ïtflGOJ) MSS 'CACHETS donderdag 23 april 1936 derde blad pag. 9 EERSTE KAMER Begrooting Werkloosheids- subsidiefonds aangenomen Regeeringsreglementen Suriname en Curasao Wettelijke regeling der afbetaling Bescherming tegen luchtaanvallen van 22 April 1936 Vergadering Overzicht Veel hebben wc over de senatoren-bijeen- kbmst van Woensdag niet te zeggen. De herziening van de Regeeringsreglemen ten voor Suriname én Curasao nam niet veel tijd in beslag. De ter sprake gebrachte pun- ton hadden met de ontwerpen weinig direct verband. Bij oc begrooting voor het Werkloosheids- subsidiefonds hield de heer de Zeeuw een vrij afgezaagd speech je; hot ware waardiger geweest, indien althans hij dit onderwerp niet had besproken op een wijze, waarbij een cuidclijke heenwijzing naar Rotterdam niot ontbrak. Rotterdam heeft op dit punt zeker geen klagen. De regeling van het afbetalingswezen ging er vlot door. De N.S.B.-fract.ie gaf door een carricaturale typeering van het afbctalings- bedrijf blijk van ondeskundigheid. Nieuws is dat echter niet. De heer de Gijselaar schijnt geon enkele naturalisatie meer met rust te kunnen la ten. Gelaten ondergingen Kamer en Minis ter zijn beschouwingen. Na de pauze kwam het wetsontwerp: be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen aan de orde. Reeds van 's morgens af toonde daarvoor eèn aantal leden van den Alg. Ned. Vrou- wenvredesbond belangstelling. Haar geduld werd wel zwaar op de proef gesteld en bleef bovendien geheel onbeloond. Niemand heeft aan de opvattingen van deze organisatie, <lie in het wetsontwerp iets afschuwelijks ziet, ook maai' eenige aandacht geschonken. Zelfs niet Prof. v. Embden, al reed hij weer een wonderlijke schaats. Hij betoogde togen en stemde ten slotte voor uit het motief: iets is heter dan niets. Zoo tusschen de druppeltjes door gaf hij bovendien als zijn irieening te kennen, dat er voor herri na het vervallen van de nationale ontwapening uit het vrijz.-dem. program wezenlijk eigenlijk niets veranderd is. Als nu de daad maar be ter wordt dan de theorie, gunnen we hem zijn abstracties gaarne. Het viel minister de Wilde niet moeilijk het beschermend karakter van de voorge stelde maatregelen aan te toonen. Met oorlog in offensieven zin hebben ze niets te ma ken; wel bedoelen ze de burgerij op te voe den tot bescherming tegen eventueele lucht aanvallen, die helaas nog steeds tot de mo gelijkheden moeten worden gerekend. Rede lijkerwijs kunnen daartegen geen bezwaren worden ingebracht en nog moeilijker gewe tensbezwaren. De Kamer deelde blijkbaar deze beschou wingen en nam zonder stemming het wets ontwerp aan. De dames konden haar huise lijke plichten weer gaan vervullen en de Ka mer ging uffeeri Tia vooraf nog de vocni-' ging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin te hebben gesanctioneerd. Verslag (Vervolg) Aan de orde was na de rust de Prof. v Embden (v.d.) achtte den be- schermingsdienst. tegen luchtaanvallen van weinig beteekenis. Het is een militair ap paraat. Tusschen de bedrijven door werd betoogd, dat het wegvallen van de nationale ontwa pening in het vrijz-dem. program niets be- teekent voor de zaak zelf. Den heer v. Emb den althans deert deze wijziging niet. Beschermingsoefeningen maken z.i. ons volk murw voor nieuwe defensie-uitgaven. Toch zal voor het w. o. worden gestemd, omdat alLhans eenige bescherming wordt geboden en dat met het oog op luchtaanval len in ieder geval iets betér is clan niets. De zaak is bovendien in handen van verstan dige menschen. De heer de Marchant et d'Ansem- hou rg stemde in met de bedoeling van het wetsontwerp. Wie moet echter het beschor- mingswerk leiden? De leiding moet hij De fensie zijn. want luchtaanvallen behooren tot den oorlog. Gemoedsbezwaren kunnen hier niet gel den: het gaat om de bescherming van het heele volk. Het verzet heeft met gewetens bezwaar weinig te maken, wel met anti-na tio'nale en communistische bezwaren. Oefeningen moeten krachtig kunnen wor den doorgevoerd en de kosten der luchtbe scherming behooren door Defensie te wor den gedragen. Minister dc Wilde merkte op, dat het wetsontwerp valt buiten de directe be moeiing van Defensie, al heeft dit departe ment omtrent enkele technische punten te adviseeren. De bedoeling is leiding te geven aan. wat onder de bevolking reeds werkt en leeft. Een defensiedebat behoeven we thans niet te voeren. Defensie is primaire nationale plicht. Thans gaat het om afweermaatrege- icn, om bescherming tegen een eventueelen luchtaanval, liet gevaar daarvoor bestaat. Daarmee moet iedere verstandige regeering rekening houden. De organisatie der zaak moet van de ge meenten uitgaan. De kosten voor normale gevaren komen ten laste van de gemeenten; voor de gemeenten met grooter gevaren ko men ze ten laste van het Rijk. Bij de beschermingsmaatregelen wordt ge bruik gemaakt van wat bestaat: brandweer, geneeskundige dienst, enz. Nu geen defensiemaatregel is voorgesteld, Is het standpunt van oen heer de Marchant et d'Ansembourg volkomen onjuist, dat cen traal de onkosten moeten worden betaald. Verkeerde propaganda voor bepaalde ar tikelen zal niet geduld kunnen worden. De oefeningen behoeven gee-n militairisti- sche gevoelens aan te wakkeren. Wij zijn een vredelievend vólk, maar weten niet of er hooit moer oorlog zal zijn. Te vreezen is gezien den aanleg van het menschelijk hart van wel. En daarom behooren we op onze hoede te zijn. We hebben ons te oefenen om in tijd van gevaar paraat te zijn. Dat kan niemands moraliteit bederven. Bezwaren om aan overheidsvoorschriften ten aanzien van déze zaak te voldoen kun nen er zijn, maar het kunnen moeilijk gewe tensbezwaren zijn, tenzij zulke bezwaarden overtuigd zouden zijn, dat zij door gehoorza men in strijd met Gods geboden zou dén ko men. Zouden er zulke bezwaarden zijn, dan zal daarmee moeten worden gerekend. Z. h. s. werd het Wetsontwerp aange nomen. Hetzelfde geschiedde met de De vergadering werd' gesloten. De nieuwe Kruiser „De Ruyter" Het vlaggeschip van M. A. de Ruyter „De Zeven Provinciën" Bij de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam ligt H.M. nieuwe kruiser .,de hoyter" gereed voor zijn eerste proefvaart. De heer J. C. M o 11 e m a, oud-luitenant ter zee, was bereid om voor de Nederlandsche pers een techni sche beschrijving te geven van de proef tocht, welke 27 April a.s. zal plaats vinden. De heer Mollema liet hieraan echter voor afgaan een uitvoerige levensbeschrijving van den grooten vlootvoogd der republiek. Michiel Adriaansz. de Ruyter, naar wien de nieuwe kruiser genoemd is. Deze interessante levensgeschiedenis vinden onze lezers in ons Zondagsblad van 2 Mei as. De heer Mollema voegde er ook aan toe een schets van de Ruyters beroemd geworden admiraalschip „De Zeven Provinciën" en deze beschrijving laten wij hier volgen, want vergelijking van beide schepen zal den lezer beter dan wat ook, het verschil tusschen een oorlogsschip uit de Gouden Eeuw en van de moderne tijd duidelijk maken. De Zeven Provinciën dan, is evenals onze gloednieuwe De Ruyter, aan de Maze ge bouwd door twee „bijzondere" scheepstim merlieden, de voorloopers dus van de twee eenheid Wilton-Fyenoord. Het .schip was ongeveer 55 Meter lang, 14 Meter breed, 5 Meter hol en viel „treffelijk van maaksel en uitermate wel bezeild" uit; het zal met harde wind misschien wel 9 knoopen hebben geloopen. "Iet was bemand met 475 koppen en met bronzen kanonnen bewapend. Het borg 44000 Amsterd. ponden buskruit, zijn zware ponders verschoten 15 pond buskruit per In de zomer van 1666 kreeg het schip met De Ruyter aan boord zijn vuurdoop in de Vierdaagsche Zeeslag. In de ongelukkige tweedaagsche slag ver loor het al zijn zeilen en masten, maar het droeg De. Ruyter de Medway binnen in het volgend jaar. Het werd zwaar lek geschoten en deerlijk gehavend bij Solebay in 1672 en na de slag bij Kijkduin viel het de Maze binnen, ver sierd met zijden vlaggen en wimpels, wap perend van top. In 1683, het heeft zijn Meester lang over leefd, toonde het teekenen van ouderdom, de bewapening werd verminderd en het werd tot gewoon oorlogsschip gedegradeerd. Wij Hollanders waren blijkbaar te nuchter om het evenals Nelsons Victory voor den nazaat te behouden. De Z,even Provinciën heeft zijn laatste strijd gestreden bij Kaap La Hogue (1694), het hoofd van de Linie; na de overwin ning is het vrijwel ontredderd Portsmouth binnengesleept en na gerepareerd te zijn in Holland teruggekomen en toen.... voor „sleet" verkocht. De nieuwe kruiser Hoe anders dan dit slagschip der 17e eeuw et er onze kleine kruiser uit. De is 170.8 M. lang, meer dan 3 maal zoo lang als de Zeven Provinciën, maar ongeveer even breed (15.6 M.) en steekt even diep (4.9 M.l. Maar de De Ruyter wint het met de aart, die 32 knoopen worden moet. Hij zal bemand worden met 432 koppen en zijn 7 kanonnen van 15 c.M. zouden de 80 an de Zeven Provinciën binnen de minuut het zwijgen kunnen opleggen, om maar te zwijgen van zijn 10 mitrailleurs van 40 m.M. mitrailleurs van 12.7 m.M., waartegen onze met enterbijlen en cortelassen gewapen de voorvaderen, die zoo op enteren belust waren, geen „slag aan den bak" zouden krijgen. Aan munitie draagt de De Ruyter rond 130.000 K.G. mede, enfin tusschen snelvuur- patronen en kogels en kruit gaat de verge lijking heelemaal niet op. En danalles op de Zeven Provinciën, behalve de mannen, was van hout, alles op de De Ruyter is van staal en ander hard metaal. Nu ja, de De Ruyter is een weerlooze baly tegen de vecatmonsters der groote mo- gerdheden, maar als zijn mannetjes bekeerd zijn tot het ijzer hunner voorvaderen en zijn commandant en officieren inspiratie putten uit de prachtige kopergravure van den Zee held in de kajuit, het werk van twee oud zeeofficieren, dan kan het Ruytertje tenmin ste een insect met een scherpe angel worden, die als hij maar genoeg broertjes, krijgt, den bullebak, die onze mierenhoop wil verstoren, pijnlijke builen kan bezorgen. Volledigheidshalve vermelden wij nog even dé anoere na a xngenoo te n - voorgangers van onze nieuwe kruiser. Bekend zijn een linie schip van, 1778 met 68 stukken, gevolgd in 1804 door een met 90, gesloopt in 1822. Het derde met 80 stukken is gebouwd in 1806 en gesloopt, in 1818. De merkwaardigste De Ruyter is wel die, welke in 1831 op stapel is gezet en na tweemaal gewijzigd te zijn, eindelijk 'in1853 van stapel liep als stoomfregat; het diende tot 1860. Da? volgde een stoomfregat in 1876, later her doopt in Koningin Emma, nadat een nieuw schip, in 1879 gebouwd, zijn naam geërfd had Het pantserschip De Ruyter, welks aanbouw de vader van den commandant van de nieuwe kruiser hielp verzorgen, dateert van 1900. In 1925 liep de torpedojager De Ruyter van stapel, die zijn naam en scheepsklok, hem geschonken door het Gemeentebestuur van Vlissingen, aan het nieuwe schip heeft moe ten afstaan en nu Van Gendt heet. BINNENLAND Wederinvoering van tollen Eeu1 noodgedwongen maatregel De commissie van beheer uit. de gemeen tebesturen van Heerenveen. Opsterland, Smallingerland en Tietjerksteradeel vooi* den weg Heerenveen—Drachten—Bergum— Quatre Bras, heeft te Beetsterzwaacr vergaderd en besloten, bij de kroon een concessie-aanvrage in te dienen voor weder, invoering van de zeven tollen op dezen weg In 1928 zijn de tollen, uit de opbrengst waar van het onderhoud van den wee werd be. koètigd, opgeheven, nadat van .het rijk de toezegging was verkregen, dat de weg op het rijkswegenplan zou worden gebracht en grondig'verbeterd zou worden. Van deze verbetering is tot dusverre niets terechtge komen en de commissie ziet geen kans met de geringe haar ten dienste staande gelden den weg in een behoorlijken staat te houden Daarom heeft zij thans besloten, de tollen op dezen weg weer in te voeren. NED. VEREENIGING VAN CHR. HANDELSREIZIGERS EN HANDELS AGENTEN De, N.C.H.V. hoopt Zaterdag 25 April des morgens 10 uur haar achtste algemeene jaar vergadering te houden in café-restaurant ..Den Hout", Bezuidenhoutscheweg, DeD Haag. Na begroetingswoord namens de afd. Den Haag en openingswoord van den vereeni- gingsvoorzitter volgens de huishoudelijke werkzaamheden en behandeling van voor stellen. o.a. van een bestuursvoorstel, om de uitgave van de N.CH.V.er met ingang van Juli 1936 voorloopig te 6taken. Ds J. C. Houtzagers. van Voorscho ten hoopt te spreken over; „Onze ver houding tot de stoffelijke goederen". De heer D. C. van Stempvoort, van Vlaardingen, hoopt te declameeren. Neem eiken Vrjjdag en Zaterdag een SLS.S.-cachet ter Inwendige ztrivering. Gtj kunt niet gezond blU^en, als van dag De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende «ptjs- tot dag zich ln Uw Ingewanden vergiftige vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel- afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n len. Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. r Tenslotte begint Ge U „zoo mi en „zoo lusteloos" te gevoel krijgen van allerlei onprettige 1 zonder dat Ge beseft, waar Ge gaat U'n ander menecb voelen. G«bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-oohtend voor het eerst eens lekker friech en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want M.S.S. - cachets: Maken Schoon Schip Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 13 stuks ln koker slechts 60 cent. De Federatie van Schoenfabrikanten hééft de met de werknemers gesloten collectieve arbeidsovereenkomst opge zegd. De Rijksbemiddelaar, prof. rar Aalherse, heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan een drietal schoenfabrieken te Drunen. Gistermiddag heeft de generaal-majoor G. N. Nauta Pi e ter, commandant van de tweede divisie, die den militairen dienst met pensioen verlaat, in dfi Willems kazerne te Arnhem afscheid genomèn van de officieren van den staf van de twee de infanterie-brigade, van den plaatselijken staf en van het achtste en negentiende re giment infanterie, alsmede /an de reserve officieren, die tijdelijk onder de wapenen zijn. gemengd nieuws TRAMBOTSING TE AMSTERDAM Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes is op het Damrak te Amsterdam een motorwagen van lijn elf op een bijwagen van een tram van lijn zestien gebotst. Een controleur kreeg een snijwonde onder het oog. Per auto van den G.G.D. werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Inmiddels ondervond het tramverkeer tij dens het spitsuur, waarop het ongeval ge beurde, groote vertraging. Om twintig minuten over zes was de stag natie op, het D.amrak verdwenen, en door verschilende trams bij den Dam op te hou den en om het Paleis te leiden, was te ze ven uur het normale tramverkeer geheel hersteld. GEHEIRIE DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Assen hebben belastingambtenaren en marechaussee een inval gedaan in een per ceel aan de Kloekhorststraat, bewoond door H. H. Men vermoedde dat daar een geheime distilleerderij was ondergebracht. Dit ver moeden bleek Inderdaad juist te zijn. Een compleet distilleertoestel werd in beslag ge nomen. Tegen H. H. werd proces-verbaal op- HOOG WATER Tengevolge van den veelvuldigen regen val van de laatste dagen begin de Maas weer te wassert De was bedroeg in de laatste 24 uur 14 c.M. De peilschaal wees Woensdag morgen 1153 -f N.A.P. aan. VAN ONZE ADVERTEERDERS Zeepbereiding VAN GRONDSTOF TOT EINDPRODUCT Van de Lever's Zeep Maatschappij N.V. te Vlaardingen, ontvingen wij haar nieuwe uitgave, inhoudende een beschrijving, met vele fraaie foto's en moderne foto-montage verlucht, over de zeepbereiding van grond- stof tot eindproduct. Dit interessante boekje over zeepberei ding is op aanvrage voor ieder gratis ver krijgbaar bij de Lever's Zeep Mij., afd. Re clame. Postbus 695, Rotterdam. Het zal onze huisvrouwen zeker wel in- teresseeren ook eens op deze wijze met haar tröuv/é helpers in de huishouding kennis te maken, maar ook voor leerlingen van H.B. en M.U.L.O. scholen lijkt dit boekje VRIJDAG 24 APRIL HILVERSUM I 1875 RL Algem. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schrift!e» zing. 8.15—9.30 Gram.pl. 1050 Morgen dienst door Ds. W. Seinen, Ger. Pred. te Baar o. 11.00—12.00 OrgelspeL 12.30 Ensemble Van der Horst. 250 Chr. Lec tuur. 3.003.45 Sopraan en piano. 4.00 Pianorecital. 4.45 Amsterd. Kamermuziek- kwartet. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-orkest 9.00 Lezing. 9.30 Ver volg concert. 9.55 Berichten. HILVERSUM O 301 IVL 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 1L00— 12.00 VARA. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht 1050 Gram.pl. 10.45 Operetteconcert 12.00 Cantab i lé-orkeat 2.00 Voordracht 2.30 Omroeporkest 5.00 Voor de kinderen. 550 VARA-orkest. 7.00 Causerie. 7.20 De Ramblers. 8.00 Berich ten. 8.05 Causerie. 8.30 Pianoduetten, 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. DROITWICH 1500 IVL 1050 Orkestconcert. 1255 Philh. strijkorkest 2.20 Orkest en soliste. 355 E. Colombo's orkest. 455 John Reynders' orkest. 5.20 Berichten. 5.50 Pianorecital 6.10 Lezingen. 750 BBC-Symphonie-orkest 8.25 Muzikale causerie. 9.40 Kwintet RADIO-PARIS 1648 RL 1155 Orkestconcert. 150 Gram.pL 3.20 Kamermuziek. 4.50 Or kestconcert 8.05 Gevar. programma. KEULEN 456 RL 11.20 Omroeporkest 1255 Werag-Kamer-Orkest. 3.20 Gevar. pro gramma. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.t 1150 Zl- genermuziek. 4.20 Omroeporkest 750 Om roeporkest en zang. 855 Hoorspel. 9.10 Omroeporkest 95010.20 Trioconcert 484 M.: 1150 Kleinorkest. 4.20 Voordracht en piano-recital. 455 Cello en piano 550 Trioconcert. 655 Zang. 7.20 Voor Oud- Strijders. DEUTSCIïLANDSEXDER 1571 RL 750 Om- roeporkesr. 8.20 Koor- en orkestconcert, 9.40 Causerie. 9.50 Viool en piano. zeer geschikt om Iets over practlsche zeep bereiding te leeren. Voorts kunnen wij nog melden, dat de Directie van de Sunlight fabrieken gaarne gezelschappen ontvangt. die het bedrijf weriscben te bezichtigen, wanneer zulk een bezoek vooraf wordt aangekondigd, waarbij tevens aan de bezoekers het bovengenoemde boekje als blijvende herinnering wordt aan geboden. Koopt Nederlandsche Waar Een piopaganda-affich De Nationale Propaganda-Commlssie, die onder het devies „Koopt Nederlandsche Waar dan helpen wij elkaar" een cam. pagne voert tot het propageeren van de pro- ducten van de Nederlandsche Industrie en Handel, en zendt ons een nieuwe affiche. Het origineel is zeer suggestief en in frisse he kleuren gedrukt. De sprekende lijnen van de opgaande schoorsteenen met hun rookplui men io rood. wit en blauw uitgevoerd geven buitengewone „actie". Voor fabrikanten, maar ook voor winkel» zaken stelt de Commissie op aanvraag gaar ne een exemplaar van deze affiche ter be» schikking. Aanvragen kunnen worden gericht tot het Secretariaat van de Nationale Propaganda- Commissie voor Nederlandsch Fabrikaat, Badhuisweg 145, Den Haag. U steunt met het ophangen van zoo'n affiche, het mooie werk van de Propaganda-Commissie en helpt haar nader tot het doel: weer wel» vaart -te brengen in alle Nederlandsche ge zinnen. (15 Daraba keek vol aandacht toe, toen de Hindoe een paar blaren uitzocht. Daiarop draaide hij van de lange vezels van een klim plant een soort koord. En eindelijk verzocht hij den kamerling met hem mee te gaan naar den boom. Een kleverig, stroopeng vocht vloeide uit de insnijdingen, die hij gemaakt had. Dat vocht verzamelde hij op een blad, dat hij op de wonde op Daraba's schouder legde. Daarop bedekte hij alles met de blaren, dje hij uitgezocht had, bond 't vast met het koord, dat hij van vezels gedraaid had, en liep een paar stappen achteruit om het geheel op een kleinen afstand beter te kunnen bewonderen. „Uw wond zal spoedig genezen, meester zei de Hindoe vol vertrouwen. Daraba, die nu al voelde, dat de pijn minderde, vroeg ver baasd: „Wat is de naam van dien boom, die zulke heilzame sappen afscheidt?" „Het is de balsem-boom", antwoordde de dokter. „Maar moet die zoo erg gewond worden om ons van nut £e kunnen zijn?" vroeg Daraba, wien 't speet, dat de boom zoo toegetakeld was. „Ja, meester, want als de boom niet ruw ingesneden wordt, zal de balsem niet vloeien". Daraba hief z'n hoofd op naar den hemèl en zond een vurig dankgebed op. De Hindoe was verbaasd toen hij naar de woorden daarvan luisterde. Voor hem beteekenden ze maar heel weinig. Want de wóórden,'die hij den kamerling hoorde uitspreken, waren deze: „Hij werd gewond om onze overtredingen Hij werd om onze ongerechtigheden verbrij'zeld En door Zijne striemen is mij genezing geworden." HOOFDSTUK XI De terugkeer van den pelgrim Adoelis, de zeehaven van het: koninkrijk ■•Ethiopië, was de eenige schakel tusschen Aksoem en de buitenwereld. 'Uit het binnenland kwamen de. kostbare ivoren slagtanden van de olifanten, groote staven goud en zilver uit de oude mijnen van Koning Salomo, kostbare juweelen als topazen, robijnen en emeralden, diamanten uit de geheime oude juweel-grotten van de Koningin van Scheba, schalen van schildpadden, die de boudoirs van de Romeinsche dames moesten versieren, huiden van wilde dieren, genoeg om er een stad mee te bekleeden, kostbaar zwait ebbenhout, hetzelfde dat Salomo uit deze plaats had laten aanvoeren voor zijn tempel in Jeruzalem, levende wilde dieren, als apen, luipaarden en leeuwenwelpen, .die als troeteldieren moesten dienen voor de rijke dames in. Griekenland. Door Adoelis trokken lange rijen slaven, ongelukkige slacht offers van op slaven, jagende stammen. De, wanhopige mannen en vrouwen sleepten zware ketenen voort, de kinderen strom pelden voort naast bun ouders, de zuigelingen werdén in eeti vuilen doek op de ruggen'van hun moeders gedragen. Wanhoop stond op hun gezichten te lezen.Hopeloos trokken ze zoo voort» Ze waren bestemd voor slavernij in een vreemd land. Op de ruggen van deze slaven werd veel van de specerijen uit Arabië en Somaliland aangevoerd, en ook. van de kostbare zijde uit In deze wereldberoemde stad waren ook tempels, machtige gebouwen, gewijd aan de aanbidding van den zonnegod. Een van de meest merkwaardige voorwerpen in de stad was de beroemde stèen van Adoelis, die op het marktplein stond. Vier mannen stonden om dien steen heen verzameld. Het was duidelijk, dat ze heel veel belang stelden in wat ze zagen. Ze hadden massa's vragen te stellen. En Ras Daraba, want dieus gezelschap was het, antwoordde gewillig. „Lees ons de inscriptie op dezen steen, voor, meester" vroeg Tasamma, wijzend naar een marmeren gedenksteen, waarin Grieksche en Sabaeïsche letters ingehouwen waren. „Deze steen werd hier bijna drie eeuwen geleden door een grooten Egyptischen veroveraar geplaatst, die zichzelf op dezeu steen Ptolemaeus noemt", antwoordde de kamerling. „De inscriptie 8preekt over olifanten, die hij van onze voorvaderen kocht, en die hij voor den oorlog africhtte. Later voegde één-van onze koningen uit Aksoém er een nieuwe inscriptie aan toe, die spreekt over de veroveringen in Ethiopië en Arabië". Maar Daraba had niet de belangstelling van zijn metgezellen voor deze dingen. Wat gaf hij om den rijkdom, de veroveringen en roem van koningen? Want veel kostbaarder dan alle stoffe lijke rijkdom was de schat van waarheid, die hem geopenbaard was. Zoo spoedig mogelijk ging hij weer met" een karavaan op weg, want hij, had haast in Aksoem te komen en daar de goede tijding aan zijn volk te brengen. Hij stuurde een snellen hard looper vooruit om Koningin Candacé zijn .terugkeer te berichten. Toen de kamerling en zijn metgezellen de stad ve m. kwamen zij een rij 6laven tegen, die uit het binnenland kwamen. Het ontroerde Daraba diep ben daar zoo langzaam voort ie 2ien trekken langs den ouden slaven-weg, die platgetreden was door ontelbare generaties van hun lotgenooten ln ellende -en vernedering. Hun voeten deden pijn, ze waren vermoeid en bezweken bijna onder hun lasten. Sommigen droegen dubbele lasten omdat hun kameraden neergevallen waren langs den kant van den weg en als prooi voor de hyena's achtergelaten waren. Daraba's aandacht werd vooral getrokken door een drietAl slaven, die aan elkaar vastgeketend waren. Twee van de last- dragenden waren vrouwen, vuil en in lompen gekleed. Naast eén van de vrouwen strompelde een jongen van misschien vijf jaar, vastgeketend aan haar enkel. Ook hij droeg zijn last. Een slecht-gehumeurde drijver zwaaide zijn zweep over het ongeluk kige drietgL De kamerling bedekte zijn gezicht met zijn handen toen hlf hen naderde. Maar toen de rij slaven voorbij getrokken was, kon hij het schouwspel van deze ongelukkige slachtoffers maar niet uit zijn herinnering verdrijven. En terwijl hij daar voortreed, moest hij telkens weer denken: „Mijn Michael zou juist zoo n jongen geweest zijn. Jehova zij geprezen, dat hem zulk lijdon bespaard is.'' De prachtige karavaan van den Ethiopiër had diepen indruk gemaakt op den kleinen jongen, die daar mee liep met de» stoet slaven. Vol bewondering keek hij die karavaan na. do dreigende zweep van den slavendrijver ten spijt. En hij zei tegen zijn moeder: „Moeder, dat was vast een koning!" „Neen, Michael", antwoordde zijn moeder vermoeid, „dat was alleen niaar één van die rijke menschen, die hun rijkdom nog vermenigvuldigen ten koste van julke arme slaven als wij zijn.* De karavaan van den'kamerling trok langs het dorpje Koloe. dat nog heelemaal een puinhoop was. Slechts enkele armzalige hutten waren weer opgebouwd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9