ZATERDAG 25 APRIL 1936 NEDERL CHR. AMBTENAARSBOND CONGRES VAKGROEP RIJKSBELASTINGEN Referaat over de actie van de groep De vakgroep Rijksbelasfingon van rlen Al- goineenen Nederlandsohen Christelijken Ambtenanrsbond hield in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen te Utrecht een congres. Voor dit congres bestond veel belangstelling; niet minder dan 16 afdeelingen waren vertegenwoordigd, be nevens de bondssocrotaris, de heer L. Ver meulen, de bezoldigde bestuurder J. Goote en de hoofdbestuursleden, v. Erk en Kingina Te elf uur opende de voorzitter, de heer L. T. Dijkstra, van Hilversum, de vergade ring, na gebed on lezing van Spr. 11. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen wel kom en wees er op, dat er verschillende mo tieven waren voor het houden van een con gres wegens de gebeurtenissen van den laat ste» tijd. We zijn echter, aldus spr., gekomen om met elkander te bouwen aau het bonds- leven en do speciale belangen te dienen van de groep belastingpersoneel. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer W. de Kam van Utrecht, die een inleiding liield over: Aan dit referaat ontleenen we het vol gende: Handelende over de actie van de laatste jaren, bedoelt spr. do actie gevoerd sedert de invoering van het ambtenarenbesluit 1927 tot en met heden. Die periode kenmerkte zich, aldus spr., door een zekere onrust ont staan door oc talrijke en kort op elkander volgende wijzigingen van genoemd besluit. Die wijzigingen bestonden voornamelijk in verzwaring van bestaande en instelling nieuwe examens. Allereerst stond inleider stil bij dc herhaalde wijzigingen in de eischen voor het examen van de adjunct commiezen. Elke wijziging beteekende een belangrijke verzwaring. Er is wellicht geen dienstvak, waar zooveel examens worden ge eischt als bij dat der belastingen. Voorts memoreerde spr. de actie gevoerd ten gehoeve van dc gedupeerde adjunct commiezen, die enkel vanwege hun dienst tijd zijn uitgesloten van deelname aan het examen voor commies. Door deze deprime rende bepaling is den betrokkenen alle pers pectief ontnomen. Inzonderheid hen, behoo- rende tot de kern van het dienstvak. Een dergelijke situatie treft men nergens elders aan. Daardoor staan bedoelde ambtenaren voor een gesloten deur. Dit is, aldus inleider, en onhoudbare toestand, welke dringend en spoedig herziening behoeft De ter zake gevoerde actie ging spr. uitvoerig na. Resumeerende kwam inl. tot de slotsom dat verbetering zal moeten worden gebracht in de langzaam maar zeker ontstaande per- soneelsnhaos, opdat over eenige jaren het corps rijksklerken op behoorlijke wijze zal •kunnen worden aangevuld. In verhand daar mede besprak spr. de positie van de kler ken, schrijvers en tijdelijke rijksklerken. Voor de rijksklerken acht spr. urgent, dat op herziening wordt aangedrongen van de bepaling, dat tot het examen voor adjunct- commies worden toegelaten de rijksklerken, die 4 jaren als zoodanig hebben gediend. Overigens zal voor de rijksklerken, wier sala ris dringend om herziening roept, reeds veel gewonnen zijn, indien hun financieele po sitie in overeenstemming wordt gebracht met die van de kommiezen bij den actieven dienst. Teneinde in de toekomst het aantal plaatsen voor commies uit te kunnen brei den. pleitte inleider er voor, aan die ambte naren nog meer aanslagregelende werkzaam heden op te dragen, dan wel bij voorkomen de vacature de functie van chef de bureau te doen aanvullen dooi' een commies. In het algemeen kan volgens inl. meer profijt wor den getrokken van öe kennis van adj. com miezen en commiezen. Dit zal inzonderheid de arbeidsvreugde verlioogen van de adj. commiezen, waarvan velen thans werkzaam heden verrichten, die ver liggen beneden •him kunnen. Na nog enkele specifieke aan gelegenheden voor het personeel der Regi stratie en Domeinen te hebben behandeld, eindigde spr. met de opmerking, dat, hoe wel vele dingen werden besproken, die dit leven aangaan, niet de meening mag post vatten, dat de broodvraag, de vraag naar rechtspositie en lotsverbetering met het Christendom niets te maken zou hebben. Die vragen liggen niet buiten, maar binnen dc cirkel van het Koninkrijk Gods. Indien het Godsbestuur gaat over de zorg voor de haren van het hoofd en er zonder Gods wil geen muschje ter aarde valt, zou den dan. zoo riep spr. uit, de belangen van Gods beelddragers daar wel buiten omgaan" Na dit referaat werd gepauzeerd ei schaarde men zich rond een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd. Om half twee werd de vergadering her opend en het referaat in bespreking gegeven. Aan de discussie werd door 13 aanwezigen deelgenomen. De vele vragen, meer dan 60 in getal, wer den gedeeltelijk door den bonossecretaris, hoofdzakelijk door den ihiëlfler tot groote tevredenheid beantwoord. Het zeer geslaagde congres werd tenslotte adat dank aan God was gebracht, door het Hoofdbestuurslid Van Erk, door den voor zitter gesloten. Een unicum in den scheepsbouw Op 7 Maart j.l. liepen voor rekening van de „Kon. Shell" twee tankschepen te Rotterdam en Amsterdam tegelijk van stapel. Dit was ongetwijfeld een bij zonderheid. Vandaag is dit unicum echter weer in dc schaduw gesteld, want voor de „Kon. Shell", die, zooals bekend, in Nederland een uitgebreid vlootbouw- programma in uitvoering heeft, werden niet minder dau drie tankers met een totale tonnage van 30.000 ton draagver mogen te water gelaten. Bij de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amster dam liep het 12.100 tens motortankschip .Miralda" van Stapel. De stapelloop van de 9100 ton metende Shell Tanker „Erinna" vond plaats te Vüssingen van de werf der Kon. Mij. „De Schelde". De derde Shell tanker, de „Elusa", even eens met een draagvermogen van 9100 ton werd te water gelaten bij Wilton Fije- noord te Schiedam. Met inbegrip van deze drie tankers zijn i de afgcloopen vier maanden voor reke ning der „Kon. Shell" niet minder dan ne. gen zeeschepen met een totaal draagvermo gen van bijna 70.000 ton in ons land te wa ter gelaten. Proeftocht Oude Maas III Onder leiding van Noorlanders Technische Dienst te Delft, welk bureau het ontwerp de verbouwing maakte en het opzicht bij de werkzaamheden voerde, had op de Merwede de technische proeftocht plaats van passagiers- en vrachtstoomschip Oude Maas III der N.V. Stoombootdienst Oude Maas te Oud-Beyerland. Dit vaartuig waarij de afmetingen bedragen, 1 x b x h 40 x 5.50 x 2.50 M., werd o.m. voorzien van een nieuwe triple expansie machine van 200 ipk bij 200 omw./min. en bijbehoorende stoomketel van 73 M2 V.O. en een stoom- spanning van 15 kg/cm2. Bij den proeftocht bevonden zich aan boord, behalve de directie der Stoomboot- dienst Oude Maas, de directies der scheeps werf de Haan en Oerlemans te Heusden en de machinefabriek Avontuur te Dor drecht, welke de diverse werkzaamheden verrichtten. Op den proeftocht werd een snelheid van i. 19.5 km per uur bereikt. De aanslag van het gebouwd in de polderlasten Een lagere heffing Te Goes vergaderden de Ingelanden van het grootste waterschap op Zuid-Beveland, dc Breede Watering bewesten Ierseke. Een in vorige vergadering genomen be sluit tot het heffen van 3 pet. van de belast bare waarde volgens de grondbelasting van de gebouwde eigendommen in den polder was bij K B. niet goedgekeurd. De Kroon liet uitkomen dat een heffing tot het maxi mum van IVo pet. niet onbillijk wordt geacht, daarom stelde het bestuur nu voor tot een heffing aa l1/» pet. over te gaan. De op brengst liiervan werd geraamd op f 1086-i (in dezen polder zijn Goes en verschillende dor pen gelegen). Dit bestuursvoorstel werd ten slotte breedvoerige bespreking met groote meerder heid aangenomen (vier aanwezigen waren er tegen). Het dijkgeschot werd' verlaagd voor de schatbare gronden van f 16.50 op f 15 pei H.A. en voor de vroonen van f 13 op f 12. De fin. comm. sprak er haar leedwezen over uit, dat nog steeds geen uitvoering kon worden gegeven aan het besluit tot het bou wen van een geniaal voor het gedeelte van den polder beoosten het kanaal door Z Bev. Het bestuur van de visscherijen op de Zeeuwsche stroomen maakte hiertegen be zwaar in verband met de oestercultuur te Ierseke. Medegedeeld werd dat het Vissche- rijbestuur nu andere plannen bij het Depar tement heeft ingediend, zoodat nu spoedig een besluit is Je vernachten. H. S. Heijmans naar Cairo Gisterochtend om 7 uur is de sportvlie ger H. S. Heijmans, van Sohiphol naar Cairo vertrokken. Hij wordt vergezeld van den heer A. F. Postmaa, instructeur der N.L.S. De heer Heijmans zal deeloemer aan de ralley van de Sahara voor sportvliegtui- gen, welke wordt georganiseerd door de Italiaansche Aeroclub en waarvoor te Rome is gestart. Deze wedstrijd zal vijf dagen duren. De vliegers hopen vandaag Marseille te be reiken. M aanleg zijnde haven aan de Btnckhorst nadert haar toUooiino. Wanneer deze heven gereed zal zijn, sol 's-Gravenhage een belangrijke ankerplaats voor de binnenscheepvaart rijker zijn geworden. De oefentijd en de bevordering der dienstplichtigen Belangrijke wijzigingen Naar de „Zwolscba Courant" verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Defensie, een belangrijke wijziging te brengen in de eerste oefeiiingslijd en de bevordering de dienstplichtigen, bestemd voor de op leiding tot reserve-officier der infanterie en voor het dienstvak der militaire administra tie. Tot dusverre werd de aspirant-reserve officier aan het eind van den cursus aan de S.R.O.I. te Kampen, nadat aan het examen voor die rang was voldaan, als vaandrig bij de regimenten infanterie geplaatst, waar in die rang de eerste oefen ingstijd werd vol tooid, terwijl de benoeming tot reserve tweede-luitenant in het daarop volgend jaar kon worden tegemoet gezien. Te beginnen met de dienstplichtigen, welke op 20 April j.l. onder de wapenen zijn gekomen, zal van deze regeling worden afgeweken, waardoor de aspiranten niet meer in den rang van vaandrig hun eersten oefeningstijd zullen voltooien, doch in de rang van dienstplichtig sergeant bij de corpsen hunner verdere prac- tisohe opleiding. Zij zullen daarop worden gedetacheerd, tot de eerste oefening is vol bracht. De bevordering tot vaandrig zou dan olgen op 1 Januari van het daarop volgende kalenderjaar. In dat jaar en in het daarop volgend jaar zullen de aspiranten telkens nog twintig dagen voor herhalingsoefeningen moeten opkomen om op 1 Januari van het op volgend jaar te worden benoemd tot reserve-officier. Tengevolge van deze rege ling zullen zij, die op 20 April j.l. onder de wapenen kwamen, eerst op 1 Januari 1940 voor de benoeming tot reserve-tweede-luite nant in aanmerking komen. De emigratie naar Zuid-Afrika Alle bemiddeling stopgezet Naar aanleiding van schriftelijke en telegrafische mededeelingen van den honorair vertegenwoordiger te Johannesburg moeten de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging te Amstei> dam en de StichtiDg Landverhuizing „Nederland" in Den Haag, timmer lieden, metselaars, stucadoors, electri- ciens en loodgieters ten sterkste af raden om in de komende maanden naar Zuid-Afrika te gaan om werk te zoeken. De reden is, dat tegen Augustus diverse groote bouwwerken gereed komen en vele honderden bouwvakarbeiders naar ander werk zullen moeten omzien. Nieuwelingen hebben derhalve onder deze omstandigheden niet de minste kans om spoedig werk te vinden. Op grond van bovenstaande hebben de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereen, en de Stichting Landverhuizing „Nederland" van heden af dan ook alle bemiddeling niet al leen aan timmerlieden, welke reeds weken was gestaakt, maar ook aan metselaars stucadoors, loodgieters en electriciens inge trokken en stopgezet Men wordt verder gewaarschuwd om op eigen gelegenheid te vertrekken, aangek- men rekening zal moeten houden met ster ke tegenwerking van de zijde van de vatc- bonden aldaar. Vaste brug bij de Lichtmis Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft de Mi nister van Waterstaat geantwoord, dat het na zorgvuldige overweging thans inderdaad in de bedoeling ligt over de Dedemsvaart bij de Lichtmis een vaste brug te bouwen met instandhouding van de bestaande ophaal brug. Ook de brug, die over de Hoogeveensch' Vaart in den nieuwen rijksweg beoosten Meppel zal worden gebouwd, zal vast worden Verkeersongevallen in de groote steden Den Haag het gunstigst Nu de gemeentelijke statistische bureaux van Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage de gegevens hebben gepubliceerd over het aantal verkeersongevallen in 1935 en de daarbij betrokken slachtoffers, is het be langwekkend dit cijfermateriaal in onder ling verband te bezien, ook in vergelijking met vorige jaren, aldus schrijft de K.NA.C. In alle drie nam het aantal auto's iets af. In Amsterdam daalde het aantal ver keersongevallen van 9223 in 1934 tot 8559 in 1935. Voor Rotterdam en Den Haag zijn de cijfers resp. 6064 en 5836 en 4643 en 4324 Het aantal dooden was in Amsterdam 51, in Rotterdam 27 en in Den Haag 26; het totaal aantal slachtoffers bedroeg in Am sterdam 1982, in Rotterdam 1667 en in Den Haag 1143. Per 1000 inwoners is het aantal verkeersongevallen het geringst in de gemeente 's-Gravenhage. Hetzelfde is het geval met het aantal dooden en gewonden bij verkeersongevallen per 1000 inwoners. Amsterdam en Rotterdam kennen een maximum snelheidsbeperking voor motor rijtuigen. 's-Gravenhage sedert begin 1933 niet meer. Toeu werd deze bepaling door het gemeentebestuur afgeschaft, omdat zij voor het normale automobielverkeer een be lemmering vormt en de praktijk van zeven jaren afdoende had uitgewezen, dat zij niet aan de bedoeling had beantwoord en boven dien géén invloed had kunnen uitoefenen op het aantal verkeersongevallen. Stellig zullen in de groote steden even als overal elders in het land de verkeers ongevallenen fers belangrijk kunnen ver minderen, indien alle categorieën van weg gebruikers, automobilisten en motorrijders, fietsers en wandelaars, ruiters en bestuur ders van bespannen voertuigen, zich onaf gebroken beijveren de regels van den weg, die in het belang van orde en veiligheid zijn gegeven, strikt op te volgen en voorts op straat en weg hun volle aandacht con- centreeren op het verkeer en geen „risico nemen". Benzinebelasting ontdoken Naar ons ter oore komt, draagt de con- tingenteering van den invoer van benzcl, welke Donderdagavond in de Staatscourant gepubliceerd is, een uitsluitend fiscaal ka- Er werd hoe langer hoe meer benzol do-u* de benzine gemengd, waardoor de benzine belasting ontdoken werd. Om hier een rind aan te maken, heeft de regeering den invoer van benzol gecontin- genteerd. Het aantal luisteraars in Nederland 112 per duizend inwoners Op 1 April 1936 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land 602.839, terwijl het aantal aangeslo tenen aan radiodistributies-centrales 349.934 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve 112 per 1.000 De Betuwe bloeit De K.N.A.C. deelt mede, dat de vroege pereboomen en de late kerseboomen in de Betuwe op het oogenblik in vollen bloei staan. Als centra voor de mooiste boomgaarden bunnen worden genoemd: Tiel, Beuningen, Kerk-Avezaath, Maurik en Sienden. De contingenteermg van steenkolen Ingediend is een wetsontwerp regeling an den invoer van steenkolen, ter bekrach tiging van het K. B. van 30 Maart 1938, waarbij met ingang van 1 April 1936 de beperking van den invoer van steenkolen een jaar wordt verlengd. Subsidieerlng Bijzondere Gymnasia enz. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Suring heeft de Minister van On derwijs o.m. geantwoord, dat hot juist is,- dat de Minister aan de besturen der door het Rijk gesubsidieerde bijzondere H.B.- Scholen, Gymnasia, Lycea en Handelsdag scholen een omzendbrief heeft gericht, w in aan die besturen wordt medegedeeld, dat de minister subsidieering in de kosten bezoldiging van directeuren, rectoren, leera ren en beambten, die den leeftijd van jaar hebben overschreden en uit dien hoof de niet zijn ontslagen, als regel slechts zal bevorderen tot het bedrag, dat benoodigd zou zijn geweest, indien zij door jongeren et aanvangswedde waren vervangen. De Minister merkt hierbij nog op, dat hU niet eischt, dat vijf- en zestigjarige leeraren worden ontslagen, maar dat hij voorkomt, dat door het onnoodig in dienst houden van zulke leeraren 's Rijks schatkist wordt bena deeld. De Minister zegt, dat hij tot bedoelde mededeeling bevoegd was krachtens de hoo- en middelbaaronderwijswet, en dat er voor hem geen aanleiding bestaat dezen omzendbrief in te trekken. DERDE BLAD PAG. 9 ZONDAG 26 APRIL BLOEMENDAAL 245.9 3L 10.00 Tekst Joh. 10:11a. Voorbereiding H. Avondmaal, Openbare Geloofsbelijdenis en H. Doop. 5.00 Heidelb. Catech. Zondag 34 („De Wet Gods"). Voorganger Ds Joh. C. Brussaard. MAANDAG 27 APRIL HILVERSUM I 1875. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 10.30 Morgendienst door Ds. W. J. van Lokhorst, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Or gelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Stichtsch Salon-orkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berich ten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Avond v. d. Vereeniging „Zoekt het Verlorene". 9.15 Orgelspel, 9.30 Chr. Orat. Vereen. „Hallelujah", 10.05 Berichten. 10.10 Orgelspel. 10.45— 11.30 Gram.pL HILVERSUM II 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.pl, 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor dracht. 10.35 Viool en piano. 11.00 Voor dracht 12.00 Orkest. 1.0O—1.45 De Noten krakers. 2.00 Orgelspel 3.00 Voor de Vrouw. 3.30 Hobo en piano. 3.45 Viool en. piano. 4.00 Piano-recitaL 4.S5 Voor de kinderen. 6.30 Paedagogisch concert. 7.10 Lezing. 7.30 Concert. 8.00 Berichten. S.15 PTT-kwartiertje. 8.30 VARA-orkest. 9.50 Orkestconcert 10.45 Orgelspel DROITWICH 1500 M. 11.35 Octet 12.35 Or gelconcert. 3.20 Viool en piano. 3.50 Or kestconcert 4.35 Blaaskwintet. 5.50 Koor concert. 7.20 Piano-recitaL 8.50 Berichten, 9.20 Lezing. 9.35 Liedjes. RADIO PARIS 1648 M. 10.20 Orkestconcert. 3.20 Orkestconcert. 4.50 Orkestconcert 7.20 Koorconcert. 10.35—11.35 Orkestcon cert. KEULEN 456 M. 11.20 Verzoekconcert. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Sch rammelmuziek. 5.20 Orkestconcert 7.30 Weekoverzicht. 8.20 Omroepklein-orkest en solisten. 9.50 Zang en cembalomuziek. 10.2011.20 Po pulair concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Zi- geunermuziek. 5.50 en 6.20 Gram.pl. 7.20 Klein-orkest. 484 M.: 11.20 Klein-orkest. 12.30—1.20 en 4.20 Omroeporkest. 7.20 Zigeunermuziek. 8.30 Moeart-comcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Te rugblik o. <L Olympische Winterspelen te Garmisch. 9.50 Fluit en piano. De Rijnvaart De belangstelling der Regeering voor de moeilijkheden in de Rijnvaart heeft er toe geleid, dat zij een oontactcommissaris bij de Nederlandsche particuliere Rijnvaartcentra le heeft benoemd. Deze heeft tot taak de regeering voor te lichten over hetgeen t< verbetering daarvan kan gedaan worden. Een der eerste bezigheden van den con tact-commissaris zal wezen, advies te geven over middelen, die tot versterking van de centrale kunnen strekken. De regeering heeft den oud-minister Mr. Dr T. J. Verschuur bereid gevonden als contact-commissaris op te treden. UIT OOST-INDIE Zware bandjir in Kendal 150 H.A. land onder water KENDAL, 24 April (Aneta) Hedennacht zette een zeer snel opkomende zware band- jir van de kali Bodri in het Kendalsche ruim 150 HA land in de omgeving va suikerfabriek Gemoeh, ongeveer een me ter onder water. De bevolking vluchtte naar het fabrieks- emplacement. Een inlander en eenig klein vee werd door den bandjir meegesleurd. Op enkele plaatsen liep het water over den dijk die echter weerstand bood. Hedenmorgen was het water weer ge zakt. De pest op Java Isolatie-maatregelen versterkt DJOKJAKARTA, 24 April (Aneta). isolatie maatregelen in verband met u« pestgevallen zijn versterkt. Tevens werd de hulp ingeroepen van de veldpolitie voor bewaking, aangezien 's nachts velen pro- beeren de geisoleerde woning te verlaten. Omtrent de pest in het Wonosarische wordt nog gemeld, dat ook te Lopan- d e n g 11 patiënten zijn overleden Het bestuur steh een onderzoek in, daar het juiste aantal dooden niet bekend is. De momenteele opgave van de siachtoffei'3 der pest beloopt thans 53. Thans 67 dooden Het aantal dooden tengevolge van de long- pest bedraagt thans 67. Nog ruim 80 perso- bevinden zich in isolatie. VAN ONZE ADVERTEERDERS P.B.N.A. Het Ned. Technicum te Arnhem De snel voortschrijdende ontwikkeling der techniek in de laatste decennia heeft tal van nieuwe vakken en nieuwe beroepen in het leven geroepen. Men denke slechts aan do geweldige vlucht die de radio, de auto en het vliegwezen hebbeu genomen Voor al deze vakken zijn menschen noodig die tech nisch onderlegd zijn. Er zijn verschillende manieren om zich in die techniek zoowol theoretisch als practisch te bekwamen. Een methode welke de laatste jaren steeds meer gevolgd wordt en om de gunstige resultaten, geroemd wordt, is die van het schriftelijk onderwijs. Deze methode biedt vele vooi- deelen en is bovendien niet kostbaar. P.B.N.A. te Arnhem heeft haar sporen op dit terrein reeds lang verdiend. Onder het motto: „Studeer techniek thuis" geeft eert 6taf van ervaren leeraren les in de mepst ui teen loo pende vakken als architectuur, bouwkunde, autotechniek, electrotechniek, radiotechniek, chemische techniek enz. Aan hen die zich in deze vakken willen bekwamen verstrekt P.B.N.A. te Arnhem op aanvraag een uitvoerig prospectus (no 2), dat antwoord geeft op tal van vragen en dat tevens den weg aanwijst om iets meer to bereiken. Dit zal vooral in dezen tij 1 voor velen een aansporing zijn om zich deze moeite te getroosten. (17 In plechtige vergadering zat dc koninklijke raad op do steenen stoelen in de schaduw van den tempel. De obelisken rezen boven hen uit, zich uitstrekkend in een lange rij ovci de .vallei. De geest van de obelisken, als er zoo 'n geest bestaat, zou zich misschien op de volgende wijze uitgedrukt kunnen hebben: „Hier is een nieuw geloof, ons gebracht door iemand, die één der onzen was. Het is een vreemde geschiedenis over een offer, dat eens voor altijd gebracht is, over heilig bloed, dat vergoten werd om voor eeuwig en volkomen voor de zonden te betalen, van een evangelie, dat God Zelf van den hemel neergekomen is om voor de zonden te boeten, en dat alles wat er voor de menschen over blijft is te gelooven en lief te hebben. „Een vreemde leer is dat over een liefhebbend God, Die Zich zelf geeft in lijden en dood. De goden, die .vij kennen, zijn streng, wreed, hardvochtig en vreesaanjagend. Hun priesters eischen bloedige offeranden; en door deze zoeken onze go- loovigen de goden gunstig te stemmen. „Deze nieuwe godsdienst spreekt over een kruis. Maar het kruis alleen zal bij ons geen ingang vinden. Als dit geloof maar een vergelijk wil aangaan door het kruis te plaatsen naast onze wassende maan en ons zonneteeken. kan het voor goed bij ons blijven. Maar onze symbolen voor dat eene symbool uit te wisselen zou totaal onmogelijk zijn." HOOFDSTUK XIII Het verhoor „Mogen we weten, wat die nieuwe godsdienst is, waarover gij spreekt?" De hoogepriester van den tempel van Aksoem richtte die vraag tot den kamerling, die, tegelijk met het geloof, dat hij ver tegenwoordigde, verhoord werd voor de hoogste rechtbank der Ethiopiërs. Ue steenen zetels waren alle bezet. Op de groote steenen troon zat Koningin Candacé. Ze vertrouwde volkomen, dat haar gunsteling een goede verantwoording zou geven over zichzelf en zijn nieuwe geloof. Naast haar troon, in den zetel van den tweeden rang, zat de hoogepriester met gefronst voorhoofd. Hij was bevreesd, dat dat nieuwe geloof op de een of andere manier een bedreiging zou vormen voor het groote kerkelijke systeem, aan welks hoofd hij stond. Tegenover do twee steenen tronen van de Koningin en den hoogepriester stond een rij van dertien wat lagere steenen zetels, waarin zaten de rechters van het koninkrijk van Aksoem; één rechter voor elk van de stammen van Israël en dan nog de hoofdschrijver, die de archieven van Ethiopië bijhield. Op den granieten vloer tusschen de rijen stoelen stond Ras Daraba om te getuigen van zijn nieuwe geloof. De oogen van de rechters en van de bevolking, die zich verdrong op het markt plein, waren gericht op den kamerling, die onbevreesd begon te spreken: „Mannen van Ethiopië, medeburgers van onze mooie stad Aksoem. Dezen dag ben lk voor U geroepen in tegenwoordigheid van onze geëerbiedigde Koningin, den hoogepriester en de recht-rs van het rijk om te getuigen van het geloof, dat mij geopenbaard is door een dienstknecht van God. „Van onheuglijke tijden af hebben wij en de Hebreeën God aangebeden door offeranden, overeenkomstig de instellingen vau Mozes. Wij hebben duizenden offerdieren gedood in bloedige offeranden, en toch weten we niet waarom we het deden. Onze voorvaderen, de Sahaeërs, aanbaden op dezelfde manier de zon en de maan, de bergen en rivieren, de rotsen en de boomen, ook met bloedige offeranden, bijna op dezelfde manier als wij het doen. Om den vrede te behouden in ons koninkrijk hebben we den Joodschen godsdienst met hun godsdienst verbonden. „Maar God heeft Zijn eigen Zoon gezonden en door die eene heilige offerande van dien Zoon voor de zonde is er verzoening verkregen voor de zonde van de wereld voor allen die in Heui zullen gelooven. „Broeders, gij allen vreest den dood. Al uw offeranden dienen er toe, de gunst van de goden te winnen, zoodat ze ons geen doodelijke ziekte zenden, geen droogte en hongersnood. Het heele leven is slechts één voortdurende strijd om de macht vau den dood verre te houden. „Maar, broeders, Hij, van Wien ik U spreek, heeft den dood zelf overwonnen." Diepe stilte heerschte er onder de rechters en onder de verzamelde menigte op het marktplein. En Daraba sprak verder: „Hij stierf om in het eene offer van den Zoon van God te betalen voor de zonde. Hij werd begraven, juist zooals gij en ik eenmaal begraven zullen worden. Maar hij stond op uit het graf!" „Hebt gij Hem met eigen oogen gezien?" vroeg de hooge priester gestreng. „Neen, want Hij is opgevaren naar den hemel, vanwaar Hij eens weder zal komen", zei de kamerling. „En wat wilt ge nu, dat wij doen zullen?" vroeg de hooge priester. „Gelooft in dezen Zoon van God als in de algenoegzarae offerande voor Uw zonden, en wordt gered door dien Jezus, van Wien Philippus, de evangelist, mij sprak, en over Wien io profeten geprofeteerd hebben." Een levendige discussie ontspon zich nu in de vergadering. Het was een zaak van groot gewicht voor hen. Hun hee.e bestaan hing af van de voortzetting van de aanbidding van den zonnegod. Zware schattingen werden hun door het volk betaald, uit vrees voor vreeselijke straffen. De hoogepriester riep ze tot de orde en vroeg: „En wat moet er gebeuren met onzen ouden tempel, waarin zich de ark des verbonds bevindt en de wetstafelen gegeven op den berg Sinn1? Wat met onzen priesterstand? Moeten al die dingen weggedaan worden als we dezen nieuwen godsdienst aannemen?" „Laat onze tempel ons huis van aanbidding worden", zei Daraba, „evenzoo als de volgelingen van Christus op verschil lende plaatsen bijeenkomen. Laten onze priesters onderwezen worden in dezen nieuwen godsdienst en laten ze uitgaan tot het volk om het evangelie te prediken En als ons volk dit nipuwe geloof aangenomen heeft, laten we dan sommigen van onzo priesters uitzenden naar de heidenen om ons heen. naar de Berbers en andere stammen, om ben op deze manier te onder wijzen zooals Christus Zelf bevolen heeft" „Wat!" riep de houder van de archieven, die druk bezig geweest was met het opschrijven van alles, wat gezegd was, „zoudt gij zelfs naar de heidensche Berbers willen gaan. die onze Koningin hebben billen aanvallen die Uw vrouw en kind gedood hebben, en die honderden van onze nderdancn in gevangenschap gevoerd hebben? Man. hoe kom je daartoe?" „Daartoe brengt mij", zei Daraba kalm. de liefde voor Jezus. Want Hij beval Zijn volgelingen hun vijanden lief te hebben." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9