DONDERDAG 30 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 HET VERSCHE CADETJE De meening van de Chr. Bakkerspatroons Zeer groote bezwaren tegen versch brood bij het ontbijt Vorige week heeft de Bond van Christe lijke Bakkerspatroons in Nederland haar z.g. Voorzittersdag gehouden. In deze vergadering heeft de heer P. Koning van Amersfoort een referaat gehouden over den verkoop van versch brood vóór tien uur, dat de volle in stemming der vergadering had. Na wat de commissie Snapper reeds publiceerde willen wij ook hier het hoor en wederhoor toepas een en enkele punten uit het referaat van den heer Koning naar voren brengen. De heer Koning meende dat de actie van het Comité Snapper vooral gaat om de ver koop van klein bood, op een zoodanig tijd stip dat het bij het ontbijt genuttigd kan worden. De voordeelen van deze levering zijn heel gemakkelijk in enkele woorden weer te geven, en veelal ook te weerspreken, wat de heer Koning echter voor de meeste punten overbodig achtte. Wel wilde hij nagaan de bezwaren die er zijn tegen het verkrijgen van versch brood voor 10 uur bij handhaving van een begin tijd van 5 uur. In de eerste plaats is het nog lang niet zeker dat het publiek er zoo erg op staat voor 10 uur versch brood te kunnen koopen: daar komt nog bij dat versch (wat hier beteekent warm) brood niet te snijden is en in de meeste gevallen niet te eten. Dit in het oog houdende valt het te begrijpen dat de omzét waarlijk niet zoo veel grootef- zou worden. De kwaliteit van het brood is tegenwoordig van dien aard dat het de volgende dag nog zeer smakelijk is. De naam van oudbakken brood voor brood van de vorige dag is dan ook niet heelemaal juist. Er ligt iets minder waardigs in deze benaming, en dat is niet goed. Als er verminderd brood verbruik is, en dat is zeer zeker het geval, dan moet dit niet worden toegeschreven aan het verkoopuur van tien, maar dan zijn daar andere bizondere oorzaken als: verkorting arbeidstijd; de werkman neemt geen zak vol brood meer mee naar z'n werk, in ieder gezin is tegen woordig per dag een warme maaltijd, in tegenstelling met vroeger, toen er de gezinnen waren, welke bijna uitslui tend op brood leefden. Ook zou eventueel de werkloosheid niet Verminderen,'omdat de kapitaalkrachtige be drijven, zoo er al vermeerdering van omzet zou komen, bij invoering van een vervroegd verkoopuur, toch een aparte bakkerij of meer automatisch bedrijf voor klein als ook voor groot brood zouden inrichten. De vraag of het eventueel mogelijk zou zijn te zorgen dat het publiek voor het ont bijt brood heeft, zonder dat daarvoor het be- ginuur vervroegd wordt, meende spr., ont kennend te moeten beantwoorden. Als argu ment en daarvoor voerde hij aan dat het niet mogelijk is om iederen dag tusschen 5 en 7 uur een voldoende hoeveelheid brood te produceeren. Brood is nu eenmaal geen timmerhout, Ihet vraagt bijzondere eischen om het te pro duceeren. Dat het door de voortgeschreden mechanisatie voor de meeste bedrijven niet meer noodig is pas om tien uur te verkoopen, bestreed spr. Dit geldt slechts voor enkele groote bedrijven. Bezorgen voor 7 uur zou ook zeer groote moeilijkheden met zich mee brengen. Indien het al mogelijk ware vroeg genoeg een hoeveelheid brood gereed te hebben, zou men in jfder geval twee maal per dag moeten be zorgen, tegen vroeger eenmaal, wat een hoop last en bovendien hooge kosten met zich meebrengt. De toename van de omzet zou daar zeker niet evenredig aan zijn. Als het er om gaat: alleen vanaf een ver vroegd uur brood afhalen en niet bezorgen, dan zijn ook tegen dit systeem bezwaren. Weer krijgen we wat we vroeger vonden: overal depots, en komt het brood weer naast zakjes koffie en ponden boter in de étalage te lifgen. Een vervroeging van het verkoopuur met een uur half uur zou voor velen een verge makkelijking zijn, maar verder moet men niet gaan. Bij de regeling zooals het Comité- Snapper dat wil zou er eerst gejacht moeten worden om voor het ontbijt op tijd te komen en later weer voor de koffietafel. Typeerend is wel dat de heele actie niet Uitgaat van bakkers, maar van particulieren, die dan nog niet eens een groote groep van ons volk vertegenwoordigen. Resumeerende kwam de spreker tot de vol gende conclusies: Een vervroegd verkoopuur zal bij hand having van het huidige beginuur geen bedui dend meerdere verkoop van brood met zich brengen, omdat het publiek geen versch „heet" brood bij 't ontbijt wenscht. Een vervroegd verkoopuur zal noodwendig fnet zich brengen wederinvoering van nacht arbeid. Met een vervroegd verkoopuur zon der vervroegd beginuur zijn de belangen van werknemers niet gebaat, eerder geschaad, cmdat de noodzakelijkheid om in zeer korten ti.id groote hoeveelheden te vervaardigen, aan schaffing van machines noodig maakt. Bij invoering van een vervroegd verkoop- 'jut eischt billijkheid, dat dit geldt voor zoo vel groot als kleinbrood en zoowel afgehaald als bezorgd. Zal het publiek b ij 't o n t b ij t versch brood hebben, dan dient een even tueel vervroegd uur uiterlijk op 7 (zoo al niet vroeger) te werden bepaald. I.uchtbescherminsJsoefeningcn in Zeeland en W.-N.-Brabant PP 16 Mei a.s. zullen boven Zeeland en W. Noord-Brabant groote luchübescher- rnlngsoefeningen gehouden worden. Het ge vaar wordt dan geacht te dreigen tusschen 34.40 en 16.40 uur en tusschen 16.40 en 21 40 Uur. Jn den middag zullen verschillende lucht eskaders over Zeeland vliegen. Zij zullen boven zoo veel mogelijk plaatsen komen, doch niet alle 109 gemeenten van Zeeland zullen de ongewcnschte gasten boven ;-ivn krijgen. De avondoefening wordt voorname lijk gehouden om de verduisteringsresulta ten te kunnen beoordeelen en dan is er slechts 1 K.L.M.-machine in de lucht. Aan boord bevinden zich officieren, waarnemers, die de verduistering alom zullen controlee ren. Bij de verduistering zijn groote moei lijkheden te overwinnen. In Zeeland kunnen voor een oefening niet de kunstlichten ge doofd worden, zoodat o.a. de Westkapelsche toren zijn stralenbundel over Walcheren laat schijnen. Dit mag echter voor omwo nenden van den toren geen reden zijn om niet aan de oefening deel te nemen. CHR. SPOORWEGPERSONEEL Vergadering stationspersoneel Dezer dagen kwam de Vakafdeeling Sta tionspersoneel van den Piot. Clir. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in vergadering bijeen. De voorz., de heep L. D o m p e 1 i n g S z., ees in zijn openingswoord o.m. op de over eenkomst, welke tot stand kwam tusschen Personectsraad en Directie N.S. inzake de ervroegde pensioneering op 60-jarige leef- ijd en in afwachting daarvan, op wacht- reldstelling van het personeel hetwelk ..over compleet" is.. Gezien de steeds verder gaande bezuiniging en inkrimping van het perso neel, is volgens spr. waakzaamheid geboden, opdat verdergaande verslechtering worde oorkomen. Na behandeling der ingekomen voorstellen hield de heer II. Kollen van Amersfoort een inleiding over: ,.De reorganisatie bij de Dienst van liet vervoer en handelszaken en de iniloed daan an op den dienst van het Stationspersouerl". Hij sprak daarbij over: a. de verhouding N.S./A.T.O., b. de vereenvoudigde wagen-administratie, c. her ziening der kaders, waarbij vorming van „kernkaders", cl. wijziging treinenloop, voor namelijk in verband niet verschuiven van het goederenvervoer naar dc nachturen, e. de dienst der locomotoren, f. als gevolg van reorganisatie geen bevordering meer. Nadat spreker deze punten in den brcede bad ontvouwd, werd doop een 15-tal afge vaardigden den spreker vragen gesteld en verdere mededeclingen gedaan omtrent ge troffen maatregelen in verband met de reor ganisatie. Ten slotte werd door de vergadering de olgende resolutie aangenomen: Het stationspersoneel (Vakafdeeling VI) in vergadering bijeen op 28 April, kennis genomen hebbende van de diverse wijzigin gen, jwelke hebben plaats gevonden, inzon derheid bij den Dienst van Vervoer en Han delszaken, besluit, (wellicht ten overvloede) liet hoofdbestuur kennis te geven van haar zienswijze in deze welke hieronder wordt aangetroffen: a. door de meerdere nachtdienst en diensturen op zeer ongelegen tijdstippen, wordt het gezinsleven ten zeerste geschaad; b. door de samentrekking van vele werk zaamheden in oen kort tijdsbestek wordt (mede door het somtijds te krap genomen kader) het uiterste van het personeel ge vergd. c. het wijzigen der kaders en opheffen van diverse lijnen, welke alle promotie vrij wel uitsluit, doet opnieuw dc wensch naar \orcn komen, dat vergoeding voop waarne ming hoogere functie niet meer zal worden gebonden aan dc bekende regel van zes da gen, terwijl de verworven examen-diploma's hehooren te worden beloond met een jaar- lijksche gratificatie tot datum benoeming in hoogere functie; d. om redenen, genoemd ondep a en b acht zij het wenschelijk dat in het algemeen moet worden gestreefd naar verkorting van diensttijd, terwijl inzonderheid geen nacht dienst langer zal mogen zijn dan acht uren, en bij het vaststellen der dienstroosters zoo veel mogelijk dient te worden voorkomen het op ongelegen tijdstippen in dienst komen. RAAD VOOR DE LUCHTVAART Wetsontwerp door de Regeering ingediend Thans is ingediend eon wetsontwerp, waarbij wordt ingesteld een Raad voor de Luchtvaart, waarvan de voornaam ste taak zal zijn het onderzoeken van ongevallen van burgerlijke luchtvaar tuigen. Melksteunverlaging Van 2.46 op 2.40 cent per K.g.? Er duiken momenteel enkele berichten op over de grootte van de melksteunverlaging, welke naar reeds eonigen tijd geleden, in verband mot de verminderde heffing op de boter, in uitzicht was gesteld, zou ingaan met de weidetjjd voor het rundvee. De Telegraaf meldt, dat dit een verlaging zou worden van 2.46 op 2.40 cent. Maar mo menteel is de melksteun nog 2.56, zoodat dit bericht niet juist zal zijn. Een ander Be richt liceft het Alg. Handelsbl., nl dat. de steun van 2.54 zou terug gebracht worden op 2.45. Wat een verlaging beteekent van 4.3 pCt. Nu is de steun niet 2.54 doch 2.56. Toen verleden jaar plannen liepen tot een rigou- reuse beperkiner, die later eerst verschoven, toen geheel ingetrokken werd is van 2 Juni 29 Sept. 1935 de steun 2.96 geweest. We vermoeden en hebben daartoe alle reden, dat de steunverlaging 11 cent zal bedragen en dus van f2.56 op f2.45 per 100 K.G. zal gebracht worden. De Wereldjamboree 1937 H.M. de Koningin aanvaardt het Beschermvrouweschap Er worden 10 subkampen ingericht In het hoofdkwartier der Vereen. „De Ned. Padvinders" zijn mededeelingen verstrekt over de stand van zaken met betrekking tot de Wereldjamboree 1937, welke op het landgoed „Vogelenzang" zal worden gehouden. H.M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard het beschermvrouweschap op zich te nemen. Als embleem der wereldjamboree werd gekozen de Jacobsstaf, het primitieve hulp middel, waarvan de Nederlandsche zeevaar ders zich op hun ontdekkingstochten ove de Oceanen bedienden. Na afloop der jam boree zullen 3 k 4 dagen besteed worden om de buitenlandsche gasten ons land to laten zien. De oppervlakte van het terrein bedraagt 160 H.A. Er zullen 10 subkampen, elk voor ongeveer 3000 kampeerders worden ingericht. Het gastenkamp zal op „Woestduin" w< den ondergebracht. Er komen demons! tie-terreinen en twee duinpannen zullen voor de publieke kampvuren worden ge bruikt. Op een „markt" zullen restaurants, winkels, enz. worden ondergebracht. Van het kamp loopt dwars door de duinen een weg naar zee. Hoewel reeds voorbereidende werkzaamheden verricht worden, zal na 1 Januari intensief worden begonnen met den arbeid, welke ruim zes maanden zal deren. Ten aanzien van de benoodigde geldmid delen zal een beroep op het Nederlandsche volk worden gedaan. KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK ïroepen: Te Ingcn (Geld.) (toez.), J. Petri te Dordrecht.. BEROEPBAAR De heer B. J. A. Streefkerk, cand. te Rotterdam, zal gaarne terstond een be- oep in de Geref. Kerken in overweging lemen, in tegenstelling met een vroeger besluit. Zijn adres is: Schiekade 96a, Rotter dam-C. Ds. G. BAX In de Woensdag te Almelo gehouden vergadering van de Classis Deventer der Geref. Kerken is aan Ds. G. Bax te Holten op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend. De gezondheidstoestand van Ds. Bax is in dien aard, dat hij ook thans reeds geen ambtelijke werkzaamheden meer kan ver richten. Ds. J. G. KNOTTNERUS Ter behandeling van het hooger beroep van ds. J. G. Knottnerus, predikant der Ned. Herv. gemeente van Varsseveld, van de uit spraak van het classikaal bestuur van Zut- Dhen, waarbij deze predikant voor onbepaal- den tijd is geschorst, zal het provinciaal kerk bestuur van Gelderland 5 Mei in buitenge- 2 vergadering bijeenkomen onder voor zitterschap van dr. P. Smit van Heumen c.a., president der Algemeene Synode. AFRIKAANSCHE SYNODE De algemeene sijnode van de Geref. Kerk in Zuid-Afrika vergaderde te Bethulië. Besproken werd de toestand door de nieu we wet op de echtscheiding, welke in 1935 door het parlement werd aanvaard, in het leven geroepen. ,Deze wet kent vier gronden tot echtscheiding, namelijk: overspel, kwaad- illige verlating, verklaring tot gewoonte misdadiger door een gerechtshof, en verkla ring tot ongeneeslijk krankzinnige. De syno de oordeelde, dat de kerk op grond der Schrift alleen den eersten grond erkennen en zich met de andere gronden, welke de .wet noemt, niet kan of mag vereenigen. commissie werd benoemd om aan de volgende synode te rapporteeren, hoe te han delen is indien de nieuwe wetgeving gevallen 'n het leven roept, welke de kerk een met de wet tegengesteld besluit moeten doen nemen. Aan de overheid werd een. schrijven gericht, waarin de kerk haar gevoelen pu bliek ter kennis van de overheid brengt. Breed werd gehandeld over het armeblan- ken-vraagstuk, dat Zuid-Afrika teistert. Een speciaal-deputaatschap tot bestudeering de- ir aangelegenheid en onderzoek van wegen, ■elke de kerk ter zake zou kunnen gaan, werd ingesteld. De verzorging van emeriti-predikanten, weduwen en weezen, welke verbetering be hoeft, werd besproken en eveneens commis soriaal gemaakt. CONFERENTIE INWENDIGE ZENDING Van 2124 Juli te Hemmen Als thema voor de 21e Conferentie voor Inw. Zending, uitgaande van den Centraal Bond en de Federatie van Chr. Ver. van en voor vrouwen en meisjes, is gekozen „De Kerk en haar taak in onzen tijd". Het pro gramma belooft referaten van Dr. H. J. Honders, Dr. O. Norel, Ds. J. Ph. Eggink, Mr. G. E. van Wateum, Mr. H. F. van Meer en Dr. A. P. Ketel. Voorzitter der Conferentie zal zijn Dr. Lammerts van Bueren van Zet ten. Het kasteel Hemmen biedt plaats voor 60 deelnemers. ONDERWIJS EN OPVOEDING Prof. Dr. S. GREYDANUS Morgen 1 Mei hoopt Prof. Dr. S. Greyda- nus, hoogleeraar aar de Theol. School te Kampen, 65 jaar te worden. Prof. Dr. J. J. A. MULLER Prof. Dr. J. J. A. Muller te Z e i s t, be kende figuur op het gebied van diepzee- onderzoek en graadmeting en van het zekeringswezen, hoopt Zaterdag 2 Mei den tachtig jarigen leeftijd te bereiken. Dr. E. Kruisinga benoemd tot hoogleeraar Aan dc School voor Taal- en Letterkunde te Den Haag Het bestuur der Stichting School Taal- en Letterkunde te Den Haag heeft be noemd tot hoogleeraar in de Engelsche taal Dr. E. Kruisinga, rector dier school. De nieuwbenoemde hoogleeraar is 8 De cember 1875 geboren te Leens (Gr.). Na het gymnasium te Groningen te hebben doorloo- pen, studeerde hij aan de Universiteit aldaar, waar hij in 1897 het candidaatsexamen afleg de in de Nederlandsche Letteren, in 1899 ge volgd door het examen Middelbaar Engelsch, akten a en b. Achtereenvolgens was de heer Kruisinga leeraar bij het Middelbaar Onder wijs te Assen, Sappemeer en Winterswijk. In- tusschen voltooide hij zijn proefschrift „The dialect of West-Somerset", waarop hij pro moveerde. Vervolgens werd Dr. Kruisinga in 1906 benoemd tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Van zijn hand verschenen verschillende studieboeken, waar van het „Handbook of Present-day English" in vier deelen het voornaamste is. Verder verscheen in 1924 van hem een „Grammar of Modern Dutch". Ook werkte Dr. Kruis mee aan verschillende tijdschriften, zooals de „Nieuwe Taalgids". „English Studies", „De Drie Talen", „Neophilologus" en „Het Mu seum" In 1924 nam hij om gezondheidsredenen ontslag als leeraar bij het M. O. en vestigde hij zich in Den Haag. waar hij in 1926 werd gekozen tot voorzitter van de „Vereeniging Moderne talen". Onder zijn voorzitterschap kwam de reorganisatie van deze vereeniging tot stand, welke sindsdien den naam draagt van „Stichting School voor Taal- en Letter kunde". De laatste jaren heeft Dr. Kruisinga zich veel bezig gehouden met de studie van de Duitsche taal en in 1935 verscheen van hem een boek „Einführing in die deutsche i Syntax". Prof. Dr. A. P. II. A. DE KLEYN De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemeene stemmen benoemd tot buitengewoon hooglecraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Universiteit van Amsterdam, dr. A. P. H. A. de Kleyn, keel-, - en oorarts te Utrecht. JUBILEUM L. C. SCHREUDERS Men schrijft ons: De heer L. C.. Schreuders te E d e hoopt 1 Mei 1936 den dag te herdenken dat hij vóór 50 jaren werkzaam werd gesteld bij het Chr. onderwijs. De jubilaris werd na zijn opleiding ontvangen te hebben aan de Chr. Kweekschool de Klokkenberg te Nijmegen op 1 Mei 1886 onderwijzer aan de Chr. School te Huizen. 1 Maart 1891 werd hij hoofd der Chr. school te Berlicum, vertrok vandaar 1 Mei 1891 naar Staphorst, en aanvaardde 1 April 1905 het hoofdschap van de Ned. Herv. School te Ede. 1 October 1932 werd hij in het genot van pensioen gesteld. Sindsdien is hij belast met de administratie van niet min der dan vier Ned. Herv. Scholen, tot welk aantal zijn eerste school is uitgegroeid. Ook buiten de school is de heer Schreu- ars op velerlei gebied werkzaam geweest. Zoo was hij van 1892 tot 1905 Secretaris- Penningmeester en leeraar van de Chr. Nor maallessen te Meppel. Deze laatste functie heeft hij tot 1930 ook vervuld aan de Chr. Normaallessen te Ede. Van 1922 tot 1934 is hij examinator geweest bij de M.U.L.O-- examens. De jubilaris heeft vanaf 1 Mei 1890 ver vuld de functie van voorlezer-voorzanger in de Ned. Herv. Kerk te Berlicum, te Stap horst en daarna te Ede. Ook op staatkundig terrein heeft de heer Schreuders zich bewogen. Zoo was hij voor zitter van de A.R. Kiesvereen. te Staphorst n heeft hij krachtig actie gevoerd in het 'oormalig district Steenwijk. Van 19013996 .s hij als vertegenwoordiger der A.R. party lid geweest van de Prov. Staten van Overijs sel. Te Ede moest hij echter beloven alle politieke actie te laten varen, aan welke be lofte de heer Schreuders zich ook stipt ge houden heeft. Het zal den geachten jubilaris dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. JUBILEUM B. OFFRINGA Morgen 1 Mei hoopt de heer B. Offringa, hoofd van de School met den Bijbel te H a- s w o u d e (Dorp) den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij het Chr. Onder in dienst trad. Hij was achtereenvolgens onderwijzer te Drachtster-Compagnie en te we Pekela, en sedert 1 April 1923 is hy hoofd van de school te Hazerswoude. In het schoolleven in de Rijnstreek en in het A.R. partijleven neemt de heer Offringa vooraanstaande plaats in. Dr. Ir. J. WESTERVELD Dr. Ir. Westerveld is toegelaten als privaat docent in de Economische Geologie en Eco nomische Mineralogie aan de Gemeente- Universiteit van Amsterdam. DE VRIJE UNIVERSITEIT Verblijdende resultaten zijn reeds te boe ken van de actie, die mede door het nieuwe Werkplan door de organisatie der Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag wordt ontwikkeld. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn reeds meer dan 1500 nieuwe contributies in- [eboekt, uit zeer veel correspondentschappen bijeengebracht. Met groote dankbaarheid mag voorts worden gewezen op enkele belangrijke giften. Behalve de 2000, aan Prof. Dr. H. H. Kuy- per gezonden, zijn in de laatste dagen inge komen twee giften van f 100, eveneens van onbekenden. En verder werden na de reeds •ermelde nog legaten ontvangen van mevr. ved. Heymans-Mark te Rotterdam ad f 2000, mevr. wed. J. Westerdijk. Franeker f 250 en den heer K. Duyser te Abbenes 3.000. HET GRONINGSCHE UNI VER SITEITSFONDS Wijlen mr. B. ten Bruggen Cate heeft ian het Groningsche Universiteitsfonds gele gateerd 5000 vrij van successierechten. ONDER WIJSBENOEMINGEN Laaghalerveen en Hooghalen. School m. d. Bijbel. Tot hoofd (vac. A. van Waveren): de heer E. de Boer, hoofd Chr. School te Hijdaard. riezenveen. Chr. school Molenstraat. Tot hoofd: de heer J. Stegeman, onderw. aan de Chr. school Wijk 6 aldaar. Terneuzen. Chr. school Driewegen. Tot onderwijzer: de heer A. H. G. de Bruyn, wachtg. te Naarden. Gouda. Joh. Calvijnschool L. en U.L.O. Tot kw. m. a.: de heer C. Broekhuizen aldaar. Examens Promoties. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, de heer P. Muntcnilain. Seb. te Amsterdam, op proefschrift ..De sociale beteeken s van rheumatiek tevens bijdrage tot de ziektewetstatistiek". Academische E: jreleeraheid: krr Meyer Drees. Rechten: doet J. W. M. Peek. D. B: „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta (handenarbeid). Plaatsverv.: N. Buffini Rotterdam; Dre. J. Key. Gouda; A. Nieuwe n a*a^.Gecommitte-rdenC- Wit. M g. voorzitter (mede voor handonarbei r. van KampenZernike: M. van c icj. H. Valk. Den Ha< ti^c handwerken). Plaatsv i\: J. d'Hei Jaag; me Luijcx. r er ken) A. Sm Den Haag: P. 1 Diels. Amsterdam: H. Koster, Utrecht Oostveen. Utrecht (handenarbeid); me. Rtjn, Amersfoort (nuttige handwerken) ulzen. E. Lindeijer. Hil- Dordrecht. Gecommitteerden: S. I ma, Rotterdam, voorzitter: mevr. A. Dl Delsainevan Hoven. Rotterdam (nuttige handwerken); J. Nooteboom. Rotterdam: Dr. J. Mak. Rotterdam. Plaatsverv.: W. Brouwer Rotterdam: mej. Dr. Mr. M. van der L.ugt. Rot terdam; C. Stolk, Rotterdam. H. R. Hoekstra, F. K. Hartogh. Natuurkunde (K): cand.ex.. mej. I. Hoette. Amsterda m. Gesl. Geneeskunde: artsex.. de dames C. JanseStuart en C. J. Kamp en de heeren S. Blitz en A. Wittenburg, Amsterdam; Ie red., mej. W. M- J. E. Bruins en J. T. de heeren N. Julsing. Bussum; le. Amsterdam. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.-ex. de heer P. J. F. van Voorst Vader. Rechtswetenschap: doet. ex.. de hecren W, F. de Vaynea van Brakel Buys. H. J. Meeker en mej. A. Stroink. Groningen. Geel.: Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Pharmacie): de heer D. S. Niermeyer. Harderwijk: A. C. Teeuwcn. Utrecht, on ln gen. Gesl. de heer W. S. Zwart, (dijk; mej. G. J. H. Poelstra. Leeuwarden, i d e n. Gesl. de heeren A. J. M. Damen. u-dam: J. M. Genesis. Schiedam; M. C. J. m. Voorburg; J. de Blom, Amsterdam. Gasl. mej. E. Benthem. Bussum. Mnchlnl«ten. Den Haag. Dipl. als mach.» stoker aan boord van atoomzeevisschersvaartui- gen. Gesl.: J. v. d. Bie, Vlaardingen; J. V. v. d. Vink. Noordwiik; J. M. Krijger en J A. de Itcwnnmchoolonderwljo. Utrecht. Gesl. Voor het llieor. ged. ex. hulpakte der -Vereen, van Chr. Rewnarsch.ond essen in Nederland de da mes W. C. Leeno en Ph. Kappers. Ermelo: G. Kuiper. Harderwijk: D. G. Wessels. Veenendaal; A. BtJma en L. van Laar. Apeldoorn. GECOMMITTEERDEN EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOLEN Rotterdam Aelhrechtspleln). Gecommit teerden: ,T. Baak. Lelden, voorzitter: P. Keu- chenius. Den Haag: A. van der Klein. Amers foort (handenarbeid), mevr. G. Kuyk—van der Steen. Den Haag (nuttige handwerken): 1. Labruyère. Den Haag. Plaatsverv.: W. Blok- poel. Den Haag: Drs. Th. Kok. Den Haag; J. van Oosten. Den Haag. Rotterdam (Haringvliet). Gecommitteer den- Dr. W. Smit Schiedam, voorzitter. H Den Hang; Dr. L. Berger. Den GEMENGD NIEUWS Kind onder de trein verpletterd By Sloterdijk is een ernstig ongeluk gebeurd. Eon knaapje van negen jaar, zoontje van een spoorwegbeambre, die buiten speelde met een bal, zag zijn speelgoed op de spoor baan rollen Hij liep den ba: na. maar had geen erg in den naderenden internationalen snel trein en het kind kwam onder den trein. De machinist die het ongeluk zag gebeuren, heeft onmiddellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer gered wor den en is kort daarop overleden. Ernstig motor-ongeluk Een doode, een zwaar gewonde Woensdagavond heeft op den weg tusschen Utrecht en Harmeien bij „de Meeren" onder O u d e n r ij n een ernstig ongeluk plaats ge had, dat aan den motorrijder B. P. uit Woer den het leven kostte, terwyl zijn verloofde, die op de duo was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam. Op bovengenoemden weg stond een vrachtauto geparkeerd, die eenige reparatie aan een wiel moest onder gaan. Waarschijnlijk heeft de toen naderende motorrijder deze vrachtauto niet opgemerkt, want in volle vaart ie hij tegen dit voertuig gebotst. De vrachtauto kantelde van achteren en kwam met het weliswaar niet volle ge wicht terecht op den bestuurder van den mo tor, die pas nadat de wagen omhoog w?*s ge werkt bevrijd kon worden. Eenige oogenblik- ken later is de man ter plaatse overleden. De duorijdster is per ziekenauto naar de rijks kliniek te Utrecht overgebracht, haar toestand is zorgwekkend. De politie heeft e«n onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Reeds i? komen vast te staan, dat de auto geen brandend achterlicht had. Felle brand te Hazerswoude Ternauwernood gered. Hedennacht te omstreeks eon uur brak de gemeente Hazerswoude brand uit in de woning bewoond door M. Bleeker. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kin deren, zich ternauwernood kon redden. De vader wist zelf zijn kinderen in veiligheid te breneen. De brandweer van Hazerswoude kon niet voorkomen, dat de woning geheel afbrandde. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. DE EERSTE MELOENEN De kweeker H. C. de Rruin te H o n s e- l e r s d ij k heeft Woensdag de eerste sui kermeloenen aan de veilingen aangevoerd Deze eerstelingen brachten f1.40 per stuk 0D. BLOEIENDE BONGERDS Men meldt ons uit het Land van Al- te na: De pereboomen in het I.and van Al tena staan thans in vollen bloei. Ze zijn een bezoek overwaard. VERDRONKEN Woensdagmiddag te 12 uur is het vierja rig dochtertje van den heer Olde te Stol w ii k s 1 u i s. gemeente Haastrecht, in een sloot achter de ouderlijke woning verdron ken. JEUGDIGE DIEVENBENDE GESNAPT Bij den slager P. v. E. te Z e e 1 s t werd uit een winkellade f 100 gestolen. De politie toog op onderzoek uit en het is haar mogen ge lukken de daders aan te houden. Van den diefstal werd verdacht de achttienjarige V d. H. uit Eindhoven. Deze werd aangehou den en naar Veldhoven overgebracht. Al spoedig bekende hij den diefstal te heb ben gepleegd, terwijl zijn vriend V. uit Eindhoven op den uitkijk stond. Er ble ken echter nog meer kornuiten in het complot te zijn. Na eenig zoeken werd een viertal jongens aangehouden van zestien tot twintig jaar, allen uit Eindhoven, met wie v. d. H. en V. het geld hadden ge deeld. In het geheel is nog fSO terugge vonden van het gestolen geld op de jongens zelf en in hun woningen. Deze boefjes hod de al meer van zulke karweitjes achter don rug en waren daarvoor al meer veroordeeld. DE OSSCHE STRAFZAKEN In hooegr beroep werd door liet Bossche Gerechtshof behandeld de zaak tegen P. de B. en A. J. H.. die wegens den roofoverval te Uden waren veroordeeld tot resp. \\i> en 7 jaar gev. straf. De eisch tegen H. luidde 4 jaar en tegen De B. 3V2 jaar. Tegen F. J. van O. en W. de B. werd wegens den roof moord te Oyen resp 12 jaar en 7V2 jaar ge- eischt.. De rechtbank had van O. tot 15 jaar en De B. tot V/2 jaar veroordeeld. Wegens medeplichtigheid aan dien roofmoord werd tegen den vader van De. B. 10 jaar gev. straf geëischt conform de veroordceling door de rechtbank. DIEFSTALLEN UIT AUTO'S De nasporingen der politie inzake de her haaldelijk voorgekomen diefstallen uit ge parkeerde auto's te Groesboek heeft geleid tot arrestatie van zekere G. J. Deze werd ook herkend door mej. W te Nijmegen, die destijds aangifte van diefstal uit haar auto deed. Uit verschillende huiszoekingen is ko men vast te staan, dat nog meer personen in deze zaak betrokken zijn. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 77-4.7. Laagste stand te Janmayen 750.9. Stand vanmorgen halftwaalf 76S.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N. tot N.W. wind. ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT In de algemeene weerstoestand kwam weinig verandering. De deipressics bij IJsland namen in diepte af en nemen hun weg tus schen Groenland en IJsland door. De hooge druk op de oceaan behoudt haar uitgestrekt beid. in het centrum komen, volgens be lichten van schepen, barometerstanden bo en 7S0 m.m. voor. In het Zuiden en Oosten blijven vlakke minima zich bewegen langs een continentaal warmtegebied in Dost- Europa en Finland. Deze minima blijven zware regen geven in Zuid-Frankrijk en Zwitserland; Marseille meldt 38, Zürich 41 en Bern 20 m.m. regen. De hooge druk in het N.O. trekt zich ge leidelijk terug, waardoor een kans bestaat dat de depressiegebieden in het Noorden en Oosten een verbinding vormen over Scan dinavië. De temperatuur in de bovenlucht veran dert niet en boven de onderste wolkendek ken heerscht droogte en felle zonneschijn. De toevoer van lucht in de onderste kilo meter blijft vochtig en blijft aanleiding geven tot het vormen van wolkenlagen op geringe hoogten, die overdag door de zonne- varmte breken. De kans op lichte nachtvor- ten bij plaaiselijke opklaring in de nacht blijft aanhouden. THERMOMETERSTA ND Stand vanmorgen halftwaalf 10.8 C. '1 MEI Zonsopgang 4,31 uur, zonsondergang 7,24 uur Maan op nam. 2,20 uur, onder vm. 2,20 uur Boschbrand bij Ossendrecht Men nieldt ons uit Ossendrecht: Woensdagavond tegen half acht is op Belgisch grondgebied onder Calnithout een bosch- en heidebrand ontstaan welke spoedig op Neder- landsch grondgebied oversloeg. Zestig tot ze ventig H.A. bosch- en heidegrond zijn reeds door de vlammen vernield. De brandweren van Ossendrecht en Putte werken met alle kracht aan de bestryding van het vuur. De brand liet zich aanvankelijk ernstiger aanzien, dan hij ten slotte bleek te zyn. Het betreft het uit dennebosschfen bestaande jachtgebied van den Belgischen baron Cogels. waarvan een deel is verbrand. De brand sloeg over op Ne- dei-iandsch gebied, doch richtte betrekkelijk weinig schade aan. De brandweer van Ossen drecht en Putte, die met schoppen gewapend ter bestrijding van den brand was uitgerukt en zich per autobus naar de grens had begeven, kon reeds te tien uur terugkeeren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister, eveneens omtrent den omvang der schade. MONDJE DICHT! Een Nederlandsch student is door de bij zondere rechtbank te Dortmund veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens het verspreiden van leugenachtige berichten. BRANDSTICHTING Te Rogge (L.) zijn een kroeghoudster en haar zoon gearresteerd, verdacht van brandstichting in hun woning. Op vijf x er- schillende plaatsen was het vuur uitge broken. VEE IN BESLAG GENOMEN Men meldt ons uit Giessendam: Bij een tweetal veehouders zijn dezer da gen verscheiden stuks hoornvee in beslag genomen als gevolg van het niet voldoen aan de crisis-maatregelen ter beperking van den veestapel. Om godsdienstige bezwaren willen beiden (het zijn familieleden) aan geen enkelen maatregel, o.a. het merken van varkens en liet schetsen van kalveren, mede werken. Ook willen zij geen financieele ver goeding of steun ontvangen, zoodat een van hen nog een sommetje van 500 gulden te goed heeft. Een en ander komt na een jaar in de rijkskas. DOODELIJKE VAL Te Nijmegen is de 21-jarige metaalbewer ker J- G. Busser. die bezig was met roesl- krabben op de hoofdspannlng van de Waal brug, uitgegleden en van zeer groote hoogte neergestort op het betonnen wegdek. De man was op slag dood. Het lijk is naar het St. Canisiusziekenhuis overgebracht EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE Te Amsterdam is in Augustus van het vorig jaar in de Monnikenstraat ingebroken Van een bejaard echtpaar dat daar woonde werd, behalve gouden en zilveren voorwer pen een bedrag van 5100 gestolen. Deze in braak werd gepleegd door twee mannen. Een van hen werd reeds vroeger gearresteerd en zit thans in het huis van bewaring. De re cherche heeft nog de hand weten te le.ggen op den tweeden inbreker, een man van 40 jaar, die reeds meermalen met de justitie in in aanraking is geweest Heeds gernimen tijd had dc recherche naar hem gezocht Te Venlo is heden bekend geworden, dat op Dinsdagmorgen om half vijf ton Mün- chen-Gladbach een roofoverval is gepleegd op den 33-jarigen groentekoopman G. Wil- leius uit Venlo. W. was op weg naar het marktgebouw, toen hij met een ijzeren staaf op het hoofd werd geslagen, waardoor hij bewusteloos neerviel en verwondingen op liep, die echter niet van ernstigen aard ble ken te zijn. De veldtasch, welke de koopman bij zich had en een bedrag van ruim 2000 Mark werden hem ontroofd. Van de daders heeft men tof nu toe geen spoor kunnen vinden. W. zal nog eenige tijd te Mftnchen- Gladbach verpleegd moeten worden. VALSCHE MUNTERIJ Eenige dagen geleden is voor de Haag- sphe rechtbank de zaak behandeld tecren een werkman uit Delft, die terechtstond wegens valsche munterij. Hij zou eenige nagemaakte rijksdaalders in omloop hebben gebracht. Thans komt ons ter oore, dat dezer da gen een jongetje in Delft een zakje gevon den heeft met een aantal valsche rijksdaal ders. Het vermoeden beslaat, dat deze rijks daalders van denzelfden oorsprong zijn als die. welke door bovenbedoelde verdachte in omlocp zijn gebracht De thans gevonden valsche muntstukken ongeveer 20 in ge tal zijn in een sloot bij het station ge vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3