SNELLE OPMARSCH NAAR ADDIS-ABEBA N.V, Timmerfabriek „VIOS" Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 28 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland GOERING ECONOMISCH DICTATOR De bevoegdheden van Dr. Schacht beperkt Een controleerend, coördineerend en beslissend orgaan ingesteld De macht van Goering: wordt aanzien lijk versterkt. In een officieel communi que wordt verklaard: „Nu talrijke autoriteiten van staat en party moeten samenwerken tot regeling: van de kwesties van eerste behoeften en deviezen, heeft de Fuehrer en Rjjkskan- selier den minister-president van Prui sen belast met de studie en ordening van alle noodigc maatregelen. Minister-pre sident generaal Goering kan te dien ein de alle autoriteiten van staat en partij hooren. Hy kan zich door de competente rijksministers doen voorlichten en even tueel doen vertegenwoordigen". 'Goering Betreffende de nieuwe functies van Goe- Ving kan opgemerkt worden, dat deze hein in zekeren zin tot economisch dictator van Duitschland maken. De benoeming van Goering beperkt de bevoegdheden van dr. Schacht boven wien een controleerend, coördineerend en beslissend orgaan ge plaatst wordt. Goering zal nu na den raad te hebben in gewonnen der betrokken diensten in laat ste instantie beslissingen kunnen nemen betreffende het economische leven van Duitschland. Zelf zal Goering contróle kun nen uitoefenen op den Minister van Oorlog, maarschalk von Blomberg. De laatste we ken is het probleem van economie en oor log benevens van de economische mobili satie verscheidene malen op den voorgrond der besprekingen, getreden. Dè benoeming ,van Goering vormt zeker een principieele maatregel. In verband hiermede zal Goe- j-ing voortaan uiteindelijk beslissen over de industrieele ravitailleering en de organisa tie der Duitsche productie, waarnaasst Schacht niet meer dan technisch raadsman en uitvoerder zal zijn. De nieuwe economi sche dictator zal de coördinatie moeten re gelen van de werkzaamheid der verschil lende ministeries en zal dus verantwoorde lijk zijn voor de voorziening van Duitsch land van voedingsmiddelen, hetgeen te meer van belang is, daar den laatsten tijd ernstige verschillen van meening beston den op dit gebied tusschen Schacht en Darre. Voorts zal Goering nu uit hoofde van zijn nieuwe functie een directen in vloed uitoefenen op de begrootingsuitga- Jven, waarover hij in zekeren zin controleur zal zijn. Zijn persoonlijk gezag, het vertrou wen van Hitler en het prestige waarover hij in de Nationaal Socialistische Partij be schikt, zullen Goering in staat stellen de pijnlijke maatregelen op te leggen, waarop liet recente artikel in de „Deutsche Volks- wirt" geïnspireerd door Schacht, duidelijke toespelingen maakte. Het is wellicht in dit opzicht, dat de benoeming geschied is in Volledige overeenstemming met de verlan gens van dr. Schacht, die op deze wijze door Goering gedekt zou worden bij de uit voering van een strenge deflatie-politiek. welke zware offers voor het derde rijk met zich mee zou brengen, die Schacht niet voldoende op eigen gezag zou kunnen op leggen. De verjaardag van Hitier Dingen, die spreken Siegfried Geiger, een Jonge timmerman Xiit Rosenheim in Beieren, heeft Hitier voor zijn verjaardag een viool cadeau gedaan, gemaakt van 5000 lucifers, met behulp van een gewoon zakmes. 1-Iet 'verjaarsgeschenk van Frankfort a. d. M. aan Hitier bestaat uit 90 wiegen, be stemd voor de peetkinderen van den Füh- rer. De wiegen zijn, behalve van den ge wonen inhoud aan lakens en dekens, voor- zien van handdoeken etc. De Fransche verkiezingen De weermacht in Zuid-Afrika Wordt aanzienlijk versterkt De Zuid-Afrikaansehe minister van De fensie, Pirovv, heeft in het Huis van Afge vaardigden een verklaring afgelegd over de defensiepolitiek der regeering. Hij zeide dat in de eerstvolgende vijf jaar duizend pilo ten zullen worden opgeleid. Men is verder voornemens, een bataljon voor tankafweer samen te stellen, dat met de modernste middelen zal zijn uitgerust en binnen 4S uur een afstand van 800 K.M. zal kunnen afleggen. Volgens hot vijfjaarsplan zullen uit tie verkeersluchfvloot 12 bombardements eskaders gevormd worden. Intusschen verklaarde Pirow, dat bet nos geenszins zeker is, dal deze maatregelen voldoende zullen zijn. Wellicht zal men in penige jaren vaststellen, dat het aantal ge vechtsvliegtuigen driemaal zoo groot moet Zijn. De Unie behoudt zich in alle defensie- kwesties vrijheid van handelen voor, het geen niet bet eek ent dat tusschen Engeland en Zuid Afrika geen contact bestaat in mi litair» aangelegenheden In de laatste 16 jaar en in het bijzonder sedert 1924 hebben herhaaldelijk gedechtenwisselingen tus schen de Britsche Rijksde'^nsiecomm. en 't Zuid-Afrikaansche ministerie van defensie plaats gehad. De oorlog in Oost-A/rika De Italianen ontmoeten weinig tegenstand Slechts kleine schermutselingen Geen nieuws van het Zuidfront Op het Zuiderfront duren de gevechten voort. Sasa Baneh is echter nog steeds niet gevallen. Blijkbaar hebben do Ita lianen in de omgeving van deze plaats mot zware tegenstand van de Abessijnen te kampen. Ware de opmarsch naar Sasa Ba neh even voorspoedig verloopen als de gisteren gepubliceerde Italiaansche leger- berichtcn zouden doen vermoeden, dan had Sasa Baneh reeds enkele dagen in handen van de Italianen moeten zijn. Berichten van het Zuiderfront blijven echter al thans van Italiaansche zijde uil, zoo- dat aan te nemen valt, dat het de legers van Graziani ten Zuiden en Westen van Sasa-Baneh lang niet" gemakkelijk wordt gemaakt. Het is trouwens uit de commu nique's bekend, dat er vooral in het dal van de Tafan verwoed gevochten is en dat de daar aanwezige Italiaansche colonne slechts langzaam oprukt. Al zullen de Abessijnen het veld moeten ruimen, toch blijkt, dat hun tegenstand verre van gebroken is. De opmarscb naar Harrar, Djidjiga en de spoorlijn Addis- AbebaDjibouti kon dan ook wel eens lang zamer verloopen, dan de Italianen hebben verwacht. Op het Noordelijk front is de opmarscb naar Addis Abeba aangevangen. Mag men de Italiaansche berichten gelooven, dan zoo de tot nu toe ontmoete tegenstand van de Abessijnen miniem zijn. Hier staat tegenover dat de Italianen de sterke verdedigingslinie van de Abessijnen, die o.m. is opgeworpen bij de Sjolameda-pas, nog niet hebben bereikt De eigenlijke gevechten moeten dus nog be ginnen. Afgewacht dient dan ook te worden of de Abessijnen er inderdaad in zullen sla gen den opmarsch naar de hoofdstad te be lemmeren. Sasa Baneh nog niet gevallen In Abessijnsclie kringen geeft men de vol gende voorstelling van de ontwikkeling aan het Zuidelijk front. Nadat de eerste Italiaansche offensieven jn li tot 17 April waren afgeslagen met groote verliezen voor de aanvallers, hebben de Italianen op 24 April een nieuw offensief in de richting van Sasa Baneh ingezet. De aanval werd uitgevoerd door alle beschik bare troepen. Desniettegenstaande is het den vijand gedurende den slag. die thans drie dagen duurt, nog niet gelukt, Sasa Baneh en de stellingen ten zuiden van die stad te bereiken. Op den 26s"ten hebben de Italiaansche vliegtuigen- talrijke brand- en Vliegtuigen neergehaald Volgens een officieel communiqué zijn aan het zuidelijk front., nabij Sassa Baneh vier Italiaansche vliegtuigen door geweervuur der Abessijnen 'neergehaald. In liet, communiqué wordt voorts medege deeld, dat ook twee tanks door anti-tankge- schut zijn vernield. De opmarsch naar Addis Abeba Van Italiaansche zijde wordt medege deeld. dat de voorhoede der gemotoriseerde Ervthreesche colonnes, die langs den kei zerlijken weg oprukken, op ongeveer 100 kilometer ten zuiden van Dessie op een kleine groep Abessijnsclie soldaten is ce- ,stóolen. De Abessijnen werden op de vlucht gedreven. Drie Askari's werden gedood, tien gewond. Abessijnsclie formatie verstrooid Een kleine afdeeling ongeregelde Abes- sijnsclie troepen heeft 160 K.M. ten Zuiden van Dessie een gemotoriseerde Italiaansche colonne aangevallen. Na een korte scher mutseling werden de Abessijnen op de vlucht gedreven. Vliegtuigen op het Tanameer Gister zijn twee watervliegtuigen van do marinebasis in Massaoea bij het aanbreken van den dag opgestegen. Na een vlucht van 540 K.M., waarbij zij bergen, die tot 4500 M. hoog waren, moesten passceren, zijn zij vlot op te Tanameer neergestreken. Tn den loop van den middag zijn de toestellen weer naar Massaoea teruggekeerdl. Een brief aan Herriot Herriot heeft van Prinses Tsliai. dê doch ter van den negus, een brief ontvangen, waarin zij zich namens de Abcsssijnsche vrouwen tot hem wendt, als vertegenwoor diger van het symbool der betere "menscli- lieid. om zijn autoriteit aan te wenden tot het beëindigen van bet gebruik van strijd gas. Het mecanisme van Genève werkt lang zaam en de oorlog duurt reeds lang. Het antwoord van Herriot Herriot lïeeft een antwoord-telegram ge zonden aan de Prinses van Abessinië, waar in hij haar de ontvangst van haar aandoen lijk schrijven meedeelt, dat zijn volle aan dacht. heeft en waarop hij de regeering van Frankrijk opmerkzaam heeft gemaakt. Sultan onderworpen Mohamed Yaliio. de sultan van Aoessa, is in zijn gebied teruggekeerd en beeft den Italiaanschen militairen autoriteiten zijn onderwerping aangeboden. Troepenverschepingen Het s s. „Lortfbardia" is naar Oost-Afrik-i .vertrokken met 800 arbeiders, een detache ment mariniers en 94 Askari's aan boord. De verkiezingen in Spanje Groote overwinning van het Volksfront De „Compromisarios", de vertrou wenslieden, die tezamen met de afge vaardigden den president van de Spaansche republiek moeten kiezen, zijn thans allen gekozen. Tvveehonderddrieenzestig ervan be- hooren tot het Volksfront en 54 tot de andere partijen. De uitslag van 616 kiesdistricten bekend Het Ministerie van Binnenlandsche zaken deelt het volgende mede: Van de 618 kiesdistricten is thans van 616 de uitslag bekend. 183 defini tieve uitslagen zijn gevallen, terwijl 433 herstemmingen noodig zijn. De stand van de uitslagen is thans: zetels beh. gew. verloren communisten 6 3 0 socialisten Sfio 21 2 0 republikeinsch soc. 4 1 0 onafh. socialisten 10 3 rad. socialisten 23 2 7 onafh. radicalen 11 2 3 links republikeinen 33 5 5 volksdemocraten 12 0 2 republikeinen Urd 40 11 2 conservatieven 4 2 0 De resultaten van [Ajaccio en Sartene ontbreken nog Japan en Rusland De Russische ambassadeur te Tokio, .Toe- renef. heeft den minister van Buitenland- sche zaken, Arita, medegedeeld, dat zijn regeering accoord gaat met de instelling eener gemengde commissie tot vaststelling van de Oosigreiis van Mandsjoekwo, op de basis van bet .Tapansche voorstel. Tevens beeft de regeering te Moskou het voorstel, volgens hetwelk op een later tijdstip een vaststelling der geheele grenslijn zou plaats vinden, teruggenomen De samenstelling van het Japansch-Mandsjoerijsche gedeelte der commissie laat de Russiche regeering aan Tokio en Hsingking over. Het agentschap Domei meldt, dat men te Tokio in deze Russische mede- deeling een ernstig streven naar min nelijke regeling der grenskwestie zicL „Hongermarsch" Meer dan 1000 van de 270.000 werkloo- zen van den staat New-Yersey hebben een „hongermarsch" georganiseerd en hun bivak opgeslagen in en om het kapitool van den staat. Zij verklaren desnoods met kracht de wetgevers van den staat in on onderbroken zitting te houden, totdat zij een fonds tot steun aan de werkloozen heb ben goedgekeurd. ENGELAND EN DE MANDAATGEBIEDEN Er wordt niet aan gedacht een mandaat over te dragen Dc sancties In het Lagerhuis verklaarde Baldwin in antwoord op een vraag, dat de mogelijk heid bestaat dat de voorwaarden, onder welke de mandaten kunnen worden over gedragen, niet goed begrepen zijn. Hij wil dus deze nogmaals uiteenzetten. Een over dracht van mandaat heeft tot nu toe nooit plaatsgehad en zou alleen kunnen plaats hebben met toestemming van den staat, welke op het oogenblik het mandaat uit oefent en van den staat, die het mandaat zou krijgen, terwijl bovendien eenparige toestemming van den Yolkenbondsraad wordt vereischt. De kwestie van een overdracht van man daat zal, indien deze zich voordoet nauw keurig moeten worden onderzocht, het is niet een kwestie, waartoe gemakkelijk zal kunnen worden besloten. Minister-president Baldwin verklaarde verder, dat de Britsche regeering niet voor nemens is een mandaat over te dragen. De Oostenrijksche kwestie Minister van Buitenlandsche Zaken Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat cle Oos tenrijksche herbewapening op het oogen blik wordt bestudeerd en dat hii in liet huidig stadium geen verklaring dienaan gaande kan afleggen. De sancties Van conservatieve zijde alsmede van op positiezijde werden Eden vragen gesteid over verscherping van de sancties. Eden antwoordde hierop, dat de sanctieactie strikt collectief blijft en in samenwerking met de overige leden van de Volkenbond, ook maatregelen tot financieelen steun aan Abessinië moeten door den Volkenbond worden genomen. Engelsch invoerrecht op bier De theebelasting Het Engelsche Lagerhuis heeft een reso lutie aangenomen, waarbij de invoerrech ten op bier, zooals deze in de begrooting zijn voorzien, worden goedgekeurd. Voorts werd met 2-42 tegen 118 stemmen de nieuwe theebelasting goedgekeurd. De conservatief Smiles heeft nog een motie ingediend om de thee uit het rijk te belasten met 3 penny in plaats van 4. doch na de debatten, werd dit ontwerp weer in getrokken. Kort Nieuws Volgens de telling van 1 October 1935 lolt de bevolking van het eigenlijke Japan 69.254.148 zielen, hetgeen 4.804.143 of 7,5 meer is dan in 1931. Het aantal inwoners van Tokio bedraagt 6.369.919. De eerste Mei zal in den vervolge' ook in Bulgarije het feest van den arbeid ge vierd worden. Op 1 Mei a.s. zullen te Sofia 120.000 arbeiders een défilé houden in te genwoordigheid van den Koning. KONING F0EAD I VAN EGYPTE OVERLEDEN Een vorst met groote verdiensten heengegaan Hedenmorgen is op 6S-jarigen leeftijd, na een korte, doch ernstige ziekte te Caïro overleden Koning F o e a d van Egypte. Koiyng Foead I heeft ruim IS jaar den scepter van Egypte gcvoerl. Op 26 Maart 1s6s werd hij te Cairo geboren. Vanaf zijn tiende jaar werd hij opgevoed te Genève en T i- rijn, waarna hij zijn militaire op voeding voltooide aan de Italiaan sche Militaire Academie. Eenige jaren was hij werkzaam in den diplomatienen dienst van Turkije. Tijdens den wereldoor log, op 9 October 1917 besteeg Koning Foead I den troon als sultan van Egypte. In een zeer moeilijke periode nam Hij dus het staatsroer in handen. Door zijn groot orga nisatie vermogen, zijn groote intelligentie en vooruitstrevendheid slaagde Hij er in Egypte binnen korten tijd een aanzienlijke voorsprong te geven op ile omliggende lan den. Op 22 Februari 1922 werd Egypte door het buitenland erkend als een souvereitu* en onafhankelijke staat. Feitelijk lag hierin de erkenning van de groote verdiensten van Foead I. Op 16 Maart 1922 werd hij tot ko ning uitgeroepen. Tal van hervormingsplan nen zijn door hem uitgevoerd. Allereerst dient vermeld te worden de instelling van den constitutioneelen regecringsvorm. de ai- kondiging van de wetten tot verbetering van de volksgezondheid en de wetten voor de ontwikkeling van het wegenverkeer. Aan het initiatief van Koning Foead I is het te danken dat de katoencultiiur in Egypte toi grooten bloei geraakte. Met groote voorzichtigheid leidde Koning Foead de Staatsfinanciën. Hij slaagde er in een Staatsreservefonds te bouwen, dat on geveer even groot is als het budget van een heel jaar. Grooten in\locd is door Foead 1 uitgeoefend op de ontwikkeling van de wetenschap. Het onderwijs had zijn bijzondere bejang- steiring. Een van zijn eerste regeeringsdaden was de afkondiging van 'n wet voor gratis en verplicht onderwijs, tengevolge waarvan in 1940 in Egypte alle kinderen het school onderwijs zullen volgen. Koning Foead I regeerde met wijs beleid. De economische ontplooing van Egypte na den were'doorlog, de snelle ontwikkeling van den landbouw industrie en nijverheid de vele instellingen, die in het leven werden ge roepen, het is alles grootendeels aan zijn initiatief te danken. Koning Foead I stamde uit een roemruch- geslacht. Hij was de achterkleinzoon van Ma homed Ali den Grooten, den stichter van het Egyptische vorstenhuis, kleinzoon van Ibra him Pacha, den beroemden veldheer, en zoon van den Khedive van Egypte Ismail, bijge naamd „De Milde". Met Koning Foead is een vorst heenge gaan, die zijn land en volk vele, onschatbar" diensten heeft bewezen. Instelling van een regentschapsraad? Toen Koning Foead zich ervan bewust werd dat zijn einde naderde, ontbood hij zijn kinderen bij zich en nam hartelijk af scheid van hen. Vervolgens omhelsde hij de Koningin. Ofschoon men te Cairo den geheelen dag het einde van" den Koning venvachtte. wa ren gisteravond de krachten des konings nog niet uitgeput. Personen die in nauw contact staan met paleiskringen verklaren, dat de weerstand die cle Koning aan de ernstige ziekte biedt, bijna bovcnmensche- lijk is te noemen. Verwikkelingen voorzien. De constitutioneel toestand des lands bij het overlijden des konings is zeer ver ward. Volgens de grondwet van 1923 zal het Parlement binnen tien dagen na den dood des Konings bijeenkomen. Zoo het Huis van Afgevaardigden ontbonden is, zal de oude Kamer opnieuw bijeenkomen, tot dat de nieuwe Kamer zal zijn gekozen. De Kamerverkiezingen zullen 2 Mei plaats vin den en het is bijna onmogelijk dat de nieuw-gekozen Kamer voor 25 Mei bijeen zal kunnen komen. Naar men weet heeft Koning Foead in 1922 drie regenten benoemd, wier namen geheim worden gehouden en in een verze gelde envelop worden bewaard. Deze drie namen zouden ziin: Fakry Pasja, thans ge zant te Parijs. Nessim Pasja, oud-minister president en Mohamed Tahcr Pasja. De Kroonprins naar huis Naar de Minister-President van Egypte mededeelde, heeft Kroonprins Faroek, die in Londen vertoeft, het verlangen kenbaar gemaakt naar huis terug te keeren. Dien tengevolge werden cle noodige voorbereidin gen voor zijn thuisreis getroffen. Schilderijen vervalscht Praagsch handelaar op de vlucht geslagen Jhr. Ernst de Pesters te Weencn heeft onlangs van den Praagschen han delaar K. Hajek zes schilderijen ge kocht voor ongeveer 600.000 tsj. kr., welke doeken waardelooze vervalschin- gen zijn gebleken. Het betreft twee stukken van Rubens, een Botticelli, een Rembrandt, een J. A. van Staveren en een Anton Victorius. Deze schilderijen zijn, blijkens de koop- acte gekocht op certificaten van den direc teur van een museum te Weenen, Glueck. Er was overeengekomen, dat binnen een zekeren termijn de koop ongedaan kon worden gemaakt tegen vergoeding van kos ten en teruggave der schilderijen. Het bericht van de annuleering van den koop zou Hajek, die thans voortvluchtig is, een dag te laat hebben bereikt, daar het schrijven van den heer de Pesters in een t'pfé was afgegeven. Hajek heeft geweigerd de schilderijen lenig te nemen en de koopsom terug te geven. Twee Amsterdamsche advocaten hebben drie dagen lang Ic Praag vergeefs naar Hajek gezocht en nu een aanklacht legen den man ingediend. De Tsjeeho- Slowaaksche politie heeft een hevel tot in hechtenis neming van Hajcl; uitgevaardigd VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen Geref. Kerk van Rozenburg Uitgifte 5 obligatielening ad 20.000 a 100 De Rotterdamsche Boazbank N.V. stelt de inschrijving open op een 5 obligatielening Geref. Kerk van Ro zenburg ad ƒ20.000 in coupons van ƒ500 en 100 100 Stortingsdatum Mei a.s. Aan het prospectus ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: De Kerkeraad der Geref. Kerk te Rozen burg besloot over te gaan tot den bouw van een nieuwe kerk. Reeds jaren werd de noodzaak daarvan in de Gemeente gevoeld en werd een bouw fonds gevormd, thans groot bijna 12.000. De geleidelijke groei der Gemeente maakt nu den bouw van een nieuw kerkgebouw urgent, waarom bereids op den besten stand van het dorp een perceel grond, groot on geveer 1500 M2, werd gekocht. De Kerkeraad heeft tot dezen stap niet willen besluiten, dan nadat duidelijk geble ken is, dat de geheele Gemeente, zoowel geestelijk als financieel, dit werk draagt. Nu vrijwel alle leden der Gemeente in eenige weken tijds vrijwillig op zich hebbeD genomen een jaarlijksche bijdrage te geven tot een zoodanig totaalbedrag, dat de rente en aflossing dezer leening waarvoor jaar lijks hoogstens 1400 noodig is ten volle verzekerd is te achten, besloot de Kerke raad opdracht te geven tot den bouw. De kosten van grond, bouw en inventaris van de kerk met bijgebouwen worden ge raamd op rond ƒ27.000. Voor den bouw der kerk en de gelijktijdige vervanging van een bestaande verplichting wordt, rekening houdende met de eigen middelen (bet ge noemde bouwfonds) ten bedrage van plin. 12.000, thans een leening aangegaan van ƒ20.000. Behalve deze obligetieleening ad ƒ20.000, houdt, de Kerk dan nog een geringe schuld, die door de waarde \an de pastorie en een perceel grond ver overtroffen wordt. De Kerkeraad neemt op zich het nieuwe kerkgebouw, zoolang deze leenïmg niet af gelost is, niet hypothecair te bezwaren. Het aantal belijdende- en doopleden be draagt 650. Het nieuwe kerkgebouw zal plaats bieden aan ongeveer 500 personen, welk getal even tueel door bijbouw van een galerij kan op gevoerd worden. w De looptijd der leening zal ten hoogste 50 jaar zijn. De aflossing zal bedragen minstens ƒ400 per jaar. De aflossing zal geschieden door jaarlijk sche uitloting a pari in de maand Maart, voor het eerst in 1937. Vervroegde algeheele of versterkte aflos sing kan niet vóór 1940 geschieden. Van de uitloting zal in het dagblad „De Rotterdammer" tijdig mededeeling worden De Staatsmijnen in 1935 Bruto-overschot gestegen tot ƒ16.348.481 Aan het venslag der Staatsmijnen in Lim burg over 1935 ontleenen wij het volgende: De kolenproductie van het Staatsmijn- bedrijf bedroeg in 1935 7.575.197 ton tegen over 7.789.238 ton in 1934. In stikstofproduc ten werden verwerkt 46.543 ton stikstof, tegenover 41.988 ton in 1934. Na een reeks van minder gunstige jaren was het in 1935 weder mogelijk een in gel delijk opzicht meer bevredigend resultaat te vet krijgen. Hiertoe werkte zoowel een stij ging van den opbrengst als een verdere verlaging van den kostprijs mede. De opbrengst per ton kolen, waaronder begrepen het bruto-overschot der neven- bedrijven, bedroeg 6.34 (ƒ5.76). De zelf- kosten zonder afschrijving bedroegen 4.72 per ton (ƒ4.96). Voor afschrijving is ƒ0.99 per ton aangewend (ƒ0.68). Na aftrek van de rente cn kosten ad ƒ1.443.750 (onv.) op de leening en van den mierest in rekening-courant aan den Staat verschuldigd van 433.267 321.259) beloopt het bruto-overschot 10.348.491 4.450.161). Hierop komt in mindering voor afschrij vingen ƒ7.467.991 (5.315.661) en voor storting in de „Algemeene reserves" ƒ1.590.500, zoo dat voor winstuitkeering aan den Staat der Nederlanden beschikbaar blijft ƒ1.290.000 uitmakende 3 van het kapitaal. (Vorig jaar voor inschrijvingen ƒ863.500 aan de reserve ontleend). Het valt te betreuren, dat het gunstiger financieel resultaat niet kon samergaan met behoud of verruiming der werkgelegen heid. Het aan het einde van 1935 in dienst zijnde personeel bedroeg 19.913 personen (20.267). De zloty in gevaar In Polen zijn deviezenmaatregelen afge kondigd. Deze houden niet in, dat particu lieren het goud of de deviezen, die zij be zitten. aan de Bank van Polen moeten af staan. De reglemc.ntatie is noodzakelijk ge worden, "doordat de bank in de laatste veer tien dagen 55 millioen zloty aan goud heeft verloren. Bij de spaarbanken hebben velen hun deposito opgevraagd. De Bank van Danzig heeft den koop en verkoop van Poolsche zloty's op het gebied der vrije stad verboden. Op 20 April bedroeg de voorraad goud en deviezen van de Bank van Polen 432.400.000 zloty, zoodat de dekking 40.11 bedroeg. Volgens een gepubliceerde statistiek be droeg de binnenlandsche schuld 1.474.000.000 zloty, de buitenlandsche schuld 3.282.000.000 zloty op 1 Januari 1936. De gezusters Keyes 'uit Hollis (Okla- hama), de eenige vrouwelijke vierling, welke in leven is, zal de volgende maand op bezoek gaan bij den vijfling der familie Dion-ne te Callendar, om dezen uit te noo- digen het eeuwfeest van Texas, dat dezen zomer zal worden gevierd, bij te wonen. De meisjes studeeren thans aan de Baylor- universiteit. Ned. Spaarbankbond in 1935 Aan het jaarverslag over 1933 van de Ned. Spaarbankbond, ontleenen we de vol gende bijzonderheden: In het afgeloopen jaar werd bij de Bonds spaarbanken in totaal f 197 millioen inge legd, terwijl ruim f 211 millioen werden terugbetaald. Hierbij moge opgemerkt worden, dat de spaarbanken er zooveel mo gelijk voor waken geen geld te accepteeren, dat niet bij haar behoort te worden inge legd. Ongeveer f 14 millioen werd in 1935 meer terugbetaald dan ingelegd, doch op het einde des jaars zal aan interest een bedrag van pirn, i 11 millioen zijn bijge schreven. De totale omzet bij de Bondsspaarbanken is met ruim f 408 millioen iets achtergfl' bleven bij dien van 1934, in welk jaar de omzet ruim f 412 millioen bedroeg. Gemiddeld werd per maand ingelegd een bedrag van f 16.4 millioen cn terugbetaald f 17.6 millioen. Voor 1934 waren deze cijfers resp. f 17.5 millioen en f 16.85 millioen. Met uitzondering van de maand Mei wer den in alle overige maanden van bet jaar meer nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven dan afbetaald. Het grootst was dit aantal in Januari; het bedroeg toen bijna 5000. In tolaal werden ruim 97000 nieuwe boekjes uitgegeven, terwijl ruim 65000 spaarbank boekjes werden afbetaald. De toeneming bedraagt bijna 32000. Dit aantal is grooter dan in 1934 en zelfs belangrijk grooter dan in 1932; bij de toeneming in 1933 blijft het slechts een paar honderd achter. Het aantal leden van den Bond bedroeg 1 Januari 1.1. 181 (180). Het verschuldigd bedrag aan inleggers bedraagt f 410.557.092.Het aantal inleg gers 1.033.856. Het gem. bedrag per inleg ger f 397.11. Algemeene Norit Mij. Blijkens liet verslag over 1935 van de N.V. Alg. Norit Mij bleef de omzet op peil, zij het tegen lagere prijzen. Door bezuiniging etc. kon een bevredigend resultaat verkre gen worden. Over de geheele wereld komen telkens toeleggen. Hoewel deze veelal na korter of langer tijd verdwijnen, veroorzaken ze niet temin voortdurend onrust in de markt. De fabriek der American Norit Cy, Inc., Jacksonville, (Florida, U.S.A.), heeft het geheele jaar op volle capaciteit gewerkt en kon haar geheele productie afzetten, De fabriek der N.V. Purlt Mij in Klaziehg- - veen was het, geheele jaar in bed rijf,,zij h,e,t slechts voor een gedeelte van haar capa citeit. De fabriek aan de Hembrug is gedurende eenige maanden in werking geweest, en kon zoodoende tot de winst bijdragen. De gang van zaken in het thans loopende boekjaar geeft reden tot tevredenheid. De nettowinst bedraagt 246.689 (244.327). Voorgesteld wordt uit de netto-winst een dividend uit te keeren van 5 (onv.) op de prioriteitsaandeelen, van 10 (onv.) op de Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering Dividend voorstel resp. ƒ25 (onv.) en 4.69 (v. J. 4.85) Naar wij vernemen, zal de directie van de Amsterdamsche Mij van Levensverzekering te Amsterdam aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders voorstellen een dividend uit te keeren op het onverplicht gestorte gedeelte der aandeelen ad ƒ25 (onv.) en op het niet verplicht gestorte gedeelte een dividend uit te keeren van 4.69 (v. j. 4.85) Ned. Scheepsbouw Mij. a Zorg voor de toekomst. Verlies 1935 ƒ276.957 (v. J. ƒ194.318) Aan het verslag der N.V. Ned. Scheeps- bouw-Mij te Amsterdam, ontleenen wij het volgende: De finamcieele resultaten over 1935 zijn weer ongunstiger dan die over 1934, gedeel telijk als gevolg van de te geringe bezetting onzer werkplaatsen. Wel is er thans meer werk op de meeste groote werven, dank zij de meerdere vraag naar schepen, waardoor de algemeene onkosten in een betere ver houding tot de producte komen, doch bijna alle contracten zijn verlieslatend, van welk verlies de regeering een gedeelte voor haar rekening neemt. Voor meer gecompliceerde vaartuigen, als passagiersschepen, zijn de Hollandsche prij zen, berekend zonder eenige winst, ongeveer gelijk aan die der buitenlandsche werven, waarin dan echter winst berekend is. Voor eenvoudiger schepen is de Ned. scheepsbouw Industrie nog meer gehandicapt. Meermalen is ons gebleken, dat het aantal man-uren, waarin Hollandsche werven een schip kunnen bouwen, gelijk of lager is dan dat van goede buitenlandsche werven, waardoor het dubbel te betreuren valt, dat Nederland als scheepsbouwende natie zich meer en meer op den achtergrond ziet drin gen door landen, die op dit gebied vrocer slechts een onbeteekenende positie innamen. Ondanks de betere, maar toch nog onvol doende bezetting der werven, zien wij de toekomst met groote zorg tegemoet. De exploitatie-rekening laat een' verlies •an ƒ270.957 (v. j. ƒ194.380), welk cijfer door de gekweekte rente teruggebracht wordt tot 261.476. Hierbij zijn, evenmin als vorig jaar, afschrijvingen op de bezittingen in rekening gebracht Voorgesteld wordt voor een bedrag van 5241 af te boeken van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds, waarmede dit fonds ge heel uitirepit is, en het restant van het ver lies ad ƒ256.235, over te brengen op nieu>\e ekening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2