Oude Boll STADSNIEUWS ZATERDAGNUMMERS REISBUREAU LINDEMAN VRIJDAG 24 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Chr. comité voor werkloozenzorg De uitvoering van de Geref. Zancrereeni- ging .Hosanna" in de Hooglandsche Kerk ten bate van het Chr. Comité voor Werk- loozenzorg, die uitgesteld was. zal thans gehouden worden op 11 Mei a.s. Districts-Ieerlingen-commissie voor Leiden en omstreken Vanwege de dtstricte-leerlingen-eommissic voor Leiden on Omstreken in het typogra fisch bedrijf is gisteravond in de foyer van ,.De>n Burcht" een bijeenkomst belegd, waar in met eenige plechtigheid de uitreiking plaats vond van de diploma's aan gecon tracteerde handzetters- en drukkers-leer lingen, die aan het einde van hun leertijd zijn gekomen en met goed gevolg het exa men hebben afgelegd. De bijeenkomst stond, hij ontstentenis van den voorzitter, den heer S. G. v. Looy, onder leiding van dep heer R. J. Kok, controleur van de centrale leerlingen-commissie, die een kort openings woord sprak om daarna dadelijk aan de heer Koenen en Mulder te verzoeken de diploma's uit te reiken. Bijzonderheden over de cursus Bij deze uitreiking bleek, dat geslaagd fcijn als handzetter de heeren A. J. Blans- jaar, J. J. Dijkman, A. Eradus, W. Fasel, J. A. M. v. d. Gaag, J. P. J. Huisman, J. N. Kouwenberg, N. Oosthoek, G. Overes, B. Pont, F. Regeer, A. Sneeuw, G. Verlind, P. Verlooy en L. A. F. A. de Winter, als druk ker de heeren F. Legeit, B. Ouwenkerk en J. A. van Polanen, als Zetter-dirukker de heer Th v. Dijk. Niet geslaagd zijn drie hand- zetters en vijf drukkers, waarvan vier leer lingen voor de tweede maal. In de examen-commissie hadden ziitting voor de handzetters de heeren A L. Koe nen, C Haasbeek, D. J. Looman en A. G. de Mooy; voor de drukkers de heeren S. G. van Looy. P. J. Mulder Jr., J. C. Pillekers en P. M. M. Pont De heer A. W. van Steen bergen was als secretaris met de algemeene leiding der examens belast. Toespraken De heer Kok wenschte de geslaagden ge luk. Het behalen van het diploma beteekent helaas niet, dat men nu werk heeft en werk houdt De jeugd bezit echter optimisme ge noeg om de rijzende moeilijkheden het hoofd te bieden. En in elk geval staat de weg naar het bedrijf thans voor de geslaag den open. Laten zij echter de studie voor al bijhouden. Spr. bracht ook hartelijk dank aan de leermeesters en aan de leeraren van de vakcursus. De heer v. Doorn feliciteerde namens de leeraren van de vakcursus. De vakcur sus in het district Leiden heeft in den lande een goeden naam. De gediplomeerden moet ener thans aan medewerken, dat die goede naam Gehouden blijft. Blijf, aldus spr., belangstellen in alles wat er op het gebied der typografie verschijnt. Blijf trouw aan de organisatie en wordt daarvan een. werkend cn strijdend lid. De heer Wittemaar sprak namens de afd. Leiden van de A.N.T.B. en sprak de hoop uit, dat de werkgevers de jongelui nu ook verder gelegenheid zullen geven om zich in hun vak te bekwamen. Spr. dankte de leeraren van de vakcursus, die onder zeer moeilijke omstandigheden werkten, voor hun toewijding. De heer van Wijngaarden, een der leeraren van de vakcursus, besprak de moei lijkheden die de Nijverheids-onderwijswet veroorzaakte en sprak zijn hoop uit op ver betering daarvan. Na een pauze, waarin de ouders en voog den zich met het onderwijzend personeel der ambachtsschool over him jongens kon den ondf-rhoudlen .hield de heer Kok 'n eau-1 serie over toestanden in de drukkerij in vroe ger eeuwen.Aan de hand van 't boek van dr. Gabbe over dc Plantijnsche werkstede, welk boek handelt over de beroemde middeleeuw- sche drukkerij van Plantijn te Antwerpen,: vertelde spr. tal van interessante bijzonder heden over de toen ook reeds nauwkeurige regelingen en voorschriften in bet drukkers bedrijf. 1 Namens de Centrale leerlingen-commissie sprak hij tenslotte, alvorens de bijeenkomst te sluiten opnieuw woorden van geluk- .wensch tot de jongens. Laten zij alles in het werk stellen om mede te werken aan de omhoogbrenging yan het bedrijf. De drukker heeft een stnel vol wonderlijk vertoon: Hij maakt zijn vellen zwart en maakt ze daardoor schei" Om den Trianonbeker Zaterdagmiddag speelt op 't L.F.C.-terrein C.G.W. I tegen V.R.M. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek van de Chr- Har monie vereeniging, die eerot een rondgang door de stad maakt. Vertrek van de Kaas markt te 4.45 uur. Een CG.W.-Comb. verloor gisteren na een spannende wedstrijd met 1—0 van een Tona-Comb. De C.G.W.-Veteranen wonnen met 3—1 Van Politie-veteranen, Openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" Twee nieuwe bestuursleden Gistermiddag is een buitengewone leden vergadering gehouden van de Openbare Leeszaal cn bibliotheek „Reuvens met als eenig punt op de agenda dc verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Wegens vertrek uit dc gemeente heeft Ir F. C. Rauwen- hoff zijn functie als secretaris moeten neer leggen, terwijl dr. I. M. van de Vlerk zich genoodzaakt zag wegens drukke werkzaam heden het penningmeesterschap neer te leg gen. De in hun plaats door het bestuur can- didaat gestelde pereonen, mej. dr. J. H. van Lessen en de heer B. W. de Waal werden bij acclamatie gekozen. De voorzitter dr. A. A. van nijnbncli, bracht de scheidende tunc- tionarissen hulde en donlc voor het vele werk dat zij in het belang van „Reuvens hebben verricht In een na de ledenvergadering gehouden bestuursvergadering werd mej. dr. van Les sen met het secretariaat en de heer B. W. de Waal rnet het penningmeesterschap be last. Gemeenteraad De vergadering van den Gemeenteraad die op 4 Mei zou worden gehouden, is uit gesteld tot een nader te bepalen datum. De werkloosheid De dagstaat van 23 April van de Gemeen- lelijke Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 1, betonvlechters 23, betonwerkers 63. fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, gla- zenwasschers 6, graniet werkers 14, grond werkers 96, metselaars 142, opperlieden 114, schilders 76, sloopers 5, steenhouwers 2, steenbikkers 1, straatmakers 1, hulp-straat makers 4, stukadoors, witters 69, timmerlie den 228, uitvoerders 3, voegers 24, ongesch. bouwarbeiders 7. Totaal 889. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompensor teerders 15, vellenblootcrs 8, zcepfabrieks- arbeiders 5, steenfabrieksarbeiders 12-9. on geschoolde fabr.arbeiders 61. Totaal 234. Kantórpersoneel: kantoorpersoneel 93, rei zigers, colporteurs 46, winkelbedienden 32. incasseerders li, musici 7, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11, verplegers 3. Totaal 216. Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 17. kellncrs 48, koks 5. Totaal 70. Meubelmakers: beddenmak'ers 2. houtbe werkers 89, kistenmakers 6, kuipers 7, lijs tenmakers 2, mandenmakers 1, meubelma kers 30. meubelstoffeerders 9. politoerders 2, ongesch. arbeiders 35. Totaal 183 Kleermakers: kleermakers 40, kappers 9. schoenmakers 14. Totaal 63 Land- en Tuinarbeiders: bloemisten 31. landarbeiders 25, tuinlieden 22, warcnoe- ziers 11. ongesch. landarbeiders S. Totaal 97. Metaalbewerkers: bankwerkers 116. blik- bewerkers 30, burgersmeden 36, electricians 60. galvaniseurs 1, gasfitters 10, gereed schapmakers 2, instrumentmakers 6, iso- leerders 10, kcrnmakflrs 1, kettingsmerten 34, klinkers 17, koperslagers 4, lab. bedien den 4, lasschers 7, loodgieters 59, machinis ten 21, metaalboorders 7, metaaldraaiers 13, metaalschavers 2, metaalslijpers 3, mon teurs 31, pianostemmers 3, poliisters 1, pon- sers 4, rijtuigschilders 2, rijwielherstellers 13. scheepstimmerlieden 6. stokers 25, tegen houders 17, voorslaanders 12, voorwarmors 8, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 9, wagenma kers 7, ijzerwerkers 50, zandvormers 4. on gesch. arbeiders 37. Totaal 690 Sigarenmakers: sigarenmakers 7. sigaren sorteerders 3. strippers 2. Totaal 12. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 7, in genieurs 3, technikers S. teekenaars, opzich ters 16, werkmeesters 10. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 5. katoen, dtukkers 26, kluwers e.a. 8, luikers 19, plaat snijders e.a. 25, schrobbelaars 2, spinners 44 spoelers 3. staaldraaddraaiers 9, sterkers 8, strijkers 14, wevers 112, wolbewerkers 35, ongesch. textielarbeiders 56. Totaal 351. Transportarbeiders: chauffeurs 132, em- balleurs 5, expeditieknechten 26, koetsiers 18, loopknechten 43, magazijnknechten 62, schippers 105, spoor- en trampersoneel 17, wakers 9, transportarbeiders 61, losse ar beiders 453. Totaal 931. Typografen: boekbinders 35, boekdrukkers 18, hulpvakarbeiders 3, letterzetters 32, steen drukkers 2. Totaal 90. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 90, molenaars 1, ovenisten 4, slagers 62, suiker werkers 23, wijnkoopersknechten 10, zout- zieders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. voe- dirrgsmiddelenarbeiders 42. Totaal 238 Vrouwen: analysten 1, maasters 1, brei sters 3, naaisters 16, winkeljuffrouwen 15, kantoorpersoneel 28, apothekersass. 2, on- wijzeressen 5, boekbindsters 1, serveerster.» 2, strijksters 1, verpleegsters 4, teekenaris sen 1, huiselijke diensten 167, fabrieks arbeidsters 64, leerl. kapsters 1. Totaal 312. Alg. totaal 4426. 25 April 1935 3964. 26 April 1934 3082. Ben. 63 gedeeltelijk werkloozen en 93 werkverschaffing. Universiteits-Prentenkabinet Aanwinsten 1935—'36 Van 25 April af stelt, het Leidsche Pren tenkabinet ten toon een keuze 'uit hetgeen gedurende de laatste 15 maanden verkregen is door schenking en aankoop. Op het ge bied der oude kunst trekken o.a. de aan dacht een tweetal fraaie met de pen getee- kende landschappen van. Guercino, een tee- kening van Tobias Verhaecht; een album met 65 teekeningen van Leonaert Bramer. voorstellende ambachten en tafereelen uit het straatleven der 17e eeuw; een pïentvan Aegidius Sadeler naar de „Madonna met de vele Dieren" van Dürer, alsmede eenige mooie exemplaren van gegraveerde portret ten door Jonas Suyderhoef en wat historie prenten. De afdeeling moderne kunst blijkt ver rijkt met een aantal bijzonder vlotte teeke ningen en aquarel-schetsen van wijlen Isaac Israels, met prenten, proefdrukken en houtblokken van wijlen Prof. J. J. Aarts en met een serie bijzonder fraaie afdrukken van etsen van James Ensor. Ook zijn ver kregen een tweetal vroege teekeningen van Bakker Korff, twee etsen van Jozef Israels, twee van Jongkind en een viertal etsen van Matthys Maris. De tentoonstelling, die op werkdagen van half twee tot half vijf gratis toegankelijk is, blijft geopend tot 1 Juli. van ons blad met het fraaie, 12 pagina's groote ZONDAGSBLAD zijn verkrijgbaar bij: KANTOORBOEKHANDEL Fa. KOUWENHOVEN DOEZASTRAAT 37 UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JAARVERGADERING „JONATHAN" Gisteravond kwam de vereeniging tot stichting en instandhouding van een ge bouw voor Chr. belangen in wijk Hoorn te Alphen a. d. Rijn, in gebouw „Jonathan" in jaarvergadering hijeen, welke vergadering behalve door de leden mede i werd bijge woond door Ds .T. Schoneveld. Uit het keu rig verzorgd jaarverslag van den secretaris den heer J. Westmaas Jaczn., bleek, dat de exploitatie van het gebouw alleszins gunstig is geweest. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan. Blijkens het rapport der kascommissie waren boeken en bescheiden in orde bevonden, zoodat de penningmees ter decharge kon worden verleend. Tot le den der kascommissie werden benoemd de heeren S. Blom en F. v. Zalingen. Na eenign mededeelin^en van de commissie van be heer volgde stemming over toelating van nieuwe leden. Zes nieuwe leden traden toe. zoodat het ledental thans 66 bedraagt. Bii de gehouden bestuursverkiezing werd her. kozen de heer K. Verboom, terwijl in de vacatures yan G. .Verhorst cn P, van Wie- ringen werd voorzien door de benoeming van de heeren J. v. Arkel en E. Megchelse. Hierna volgde vaststelling van het huishou- reglement en sluiting. Een en an da, gewisseld door zang en orgelmu- 1 heer F. van Zalingen. He. .an de Martha-Stiohting (in richting onverzorgde kinderen) ont ving de afgeloopen maand van N. N. uit Sn eek een gift van f 450. HAZERSWOUDE ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER B. OFFFRINGA Den lsten Mei a.s. hoopt de heer B. Offrin- ga, hoofd der Chr. School op 't dorp, alhier het feit te herdenken, dat hij nu vijf- en-twintig jaar geleden bij het Chr. Onder wijs werkzaam werd gesteld. Een feestcommissie is gevormd, welke maatregolen heeft getroffen om dien dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Het voornemen is, dat de leerlingen met den jubilaris dien dag feestelijk zullen herden ken, terwijl des avonds een gezellig samen zijn in het gymnastieklokaal der Christel- School zal plaats hebben, waarbij ouders en oud-leerlingen worden verwacht EMMA BLOEMCOLLECTE De opbrengst van de gehouden verkoop het Emma-bloempje, ten bate van *t plaat selijk TBC-fonds, heeft op het dorp f 136.41 aan den Rijndijk f óO.SP/s en in totaal dus f 187.22Vè opgebracht. HILLEGOM EXAMEN E. H. B. O. Deze week werd onder leiding van Dr. Stoel uit Voorschoten en de plaatselijke ge- neesheeren Dr. H. F. ten Hoopen en Dr. J. J. Versluys, het examen gehouden voor het diploma E. H. B. O. Alle candidaten slaag den, nl. de dames W. Post, A. Post, Strijk cn T. Siebesma. en de heeren Brauckmann, Kreeft, Nieuwenhuis, Waterreus. Sanders en Hoogmoed. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW De aanvoer van jonge groente hangt bijna geheel af van het mooie weer. De wen schen daaromtrent verschillen dan ook nog al. Wanneer het werkelijk mooi, malsch lenteweer zou zijn, was de aanvoer van jonge groenten wis en zeker zoodanig ge weest en zou deze nog zoo groot zijn. dat het product in massa doordraaide. Thans waren de prijzen tot heden zeer bevredi gend. Zoo is het ook voor wat betreft de bloamenaanvöer. Met een paar dagen is cle prijs er totaal af. Begrijpelijk daarom dat de massa belanghebbende tuinders en bloem kweekers, over het weer sprekend, beweren' dat het góed weer is en dat daarentegen de nog groote groep niet direct belanghebben den steen en been klagen over het koude en gure voorjaar. Er was dezer dagen flink wat gekocht voor export, vandaar dat de jonge groen ten goed op prijs bleven; spinazie varieerde van f5.50f7.10 per 100 K.G., radijs bracht van f 2.60f 3.50 per 100 bos op, witlof ging voor f 7.40—f 12 per 100 K.G. Voor uien was minder animo. De tijd voor uien is voorbij; we noteerden van f 2.10—f 2.80 per 100 KG. Ook voor prei is weinig vraag. Ze kon niet meer dan f 0.60—f 0.80 opbrengen. Beter ging het met de waschpeen. De goede kwaliteit gaat voor f 10.40—f 16.20 per 100 K.G. Een ongekende prijs. KATWIJK AAN ZEE PROPAGANDA-AVOND K. R. B. De Katwijksche Reddingsbrigade hield gisteravond in de Zaal van Prot. Belangen een propaganda-avond, welke geslaagd mag lieeten. De voorzitter, de heer D. C. O. Boekhoven, sprak een openingswoord, hij achtte het een groot genoegen om voor de eerste maal als voorzitter van de Brigade tot zulk een groot gehoor het woord te mogen richten. Hij heette hierna in 't bij zonder welkom den burgemeester, den heer Joh. M. Schmidt en den heer P. H. van Veen van Rotterdam, propagandist van de Vereen, tot het redden van drenkelingen, tevens redacteur van het Bondsorgaan. Niet genoeg kan gehamerd worden op het groote belang, dat de gemeenschap heeft bij het bestaan van dc Reddings brigade. De K.R.B.-ers zijn paraat en oogenblikkelijk als er gevaar dreigt gaat de boot in zee, al of niet gesteund door een troep zwemmers, die redding trachten te brengen. Wat een genoegdoening is het dan, den in gevaar verkeerenden bader be houden aan wal te brengen. Vervolgens gaf spr. een opsomming van liet materiaal van de K.R.B., Lw. twee centrale tenten met inrichting en sein vlaggen, veertien rcddingshaspels, twee reddingslijnen, een werpboei, zeven jooris met anker voor muien, twintig zwemves ten, vijf seinsleutèls, vier seinlampen, twee sirenes, elf verbandtrommels, drie red- dingsvletten met wagens, vier dekens, twee draagbaren, een ijshaak, een ijsladder, vijf werplijnen, een sleepdreg, een werpdreg, twee reddingshaken. De brigade van Kat wijk staat bekend als cle best geoutilleerde brigade en toch heeft zij nog veel wen- schen. De K.R.B. is geheel aangewezen op de contributie van de leden en begunsti gers. Ook het gemeentebestuur, overtuigd als het is van het vele goede door de K.R.B. verricht, kan slechts, gezien de tijdsom standigheden, een kleine subsidie toestaan. Daarom is particuliere hulp wel in zeer sterke mate onontbeerlijk. Na dit propagandistisch openingswoord van den voorzitter, sprak de Burgemeester nog een kort opwekkend woord, waarin hij het nut van de brigade nog eens aantoon de, zoowel voor de gemeente alsmede voor dc badplaats. Van een kleine vereeniging is zij in enkele jaren uitgegroeid tot een flinke brigade, die kan bogen op schitte rende prestaties. De Burgemeester drong ook aan op nau were samenwerking rnet de N.Z.H R.M., ook hier ligt voor de K.R.B. een taak. De heer Van Veen van Rotterdam hield hierna een causerie over het zwemmen. Zwemmen is een kunst die men niet op pervlakkig moet loeren, maar grondig moet kennen. Vervolgens gaf spr een his torisch overzicht van de zwemkunst, welke hij de oude volken reeds voorkwam. En kele anecdotische voorvallen hierover bracht spr, naar voren. Iedere medicus is overtuigd van het nut van het zwemmen, Spr. toonde dit met vele citaten aan. Hien\a werd de bondsfilm vertoond, waarop aanschouwelijk het werk van de brigade werd voorgesteld, ook Katwijk ont brak niet. De heer Van Veen gaf enkele toelichtin gen hierbij. De heer Boekhoven sprak hierna nog een kort slotwoord. De K.RJB. kan op een goede avond terug zien! NED. CHR. VROUWENBOND Genoemde Bond kwam in vergadering in „Casa Cara" bijeen. Mej. Boorsma hield een causerie over: „Weezenzorg". Na ge wezen te hebben op hetgeen vroeger voor de weezen werd gedatan, wat kleeding, voe ding en verzorging betreft, vertelde spreek ster interessante dingen over het oude Weeshuis te Katwijk aan Zee. De presidente dankte hierna mej. Boor sma hartelijk voor hetgeen zij dezen avond ten beste had gegeven. Na het zingen van het Bondslied slooi mevr. Bergman deze vergadering met dankgebed. ZENDINGSAVOND In het Diaconiegebouwtje vond een Zen dingsbijeenkomst plaats. Ds. P. Pras leidde deze bijeenkomst. Na een kort openings woord door den voorzitter las de secreta ris, de heer Jac. Varkevisser, de notulen, welke werden vastgesteld. Bestuursverkie zing volgde. De aftredende heeren, ds. P. Pras en Jer. Varkevisser, werden beiden herkozen. De secretaris, de heer Jer. Varkevisser, las zijn jaarverslag voor. Dc opbrengst voor de Zending was goed te noemen. Er is veel geoflerd. De penningmeester, de heer D. Kuyt, bracht zijn financieel jaarverslag uit. De inkomsten bedroegen 1475,45 en de uit gaven 140,28. De kascommissie had alles in de beste orde bevonden. Vervolgens gaf zuster S. Siderius een vertelling over het Zendingswerk, waarin zij zes jaren gearbeid heeft te Nainggolan op Samosir, een zendingspost op een eiland in het Toba-meer (midden Sumatra). Zuster Siderius vertelde aangrijpende din gen van de 100.000 heidenen, welke op dit eiland wonen. De medische zending heeft hier handen vol werk tot bestrijding van het animisme. Dit zendingsveld beschikt over drie posten, drie zendelingen en drie zendingszusters. Doch ook hier, en dit is een verheugend feit, breekt het Christen dom door, al gaat het langzaam. Momen teel zijn er 8000 gedoopten. Spreekster eindigde haar vertelling met een opwek king tot gebed. AANBESTEDING In bijzijn van den architect, den heer D. Verloop, is gister aanbesteed het verbou wen van een winkelhuis aan de Voorstraat voor rekening van den heer J. v. d. Berg. Ingeschreven hadden C. Aankane voor 1917; T. Meijvogel voor 1530; Vooijs en Verdoes 1450; Gebr. Verloop 1433. AANGEKOCHT De schippers Guyt en Van der Plas heb ben het kustbootje Sch. 15 aangekocht. Het scheepje dat nu in de vaart ge- bracht worden onder de naam „Samen werking" K.W. 21. Ook schipper Van Riin heeft een kust bootje aangekocht, de R.O. 75. Voorheen voer dit scheepje onder Sch. 74. GESLAAGD Geslaagd te Den Haag voor het examen stuurman op stoomzëevisSchersvaartuigen Joh. van Duin, van Noordwijk. Hij leerling van de Visscherijschool alhier. VERKOOPING Ten overstaan vara, notaris mr. C. Punt van Noordwijk zijn gister de volgende per- ceelen hij afslag verkocht: perceel 1 in bod voor J 2225 afgemijnd op 2825 door A. D. den Haan (e Rijnsburg. Perceel JI in bod door M. v. d. Plas op 3200, werd niet al- gemijnd. BIJNA VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks kwart voor is het vicr-jarig zoontje van H. O. uit de Louwestraat, in 't Kanaal gevallen bij dc Zanderij. De heer Jan van Rijn, wonende Sluisweg 121, welke daar juist voorbij ging, zag nog net. dat de kleine een handje om hoog stak in het water. Gelukkig wist v. R. het ventje weer behouden op de wal te brengen. Op het politiebureau werd het van droge kleeren voorzien. Op advies van dr. Vos kon het naar huis worden ver voerd, nadat de oudere eerst van hei voor val op do hoogte waren gesteld. INVAL IN EEN CAFé De politie heeft onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer v. d. Wijngaart, een inval gedaan in een café in het Waaigat, op vermoeden, dat er wederom hazardspel gespeeld werd. De politie trof daar een aantal spelers aan. Zoowel de beide verdachten als de spelers werden voor nader verhoor haar het bureau politie overgebracht. Tegen dc onderne mers van het hazardspel zal proces-ver-, baal worden opgemaakt. KOUDEKERK UITVOERING KOUDEKERKS JEUGDKOOR Gisteravond werd op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier de. 2e openbare uit. voering gegeven door de Chr. Zangvereeni- ging „Koudekerks Jeugdkoor" onder leiding van den directeur, den heer P. de Rook te Leiden, en met medewerking van 't Dubbel- mannenkwartet „Onder Ons", alhier, mej. M. de Roode te Oegstgeest, piano, en mej. R. Gaykoma te Leiden. Ds. Odé opende met gebed en sprak een kort openings- en welkomstwoord, waarna hij den directeur de gelegenheid gaf om het rijk gevarieerde programma af te werken. Ondanks de groote moeilijkheden, vaak aan een kinderkoor verbonden, is de direc teur toch wel zeer goed geslaagd met de keuze van zijn stukken. Het programma bood afwisseling en is op voortreffelijke wijze afgewerkt Het Dubbelmamienkwartet oogstte ook zeer veel bijval en beide koren zagen zich erplicht om een paar nummers te her halen. Na afloop werden den directeur, alsmede mej. De Roode en mej. Gaykema bloemen aangeboden. Ds. Odé sprak aan het eind een woord an bijzonderen dank tot directeur en allen die. met toewijding aan de voorbereiding <ot bet welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. De zaal was geheel bezet LEIDERDORP EMMABLOEM-COLLECTE De alhier gehouden Emmabloem-colleote heelt f 72.— opgebracht. DIEFSTAL Ten nadeele van mej. J. v. d. B. is oen rijwiel ontvreemd, hetwelk op de speelplaats naast liet gebouw „Irene" was geplaatst. OPENT ZATERDAG 25 APRIL BREESTRAAT 151 TELEFOON 604 ALLES OP REISGEBIED EJj.B.O. In een vergadering, gehouden door de leden der vereeniging E.L.B.O. (Eerste Lej- derdorpsche Begrafenis-Onderneming) is ge kozen tot voorzitter de heer K. Spaargaren; tot secretaris-penningmeester de lieer L. van Egmond Jzn. en tot alg. adjunct de heer L. van Egmond Czn. Dc heer H. van der Hoogt blijft fungeeren als eerste bedienaar. NOORDWIJK DIEVEN STAAN TERECHT Voor de Ilaagsche Rechtbank hebben achtereenvolgens drie Noordwijkers terecht gestaan, die zich te Noordwijk aan diefstal hadden schuldig gemaakt, nJ. de landarbei der W. J. \V., de caféhouder C B. A. en de melkventer J. J. C. In September j.l. werd ingebroken in de villa „Fidello", waar twee damestaschjes werden vermist, en in December in het leeg staand strandhotel, waar een aantal dekens, een divankleed, enz. werden ontvreemd, waarna een bezoek werd gebracht aan de villa „De Stranddistel". A. pleegde bovendien inbraak in een con sumptietent op het R.K. Sportterrein. De verdachte C., die met A. een inbraak pleeg de in een perceel aan den Ligusterweg, stond ook terecht wegens verduistering van ongeveer tachtig gulden ten nadeele van zijn patroon. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, noemde in zijn requisitoir het café van A. een broeinest van onge rechtigheden. Door de verdachten zijn talrijke misdrij ven gepleegd' waarvan er slechts enkele zijn ten laste gelegd. Do eisch luidde tegen C. cn A. ieder V/2 jaar en tegen W. 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Tegen de timmerman van der B.- die een door C. gestolen konijn had aangenomen als belooning voor het op den uitkijk staan- werd vier weken geëischt. Uitspraak 7 Mei a.s. DEMONSTRATIE BRANDWEER Voor de leden van den Raad en het col lege van B. en W. had gisteravond een de monstratie plaats met de nieuwe brand spuit. Te zeven uur verscheen de spuit met een slangenwagen op de Weteringkade en begon men met spuiten. Eerst werd ge toond de indeeling van de nieuwe wagen en daarna begon men met spuiten, door wa ter uit de Woensdagsche wetering op te pompen, waarna van af een standpijp op de waterleiding werd gespoten. Tegen donker werden de waterstroomen met schijnwerpers verlicht, wat een aardig effect gaf. Na afloop kwam de Raad in comité- generaal bijeen. OEGSTGEEST JAARVERSLAG LEIDSCHE HOUT- SCHOOL Woensdagavond heeft de vereeniging tot Stichting en in standhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest haar jaarver gadering gehouden in de Leidsche Hout- school. Na de gebruikelijke opening heeft de sec- rttaris, dr. C. Beekenkarap, het jaarverslag over 1935 uitgebracht. Daarna üs ontleend, dat het leerlingental stijgend is. Alle leerlin gen, die toelatingsexamen deden voor H.B.S. of gymnasium, zijn geslaagd. Er zijn twee kweekei ingen met acte aan gesteld. zoodat iedere klas (behalve 4 en 5) een eigen leerkracht heeft. Voorts werden mededeolingen gedaan om trent de pogingen tot concentratie met de school aan den Endegeesterstraatweg en de samenwerking in het belang van het Chr. Onderwijs in het algemeen. Met voldoening kon worden geconstateerd dat dc Leidsche Houtschool zich in bloeien- den staat bevindt en dat zij gerust kan con- curreeren met andere Het jaarverslag werd goedgekeurd even als het financieel verslag, van den heer Bo venberg, waaruit bleek, dat het nadeelig saldo f 77.82 bedroeg (v. j. f 158.95). Met dankbaarheid werd meegedeeld, dat de vrijwillige conversie der obügatieleeniug tot 4% geslaagd is. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren Bovenberg, dr. Knibbe en de Wilde allen herkozen. Vervolgens hield het bestuurslid de heer Landmeter een referaat over Moeilijkheden en mogelijkheden voor het Chr. onderwijs te Oegstgeest Spr. constateert, dat de bevolkingsaanwas in ons vaderland zich sedert enkele jaren dalende lijn beweegt Geschat wordt c over 25 jaren Nederland zijn grootste bevol king zal hebben bereikt Het aantal school gaande kinderen daalt nu reeds en zal steeds sterker dalen. Aan inkrimping van het aantal scholen zal derhalve niet zijn te ontkomen. Het jongste. Bezuinigingswetje is een eer ste stap op den weg naar de noodzakelijke concentraties. Loopt het leerlingental der openbare scho Icn sterk terug, da.t der bijzondere scholen is tot stilstand gekomen. In dit licht mo>e4 de onderwijs-politiek van de Regeering bezien worden. Telkens klemmender komt de vraag van concentra tie (gedwongen of vrijwillig) naar voren. In Oegstgeest is thans geen sprake van gedwongen concentratie. Waar er de laatste jaren een vrij goede samenwerking was tusschen de school aan den F.ndegeesteretraatweg en de Leidsche Houtschool, blijkens de bestaande contact commissie. kon zonder bezwaar de vraag naar de mogelijkheid van concentratie be sproken worden. Dit zou moeten geschieden op den grond- lag van opheffing der bestaande vereeni- gingen en oprichting eener nieuwe vereeni ging. Wanneer «-r een principieelc bereid- erklaring zou zijn om tot concentratie over te gaan. zouden verdere punten onder het oog gezien kunnen worden. De nieuwe ver eeniging zou zich baseeren op den grond slag van Chr. Nat. Schoolonderwijs, bij wel ke organisatie beide scholen zijn aangeslo ten. Over detailpunten (plaats der school, financiën e.d.) is in dit 6tatdium nog niet gesproken. Deze punten behooren thuis bij een te be noemen studie-commissie. Het bestuur van do Hervormde school is intusschen niet bereid aan den kerke- raad der Ned. I-Icrv. gemeente te vragen RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 24 APRIL Prooera.nraa III: S.— Brussel VI.. 8.95 Ken- len, 10.10 Deutschi.s., 10.35 Pari)* R„ 12.05 Brus scl VI.. 13.20 Keulen. 14.20 Londen R.. 15.20 Pa- rlls R.. 16.20 Brussel VI., 16.60 Part)s R.. 17.03 Keulen. 10.05 diversen. 19.30 Keulen, plm. 21.15 Brussel VI.. 21.30 Keulen. 23.2o Weenen of div. Proframma IV: 8.dlvcrjcn. J.25 Londen R-, 10.20 Droltwlch. 17.20 diversen. 17.50 Droitwich. 18.10 Londen R.. 18.20 Brussel VI.. 18.50 Droit wich. 20.25 Gram.mpz. GKD, 21.55 Londen R, 23.20 Kalundborg. lands., 10.20 Partis R.. 11.20 Brussel VI.. 15.20 Keulen. 18.29 Brussel Fr.. 18.50 Brussel VI., 19.20 Keulen, 19.30 Weenen of diversen. 21.— Beromunster, plm. 21.15 Brussel VI., 21.30 Bero- mu.ister, 21.50 Berlijn. Programma IV. S.diversen, 9.35 Londen R., 12.2o Droi'wlch. 14.20 Londen R.. 1610 Droit- rscn 17.50 Londen R., 2. i of Agenda Woensdag 22 tot on met Vrijdag 21 April. Nutsgebouw, bazar ten bate van het Leidsck dierenasyl. Donderdag 23 en Zaterdag 25 ApriL Col lecte ten bate van de toevlucht van Chr. Jeugdhulp. BOLL& DUN LOP 3.75 SCHIEDAM of deze het verband tusschen kerk en school los wil maken, en dus de be staande vereeniging op te heffen. Van die zijde wil men een der detailpun ten eerst uitgemaakt zien. De concentratie pogingen zijn dus mo menteel vastgeloopen. 't Gevaar voor concurrentie der beide scholen is thans niet denkbeeldig. Dit is te meer te betreuren omdat dc strijd in Oegstgeest moet gericht zijn tegen het open baar onderwijs, met één gezamelijk front. Concurrentie zal de positie van het Chr. onderwijs ter plaatse terugdringen. Spr. besluit met den wensch; dat de sa menwerking zoo spoedig mogelijk zal her steld worden. Uit de bespreking, die hierop volgde, bleek duidelijk, dat de aanwezigen het eterk be treurden, dat de samenwerking spaak dreigt te loopen, en dat het bestuur van de Hervormde school zelfs niet bereid is, de principieels vraag onder bet oog te zien, en mede te werken aan een voorloopige studie-commissie. SASSENHEIM ZELDZAME ONDERSCHEIDING Gisteren verwierf de fa. Warnaar en Co. N.V. alhier een eerste klas getuigschrift op de Bloemenkeuring te Haarletn voor Nare. Barri Saturnus, welke onderscheiding slechts bij hooge uitzondering verleend wordt. OPENBARE VERKOOPING Gisteren had ten overstaan van notaris F. G Engelberts, van Hazerswoude, de ver- kooping plaats van twee woonhuizen aan de Molenstraat alhier, welke gezamenlijk in bod waren gezet voor f 4100. De koop werd afgemijnd door den heer H. van Tol te Lisse, welke kooper werd voor i 4700. VOORSCHOTEN TAVENO Gisteren hield Taveno (strijkorkest) haar jubileum-uitvoering. De voorzitter, de heer Verkerk, opende met alle aanwezigen welkom te heeten en me. moreerde het 10-jarig bestaan der vereeni ging. Het programma, dat geheel in de lijn van dezen avond was. werd in alle opzichten keurig uitgevoerd. Het geheel stond onder leiding van den dirigent den heer Joh. Hazes. AANRIJDING Gisternamiddag had een aanrijding plaats op den Leidscheweg nabij het Internaat Berenstein, die wonderlijk goed afgeloopen is. Mej. R. D. reed met haar fiets daar ter plaatse en werd door een bestelauto aange reden, met het gevolg, dat zij van de fiets geslingerd werd, doch gelukkig terzijde van den weg op een stuk open grond terecht kwam. Na van de schrik te zijn bekomen kon zij haar weg vervolgen. WOUBRUGGE HET K3UDE WEER Het buitengewoon koude weer van de laatste dagen is voor de veehouders een schadepost. Het vee moet te lang op stal blijven en al stonden de weilanden er in het eerst gunstig voor, het gras vermindert nu snel. Bovendien heeft het vee, dat met de eerste mooie dagen naar buiten werd gedaan, thans veel te lijden van de koude, tengevolge waardoor reeds eenige koeien aan de kopziekte zijn bezweken. GEVONDEN VOORWERPEN Aan de secretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent de volgende gevonden voor werpen: een damespolshorloge een dames hoed en een damestasch met inhoud. EIER VEILING Aanvoer 3500 eieren. Prijs kipeieren f 2.40 f 2.70, eendeieren f 2f 2.15 per 100 stuks Kaas 2632 cent per K.G. De ellende voor de verkeers- omlegging onder Alfen a.d. Rijn Wegens herstelling aan de Gouwebrug aan den Hooge Rijndijk is hot verkeer Lei den—Utrecht van hedenmorgen 6 uur af, omgelegd over de Lage Rijndijk tusschen Alfen en Zwammorriam. Reorls oen half uur na de omlegging duikelde een groote ben- rine-auto van de Matic in een sloot naast de weg. Het verkeer \va» volkomen ge stremd daar een twintigtal auto's elkaar niet konden passeoren. Helaas zijn het juist regendagen waardoor de wegberm zeer drassig is. Kan hier van Rijks-, Provincie- of Gemeentewege in deze dagen niet voor goede regeling gezorgd orden?,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6