VRIJDAG 24 APRIL T936 r TWEEDE BLAD PAG. 5 1 Ds. A.de VoogdNed. Herv. predikant te Delft, herdacht zijn 25-jarig D's. J. K. F'. Mantz, Ned. Herv. predikant te Chariots (Rotterdam), Een der concurrenten voor den zeilwedstrijd over den Atlantischen Oceaan, van ambtsjubileum. De jubilaris met zijn gezin temidden van hel hul- herdacht eveneens zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris temidden de Bermuda-eilanden naar Cuxhafen, welke op 1 Juli a.s. aanvangt, het Duitsche digingscomité tijdens de receptie. van den familiekring. jacht „Roland von Bremenbij 't van een der werven te Bremen van stapel loopen. Onze Sigarenindustrie SUMATRA ZANOBLAD 0£ ONOVERTROFFEN 3siGAA* Nog steeds Hollands beste 10 cents sigaar ONDER COLLEGA'S Mijlpaaltjes Sigaren Wat zijn die lekker! yr. Zeer verklaarbaar uit de beste tabakken en... HANDWERK product. LEGAAT NATIONAAL ZEEMANSFONDS Het Nationaal Zeemansfonds maakt met dankbare erkentelijkheid melding van een legaat van ƒ500, vrij van rechten en kosten, dat de heer F. A. H. Vellekamp aan deze stichting heeft vermaakt. DE BELANGEN VAN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN Een commissie benoemd Te Amsterdam is gisteren een verga dering gehouden van de Commissie van Ad vies inzake bestrijding der werkloosheid, waarin de belangen van de Amsterdamsche haven besproken werden. De Voorzitter van de Kamer van Koop handel, de heer Gottfr. H. Cr one heeft eer uitvoerig betoog gewezen op de lelijke toestand van de Amsterdam sche haven. Zooals reeds bekend is, is weer nieuwe verlaging van de verschillende gemeentelijke heffingen in de haven in voor bereiding. Zelfs indien zou blijken, dat de gemeentelijke financiën deze nieuwe offers eigenlijk niet kunnen dragen, dan komt het Spr. noodzakelijk en verantwoord voor, dat de Rijksschatkist de gemeente daartoe in de gelegenheid stelt. Immers aan de schrik barende achteruitgang moet paal en perk worden gesteld, zelfs indien dit zware offers kost. Schrikt men voor de laatste terug, dan ziet Spr. alleen een verdere opdroging van het havenverkeer, met alle gevolgen van dien. De Voorzitter der Commissie beantwoord de het betoog van den heer Crone en zeide o.m. dat het gemeentebestuur vast besloten is,, tot de uiterste grens van het financieel mogelijke te gaan, om aan deze gevaren het hoofd te bieden. Echter is het een feit dat Amsterdam reeds aan de grens van zijn financieel kunnen is gekomen. Om de voor genomen vermindering van kosten door te voeren is vóór alles noodig dat het overal in den lande, en vooral ook bij de regeering doordringt, dat de haven van Amsterdam ook is een nationaal belang. Dit is geen bede om hulp, zegt Spr., doch een beroep op de Vaderlandsliefde in den besten zin des woords. Leunen op de rijks schatkist behoort niet tot de specifiek-Am- sterdamsche eigenschappen, doch zonder ijkshulp kan Amsterdam alleen den concur rentiestrijd tegen havens, welke in andere landen als een nationaal bezit worden be schouwd, niet volhouden. Naast deze rijkshulp zal Amsterdam doen i moet worden. Daartoe stelt Spr. I De dienstweigeraars te Veenhuizen Een request over de behandeling Een aantal ouders van dienstweigeraars, die in de Rijkswerkinrichting te Veen- huizen werden of worden gevangen ge houden, hebben een request gezonden aan den Minister Aan Justitie, waarin zij uit voerig de h. i. aldaar heerschende verkeerde toestanden onder de aandacht van dezen bewindsman brengen. Gewezen wordt o.a. op het ontoereikende broodrantsoen, het eenvormige en op den duur geestdoodende der opgedragen werkzaamheden en het op leggen, zonder voldoende redelijken grond, van disciplinaire straffen. De medewerking van den Minister wordt gevraagd om deze misstanden uit den weg te ruimen. Het landgoed „Petrea" te benoemen uit de heeren P. C. Adrian, Gottfr. H. Crone, D. P. D. Fabius, P. R. Fenenga, D. Goedkoop Dzn, D. Hudig L-J.zn. en A. de Ruyter, aangevuld met den directeur der handelsinrichtingen, Ir. L. Boogerd, waaraan als secretaris Mr G. C. Spruyt, referendaris van de afdeeling handelsinrichtingen, toegevoegd zal worden, van welke commissie Spr. verwacht, dat aan haar speurend en waakzaam oog niets, wat de Amsterdamsche haven weder tot bloei brengen kan, zal ontgaan. Dr. F. M. Wibaut Toestand nog steeds zeer zorgwekkend De toestand, van Dr F. M. Wibaut blijft bij voortduring zeer zorgwekkend, meldt het „Volk". Verergeren doet het ziekteproces de laatste dagen niet, maar van eenige verbe tering is ook niet de minste sprake. De pa tiënt is niet meer in staat van het maat schappelijk gebeuren kennis te nemen. Prov. Waterstaat in Overijssel Hoofd-ingenieur-directeur gaat heen Bij den heer A. van Linden van den Heu- vell, hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat in Overijssel, bestaat het voornemen om binnenkort, na een meer dan 30-jarigen staat van dienst, zijn ambt neer te leggen. Bij beschikking van de Ministers van Landbouw en Visscherij en van Financiën is het landgoed „Petrea" te Wapenveld onder de Natuurschoonwet 1928 gerang schikt. Het is voor het publiek opengesteld op vertoon van wandelkaarten, welke kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij den eigenaar die op het landgoed woont, en bij den heer J. van Huffelen, hoek ZwolschewegMolen weg te Wapenveld. HET N.J.V.-JONGENSKAMP VIJF-EN-TWINTIG JAAR Meer dan 1500 jongens hebben er genoten Het jongenskamp van het Nederlandsch ■Tongelings Verbond, tegenwoordig gevestigd in Oud-Leusden, zal dit jaar 25 jaar bestaan, een feit waarop waarlijk wel eens de aan dacht gevestigd mag worden. In 1911 werd het kampwerk op zeer be scheiden wijze begonnen in Hoenderloo, la ter was er ook in Leersum nog een afdee ling, maar het werd pas goed, toen in 1927 het mooie kamp in Oud-Leusden, temidden van boscli en hei ingericht werd. Aangezien men liet terrein daar voor 25 jaar in erf pacht kon krijgen, bestond er geen bezwaar tegen den bouw van een houten „Kamp- schuur". die-liet werk zeer ten goede kwam. Welk een verschil van vroeger! In Hoenderloo begon men het eerste kampje met 7 jongens, thans komen er in Leusden jaarlijks 400 a 500. verdeeld over vier peri oden van een week, genieten van het leven in de vrije natuur. Zoodoende hebben in de kwarteeuw van t bestaan meer dan 15.000 jongens uit alle dee- len van het land de kampen bezocht. Niet al deze jongens waren lid van een bij het N.J.V. aangesloten vereeniging Het Ned. Jongelings Verbond verleent n.ï. ook aan an dere jongens van 1215 jaar gastvrijheid en verricht zoodoende in zekeren zin een mooi evangeliseerend werk. Ter eere van het jubileum wordt een keu- rig, frisch vouwblaadje in een oplaag van 10.000 exemplaren verspreid, waarin een en ander over de Leusdensche kampen verteld wordt. Eén van de belangrijkste dingen is wel dat de prijs verlaagd is en thans f6,50 Voorts worden als kanipdata vermeld do vier weken van 20 Juli—15 Augustus. To. deze enkele mededeelingen moeten wij ons beperken. Wie echter meer wil weten, wende zich tot het Bondsbureau, Singel 53, Amsterdam! Opening werkkamp „De Kemperberg" Gistermiddag heeft de officieele opening plaats gehad van het werkkamp „De Kem perberg" te Schaarsbergcn nabij Arn hem, welk werkkamp is gesticht op initia tief van de diocesan en-bond „Dc Jonge Werkman". Zeer vele autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. Onder andere heb ben het woord gevoerd de heer Meyer de Vries, hoofdambtenaar van het Dep. van Sociale Zaken, en Mr. H. P. Marchant ,ens het bestuur van de stichting „De Hooge Vèluwe". Papieren voor Luxemburg Ook een vervallen pasPoort is voldoende Het ministerie van Buitenlandsclie Zaken brengt ter algemcene kennis, dat de Luxem- burgsche regeering zich bereid heeft ver klaard, om, behalve een geldig bewijs van Nederlanderschap of een geldig Neder landsch paspoort, ook een vervallen Neder landsch paspoort als voldoende legitimatie papier voor de toelating van Nederlanders Luxemburg te beschouwen, mits niet meer dan 5 jaren verstreken zijn sinds den datum waarop dat paspoort ongeldig is geworden. Een vliegveld te Leeuwarden De Staatscourant van gisteren bevat een K. B., waarbij is bepaald, dat ten behoeve van den aanleg van een luchtvaartterrein aan het Keegsdijkje in de gemeente Leeu warden ten algemeenen nutte en ten name der gemeente Leeuwarden eenige perceelen ter gezamenlijke grootte van ruim 5Vz H.A. zullen worden onteigend. ROFFELRIJMEN HET OUDE LIED De Lentein haar winterjas Schrijdt langzaam over 't groene gras, Verschuilt zich als een rillend kind Voor hagelslag en noordenwind. En toch, haar vriendelijke lach Legt op het veld van dag tot dag Steeds sterker tint, steeds blijder kleur, Al stélt de kou ons nog teleur De tuinder heeft zijn geld, zijn zweet, Zijn mest, zijn zorg aan 't veld besteed Hij heeft het glas gelegdl, gedekt Zijn nacht gekort, zijn dag gerekt, Hij denkt niet meer aan zijn gemak Hij baaierde van bak tot bak, Kroop elke dag van plant tot plant, En zie: de sla is in het land! Hoera! daar is de eerste sla! 'k Eet élke dag weer sla! zegt pa, En ma zegt pa van harte na: Ik eet niet anders meer dan sla! De tuinder veilt, de tuinder lacht: 't Gaat beter dan hij heeft gedacht! Haast is hij een gelukkig mensch Wacht eventjes!daar is de Grens! Daar, over onze grens, ach ja, Daar lusten pa en ma ook sla, Maar buurmans baas zegt: Stop, [meneer! Het geld is op! ik moet niet meer De eerste sla, zoo blij verwacht En naar de veiling heen gebracht, Draait dóór! Het is het oude lied. Is nou de mensch goed snik, of niet? (Nadruk verboden.) LEO LENS. De crisisheffing op koffie Vragen van den heer Tenlings Het Tweede-Kamerlid Teulings heeft aan de Ministers van Landbouw, van Handel, van Koloniën en van Financiën een groot aantal vragen gesteld over de heffing op koffie. Aan bet slot vraagt de heer Teulings of de Regeering bereid is te overwegen, deze crisisheffing op koffie, waaraan zoo vele groote en zeer ernstige bezwaren "zijn ver bonden, te beëindigen, door den eventueelen steun aan de koffiecultures in Ned.-Indië. welke met desse heffing zou worden beoogd, te plaatsen in het kader van algemeene steunverleening, in welken vorm dan ook, aan de Ned.-Indische volkshuishouding. Ook vraagt de heer Teulings, of hier door niet een last op ons volk wordt gelegd, die in wezen het karakter draagt van een belasting, zoodat deze heffing langs den weg eener normale belastingwetgeving vol gens artikel 175 der Grondwet had behoo- ren te loopen. BELANGRIJKE BOEKENVEILING In Mei a.s. zullen de bibliotheken van wijlen Mr J. Gerritz, wethouder te Haarlem en van Prof. H. Sinzheimer, hoogleeraar te iAmsterdam door antiquariaat P. A. Heme- ryck (A.T. Kleerekoper) Amsterdam in vei ling worden gebracht. Onze Schoenindustrie Kinderschoenen y WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES HUGGET IDEALE SCHOENWAS De aanschaffing van pantserauto's Tweede Kamer gepasseerd? In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over een suppletoire Defensiebegroa ting betreurden vele leden, dat de Minister tot een bedrag van f 1.534.000 uitgaven heeft gedaan, zonder dat de Kamers daarvan te voren kennis droegen. In het bijzonder had deze grief betrekking op eefi aangevraagd bedrag voor pantserauto's. Naar het oordeel dezer leden had de Kamer in dc gelegenheid moeten zijn ge weest, zich over de wenscheüjkheid van de aanschaffing van pantserwagens uit te spreken zonder daarbij voor een voldongen feit te staan. Enkele leden vroegen of het juist is, dat voor plaatsing bij het korps poli tietroepen alleen in aanmerking komen Roomsch- Katholieken en Antirevolutionairen. Zij zou den het betreuren, indien de Minister hier op een bevestigend antwoord zou moeten geven. Van de bollenvelden Hyacinthen cn loipen in volle bloei De bollenvelden beginnen thans in volle kleurenpracht te komen. De hyacinthen staan thans in vollen bloei, terwijl ook de tulpen, niettegenstaande het koude weer der laatste weken, gaan bloeien. De tulpen zullen nog wel enkele weken volhouden, doch volgende week zullen reeds veel hyacinthen-velden van de bloemen .worden ontdaan, zoodat een bezoek vooral in de eerstvolgende dagen wordt aangeraden Het gepavoiseerde s.s. „Bah het eerste schip van de nieuwe scheepvaartverbinding tusschen Rotterdam en De stations der ondergrondsche te Parijs zijn van 'n nieuwe verlichting voorzien, welke een veel helderder, licht geeft, Oslo. Gisteren bracht burgemeester Drooglecver Fortuyn een bezoek aan dit schip. 'jan de tot dusverre bestaande verlichting. Een overzicht van een der verlichte stations.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5