi! ritnaaldön. De stand van dc rogge kan overwegend goed worden genoemd. De laatgezaaide per ceelen hebben evenwel een minder goeden stand. Door de droogte en plaatselijk ook door de nachtvorsten is schade aangericht; evenals de tarwe heeft de rogge op ge scheurd grasland te lijden van vreterij. li* de zandstreken treden in' dit gewas veel rit» naalden op. De wintergerst staat doorcengenonieS goed. De stand van het koolzaad laat te wen- schen over. In Groningen zijn in het voor jaar verschillende perceelen omgeploegd, aangezien het gewas in lievige mate door? vreterij werd aangetast. Voor een belang rijk deel moet deze schade aan de kool- zaadaardvloo worden toegeschreven. De stand van dit gewas kan slechts vrij goed worden genoemd. De ontwikkeling van de karwij is, de om standigheden in aanmerking genomen, vrij gunstig. Wel moesten in Groningen weer enkele perceelen worden omgeploegd, doch de resteerende karwij staat in deze provin cie goed, evenals in Zeeland. In Noord- Holland is de stand eenigszins dun. Roode en witte klaver vertoonen een goe den tot vrij goeden, lucerne een goeden stand. Enkeie perceelen in Limburg, Zee land en Groningen vertoonden uitgebreide kale plekken, doordat de planten daar wa ren vernietigd door den klaverkanker. In den nawinter was de stand van. het grasland zeer gunstig, doch het koude weer in April heeft verderen groei ten zeerste geremd. Toch kan de stand nog goed wor den genoemd. 324 'k Weet er nu geen steek meer van. We plaatsten in onze gewone rubriek een bericht over onverkoopbare sla. 't Was niet waar dat bericht, werd van de eene kant he weerd. 't Is een schandaal zoo iets in de krant tc zetten schreef een ander, die dage lijks met koopende, maar ook krantenlezen de huisvrouwen moet omspringen dat 13 ook een gave En dat li ij ontstemd was is le begrijpen. Het publiek begrijpt niet, dat. al draait een partij sla door, een groote partij nog wel, de reeds gekochte sla door dc han delaren niet voor niets is gekocht en vaak een vrij hooge prijs heeft opgebracht. Da! moeten de koopende huisvrouwen wel goed begrijpen, 'k Zag ergens op een markt siga ren liggen van 10 voor een dubbeltje lijkt wel op de tijd toon ik nog jongen was niaar dc huisvrouwen zijn wet zoo wijs om niet tegen de man le zeggen: ,wat rook jij si garen voor 8 van 6. voor 4 cent? Ze kosten maar één cent. Je laat je afzetten!" Maar ze weten wel, dat er onderscheid is. En als de man eens in huis een van écn cent op stak! Je zou eens wat hooren! Maar nu komt weer een ander en zegt weer anders, 'k Heb nu in één week wel vier of vijf verschillende verklaringen en lezingen over deze sla gehooid. 'I Wordt me lieusch Wat ik hoorde en sag, las en dacht, op reis en thuis sla-achtig d.w.z. groen en geel voor deoogen. Ik praat daar niet meer over. En kijk liever de andere kant uit. Daar zie ik een vaas met bloeiende si erkers en 'k denk aan de Prirna- vera, waar menigeen een LES IN HET BLOEMEN- SCHIKKEN heeft kunnen krijgen, 'k Wil daar nog even op wijzen nu de tijd weer aanbreekt, dal. de bloemen weer-de kamers gaan sieren. Dat is weer een-heerlijke tijd. Een kamer zonder bloemenniets gedaan, hoor! Wat fleurt alles op als er ook maar enkele bloemen in de kamer staan. Maar met enkele bloemen alleen is het nog niet goed. Een enkele bloem doet vaak veel meer dan een groote hoeveel heid. Want het ligt veel aan liet schikken, groepeeren en plaatsen van de bloemen. Met een kleine oogen schijn lijk onbeduidende ver plaatsing van één der bloemen wordt de ge heele groei) ineens veel mooier. Men kan daar moeiljjk voorschriften voor geven. Geen handleiding zal hier veel succes hebben, al zijn er algemeene regels te maken. Doch 'de Natuur is zoo onderscheiden. Ik sveed eer gister uit mijn tuin een viertal takken van den si erkers. Morgen zal ik er misschien weer vier snijden. Maar die moeten weer heel anders naast elkaar staan als die, welke cr nu staan. De planten en bloemen zijn leven de dingen, daarbij bestaat geen eenvormig heid. Alles is anders dan het andere. Elke tak, elk bloem heeft zijn eigen eisc.hen, ook tegenover soorfgenooten. Bloemschikken is een kunst, is een gave. Maar niet alleen liet schikken doet het. EEN HEEL VOORNAME FACTOR VOOR HET GOED TOT Z'N RECHT KOMEN DER BLOEMEN ZIJN DE. VAZEN Onder de glazen vazen heeft men enkele ju- weetjes, maar heel veel afzichtelijke dingen. Soms op zich zelf genomen lieel aardig, doch voor bloemen al heel leelijk; En wat voor de eene soort of groep bloemen mooi is, staat voor andere soms aartsleelijk. Toch hebben glazen vazen iets tegen. De stelen der bloe men zijn tc zien, E11 dat staat afschuwelijk leelijk. Daarom zijn steenten vazen, pullen beter, mooier. Passen ook beter bij bloemen Aardewerk bij bloemen, glaswerk heeft iets hards voor bloemen. Aardewerk beeft, het zachte, het teere, heeft meer liet natuurlijke karakter om bloemen te dragen, te étalee- ren.' Goed en wel, doch niet alle aardewerk. Daar is ook heel wat bij, dat „knudde" is zou mijn dochter zeggen. Maar denk dan nog eens aan de Primavera. Die snijbloemen uit hel Wesllanri, Wat. mooi, wat mooi! Vol verrukking stond steeds een schare belangstellenden te kijken. E11 dat kwam door wat men niet opmerkte, wat men wel zag, doch wat niet opviel. Tot de blik even van de bloemen afdwaalde. En dan zag men liet. Dje pullen, dat aardewerk, waarin ze stonden dal was iels onopvallend buiten gewoons. Dat lijkt een tegenselling. Maar is liet niet. De eenvoudigheid van vorm, dc on opvallende kleur maakten, dat er wat van deze vazen uitging. Zoo iets te maken is een buitengewone kunst. Maar weinigen, die het kunnen. II. M. <le Koningin, schilderes, dus kunstenaares als Ze is, merkte het en sprak liet uit, dat de EENVOUDIGE EN JUIST DAAROM ZOO EDEL VAN VORM EN KLEUR ZIJNDE VAZEN, MAAKTEN DAT ER RUST UITGING VAN DE BLOEMENGROEP die er in geplaatst waren. Deze pullen wer den, we willen het toch even zeggen, door Zaalberg te Leiderdorp in zijn potterij „de Rijn" met dc hand vervaardigd. Dat is geen fabriekswerk. Dat moet handwerk zijn. In liet maken, het modellccren, het kleuren moet iets persoonlijks gelegd worden. Dat voelt men aan, als men ze ziet. Daar gaat van die eenvoudige, onopvallende vorm, van die zachte, ondergeschikte kleur, iets uit, dat. aandoet. En toch weer zoo weinig, dat de bloemen juist de hoofdtoon voeren. Let wel op liet groepeeren van bloemen in uw kamer. Let vooral ook op de vaas waarin ze komen te staan. Bloemen in de kamer, daar gaat rust, daar gaat vrede, daar gaat vriendelijkheid van uit. Evenals van bloemen in de tuin. 'k Ben blij. dat wat ik daar soms over schrijf nog al veel belangstelling heeft, al uit men bet niet. Toch komt het zoo 1111 en dan wel uit in brieven, die ik ontvang. Natuurlijk vind ik dat aardig. Vooral als men mij zooals de vorige week nog gebeurde uitnoodigt om eens tc komen. B.v. om te vis- schcn en meteen DE BOERDERIJ EN HET BOERENWERK TE LEE REN KENNEN. 'k Moest vrouw en dochter maar meenemen werd geschreven. Accoord, doch 'k heb er een vrouw en drie dochters en wil graag vrede onder liet vrouwvolk bewaren. Maar g0ed. 'k Heb nu in enkele weken al een drietal lïitnoodigingen gekregen, 'k Was toch van plan mijn vacautie deze zomer op liet platteland door te brengen .'k Weet 1111,1 dat dc ergens naar toe kan. Maar beloven kan ik niets. Je weet nooit wat je als kran tenman boven het hoofd hangt. 'k Weet wel iets van het boerenbedrijf af ook wel van het tuinderswerk, maar alles ken ik lang niet. En elk afzonderlijk bedrijf heeft ook weer zijn eigenaardigheden, dio de boer of tuinder moet kennen en waar hij mee moet rekenen. En telkens komt daar weer iets nieuws bij. Daar hebt ge b.v. CHAMPIGNONTEELT IN HET WESTLAND EN ELDERS. Daar wist men zoo weinig van eerst. En de buitenstaonder weet nauwelijks, dat cr in ons laud veel champignons, veel paddestoe len gekweekt worden. Ir. Riemens \an de proeftuin te Naaldwijk heeft er veel voor gedaan en doet nog veel 0111 deze teelt goede bekendheid te geven en te propagecren bij de tuinders. De resultaten van zijn werk zijn van dien aard, dat ze niet teleurstellend genoemd niogen worden, 't Gaat aardig en meerderen weten cr een aardige cent uit te maken. De prijs per K.G. is varieerend van 80 cent tot f 1.20. Dat is een goede prijs. Ir. Riemens meent, dat voor lager prijs ook cle teelt nog wel rendabel is. Maar cle noodige zorg moet. aan de teelt be steed worden. Het blijkt, dat er zijn die het telen van champignons te eenvoudig opvat ten. En een kleine onachtzaamheid kan tot groote tegenslagen aanleiding geven. Een lastige belager van de teelt, ook in het buitenland, is een vliegje dat veel schade doel en waartegen geen afdoend middel be kend is. 't Gebeurt, dat een geheele kweek door dit vliegje te gronde gaat. De macht van het kleine. Dat kan men ook zeggen van de vitaminen, die zoo'n groote rol spelen. Die gaat men in Rusland nu fabricccren. Dat worden dus VI TA MINE F ABRI EKEN EN -M EN GERIJ EN. Want. de gefabriceerde vitaminen' worden door levens- en genotmiddelen gemengd en zoo ter beschikking dor bevolking gesteld. Verleden jaar hebben de vitaminenfabrie- ken 3.5 mill'ioen doses C-vitaminen afgele verd, uit dennennaalden en gedeeltelijk ook uit-riet bereid.iDit. jaar: zullen er 13 mil lioeu doses afgeleverd worden, echter niet meer uit dennennaalden, waarvan bet con centraat een onaaungenamen smaak, krijgt, maar uit heggeroos vervaardigd. Eenige fabrieken van suikerwerken te Leningrad en Moscou leveren dit jaar on geveer 800 ton gevitaminuseerde cnramelsi dragé's en jams af. Dit jaar zullen ook de eerste partijen mar garine, gebak, chocolade enz. in den handel komen, die gevitaminiseerd zijn met „caro- tine". Carotine wo-rdt o.m. gebruikt, bij spe cifieke oogziekten, versterkt den weerstand van het organisme tegen besmettelijke ziek- 1 ten en is een uitstekend middel tegen brand wonden. Verder komen gebak, bereid uit met ultra violet licht behandelde planten boter en gist, en op dezelfde.wijze behandelde margarine en melk in den handel, die anUracilitische eigenschappen beeft, welke die van lever traan moeten overtreffen. Deze gevitaminiseeijde producten gaan voor namelijk naar Noordelijke streken waar on voldoende versche groenten en fruit ta krijgen is en dus gebrek is aan vitaminen. Wij behoeven ons dus niet bang over vita minegebrek te maken. We eten hier nog a! wat fruit en de -sla smaakt goed bij de 011de aardappels. Maar nu beu ik alweer waar ik begon bij de sla. En daar heb ik de laatste week ge noeg porties van gehad en over gehoord en gelezen. t Wordt me, zooals ik zei, groen en geel voor de oogen. Daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8