$limwt Cntedj* (fljwtritfit De Moeilijkheden in Leerdam voornaamste nieuws Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Alles bij vooruitbetaling Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct zondagsblad niti afzonderlijk vstkrijgbaai Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5766 DINSDAG 28 APRIL 1936 15e Jaargang 9Mttrtrntitprijjtn: Van I tot 5 regelsI.17'/« Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 EJke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'I bureau V word! berekend 0.10 de loslippige politie- rechter Tot heden hebben wij de naam van den Haagschen politie-rechter, die o. i. mis bruik van zijn onschendbare positie maak te en een wcrklooze onbillijk bejegende, niet genoemd. Het ging ons niet om den man, maar om de zaak. Echter maakt het weekblad van „Nat. Herstel" het er niet beter op door den rech ter in bescherming te nemen en bet geval te ridiculiseeren in deze woorden: „De Haagsche politierechter, Jhr. Mr. II. O. Feith, gaat in de marxistische (roode en rose) pers door de pen wegens een opmer king op een zitting tegenover een werk looze, wien hij dan zijn parasiteeren op de maatschappij zou hebben verweten." Hierin schuilen om te beginnen al twee kardinale fouten. Het bericht maakt de in druk, dat alleen roode en rose bladen liet optreden van Jhr. Feith criliseerden. Dit is ten eenenmale onjuist: wij zelf schreven op de dag zelf, dat de pers ver slag gaf, een afkeurend oordeel, al kan het zijn, dat het artikel een paar dagen over moest staan. En men deelt ons gewoonlijk noch bij de roode, noch bij de rose pers in. Echter, ook Residentiebode (r.k.) en Handelsblad (lib.) gaven van de zelfde opvatting blijk. En ten slotte schreef de Haagsche Post: „Wie- in het Jeruzalem der Haagsche rechterlijke macht geen vreemde is, weet, dat men zich daar over uitzonderlijke uit latingen van mr. Feith niet meer pleegt te verwonderen. Tal van „anecdoten" doen in de Haagsche advocatenkamer de ronde over dezen magistraat, die ook in zijn func tie van kinderrechter merkwaardige uit latingen op zijn naam heeft staan." En na geciteerd te hebben, wat Jhr. Feith tegen den' werklooze zegt, concludeert het blad: „dat deze rechter moeite heeft, maat schappelijke uitiügen en nooden van deze tijd te begrijpen. Voor een man in zijn functie een zeer ernstig tekort". In de tweede plaats verkleint „Nat. Her stel" de zaak door te schrijven, dat de rech ter den werklooze iets „zou hebben ver weten". Er werd zeer positief vermeld hoe en met welke woorden de rechter den man aansprak. Maar het blad maakt het veel erger, wanneer het -een verontschuldiging voor den rechter „met een groot en goed hart, geneigd om anderen op eigen kosten te helpen", aanvoert door er op te wijzen, dat de steunregeling tot misstanden en vaak tot arbeidsschuwlieid leidt. Die misstanden hebben wij nooit ont kend en fraude is nooit door ons verdedigd; maar dat alles heeft, evenmin als het goede hart van den rechter, iets met de zaak te maken Het onbehoorlijke feit van Jhr. Feith is, dat hij een willekeurigen werklooze, die toevallig voor hem moet verschijnen, voor baliekluiver en arbeidsschuwe uitmaakt. Dat was niet zijn recht. Wil ondanks dat „Nat. Herstel" beweren, „dat de heer Feith groote deernis heeft met de velen, die bui ten hun schuld werkloos zijn en geen werk kunnen krijgen"; dan spreken we dat niet tegen; maar bij het verhoor werd dat niet duidelijk. En wie op deze wijze de fouten der steunregeling wil aantoonen, \olgt pre cies de verkeerde weg. „Flarden" staat er boven deze rubriek in „Nat. Herstel". Nomen est omen! bedenkelijke symptomen Was het noodig, zoo Vraagt misschien een lezer, om zóóveel aandacht te besteden aan een laat het zijn, onbillijk ver wijt, dat een politie-rechter tot een werk- looze -richt? Ja, antwoorden wij, want met deze critiek is zoowel het recht als. de rechterlijke macht gediend. Wat het eerste betreft: elk beschuldigde heeft het volste recht op een strikt eerlijke en rechtvaardige bejegening door den rech ter. Tegen een scherp verhoor hebben wij natuurlijk geen bezwaar, zoolang het over het delict zelf gaat al mogen sommige rechters zich wel wat in acht -nemen, waa neer ze hun subjectieve meening tijdens het verhoor laten blijken! maar de ma gistraat vcroorlove zich niet een persoon lijke aanval, welke gelijk staat met een onbewezen beschuldiging, als in het Haagsche geval. Het is ook in 't belang der rechterlijke macht, dat deze fouten afgekeurd worden. Bij de massa van ons volk twijfelt men niet aan de rechtszekerheid en de strikte onpartijdigheid onzer rechters. Dat moet zoo blijven; doch aanwijsbare afwijkingen van het objectieve recht ondermijnen het .vertrouwen. En helaas moet gezegd, dat in de jongste „Sociaal-Democraat" niet zonder reden wordt opgemerkt (men denke aan de rel letjes in Duindorp en-de vrijspraak van N.S.B.'sche herriemakers), „dat men het niet meer voor uitgesloten houdt, dat een rechter ook politieke sympathieën in zijn vonnissen een woord doet meespreken". Het zou heel erg zijn, wanneer dit wan trouwen in de rechterlijke macht dóór- sijpelde in breede kring. .Wij zullen het zeker niet bevorderen, maar de magistraat werke dan ook mee. En als vanzelf denken we nu ook aan de vragen, welke het kamerlid Weitkamp den Minister van Justitie gesteld heeft over beweerde mishandeling van een arbeider door een wachtmeester der marechaussee in Hardenberg. Met stelligheid verklaart 't Twentsch Zondagsblad, dat een arbeider, die als getuige geen mededeelingen over een rel letje bij de werkverschaffing kón doen, om dat hij niet aanwezig was, door den wacht meester onder vier oogen geslagen en ge stompt werd, terwijl hij ten slotte moest hooren: „Deze dag zal je heugen Elke keer dat ik je kan krijgen, krijg je bonnetje!" Terwille van het recht en in 't belang van het mooie wapen der marechaussees, dat zoo hoog bij ons volk staat aangeschre ven, hopen wij, dat deze kwestie zonder eenig vooroordeel zal onderzocht en berecht worden. En, mocht het feit juist blijken, dan volge een openhartige erkenning zon der ccnige goedpraterij. Het gezag wórdt niet gediend door camouflage van fouten CONTINGENTEERING VAN GLASWERK Moet gedeeltelijk worden vervangen door hoogere invoerrechten Afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer Bij het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van huishoudelijk glaswerk wcnschte een der leden, naar aanleiding van de toe gepaste contingenteering van huishou delijk glaswerk, wederom te wijzen op de wenschelijkheid van gedeeltelijke vervanging van contingenteering door verhooging van invoerrechten. Waar het buitenland den uitvoer naar Nederland op allerlei wijze, b.v. door uit- voerpremies en verkoop der producten ver re beneden den voor het eigen lancl vast te stel den prijs stimuleert, daar dient., zoo merkte het hier aan het woord zijnde lid op, vooral door verhooging van invoerrech ten, van specifiek karakter, een betere verhouding krachtig te worden bevorderd. UiteraaYd zal ook dan contingenteering niet achterwege kunnen blijven, omdat, ondanks verhooging van invoerrechten, in het bijzonder ten gevolge van de lage loon kosten in sommige landen, het buiten- landsch fabrikaat niettemin nog tegen zoc lage loonkosten zal worden aangeboden, dat, zonder contingenteering, de invoer toch een veel te grooten omvang zou aanne men De hoogere invoerrechten zullen evenwel naast de oplevering van directe voordeden voor 's lands schatkist voor de binnenlandsche industrie de mogelijkheid scheppen, om den strijd tegen het buiten- landsche product met wat meer kans van slagen voort te zetten. Daarenboven zal zoo naar het oordeel van het lid, hier aan het'woord, een einde worden gemaakt aan de bevooordeeling van een aantal handela. ren die ook in de basisjaren reeds in hoofd zaak buitenlandsche waren aankochten, boven die handelshuizen, welke vroeger steeds in de eerste plaats Nederlandsche producten verhandelden en thans door hrt gemis aan consenten in een uiterst ongun stige positie verkeeren. NED. KAMPEERKAARTEN- CENTRALE Ordening bij het kampeeren in Nederland Kampeerkaart zal weldra verplicht zijp Op initiatief van de Alg. Nederi. Kam peer Vereeniging en de Nederi. Touristen Kampeer Cluli is na overleg en met volle dige instemming van de Ver. san Nederi- Gemeenten te Amsterdam opgericht do Ncderlaiidsche Kampeerkaarten Centrale. De N.K.C stelt zich ten doel, m samen werking met de plaatselijke autoriteiten, ordenend op te treden bij het kampeeren in Nederland en tracht dit doel te bereiken door het uitgeven van kampeerkaar ten. Met deze uitgifte wordt per 1 Mei a.s. een aanvang gemaakt en het ligt m de bedoeling van tal van gemeentebestu ren. om op den duur slechts kampeervei- gunning te verleenen aan kampeerders, die in het bezit zijn van een door de N.K.C. uitgereikte kampeerkaart. Deze kaart zal op aanvraag bij de N.K.C. aan elke bona fide kampeerder worden gezon den tegen vergoeding van een klein bedrag aan administratiekosten. Slechts wanneer kamjieerders zich misdragen of bij de N.K.C. klachten van politie of gemeente bestuur over het ontreden der kampeerders binnenkomen, wordt de kaart ingetrokken. Daardoor ontstaat od den duur voor ge meentebesturen en voor eigenaars van land goederen of kampeerterreinen de garantie, dat de kampeerder, die vergunning vraagt en daarbij een geldige kampeerkaart kan toonen. zich niet zal misdragen en op de hoogte is van de gewoonten en verplichtin gen van den sportleven kampeerder. Waar tal van kampeerders door hun on behoorlijk optreden bezig waren hun eigen glazen in te gooien, wat tot gevolg had dat vele gemeentebesturen plannen tot uit vaardiging van kampeervorboden voorbe reidden, valt het toe te juichen, dat de kampeer-organisaties zelf ordenend gaan optreden. Indien het kampeerkaarten-sy- steem op de juiste wijze wordt toegepast, zal men van plaatselijke maatregelen im mers willen afzien. y.-». DE ROTTERDAMSCHE HAVENTARIEVEN Antwerpen protesteert tegen verlaging Naar het „Hbld." verneemt heeft een delegatie van het Antwerpsche gemeente bestuur haar opwachting gemaakt bij den heer Van Langcnhoven, secretaris-gene raal hij het departement van Buitenland sche Zaken, ten einde, verontrust door tK berichten omtrent stappen, die de Neder- landsche regeering heeft ondernomen met het doel een afschaffing van de surtaxes d'entrepots ook voor Rotterdam te bewerk- stelligen, nog eens met nadruk de aan dacht van de Belgische regeering te vesti gen op het vitale belang, dat Antwerpen bij deze kwestie heeft. Een gelijkstelling van de beide concur- reerende havens op het stuk van de surtaxes d'entrepots zou voor Antwerpen een zeer zware slag beteekenen en men drong er dan ook met klem op aan, dat de Belgische regeering alles in het werk zal stellen om te verhinderen, dat de Neder landsche regeering in haar opzet zou siagen. Antwerpen eischt, dat de be staande toestand op het gebied van de surtaxes d'entrepots onaantastbaar zal worden gehandhaafd. Naar men ons mededeelt heeft de heer Van Langenhoven de Antwerpsche hee- .ren in dit opzicht volledig gerust gesteld. Spoorlijn Gouda-Schoonhoven Wordt geen verkeersweg Naar wij vernemen zal de spoor lijn Gouda—Schoonhoven waarschijn lijk niet tot verkeersweg worden in gericht, doordien de betrokken ge meentebesturen eenparig weigeren daarvoor eeuwigdurend jaarlijks f 600 per kilometer te betalen. De K.P.M. bestelt een schip Bij Gebr. Pot te Bolnes Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Paketvaart 3Iaatschappü aan de Scheepsbouwwerf van Gebr. Pot tc Bol nes opdracht verstrekt voor den bouw van een motorvracht- en passagiers- Het schip, dat 950 ton zal meten, zal worden uitgerust met een Werkspoor motoren-installatie. De voornaamste af metingen van het schip zijn 57 X 10.06 X 4.60 meter. De Zeppelin weer boven ons land Op weg naar Zuid-Amerika Hedennacht is de „Graf Zeppelin" op weg naar Zuid-Amerika, de thans gebruikelijke route over Zuid-Nederland volgende, weer in verschillende plaatsen van ons land ge- fcien. Zoo werd het luchtschip o.a. boven Eindhoven en VLissmgen gesignaleerd. Versch brood bij het ontbijt Hel comité van actie overbodig In antwoord op een door de Nederi. Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf ontvangen schrijven van het comité van actie voor versch brood aan het ont bijt. waarbij verzocht de meening der ver eeniging te kennen te geven inzake de mo gelijkheid betreffende het doen vervallen van de wettelijke bepalingen inzake het af leveringsuur uit de bakkerij-paragraaf der arbeidswet, zulks echter onder handhaving van de huidige wettelijke voorschriften in zake het aanvangsuur der werkzaamheden, heeft bedoelde vereeniging o.m. geantwoord dat het onjuist moet worden geacht, dat, waar van regeeringswege reeds een onder zoek naar deze aangelegenheid wordt inge steld, een particulier comité zijn werkzaam heden uitstrekt tot een terrein, hetwelk door de regeering reeds voor zich zelf werd ge reserveerd. zulks nog afgescheiden van het feit. dat de bemoeienissen, welke het comité gemeend heeft onder zijn sfeer te moeten rekenen, eerder zouden behooren tot de taak der daarbij in eerste instantie betrokken be langhebbenden. tc weten de werkgevers- en werknemersorgan isa ties. REORGANISATIE IS UITVOERBAAR Maar Schiedam weigert medewerking Kan de Regeering daar nu niets aan doen In een vergadering met den onderne mingsraad, technische organisaties, fa- briekschefs en staf heeft de directie van de Glasfabriek te Leerdam gister avond een uiteenzetting gegeven van de stand van zaken, waarin zij een over zicht gaf van het beheer dat de laatste jaren gevoerd is. In het bijzonder werd daarbij gewezen op den feilen concur rentiestrijd die men te voeren had tegen de glasfabriek te Sohiedam, terwijl voorts een uiteenzetting werd gegeven van de onderhandelingen die met de regeering gevoerd zijn inzake medewer king van het Werkfonds, De heer D. J. Wansink werd na het op treden van minister Gelissen aangesteld als contact-commissaris. Volgens de mededee lingen van de directie deelde de minister op 28 November mede dat noodig was: Wat de minister voorstelde lste. Oprichting van een nieuwe Naam- looze Vennootschap. 2de. De aandeelen van de N. V. worden ondergebracht bij de Kristalunie, Maas tricht. de Ver. Glasfabrieken, Schiedam en bij een groep andere ondernemingen uit de chemische industrie, elk voor een derde. 3de. Aandeelhouders-glasfabrikanten moe ten zich bereid verklaren te komen tot een rationeele productieregeling, waaronder 'le werkgelegenheid van Leerdam niet zal mo gen lijden. 4de. Obligatiehouders der Glasfabriek Leerdam zullen zich bereid moeten verkla- f 1000 nominale obligaties thans eerste hvpotheek, in te wisselen tegen f 400 2e hy potheek 5 pet. obligaties der nieuwe N. V.. waarbij de eerste 10 jaar geen aflossing zal plaats vinden. 5de. De heer Pont moet een belangrijk be drag op zijn leening van f 48.000 laten vai- e. De nieuwe N. V. zet het investeerings- fonds niet voort. 7de. Het Werkfonds zal bereid zijn de nieuwe N. V. een crediet te verstrekken, ren tedragend, in tien jaar af te lossen, met als zekerheid eerste hypotheek. 8ste. I-Iet. Werkfonds zal deelen in de winst der N.V. 9de. Het Werkfonds wenscht bezit gedu rende den tijd van haar crediet van 12 van de 15 prioriteitsaandeelen. Op 6 Februari 1936 heeft het bestuur van de glasfabriek, na veel onderhandelingen den brief van den minister beantwoord, waarbij men vooral bezwaren aanvoerde tegen de vorming van een nieuwe N. V. en de onderbrenging van de aandeelen Tegenwerking van Schiedam De Ver. Glasfabrieken te Schiedam stel den immers, aldus het bestuur, reeds ge- ruimen tijd pogingen in het werk medez.ee genschap te verkrijgen over Leerdam door de aankoop van obligaties. Bovendien, irn dien Leerdam afhankelijk zou worden Van een toevallige bedrijfspohtiek van een groot concern, waarvan de directie te Schiedam zetelt en waarvan Leerdam slechts een on derdeel z.ou uitmaken, zou dit ook stellig een zeer gevaarlijke zijde hebben, Daar komt nog bij, dat indien ook Leerdam onder de Ver. Glasfabrieken zou komen, hot belang rijkste deel van de Nederlandsche glasfabri kanten onder Duitsc.be controle zou komen, daar bij de Ver. Glasfabrieken Duitsche ka- pitaalsbelangen overwegenden invloed be zitten. Voorts zou de door de regeering gewensch- té rationalisatie tot. gevolg hebben, dat de productie op één punt zou wórden samen getrokken en dan waarschijnlijk niet op Leerdam. Schiedam blijft tegenwerken Daarom heeft het bestuur zich op het standpunt gesteld dat voor de handhaving van de werkgelegenheid te Leerdam een on afhankelijke vennootschap noodig is. Een balansreorganisatie is noodzakelijk en nieuw kapitaal moet worden geinvesteerd. Deze reorganisatie is uitvoerbaar en het benoo- digde geld beschikbaar, maar Schiedam weigert elke medewerking indien het hui ten de zeggenschap blijft. De regeering is uiteindelijk gekomen met een voorstel Leerdam te verkoopen aan de combinatie Schiedam-Maastrioht-Regcering. Daar men echter in het bezit was van een taxatie van de afbraak waarde ten bedrage van f 172.000 en de regeering sprak van f 100.000. verklaarde men hiermee geen ge noegen te willen nemen. Een opnieiuw Ibij de regeering inge diend plan van het bestuur werd ver worpen en teneinde een faillissement te voorkomen, heeft men toen besloten surséance van betaling aan te vragen. Door liquiditeits-moeilijkheden was de directie gedwongen uitsluitend te gaan werken op contante orders, waardoor thans nog slechts 300 van de S00 arber- beiders werkzaam zijn. Ter voorkoming van het verlies dat hier van het gevolg was verzochten de bewind voerders aan de regeering om tijdelijke steun, welk verzoek echter niet ingewilligd werd. De minister meende dat de beste op lossing zou zijn de fabriek failliet te ver klaren. Doorliet treffen van bijzondere maat regelen is het de directie gelukt voorloopig voor 11 dagen nog met 300 arbeiders aan het werk te blijven, zonder dat de crediteu ren hierdoor meer verlies lijden. Men hoop: echter dat in deze tijd een oplossing zal ge vonden worden, die het. mogelijk maakt de stopzetting van het geheele bedrijf te voor komen. Met eenige goede wil van de regeering moet. het toch nog mogelijk zijn voor de Nederlandsche glasfabrieken, waaron der die te Leerdam met 900 man, een regeling te treffen, zoodat zij aan het werk kunnen blijven. Het groote struikelblok wordt echter gevormd door Schiedam, dat niet tot saneering van Leerdam wil komen, zon der er zegg®schap over te krijgen en de regeering fcadk blijkbaar niet de macht een groa^OHMMto, dat naar eigen wil lekeur eee HPlM^rrijke werkgelegenheid in gevaa^^lB krengen, tot dc orde te roepen. TWEE NIEUWE DUIKBOOTEN Wilton-Fijenaord krijgt de opdracht Ook ander werk besteld De bouw van twee nieuwe onderzee booten van het type K XVIII, welke reeds geruimben tijd geleden werd aan gekondigd is thans opgedragen aan de werf Wilton-Fijenoord. De booten, die de K XIX en K XX zullen heeten, zijn bestemd voor den dienst in Neder- landsch Oost-Indië. Wilton-Fijenoord heeft bovendien opdracht gekregen voor het vervaardigen van geschut voor een te Amsterdam te bouwen flotille- vaartuig, wat evenals de bouw van de ouik- booten aan zooveel handen werk geeft, dat. nu de kruiser „De Ruyter" gereed is geko men, geen personeel behoeft te worden af gedankt. In tegendeel valt te verwachten, dat de werkgelegenheid nog iets grooter zal Worden, orndat Wilton-Fijenoord ook 28 pet. van de Prinsendam te bouwen krijgt, nl. enkele dekken. Het merkwaardige verschijn sel doet zich voor, dat de zeer geroutineerde vaklieden die voor het fijnere werk noodig zijn, bijna niet zijn te krijgen. Werkloosheid neemt af Sedert eind Februari ruim 36.000 minder Blijkens een mcdedeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aan tal werkloozen eind Maart j.l. 429.040 togen 465.463 eind Februari en 475.S90 eind .Tan. In het bouwbedrijf heersclit de werkloosheid het ergst. Eind Maart j..l waren er in dit bedrijf 83.683 werkloozen tegen 95.339 eind Februari en 9S.365 eind Januari. Na het bouwbedrijf volgen de ong. fa.br. en a. arb met resp. 65.385, 67.978 en 68.165; het land bouwbedrijf met resp. 60.891, 74.899 en 79.517: en de metaalnijverheid met resp.' 50.165, 50.815 en 51.388. Moordrechts nieuwe burgemeester Zooals we reeds berichtten is met ingang ran 15 Mei a.s. benoemd tot burgemeester can Moordrecht de heer K. H. Brandt te Rotterdam, geboren te Veenendaal (U.), is commies ter gemeente-secretarie van Rot terdam en tevens secretaris der gemeentc- lijkc commissie voor vakonderwijs aan werk looze vakarbeiders, handels- en kantoorbe dienden en technici. Hij is belijdend lid der Ned. Herv. Kerk. is aangesloten bij de Li berale Staatspartij en voorzitter van de Liberale Club. Tevens is hii divisie-comman dant. bij de Rot.terdamsche Burgerwacht en medewerker aan het orgaan „Onze Burger wacht". Sinds verscheidene jaren is hij secretaris van den Neflerlandschen Bond voor Ge meente-ambtenaren. Symphonïe aan Duitschland geweigerd Om het feit. dat vele groote en edele kun stenaars en geleerden, die den vroegeren roem van Duitschland vormden, uit hun vaderland zijn geworpen en in plaats van dank slechts verachting vinden, heeft dc componist Bertus van Lier zijn tweede sym phonic niet willen afstaan voor het muziek feest in Wiesbaden. De staking in de Wieringermeer I-Iet aantal arbeiders, dat te Wieringen het werk heeft neergelegd, bedroeg tot dusver ongeveer 130. Een honderdtal werkloozen dat door het rouleersysteem tijdelijk van plaat sing was uitgesloten, heeft zich bij de actie aangesloten, zoodat het aantal stakers 230 bedaagt. Zij hebben, op een dertigtal na, ge weigerd te stempelen. Meer en meer blijkt, dat deze actie slechts door een veertigtal revolutionaire elementen is doorgevoerd. De anderen zouden misschien gaarne het werk hervatten, maar dit is niet mogelijk. Boven dien bestaat de vrees voor molestatie. Reeds zijn bij een werkwillige de ruiten ingegooid. Een 25-tal arbeiders werkt onder politie toezicht De politie te Wieringen heeft assis tentie gekregen uit de omliggende plaatsen en surveilleert den geheel dag. De stakers trachten voortdurend aansluiting te krijgen met de werkwilligen uit andere gemeenten. Maandag heeft men getracht Medëmblik en Enkhuizen te bereiken. Door het persoonlijk optreden van burgemeester Peters uit Me- demblik is hun echter den doorgang belet. De politic heeft hierbij rake klappen uitge deeld en dc betoogers uiteen gedreven. Morgen worden de laatste loonen uitbe taald. Volgens een telegram van den minis ter Van Sociale Zaken mag voorloopig niet worden gesteund. De drinkwatervoorziening der 22 gemeenten Men meldt ons uit Nieuwpoorl-Langerak: Bij de gemeentebesturen is bericht inge komen dat Gcd. Staten goedkeuring hebben verleend aan de toetreding dezer gemeenten tot de stichting der drinkwatervoorziening der 20 gemeenten. Dit is dus thans een com binatie geworden van 22 gemeenten. Onvoorziene omstandigheden uitgesloten, zullen deze gemeenten reeds in het laatst van den a.s. zomer van de waterleiding kun nen profiteeren. Het schijnt in het voorne men te liggen voor beide gemeenten één in casseerder aan te stellen. Verscheiden gega digden hebb'cn zich naartoe reeds aange meld bij den voorzitter der stichting, den Burgemeester van Meerkerk. INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN Minister vai Financiën heeft bepaald, .net in can? van 1 Mei opgeheven wordt de sub-inspectie der invoerrechten en accijnzen te Helder en dat aldaar ingesteld wordt ccn sctte der invoerrechten en accijnzen. van Dit nummer bestaat uit DRIE bladert De uitslag der verkiezingen in Frankrijk Goering economisch dictator van Duitsc-K* land. Volksfront-overwinning in Spanje De opmarsch van de Italianen naar Addis Abeba vordert snel. Sasa Baneh is nog niet, bezet. De staking in de Wieringermeer. Rotterdamsch havenverkeer loopt terug. Laat U op de hoogte houden van wat anderen op Uw gebied beschermen of aanmelden* inlichtingen hierover geeft qaarne: OCTROOIBUREAU BARTELS j Bezuidenhöut 43. Den Haag Het transport van de Tsjechische Douglas Het te Doornspijk verongelukte Tsje. chische Douglastoestel Ok-Aia is van da: plaats waar het zijn noodlanding maakte, vervoerd maar den hoofdweg en vermoede lijk ook nog naar Amsterdam, welk laatste transport waarschijnlijk van Elburg uit pee boot zal gesohieden. De Fokkerfabrieken zullen voor het transport zorgen. Tot dit laatste doel heeft men een onderstel ver vaardigd, dat speciaal berekend is op vorm en afmetingen van het toestel, en den dras- sigen grond der landerijen, waarover men het gevaarte, over een afstand van drie K.M. zal moeten verplaatsen. Over de ver schillende scheidingsslooten zijn bruggen geslagen, welker constellatie berekend is op het gewicht van het wrak en zijn onder deden. Doodelijk auto-ongeluk Gevolg van „vasthouden". Te Finsterwolde heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. De 12-jarige R, Hollander pakte, terwijl hij op zijn fiets reed, een hem inhaldende vracht-auto vast* Bij de boerderij van den heer Waalkens moest de vracht-auto twee aldaar stilstaan de auto's passeeren. Blijkbaar heeft de .longen dit te laat bemerkt, want hij raakie een der stilstaande auto's en kwam vervol gens onder een der achterwielen van de vracht—auto terecht, welke hem over het hoofd ging. De jongen was op slag dood. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Branden Te Heiloo is brand uitgebroken in eea perceel aan de Oosterzij, bewoond door den metselaar Liefting. De Alkmaarsche brand weer was spoedig met twee motorspuiten en een mansehappenwagen ter plaatse, doch niet kon worden verhinderd dat het huis nagenoeg geheel tot den grond toe is afge brand. De brand is waarschijnlijk ontstaani door een defect in den schoorsteen. Ver zekering dekt de schade. De 82-jarige moe der van den heer L. kon met de grootste moeite uit het bx-andende huis worden ce- red. Te Amsterdam is 'snachts tegen 2 uur door tot nog toe onopgehelderde oor zaak brand uitgebroken op de eerste ver dieping van de loonzaagschaverij en electri- sche meubel- en timmerfabriek gevestigd in perceel v. Hallstraat 12. Een voorbijganger waarschuwde een agent en binnen korten tijd stond de brandweer voor de deur, die het vuur met één straal wist te beperken tot de eerste verdieping en een gedeelte van het gclijkstraatsche gedeelte. De vloer was namelijk doorgebrand en een partij hout, die heneden lag opgeslagen, was in brand geraakt. Ook dc zolder, van de eer ste verdieping kreeg eenige schade. Binnen een kwartier was de brandweer het vuurtje meester. Verzekering dekt" de schade. Te Grathem (L.) zijn de schuur en stallingen van den landbouwer H. Peters door onbekende oorzaak afgebrand. Verze kering dekt de schade. Te Z u tph e n ontstond 'snachts brand in het Ruitershofje, een tehuis voor oude mannen en vrouwen. In de kamer van de 61-jarige vrouw V. hadden de gordijnen vlam gevat, vermoedelijk door het aanste ken van een kaars. Door het kordate op treden van den concierge en eenige buurt bewoners is de brand tot deze kamer be perkt. De kamer is geheel uitgebrand. EEN RADICALE „ONTVLEKXER" Te Bus sum maakte een agent van een toomwasscherij en ontvlekkingsinriehting propaganda voor zijn firma. Dezer dagen hoorde echter een inwoner niets meer van 2ijn costuum, dat hij den agent had meegegeven voor ontvlékking. De politie ontdekte, dat niet alleen de vlek ken, maar ook het costuum verdwenen was. De agent had het aan een orgeldraaier ver kocht voor f4 en deze had het weer voor drie rijksdaalders verkwanseld. Achteraf bleek, dat de aeent meer dergelijke „ont- ■lekkings'-methoden toepaste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1