KERK EN ZENDING Hr. Ms. kruiser De Ruyter vaart proef DINSDAG 28 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG. 10 Een ranke, snelle, maar ook prachtige oorlogsbodem Schitterende prestatie van Nederlandsche scheeps- en machinebouw „De hersens van de vloot'' Een beschrijving van het nieuwe schip (Van onzen Rotterdauischen redacteur) „Mijnbeer Croon is op de bak Januari, Februari, Maart, AprilEr zijn thans negen toestellen ingescha keldéén, twéé, drie, vier, -vijf, zes zeven, achtné-gen Wij verkeeren in 't ingewand van H. Mrs. •Kruiser ,,D e.Ruyte r" en het wonderlijk acadabra dat ge zoo juist uit de luidspre kers holit gehoord, -schalt door de turbine- ruimte. Past u op! Juist, even bukken, da'. is een buis van de stoomverwarming au!ja mijnheer, daar staat een balino- meter. Denkt u er vooral aan, dat het ijzer beneden óók erg hard is; wc gaan nu name lijk een loodrechte trap af naar de stook plaat. Wat zegt u? Lijkt het meer op de oven van een electrische bakkerij? Is ook zoo: alles is elcctriciteit en olie op dit schip! Ingewikkeld? Méér dan erg. Moet je in thuis zijnl Toch mooi! Interessant zelfs! Hier zijn we in de electrische centrale: kijk, daar kunt ge als leek wel iets wijzer uit worden dank zij het volledige schema, met allerlei lichtjes, die aangeven wat in werking is en wat niet. Verderop nog zooiets gezien? Kan uit komen I Alles is hier dubbel aan boord. Er is een vóórste machinekamer en een achterste machinekamer; er zijn twéc electrische centrales, twéé afzon derlijke ketelruimten met twéé maal drie ketels, twéé onafhankelijk van elkaar aangedreven schroeven, twéé afzondei'lijke zendstations Wordt in oorlogstijd de helft van het schip onklaar geschoten, dan draait de andere helft door. Wordt het schip aan bakboord getroffen, dan zijn aan stuur iboord precies dezelfde outillages te vinden, die men aan bakboord is gaan Ja, dit is het pantserdek: alles wat daar boven komt, kan zoo noodig gemist worden alle vitale deelen van het schip liggen onder de pantsering. Wat ..schot 23" bet eekent? Neen, dat heeft niets met schieten te maken: heel het schip is verdeeld door waterdichte schotten en dit is het 23ste. Ziet n de sluitingen van al de deuren? Dat is alles waterdicht te maken. Kijk, daar staat zooveel als de gebruiksaanwijzing: clit signaal geldt als sluitsein, dat is het gewone alarm, het volgende geldt voor naderend gasgevaar. Manometers, omvormers, handles, tele grafen. flikkerlichten, toerentellers, manoeu vreerborden. condensatoren, controleklok ken. schakelaars, kranengaat het u duizelen? Laten we dan in Avat rustiger trant nog iets vertellen van de nieuwe kruiser der Koninklijke Marino, die momenteel met een kracht van 45 000 P.K. de Noordzee door klieft, maar dien we Zaterdag konden be zichtigen toen het oorlogsschip nog rustig bij Wilton-Fijenoord voor den wal lag. Van dat „rustig" moet ge u geen al tc kalme voorstelling maken. Het was daar aan' boord allesbehalve stii want er werd met man en macht gewerkt om alles nog zooveel mogelijk vóór d.e tech nische proeftocht in orde te he'bben en oo.c bij dit geweldige werk kwam weer uit, dat véél nog op het laatste oogenblik schijnt te moeten gebeuren. De kiel van den nieuwen kruiser werd in November 1933 gelegd en er is dus 2'/> jaar aan het schip gewerkt, hard gewerkt, zoowel in Schiedam als in Vlissingen, om dat de machine-installaties voornamelijk bij „De Schelde" zijn gemaakt. Slechts wie het schip bezichtigd heeft, kan er zich een idee van vormen waarom er zoo hard gewerkt moest worden en waar om ook zoo'n-naar internationalen maat staf toch nog betrekkelijk k 1 e i n e-krui»ci nog ruim tweemaal zoo duur moet kosten als het grootste koopvaardijschip van Neerland» vloot. Dit oorlogsschip ontleent, z'n heteekenis niet in de eerste plaats aan de 7 kanonnen, die het draagt of aan de 9 dubbel-mitrail- leurs van de luchtweerbatterij... neen 't is de schitterende niachinerie, welke het schip z'n groote snelheid moet geven, het is de uiterst ingenieuse radio-dienst en heel dar, samenstel van moderne techniek, dat den leek verbaasd naar het hoofd doet grijpen in een beangstigde bewondering, die er de kracht van vormt. De hersens van de vloot aan het bezoek vooraf ging, de kruisers „de hersens van de vloot" en inderdaad zoo mug men ze wel noemen, bijna ook letterlijk, als men ziet wat een denkkracht er aan is gespendeerd om ook deze „kleine" kruiser te maken een defeusiewapen, dat uitermate nuttig zal kunnen zijn voor de bescherming van ons land en zijn overzec- sclie bezittingen. Het is dwaas om een schip als de „De Ruyter" te vergelijken met slagschepen als de „Rodney" en de „Nelson", die veel groo ter en zwaarder bewapend zijn om daarui' te concludeeren, dat dus deze 6000 tonner met z'n 15 c.M. geschut toch niets te betee ken cn heeft. Sterker: onze vloot zou aan een „Nelson" niets hól,'ben, omdat deze geheel zou vallen buiten het kader van de rest van de vloot. Wij hadden noodig een kruiser, die paste bij de snelle jagers, onderzeebooten en vliegtuigen, welke samen tot taak hebben het handhaven van de neutraliteit en het. tegengaan of voorkomen van neutraliteits- schendingen. Dit vereischt groote snelheid en, in verband met de uitgebreidheid vau Indië groote actie-radius. Op snelheid en nog eens snelheid kwam het aan en de soepele vorm van den scheepsromp zoomede liet machine-vermo gen van maximum 66.000 P.K. zullen d<» ..De Ruyter" een hoofdvaart-snelheid van 32 knoopen moeten geven. Deze snelheid is grootcr dan die van veel zwaarder bewapende en grootere schepen en dat geeft onze kruiser zulk een groote voorsprong. Alles is er bij de „De Ruyter" op gezet om het, bij beperkte tonnage, te maken tot een waardevolle eenheid van de vloot, die zuiver op defensie en niet op aanval is in gesteld. Het nieuwe oorlogsschip is bijna geheel electriseli gelasrht, wat groote gewichts besparing heeft gegeven: waar niet bepaald sterk materiaal noodig was (de pantsering) is aluminium toegepast. Aluminium is d-3 gcliccle „betimmering", aluminium zijn de hijschkranen voor de sloepen, aluminium is ook het gelieele meubilair. Deze gewichtsbesparing kon aan de pant sering en aan de voorraad olie, die kan worden meegenomen, ten goede komen, wat de militaire kracht, de snelheid en de actie radius weer ten goede komt. Zoo zal de „De Ruyter" de onderzeeboo-ten kunnen steunen in 't verdrijven van vijan delijke lichte strijdkrachten, die zullen trachten door hun snelheid en beweeglijk heid de onderzeebooten onder te drukken, zoodat deze niet tot den aanval op grootere schepen kunnen overgaan. Het geschut van de kruiser is daan oor alleszins voldoende en de pantsering kan het vijandelijk vuur doorstaan. Komt dan onze kruiser in con flict met. schepen met zwaarder geschut, dan kan de grootere snelheid haar veilig stellen. Groot is de kruiser „De Ruyter" niet maar wel uiterst modern en als zoodanig is het een zeer bruikbaar schip, waarmee ook een zwaarder bewapend vijand terdege rekening heeft, (e houden. Het is een „ver kenner" van de eerste soort, de kern van een op snelheid van handelen ingestelde vloot. De kern Zij, die van oordeel zijn, dat men beter had gedaan voor de 13 millioen, die h^t schip kost, een lucht\loot te vormen zien over het hoofd, dat elke Vloot een kern moet hebben. Van dc kruiser af kan de centrale bevel voering worden verzorgd, die men niet kan overbrengen op een onderzeeboot, jager of vliegtuig. Een vlootvoogd met zijn staf kunnen in de cockpit van een vliegtuig geen krijgs plan ontwerpen en uitwerken. Ze zo-uden daar niét kunnen beschikken over een radiotclcgrafische dienst, welke met ver schillende schepen en vliegtuigen gelijk tijdig in communicatie kan staan. Ook dc artilleristische kracht van een kruiser is superieur... en met vliegtuigen kan men des nachts, op zee niets uitrichten. Vandaar, dat een duur schip als de kruiser altijd strikt noodzakelijk is voor de landsverdediging. In verband met de eischen, die er aan gesteld wordt mag de kruiser De Ruyter een zeer gelukkig ont werp worden genoemd. Het schin kan niet alleen snel varen, het De nieuwe Ncicrlariisclie Kruiser „De Hut/Ier', 'die lis/eren zijn proc/lachl maaKie kan ook in die snelle vaart niet minder dan 9000 K.M. afleggen hij een brandstof verbruik van in totaal -1200 ton. De kruiser geeft de torpedojagers in snel heid weinig toe en is ze, gelijk we reeds op merkten, op de wapenen glad de baas. De wapening Allereerst is het smalle, rappe Schip niet gemakkelijk te treffen, maar ook in geschut- kracht heeft het veel op de jagers en an dere oorlogsbodems voor. Daar is allereerst het geschut dat thans evenals liet schip zelf en vrijwel alle machi nerieën in ons land en wel bij „Wiltoh- Fijenoord" is vervaardigd, Prachtwerk, als men weet, dat het bij ae fabricage gaat om een precisie tot op 1/100 millimeter! Vroeger kon dat "iet nu wel! Vinnig kijken zijn zeven kanonnen van Ij c.M. kaliber en 7,50 M. lengte boven het dek uit. Zij zijn paarsgewijs in pantsertorens opgesteld, alle in de midscheeps, twee to rens achter, één voor; het 7e kanon in een z.g. pantserschild is op het dekhuis vóór de brug geplaatst en vuurt over den voortoren Tegen vliegtuigen verdedigt de „De Ruy ter" zich met mitrailleurs: met 10 zwart van 40 mM. kaliher, paarsgewijs op affuiten opgesteld en S lichte van 12.7 m M. kaliber. De eersten breken in ontzaglijke massa springgranaatjes uit; 'n vliegtuig moet dus door een regen van scherven heen, wil het zijn hommen op het schip kunnen strooien. Tegen het mijnengevaar beschikt de krui ser over mijnkabelsnijders, z.g. para vanen het. best te definieeren als vliegers-onder water met-messen, die voor en opzijde van den voorsteven de mijnkabels stuksnijden. Het verkenners werk, wel een der belang rijkste taken van een kruiser, eischt na tuurlijk ook des nachts een scherp oog. De kruiser heeft er vier. namelijk vier sterke zoeklichten met spiegels van meer dan een meter doorsnede. Daarvan zijn drie op bor dessen van den voormast geplaatst en één achter den schoorsteen. Met. deze lampen kan men de horizon en baaien en kreken afzoeken, dbch zij dienen toch voornamelijk om een nachtelijke torpedoaanval te kun nen helpen afslaan. Het is dan de kunst de met groote vaart aanstormende torpedoboo- ten in de felle lichtbundels te krijgen, opdat de artillerie hen onder vuur kan nemen, do vijandelijke commandanten verblind worden bij het naderen en lanceercn hun ner torpedo's. Op de kruiser beschikt, men verder nog over twee watervliegtuigen. Zij dienen om het areaal der verkenning belangrijk te v grooton, want zij stijgen hoog en kunnen bun neus steken in gebied, dat het. schip niet bereiken kan. Met een „catapult" kun nen de vliegtuigen het luchtruim ingeslin- gord worden. In zekere zin behooren tot de bewapening van de kruiser ook de inrichting om door het verwekken van een kunstmatige n zich achter een rookscherm te verstoppen, alsancde de twee radio-installaties: één voor vredestijd opgesteld boven de navigatiebrug en één. veilig verborgen onder het pantsev dek. Men kan op de lange- en korte golf seinen wisselen; op de lange golf is de ac1 tieradius vele honderden zeemijlen, des nachts zelfs de helft grooler, terwijl op de korte golf practisch elke afstand op aarde.' te overbruggen is. Dc pantsering Van groot belang is ook de pantsering. Verden vroeger alleen de slagschepen en slagkruisers, die dus het eigenlijke zee gevecht hebben te voeren, zwaar gepant serd, in verband met de vermeerderde tref kans, welke èlk oorlogsschip heeft gekregen is ook „De Ruyter" van een pantsergordel voorzien. Mocht er nóg een projectiel iu doordringen dan localiseeren die 23 water dichte schotten het gevaar, door schachten kan men uit de volloopende afdeeling naar liet dek ontsnappen en de lenspompen tre den spoedig in werking. Gepantserd is niet alleen de romp van 't schip, maar ook de pantsiertoren, die in dc plaats van de mast is gekomen en gewor den is tot een oog en oor van het geheele schip. Deze toren is van 'n 10 a 12 K.M. uit voor den vijand slechts een streep voor den vuurleider en daarom slecht t.e treffen. De bovenste twee van de zeven verdiepin gen van den pantsertoren vormen den com mandotoren, een pantserkoepel, welke op een pantserkoker rust, die tot op liet pant serdek doorloopt. Een „home", te midden van het staal En zoo hebben we dan in kort bestek iets laten zien van al hetgeen op de oorlogs bodem domineerend is: de kracht van h>et staal en de macht van het ge- achutsvuur. Maar zoo'n oorlogsschip is, vooral in vredestijd, toch ook nog iets méér: het is ook het tehuis voor 400 J a n t j e s", het levensgebied ook van den état-major. En nu moge men uit de kaleidoscopische indrukken van het bezoek aan den kruiser den indruk hebben gekregen, dat het won der van machines en nog eens machines alles ovcrheerschte er waren toch ook oogenblikken, dat een zonniger glimlach over het barre staal en de nuchtere machi ne scheen op te lichten. Dat was het geval, wanneer we de aparte- menten van commandant, officieren, onder officieren en bemanning doorkruisten. Er is goed voor onze jongens gc- korgd, beter gezorgd, dan ooit te voren op een oorlogsbodem geschiedde. Alles naar zijn aard: de vertrekken van den commandant met hun moderne allumi- nium meubelen en de longroom van de oficieren waarin wat fleur en kleur zijn gebracht zijn wel héél mooi, maar, ook de bemanning is best tevreden, nu met allerlei oude wenschen rekening is gehouden. Niet alleen de officieren, ook de onderof ficieren hebben een apart gezamenlijk dag verblijf en beide categorieën hun eigen ga- melle, ijskasten en toiletten; ook de korpo raals hebben hun eigen recreatieverblijf ge kregen en de volksverblijven zijn zoodanig geventileerd en geoutilleerd, dat men er niet meer als vroeger in den vroegen mor gen de bedorven lucht kan snijden. Psychologisch van groote beteeltenis is de inrichting van een schrijfkamer voor de minderen, waar de matrozen aan lessenaars door sehotjps van elkaar gescheiden rustig hun dierbaren in het vaderland kunnon schrijven, waar het ook mogelijk is door 't stiltegebod om ongestoord te lezen, hopelijk van de goede lectuur welke ook Christelijk Nederland altijd voor onze Janmaats be schikbaar moet stellen. En naast de verbetering in de huisves ting zijn er ook op de nieuwe kruiser tal Velen sloegen van den oever de proe[loeht van dc nieuwe Tiruiser „De Ruytergade. van andere wenschen vervuld, die voor hel leven van matrozen en meerderen een ware omwenteling beteekenen Reeds bij den bouw van het schip is daar mee gerekend, kon daarmee worden gerc kend, omdat de vooruitgang "van de tech niek het mogelijk maakte er mee Ie reke nen. Zoo ging vroeger veel tijd en levenslust verloren met het schoonmaken van het co maliewant, de verzamelnaam voor eet- en drinkgerei. Hoeveel man waren er dagelijks niet, die zich brommend aan deze corvee moesten geven. Op de nieuwe kruiser kan 'de electrische bordenwasscherij, die door één man wordt bediend in écn uur al het eomaliewant schoonmaken. Electr. aardappeljas-machines, vleescli- snijmachines, gehakt en koffiemolen?; beper ken ook al de huishoudelijke werkzaamhe den, voor mannen, óók voor marinemannen nimmer een pretje en dit alles heeft tot dub bel nut, dat voor oefeningen minstens twee middagen meer beschikbaar komen terwijl onderwijl bijv. in de samenstelling der me nu's veel meer variatie kan worden ge bracht. Vaar wel „De Ruyter" Aldus uitgerust en toegerust is gister de „De Ruyter" voor het eerst nadr z'n cle ment, het zoute water, vertrokken. Aan de wal stonden de mannen van Wil ton-Fijenoord te zwaaien alsof ze een goede bekende gedag zeiden: het was ook een goede beleende geworden, want gedurende 21/-2. jaar was liet htm werkterrein. De wcnsch van ieder Nederlander zal wel zijn,'dat de „De Ruyter" gelukkig mag va ren. Dat wil zeggen: dat het nooit noodig moge worden de kracht van het geschut in de practijk te beproeven, maar desondanks 't sierlijke, ranke maar ook krachtige schip zijn makers moge loven. Reeds nu kunjicn we een voorloopige hulde brengen aan het Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw, dat de „De Ruyter" ontwierp, aan de werf Wil ton-Fijenoord die hem bouwde, aan de Kon. Mij. „De Schelde" die de hoofdmachines le verde en alle andere firma's, die hebben be wezen, dat ook de js'cderlandsche industrie in staat is om goede, degelijke en snelle oorlogsbodems to bouwen, schepen, waarop men Ier verdediging van ons mooie, vrije vaderland staat kan maken, schepen, waar boven liet fiere rood wit-blauw met eere kan wapperen. Vaar wèr dus „De Ruyter"..» en vaar snel! GEREF. KERKEN Drietal: Te Valthermond1, R. Doiyna oand. en hulppred. te Hardenberg, cand. T. de Haan te Buitenpost en cand. H. de Moor te Zeist. Beroepen: Te Poorfcugaal, cand. Adr. dc Groot, hulppred. te Naaldwijk. AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Ds. J. van Am stel nam Zondagmiddag af scheid van de Ned. Herv. gemeente te Voort huizen met een predikatie over Rom. 11 36. Hierin handelde hij over de volgende pun ten: God de oorsprong, bestuurder en het einddoel van alle dingen. Deze rede werd met gebruikelijke toespra ken besloten. Aan het einde werd Z/Eerw. toegesproken door den consulent, Ds. J. C. Walthers Putten, namens kerkeraad, gemeente er personeel van de Herv. School. Daarna 6prak Ds. G. van Montfrans van Rarneveld, na het Class. Bestuur. Deze liet toezingen Ps. 121 4. Van de ringpi-edikanten was mede aanwezig Ds. J. C. Terlouw van Garderen. Ook de Burgemeester gaf door zijn tegen woordigheid van belangstelling blijk. 's Morgens had De. van Amstel afscheid genomen van Zwartebroek met een prediking over Jes. 53 10 b. Daar werd hij toegespro ken door den heer H. Goverts hoofd der Herv. school te Terschuur, die hem eveneens liet toezingen Ps. 121 4. Beide malen ware kerkgebouwen vol. Door den regen v echter meerderen weerhouden. Zondag j.l. nam ds. E. D. G. van der Horst, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Heinenoord afscheid van zijn gem. wegens vertrek naar Oud-Gaistel (N.-Br,). De afscheidstekst was Lucas 24 36, middelste gedeelte. „Stond Jezus zelf in het midden va hen" Verschillende ringpredikanten, onder wie ds. v. Rennes uit Strijen en ds. Ree, consulent, uit Mijneheerenland, het woord voerden, waren aanwezig. Ouderling Vermaat dankte den scheidenden leeraar die zoo trouw in de gemeente werkte, voor alles wat deze deed ter verkondiging van het volle Evangelie der genade, staande werden toegezongen Ps. 121 4 en Ps. 72 11 Ds. A. J. S t o 11 e, predikant der Geref Kerk teGameren, hoopt Zondag 24 Mei a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en .Zon dag 7 Juni intrede te doen te W i e r d e n Bevestiger is ds. J. F. Colenbrander, te Vriezenveen. Zondag j.l. heeft ds. F. J. P o p zijn In trede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te H bij Nijmegen, nadat hij des morgens beves tigd was door ds. J. J. Creutzberg aldaar, die sprak over 2 Cor. 4 12. Ds. Pop sprak aanleiding van 1 Cor. 2 2. Er was een toe spraak van ds. van Selms te Nijmegen, na mens den ring en van ds. Creutzberg. Toegezongen werd Ps. 121 4. Aanwezig waren Dr. Coenraad te Beek, Ds. Visscher te Groesbeek. Ds. Buruma (Doops gezind), Cand. de Geus, hulpprediker te Hees AFSCHEID Ds. H. DEKKER In verband met zijn vertrek naar Amster dam heeft Ds. H. Dekker Zondagavond in de Groote Kerk te Apeldoorn afscheid geno- als predikant der Ned. Herv. Gemeente ir. Alvorens tot zijn afscheidspreek over te gaan, deelde de predikant mede, dat hij bij de aanneming van het beroep naar Amsterdam noch lichtvaardig noch om persoonlijke voor- deelen had gehandeld, maar zuiver op de roe ping van God was ingegaan. Nauwelkijs 3 jaar had hij als predikant te Apeldoorn gestaan. In 'ien tijd had hij veel moeilijkheden te over- innen maar daarnaast had God hem veel zegen op zijn werk gegeven. Spr. dankte voor de medewerking van zoo vele trouwe gemeen teleden. Ds. Dekker preekte naar aanleiding van 2 Cor 1 19 en 20. Na zijn predikatie nam de scheidende leeraar met enkele woorden afscheid van de verschil lende kerkelijke colleges en personen. Aanwezig waren burgemeester Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, eenige wethouders en predikanten van den ring Apeldoorn. Aan het eind van den dienst zong .de ge meente den scheidenden predikant een zegen bede toe. Na afloop kwam de algemeene kerkeraad in de consistoriekamer der Groote Kerk bij één om meer persoonlijk afscheid van Ds Dekker te nemen. AFSCHEID Ds. J. J. KNAP Czn. De oudste der Ned. Herv. predikanten te Groningen, Ds. J. J. Knap Czn., die vooral door zijn perarbeid (dagboeken) overal in de lande bekendheid geniet, zal 1 Mei a.s. den dienst met eervol emeritaat verlaten, nadat hij pl.m. 39 jaar te Groningen werkzaam is Om redenen van physieken aard nam Ds. Knap geen afscheid in een der groote kerkge bouwen, maar spraK hij voor 't laatst in hel Gym. lokaal der H. B. S. in Helpman een wooi-d van afs-cheid voor de Ned. Herv. meente, waarbij ook een deputatie van kerkeraad tegenwoordig was. Ds. Knap deelde mee reeds op jeugdigen leeftijd jn Zwitser land en Frankrijk te hebben geëvangeliseerd en hij deelde toen het lot van zoovele candi- daten van nu, die moesten wachten op een bt roep. Thans na 45 jaar in het ambt te hebben gestaan, doet het weemoed en ootmoed om dit werk neer te leggen. Ds. Knap behandelde daarna het woord uit Matth. 2S 20: „En zie ik ben met ulieden alle de dagen tot de voleinding der wereld. Amen", naar aanleiding waarvan hij sprak over d? heilige presentie van Jezus Christus: 1. vindt ge ze? Wanneer openbaart ze zich? hoe lang duurt ze De gemeente zong den scheidenden predikant toe Ps. 121 4. Toe spraken werden niet gehouden. Ds. J. L. BLEEKER 65 jaren predikant Een wel zeer zeldzaam jubileum wacht a.s. Donderdag den nestor der Ned. predikanten Ds. J. L. Bleeker, em. predikant der Ev. Luth. Kerk en wonende te Utrecht, van wiens 96en verjaardag op 20 April wij mel ding gemaakt hebben. Ds. Bleeker diende de Luth. Gemeente van Brielle, de Rijp, Wiefel- stede (Duitschland), waar hij ook hofpredi ker is geweest, Wildervank en Middelburg. Op 1 Juli 1921 werd hem eervol emeritaat verleend. Tal van jaren was Ds. Bleeker leeraar He- breeuwseh aan het gymnasium te Middelburg. Het on-herwijs van Ds. Bleeker genoot aan alle universiteiten een uitstekende reputatie en nog eiken dag leest de krasse grijsaard in, zijn Oude Testament een hoofdstuk in het Hebree ïwsch. Ook was Ds. Bleeker vele jaren in Middel burg secr. van het Ned. Bijbelgenootschap, s.smede van den Chr. Volksbond. Van het hoofdbestuur van het Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige zending maakte, ds. Bleeker eveneens enkele jaren deel uit en hij verzorgde het Gedenkboek dat bij het gou den juuileum het licht zag en dat een be langt ijk geschiedkundig overzicht bevat. Ja renlang was ds. Bleeker medewerker aan het Luth Zendingsblad „Een vaste Burg" alsook aan het Luth. weekblad „De Wartburg", .ter wijl hij de Luth. scheurkalender en het Luth. weekblad voor het Zuiden redigeerde. Veel heeft ds Bleeker geschreven en hij heeft nog altijd in-portefeuille een volledige philologi- sche commentaar op bet O. Testament alsook een verzameling Catechetische Brieven. Het geheugen van den hoogbejaarden emeritus is allermerkwaardigst. Ds. Bleeker beschikt over een ur.iverseele kennis en brengt het grootste gedeelte van den dag door met lezen Ds. \V. DE LEEUW Het Provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Juni 1936. aan ds. W. de Leeuw, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Gr oote-Lin d t. classis Dordrecht. Ds. de Leeuw diende de Ned. Herv. Ge meente van Wilsum, Altfoort Daarle en Groote Lindt. DE DUITSCHE HERVORMDEN TE AMSTERDAM Tot zijn vreugde kan Pastor Fischer, die het Duiische deel der Ned. Herv. Kerk van Amsterdam verzorgt, meecieelen, dat de Duit- sche Hervormden thans een vast centrum hebben gekregen, t.w. Lomanstraat. G. Tot dusver vonden zij elkander en vergader den in lokalen, hun door verschillende Clnv vereenigingen ter beschikking gesteld. Kerk en Staat in Duitschland De pacificatie-pogingen van Karri Destijds hebben wij gemeld, dat de Mime: ter voor kerkelijke zaken Kerrl bezig was, door het vrijlaten van gearresteerde predikanten en het stopzetten van processen den weg naar betere verhoudingen te effenen. Die goedbe doelde pogingen hebben weinig vrucht gedra gen. Desondanks heeft de minister ze hen-at na de verkiezingen. Dat hij dit doet, schryfü de Times toe aan het feit, dat er een groot aantal „neen"—6temmers by de rijksdagver kiezingen voorkwamen in gemeenten i de geestelijke voorgangers verbannen 1 ren. of waar hun het spreken was belet. Men herinnert zich, dat de arrestaties en de preekverboden meestal het werk waren van do Gestapo, waarin Kerrl de tegenwerking van het propaganda-ministerie te ondergaan had» Of hij .ditmaal meer vrije baan zal vinden, moet afgewacht worden. In elk geval is zijn gebaar sympathiek en voor tal van predikan ten een uitkomst. „GENADE IS EEN ON-DUITSJH BEGRIP'» Lang geleden hebben wij bij een beschou wing van den Rijksbisschop Dr. Ludwig Müller in verband met den Kerkstrijd aan- geteekend dat bij daarin het bewijs leverde, niet te begrijpen waar liet. in den strijd om de souverejniteit over de Kerk au fond om ■ging. I-Iet is niet overbodig, in dit, verhand te vernemen, hoe deze functionaris thans on ze meening rechtvaardigt. Aan een reporter van de Berlijnsclie Courant „Der Westen"» heeft dr. Müller n.l. verklaard, dat genade een on-Duitseh begrip is. „Het woord ..gena de" is een van die talrijke woorden in den Bijbel, waarmee we niets kunnen aan vangen. Het begrip .genadig zijn" is niet Dutisch, laat ons in de plaats daarvan het grootere begrip goedheid en liefde stellen". In hetzelfde persgesprek zei dr. Müller ook-, „niet bij machte te zijn, de Kerkstrijd te be grijpen" REFORM ATIEPO STZEGELS Ter gelegenheid der herdenking van hefc feit dat de reformatie 400 jaar geleden in Denemarken werd ingevoerd, zal de Deen- sche post een serie herdenkingszegels uit* ZENDELING A. HUETING Gisteren heeft de heer A. Hueting, zende- üng-leeraar der Utrechtsche Zendingsver-» eeniging, den dag herdacht waarop hij vóór 40 jaren werd geordend en naar Halmehera afgevaardigd. ONTVANGEN BOEKEN Van de Radio-Commissie der Geref. Kerk van Bloemendaal. Prof. v. Vlotenweg 9a: Liefdeslicht op Golgotha. Preöieatie, uitge sproken 5 April 1936 in de Geref. Kerk van Bloemendaal door Joh. C Brussaard, Geref. Pre-dikaant te Bloemendaal. Landdag van de H.G.S. De Landdag van de Herv. (Geref.) Staats partij zal op 15 Juli te Apeldoorn ge houden worden in „Berg en Bosch". Een viertal sprekers, waaronder Ds. Lingbeek zullen het woord voeren. Het openingswoord zal in den theetuin worden gesproken door Ds. G. Th. Smit em. pred. te Apeldoorn. PRIJS INDUSTRIEMELK De prijs van de industriemelk !s voor deze week vastgesteld op 3.70 per 100 liter (vorige week 3.70).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10