DINSDAG 28 APRIL T936 r TWEEDE BLAD PAG. 5 DE STAKING IN DE WIERINGERMEER Stakers probeeren drie maal tevergeefs in Medemblik door te dringen Een bespreking met den Minister Medemblik, dat dank zij de door B. en W. genomen maatregelen, geen zijner werklooze arbeiders zag deelnemen aan de staking in de Centrale Werk verschaffing in de Wieringermeer, werd tot drie maal toe bezocht door groote groepen stakers van elders, die blijk baar van plan waren de geplaatsten bij de Medemblikker werkverschaffing tot staking over te halen. Réeds vroeg in den morgen drong een honderdtal stakers uit Wiermgen in de stad door. Zij werden door een kleine po litiemacht onder leiding van den burge meester, den heer P. J. Peters, uit de stau verwijderd, zonder dat zij er in geslaagd waren tot de gemeentelijke werkverschaf fing door te dringen. De stakers togen daarna de Wieringermeer in, waar zij sa. menschoolden voor den toegang van een Van de werkverschaffingsobjecten. De burgemeester van Medemblik. die hen in zijn auto, vergezeld van een tweetal politiemannen was gevolgd, gelastte hen zich in de richting van Wieringen .e verwijderen, waaraan zij voldeden. Eén uur later verscheen een tweede groep stakers, eveneens uit Wieringen afkomstig. Zij wer den opgevangen door een tweetal politie mannen. die de stakers sommeerden terug te keeren. Toen hieraan niet werd voldaan, deelde de politie enkele gevoelige klappen uit, waarop de stakers rechtsomkeert maakten. Weer een paar uur later versche nen er plotseling een 150-tal Iloomsche stakers per rijwiel, die van Hoorn naar Enkhuizen waren gefietst en van daar naar Medemblik. Hun werd door den burge meester toegestaan langs den kortsten weg zijn stad door te trekken in de richting Hoorn. Toen zij daarna de Wieringermeer wilden ingaan, werd hun zulks door den burgemeester belet. Zij trokken daarep af in de richting Hoorn. Eenige Medemblikker steuntrekkenden die werden aangetroffen onder de vreemue stakers en blijkbaar als gidsen fungeer den werden door den burgemeester op staanrlen voet uit de steunregeling geschoren Verwacht wordt, dat vandaag de vreemde stakers opnieuw zullen trachten Medem blik binnen te trekken. De te nemen maatregelen Gistermiddag om vier uur had te Alk maar een bespreking plaats tusscnen Mr. M. Slingenberg. Minister van Sociale Zaken en dc burgemeesters van Medemblik, Hoorn en Wiei ingen, de heeren Peters. Leem horst en Kol ff. terwijl voorts daaraan deelnamen de heeren Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschanng in alg. dienst en Kikkert, rijksinsp. van ue werkverschaffing in het district Medemblik Besproken werd de toestand m de ge noemde gemeenten en speciaal in Wie ringen. De door den heer Peters, Burgemees ter van Wieringen genomen maatregelen konden de goedkeuring van den minister wegdragen. -- Staande de conferentie werden maat regelen genomen om den heer Peters een tiental marechaussees ter beschik king te stellen, waarmede deze de be waking van de geheele Wieringermeer. dus ook van de niet -bij Medemblik behoorende gemeenten op zich zou kunnen nemen. Besproken werden nog de ten aanzien van de stakers te nemen maatregelen. Zij worden voor onbepaalde tijd van de werkverschaffing uitgesloten en ontvangen in dien tijd een minieme ondersteuning in natura, waarvan de omvang in onder ling overleg werd vastgesteld. De opvolger van Ir. Feber als Kamerlid Naar wij vernemen, is de cerstaamgewe- zene op de candidatenlijst der R.K. Staats partij, om Ir. Feber als lid der Tweede Kamer op te volgen, Prof. Mr. C. P. M. Romme, advocaat en lid van den ge meenteraad van Amsterdam. Prof. Romme zal echter een benoeming niet aanvaarden. Op de candidatenlijst volgt nu de naam van den heer H. E. van den BruleJe Rot terdam, hoofdbestuurslid van de R.K. Mid- lr Feber H. E. v. d. Brule denstandsvereeniging „De Hanze", van wien venvacht kan worden, dat hij de be noeming tot lid van de Tweede Kamer zaJ aannemen. Het achtste werkkamp van de Centrale Opening te Chaam op 6 Mei Minister de Wilde zal aanwezig zijn Zooals wij reeds gemeld hebben is dooi de „centrale voor Werkloozenzorg", gesticht op initiatief van den Raad van Nederland- sche Kerken voor practiscli Christendom te Chaam (N. Br.) een achtste werkkamp voor jeugdige werkloozen ingericht. De oficieele opening van dit werkkamp zal plaats hebben op Woensdag 6 Mei a.s., des voormiddags om half twaalf. De minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. d e Wilde zal de openingsrede uitspreken, ter wijl voorts toespraken gehouden zullen wor den door den directeur van het Staatsbosch- beheer, den heer E. D. van A is se 1, den kampgedelegecrde. burgemeester van Zwijn- drecht, den heer J. A. J. Jansen Mane schijn en door ds. G. C. Postma, voorz. van het Provinciaal Comité voor Noord Bra bant. DE CRIMINALITEIT IN 1935 Meer veroordeelingen wegens economische misdrijven Aantal zedendelictiën stijgende De criminaliteit in ons land bleef in 1935 toenemen. Volgens de indexcijfers betreffen de de onherroepelijke veroordeelingen we gens rechtbankzaken (zonder de Rijksbe lastingovertredingen), berekend en gepubli ceerd door de afd. gerechtelijke- en armen zorgstatistiek van het centraal bureau voor de statistiek was de stijging in totaal in 1935. echter minder sterk dan aie in 1934. Hét in dexcijfer van alle groepen van strafbare fei ten te zamen (zonder de Rijksbelastingovcr- tredingen) bedroeg voor de jaren 1933, 1934 en 1935 resp. 97,103 en 105, het kwam in 1935 dus 5 punten boven het niveau van de jaren 1911 tot en met 1913 (is 100). In absolute cijfers bedroeg het totaal aan tal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechterlijk meerderjarigen zonder de Rijksbelastingovortredingen voor 1935 18.958 tegen 1S.570 in 1934 of 388 meer (stijging van 2.1 pCt. 1934 6,5 pCt.). O.a. waren hooger de aantallen veroordeelingcn wegens econo mische misdrijven (1935 7.754, 1934 7.256) en gens zedenmisdrijven (resp. 1.425 en 1.306). De vermeerdering van het aantal onherroe pelijke veroordeelingen van strafrechtelijke minderjarigen was naar verhouding veel sterker, namelijk van 2.081 in 1934 tot 2.477 1935 (stijging van 19 pCt., 1934- bijna 13 pCt.). De toeneming werd vooral veroorzaakt door de vermeerdering van het aantal onher roepelijke veroordeelingcn wegens economi sche misdrijven (1934 1.546, 1935 1.814). Uitvoeriger gegevens zijn opgenomen in het Ned, Juristenblad en in het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hembrugfonds bestaat binnenkort 15 jaar Een herdenkings-comltê Naar aanleiding van het feit dat het Hembrugfonds binnenkort zijn vijftien jarig bestaan herdenkt, heeft zich uit het personeel van het Staatsbedrijf der artille rie-inrichtingen aan de Hembrug een comité gevormd om dit te herdenken. Uit het voorloopig comité, waarvan het eere-voorzitterschap aanvaard is door den directeur G. Houtwipper, is een dagelijksch bestuur gekozen, t.w: J M Smit, voorzitter; Joh. M. F L. Muanik, secretaris; J. Jonker, penningmeester. De Rijnvaart Mr. Verschuur te Rotterdam Naar wij vernemen, heeft de contact-com missaris voor de Rijnvaart, mr. T. J. Ver schuur oud-Minister van Economische Za ken, gister een bezoek nan Rotterdam ge- orac-ht. Hij heeft kennis genomen van de werkwijze der oa'ticuliere Rijnvaartcentrale en de kantoren dezer oigamisatie bezocht. Vervolgens heeft hij een bezoek gebracht aan de beurs om zich op de hoogte te stel len van de practiil; der evenredige vracht- verdeeling. waarbij hij zich heeft onderhou den met de vrachtcommissie .voor de even redige vrachtverdeeling. Amsterdam krijgt luchtvaart-garnizoen De reeds gemimen tijd geleden aange kondigde overplaatsing van eeni gedeelte der militaire luchtvaartafdeeling van Soes terbeig naar de Amsterdamscbe vlicghaven Schiphol, zal definitief per 1 Juni a.s. ge schieden. Hoewel aanvankelijk van een tij delijke detacheering sprake was, slaat het thans vast, dat tot definitieve overplaatsing zal worden overgegaan, en wel van dc zoo genaamde „Java", de jarhtvliegtuig-afdee- ling, die bestaat uit de meest ervaren en geroutineerde militaire vliegers van de L.VA, zulks met het oog op de veiligheid in de lucht boven 't drukke Schiphol, waar jongere en minder ervaren vliegers, die re gelmatig oefenvluchten moeten maken mis schien wel eens moeilijkheden voor het normale burgerluchtverkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jacht vliegtuig afdeeling beschikt over 20 a 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 a 50 man personeel. De reisbelasting De Conseil Central du Tourismc Inter national, die thans te Rome vergadert, en waarbij Nederland o.a. vertegenwoordigd is door den Kon. Ned- Toeristenbond A.N.W.B heeft in zijn gisteren gehouden vergadering het in Nederland aanhangig gemaakte ont werp tot invoering van een reisbelasting besproken en als resultaat van die bespre kingen een motie aangenomen, tegen iedere belemmering van het vrije internationale verkeer. De vergadering sprak haar leedwezen uil over de mogelijkheid van de invoering van een reisbelasting in Nederland, welke een ernstige belemmering zou zijn van het vrije internationale toeristenverkeer, waarvoor sedert vele jaren door de toeristische orga nisaties van alle landen krachtig geijverd wordt Viruly blijft niet langer reserve-officier-vlieger Hij heeft gewetensbezwaren De „Groene Amsterdammer" publiceert een schrijven van den bekender vlieger en schrijver A. Viruly aan dr. Colijn, waarin hij uiteenzet zich niet langer voor 's lands verdediging Ier beschikking te kunnen stel len. Daarom vraagt hij ontslag als reserve officier-vlieger met de bereidheid tot de uit voering van andere staatsdiensten als be doeld in de desbetreffende wet van 13 Mei 1923. „Voor de daad staande", zoo schrijft hij. „zou ik toch nimmer een nationaal belang willen of kunnen dienen indien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige men- schen te gaan rlooden, met verloochening van een duidelijk christelijk beginsel, mijn belangrijkste levenservaring en menschelijk eergevoel." Christelijke Gezondheids- en Vacantiekolonies De Vereen, voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland hield Za terdag 25 April haar jaarvergadering in Utrecht De voorzitter, Ds. Corn. J. van Paassen, van Zutphen, opende de vergadering met een toespraak waarin hij het overleden bestuurs lid, Mevrouw Verster, herdacht, die zooveel liefde aan ons allen bewezen heeft en waar in hij ook enkele woorden wijdde aan den afgetreden voorztiter. Ds. II. C. Hogerzeil. Uit het jaarverslag van de secretaresse, Mevrouw Swellengrebel. bleek dat. er in het jaar 1935 meer verpleegdagen clan ooit ge weest zijn. n.l. meer dan 53000. Het is moei lijk te zeggen hoeveel kinderleed daarmede verzacht is en hoeveel vreugde er in ouder harten gebracht werd. Naar aanleiding van het jaarverslag van den penningmeester, Jhr. Mr. W. C. Hooft Graafland werd opgemerkt, dat de schulden last der vereeniging groot is, maar dat toch uit de jaarrekening kan worden gezien, dat vooruitgang merkbaar is, hetgeen met groole dankbaarheid werd geconstateerd. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den in het Hoofdbestuur herkozen, Ds. Corn. J. van Paassen, Zutphen. A. J. Augustijn, Utrecht, D. W. van der Kouwe, Kampen en gekozen: Ds. P. Nomes, Den Haag. De bloeiende boomen De A.N.W.B. meldt: Bangert (omgeving Hoorn): In de weken van 2ü April—9 Mei zullen de pruime- en pereboomen in bloei zijn. Betuwe: In de omgeving van Eek en Wiel staan de pere-, kerse- en pruimeboomen in bloei De appclboomen beginnen te kleuren en zullen, indien het warme weer aanhoudt spoedig in vollen bloei staan. I11 de omgeving zan ZaJtbommel bloeien do pere- en kerseboomen. De appelboomen zullen indien hot warme weer aanhoudt, ook hier spoedig in vollen bloei staan. Zuid-Limburg: aan het einde van deze week zullen do appelboomen in bloei staan. Zuid-Beveland: de pereboomen staan hier in bloei. Waarschijnlijk zullen de appelboo men deze week in bloei staan. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bü Kon. besluit Is benoemd tot ridder in do Orde van Oranje- -Nassau J. W. van Stuyven- berg. predikant bij de Vereenigde Doopsgezin- do gemeente te Amsterdam; is de gouden eere- meclai.lc. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan A. P. van Riei te Bre da; is benoemd lot officier in de Orde van Oranje-Nassau J. Elias te Eindhoven; is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eercmedaille in brons aan A. Roe mers te Heeren veen; is bevorderd tot officier in de Orde van Orajije-Nassau dr J R. Callen- banh. predikant by de Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Aan den commies bij den Post- Tel^trranf- en Telefoondienst .1 Prins Is eVrvol óntslaê verleend: aan den commies bij Pos' BERICHTENDIENST LUCHTVAART ls, verteend aan A. O. L ï>trnker. als ebef-radiotelegraflst-observator ir »ifetT Ue? Berichtendienst voor d< ROFFELRIJMEN VREEMDELINGEN Als de kalender draait naar Mei En 't zonnetje verschijnt Waarvoor de dikste winterjas Als lentesneeuiv verdwijnt, Dan rollen volle auto's aan En bussen rijden voor, En blij ontvangt de oude stad Den vreemdeling per spoor. De auto's zitten volgepropt; Er rolt een volksstam uit Wanneer de blokbandtaxchauffeur De deuren opensluit. In een kwartier is heel de stad Bekeken en berend, Ligt alles wat antiek is vast Op film en fotoprent. Een bus vol vrouwelijke vreugd Rolt op het marktplein aan Triféna en Trifosa zijn Een dag op stap gegaan. De bovenmeester is er bij, Dat eischt het goed fatsoen; De naaikrans in den vreemde mocht Eens dl te mal gaan doen! De hoogste klassen van de school Zijn derde klas per spoor. Zij trekken keurig in de rij De oude veste door. Het „personeel" krijgt alle kans Z'n wijsheid uit te slaan; Als klinkend antivoord heft de jeugd Spontaan het volkslied aan. Zoo tuft en trekt door d' oude stad De vreemdelingenstoet Die iedereen op zijn manier, Meest in de looppas „doet!'. De tijd gaat snel, ze hebben haast, De jacht zit ze in 't bloed, Ze hebben altijd tijd te kort En tijd in overvloed. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Niet varen op Zondag Besluit van den Harderwijker gemeenteraad aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen Het verzoek van Ged. Staten van de Pro vincie Gelderland aan den raad der gemeen te Harderwijk tot intrekking van de wijzi ging der politieverordening, waarbij het va ren der booten op Zondag is verboden, is destijds, zooals men zich zal herinneren, niet ingewilligd. Thans hebben Ged. Staten aan het ge meentebestuur bericht gezonden .dat zjj het besluit van den raad om de wijziging in de politieverordening te handhaven, aan de Kroon ter vernietiging zullen voordragen. Om de paarden het schrikken af te leeren voor de fakkels welke bij de komende feesten te Calcutta zullen branden, wordt op 't oefenterrein der politie aldaar met brandende fakkels voor de politiepaarden gezwaaid. Te Noorbeek in Limburg vindt nog steeds ieder jaar het planten plaats van den Brigittaboom. Dc SO meter hooge spar wordt na geveld te zijn door de jeugd uit het bosch gesleept. De eerste slachtoffers der onlusten in Palestina, welke te Tel Aviv onder dc Joodsche inwoners vielen, worden onder groote belangstelling weggedragen. Joodsche vrijwilligers treden hierbij als ordè-beiüakers op. Met man en macht wordt gewerkt aan de fundeering van het nieuwe Beursgebouw te Rotterdam Op het etablissement „Charlois" aan den Sluisjesdijk te Rotterdam, bij de voormalige Petroleumhaven, is gisteren een groote loods uitgebrand hetgeen met geweldige rookvorming gepaard ging. Tijdens het blusschingswerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5