RAS NASSIBOE BIEDT HEFTIG WEERSTAND Gijnen wifanntn DONDERDAG 30 APRIL' 1936 EERSTE BLAD PAG 2 SPANNING IN POLEN Polen heeft deviezenmaatregelen afge kondigd en daarmee andermaal de aan dacht gevestigd op een probleem, dat met den dag aan beteekenis wint. Het land, dat; met zijn ruim vier honderd duizend werk- loozcn zwaar gebukt gaat onder de ccotm- misclie crisis, liceft ook in ander opzicht met groote moeilijkheden te kampen. Moei lijkheden, die niet alleen betreffen de poli tieke sfeer, maar ook de monetaire aunge legenheden. Het zal op 12 Mei a.s. een jaar geleden zijn dat de nationale held van Polen, Maar schalk Filsoedski, door den dood werd weggenomen. Het land is deze slag nog steeds niet te boven gekomen. Pilsoedski was er in geslaagd een autoritair regiem te vestigen, dat het midden hield tusschen een constitutioneel, parlementair bewind, en een persoonlijke dictatuur, welke steun de op de overheerschende macht van het leger. De maarschalk was in dit regee- ringsstclscl de centrale figuur. Zijn wil was wet en zijn tegenstanders hadden zich neer te leggen bij een politiek, die hij a's de eenig juiste oordeelde. Toen echter deze krachtfiguur door den 'dood werd weggenomen, kwam Polen in meer dan een opzicht in de crisis. Achter 'do schermen ontwikkelde zich een stille strijd tusschen de leiders, die elkander de macht niet gunden. Langzaam maar zeker ging het aan op een openlijk conflict tus schen de z.g.n. „kolonelsgroep", bestaan-ie uit de trouwe aanhangers van den over leden maarschalk, die aandrongen op ver sterking van diens politiek, èn den premie» Koscialkowskv, alsmede den vice President der Regeeiing Kwiatkowskv, die meer in jde gematigde richting willen gaan. Een dag of wat geleden is het tot e^n uitbarsting gekomen. Te Lemberg noopten ernstige relletjes tijdens de begrafenis een werklooze tot een krachtig ingrijpen van de politie. Er vielen vele dooden hu gewonden en dit gaf de redactie van de „Gazeta Polska", die de z.g.n. „kolonels- groep" vertegenwoordigt, een fel artikel in de pen, waarin de Regeering voor de ge beurtenissen aansprakelijk werd gesteld. Dit artikel werd gepubliceerd aan den vooravond van het vertrek van Koscial- kowsky naar Boedapest, waaruit men af leidde dat de z.g.n. kolonelssgroep tijdens de afwezigheid van den premier een staats greep zou uitvoeren. Dit gaf de Regeering aanleiding energiek ïn te grijpen. De „Gazeta Polska" werd in beslag genomen, de reis naar Boedapest uitgesteld en het oogenblikkelijk gev bezworen. De rust is thans in Polen w< gekeerd, doch het is slechts schijn, ziet er -naar uit dat na de herdenking van den sterfdag van Pilsoedski de tegenstel lingen zich weer zullen toespitsen en het .valt thans nog moeilijk te zeggen wie in 'den strijd om de macht de uiteindelijke ^verwinning zal behalen. Nauwelijks is echter het politieke gevaar bc/vvorcn, of Polen is in een acute taire -crisis geraakt. Het gevaar dat do zloty zal worden gedevalueerd, is niet 'denkbeeldig. Feitelijk staat het land op den tweesprong. Het kan het goudbloc verlaten -en devalueeren, het kan ook eei .van deviezenmaatregelen nemen, zooals dat de laatste jaren ook in andere landen in Midden-Europa het" geval ;s geweest. [Voorloopig houdt men aan op de laatste richting. Het land heeft al een paar maal iaan den lijve gevoeld wat inflatie is en de mogelijkheid is daarom -niet uitgesloten dat men trouw zal blijven 'aan Pilsoedski's litiek, n.l. om de waarde van de zloty tact te houden. De geheele Poolsclte pers heeft de getroffen deviezenmaatregelen Unaniem toegejuicht en men meent dat dit de eenige weg is om de zloty 'te redden. De positie van de Poolsche circulatie bank is de laatste jaren regelmatig zwakt. Bedroeg in 19.10 de goud- en t zenreserve rond 1 milliard zloty, op 20 [April j.l. was de voorraad geslonken slechts 432 millioen zloty. In dien tijd heelt tevens een vrij gevoelige credietexpansie plaats gehad, zoodat het dekkingspercen tage gedaald is tot even 40 De wette lijke minimumgrens, die in 1933 van 40 tot 50 werd verlaagd, is daarmee wel niet bereikt, maar toch is duidelijk, dat aan den monctairen horizon gevaren opdoemden. !die tot ingrijpen noopten. Reeds in het na jaar van 1935 ging er een golf van trouwen door het land, het oppotten nam toe en de deposito's werden tot groote be id ragen opgevraagd. Men slaagde er echter dn den opstckenden storm te bezweren. Thans dreigt deze zich opnieuw te verhef- ïen, nu de Regecring besloten heeft uitge breide maatregelen te nemen om de econo mische crisis te ovenvinnen en de werk loosheid tegen te gaan. O.m. worden groote credieten beschikbaar gesteld voor werk verruiming. Al deze plannen zouden de onrust kunnen doen toenemen. Om dit tegen te gaan heeft de Regeering voorloo pig een deviezencontrole ingesteld in de hoop langs deze weg een nieuwe devaluatie yan de 'zloty te voorkomen. Men is voorts 'druk doende de begrootingspositie te si neeren. De aanvankelijke tekorten worden weggewerkt en naar het zich laat aanzien zal men daarin slagen, al blijkt telkens weer dut de ramingen te hoog worden ge steld. Geruststellend is de Regeeringsverkla- ring, waarin een voorgenomen devaluatie van de zloty formeel wordt tegengesproken. De tijdelijke deviezenmaatregelen zijn slechts noodig, zoo wordt verklaard, om de speculatie legen de Poolsche valuta onmo gelijk tc maken. Men mag slechts hopen dat 't de Poolsche Regeering ernst is bij haar streven en dat zij zal slagen. Want mocht zij het onderspit delven, dan bctec- kent dit een moreele slag voor het prestige van het goudbloc, in dit verhand dan wel speciaal Frankrijk, dat de laatste maanden al rnecr dan genoeg onder ernstige valuta- zorgen gebukt gaat. De oorlog in OosUAfrika GENERAAL GRAZIANI MET AL ZIJN RESERVES IN DEN STRIJD Niettemin weinig succes Een rustpauze De opmarsch naar Addis Abeba duurt voort De verdediging, die Ras Nassiboe op bet Zuidfront in Abcssynië rondom Sasa Banoh beeft opgeworpen, schijnt hecht en sterk te- De Italianen moeten zeer weinig vor deringen maken. Elke Meter grond wordt hen door de Abessijnen betwist. Zelfs wordt gemeld, dat generaal Graziani bevel zou hebben gegeven tot een tijdelijke onderbre king van de vijandelijkheden in verband mt de hevige regens. Sasa Baneh is dus nog steeds niet gevallen. Bij een der laat ste gevechten moeten de Italianen 1500 doo den en gewonden hebben verloren, ondanks hun technisch veel sterkere overmacht Zeer opmerkelijk is het bericht uit Italiaansche bron, dat generaal Graziani al zijn reserves n het vuur heeft gebracht om den tegen stand van Ras Nassiboe te breken. De Abes sijnen wijzen er op dat, wanneer dit gelukt n de Italianen er in slagen Sasa Baneh en Daggahboer te bereiken, zij dan pas op de eerste groote verdedigingslinie zouden stui ten. De Abessijnen schijnen dus „nog heel wat in hun mars" te hebben. Met de mo gelijkheid, dat ras Nassiboe nog eenigen lijd stand houdt, moet daarom rekening rorden gehouden. Nu successen op het Zuiderfront uitblij- cn, laten de Italianen alle nadruk vallen op de manoeuvres in het Noorden. De op marsch naar Addis Abeba duurt voort, en wel langs twee wegen. Langs de langere doch veiliger weg trekt de colonne van3000 vrachtauto's op. Het plaatsje Macfoed, op 40 K.M. afstand van Aukoter werd bereikt. Do kortere autoweg wordt afgelegd door Erythreaansche cologne van generaal Pirzio Biroli.' Deze kolonhe bevindt zich op 100 K.M. afstand van Addis Abeba. Het tijü- stjip schijnt niet veraf meer, dat de hoofd stad zal worden bezet. De Italianen wijzen er op, dat de inneming van Addis Abeba mistige gevolgen zal hebben voor het leger van Ras Nassiboe, omdat dit dan in den rug kan worden aangevallen. Ook dit wijst op, dat de tegenstand van Ras Nassiboe geenszins moet worden onderschat. De vraag blijft intusschen, waar de Negus zich bevindt. Men heeft na den slag bij bet Ashangimeer niets meer van hem vernomen De Abessijnen beweren dat hij zich schuil houdt, doch er wordt aan herinnerd, dat hel hen al eens meer gelukt is de dood van hun keizer maandenlang geheim te houden. 198e legerbericht Maarschalk Badoglio telegrafeert: Onze gemotoriseerde colonnes, die den opmarsch langs den weg van Dessie naar \ddis Abeba voortzetten, hebben gisteren Macfoed bezet. Een van onze andere colon nes is de rivier Mofer gepasseerd. Aan het Somali front heerscht over alle linies groote activiteit der patrouilles. Detachementen Lvbiërs hebben in het dal van de Soeloe, resten van het leger van den Viafd versia- gen en op de vlucht gedreven. Oegas Mohamed Omar, hoofd van de Oag- den Malingoer en de hoofden en notaoelen van de Somalies hebben zich bij onze mi litaire autoriteiten gemeld en hun onder werping aangeboden. Zii hebben zich bereid verklaard met hun krijgers mede te werken aan de operaties, die aan den gang zijn. pc luchtmacht was ondanks de ongunstige weersomstandigheden weer zeer actief. De Erythreescbe colonne op 100 K.M. van Addis Abeba De Erythreaansche kolonne van generaal Pirzio Biroli bevindt zich thans op 100 K.M. afstand van Addis Abeba. De colonne rukt op langs den autoweg, welke Dessie ver bindt met de hoofdstad. De troepen hebben thans het dorp Ember-: tera bereikt. Een andere colonne, welke 3000 wagens telt, rukt langs een langeren, doch veiliger weg op en bereikte Macfoed, op een 40-tal K.M. van Ancober. De voorhoede van deze colonne werd door Abessijnen aangevallen, de aanvallers wer den evenwel op de vlucht geslagen. Weinig succes voor de Italianen op het Zuidfront •Naar Abessijnsche meening schijnt uit de oorlogsberichten van het Zuidelijk front te kunnen worden opgemaakt, dat het tweede offensief der Italianen, dat op 24 April werd ingezet, evenals het eerste in hoofdzaak mislukt is en slechts hier en daar tot een gedeeltelijk succes heeft ge leid. Gedurende de laatste dagen hebben in het gebied van Sassa Baneh bloedige, ver- bi II orde gevechten plaats gehad, waarbij eenige duizenden Italianen zouden zijn sneuveld. De kracht der Abessijnsche troepen aan dit front is, naar te Addis Abeba verklaard wordt, in geen enkel opzicht verminderd. Zelfs indien de Italianen erin zouden sla gen, Daggahboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedigingslinie der Abes sijnen stuiten. De Italianen zouden zooveel moge lijk tanks, vliegtuigen, gemotoriseerde afdeelingen en cavalerie in den strijd hebben gebracht. Desniettemin zouden de vorderingen in verhouding tot het gebruikte materiaal buitengewoon gering zijn. Berichten, volgens welke in de Abessijn sche binnenlandsche politiek een strijd om de macht zou worden gevoerd, worden dementeerd. Over het oprukken der Italianen aan het noordelijk front zijn te Addis Abeba geen duidelijke gegevens te verkrijgen. Gister heeft de Italiaansche luchtmacht tot tweemaal toe een bezoek aan de hoofd rad gebracht, hot schijnt hier verkennings tochten te bercffcn. De positie van Ras Nassiboe Terwijl volgens de meening van Ialiaan- sche kringen de strijd aan hc4 noordelijk front aan het einde van deze week of in het n van de volgende ten einde zal loopen, i Ras \'"o—hoe de vesting Harrar met haar omgeving lot lederen prijs te behouden Het is niet onmogelijk, dat Nassiboe niet op de hoogte is van de nederlaag, clie het •corps van den Negus aan het noorde lijk front heeft geleden. Men is er hier van overtuigd, dat liet lot van Nassiboe, zelfs indien hij zich nog eenigen tijd zou kun- ha rul ha ven, zal zijn bezegeld op het oogenblik, waarop de troepen van het noor delijk front Addis Abeba innemen. Graziani brengt al zijn reserves in het vuur om het Abessijnsche leger, dat nog krachligen te genstand biedt, zoo snel mogelijk te vernie tigen. Zijn troepen rukken op volgens de beproefde strategie van den kolonialen oorlog. De Italiaansche opmarsch door regen opgehouden Te Rome is bericht ontvangen, dat gene raal Graziani bevel heeft gegeven tot een tijdelijke onderbreking van de Italiaansche militaire operaties aan het front in Somali- land in verband met de hevige regens. Bij een hevige slag tegen het leger van Nassiboe zouden de Italianen aan het Zui delijk front bij Sassa Baneh ongeveer 1500 dooden en gewonden hebben verloren. voor alïijd la dat is onmogelijk maar wèl is het mogelijk opkomende pij nen direct te onderdrukken met INSTANTINE dat onmiddellijk het pijncen trum beïnvloedt en daarom zoo bovenmate pijnstillend werkt. Tegelijkertijd wekt het ook het organisme op, bevordert den bloedsomloop en leidt zoo tot een verbetering van het licha melijk welzijn. Prijs per doosje slochts 50 ets welke stad op 22 Maart gebombardeerd is, een gedemilitariseerde en niet verdedigde stad is. Het Italiaansche commando heeft, aldus de nota, uit geloofwaardige bron ver nomen, dat in de stad groote wapen- en mu nitievoorwaarden en bergplaatsen voor ma chinegeweren en luchafweergeschut voor handen waren. Daarom zijn de Italianen tot een bombardement, dat bovendien tot de militaire punten beperkt is gebleven, over gegaan. Het staat vast, dat de lazaretten der Egyptische missie slechts bij toeval on beduidende beschadigingen hebben opge- loopen en dat het Zweedsche Zendings station in het geheel niet is getroffen. Alaus de Italiaansche nota. De wapenzendingen In het Lagerhuis is de Abessijnsche kwes tie besproken. Een van de leden deed een vraag over de wapenzendingen, welke te Djiboeti blijven lieren. Eden antwoordde, dat de Franschen twee kleinere zendingen uit Duitschland niet hebben aoorgelaten, doch tusschen de Brit- sche en Fransche Regeering is nooit een woord hierover gewisseld. De uitwerking van de sancties In antwoord op een vraag van Lord Davies in het Engclsche Hoogerhuis over een com missie, gelijk aan de commissie-Lytton om een onderzoek in te stellen in Abessinië, zeide Lord Stanhope, dat, hoewel de Volken bond heeft gefaald in de poging den oorlog te voorkomen door miodel van de sancties, de oorlog nog niet geëindigd is en de Itali anen bevinden zich in steeds grooter moei lijkheden, naarmate zij zich verder van hun basis verwijderen. Italië ziet zich genood zaakt zich groote uitgaven te getroosten voor het behoud van zijn krachten in Abessinië en nu 't bij de keel wordt gegrepen door de huidige sancties is het belachelijk te zeggen, dat de Volkenbond heeft gefaald. Lord Stanhope is er van overtuigd, Hat, indien de sancties worden volge houden, Italië zich in een positie zal bevinden, welke erger zal zijn, dan wanneer het nooit oorlog zou hebben gevoerd. Dit zal er toe bijdragen, dat andere landen zullen inzien, dat het yan geen nut is oorlog të gaan voeren, Koning Victor Emanuel van Italië, van xoicn het gerucht gaatdat hij onmiddellijk na de inneming van Addis Abeba tot Keizer van Ethiopië zal worden uitgeroepen. Niet overdrijven! De gouverneur van de Bank van Abessinië die op het oogenblik in Engeland vertoeft in verband met de Britsche leening aan Abes sinië, verklaarde dat volgens oe laatste be richten de toestand wel verontrustend is voor Abessinië, doch men moet niet over- Men moet zich niet voorstellen, dat Abessinië den strijd zal opgeven, als de Italianen de hoofdstad hebben be zet. De regeering zal dan naar een veiliger plaats worden overgebracht. Ten slotte wees de gouverneur er nog op, dat de weg naar den Soedan in ieder geval openblijft voor den toe voer van wapenen en andere voor- Waar bleef Drouillet? Jl. Maandag hebben we gemeld dat de vliegtuigdeskundige van den Negus de Fransche douane bij de neus beeft gehad en er met zijn vliegtuig vandoor is gegaan. Drouillet heeft in het hol van den leeuw nl. in Italië, een noodlanding moeten ma ken, nadat men dagenlang in ongerustheid over zijn lot heeft verkeerd. De „Matin" publiceert thans een interview van zijn Ro- meinschen correspondent rnet den vlieger Drouillet. Drouillet verklaarde, dat hij na zijn plot seling vertrek van Villa Coublay op een vlakte nabij Crau, brandstof innam. Zijn vrienoen wachtten daar op hem met een fust van 200 liter benzine, die in minder dan tien minuten in het vliegtuig werden over gebracht. Vervolgens zette hij koers naar de zee-alpen en verliet Frankrijk ter hoogte an Cannes om daarna de richting van Cor sica in te slaan. Zijn voornemen was zich naar het eiland Kreta te begeven, waar hij eveneens voor een geheime brandstofvoor ziening had zorggedragen. Vandaar zou hij naar de Roode Zee gaan, waar aan oe Ara bische kust ook op twee plaatsen brandstof zou worden ingenomen. Op deze wijze zou hij Addis Abeba bin nen 48 uur hebben bereikt. Voor het eiland Kreta verminderde de oliedruk en de olie spatten vlogen tot op het windscherm. Het avontuur mislukte en Drouillet moest koers zetten naar Italië, terwijl hij klom tot een hoogle van 5000 meier. „Om half negen des avonos daalde ik met vasigeloopcn schroef op het militaire vliegveld van Centocelli, waar ik zelf de wacht moest gaan opzoeken. Tien mimi ten later zou mijn motor vastge- loopcn zijn". Drouillet verklaarde, dat zijn verdere plan nen afhingen van de beslissingen der Itali aansche autoriteiten ten opzichte van zijn vliegtuig. Hij voegde er nog aan loe: „Gij kunt er zeker van zijn. dat ik mijn mooie vliegtuig nooit naar Frankrijk zal terug brengen. Ik heb niemand nadeel of leed be rokkend". Drouillet begaf zich rusfig naar zijn hotel in Rome, waar hij op discrete wijze door ae politie wordt bewaakt. Het bombardement van Harrar In een nota aan het secretariaat van den Volkenbond neemt de Italiaansche regeering stelling tegen de bewering in de Abessijn sche telegrammen, volgens welke Ilarrar, De Fransche verkiezingen Communisten worden geen minister Het Fransche communistische kamerlid Maurice Thorez, verklaarde in de wandel gangen van de Kamer, dat de Communisti sche Partij geenszins voornemens is minis- ter-portefeuiles te aanvaarden. De communisten, zelfs indien zij met 60 man in de Kamer komen, zoo als Thorez hoopt, zullen de regeeriug steunen, indien deze meer links ge richt is dan de huidige en het pro gramma wil aannemen, dat door het Volksfront is opgesteld. De spanning in Oostenrijk Gedurende de laatste dagen, aldus het Deutsche Nachrichten Buero, zijn in ver scheidene buitenlandsche bladen berichten verschenen, die spreken van intensiever mi litaire voorbereidingen van Duitschland aan de Oostenrijksche grenzen en in band daarmee van een bedreiging van Oostenrijk In deze berichten wordt gespro ken over „een opmarsch van gewapende leden van het Oostenrijksche legioen naar Oostenrijk", over „de mogelijkheid van een nieuwen Nazi-putsch in de nabije toekomst enz. Hel Duitsöhe bureau verklaart, dat het nauwelijks gezegd behoeft te worden, dat al deze berichten volkomen ongegrond zijn. De Oostenrijksche legatie te Londen heeft officieel bericht uit Wcenen ontvangen, dat het niet waar is, dat de troepenverplaat singen in Oostenrijk geschieden op grond van geruchten omtrent concentratie Duitsehe troepen aan de grens. Het betreft hier slechts normale oefeningen. Particuliere Volksscholen worden gesloten De Poolsche bladen publiceeren op op vallende wijze een bericht uit Berlijn, gens hetwelk de Rijksminister van Onder wijs, Dr. Rust, een verordening heeft uit gevaardigd, waarin bepaald wordt, dat met den aanvang van het nieuwe schooljaar in Duitschland alle particuliere volksscholen, met uitzondering van de Joodsche parti culiere scholen, gesloten moeten worden. De Poolsche pers constateert, dat deze ver ordening een zware slag beteckent bet schoolwezen van de nationale minder heden in Duitschland, in het bijzonder het Poolsche schoolwezen. De Poolsche min derheid beschikte tot dusverre in Duitsch land over 59 particuliere volksscholen, die nu op grond van de nieuwe verordening sloten moeten worden. De Poolsche volks- schooljeugd in Duitschland zal op deze wijze gedwongen zijn de Duitsehe scholen te bezoeken. De bladen eischen een ener- commandant van bet pantserwagen deta chement uit Wcenen, dat thans te Inns- brueck is gestationneerd. De Duitsehe pers heeft een beslissing •an Dr Goebbcls ontvangen, volgons welke de naam van Dr Eckoner w eer mag worden genoemd. Een reden van dit besluit wordt niet opgegeven. Tijdens botsingen, welke zich in de kieskring Sinhewa in Egypte hebben voor gedaan om de persoon van den Wafdisti- _,clien candidaat, eigenaar van eon Wafdis- tisch dagblad, zijn zeven personen gedood en drie en twintig gewond. De „Times" meldt uit Berlijn, dat eon inwoner van Aken, die een boekje met dn „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regecring samenstelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maan den gevangenisstraf is veroordeeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25000 Mark mede te zullen ver dienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoo- pen. De rechtbank was van meoning, dat dergelijk optreden aan verraad grensde DE CHAOS IN SPANJE Arbeiders exploiteeren een brouwerij De verkiezing van Azana staat vast Te Madrid hebben werklieden van de brouwerij „La Aquila" zich meester gemaakt van de fabriek en exploited ren deze voor eigen rekening. De werk lieden eischten verbetering van de arbeidsvooi"\vaa»*den en ontslag van personeel, dat was aangenomen om de stakei's van de Octoberrevolutie te ver vangen. Sedert Maandag hebben noch de directeur noch de onder-directeur zich laten zien, waarom de arbeiders besloten de fabriek voor eigen reke ning te exploiteeren. Azana wordt President De Republikeinsche Unie heeft Minister- President Azana voorgesteld als candidaat bij de Presidentsvei-kiezingen. Waar de candidatuur van Azana eveneens wordt gesteund door de Republikeinsche linkerzijde en de andere partijen van het Volksfront, staat zijn verkiezing op den tienden Mei vast. Stakende studenten De studenten van de Universiteit te Ma drid zijn in staking gegaan als protest te gen de strafvervolging, die door den minis ter van Onderwijs is ingesteld tegen een aantal fascistische studenten. DANTZIG EN POLEN De zloty wordt schaarsch De president van den Senaat van Dantzig heeft den vertegenwoordiger van de Pool- sohe republiek, Dr. Papee, een nota over handigd, waarin wordt gesproken over de gevolgen van de Poolsche deviezen-controle voor de belangen van Dantzig. O.a. wordt gezegd, dat de Poolsche dcviezenregeling ee»i controle van de goedereninvoer naar Polen omvat. De president van de Senaat erwacht, dat evenals Dantzig maatregelen heeft genomen voor het betalingsvei-keer middels de bank van Dantzig, ook Polen soortgelijke maatregelen zal nemen. Verder wordt uiting gegeven aan de ver wachting, dat de tot 26 April ontstane vor deringen van Dantzig in Polen, welke op het oogennblik geblokkeerd zijn, zullen wor den afgewikkeld. De president van den Senaat, Greiser, erklaart verder, dat Dantzig bci-eid is het zloty-verkeer in Dantzig te handhaven, zoover dit in overeenstemming is met de Poolsche deviezen-bepalingen en het be. lang van Polen dit eischt, doch dit kan alleen geschieden onder voorwaarde, dat de Dantziger gulden weer officieel op de beurs an Warschau wordt genoteerd. Ten slotte wordt verklaard, dat de re geering van Dantzig thans het oogenblik gekomen acht, het vroeger geldende douane systeem weer in te sellen, nl. dat de douane rechten worden voldaan in Dantziger gul den en niet langer in zloty, aangezien deze munt thans schaarsch wordt. Effectenmarkt te Warschau vast Op de effectenbeurs te Warschau is se dert de invoering der deviezenregeling een stijging dor effecten met vaste rente en der aandeelcn waar te nemen. Vooral de staatsleeningen en bijna alle aandeelcn zijn iterk opgeloopen. Ernstige stakingsonlusten hij Krakau Te Chrzanof bij Krakau in Polen is een groep arbeiders, die bij openbare werken waren tewerkgesteld, in staking gegaan. Zij eischcn loonsverhooging en verkorting van den arbeidsdag. Zij hebben werkwillige ar- beiders gepost, waarna de politie hen met traangas verspreidde. Een deel der bctoogers verzamelde zich echter opnieuw en viel de politie met steenen en revolverschoten aan. De agenten zagen zich genoodzaakt even eens van de vuurwapens gebruik te maken. Een der betoogers werd in dc botsing ge dood. Negen stakers werdert gewond. Verder werden veertien agenten gewond. Van zes hunner is de toestand ernstig. De Britsche vragenlijst Nog geen beslissing De Britsche ministerraad is gister niet tot een besluit gekomen inzake de vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorge legd. Vermoedelijk zal deze Vrijdag of Za terdag a.s. worden verzonden. De lijst zal op de eerste plaats vra gen om opheldering bevatten inzake den Volkenbond en den wensch van Duitschland, dat hel pact zal worden losgemaakt van het verdrag van Ver sailles, de kwestie van de veiligheid in het oosten en in het westen. Men weet nog niet of de koloniale kwestie ter sprake zal worden gebracht. LICHAMELIJKE OEFENING ERGERLIJKE GEVOLGEN VAN BEROEPSSPORT Hoe het in België is „En jacht naar geld" Dat het professionalisme in de sport, dat Holland gelukkig nog geen schrikbarende afmetingen heeft aangenomen, tot wantoe standen kan leiden, wisten wij reeds lang, evengoed als het ons bekend was, dat dit inderdaad ook vaak gebeurt. Daarom is het te hopen dat de beroeps-sport in Holland, hoe gering van omvang die ook is, weer totaal zal verdwijnen. Of daar kans op is, blijve hier onbesproken. Welk een wantoestanden het professiona lisme ten gevolge kan hebben, blijkt op het oogenblik we! zeer duidelijk in België, waar voor eenigen tijd het beroepsspel bij voetbal werd ingevoerd. Een redacteur van het ..Hbld." heeft over deze kwestie een uitvoe rig onderhoud gehad met een vooraanstaand man in de Belgische voetbalwereld, die o.m. het volgende opmerkte: Sport Kort Nieuws Na een manoeuvre in Tirol i$ een pantser g.eke interventie en een protest der regee-j auto van het Oostenrijksche leger omgeval- ring tegen deze nieuwe Duitsehe school-1 len, waarhij een luitenant werd gedood en verordening. j een overste werd gewond. De overste is de i jacht naar geld „De clubs lijden op het oogenblik ontzaglijk door den toestand, die door het nieuwe statuut (professionalisme) in het leven Is geroepen. Sport is bij de spelers geen ding meer, dat moet leiden tot lichame lijke ontwikkeling, maar enkel en alleen een jacht naar geld. Reeds heb ik vernomen, dat in clubs, waar de spelers betaald worden naar gelang ze winnen, verliezen of gelijk spelen, dezen er op uit zijn steeds hoogere sommen te eischen. En er zijn voorbeelden dat spelers in dé rust meer geld vroegen, anders zouden zij niet doorspelen! Velen weten dat in België,, maar niemand durft het te zeggen. Een voorbeeld zal ik u noemen. In den wedstrijd van de Standard tegen de Racingclub Mechelen eischten de spelers van Standard hoogere betaling. Toen de bestuur ders zulks weigerden, lieten zij zich kloppen met 7 tegen 2; en dat terwijl Racing moeite had zich in de eere-afdeeling te handhaven, terwijl de Standard voortdurend candidaat is geweest voor het kam pioenschap. De geest van de spelers heeft onder het stelsel geweldig geleden. Reeds zijn tal van spelers door de autoriteiten gestraft, omdat zij zich lieten omkoopen, of andere clubs om kochten. „De internationals worden betaald voor in ternationale wedstrijden. Het bedrag der betaling is echter lager dan ze ontvangen in de kampioenswedstrijden. Het gevolg is, dat ze zich in een internationale match in het volle seizoen niet volledig geven, omdat ze bevreesd zijn geblesseerd te raken en dan niet kunnen uitkomen voor hun eigen club." Aan dit relaas behoeft niet meer toege voegd te worden. De feiten (die uit zeer be trouwbare bron komen) spreken voor zich zelf. Duidelijk blijkt wel hoezeer de beroeps- sport te veroordeelen is, vooral voor ons publiek, dat immers de sport beschouwt als een zeer nuttige en aangename ontspanning, maar er nooit of te nimmer een winstgevend zaakje van zal willen maken. Gevaarlijke symptomen in Holland Ook in Holland zijn de toestanden op sport gebied lang niet zooals wij dat gaarne zouden wenschen. Een teekenend feit is in dit ver band wel dat wij hier tegenwoordig ook het instituut tot exploitatie van wielrenners, dat „Zesdaagsche" heet, kennen. Evenmin kan ontkend worden dat bij de neutrale voetbal- vereenigingen hier te lande de financiën een zeer belangrijke rol spelen, al was het alleen maar dat men uit iedere match zooveel mo gelijk winst uit toegangsprijzen probeert te slaan. Daarom zij de gang van zaken in België zooals die hierboven geteekend werd, een ernstige waarschuwing voor hen die moch ten meenen dat ook de beroepssport nog wel voordeelen heeft. Naar onze meening is ze absoluut te veroordeelen. VOEDSELDIEFSTAL In de afgeloopen dagen is te Stan d- daardbuiten, Noord broek en Zevenbergen en andere plaatsen in de buurt een aantal erkloozcn aangehouden, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van Aardappelen bij de boeren. ITet onderzoek in de zaak be rust bij den gemeenteveldwachter te Stand- daarbuiten en d enopperwaehtmeestcr der marechaussee te Zevenbergen. De diefstallen dateeren van anderhalf jaar geleden. Volgens de N.R.G stalen de steupntrekkers oe aardappelen niet om ze te verkwanselen, doch om hun gezinnen to voeden. Het aantal arrestanten bedraagt ongeveer tien; meer aanhoudingen zijn nóg te ver wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2