OPTIHUS ZATERDAG 25 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland DE FRANSCHE VERKIEZINGEN ITet Fransche volle gaat morgen op Ier stembus. Eens in de vier jaren krijgt Ko lling Kiezer in Frankrijk gelegenheid zich over het gevoerde politieke beleid uit te spreken. Een periode vol spanning is achter den rug Men denke maar eens aan do half slachtige politiek van Lava!, aangenomen in het Italiaansch-Ethiopisch geschil, aan de consekwenties van het aan het bewind komen van het Hitlerregiem in Duitschland en in Frankrijk zelf aan de vele schnnda- len, die land en volk in opschudding brach ten. Voorts is de economische crisis het land niet ongemerkt voorbijgegaan. Op de geesten werkte zij evenals in andere landen verwarrend in. De extremistische groepen spinnen er garen bij en namen in beteëkenis toe. De zgn. „middengroepen" verloren aan invloed. Het lijdt geen twijfel, of al deze gebeur tenissen zullen hun terugslag hebben op den uitslag van de a.s. verkiezingen. De verkiezingstijd moge tegen de aan vankelijke verwachting in rustig zijn verloopen, de franc moge geen oogenblik in gevaar hebben verkeerd, men kan stellig verwachten, dat de strijd zelf zeer fel zal Ssijn. Feitelijk staat immers zuiver links tegen over rechts. Ook in Frankrijk hebben zich de laatste jaren fascistisch geörienteerde groepen ontwikkeld men denke o.m. aan de beweging van de „Croix de feu" die den verkiezingsstrijd zijn ingegaan onder de leuze „Weg met het Communisme". Daar entegen zijn de Communisten geschrokken van de opkomst dezer extremistische groe pen en dit heeft geleid tot een samenwer king van die linksche groepen, die vroeger elkander veelal plachten te bestrijden, n.l. de Communisten, de radicaal-socialisten, de socialisten van de Tweede Internationale en enkele andere groepen. In hun afschuw voor de fascistisch© dictatuur vonden zij elkaar en „het Volksfront" werd geboren. Het zal er nu bij de a-a. verkiezingen om gaan of dit roode Volksfront een zij het bescheiden overwinning weet te behalen. Daarop schijnt inderdaad wel eenige kans te bestaan, omdat de rechtsche groepen el kander verbijten en vereten. De eendracht is er thans vrij ver te zoeken en dat doet vanzelfsprekend geen goed. Alle berekenin gen en voorspellingen kunnen echter falen en daarom is thans afwachten maar 't beste. Het aantal candidaten, dat gekozen moet worden, is 61S. Men kent in Frankrijk een verkiezing in twee gedeelten. Gekozen is bij eerste stemming de candidaat, die de volstrekte meerderheid in zijn arrondisse ment of stemdistrict behaalt, bij de tweede stemming degene, die de relatieve meerder heid heeft. De heistemmingen vinden Zon dag 3 Mei 'plaats. De verkiezingen van dit jaar onderschei den zich door een overvloed van candida- ten. Er zijn er maar eventjes 4807 voor Frankrijk en 1381 voor de omgeving van Parijs, In 1932, toen- een record werd be reikt, bedroeg 't aantal 3S37. Ook in Frank rijk zet de verwording in 't politieke leven helaas verder door. Vermoedelijk zal door deze overvloed van candidaten het aantal, dat bij eerste stem ming verkozen kan worden verklaard, veel geringer zijn. Het zal dus voornamelijk van de herstemming afhangen hoe straks de nieuwe Kamer er uit zal zien. Een der eleimenten, die den verkiezings uitslag onzeker maken, is het aantal ont houdingen. Gezien de betrekkelijke kalmte, waarin de verkiezingscampagne is gevoerd en de politieke onverschilligheid van een deel van het kiezerscorps) kan voorspeld worden, dat het aantal onthoudingen op de beide komende Zondagen vermoedelijk hoo- ger zal zijn dan het bij de vorige verkie zingen gebruikelijk geworden percentage yan rond 17 pet. Hoe de uitslag ook zij, de groote vraag, waar alles om draait is, of straks een wel bewuste, krachtige, omlijnde politiek moge lijk zal zijn. Binnen den kring van 't Volks front zijn n.l. de meeningen hopeloos ver deeld en het zal er om gaan of men de zoo noodige eenstemmigheid zal weten te vin den. Bij alle verdeeldheid is echter dit nog een geluk, dat men vrijwel algemeen tegen devaluatie is. Hopelijk zal dus de franc er geen nadeelige gevolgen van ondervinden. Op Fransche politici is echter weinig staat te maken, want het wonderlijke is, dat zij zonder uitzondering ook tegen defla tie zij nl Hoe het dan straks zal moeten gaan? Niemand, die er zich momenteel om be kommert. Men smeekt thans om de gunst van Koning Kiezer. En als hij eenmaal zijn stem zal hebben uitgebracht, kan men ver der zien. Wie dan leeft, dan zorgt! Aanvallers van Blum veroordeeld Het Fransche gerecht heeft de aanval lers van Leon Blum, Courtois en Andu- rand. veroordeeld tot resp. drie maanden en veertien dagen gevangenisstraf. Zooals bekend hebben zij de socialisten leider Leon Blum, het kamerlid Monnet en diens echtgenoote, mishandeld op den dag van de begrafenis van het lid van de Action Francaise, Jacques Bainvilic. Cour tois en Andurand zijn beiden eveneens lid ,Van de Action Frangaise. Eupen-Malmedy en de verkiezingen Bii de komende verkiezingen in België op 21 Mei a.s. heeft de Duitsche bevolking van Eupcn, Malmedv en St. Vith zich aange sloten tot een „Vaóerlandsch Front". Ook de Chr. Volkspartij in dit gebied heeft ver klaard niet met een eigen candidaat te zul len uitkomen en heeft de leden aangeraden zich te 6charen onder de banier van het „Vaderlandschp Front". De kiezers van het „Vaderlandsche Front" zullen bij oe Kamerverkiezing op 24 Mei uit protest tegen de uitwijzingen van Duit- schers uit het gebied, blanco stemmen, even wel zullen zij wel een candidatenlijst indie nen voor de provinciale verkiezingen op 7 Juni, De oorlog in Oost-Afrika DE VAL VAN SASA-BANEH AANSTAANDE DAGAMODO DOOR DE ITALIANEN BEZET Geen gevechten op het Noordelijk front Het offensief van Graziani op het Zuider front begint Üians voor de Italianen meer bevredigend te verloopen. Volgens de laatste berichten is Dagamodo. een plaatsje SO Kilometer ten Westen van Sasa Baneh. be zet. De val van laatstgenoemde stad kan elk uur worden verwacht. Ten Zuiden van Sasa Baneh wordt momenteel hevig gevoch ten. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Jijiga in den loop van de volgende week zal worden bezet. Naar ver luidt, staat op het Somalifront reeds een gemotoriseerde colonne gereed, om naar het Noorden op te rukken zoodra de tegenstand van de Abessijnen bij Sasa Baneh gebroken zal zijn. In dit geval is ook de bezetting van Harrar nog slechts een kwestie van enkele Blijkbaar zetten de Italianen er thans alles op binnen den kortst mogelijken tijd de spoorlijn Addis AbebaDjibouti te bereiken en langs Britech en Fransch Somaliland de verbinding met het Noordelijke leger van Badoglio tot stand te brengen. Op deze wijze zullen de Abessijnen spoedig geheel van iederen toevoer uit het Oosten worden afge sneden, hetgeen hun positie, in verband met de naderende regentijd, er niet beter op maakt De opmarsc-h van Graziani naar Sasa Ba neh en Harrar levert voor het leger van Ras Nassiboe nog bijzondere gevaren op. omdat de Italianen daardoor in de gelegen heid komen hem ook in den rug aan te vallen. Afgewacht dient te worden of Ras Nassiboe er in zal slagen verdere tegen stand te bieden tegen de oprukkende Ita- liaansche legers. Op het Noordelijk front is gister niet ge vochten. De Italiaansche militaire autori teiten deelen mede, dat ten Zuiden van Des- sié geen enkele vijand Ls te zien. De troeDon van maarschalk Badoglio „vinden slechts een open ruimte" voor zich. Het laatste legerbericht maakt melding van de bezetting van Worra Hailoe, hetgeen geschied is door een afdeeling Eritreesche troepen. Dit wijst er op dat de Italianen hun actie meer Wes telijk hebben verlegd. Blijkbaar zijn zij voor nemens een anderen weg te volgen om Addis Abeba te bereiken Is dit het geval, dan blijkt hieruit, dat de Abessijnen er in ge slaagd zijn de weg Addis Abeba—Dessië in behoorlijken staat van verdediging te bren gen. Het is echter zeer de vraag of een meer Westelijke veldtocht naar Addis Abeba voor de Italianen wel aan te bevelen is in verband met groote terreinmoeilijkheden, waarmee zij bij den opmarsch te worstelen zullen hebben. Inmiddels verlaten versche troepen Addis Abeba om naar het Noorden te gaan. Het ie den Negus gelukt waar hij zich bevindt wordt diep geheim gehouden een 12.000 man op de been te brengen. De troepen moe ten vrij goed gewapend zijn. Blijkbaar sla gen de Abessijnen er in de verdedigingslinie rond Addis Abeba met den dag hechter en sterker te maken. DUITSCHLAND NAAR GENEVE? De Britsche vragenlijst zal volgende week te Berlijn worden overhandigd Eden wil tot een goed resultaat komen De Britsche vragenlijst aan Duitsch land zal een constructieven vorm heb ben. Eden wenscht n.l. levendig tot een goed resultaat te komen en een basis tot onderhandelingen te vinden. Even wel heeft Engeland niet uit het oog ver loren, dat Duitschland iets moet doen om het vertrouwen in de verdragen te herstellen. De vragenlijst zal Woensdag aan het ka binet worden voorgelegd .wanneer de voor- loopige uitslag van de Fransche verkiezin gen bekend zal zijn, en daarna door den Britsclion gezant te Berlijn worden over- handigd en vervolgens worden gepubliceerd. Men hoopt, dat het Duitsche antwoord be kend zal zijn voor de zitting van den Vol- kenbondsraad op 11 Mei a.s. Vermoedelijk zal ook Duitschland voor deze zitting wor den uitgenoodigd, aangezien de kwestie van de herbewapening van het Rijnland zal worden besproken. Er zijn aanwijzingen, dat Duitschland deze uitnoodiging zal aan nemen en dat von Ribbentrop naar Genèvo zal worden gezonden. Fransch Britsch overleg De Fransche ambassadeur Corbin heeft te Londen een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij een onderhoud had met den permanenten staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, van Sittart. Reuter meent te weten, dat Corbin het Fransche standpunt uiteen heeft gezet met betrek king tot de punten, die de door Engeland aan Duitschland voor te leggen vragenlijst moeten vormen. Het gerucht, dat Corbin zou hebben verzocht zeven speciale vragen in de lijst op te nemen, is tot nu toe in het geheel niet bevestigd. Men weet niet of een schriftelijke nota is overhandigd, doch offi cieel wordt verklaard, dat er geen sprake is van een formeele nota van Frankrijk. De x-Mei oproep van Minister Goebbels Een bijzonder feestelijke beteekenis Rijksminister Dr. Goebbels heeft een op roep tot het volk gericht, waarin hij zegt. dat. de eerste Mei dit jaar een bijzonder feestelijke beteekenis heeft met het oog od de vorderingen, die het Duische volk ee- maakt heeft op den moeilijken weg van reorganisatie en versterking van het rijk. De sociale volkswelvaart is op breede basis georganiseerd: de „Fuehrer" heeft door het leggen van garnizoenen in het Rijnland de volle souvereiniteit over Duitsch gebied hersteld Op den eersten Mei wortt weder tot iederen Duitscher de vermaning gericht: „Hebt eerbied voor den arbeid en achting voor den arbeider". De minister roept de bevolking op, op 1 Mei de vlaggen uit te steken en de huizen met groen te versieren. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Arabische stakingsbeweging breidt zich uit Onderhoud met een Arabierenleider In de buitenwijken van de steden Jaffa en Tel Aviv is gisteravond de uitzonderingstoestand voorloopig op geheven. In de centra dezer steden blijft de uitzonderingstoestand voortbestaan. Hier staat tegenover, dat de Arabi sche stakingsbeweging heden nog versterkt zal worden, aangezien de Arabische autobezitters en chauffeurs besloten hebben vanaf heden in sta king te gaan. De sympathiestakingen in Amraara en andere Transjordaansohe steden duren voort. Volgens berichten in de bladen zijn in Jaffa en Tel Aviv Donderdag we derom 14 communisten gearresteerd. Thans zijn ook de eerste vonnissen tegen de onruststokers uitgesproken. Wegens oproer en samenscholing zijn straffen uitgedeeld tot 18 maanden. De leider der Arabische beweging in Pa lestina, Faxhry Bey, heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger van Ha- vas te Jaffa naar aanleiding van de recente onlusten in het land. Faxhry Bey zeide, dat de onlusten het ge volg zijn van een politiek misverstand en geen uiting van anti-semitisme beteekenen. Het Arabische volk wil vreedzaam in zijn land leven en zal zijn onafhankelijkheid we ten te verdedigen. De Arabieren hebben alle reden om aan te nemen, dat de mandaatregee- ring onder invloed der Joden handelt. Zij vreezen, dat zij over steeds min der land zullen beschikken. Engeland zal de sympathie van het Arabische volk moeten winnen, an ders zullen de Arabieren niet langer het Britsche rijk steunen. De burgemeester van Tel Aviv, met wien de Havas-vertegenwoordiger eveneens een onderhoud had. verklaarde, dat de Joden daarheen gekomen zijn om hun oude vader land te herstellen. Zü doen niemand kwaad en hebben onbewoonde streken in bezit ge- genomen. welke zij door hun arbeid vrucht baar hebben gemaakt. De burgemeester betreurde liet, dat de genen, die de verantwoordelijkheid voor de onlusten dragen, niet gestraft worden. Koscialkowski te Boedapest EEN VERDIEPING VAN DE VRIENDSCHAPPELIJKE BETREKKINGEN De band tusschen Polen en Hongarije De Poolsche Minister-President Kos- cialkowski bracht een bezoek aan Hon garije, teneinde politieke besprekingen te voeren met den Hongaarschen pre- mier Goemboes. Aan de besprekingen werd mede deelgenomen door den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, von Kanya, den Poolschen gezant te Boedapest en den Hongaarschen ge zant te Warschau. Allereerst werden een uitleveringsverdrag en een protocol betreffende de bevordering van het economisch verkeer tusschen beide landen geteekend. Over den inhoud der politieke besprekin gen werden geen offieieele mededeelingen verstrekt. In diplomatieke kringen bestaa» de indruk, dat een grondige bespreking van den geheelen internationalen toestand aan de orde is geweest. Men vermoedt, dat ook de kwestie der Hongaarsche en Poulscha minderheden in Tsjeclio-Slowakije behan deld zal worden. De Hongaarsche ministers van handelen landbouw en de beide staatssecretarissen van den minister-president hebben het groot kruis in dë orde van „Polonia Restitute" ontvangen. Een verklaring van Koscialkowsky Na het beëindigen van de besprekingen tusschen Koscialkowsky en Goemboes heeft eerstgenoemde tegenovei de internationale pers een verklaring afgelegd, waarin hii zeide diep getroffen te zijn door de bijzonder hartelijke ontvangst, welke hem ten deel is gevallen. De band, die sedert eeuwen tus schen Polen en Hongarije bestaat, aldus de Poolsche minister, kan niet slechts heriu- nering blijven. De geschiedenis van de laat ste 150 jaar heeft bewezen, hoe onjuist de meening is, volgens welko de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de volken slechts op niaterieele factoren kan berusten. De moreele en geestelijke band tusschen het Poolsche en het Hongaarsche volk is de bron voor een verdieping der vriendschap pelijke betrekkingen. Amnestie voor eenige groepen delicten Rijkskanselier Hitier heeft een wet betref- fende amnestiebepalingeu onderteekend Volgens deze wet wordt amnestie verleen.1. 1. in de gevallen, waarin de dader zich heeft laten verleiden door te grooten ijver in den strijd voor het nationaal-socia- lismc. Uitgesloten zijn de opzettelijke han delingen, die den dood van een mensch hebben veroorzaakt of waaruit een min derwaardige geest 6preekt. 2. Voor politieke criticasters, met eenige uitzonderingen. 3. Voor de zoogenaamde kleine over tredingen. Droevig einde van een Bankroover Te Kronberg im Taunus heeft gisteravond een jonge man met zwart masker voor het gezicht de beambten van een bank gedwongen hem de inhoud van de kas, be staande uit 1700 mark. Ie geven. Hierna ver dween hij op een fiets. Kort hierop wilde de roover, nu zonder masker. 20 rnark op een conto storten. Hij werd evenwel door de beamhtpn herkend en door de inmiddels gewaarschuwde politie gearresteerd, Het geroofde geld had hij nog bij zich. Toen men in den laten avond den man aan een verhoor wilde onderwerpen, bleek, dat hij zich in zijn cel van het leven had beroofd. Pelroleumgascomforen H. 1. REESINK Co., ZUTPHEk] Alarmtoestand in Spanje opgeheven Revolutionairen keeren terug De Spaansche Ministerraad heeft be sloten, met het oog op de verkiezing der compromissario's, die morgen plaats vindt, den alarmtoestand en de preven tieve censuur op de pers in het geheele land op te heffel. De alarm toestand werd In Februari afgekondigd, kort voor de regeering-Azana aan de macht kwam. Gevluchte revolutionairen terug Honderd een en twintig Spaansche socia listen, die betrokken geweest waren bij de October-revolutie en in verband daarmede naar Rusland gevlucht waren, zijn gister avond in Madrid aangekomen. Op hei sta tion. waar ook vertegenwoordigers van de stad en van de socialistische organisaties ter verwelkoming aanwezig waren, werd een optocht gevormd, welke bij liet stadhuis door den burgemeester Pedro Rico werd begroet. De kwestie der Dardanellen Het antwoord van de Fransche regeering De Quai d' Orsav heeft aan de Turksche ambassade het antwoord der Fransche re geering op de nota van de Turksche regee ring betreffende de hermilitariseering der zee-engten overhandigd. Zooals reeds ge meld. gaat de Fransche regeering in prin cipe ermede accooro, dat tusschen de acht staten, die de zee-engten-conventie van 1933 hebben onderteekend. onderhandelingen worden geopend. Verklaard worot voorts, dat de door het kabinet te Ankara ter sprake gebrachte kwestie, met het oog op het belang ervan, aan een bestudeering is onderworpen. Pas wanneer het onderzoek is geëindigd, zal de procedure, die bij óe be sprekingen gevolgd moet worden, onder de oogen worden gezien, o.a. wat betreft de plaats en het tijdstip van de bijeenkomst, die de vertegenwoordigers der onderteeke naars van de conventie van 1923 zouden kunnen houden. Kort Nieuws De Times meldt uit Casablanca, dat daar dezer dagen oen Moor is overleden, die er aanspraak op maakte. 110 jaar oud te zjjn geworden. De man schijnt de laatste S0 jaar niet uit zijn huis te zijn geweest., waar hij zeep veel tijd met bidden zou hebben door gebracht. De man heeft zijn drie zoons overleefd, die toch ook om en nabij de hon derd jaar zijn geworden. Te Cormesse nabij Verviers zijn twee personen gearresteerd, verdacht van spion- nage. De „Derniere Heure" verklaart, dat hier sprake is van twee werklieden, die werkten aan het fort Tancremont. Zij zou den inlichtingen hebben verstrekt aan een centrale, welke zetelt te Herbestal, nabij de Duitsche Rrens. De 53-jarige professor dr von Gaza. directeur van de chirurgische kliniek der Universiteit te Rostock, is bij een onge luk om het leven gekomen. Hij wilde op een omnibus springen, doch stapte mis, zoo dat hij onder het voertuig geraakte. Nu de sneeuw door dc hoogere tempe ratuur ls gesmolten, is gebleken, hoe groote schade in W.-Duitschland door den sneeuw storm van 17 April is aangericht. Alleen al in het spoorwegdistrict Wuppertal zijn on geveer 3000 telegraafpalen vernield, terwijl niet minder dan 4000 kilometer telegraaf draad vernieuwd moet worden. GEMENGD NIEUWS „Overbuffering" veroorzaakt treinstoornis Verkeer tusschen Amsterdam en het Gooi gestagneerd Gisteravond is het treinverkeer tusschen de hoofdstad en het Gooi ernstig gestag neerd geweest, zoodat een groot aanta. fo rensen vetl te laat in hun woonplaats terug keerden De verkeersstremming werd veroorzaakt doordat de buffers van twee wagons van den trein, welke om 17.50 uur van het Cen traal Station naar het Gooi vertrekt, over elkaar waren geschoven. Het euvel deed zich tusschen het station Muiderpoort, waar de trein had gestopt en vVeesp, ter hoogte van de Kerklaan, voor. Aangezien deze „overbuffering" bij doorrijden gevaar Kan opieveien, oordeelde de hooidconducteur het beter stil te houden. Het is oegrijpelijk, dat deze stagnatie op dit spitsuur, waarop het forensenverkeer het drukst is, zeer ongele gen kwam. Onmiddellijk werden de noodige maatregelen genomen om den toevloed van reizigers zoo snel mogelijk te verwerken, wat geen gemakkelijke taak was. Enkele treinen naar het Gooi liet men vervallen en de reizigers werden in de volgende treinen gedirigeerd, die daardoor overbezet waren en veel te laat vertrokken. Deze treinen werden over het verkeerde spoor geleid, waardoor ook het treinverkeer in tegenover gestelde richting aanzienlijke vertraging kreeg. De trein, die om 18.20 uur van Am sterdam C.S. vertrekt, kwam niet minder dan een uur te laat in Bussum aan, na her haalde malen tusschen het Muiderpoort Sta tion en Kerklaan te hebben moeten stoppen De trein van 18 uur, die vlak achter den ge- stranden trein was vertrokken, kon natuur lijk niet passeeren en is naar het rangeer terrein Watergraafsmeer teruggeleid. De gestagneerde trein is zeer langzaam naar Weesp opgereden, waar het „overbuf- ferde" rijtuig afgekoppeld werd. De trein heeft daarna de reis met tachtig minuten vertraging vervolgd. Te omstreeks half acht was de stoornis opgeheven. De te Amster dam binnenkomende treinen hadden 29 mi nuten vertraging, doch bij den trein, welke om 8.06 uur aan het C.S. aankwam, was de vertraging reed-: tot vijf minuten terug gebracht. Hoe de „overbuffering" ontstaan is, was gisteravond nog niet na te gaan. Een derge lijk euvel komt slechts zeer zelden voor, nl. soms wanneer een trein door een scherpe bocht rijdt, terwijl het ock ontstaan kan bij hevig remmen. DE MOORD OP HET TRAMBALCON Vijftien jaar geëisclit De Rotterdamsche rechtbank heeft behan deld de zaak tegen den 27-jarigen schippers knecht C. A. van L., gedetineerd, die den 31-jarigen schipper Joachirn Ritmeester van het tankschip „Gallicië" in den laten avond van 4 December op het trambalcon van een wagen van lijn 3 te Rotterdam met ccn dolkmes zou hebben doodgestoken. Van L. was schippersknecht geweest op de „Gallicië", doch veertien dagen voordat het drama zich afspeelde was hij door Ritmeester ontslagen, nadat een woorden wisseling had plaats gehad. Van L. was naar de directie van de firma Van Omme ren, aan wie liet schip behoort, geslapt, ten einde liet ontslag ingetrokken te krij gen. De directie was echter niet te spre ken. Hij is toen doorgereisd naar Amster dam, waar hij zich een nieuw dolkmes had gekocht. Nog denzelfden dag keerde hij vveer terug naar Rotterdam, om den schipper op te wachten, als hij, uit de stad komende van zijn schoonouders, zich weer aan boord zou begeven. Van L. stapte aan den Wolfshoek op een tramwagen van lijn 3. Schipper Ritmeester en zijn vrouw stonden ook op het balcon van deze tram. Nadat Van L. den schipper nog eenige woorden had toegevoegd, trok hij plotseling het dolkmes uit zijn zak en bracht Ritmeester daarmee een steek in de hartstreek toe. Bij aankomst aan het zie kenhuis was Ritmeester reeds overleden. De dader vluchtte, doch werd later gear resteerd. Van L. wordt naast den moord doodslag, subsidiair mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, ten laste gelegd. Er zijn negentien getuigen gedagvaard. Een uitvoerig verhoor volgde na de voor lezing van de dagvaarding. De commissaris van politie J. P- Rosz- bach heeft verdachte dadelijk na zijn aan houding verhoord. Verdachte maakte toen een absoluut nuchteren indruk. Nadat eeni ge getuigen gehoord waren, heeft de com missaris verdachte opnieuw gehoord. Ook toen had getuige geen dronkenschap ge constateerd. Wel had getuige geroken dat verdachte bier gedronken had, hetgeen ook overeenkwam met zijn latere verklaringen. Getuige had den indruk gehad dat verdach te een beroep had willen doen op een woede-eruptie. Getuige heeft niet kunnen constateeren dat er sprake was geweest van een bui vau opwinding. Verdachte had den com missaris verklaard, dat het zijn bedoeling was geweest den schipper een paar vingers af te snijden. De commissaris had opge- merkt dat de schipper dood was. „Nu dat "heeft hij aan mij verdiend", zei verdachte. De conducteur Hoek gaf een verklaring van hetgeen zich op het balcon afspeelde. Verdere getuigenverklaringen kwamen tot de conclusie, dat verd. niet dronken was geweest. De getuigenissen over den schip per bleken zeer gunstig. Nadat nog door de agent van de Rijksverzekeringsbank Jansen en den inspecteur Raad van Arbeid verklaringen waren afgelegd, werd verd. verhoord. In zijn requisitoir zette de officier de feiten uitvoerig uiteen. Wegens moord eischte het O. M. eengevangenisstrafvan v ij f t i e n jaren. De verdediger ontkende o.a. dat voorbedachten rade bij de eigenlijke daad aanwezig was. Alleen op grond van mishandeling zou veroordeeling kunnen volgen. Een clemente straf werd verzocht Verd. zeide ten slotte niet den dood van den schipper gewild te hebben. Uitspraak 8 Mei a.s. De mislukte inbraak in het belastingkantoor te Haarlem „Waar is Plet?" Omtrent de gearresteerde beruchte inbre kers te Haarlem wordt nader gemeld, dat de individuen het voorzien hadden op de kluis van de belasting-administratie, die vooral aan het einde van deze maand goed gevuld is, in verband met het afloopen van den drie-maandelijksche termijn voor de we genbelasting. Een paar dagen geleden werd het viertal 's avonds om elf uur weer op de Gasthuis- vest gezien door rechercheurs, die zich in de omgeving verdekt hadden opgesteld. De „heeren" leunden toen quasi onverschillig tegen de garage-deur, maar de nauwlettend toeziende rechercheurs zagen, dat een hun ner bezig was, verschillende sleutels te pro- beeren. De hoofdinspecteur der directe be lastingen werd nu door de politie op de hoogte gesteld met de dingen die waarschijn lijk spoedig zouden komen. Uit voorzorg werd een belangrijk bedrag uit de kluis ge haald en tijdelijk elders geborgen. Donder dagavond laat verscheen het viertal met een auto op de Gasthuisvest. Onbewust van de omstandigheid, dat zij door rechercheurs werden gadegeslagen, laadden de mannen een koffer en een groot pak uit de auto en gingen met een valschen sleutel de garage binnen. Zij klommen aan de achterzijde over een muurtje en openden, eveneens met een valschen sleutel, een deur van het belasting kantoor. De politie liet de inbrekers rustig aan het werk gaan. De mannen plaatsten een tafel met de pooten tegen de kluisdeur en legden daarover heen een dekzeil, dat zij hadden meegenomen. In het hierdoor ge vormde „kamertje" werden de snijbranders geïnstalleerd. Door de goede afsluiting met het zeil was van buiten af geen lichtschijnsel te zien en ook werd het geluid van de bran ders sterk gedempt Nadat het rechterslot van de kluisdeur uitgebrand was en de dek plaat van het linker slot was verwijderd, achtte de politie den tijd gekomen in te grijpen. Eenige rechercheurs met politie honden gingen naar binnen en door hun plotselins verschijnen waren de inbrekers zoo van streek, dat zij zonder eenigen tegen stand gearresteerd konden worden. Aanvankelijk ontdekte men slechts drie mannen. De Amsterdamsche inspecteur van politie, de heer Rocher, die ook aanwezig was. vroeg daarom: „Waar is Piet?" Hierop ging het dekzeil een eindje omhoog en ver scheen het hoofd van Piet van onder den tafel. „Hier ben ik" was het antwoord. Zon der eenig verzet werd het viertal naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een groote collectie inbrekerswerktuipen, waar onder ook het splinternieuwe snij-apparaat. alsmede eenige koevoeten, welke blijkbaar waren klaar gezet om eventueele nachtwa kers neer te slaan, werden in beslag geno men Om vier uur 's nachts is nog op de Gasthuisvest aangehouden de 23-jarige chauffeur B.. in dienst van een Amsterdam sche garagehouder, die op dat uur besteld was cm de „heeren" al te halen. De man bosch en duin zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats. Laat Makelaarskantoor A. B. voor het ideale huis zorgen. IV'ij hebben meer dan 800 huizen voor U ter keuze te huur of te koop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerderv. 259, Tel. 333278 WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN l te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, Telef. 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 te Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Huur, Verhuur, Koop, Verkoop van VILLA'S, LANDHUIZEN, BUITENPLAATSEN, ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTINGEN Natuurlijk in VOORBURG! de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 Het Makelaarskantoor en Woningbureau „HOLLAND-1NDIE" verschaft U alle inlichtingen omtrent vestiging to SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco geïll. Woninggids Steenhofstraat 77, SOEST, Telefoon 909 NATUURLIJK te Heemstede Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids schijnt niet geweten te hebben, dat zijn passagiers inbrekers waren en hij meende te doen te hebben met vier ingenieurs, die 's nachts in een garage eenige werkzaamhe den'aan een auto moesten verrichten P., de man die met den snijbrander onder het dek zeil had gewerkt, vroeg ora een dokter, daar hij zich onwel gevoelde. De geneesheer constateerde, dat dit een gevolg was van het inademen van gassen, welke bij het branden waren ontstaan. Doodelijke auto-ongelukken Toen het driejarige zoontje van den heer P. de V. den straatweg to Warmond wilde oversteken, werd hij door een juist voorbijkomende vrachtauto gegrepen. Zwaar gewond is het jongetje opgenomen en naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het in den loop van den avond is overleden. Te Amsterdam werd op den Over toom een man door een auto aangereden. Hii is aan de gevolgen overleden PAKJESDTEVEN UIT AUTO'S INGEREKEND Te Amsterdam werden in de laatste tijd herhaaldelijk uit geparkeerde auto's pak jes gestolen. Dikwijls was het gestolene van weinig waarde, maar ook menigmaal loonde de buit de moeite. De recherche wist dezer da gen beslag te leggen op een hoeveelheid veters bü een koopman Het hleek. dat deze veters van diefistal afkomstig warer. Daarmee kreeg de politie een draad in handen van de vele diefstallen. Het gelukte haar dan ook een der daders in handen te krijgen en spoedig daar op zaten drie mannen en twee vrouwen uit den Jordaan achter slot en grendel, die ziih aan de pakjesdiefstallen hebben schuldig ge- maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2