llifuwr lotted)* (ümirnut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken vrijdag 24 april 1936 15e Jaargang no. 5763 voornaamste nieuws Bommen boven Midden-Nederland FISK crisis-publicaties abonnementsprijs: Pci kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ASbrrtcntitprijjen: Van I tot 5 regelsI.I71/» Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 EJke regel meerf 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 ZEER ERNSTIG VERSCHIJNSEL Het was te venvachten, dat de ongeken de en hevige werkloosheid ook indirecte gevolgen zou hebben voor de Joonstandaard. Ook het stevigste collectief contract en de hechtslc organisatie is niet in staat het loon op peil te houden, wanneer duizenden om werk bedelen en er werkgevers zijn, die van de omstandigheden denken te profi teered In de bouwvakken deed zich al geruime tijd het verschijnsel voor, dat werklooze vaklieden, die wegens gezinsinkomsten bui ten de steunregeling vielen, zich voor half geld of minder aanboden en menig ongeor ganiseerde patroon of particulier maakte er gebruik d.w.z. misbruik van. Nu is er echter nog iets bijgekomen, dat nog veel bedenkelijker is. Onder de leuze de jongeren aan werk te helpen, heeft hier en daar een textielfabriek jeugdige werkloozcn aangenomen tegen sterk gereduceerde loonen, maartege lijkertijd oudere, volwaardige arbeiders ontslagen. Een schoenfabriek (indertijd hoog gepre zen in de roode pers) heeft dit voorbeeld gevolgd en thans lezen we, dat de Ivwatta- fai .eken genoodzaakt zijn om de zelfde middelen toe te passen, omdat an ders de concurrentie met een Rotterdam- sche fabriek van genotmiddelen onmogelijk is vol te houden. De directie der Kwattafabriek deelde aan de N.R.C. mee, dat bedoelde Rotterdamsche fabriek haar productie tegen ongelooflijk lage prijzen op de markt werpt en toch nog winst maakt. „Bij balansvcrgelijking bleek dat het prijsverschil geheel en al een gevolg was van de loonfactor, aangezien de Rotterdam sche industrie bij een gelijk aantal arbei ders slechts 45 pet verloonde van wat door de andere industrieën werd betaald." Onderlinge concurrentie maakte het on mogelijk om door middel van de wet op het verbindendverklaren van ondernemers overeenkomsten dit euvel tegen te gaan. En nu zit er voor de andere fabrieken niets anders op, dan het treurige voorbeeld te volgen. Treurig voorbeeld, waait „in de toe komst zal het loon loopen van 5 op li- jarige leeftijd tot 10 op 21-jarige leeftijd, waarna men verder op dit loon blijft staan of vervangen wordt door een 14-jarige. Bij een verhouding 20-80 zullen immers slechts zeer weinige jeugdige arbeidskrachten een plaats als volslagen arbeiders krijgen." Niet alleen zullen dus de arbeiders, die in de Jsracht van hun leven staan, bij het leger der werkloozen ingedeeld worden: maar voor de jongeren is er ook geen toe komst meer. Slechts enkelen zullen eer loon gaan verdienen, waarvan een gezin behoorlijk kan leven. Kan de Regeering dit zonder meer laten passeeren? Men weet, hoezeer wij tegen overheidsingrijpen op dit terrein gekan' zijn; maar indien zich werkelijk noodtoe standen openbaren zooals bij de huis industrie dan geldt tot op zekere hoogte „nood breekt wet" en zal lijdelijk toezien ontoelaatbaar geacht moeten worden. Niet alles wat concurrentie-zucht bedenkt, is geoorloofd. Slechts een achttal letters in het artikel uit Indië Hou Zee zal men in het vlug schrift van Dr. Hylkema tevergeefs zoeken. Zes maal wordt n.l. in het hierboven af gedrukte citaat gesproken over het woord van Christus. En even zoovele malen vindt men bij Dr. Hylkema: Het Woord van Christus. En waar Indië-Hou Zee in de laatste regels van het citaat spreekt over een onoverwinnelijke liefde en een blijven de kracht, leest men bij Hylkema van een onoverwinlijke Liefde en een blijvende Kracht Het woord of het Woordliefde of Liefdekracht of Kracht. Vergissing of correctie?" Ja, dat is zeker een merkwaardig ver schijnsel. Terwijl wij opzettelijk en zonder afwijking steeds schrijven over het Woord van God, zien wij menigmaal, dat anderen, doch geheel onopzettelijk blijkbaar, geen hoofdletter bezigen. In het door Do Banier aangewezen geval echter is iets opvallends. De man, uie het citaat overschreef, heeft al dan niet opzettelijk, de hoofdletter door een kleine letter vervangen. Daar spreekt een menta liteit uit De Banier zegt het zoo: „De verwisseling van w en W is op zich zelf genomen, een bagatel. Maar de man. die buigt voor het woord van Christus, geeft zich daarmede gevangen aan geestesrichting, die hoogstens de naam van Christelijk humanisme verdient Hij wil wèl het woord, niet het WOORD. Wel het Christendom, niet den Christus. Wel wal vroomheid, wat braafheid, wat burgerzin, wat sociaal gevoel, wat maatschappelijke orde, wat onderwerping aan gezag... maar niet de erkenning van zonde en oordeel, zonder welke al die goede dingen van hun eonig juiste en eenig mogelijke grondslag beroofd worden. Is hij niet Christelijk? Hij is het niet! Dat is een vreeselijk woord. Het moet nochtans gezegd." Dat oordeel is hard en in strijd met wat in de omgangstaal christelijk, maar dan liefst ook zonder hoofdletter, gene wordt. Christelijk in de Schriftuurlijke zin des woords is echter niet hij, die het Woord Gods niet hooger aanslaat dan een ver heven menschenwoord. „Want het woord is iets anders, soms zelfs heel iets anders dan het Woord." De nieuwe bur gemeester van Voorschoten De heer M. F. 5 e r k h o ut, gem.- ecretaris van Uit- loora, werd oemd tot burge- neester van de ge- ïeente Voorschoten. >eze nieuwe ïemeester behoort ot de Anti-Rev. Partij. Internationale Arbeidsconferentie De Nederlandsche afvaardiging Bij Kon. Besluit van 16 April 1936 werd de afvaardiging van Nederland naar de 20e zitting der Internationale Arbeidsconferentie, elke 4 Juni a.s. te Genève zal bijeenkomen, Is volgt samengesteld: Benoemd werden: a Tot afgevaardigden der Nederl. Regee ring, tevens voorzitter der afvaardiging, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Min. van Staat Mr. A. M. Joekes. b. Tot afgevaardigde van, de Nederl. werk- govers Mi'. A. N. Molenaar, alg. sècr. van het Verbond Nederl. Werkgevers. c. Tot afgevaardigde van de Ned. Arbei ders H. Amelink, secr. van het C.N.V., pen- ningm. van het Int. Chr. Vakverbond. d. Tot technische raadslieden van de re- jeeringsaf ge vaardigden: L II.. W. A. A. Martens, insp. Ie kl. bij de arbeidsinspectie in Ned.-Indic; 2. mej. Mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het dep. van Soc. Zaken; 3. ir. N. C. Winkel, insp. van den arbeid. c. Tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: 1. G. F. Evelein, chef van de soc. econ. afd. der N.V. Philip's Gloeilampenfabr. te Eindiho- en: 2. Dr. H. Kolkman, voorz. van de A'Ig. ereen. van rubberplanters ter Oostkust van Sumatra. f. Tot lechnische raadslieden van den af gevaardigde voor de arbeiders: 1. E. Kupers, voorz. van het N.V.V.; 2. P. J. S. Serrarens, bestuurder van het R.K. Werkl. Verbond in Nederland, secr. van het Int. Chr. Vakver bond. Centrale Werkplaatsen Een vergadering van commissieleden en leiders te Sliedrecht Op het Raadhuis te Sliedrecht vond een vergadering plaats van commissieleden en leiders van Centrale Werkplaatsen in Ne derland. De volgende gemeenten waren vertegen woordigd: Apeldoorn, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, Dordrecht, Helmond, Heerlen, Krimpen a. d. IJsel, Leerdam, Lek- kerkerk, Nijmegen, Papendrecht, Ridder kerk, Rotterdam, Sliedrecht, Tilburg, Vel- sen. Wormerveer en Zwijndrecht. Voorts waren aanwezig het dagelijksch gemeente bestuur van Sliedrecht, de heer Draayer, per 1 Mei benoemd als directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening en de heer De Graaf, rijkscontroleur voor cultureele werkloozenzorg. De leiding van deze vergadering was in handen van burgemeester ir. H. Popping. De notulen der laatste in Breda gehou den vergadering werden vastgesteld. Over verschillende punten betreffende de arbeid, do resultaten en de propaganda der Centrale Werkplaatsen werd van ge dachten gewisseld, waarbij duidelijk naar voren kwamen de groote moeilijkheden bij, maar ook het groote nut van deze arbeid voor de jeugdige werkloozen. Bijzonder werd gewezen op de propa ganda voor de Centrale Werkplaatsen daar deze nog te weinig bekendheid hebben bij de werkgevers. De heer De Graaf, rijkscontroleur voor cultureele werkloozenzorg aan het Depar tement van Sociale Zaken, hield op deze vergadering een korte inleiding over het z.g. twee op één-stelsel. Dit stelsel bedoelt in bedrijven waar behoefte bestaat aan jonge werkkrachten, er in plaats van één twee te plaatsen en dan elk dezer jeugdige werkkrachten vijftig procent van den te verrichten arbeid te laten doen. Spr. wees er op, dat, wil het plan slagen de volle Gistermiddag bracht minister Colijii een. bezoek aan de Mannierskazenie te Rotterdam Van links naar rechts: minister Colijn, schout bij nacht Bosch en kolonel Dorren (de commandant van de mariniers). Deze fot o werd genomen bij het verlaten der kazerne. medewerking der werkgevers noodig is als ook het contact met de Centrale Werk plaatsen. Spr. noemt enkele plaatsen waar met dit stelsel reeds proeven worden ge nomen. Nadat de plaats was vastgesteld waar de volgende vergadering, ongeveer Juli 1936, zal worden gehouden, dankt de voorzitter de aanwezigen voor de aangename discus sie op deze vergadering, waarna hij de bij eenkomst sloot Leerdam in nood Naar aanleiding van het bericht omtrent de Leerdamsche glasfabrieken, dat wij gis teren op de eerste pagina publiceerden, ver zoekt de regeeeringspersdienst ons opname van het volgende: De voorstelling van zaken,die den indruk wekt alsof het optreden der regeering zich in de kwestie Leerdam totdusverre zou hebben beperkt tot het weigeren van haar medewerking bij invoerbeperking, moet ge heel in strijd met de juiste toedracht wor den geacht Tot twee maal toe zijn door de Regee ring saneeringsvoorstellen gedaan, die te vens in het belang waren van de geheele glasindustrie, doch die op bezwaren van Leerdam zijn afgestuit. De aangelegenheid heeft bij voortduring de aandacht van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart Nadere meddeelingen kunnen in het be-, lang der zaak op het oogenblik echter niet worden gedaan. Homoeopathie in Nederland Op 17 Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Vereeniging tot Bevordering der Homoeopathie in Nederland werd opgericht. Dit feit zal in een buitengewone vergadering te Utrecht worden herdacht. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Luchtvaartbeschermingsoefeningen boven Midde n-N ede rland. Te Amersfoort is de voorjaarsvergadering gehouden van de Vereen, van Ned. Ilerv Stichtingen voor Zenuwen Geesteszieken De Gemeenteraad van Rotterdam heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der. Begrooting. Te Haarlem zijn vier beruchte inbrekers gearresteerd, die een kluis met 25.000 in het belastingkantoor trachtten te openen. In Palestina blijft de toestand uiterst gespannen. De heer P. van den Honing schrijft over zijn ervaringen in Abessinië. Op bet Zuiderfront in Abessinië wordt hevig gevochten. Graziani's leger rukt langzaam voorwaarts. Groote verliezen aan beide zijden. Hevige aardbeving in Kwantoeng. De wederwaardigheden van den Duitschen gezant te Cairo, die vermist werd. Iedereen naar Vroom Dreesrnann, zie „VERGISSING OF CORRECTIE" Onder deze titel lazen wij in De Ba nier, het Christelijk Algemeen Weekblad voor Ned.-Indië een artikel, dat wij hier beknopt willen weergeven. De redactie begint met een citaat uit „Indië-Houzee" van 27 Februari 1.1, Dit citaat luidt aldus: „Zie, dat is Fascisme! Het Zuiver Fas cisme luistert naar het woord van Christus, dat spreekt van geven, van zelfverloochening; dat wij in de wereld gekomen zijn, niet om gediend te woe den, maar om te dienen. Het woord, dat spreekt van offervaardigheid. Het woord dat spreekt van 'n vaste grond der dingen, die men hoopt, en een bewijs der zaken, die men niet ziet. Het woord, dat hen zalig noemt, die vervolgd worden om der gerechtigheid wil en tegen wie de menschen liegende alle kwaad spreken. Het woord, dat zegt, dat het onrecht nog erger zal worden, maai' dat wij des ondanks hebben- te volharden. Het woord, dat zegt, dat geen mensch en geen volk alleen voor de moeilijkheden staat, want dat er een onoverwinnelijke liefde is én een kracht, die met hen zal zijn al hun dagen en tot de voleinding der wereld." Een merkwaardig stuk moet dit genoemd worden, omdat het niet en nóg merkwaar diger, omdat het wèl origineel is. Een raadsel? Neen! „Het artikel is, blijkens de onderteeke- ning. geschreven door v. d. S. Dat is niet waar Want van het gansche opstel is nog geen woord uit de pen van dezen, ons ove rigens onbekenden, schrijver gevloeid. Het is niet anders dan een woordelijk excerpt uil hpt vierde hoofdstuk van de vijfde druk van Dr. C. B. Hylkema's geschrift: „Het Nedcrlandsch Fascisme Wat het is, wat het leert en hoe het geworden is". Oefening op groote schaal in Utrecht en het Gooi Groote stad volkomen in duister Onze Utrechtsche redacteur schrijft: De groote luchtbeschermingsoefealins,, welke gisteren heeft plaats gevonden in niet minder dan 61 gemeenten, waar onder de westelijke helft der provincie Dordrecht, de gemeente Woerden in Zuid Holland en een aantal Gooische gemeen ten, mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Het verloop van dergelijke oefeningen is bekend uit de streek-oefeningen, welke de Utrechtsche reeds vooraf gingen. Aange nomen werd. dat twee eskaders vliegtuigen, elk zeven en twintig machines tellende, op twee verschillende plaatsen vanuit Brabant de Lek overkwamen en op de stad Utrecht aankwamen. Daarbij werden al de andere deelnemende gemeenten ook „aangedaan" door de vliegtuigen. Interessante oefeningen In tal van gemeenten waren interessante oefeningen geënsceneerd, waardoor de hulp diensten alle in actie konden komen. Brand weer. E.H.B.O. enz. hadden een taak te ver tillen en op de bureaux van de hoofden van den luchtbeschermingsdienst in de ver schillende gemeenten, heerschte volop span ning tijdens de oefening toen de radiobe richten doorkwamen over de nadering der vliegtuigen. De Commissarissen der Koningin in de drie provincies hebben zich des morgens op de hoogte gesteld van de voorbereidingen in de deelnemende gemeenten in hun gewest In Utrecht werd de middagcefening bijge woond door Z. Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, -oorts door den Commissaris der Koningin, jhr ma- dr L. II. N. Bosch Ridder van Ro senthal. den burgemeester van Utrecht, mr dr G. A. W. ter Pelkwijk; generaal b. d. Prins, hoofd van de luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg; generaal P. H. de Rid der, territoriaal bevelhebber van Gelderland en Oveiïjssol e.a, Bommen op Utrecht Aangenomen werd, dat brandbommen ge vallen waren op de gasfabriek en gasbom men bij do Kromhoutkazerne, terwijl deze kazerne in brand geraakt was, welke brand niet door de militairen gebluscht kon wor den, waarom de garnizoenscommandant om assistentie vroeg. In de Emmakliniek was een hulpzieken huis ingericht voorzien van een gas-sluis, waarin de gaspatiënten eerst konden wor den ontsmet, voor ze .werden opgenomen. De oefeningen hadden een vlot verloop. Des avonds was het probleem de verduistering van de stad Utrecht Voor bet eerst bij dergelijke oefeningen was een der vier groote steden van ons land erin opgenomen. Tien minuten voor tienen werd de gaheele straatverlichting gedoofd. Het was toen op de straten aardedonker; hier en daar, op zeer ge vaarlijke punten, was een afgeschermde stormlantaarn geplaatst, waardoor het verkeer ziiclx eenigermate kon oriën- teeren. Op den Domtoren bevonden zich de auto riteiten, zooals de Commissaris der Ko ningin, de Burgemeester, militaire autori teiten en enkele hoofdambtenaren, 't Bleek, dat de verduistering zeer goed was, hoewel het toch de vraag zal zijn of een stad als Utrecht wel volkomen onvindbaar te maken zal zijn voor do vliegers. Over het algemeen heeft de bevolking uit stekend voldaan aan het voorschrift om een licht uit de woningen te doen stralen. Reportage uit de lucht t de richting Utrecht kwam het K.L.M- vliegtuig „Nachtegaal", bestuurd door Vi- rulv. Aan boord hiervan bevonden zich o.a eeniee technici van de Nederlandsche Sein- toestellenfabriek en van de A.V.R.O., als mede de heer W. Vogt, die voor de eer ste maal in ons land uit het toestel zelf een reportage zou geven van de oefe ning en van de waarnemingen, die uit de lucht konden worden gedaan. Daartoe had de N..S.F. in de cabine van de ..Nachtegaal" een reportage-zender ingebouwd, die werkte op een golflengte van 55 meter met zend-energie van 20 Kilowatt en gehoord kon worden binnen een straal van 30 K.M. Kortegolf-ontvangers bij de Phohi te Huizen en in de Avro-studi'o te Hilversum ontvin gen het gesprokene en dit werd verder ge leid over den omroepzender. Daar beschikte men over een zender op een golflengte van 300 meter, die in het vliegtuig zeer goed ontvangen werd, zoodat kruisgesprekken mogelijk waren en dan ook eenigc malen plaats vonden. De opgeschoten jeugd maakte van de ge legenheid gebruik om op straat de verduis tering te bewonderen. Een enkele maal moest de politie optreden als de jongens te luidruchtig waren. De avondoefeningen Als avondoefeningen waren do volgende ounten aangenomen: Nicolaaskerk in brand geraakt door brandbommen, op straat voor het Oogüjdersgasthuis Rasgewonden, brand bommen op het Maliebaanstation. Het ver loop van de avondoefening was als des middags, met dit verschil, dat ze nu moei lijker was door de duisternis, tengevolge waarvan de gewonden opgezocht moesten worden. De verduistering was over het geheele ge bied zoover mogelijk doorgevoerd. Zoo waren alle trams en autobussen in het donker, waren de treinen verduisterd, wa ren de lichten van de sluiswerken bij Vrees wijk, de aanleg van den nieuwen weg bij IJsselstein. van de groote fabrieken, die des nachts doorwerken te Maarssen en andere vertichte punten gedoofd, zoodat het gebied yauit de lucht een gansch anderen aanblik hood dan wanneer de gewone avondver- liohting intact is. In alle gemeenten bestond bij de bevol king vee', belangstelling voor deze oefenin gen. Een ongeluk Tijdens de 's middags gehouden oefening is te Huizen een vrij ernstig ongeluk ge beurd Dp ongeveer twintigjarige Westland, employé bij de gemeente-lichtbedrijven, had tot taak een losse patroon tot ontploffing te brengen. Dit moest het neervallen van eeu hom uit een der vliegtuigen voorstel len I-Iij begaf zich per motorfiets naar de aangegeven plaats, om er door middel van een batterij via een lontkoord, contact te maken met het projectiel. Ongelukkiger wijze kwam dit contact te vroeg tot stand, met het gevolg, dat YVest'and door den ont- ploffenden patroon aan de hand werd ge troffen. De middenhand werd openge scheurd. Nadat door den dokter van een nabijzijnde hulppost assistentie was ver leend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Bussum overgebracht. DE AMBULANCE UIT ADDIS ABEBA VERTROKKEN EEN BOODSCHAP VOOR 'T NEDERLANDSCHE VOLK Vier maanden vol avontuur achter de rug Dr. Winckler, de leider van de Neder landsche Roode Kruis Ambulance in Abes sinië, heeft tegenover den correspondent van het A.N.P. te Addis Abeba voor vertrek naar Djiboeti een boodschap voor het Nederlandsche volk overhandigd.. Dr. Winckler verklaarde: „Wij hebben vier maanden vol avontuur achter den rug, waarin wij veel goed werk hebben verricht. Wij zijn blij gelegenheid te heb ben gehad hulp te verleenen en wij vinden het jammer, dat wij-zoo overhaast moeten vertrekken". De ambulance heeft uit Den Haag een telegram ontvangen, waarin vermeld stond, dat zij zich naar Djiboeti moet begeven, waar een Nederlandsch vrachtschip gereed ligt, dat de leden der ambulance naar het vaderland zal terugbrengen. Vrijdagochtend heeft de Ambulance de Abessijnsche hoofdstad verlaten- In den trein naar Djiboeti hadden behalve de leden der ambulance eén groot aantal Europeanen plaats ge nomen. Toen het gezelschap zich reeds op het station bevond, vloog een Italiaansch vlieg tuig boven de stad. Een enorme menigte bevond zich aan het stsation om getuige te zijn van hot vertrek van den trein naar Djiboeti. De menigte bleef kalm en ver toonde geen enkel bewijs van ongerustheid. De Reisbelasting Bezwaren van het bedrijfsleven De Kamer van Koophandel ..Beneden- Maas" heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met bezwaren tegen de Reisbelasting, voorzoover deze het bedrijfsleven treft De K. v. K. verzoekt de Tweede Kamer haar stem tegen het onderhavige ontwerp, voor wat het zakenverkeer met het buitenland betreft te verheffen, subsidiair aan te drin gen op een zoodanige omschrijving van het begrip beroepsreiziger (artik'.l 2 lid 4), dat ieder, die zich voor zaken op reis begeeft daartoe gerekend kan worden en voorts te bewerken, dat de scheidslijn, welke tusschen Nederland en de Overzeesche Gewesten wordt getrokken, komt te vervallen. AUTOBANDEN ZM« BUITENGEWOON De bezetting I9i4-'l5 van fort Honswijk Een herdenkingsplan De oud-bezetting 19141915 van het terliniefort Honswijk hoopt in 1939 het 25-jarig bestaan te vieren van hare kame raadschappelijke eenheid en saamhoongheid. Tot dit doel is een plan ontworpen dat beoogt de oprichting van een symbolisch gedenkteeken, dat de vorm zal krijgen van een monumentale poort, welke tot opschrift zal dragen het jaartal ,.1914"' en de woorden ..Eenheid, saamhoorigheid en paraatheid tot handhaving en bescherming van recht nationale onafhankelijkheid". Op Hemelvaartsdag zal de oud-bezetting een vergadering tot vaststelling van de wjjze van werken houden, waarin tevens het uit voerend comité zal gevormd worden. Minister Deckers zal het eere-voorzitter- schap bekleeden. Het secretariaat voor dit „Honswpk's alge een herdenkingsplan voor 1939" is geves tigd te Zeist, Prof. Lorentzlaan 64. LAND- EN TUINBOUW Jaarvergadering der Centrale Landbouw-Onderlinge Te ^Amsterdam is onder voorzitterschap van den heer P. Hiemstra te Utrecht de iaat: lijksche algeroeene ledenvergadering gehou den van de vereeniging „De Centrale Land bouw-Onderlinge", bedrijl'svereeniging inge volge de land- en tuinbouwongevallenwet 1922. Alle elf afdeelingen der vereeniging waren vertegenwoordigd. Aan het jaarver slag over het boekjaar 1 November 1934 t/m. 31 October 1935. hetwelk door de vergade ring werd goedgekeurd, ontleenen wij het iolgende: ïij de vereeniging waren aangesloten per 31 October 1935 32003 werkgevers, terwijl 3193 patroons persoonlijk vrijwillig verze kerd waren en 1577 leden voor hun kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelnamen. Het door.de gezamenlijke leden, uitbetaalde loon bedroeg over het bedoelda boekjaar bijna 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeni ging aangegeven 9231 ongevallen, waarvan 16 gevallen met doodelijken afloop. Van de ze laatste gevallen gaven er 9 aanleiding tot het. toekennen van renten aan nagelaten be trekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en eventueel nog toe te kennen blijvende renten worden op gebracht ruim f 35.000. Handel in groenten en fruit De Nederlandsche Groenten en Fruitce^- trale maakt bekend, dat bij een aanvraag om erkenning als handelaar in gewassen van den tuinbouw, het overleggen van een verklaring, waarbij «en derde afstand doet van zijn erkenning als zoodanig, voortaan geen waarborg geeft, dat het verzoek zal worden ingewilligd. Ten einde teleurstelling te voorkomen, wordt dezen aanvragers in hun eigen belang aangeraden geen grentenwinkel. veritwiik of anderen handel in tuinbouwgewassen over te nemen, noch zich in het bezit te stellen van een afstandsverklaring, alvorens zij zich bij de Centrale er van hebben ver gewist, dat deze hen als handelaar in ge wassen van den tuinbouw zal erkennen. Jaarvergadering der ZuiveLOnderLinge Ten kantore van de Coöp. Vereeniging ..Centraal Belang" te Amsterdam, werd on der leiding van den heer M. Anema ie Wolvega. de jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden van de Zuivel-Onder- linge, afdeeling van de vereeniging „De Cen trale Landbouw'-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over bet boekiaai- 1 November 1934 tot en met 31 O. - tober '35 blijkt, dat de Zuivel-Onderlinge bij bet einde van het boekjaar 210 leden had. met. een jaarloon van f 4.625.920. Het leden aantal van de C.L.O. beliep bij het sluiten van het boekjaar 32003 met 'n jaarloon van bijna 50 millioen gulden. In hett verslagjaar warden bij de Zuivel- Onderlinge aangegeven 521 ongevallen. On gevallen met doodelijken af loon kwamen niet voor. Het totaal aantal ongevallen voor rekening van de C.L.O. bedroeg 8376. TWEE BOEKEN VAN EEN MENSCHENKENNER BIJ UITNEMENDHEID! WEATHPRHFAD, HET SEXUEELE LEVEN beheerscht door PSYCHOLOGIE EN RELIGIE 3e druk; 6e duirendtal, Geb. f 3.50 WEATHPRHEAD, PSYCHOLOGIE EN LEVEN Met voor- woord van Mr. Roel Houwink. (Juist verschenen) Geb. I 3.50 VERKRIJGBAAR IN IEDEREN BOEKHANDEL ERVEN J. BIJLEVELD - UITGEVERS - UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1