TUINBOUW KALKAMMONSALPETER „SI" A.S.F. Korrels fimaiuwdfe „GRONINGEN" 1 Huisbrand- en Industriekolen Voor Druivenkassen, Warenhuizen, Bakken en Vollegrondsculturen Nu nog rozen planten P Mits goed behandeld gaat het nog Reeds meermalen is de vraag gedaan of na half April nog rozen geplant kunnen worden. Het antwoord daarop luidt steeds: het kan nog wel, doch wat vroeger is beter. Natuurlijk houdt het eenmaal op en zoo zal men het na half Mei niet meer pro- beeren. Maar over het laat planten van rozen vonden wij in „Rosarium", 't orgaan van de vereeniging van rozenliefhebbers „Nos Jun- gunt Rosae", een artikeltje van Van Oppen te Den Haag, die meer behartigingswaar- dige wenken geeft in genoemd blad. Tusschen twee haakjes: waarom zijn niet nog meer rozenvrienden lid van deze vereeniging. Voor een rijksdaalder per jaar heeft men voor een tientje plezier. We geven hier weer. wat de heer Van Oppen schrijft en wat de redactie er nog tusschenvoegt: Door omstandigheden kunnen wij ge noodzaakt worden, tusschen nu en half Mei nog rozen te planten. Voor zoover wij nog rozen moeten betrekken, zal d i t geen be zwaar opleveren, omdat de kweekers nog wel een voorraad koud gehouden planten zullen hebben, die op goed bereiden grond heel snel zullen aanslaan. Daar toe dient de grond diep bewerkt te zijn met oude mest en voor lucht en zon toe gankelijk te zijn, om de winterkoude uit den bodem te verdrijven. De nog te planten rozen vooral, moeten sterk worden ingesnoeid, voor zoover ze niet reeds kort gesnoeid door den kweeker worden geleverd. Zoo lang de wortels niet zijn aangeslagen, zou den lang gelaten takken, door de reeds krachtige voorjaarszon (en niet minder door in het voorjaar vaak voorkomende droge winden Red.) de plant sterk doen indrogen. De plant moet vóór het aangesla gen zijn van de wortels, kunnen leven op de aanwezige sappen. (Het is raadzaam: nu nog te ontvangen planten, direct bij aan komst, te snoeien en de gesnoeide rozen eenige uren geheel onder water gedompeld te houden, zoodat takken en wortels, goed volgezogen, geplant kunnen worden Red.). Ik zou den rozenliefhebbers nog willen raden: ook eens eenige oude soorten aan te planten, bijv. de L u t e a b i c o 1 o r. Deze zijn sterk en absoluut winterhard en maken met haar bloemen," bruin en geel, een zeer mooi effect. Ze zijn als vlinders, die, op een rij achter elkaar, aan de takken zitten. Dit •oort rozen wordt nog veel te weinig aan geplant Opgemerkt, zij, dat bedoelde rozen- soorten slechts weinig moeten worden in gesnoeid; slechts dood en. ziek hout, als mede voor toetreding van lucht en zon in den weg zittend hout is te verwijderen. Hoewel nü, hoe spoediger, hoe beter, U kunt nog gerust rozen planten: onze kwee kers wachten Uw bestellingen nog gaar ne in. 7GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen nni/OM en het gebruik van I UIxUll 40 ct.par tlesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POISON Zaai-klimplanten Enkele mooie soorten kunnen nu gezaaid worden Ik wil graag wat mooie klimplanten in mijn tuintje zaaien, welke raadt U me aan en hoe te handelen?, schreef me een vrien delijker lezér of was het lezeres? Door het complimentje, dat ik onver diend kreeg, zou ik het laatste haast ver moeden. Maar, dat is dat; ik moet wel wat over zaai-kli'mplanten schrijven, want zoo n verzoek is natuurlijk congruent, of te wel, gelijk en gelijkvormig (ik ken mijn $ane- cuetrie nogl) met een bevel. Alzoo: Klimplanten, die gezaaid wolden voor tuinversiering. Dan begin ik met de LATHYRUS oftewel siererwt. Die kermen we wel, niet waar. Maar niet ieder heeft geluk met de cultuur, hoewel het heel eenvoudig is. Maar men moet op een paar dingen letten. In de eerste plaats moet de grond heel diep los gemaakt worden. In de tweede plaats moet men zorgen voor voldoende kalk in den bo dem: op kalkarme bodem tiert de lathyrus niet. In de derde plaats moet de grond niet te zwaar en toch zeer voedzaam zijn, dus goed bemest wórden. En dan moet de sier erwt zon, voel zon hebben. Als het erg warm is moet bovendien goed begoten worden. Men legt nü (in Mei kan het ook nog) de zaden op een onderlinge afstand van onge veer, 6 c.M. en een paar centimeter diep in de grond. De lathyrus moet kunnen klim men, dus moet men planten langs gaas of rijshout daarvoor. En als ze eenmaal bloeien, veel afplukken. Hoe minder ze in zaad ko men, hoe rijker en langer de bloei duurt. De vogels vernietigen de opgekomen kiem- plantjes wel eens, wel eens heel vaak. Span dus na het zaaien direct over de plaats waar de zaden gelegd zijn een paar zwarte (geen witte) draden naaigaren. Dat zien de vogels niet. Ze komen er tegen, schrikken zich een hoedje en verdwijnen van het too- neel, of blijven op een afstand. Verder noemen wij de ook welbekende OOSTINDISCHE KERS. waarvoor het nu en in' Mei ook tijd is om de zaden te leggen. Deze moet ook geen te zwa re, doch wel voedzame en vochtige grónd hebben, vooral de forsche groeiexs, die heel wat stengel, blad en bloem moeten voort brengen. (Er zijn ook soorten die heel niet klimmen maar enkel een soort bosje vor- Ook de Oostindische kens, de deftige naam is Tropaèolum met nog een of andere varie- teitsnaam er achter, heeft graag een zon nige, warme plaats,- Men heeft soorten, die niet veel ranken en heel goed voor bakken op balkons of voor de ramen kunnen dienen. Andere klimmen, ge weldig en doen de zaaiers wel eens verzuch ten: wat ben ik begonnen. Men kieze dus die soort-, welke het meest geschikt is voor het doel, dat men met het zaaien beoogt. Men zaaie niet te dicht 'k Zag wel eens aanra den een afstand van- 10 centimeter. Dat is veel te dicht Ne©m beslist 25 cAI. en leg weer c.a. 2 centimeter diep. De O.L kers bloeit van Juni tot dat de vorst in valt en wel in veel verschillende tinten, van heel licht geel tot donker-pur- perrood. Ook zijn er soorten met vlekken of strepen op de bloembladen. Hoewel feitelijk geen klimplant wil ik toch noemen de PETUNIA die men vaak in balkonbakken ziet en zeer fraai is. Dat is een bepaalde variëteit van de Petunia's, n.l. Petunia pendula, welke men in wit donkerrood en violet heeft. Maar feitelijk is .het al te laat voor deze schitterende bloem, 't Kan in de vrije grond wel ongeveer half Mei, doch deze geeft nooit zooveel voldoening als1 wanneer in Maart onder glas is gezaaid en na enkele malen verspeend te zijn in Mei de planten op de plaats der bestemming komen De plant groeit goed in goede, lichte grond. Een heel fraaie dankbare klimplant is de PURPERWINDE die een aantal deftige namen heeft nl. Ipomala, of Convolvulus, of Pharbitis. Heel mooi voor het begroeien van hekwerk, bij voorbeeld oen veranda, een tuinhuisje. Ook deze plant moet geen kalkarme grond heb ben en gedijt het best op een ietwat beschut plaatsje. Als er maar zon komt, veel zon Men plant nu en in Mei ook nóg wel op een afstand vah ca. 20 c.M. De planten groeien soms wel 3 en meer Meter hoog en sieren zich van Juli tot de vorst komt met vele mooie vlakvormige bloemen, die slechts één dag duren en waarvan sommige pas 's avonds open gaan en 's morgens zich sluiten. Men treft oe bloemen in allerlei tinten aan. Eindelijk noemen we nog de PRONKBOON met de deftige naam Phaséolus, die heel snel groeit en in roode trossen met zijn fraaie bloemen pronkt van Juli tot ongeveer September. Men heeft ook een witte va riëteit. In'goed voedzame grond zaait men in Mèi de boonen op onderlinge afstand van 30 centimeter. Men doet goed een paar bij el kaar te doen in het kuiltje aat ca. 2cenli meter diep moet zijn. Nieuwe automaten voor pluimveevoedering Eens per veertien dagen voor de kippen te zorgen Iemand, die, naar hij schrijft, enkele jaren proeven nam op het gebied van het voede ren van pluimvee, deelt óns mede, dat het hem thans gelukt is een eenvoudig, prac- tisch werkend toestel te vervaardieen, dat geheel automatisch het voederen van kip pen verricht, zóó, dat men in twee weken niet meer naar het .voederen om behoeft te zien en het uit de hand of met de voeder bak voederen geheél overbodig is. Het toestel werpt geheel automatisch tweemaal per etmaal zijn voer uit een gleuf, waarboven het magazijn is, dat een groote hoeveelheid voeder kan bevatten. 't Toestel werkt ongeveer als. een electri- citeitsmeter. Op een nummerplaat staan de uren vermeld, die men zelf kan regelen op ;de uren wanneer men wil, dat voeder gege ven zal worden. Men windt het uurwerk op en gedurende veertien dagen stipt óp tijd wordt eiken dag voeder gegeven. Ook heeft bedoelde persoon een kippeh- teller, die de kippen telt van één tot dui zend, zoodat men 's avonds met één oog opslag kan zien of alles binnen is. Wie belang stelt in deze vindingen wil len we op diens verzoek gaarne het adres van den uitvinder mededeelen. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen De prijzen der voedergTanen hebben in de afgeloopen week weinig verandering on dergaan. In de maispositie Is geen veran dering gekomen; nog steeds moet voor dis ponibele en spoedig gewachte partijen een kleine premie betaald worden. De vraag was de .vorige week zeer goed. Gerst is heden iets vaster gestemd. Het aanbod van Poolsche gerst is de laatste dagen niet groot. .Rogge is vast gestemd met goede vraag. Have-- niet in prijs ver anderd Tarwe onveranderd in prijs. De prijzen van de meeste kracht voeder koeken en Soyaschroot zijn de vorige week verlaagd. Door het koude weer blijft de vraag naar koeken nog vrij groot Grond- noten koek en Soyaschroot. die langen tijd zeer schaarsch waren, zijn thans weer voor directe leveling te krijgen. Meststoffen Stikstof meststoffen Het beeld van de vraag naar stikstof is nog juist als wij het vorige week schetsten. Het is vooral de kalkammonsalpeter, die in de eerste plaats gevraagd wordt. Ook zwavelzure ammoniak is ondanks 't vergevorderde seizoen nog in trek, waarbij echter opgemerkt moet worden, dat dit niet overal het geval is. Met name in Zeeland is de omzet van zwavelzure ammoniak tegengevallen en van meerdere zijden krij- we bericht, dat de vraag er naar on verwacht plotseling ophield. ""ij verwachten nog steeds, dat de kalk- salpeter meer in trek zal komen, te meer. daar do chili zoo schaarsch is. De markt is kalm. De partijen, vóór den winter opgeslagen, zijn riu langzamerhand overal opgeruimd, zoodat een ieder thans de onderstaande noteeringen als basis ge bruiken moet voor de Verkoopsprijzen. Thomasmeel. Het was in de afgeloo pen week nog steeds rustig op de thomas- meelmarkt. De fabrieken handhaven in het algemeen haar vraagprijzen en de meeste koopers zijn nog terughoudend. Toch zijn er plotse ling enkele importeurs met verkoopsprijzen aan de markt gekomen. Als het geen spe culanten zijn, moeten zij dus een tegen partij gevonden hebben onder de groep van producenten. Het zal nu interessant zijn te H. HARING IJZEREN HOOI. EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN De aangewezen stikstofmeststof voor Uw Bedrijf Kalkammonsalpeter „S.M." bevat 20,5 stikstof, waarvan de helft SALPETER-, de helft AMM0NIAKSTIKST0F en ca. 35 koolzure kalk. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landbouw, kundig Bnreau der Staatsmijnen in Limburg te Heerlen (L.) volgen hoe de verbruikers op deze prijzen reageeren. Superfosfaat De markt is stil ge worden. Er wordt niet veel meer omgezet Steeds meer en meer wordt het paard door de traetor verdrongen. Ook op den akker. Neemt het zekere voos hel onzekere en koopt BU ONS UW GLAS In de betere kwaliteit! P«! Kilt 54 ruiten 515X38 cra-M 4.50 36 ruiten 595 X 48.5 cm. e 450 47 ruiten 595X38 cm. 450 94 ruiten 38 X2D5cm.óf 450 i20 ruiten 32.5 X 27 cm 450 21 rutten 141 X73 cm. f 13.— Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Alg. OnderL Maatsch. Verzekerütf van Paarden en Rundvee, Catharijnesinael 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage mderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! P. DE VOGEL Pzn. BERKEL Z. H. TUINDERS I Vraagt nu Üw handelaar of organisatie Geconcentreerde, volledige meetstof in Korrelvorm. Vraagt nu Uw leverancier deze alom gunstig bekende Nederlandsehe Korrelmest met het wettig gedeponeerde merk A.S.F. Raadpleegt onze gratis Brochure: De A.S.F. Korrels In de practlfk (economische Bemesting In de Qlaooulturon) N.V AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK Maliebaan «I UTRECHT Talafoan 13037 Wij moeten het er nog maar eens over heb ben, want het loopt toch niet goed, als de LANDBOUWORGANISATIES OOK WINKELIERTJE gaan spelen. Reeds meermalen wezen wij cr op dat in een geordende maatschappij, waar zoo langzamerhand alles tot bepaalde groe pen is gespecialiseerd, het niet aangaat om zich op elkaQders gebied te gaan begeven. Vooral ni<n als het belangrijke groepen zijn, die een andere geheel verschillende maatschappelijke groep gaan beconcurree- ren. Wij zijn heel ons leven voorstanders geweest vaD coöperatie, d.w.z. voor gemeen schappelijk optreden en handelen als het bedrijfsaangelegenheden aangaat. Zoo bijv. coöperatieve zui veil abrieken, coöperatieve beetwortelsuikerfabrieken, coöperatieve ver eenigipgen om zaden of kunstmeststoffen aan te koopen. Doch bij dit laatste begon men al op de verkeerde weg te geraken als de coöperatie speculatief optrad, d.w.z. aan kocht zonder weten of de leden het wei zouden nooöig hebben en vragen. Dat werd handelaar spelen. De handel heeft ook een taak gekregen in de maatschappij en geen geringe. Ik wil daar nu niet op in gaan. Maar nu landbouworganisaties ook winke liertje gaan spelen en huishoudelijke zaken gaan koopen en verkoopen, begeeft men zich op GEHEEL VERKEERD TERREIN. En vooral thans au de gevoeligheden roo Wat ik hoorde en sag, las en dacht, op reis en thuis groot zijn, de strijd om het bestaan zoo hard Ls, de landbouwsteun zooveel jaloersche oogen maakt Wat Landbouw en Maatschappij, de nieu we boerenorganisatie, thans doet, gaat wel heel ver en moet afgekeurd. Het hoofdbestuur van deze landbouwor ganisatie heeft, baar we vernemen, in prin cipe een overeenkomst gesloten met een grossier te Dalen voor het in den handel brengen van verschillende verpakte arti kelen als koffie, thee, tabak, enz. onder het merk L. en M. De betrokken grossier ver bond zich een zeker percentage van den omzet te storten in het propagandafonds van Landbouw en Maatschappij. De midden stand zag hierin een zekere pressie om deze artikelen te verkoopen, dus een beperking van zijn vrijheid en tevens een gedwongen 6teun aan de actie der boerenbonden. Ook de landbouwers-leden van Land bouw en Maatschappij hebben dit reeds gevoeld en er kwam verzet. En na tuurlijk bij de middenstand. Zoo is op de gehouden vergadering van het district DrenteNoord-Overijsel van den Chr. Mid denstandsbond met klem tegen deze handel wijze van L. en M. geprotesteerd. Daarbij is meegedeeld, dat de winkeliers bedreigd worden met rechtstreekschen verkoop aan particulieren als de middenstanders niel voldoende willen meewerken. De vergade ring benoemde een commissie met de taak in overleg met andere middenstandsorga nisaties een tegenactie te gaan voeren. Daar hebt ge het al. Actie en tegenactie, onrust, strijd. En dat waar we rust meer dan ooit noodig hebben, waar tevredenheid moet zijn. En er ia tevredenheid, althans volgens een inzender in het „Friesch Landbouw blad", die van uit het Noorden, uit de Dongeradeelen o.m. schreef, dat DE BOEREN TEVREDEN zijn. De boeren tevreden? Maar dat zal zeker een vergissing 2djD? - Dat kan toch niet! „Tevreden boeren" is dat niet een contra dictio in terminis? is het dan niet meer waar wat het rijmpje zegt, althans voor zoover het op de Ixjeren van toepassing is: Als een boer niet klaagt Én een geest'lijke niét vraagt, Dan zijn we aan 't eind der dagen? Stel u gerust, niet tot den boerenstand béhoorende lezer. We hebben het niet over de kalverbeperking, niet over de margarine en ook niet over den tarweprijs, .we'bedoe len alleen maar -dat de boeren tevreden zijn over-het weer. De greidboer, omdat zijn „greiden groe nen", omdat er begin April reeds gras was, omdat, althans zijn jong vee de stallen ver laten kan. De bouwboer, omdat het droop is en hij op z'n akkers kan doen wat hij wil. Als het over *t weer gaat, dan verlangt de bouwboer in April niets anders dan droogte. Of 't soms koud is hindert hem niet. Als 't maar droeg is. 't Versje, dat we vonden in een Enkhuizer Almanak: Grasmaands regen, Zomermaands zegen. Maar voret, koude, mist of wel droge lucht. Maakt dat men in Oogstmaand soms (bitterlijk zucht, is zeker meer op den greid- en dan op den bouwboer van toepassing. Er zal wel geen enkele bouwboer zijn dit het onderschrijven wil. De bouwwerkzaamheden zijn in onze om geving weer druk aan den gang. 't Is weer alles leven en beweging. Het schijnt, dat ze in Friesland reden hebben tot optimisme, want DE LANDPRIJZEN STIJGEN. Dit blijkt uit de verkoopprijs van 60 boer derijen in de provincie Friesland tot een totale grootte van ruim 1147 HA. bouw- en weideland. Deze werden verkocht in de periode October 1935—Maart 1936 voor 1.641.468 gulden, of met inbegrip van de 6 5 8% verkoopkosten gemiddeld voor 1530 gulden per H.A. In de voorafgaande acht jaren was de ge middelde verkoopprijs van soortgelijke Friesche boerderijen als volgt: 192627 f2740, 192728 f 3146, 1928—29 f 2873, 1929 —1930 f 2725, 1931—32 f 1673, 193&-33 f 1435. .3933—34 f 1475, 1934—35 f 1499. In vergelijking met 193435 heeft dus wederom een stijging plaats gevonden, wel ke conclusie overeenkomt met het door de. afdeelingen van de Friesche Mij. van Landbouw ingesteld onderzoek. En dat ondanks de crisis, en het crisis wee, waardoor de prijzen, die gemaakt wor den, tot een buitengewoon laag peil, zijn neergedrukt. Maar ook doet de crisis zijdelings nog meer schade aan de landbouw in het al gemeen boerenbelang. VELE BOEREN ZIJN CRISIS-AMBTEN AAR geworden. Ge weet, dat daarover geklaagd wordt En met recht Er zijn er zelfs on der deze bestuursleden-ambtenaars, die al les maar goedpraten. Zelfs bezwaren van groote organisaties. Zelfs de fouten, waar op de Algemeene Rekenkamer wees. Na tuurlijk zijn deze zoo min als ambtenaar, of als bestuurslid hunner organisatie, een knip voor de neus waard. Gelukkig zijn niet allen die deze dubbele functies be- kleeden zoo hielenlikkerig. Gelukkig zijn het er maar een heel enkele. Maar toch, er zijn bezwaren. En we kunnen ons heel goed de motie-Putten voor de e.k. vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw indenken. Ge weet, dat die luidt: de Hol- landsche maatschappij van landbouw, van oordeel dat reorganisatie voor het belang van haar leden noodzakelijk is. verzoekt het hoofdbestuur om binnen voegzamen tijd maatregelen te nemen, om alle hoofdbe stuursleden. die crisisdiensten waarnemen, te vervangen door andere personen, die creen cri si «baantjes bekleeden en gaat over tot de orde van den dag (Maar de afdeeüng Rotterdam is het er niet mee eens, en keurt dit samengaan goed). Oud-minister Posthuma wees dezer da gen op een jubileumvergadering van het Koelhuis „De Landbouw", er op, dat de meest vooraanstaande menschen in de krin gen van de landbouworganisaties aan hun eigenlijk belangrijk werk onttrokken wor den om In een of andere commissie zitting te nemen en waar zoodanig beslag op hun tijd en werkkracht wordt gelegd, dat zij niet eens dén tijd kunnen vinden om een bijeenkomst als deze bij te wonen. En wat is het resultaat van al hun werken in die commissie? Spreker heeft gemeend even goed. ja beter werk te kunnen doen door buiten dergelijke- commissies te blijven. En oud-minister Posthuma he?ft een heel goede kijk op de dingen; Dat weten we. Hij zal het ook wel eens zijn met bet be stuur van de Algemeene Nederlandsehe Zuivelbcmd die deze bond noemt denkt aan Posthuma, al is hij. geen voorzitter meer. Deze bond neemt er geen genoe gen mee, dat OMZETBELASTING VOOR MAGERE MELKPOEDER, ALS VEEVOEDER GEBRUIKT gevraagd wordt. Het bestuur heeft de mi nister er op gewezen, dat uit een brief van de inspectie der invoerrechten en accijn zen te Leeuwarden aan de zuivelfabrieken in Friesland blijkt, dat magere melkpoeder volgens deze inspecteur belast zou zijn, ook wanneer het product als veevoeder wordt of kan worden bestemd. Daar het gebruik van dit product als veevoeder vele keeren grooter is dan het gebruik daarvan voor menschelijke voeding en daar veevopder vrijgesteld is van omzetbelasting, staat vast dat magere melkpoeder, welke voor vee voederdoeleinden gebruikt wordt, niet mag worden belast. Het artikel wordt door de zuivelfabrieken bijna uitsluitend en gros aan de handela ren verkocht. Het zou mogelijk zijn het mo ment, waarop het product belast wordt, te verleggen van den producent naar den groot handelaar. Waar al nfet over geadresseerd moet worden! Ierlpr normaal mepsrh zou rede- neeren: vepvnprter is vrii van omzetbelasting volcons de wet. dus als melkpoeder als vee voeder gebruikt wordt, behoeft geen omzei belasting betaald te worden Maar een be lastingambtenaar denkt anders en zegt: 'f kan we! eens anders gebruikt worden, dusbelasting. Misschien moet ze nu wel gedenatureerd worden. Dat geeft ook al weer soesah en drukte. Weet ge wie ook veel. soesah en drukte aan zijn hoofd gehad heeft? Dat is de di rectie van de Ned. Thermochemische fabrie ken geweest. De fabrieken bestonden dezer dagen tien jaar. TIEN JAAR VEE- EN VLEESCUDESTRUCTIE dus. Dat is tien jaar werk doen, wat de overheid feitelijk moest doen, omdat de wet de gétnéëïïTebestuFën ópdroeg, vee én vléesch dat onschadelijk moest gemaakt worden, dit door destructie te doen. Nu wordt door destructie een nationaal-economisch voor deel behaald, omdat uit waardelooze en voor de volksgezondheid vaak schadelijke stoffen producten verkregen worden waaraan Ne derland een tekort heeft, nl. diermeel en technischevetten. Voor het Noorden en Oosten d'es lands, voor. vijf provinciën, ver werkt de N.T.F. het gestorven vee, afge keurd vleësch en slachtafvallen. In ronde cijfer9 heeft deze particuliere onderneming, welke een overheidstaak uit voert, in de afgeloopen tien jaren ge- destrueerd: 53.000 runderen, 49.000 kalveren» 197.000 nuchtere kalveren, 11.000 paarden, 5000 veuléns, 66.000 varkens, 85.000 biggen, 53.000 schapen en 25.000 geiten, in totaal ongeveer 534.000 vee-cadavers, tezamen met bet afgekeurde vleesch en slachiafvallen 54 millioen k g. gedestrueerd materiaal. Haar ophaaiauto's hebben in die tien la ren daarvoor moeten afleggen een afstand van 6.846.000 K.M. of 171 maal den omtrek van de aarde! De resultaten, het afdoend onschadelijk maken van ziekten verwekkende bacteriën en sporen, zijn merkbaar. De leverbotziekte, die in Friesland veel voorkwam daalde bij schapen in deze tien jaren von 24 pCt. in 1924, het jaar vóór dat de N.T.F. het werk begon, tot 0 64 pCt. in 1935 en bij koeien van 16 pCt. tot 4.27 pCt. Volgens de gege vens van den Inspecteur der Volksgezond heid in Friesland. Dat zijn toch wel sprekende resul'aten. Meer sprekend dan de resultaten van nijn ■vekelijksch gebabbel. Daarom houd ik nu ook maar op. Tot de volgende week. PRAATJ ESMAKEH

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8