kdëB» Met de ambulance in Abessynië ASPIRIN Effecten-en Administratiekantoor VRIJDAG 24 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG. 9 ONZE POPUCARITEIT STIJGT EEN SCHIJNDOODE TOT 'IET LEVEN TERUG GEROEPEN De Damesver eeniging va Dessié op bezoek Dr. Van Schelven behouden teruggekeerd Dessié, 29 Maart 192 Met den dag neemt ons werk in het basis-hospitaal toe. Regelmatig werken wij twaalf tot veertien uren per dag. Er zijn dagen, waarop acht groote operaties plaats vinden. Daar komt dan nog bij het verbinden der gewon den, wat heel veel tijd kost. Op onver klaarbare wijze is helaas onze rönt- gen-installatie defect geraakt, waar door onze operatieve arbeid erg be moeilijkt wordt. Veel patiënten zijn getroffen door scher ven of kogels die zich meestal nog in de wond bevinden als zij zich bij ons komen aanmelden. Dat is dan in den regel vier we ken na de catastrofe, omdat zij den langen afstand van Makallé naar Dessié per voet moeten afleggen en dan meestal ook in uit- gemergelden toestand arriveeren. Rondom de kogel heeft zich inmiddels bindweefsel ge vormd, dat voor den chirurg bij het operatief ingrijpen groote moeilijkheden oplevert. Het gemis van ons röntgen-apparaat doet zic.h nu dubbel gevoelen. Gelukkig hebben wij een bekwame chirurg in ons midden, die tallooze moeilijkheden succesvol weet te overwinnen. Stijgende populariteit Wij vernamen van de Engelsche ambu lance, dat zij bij vijftig operaties slechts tweemaal de kogel heeft weten te vinden. Het strekt onze ambulance, en in het bijzonder onzen chirurg, tot eere, dat zelfs zonder het röntgen-apparaat het nog geen enkele maal gebeurd is, dat we de kogel of scherf bij onze patiën ten niet hebben gevonden. Onze populariteit is door een bijzonder voorval sterk gestegen. Wij behannelen mo menteel een patiënt, die door een schot ia de horst en schouder en de daardoor ontstane infecties in een alleronaangenaamste posi tie verkeerde. Zijn toestand verergerde met den dag. Incisies (insnijdingen) werden ge geven ter verwijdering oer pus (etter), doch deze brachten geen verbetering. Ten slotte kreeg de patiënt het zoo benauwd, dat be sloten werd tracheothomie te doen (een ope ning in dc luchtpijp tc maken. Red.). Tijdens dit ingrijpen bleef de patiënt schijnbaar dood. Ademhaling en polsslag waren niet meer te bespeuren. Stimulans (een opwek kend middel voor het hart) werd tóege- diend, glucosc-oplossing intraveneus inge spoten (in de aderen werd een suiker-oplos sing gespoten), een van ons paste kunstma tige ademhaling toe en wat we niet hadden dyrven-, denken gebeurde: de patiënt begon te ademen en de trachea canule (het buisje in de luchtpijp) werkte voortreffelijk. De Negus bezoekt in gezelschap van Br Winckel het Roodc Kruislcamp te Bessié. Geheel linies Br Junod van het Internationale Roode Kruis. De patiënt wercl' warm ingepakt en zat den volgenden dag tot aller verba zing en wel in het bijzonder van die der mede-paLicntcn, rustig zijn Ingera te eten! Zoodoende ging door Dessié weldra het gerucht, dat we „iemand van den dood hadden opgewekt". Nog denzclfden dag stuurde de kroon prins den postdirecteur er op uit om de zaak te onderzoeken en hem schriftelijk ver slag uit' te brengen. Deze man kweet zich op zeer serieuze wijze van zijn plicht en liet zich alles tot ui dc kleinste bijzonderheden vertellen. Voor ons was zijn komst een dub bele verrassing, omdat hij mail voor ons meebracht. liet voorgevallene heeft in de omgeving natuurlijk groote bewondering gewekt en heel wat eenvoudige zielen houden zich thans met het probleem bezig. Dames op bezoek Een tweede belangrijke gebeurtenis was het bezoek van de dames-vereeniging van Dessié. Vele vooraanstaande dames' van Des sié hebben een vcreeniging opgericht en maken onoer leiding van den burgemeester allerlei nuttige dingen voor gewonden en zieken, o.a. lakens, beddezakken, hemden en andere kledingstukken. Dr. Winckel had het atelier van dc dames bezocht en was overeengekomen, dat ze het hospitaal met een bezoek zouden vereeren en tevens onze van alles beroofde patiënten van kleeding- stukken zouden voorzien. Alleen de zieken kwamen hiervoor in aanmerking. Wie maar één voet buiten zijn bed had liep kans zijn hemd mis te loopen! De patiënten, werden over het a.s. bezoek ingelicht en in hun eigen belang aangeraden bij het bezoek on der de dekens te kruipen. Zoo gebeurde het, dat op een som bere regenachtige namiddag een twintigtal dames, gezeten op muildie ren, met groot gevolg het terrein kwamen oprijden. Aan het hoofd ging dc burgemeester. Door dr. Winckel en dr. Belmonte ontvan gen, werd een rondgang door de beide zalen gemaakt en iedere patiënt was overeenkom stig dc gegeven raad in „zijn wolletje ge huld". De dames waren diep onder den in druk van het leed en de ellende die ze te zien kregen en verrukt over de wijze waarop de patiënten worden verpleegd. Aan iedere patient werd een hemd uitgereikt waarop zc zeer trotsch waren, en wanneer ze als ge nezen 't hospitaal verlieten bleken ze het zelfs niet aan anderen af te willen staan. Tevens werd een groot aantal lakens en sfcratchers met matrassen aan ons cadeau ge daan die wij dankbaar aanvaardden, daar wij door dc enorme toeloop van patiënten al genoodzaakt waren verschillenden in hooi onder te bergen wat met het oog op het on gedierte veel nadoelen biedt. Dr. Winckel spreekt de dames too Na afloop van het bezoek, sprak dr. Winckel namens de Nederlandsche ambu lance zijn groote waardeering voor het werk van dc dames uit Dessié uit „Wij komen", aldus onze leider, „uit een ver land, waar dc bewoners, zelfs dc allerarmsten, geld hebben gegeven om ons te kunnen uitzenden naar Ethiopië, teneinde daar het lijden van velen uwer te verlichten en de ellende, die den oorlog medebrengt, te verzachten. Inmid dels is ons gebleken, dat toch niet alles ge kocht is kunnen worden en wij in 't bijzon der lakens, bedden en dekens noodig heb ben. Wij doen een beroep op U, dames van Dessié, die door dit bezoek blijken van be langstelling voor ons werk hebt gegeven, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Wij ho pen, dat deze belangstelling zal voortduren en noodigen U uit ons hospitaal te bezoeken wanneer hiertoe de lust bij U opkomt. Waar wij hier geen geheimen hebben, is U ieder uur van den dag w-elkom. Nogmaals betuig ik U namens de Ambulance mijn hartelijken dank. Wij hebben groote waardeering voor TTw werk". Door den burgemeester werden deze woor den in het Amharisch vertaald. Dc dames bogen, glimlachten en zeidon: „Ischi", om daarmede hun instemming met het gesprokenen te betuigen. De burgemees ter bedankte ons voorts voor onze komst en voor hetgeen wij voor de Abessiniürs wilden doen. 1-lij had groote waardeering voor do wijze waarop wij onzen arbeid verrichten en beoofde, dat zoo wij iets wenschten, wij maar een kik behoefden te geven en we zouden geholpen worden. Van deze toezeg ging hebben al heel wat patiënten geprofi teerd. Wanneer ze worden ontslagen en geen kleeren hebben, krijgen ze van ons een brief je, gaan naar den burgervader en worden daar van Shamma en broek voorzien. Als we om lakens of bedden vragen krijgen we deze direct toegezonden. Verschillende dames hadden zich voor dit bezoek extra keurig uitgedost. Sommigen de voornaamsten waren gehuld in een lang kleed, waarin allerlei patronen kun stig verwerkt waren. Met haar zijden kou sen en vergulde schoentjes zagen ze er piek fijn uit. De niinder-gegoeden liepen bloots voets. De tolk Ado Paulus. Beze is zeer waar schijnlijk tijdens den overval op de vooruit- geschoven eenheid van Dr van Schelven om het leven gekomen. Na een handdruk scheidde het gezelschap cn werden de dames op hun muildieren ge- heschen en hoe voornamer de dame, hoe zwaarder dit karweitje was, want de om vang der dames moet volgens de regels van het land in overeenstemming zijn met rang en stand Langzaam verdween de stoet in de korte avondschemèring. Dit prettige be zoek had ons werkelijk goed gedaan, want eindelijk waren we eens in contact geweest met menschen, die zich het lot der gewonden aantrokken en zelfs actief voor hen bezig waren, wal helaas hier niet veel voorkomt. Dr. Van Schelven terug Een derde gebeurtenis was dat Zaterdag 21 Maart 's avonds ongeveer zeven uur een oud model Fordje ronkend het kamp kwam binnen hobbelen. Tot onze verbazing en groote vreugde stapte dr. v. Schelven, ge kleed in een jas van de keizerlijke garde, er uit. Dat hij veel op zijn tocht geleden had was duidelijk te zien. Voor zijn tocht van Kworam naar Dessié was hem een particu liere auto van den keizer afgestaan, die on derweg schipbreuk had geleden. Hij was zeer kortademig, eerstens door het schot in de borst en in de tweede plaats doordat hij een weinig mosterdgas had ingeademd. Hij wis in gezelschap van dr. Junod, afgevaardigde van het Internationale Roode Kruis, en Graaf Rosen, vlieger bij het Ethiopische Roode Kruis, die hem per vliegtuig zou af halen. Dat liep verkeerd af, want het vlieg tuig werd zoodanig door de Italiaansohe luchtmacht toegetakeld, dat bet zijn dien sten heeft moeten staken, hoewel het duide lijk voorzin was van het Roode Kruis te eken. Tegelijk met deze heeren waren van Kworam vijf gouvernements trucs vertrokken met zestig gewonden. Deze zijn inderdaad in Dessié gearri veerd, doch door de chauffeurs, die geen zin hadden een omweg langs het hospitaal te maken, op een grasveldje hij Dessié uit de wagens gezet De heeren zijn zonder zich verder om iets te bekommeren doorgereden! Verschei den gewonden zijn bij ons opgeno men, doordat ze zich kwamen mel den, doch van de zestig was dit slechts ongeveer vijftig pet. Dinsdag 24 Maart is dr. v. Schelven, na hier een paar dagen gerust te hebben, in den vroegen morgen naar Addis Abeba ver trokken. Hij is thans op reis naar het va derland. Woensdag 25 Maart kwamen verschillende trucs der Ëngelschen en brachten ous ge wonden waardoor we genoodzaakt waren de paters te vragen of we van de kerk gebruik mochten maken, hetgen direct welwilleno word toegestaan. Thans hebben we dus drie groote ruimten tot onze beschikking die allen vol gewonden liggen, waardoor we al leen in het hospitaal over de honderd men schen hebben te verzorgen, terwijl er nog een groot aantal zijn die zich als loopend patiënt dagelijks laten behandelen. Heugelijk nieuws Tegelijk met deze patiënten ontvingen we het voor ons zoo heugelijke nieuws, dat de onzen, die nog in Kworam waren achterge bleven, met dc Engelsche ambulance waren terug gekomen en den volgenden morgen hoopten te arriveeren. Door de zware regen val waren ze eeniee dagen opgehouden. Ir De Vries, die te Woldia hen wachtte, kwam te middernacht met onze trouwe Ford terug om dit te bevestigen. Inoerdaad reden den volgenden dag bij korte tusschenpoozen trucs van de Engelsche ambulance bij ons binnen. Op dr. v. Schelven na was de Ne derlandsche ambulance toen weer compleet. Door omstandigheden gaat dr. v. d. Does ons nu ook verlaten en blijven wij dus met zijn zevenen nog eenigen tijd in Dessié ar beiden. Zoo nu en oan worden we opgeschrikt door avions, waarvan er een deze week toen we met een operatie bezig waren in onze nabijheid rondcirkelde, wat epn alleronaan genaamste sensatie was. Heden, terwijl ik dit schrijf, werden we tot tweemaal toe door drie machines opgeschrikt, waarvan de laatste keer in den namiodag. Dit is tot nu toe nog nooit gebeurd. We kunnen hierin een waarschuwing zien om ook in de na middag op onze hoede te zijn. Gelukkig zijn tot op heden alle bezoeken zonder gevolgen gebleven. Nimmer kregen we den indruk, dat het de Italianen om ons te doen was. doch gedachtig aan het spreekwoord, een gewaarschuwd man telt voor twee, zijn we paraat Waar we reeds gevoelige materieele ver liezen hebben geleden hopen we de laatste weken van ons verblijf hier toch nog veel arbeid te kunnen verrichten, daarbij ge sterkt door het medeleven van ons Vorsten huis en het Nederlandsche volk. (Nadruk verboden) P. v. d. HONING GEMENGD NIEUWS De kolendampvergiftiging te Dirksland Een medicus schrijft naar aanleiding van de kolendampvergiftiging te Dirksland het volgende: Gedurende den dienst in de kerk te Teger- nau in Duitschland werden ongeveer 80 per sonen ziek tengevolge van kolendamp. Zuur stofapparaten konden ernstige gevolgen voorkomen. De te hulp geroepen dokter 6telde spoedig de juiste diagnose en advi seerde den dienst te onderbreken; dit advies werd niet opgevolgd, waardoor juist de pastoor een der ernstigste patiënten werd; voorts werden de kinderen het eerst ziek, daarna de vrouwen. Het is bekend, dat lichaamsbeweging en ook spreken sneller leidt tot vergiftiging; voorts dat kinderen in ongunstiger conditie zijn, omdat zij ten opzichte van hun li chaamsgewicht een grooter ademvolume hebben: verder kan de mate van vergiftiging afhangen van de plaats van het slachtoffer. De oorzaak van het ontsnappen van kolen damp was hierin gelegen, dat de kerk ver warmd werd door twee kachels, waarvan de kachelpijpen uitmondden in denzeliden schoorsteen; de kachel met de langste pi; werd ongeveer 12 uur na de andere kachel aangemaakt en het was opgevallen, dat deze slecht trok; men trachtte dit te verhelpen door eenige malen een aantal kranten erbij te doen; daarna werd met cokes bijgevuld; blijkbaar heeft toen toch een verkeerde cir culatie aanleiding gegeven tot het ongeluk. Als gevolg van het ingestelde onderzoek werden de kachels verplaatst, en de kachel pijpen veranderd; de schoorsteen werd hoo- ger gemaakt en er werd voorgeschreven dat beide kachels tegelijk gestookt moesten wor den. Het is van belang op ongelukken als dit en dat te Dirksland te wijzen, nu centrale ver warming in gebouwen wordt aangelegd, waai vroeger kachels werden gestookt. De zuinig heid mag hier de wijsheid niet bedriegen: indien gebruik wordt gemaakt van bestaande schoorsteenen, zullen de daarin aanwezige opemngen moeten worden gesloten. DE GEVONDEN BANKBILJETTEN Te Amsterdam zijn de zeven bankbil jetten van f 100.welke Dinsdagavond in een blokband-taxi gevonden waren, weer naar hun rechtmatigen eigenaar terugge keerd. De verliezer, die in de krant had gele zen, dat de bankbiljetten bij de afdeeling gevonden voorwerpen der taxi-centrale waren gedeponeerd, had zich aan de taxi centrale gemeld- De afdeeling was toen echter gesloten, zoodat de eigenaar der bankjes 's ochtends moest terugkomen. Voor tienen reeds meldden een beer en dame, die verklaarden gezamenlijk den rit in de blokband-taxi te hebben gemaakt, zich bij de taxi-centrale. De chauffeur herkende zijn passagiers da delijk en na eenige formaliteiten waren de f 700.minus een belooning naar den recht matigen eigenaar teruggekeerd. komen bij ons klimaat ge regeld voor; 1*LCUVl ïtUcU feept het product van vertrouwen. ZATERDAG 25 APRIL HILVERSUM I 1875 31. KRO-Uitzending. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO- Orkest. 1.15 KRO-Boys. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Boys. 5.15 KRO-Orkest. 6.20 Lezingen. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Voordracht. 8.00 Berich ten. 8.10 Reportage. 8.30 Gram.pl.Repor- tage. 8.45 KRO-Orkest. 9.15 KRO-Boys. 10.00 KRO-Boys. 10:15 KRO-Orkest. 10.35 Verslag v. d. Engelsche Cup-Final. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Tooneel, viool, piano en gram.pl. 2.00 „Orvitropia". 2.45 Zang. 3.15 Esperanto-uitzending. 3.35 Kamermuziek. 4.00 Lezing. 4.20 De Flierefluiters. 5.10 De Wielewaal. 5.40 Lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Film en Theater". 7.00 Gram.pL 7.15 Lezing. 7.30 Betuwsche uitzending. 8.00 Berichten 8.15 Coos en Polly Speenhof! 8.40 Fantasia. 9.15 Voordracht. 10.05 VAR A-Orkest. 11.00 Gram.pl. 11.20 Or gelspel. DROITWICH 1500 M. 10.20 Orkest. 12.20 Orkest. 1.20 Orgelspel. 1.50 Verslag Cup Final. 4.10 Gram.pl. 6.05 Welsch Inter mezzo. 6.20 Week-End-Programma. 7.05 Orkest. 7.50 Vaudeville-programma. 9.40 B BC-Thea ter-orkest RADIO PARIS 1648 31. 10.20 Orkestconcert. 3.20 Pascalorkest. 7.35 Operette-uitzen ding. 11.00—11.35 Orkest. ROTTERDAM Groote Markt 4a Telefoon 11161—14161 belast zich met alle effectentransactiën Auto- en motor-ongelukken Op het beruchte kruispunt van de Emma- straat te Zaandam met den provincialen weg AmsterdamAlkmaar is weer een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Op het oogenblik, dat een wielrijder uit de Emmastraat den provincialen weg wilde oversteken om op net rijwielpad te gaan lijden, kwam uit de richting Wormerveer een vrachtauto van de gebroeders De Fouw uit Halfweg. De vracht auto haalde, om een aanrijding te voorko men, sterk naar rechts uit, doch de wiel rijder werd geraakt en tegen den grond ge slingerd. Door deze manoeuvre reed de vrachtwagen echter het fietspad op, waar hij een andere wielrijder, die uit tegenover gestelde richting kwam, aanreed, Beide slachtoffers werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zaandam overgebracht Door de politie is proces-verbaal opgemaakt MOOIE MOLEN BEHOUDEN De mooie molen in den Huinserpolder bij Winsum (Fr.), waarvan we een fraaie foto opnamen in ons Zondagsblad van 18 April, zal gerestaureerd worden. Hierdoor blijft een van de mooiste molens in Friesland be houden. KEULEN 456 3L 11.20 Populair concert. 3.20 Vroolijk programma. 5.20 Kwintetconcert, 9.551120 Orkest koor en solisten. BRUSSEL 322 en 484 3L 322 M.: 12.30 Zigeu- nermuziek. 2.05 Gram.pl. 2.20 M. Alexys* orkest. 4.20 Gram.pl. 5.50 Pianorecital. 7.20 Omroeporkest. 8.05 HoorspeL 8.20 Omroeporkest. 9.30 Kwartetconcert 484 M.: 11.20 Zigeunermuziek. 12.30 Om» roeporkest. 1.50 Concert. 3.50 HoorspeL 4.35 Populair concert. 5.35 Zigeunermu ziek. 6.20 Pianorecital. 7.20 Klein-orkest ZONDAG 26 APRIL HILVERSUM I 1875 31. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—1L00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Ds. G. Laarman, Geref. Pred. te Hilversum. 9 30 Gramo- foonpl. 10.30 Hoogmis. 2.00 KRO-Melodis- ten. 2.30 Muzik. causerie. 2.45 Concertge bouw-strijkkwartet. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Kerkdienst (Vrij Evang.) uit Leeuwarden, Voorg.: Ds D. W. Veldkamp. 8.10 Be richten. 8.20 KRO-orkest 9.00 Twinkling Three. 9.10 Vervolg concert. 9.50 Twink- link Three. 10.00 KRO-Orkest 10.30 Be richten. HILVERSU3Ï H 301 31. 8.55 VARA. 10.W VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA 8.08 AVRO. 3.55 Orgelspel. 9.30 Berichten. OrgelspeL 9.45 l ezing. 10.00 Voor de kin deren. 10.30 Vrijz. Kerkdienst. 12.30 Catt- tabilé-orkest 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soldst. 4.10 Baarsch. meisjeskoor. 5.00 Gram.pl. 5.50 OrgelspeL 7.00 De Flierefluiters en solisten. 8.00 Be richten. 9.00 Radiojournaal. 9.15 Gram.pL 9.50 Radio-hoorkrant. 10.30 Aeoliatt orkest. 11.00 Berichten. 11.10 Aeolianr- orkest. DROITWICH 1300 3L 8.45—9.35 Kerkdienst 12.50 Trio. 1.20 Mandoline-orkest 2.05 BBC-Schotsch-orkest. 3.50 Jeugd-kerk- dienst. 4.40 Mantovani's Tipica-orbest 5.20 BBC-Militairorkest. 6.20 Commodore- Grand-orkest. 7.20 Korte kerkdienst. 7.35 Religeuze causerie. 8.20 Koorconcert. 10.05 Epiloog. RADIO PARIS 1648 3L 10.20 Orkestconcert. 11.20 Orgelconcert. 12.20 Orkestconcert 2.05 Nationaal orkest 4.20 Locatelli- orkest 6.50 Zang. KEULEN 456 3L 7.20 Gevar. programma. 9.50 Mannenkoor. 10.45 Solistenconcert. 11.20 Militair concert. 550 Concert 7.25 Orkestconcert. 95011.20 Pop. concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 Orkest- concert. 10.50 Zigeunermuziek. 12.30 Or gelconcert. 2.20 HoorspeL 3.20 Zigeuner muziek. 3.55 Zigeunermuziek. 6.20 Gram. platen 0.35 Zang. 7.20 Operetteconcert, 10.3511.20 Populair concert. 484 M.: 9.20 Zigeunermuziek. 10.20 Klein- orkest. 1.20 Orkest. 2.20 Kamermuziek. 4.20 Populair concert. 7.30 Symphoniecon- cert 9.30 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 31. 7.20 Vroo- lijke voordracht. 7.50 Gevarieerd pro» gramma. 9.50 Cembalo-duetten. De Koffiebelasting De crisisheffing op de koffie, aldus hei Huisgezin (r.k.) heeft de koffiehandelaren, die toevallig over ruime voorraden beschikken, een. voordeel in de schoot geworpen. Wie geen. voorraden van beteekenis heeft, zal straks alleen koffie kunnen verhandelen, waarop de heffinar is voldaan; hem ontgaat het buitenkansje, dat zijn fortuinlijken con current te beurt valt. Het is meer daiï zonderling schrijft bet blad, dat de regee ring het oorbaar beeft geacht zulke onge lijkheid van positie tusschen concurren ten te scheppen en dat om. wie weet voor hoe korte tijd. uilste] te krijgen van een: prijsverhooging. die onafscheidelijk aan haar maatregelen is verbonden. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 19. Of nu mijnheer Pimpelmans den koffer iu de haast niet goed gesloten had. dan wel of hij hem te hard tegen het portier had ge- stooten, vermeldt de geschiedenis niet. Maar hij sprong opeens open, en de heele Inhoud kwam op het perron terecht. De arme man sprong weer uit den trein, om zijn eigendom men op te rapen 20. Meteen werd flap! het portier dichtgegooid, de trein floot en ging er van door. „Op zooiets kunnen we niet wacaten, mijnheer!" zei de chef. en verdween in zijn bureauMet een weeanoedigen blik keek mijnheer Pimpelmans den trein na, waarin, naar hem te binnen schoot, nog steeds zijn paraplu's lagen. (Wordt Maandag vervolgd) (16 Alles sprak er van verlatenheid. Het leek er wel een soort Verzamelplaats van hyena's. Daraba keek droevig neer op da plaats, waar hij van zooveel beroofd was. En hij trok verder naar Aksoem. Overal op zijn weg werd Daraba met medelijden vervuld, als hij dien grooten nood zag van zijn volk. Verzameld bij dc heilige bron van Menelik ontmoette hij een groep blinden en lammen en raelaatschen, die allen genezing hoopten te vinden in het heilige water. De oude Hindoe-dokter had groote belangstelling voor deze zieke bedelaars en speciaal voor de beklagenswaardige melaat- schen, die vingerlooze handen uitstaken in de hoop, dc toe schouwers tot medelijden te brengen. Daraba -haalde wat zilverstukken uit zijn beurs en verdeelde die onder de bedelaars. En terwijl hij het deed legde hij hun eröarmelijken toestand aan den Hindoe uit. „Deze arme zieke landgenooten van mij zien tevergeefs uit naar een genezing door het water van deze heilige bron. Men gelooft van deze bron, evenals van alle heilige bronnen in mijn vaderland, dat haar water door een onderaardsche verbin ding regelrecht uit de rivier de Jordaan in het Heilige LanJ vloeit. Daar staat één van die gewetenlooze priesters, die zelfs van de aalmoezen, die wij deze ongelukkigen geven, nog hun buit weten te behalen." Toen de karavaan Aksoem naderde, stroomde een groole menigte menschen mot muziek, zang en dans, de poorten uit Aan het hoofd van dien optocht reed een wagen, overdekt met goud en edelgesteenten, en getrokken door, acht jonge olifanten. Onder een zilveren troonhemel, op een troon, aan welks voet vier leeuwenwelpen rusteloos heen cn weer liepen, zat Koningin Candacé. Voor den wagen dansten de minstrcelen, spelend op muziekinstrumenten en zingend: „De Leeuw van den Stam van Juda heeft overwonnen! Heil aan den zoon van Scheba, Ras Daraba!" Daraba steeg van zijn kameel af en knielde in het stof voor den wagen van de Koningin. En hij stond pas op, toen de Koningin uitriep: „Sta op, Ras Daraba. Een zetel naast mij in mijn wagen wacht U." En Daraba beklom de trappen van den wagen. Langs de brom mende leeuwenwelpen ging hij naar den zetel naast de Koningin. HOOFDSTUK XII De godsdienst van Aksoem Aksoem, de Heilige Stad der Ethiopiërs, ligt in een vallei, anderhalve mijl boven de zee, omringd door bergen, op wier toppen meestal de wolken rusten. Ver, ver naar het Zuid-Westen liggen de met sneeuw bedekte Semien-bergen. In den tijd, dat de kamerling terug keerde, waren de hellingen van de vallei, waarin Aksoem ligt, begroeid met wilde vijgenboomen. Daar beneden lagen de hutten van de inwoners. Hier en daar, oprijzend boven de toppen van het geboomte, zag men de tinnen van een heidenschen tempel, gewijd aan de aanbidding van deu zonnegod. Boven de boomen uit zag men de daken van de grooie steenen paleizen, die ver uitstaken boven de nederige hutten van de armen. De Heilige Stad zelf was gelegen op de laagste vallei-hellingen van de Aksoemati-Rivier op een punt waar twee rivieren samenstroomden, en een vlakte van ongeveer zes mijl lengte en twee mijl in breedte omspoelden, die een bijna ideale ligging bood voor. een beschutte stacL. De eerste aanblik, dien de reiziger had van de stad was ér één om nooit te vergeten. Daar in de vallei beneden stond een reusachtige tempel met geweldige steenen pilaren. Vanuit de binnenhoven, waar de priesters offerden aan steenen altaren, stegen dunne rookkolommen op. Bij den tempel stond een verzameling van vijftien groote in steen uitgehouwen stoelen, waarvan er één overdekt was door een steenen dak, gedragen door steenen kolommen. Zijn gewel dige afmetingen wezen er op, dat deze stoel dt zetel was vaa den regeerenden vorst, als hij samenkwam met zijn rechters en raadslieden. Zich uitstrekkend in de vallei, zoo ver als het oog kon zien, stond een lange rij geweldige steenen obelisken. De grootste, honderd voet hoog, stond het dichtst bij de zetel van den koning. De andere namen telkens in omvang en grootte a:. Iedere obelisk stond op een platform van graniet, en bestond uit een steenen zuil, uit één enkel blok gehouwen. Om iedere obelisk heen stonden als satellieten kleinere kolommen en pilaren gegroepeerd. Op het steenen platform van iedere obelisk stonden twee altaren. Ieder altaar had een vlakke bovenzijde waarop het offerdier neergelegd kon worden. De obelisken en de altaren waren allemaal op dezelfde manier geplaatst, zóó dat de eerste stralen van de opkomende zen, die boven de omringende bergen uitkwamen, zouden vallen op de toppey van de obelisken, die met de symbolen van de zon en de maan versierd waren. En zoo zag ook de rijzende volle'maan, uitkijkend boven de heuvels, het eerst van al hajar eigen beeltenis. Men dacht, dat de zonnegod en de god van de maan het zeker heel plezierig moesten vinden, direct als ze opkwamen hun eigen symbolen, de cirkel en de wassende maan. te zien, 's Morgens bij zonsopgang en 's avonds bij het opkomen an de maan, werden die eerste straler begroet met muziek ea gezang. En dan brak het oogenblik aan, dat de priester het offerdier de keel door sneed. Het bloed van het dier werd zorgvuldig opgevangen in gevijde vaten overeenkomstig de instellingen van Mozes. Het dier werd daarop naar den tempel gedragen en gewijd aan de aanbidding. vaD Jehova, den eenigen waren God van Israël, en daai v«j> brand op de altaren. Op deze manier werd de aanbidding van de zon, de maan sa de sterren van de gehecle natuur, zooals die overgeleverd was door de oudste voorvaderen van de Ethiopiërs. gecomhineeri met den dienst van den God van Israël, zooals die omollen'g overgeleverd was door den grooten voorvader Menelik, dep zoon van Salomo door de Koningin van Sheba. fn dezen tijd, den tijd van den kamerling van Ethiopië, had Ethiopië groote behoefte aan iemand, die het volk met tnacht toe zou spreken, zooals Paulus: „Gij mannen van Aksoem. ik zie dat gij in alle dingen zeer bijgeloovig zijt Want de stad doorgaande en Uwe heiligdomn <a aanschouwende, zie ik Uw altaren versierd met den cirkel m de wassende man, en gewijd aan den onbekenden God Deze dan, dien Gij niet kennende dient, verkonde ik IHieden." Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9