HAG Tkatpi U de co$eimAi\ije koffie wt iadaKi óeMik SANKA TWEE GEREFORMEERDE BOND KERK EN STAAT Vrouwenhanden DONDERDAG 23 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 SANKA TWEE kost slechts 44 ct. per pakje. In de super-vacuum- verpakking wordt thans geleverd: Sanka-W, de heerli|ke Wiener- Mocca-melange, prijs 60 ct., en Hag, de van ouds bekende superieure de goedkoopo en voordeelige coffeïnevrije koffie, maakt het thans kwaliteit, prijs 70 ct. Deze luchtledige en luchtdichte "P"-*«>ium. iedereen mogelijk, harten zenuwen te sporen en van de onvolprezen verpakking brengt 100% koffiegeur kersversch int de bra de1 voordeelen van gegarandeerd coffeïnevrije koffie volop Ie genieten, koffiepot, 'n voordeel, dat elke fi|nproever zal weten te waardeeren. KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Nieuwe Tonge, A. F. P. Pop te Monster. DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT Zestal: Te Haarlem (vac.-Dr. C. B. H y 1- kema), A. L. Broer te Harlingen. W. J. G. den Herder te Franeker, A. Kenter te Den Haag. S. I. v. d. Meulen te Akkrum, J. E. Tuininga te Terschelling en J. IJntema te Leeuwarden. PART. SYNODE DER GEREF. KERKEN Naar we vernemen zal de Part. Synode van de Geref. Kerken van Gelderland Woens dag 10 Juni a.s. te Arnhem worden ge houden. Te Buenoe Aires vergaderde onder voorzit terschap van Ds. A. C. Sonne veld t te Buenos Aires de classis Buenos Aires van de Ned- Geref. Kerken in Zuid-Amerika, welke classis officieel by de Geref. kerken in Neder land is aangesloten. In deze kerken werd, daar ook de Chr. Geref. kerk in Noord-Ame- rika aan di Zuid-Amerikaansche kerken steun biedt, reeds eenigen tyd de vraag overwogen, erf het niet profijtelijker ware den band met de Nederlandsche kerken los te maken en for meel aansluiting by de Noord-Amerikaansche kerk te zoeken. De classis besloot, mede ge hoord het ad.-ies van den Noord-Amerikaan- echen afgevaardigde Dr. Henry Beets, om b y de kerken in Nederlan'd te biyven eerstens omdat verbreking van dezen band niet zonder zeer dringende redenen zou moeten geschiechn en het motief dat er dan wellicht meer geld uit Noord-Amerika zou komen, niet als zoodanig gelden kan; en tweedens om dat in de Noord-Amerikaansche kerk het Engelsch hoe langer hoe meer overheerschend wordt, terwijl de Zuid-Amerikaansche kerken meer naar Nederland georiënteerd zyn en de taal handhaven. Kerk en Staat in Duitschland Predikant gearresteerd Ds. Middendorf uit Schmettorf in Hanno ver, lid van den Broederraad der Belydenis- kerk en leider der Belijdenis-gemeenten in het vroegere Graafschap Bentheim, werd door de politieke politie gearresteerd en in d3 ge vangen1*; opgesloten. In een brief aan den plaatselijken leider der nationaal-socialistische party heeft Ds. Middendorf het feit, dat bij de verkiezingen van 29 Maart blanco stembil jetten als stemmen ten gunste van het regiem waren beschouwd, zwendel genoemd. (Volgens een andere vertaling Oplichterij".) Ds. van Griekens rede ter jaarvergadering te Utrecht Ds. J. G. Woelderink spreekt over tyDe geestelijke nood van deze tijd" Vandaag houdt de „Geref. Bond tot ver breiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk" z'n 30ste Jaarvergadering te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. De Voorzitter, Ds M. van Grieken van Rotterdam, liet zingen Ps. 25 5 en 6, las voor Zaoharia 1 816 en ging voor in gebed. Aan zijn openingswoord ontleenen w(j 't volgende: Openingsrede We hooren 't veelvuldig zeggen, dat de tijden, waarin wij leven boos zijn. Wie zal 't tegenspreken? Binnen en buiten de gren zen van ons land zijn er vreeseiljke toestan den. We hebben den naam van Abessynië maar te noemen, waar de Italianen in naam van de beschaving alles vernielen en een vreeselijk bloedbad aanrichten. Een ander wijst op den Volkenbond, waarin de laffe houding der volkeren openbaar wordt, ter wijl onrecht gepleegd wordt dat ten hemel schreit. Een derde denkt aan Duitschland, waar de Kerk wordt bedreigd en de school in gevaar wordt ge bracht, onder 't plengen van wie rook voor een mensch, als ware hij God. Een an der noemt Rus land met de God- loozenbeweging, die Godsdienst opium voor het volk noemt en 't boljewistisch ge vaar doet komen aan de deur der landen rondom. In Palestnna moord en staking en staat van beleg. Ook binnen onze gren zen neemt het aantal toe van degenen, die van God en Zijn dienst niet willen weten. De óververzadigde exil tuur legt beslag op alle volkskringen. Het gaat M verder om de Ds M. van Grieken Prof. Paul Scholten spreekt over dit onderwerp op de vergadering yan Ned. Herv. predikanten De kwestie van artikel 36 De vergadering van Ned. Herv. Predikan ten, te Utrecht gehouden, werd op Woens dagmorgen voortgezet met een referaat van prof. mr Paul S c h o 11 e*n te Amsterdam, over het onderwerp; Kerk en Staat Spr. verheugt zich', dit onderwerp voor theologen te kunnen behandelen, het is van eminent belang, een der gewichtigste vra gen van dezen tijd gelijk van alle tijden en de grondslag ligt in de theologie. Het on derwerp is echter zoo breed, dat Spr. slechts met enkele lijnen zijn visie kan geven. Het uitgangspunt is het woord der belij denis: .,ik geloof eene heilige, algemeene, Christelijke Kerk" De Kerk is voorwerp van geloof. De zekerheid, dat zij bestaat heilig en al gemeen is, berust niet op ervaring of den ken, maar op Gods Woord, op hot beleven van de werkelijkheid van Gods openbaring in Christus. Daarmee is de Kerk principieel gescheiden van Staat of van religieuze ver- eeniging, hoewel diezelfde Kerk tegelijk er varen wordt in het werk van zondige men- then. Zij is tegelijk voor recht en Staat een instelling als andere, die met den Staat in aanraking komt. De staat is de gemeenschap van het volk, verbonden door taal, gebied, afstamming en geschiedenis. Dit is een natuurlijk gegeven, maar een gave Gods De Staat beeft 3 kenmerken. Ie. hij is beperkt tot gebied en volk. 2e. hij behoeft en heeft gezag. 3. hij is gebonden aan het recht Deze zijn door de Kerk steeds erkend (Rom. 13 en het woord: geef den Keizer, wat des Keizers is). Maar tegelijk" staat de Kerk tegen deze steeds in afweer. Immers de Staat scheidtaf, stelt grenzen, waar de Kerk verbindt De staat heeft geweld noodig, voor de Kerk is geweld uit den booze. Het gezag is tenslotte bij zondige men- schen, de Kerk moet een ..tot hiertoe en niet verder!" kunnen toeroepen. Naast cle onder werping aan den Staat, staat de erkenning, dat zijn macht er is tewille van de zonde en hij zelf aan die zonde deel heeft, om grooter zonde te voorkomen. In dit conflict zijn alleen voorloopige op lossingen mogelijk langs den weg van het recht De Staat in rechtsgemeenschap. Dit is te veel vergeten. Het recht heeft zelfstandige berteckenis tegenover den Staat. Zoodra de Staat niet meer gebonden is aan het recht, is hij naar Augustinus: een rooversbende. Verhouding van Kerk en Staat is dus een verhouding van recht. Dit recht wisselt, snaar is in die wisseling door allerlei om standigheden bepaald, maar gebonden aan gerechtigheid d.i. Gods wil Is zóo de verhouding in abstracto, con creet hangt zij thans af van twee omstan- dighe 'on. d:e nog niet genoemd ziin: 1o. er is niet éé-> Kerk, er zijn Kerken. 2e. de lei ding van den Staat kan in handen zijn van niet Christenen. In Rusland wordt de Kerk vervolgd en principieel moet de totaal-Staat tegenover de Kerk staan. (Duitschland). Spr. verwerpt de poging om door schei ding van den absoluten Staat en den totalen Staat. positie te redden. De totale Staat laat de Kerk niets, dan wat goedgunstigheid. Zij kan geen recht hebben tegenover den Staat Wil nu de verwerping van den totalen Staat zeggen, dat de verhouding van Kerk en Staat zoo behoort te zijn, als die thans bij ons is? Deze verhouding berust op de eerste ge noemde omstandigheid, het bestaan van meerdere Kerken. De tolerantie gedachte, die onze regeling behcerscht, stelt alle kerken gelijk. Daar mee worden zij vereenigingen, verliezen het karakter van Kerk. In dit systeem moet de Staat bepalen wat Kerk is, en dat oordeel kan de Kerk hem niet toevertrouwen. Van de zijde van de Kerk is dit stelsel wel verdedigd met een beroep op de pluriformi teit (Kuyper) maar die pluriformiteit hoeft grenzen; niet alles wat zich als Kerk aan dient, is Kerk en bovendien is ten slotte do pluriformiteit van do Kerk een verscheu ring, waarboven do eenheid moet worden gezocht. Toch is de gelijkwaardigheid als regeling in de tegenwoordige situatie als recht te aanvaarden. Art. 36 Ned. Gel. Hot schijnt Spr in de tegenwoordige ver houdingen juist, dat do Gereformeerde de „bestrijding van de afgoderij" door den Staat, uit art 30 Ned. Geloofsbelijdenis wil len schrappen. Wij mogen van den Staat van heden zulk een houding niet verlangen, maar ook prin cipieel is er bezwaar, omdat zoo aan den Staat 't oordeel wordt gegeven, wat afgode rij is en daarmee het oordeel over de Kerk leer. Ook hier zal niet anders dan een span ning kunnen worden aangewezen. De vraag van Staat en Kerk is altijd naast, een prin- cipiecle. een vraag van de situatie van het oogenblik. Als Spr. ten slotte stilstaat bij die vraag, Jan antwoordt hij: niet een verandering van de regeling in de grondwetten en de wet op de'Kerkgenootschappen; voor het ootrenblik is die voldoende- Wel moet de Kerk zich bezinnen op eigen vrijheid, zich gereed houden alle staatsbe moeienis met prediking en organisatie van de Kerk, indien die mocht komen, te wéren Dan moet zij bedenken, dat zij ten allen tijde geroepen kan werden, het recht te handhaven en een profetisch woord tot den Staat te doen hooren; niet om voorstellen te doen. Rpchtstechniek is haar taak niet. maar het kan haar plicht zijn den Staat voor te houden, dat hij onrecht pleegt of dreigt te plegen. De taak der Kerk Taak der Kerk is: verkondiging van Gods Woord In dienst aan die taak kan de Kerk op allerlei gebied voorzieningen moeten treffen. Spr. noemt hier drie onderwerpen: Ie. Armenzorg, waar de Kerk zich veel te veel heeft laten terugdringen en tot een philantropisehe vereenigine is geworden. 1 2e. Het h u w e 1 ij k, a. Moet in de verwar ring van de tijdon de Kerk niet weder haar eigen huwelijksrecht opstellen? b. Moet zij daarvoor geen plaats opeischen in 't recht van den Staat? c. Moet zij ook niet haar cischen aan dat recht in het algemeen doen hooren?, zondendienst te zoeken. De verloren zood heeft velen die hem volgen, zonder gedach tenis aan het Vaderhuis, zonder verlangen om terug te koeren. We leven in de dagen van Psalm 2. Maar tegelijk als we dat zeg gen, is het bewijs geleverd, dat er parallel-, len te trekken zijn met vorige eeuwen, 't Is voor 't eerst dat het zoo is als heden. Noachs dagen, de jaren van Israëls godde- looze koningen en het willig volgen der schare In den dienst der goddeloosheid. Hoe stond het in den tempel, in de gezinnen, in de maatschappij? Was de weeldezucht, het zingenot, de zedelijke ontaarding, het gru welbedrijf niet ontzettend? Vliegen de pro feten niet als stormvogels om Gods oordee- len aan te zeggen? Als men de heilige his torie, waar God Zyn gangen kiest en Zijn voetstappen zet, afleest van de Heilige Schriften, ons van God Zelf gegeven, en men leest de geschiedenis door Mozes en de profeten ons bewaard, dan moeten we diep onder den indruk komen van het feit, dat de eeuwige God, de eeuwige Vader van on zen Heere Jezus Christus, de eeuwen door van doen heeft gehad met menschenkinde- ren, die Hem haten. En het volk Zijner lief de, dat Hij van eeuwigheid ten leven heeft uitverkoren om het in den tijd te roepen in den weg Zijns Verbonds, blijkt van nature in geen enkel opzicht beter dan de groote wereld en zmgt telkens mee: „wij redden het zonder God óók wel". De tijd der Oude Bedeeling reikt hier de hand aan de dagen, die na Christus geboorte zijn geteld. Achabs dagen en de jaren der Middeleeuwen ver schillen niet zooveel. Humanisme en cultuur religie zijn niet eerst in den nieuwen tijd ontstaan. Wat der profeten wijze mond ons leert zegt ons, dat het vroeger niet anders was dan nu. En de komende jaren zullen niet veel verschillen van de vorige. Wanneer waren er geen oorlogen? Waren ze vroeger vreeselijker dan nu? Wanneer was de God- loozenbeweging zonder actie en zonder ex pansie? 't Moest anders zijn op aarde, t Moest hier beneden zyn, zooals het Boven is, waar de Engelen den Heere dienen en de gezalic- den God liefhebben. Maar dan schrijft Paulus: dat allen te samen zijn afge weken. En als hy het leven der volkeren teekent, zooals hij zelf dat leven had gezien, dan hangt de groote heiden-apostel een schilderij ons op, waarop de vreeselijkste dingen te zien zijn: de meest goddelooze, de meest onnatuurlijke, de schandelijkste, de gruwelijkste dingen, waarbij het ons niet kan verbazen, dat de oude cultuurvolkeren zijn ondergegaan en van de aarde zijn uit geroeid. Lees Rom. 12 en 3 eens. Maar 3e. Zending. De Kerk moet Gods Woord .onbelemmerd ook in het rijk overzee kun nen doen hooren. Ook op het gebied van het Staatsleven ligt er een taak voor de Kerk, maar... voor de Kerk in haar geheel; niet een op eigen gezag handelend predikant, moet die aan pakken. Alleen een Kerk, die innerlijk sterk is, kan zoo handelen. Verkondiging is haar taak, al het andere moet daar als vanzelf uit voortvloeien. Als de Kerk het Koninkrijk Gods zoo zoekt, dan zal al het andere haar worden toegeworpen. Bidden wij om den Heiligen Geest, om Diens leiding in de Kerk tot troost van het volk in deze benarde tijden. Na dit referaat werd gelegenheid gege ven tot gedachtenwisseling. Discussie Prof. A alders merkt op, dat de Staat er niet alleen om der zonde wil is, zij be dwingt maar ordent ook. Totaliteit is niet hetzelfde als absoluutheid. Staatsraad Dr. J. Schokking juicht, toe, dat dit vraagstuk door een jurist is be licht, maar door een, die groote plaats in ruimde aan de Kerk. Hij spreekt liever over overheid dan over Staat. Practisch wordt de totale Staat absoluut. De Kerk werkt door haar predi king van wet en Evangelie vormend op het recht. Hoe kan men een kerkelijk huwelijksrecht vestigen op protestantsehen bodem? Spr wi! art 36 meer historisch zien. Ds. Edelkoort vraagt of pluriformiteit alleen te betreuren is. Ze is noodzakelijk in de menscheüjke geesteshouding. Kan men een niet-Chr overheid vragen, naar het oordeel der Kerk te luisteren? Ds. Rutgers vraagt: kan de Staat we! anders zijn dan totaal Hij stelt het prin ciep der zelfhandhaving. De Kerk, de geest van het Kruis. Dr Kraemer vraagt, waarom 't profe tisch getuigenis der Kork overgenomen is door de Sec ten In de Engelsche Kerk komt haar getuige nis beter tot haar recht Prol. H a i t j e m a wijst op verschil van uitgangspunt tusschen Ref. en Groen van Prinsterer. Groen ziet het subject der Kerk in het Woord. Ref. zag de Kerk als geloofs object Ds T j a 1 m a vindt dat te veel nadruk gelegd werd op de concrete situatie. Je zus en Paulus poneeren tegenover de rechten de zedelijke eischen. Het antwoord van den Referent Ongetwijfeld heeft de Staat meerdere functies. De totale Staat eischt in de practijk elk gebied voor zich op. Onderscheiding tus schen totaliteit en absoluutheid was vaak een woordenspel. Elke rechtsbeslissing is in den grond gewetensuiting. Meerderheid zij geen beginsel van recht, hoogstens practische oplossing. Men verxvarre niet Staat en Overheid. De Overheid heeft een positie in de Staat. Boven pluriformiteit in de Kerk sta de eenheid. Dat secten voorgingen ligt vmJï in de conservatieve geaardheid der Kerk. De Staat stelle bij huwelijk haar eischen Dit kan samengaan met kerkelijke huwe lijksvoltrekking. De verg. wordt door prof. Aalders met dankgebed besloten. laat men voorzichtig zijn. Want de Apostel geeft zijn beschrijving met woorden uit zijn Psalmboek. Zóó was vroeger door de Gods mannen der Oude Bedeeling in het midden huns volks ook geklaagd. En de dochter Sions is overgebleven als een hutje in den wijngaard, als een nacht hutje in den komkommerhof, als een bele gerde stad. Zoo laat de geschiedenis het menschen- geslacht zien uit de dagen van Kaïn, La- mech die pochte en snoefde, de eerste we reld die zich een roes dronk, toen Sodom en Gomorra de hel binnenhaalden, toen Isebel Achab en Israël tot een booze geest werd, toen koningen hun zonen door 't vuur lieten gaan, toen Israël in ballingschap ging, toen Belsazar zich dronken dronk, toen aan het Perzische hof werd geïntrigeerd, toen Jeru zalem herbouwd werd en het volk zonde be dreef, toen dé Heiland op aarde wandelde en werd verworpen, toen Paulus te land en te zee reisde en werd uitgestooten, toen de Keizers het bloed der Christenen dronken als honden, toen in de Middeleeuwen gruwel op gruwel volgde, toen de Revolutie uitbrak als een rijpe zweer, toen toen 1914 kwam, toen 1936 z'n intree deed. Donkere, zwarte streep op elke bladzijde van het historie- boek van de wereld en van Gods Kerk. Hebben wij alleen klachten? Geenszins. Maar voor oppervlakkige optimisten, voor zonaanbidders, voor allen die vleesch tot hun arm willen stellen, hebben wij geen enkel goed woord tot vertroosting. Hoort des Heeren Woord. De dag der wrake komt! Maar voor degenen die der menschen wegen gadeslaan en van het schepsel hun harte mogen aftrekken om op den Heere hun hope te stellen, hebben we woorden van goede boodschap en een blijde tijding, juist voor booze dagen. We denken aan den profeet Jeremia, den man die ellende gezien heeft. Is hij niet de man van de Klaagliederen? En waarlijk geen wonder! Maar zooals we in jubileerende psalmen soms bange klachten aantreffen, zoo spreekt niet alleen Paulus tusschen vervolging en geeselslagen opval lend dikwijls van blijdschap, maar ook Je remia zingt op de pulnhoopen van Jeruza lem: Het zijn de goedertierheöen des Heeren dat wij niet vernield zijn, dat Zijne barm hartigheden geen einde hebben. Zij zijn al len morgen nieuw, Uw trouw is groot. De Heere is mijn deel, zegt mijne ziel, daarom zal ik op Hem hopen Ja, het is goed dat men stille zij en hope op het heil des Hee ren. Klaagl. 3 2126. Het heil is des Heeren voor Sion, ook in duren tijd en hongersnood. Van waar zal het komen? Bij Ezechiël lezen we een geweldig woord, en wel in het 14de hoofdstuk. Lees het eens. Daar staat, dat al waren Noach, Daniël en Job in het midden des lands, a i e zouden het land niet kunnen redden. Zelf zouden ze behouden worden, maar niet één ander zou den ze kunnen verlossen bij al de gruwel waarover God toornde; en het land zou ver woest-worden (vers 16). Wat is de. beteeke- ;nis- daarvan? Hoe dikwijls ook de vromen tot zegen mogen zijn voor anderen, gelijk Abraham, Mozes, Elia, Samuël en zoovele anderen, nochtans is de hope en de verwachting voor het heil des Heeren niet van Noach, Daniël en Job. zelfs niet van deze drie samen ge nomen. Laat af van den mensch, ook van den vromen mensch. De Kerk des Heeren is geplant in de laagte. Maar het is den Heere er om te doen Zyn Kerk te bewaren en van het mirtenblad zal een onverwelkelijke krans worden bereid voor de bruidskerk, en de Bruidegom zal Zich verblijden in 't mid den van Zijn volk. Hoe kan dat? Hoe zal dat geschieden? De Held der hulpe, Jezus Christus Zelf staat in 't midden. De Enge des Heeren. En de Engel des Heeren, Jezus Christus Zelf, zegt tot de bedreigde Kerk: „Ik ben tot Jeruzalem wedergekeerd met ontfermingen: mijn huis zal daarin gebouwd worden, spreekt de Heere der heirscharen. Hoe lange nog? „En de Heere antwoord de den Engel goede woorden, troostelijke woorden." „Alzoo zegt de Heere der heir scharen: Ik ijver over Jeruzalem en over Sion met een grooten ijver." In het Klaaghuis. Ja, er is reden voor. Maar met de geloofsverwachting: de Heere is in ons midden. Christus staat in 't midden van Zijn Kerk. En de Vader verzekert den Zoon, terwijl de Zoon het ons doet verkon digen: de Heere zal u niet begeven noch verlaten. De Heere weet medelijden te heb ben met het gruis van Sion. Alzóó zegt de Heere: Ik ijver over Jeruzalem en over Sion met een grooten ijver. Met deze woorden van verootmoediging, van klacht en smart, maar ook van geloof en kracht, van moed en ijver, werd de Jaar vergadering voor geopend verklaard. Rede Ds. J. G. Woelderink De geestelijke nood van dezen tijd De nood van onzen tyd, zoo ving 6pr. aan, doet zich gevoelen op alle levensterrein en onder alle volkeren. Deze algemeenheid var den nood, die niet alleen het economische le ven verstoort maar ook het maatschappelijk en politiek, het zedelijk en godsdienstig le vensterrein doet wankelen op zijn grondsla gen, wijst op een in het geestelijk leven van den mensch wortelendsn oorsprong. Op twee symptomen van den algemeenen nood wil spr. m het bijzonder wyzen. Ten eer ste op het gebrek aan eenheid en saraenbin- ding, op óa versplintering en ontbinding, die op alle levensterrein gezien wordt en ter tweede op de onzekerheid, die zich van de huidige menschheid heeft meester gemaak in tegenstelling met de zekerheid, waarmede men in de vorige eeuw de ontwikkeling der dingen en de toekomst tegemoet zag. De versplintering en ontbinding, die alle eenheid te niet doet, wordt aangewezen op 't terrein van de wetenschap, in het bizonder op het gebied der theologie; op maatschappelijk terrein; op het gebied der politiek, waar de verscheuring de laatste tijd wel byzonder tastbaar is; en tenslotte op kerkelyk terrein, waar de verscheuring doorgaat tot in het on eindige. De onzekerheid verschijnt ons op econo misch gebied, op het terrein der internatio- na'e vragen en byzonder zeer pijnlijk op het gebied der wetenschap, waar als onvast wordt aangewezen, wat enkele tientallen jaren gele den als gansch zeker was beschouwd en waar op men zelfs zijn wereldbeschouwing als op een onwankelbare grondslag had gebouwd. Op theologisch en godsdienstig gebied is de on zekerheid niet minder heerschende. De wortel van het kwaad De algemeenheid dezer symptomen wijst op m gemeenschappelyken wortel en deze ligt de beginiselen der heidensche wijsbegeerte, die door de hervormers niet langer geduld al6 nederige dienstmaagd en ontslagen tot zelf standige ontwikkeling kwam en naar invloed op het leven staande het leven trachtte te ontkerstenen. Doorsnijdende de band tussch*n schepping en Schepper kon zy de eenheid der schepping niet handhavn en tevergeefs heeft beproefd ir de veelheid de eenheid te or- ganiseeren. En evenals de %'erscheuring moet ook de onzekerheid op haar rekening gesteld worden, wijl men tot zekerheid wilde komen met verloochening van de zekerheid, die ljgt Gods geopenbaard Woord, Geneesmiddelen In de verscheuring en onzekerheid, die het leven teisteren, kan niemand rusten. Daaron ;ien wy meenige poging om deze te boven te komen met voorbijgang van de% wortel der kwaal. Op politiek terrein is het nationaal-eo cialiftie een grootsche poging om de verbro ken volkseenheid met kracht en geweld te herstellen, op kerkelyk terrein is de oecum* nische beweging een poging om de kerken, die uiteengeslagen liggen, te verbinden, ter- wyl men aan de verscheuring der nationale kerk voorbijloopt. Op theologisch gebied is de theologie van Barth een eigenaardige poging om de onzekerheid, die het subjectivisme der vorige eeuw gebracht heeft, te overwinnen maar 02 zekerheid van Gods Woord waarvoor zij opkomt en de zekerheid des geloofs, daar uit voortkomende, is een andere dan die de hervormers in kinderlijk geloof aan het ge schreven Woord gesterkt heeft tot hun taak. Terug na^r het Woord Wij moeten terug naar God en Zijn Woord, die verlaten hebben. De zonde verscheurt en baart immer onzekerheid; Gods genade is de eenige saambindende kracht in deze wereld en wyl deze kracht in zijn kerk tot openbaring komt, behoort zij de leiding te hebben in het henstel. Maar dat de huidige nood ook de kerk heeft aangetast, doet zien dat die nood voor een groot deel gelegen is in de krachte loosheid en ontrouw der kerk. Zoo verschijnt in den huidigen nood het kerkelyk vraagstuk als van de grootste be- teekenis. Zonder bekeering en herstel der Christelijke kerk ie geen redding uit den nood te verwachten. Dit legt op ieder deel der scheurde kerk een bizonder verantwoordelijke taak, n.l. niet om de zonden van een ander deel aan te wyzen en zichzelf te rechtvaardi gen maar om van eigen zonden zich te reini gen en getrouw zyn, waarbij de liefde tot Gods eer en tot heil der gansche christelijke kerk elkaar in het evenwicht moeten houden. In verband daarmede zal het doel, dat de Geref. Bond zich stelt, verbreiding en verdedi ging van de waarheid in de Herv. Kerk, niet als einddoel mogen worden genomen. Als de waarheid werkelyk verbreid wordt en opnieuw tot heerschappij komt, zal a's vanzelf een re formatorische actie daaruit geboren worden. Als deze uitblijft, is het werk van den Bond vruchteloos geweest. OPVOEDING EN ONDERWIJS Chr. Middelbaar en Voorbereidend H. O. De Jaarvergadering In aansluiting op ons verslag van dé gis teren te Utrecht gehouden jaarvergadering van den Bond van Ver. voor Chr. Middel baar en Voorber. H.O. zij nog vermeld, dat de voorzitter prof. dr. V. Rutgers in zijn openingswoord wees op het belangrijke feit dat wij hier in ons land gelukkig nog vrij onderwijs hebben. Wij moeten doordrongen zijn van de be- teekenis van de Chr. scholen. Kunnen wij onze scholen Christelijk noemen? Ja, dan moeten wij al wat goeds is in onze school als Gods werk zien. Van roemen mag dan ook geen sprake zijn en telkens moeten wij on derzoeken wat God van ons wil. Dan moeten wij rekening houden met de bestemming onzer leerlingen. Onderwijs is het voornaamste middel van opvoeden. Maar hier stelt het Christelijk karakter z< hooge eischen. De Grieksche wetenschap ging met de cultuur onder. Zij gaven geen vastheid maar het Evangelie werd gebracht door Christus den Eeuwigen Logos al lei dingen van wier» ook de wetenschap gege ven is. Tweeërlei waarheid n.l. een, die de Kerk belijdt en een die wetenschap zoekt bestaat niet De Chr. school, de wetenschap, het is alles een bezit dat God ons gaf De Chr. school is een taak. die God ons oplegde. Wy moeten ons bezit bewaren. Onze hulp kan alleen zijn in den naam des Heeren. Bestuursverkiezing Bij de gehouden stemming voor bestuurs leden werden de heeren Folmer, Groot En- zerink en v d Veen herkozen. Op de gehouden referaten waarvan wij gisteren reeds verslag gaven, volgde een aangename discussie. In ons nummer van Maandag 20 April J.L gaven wij verslag van een vergadering van de Ver van Chr Onderwijzers (essen) In K en W. te Utrecht Dit verslag droeg al« opschrift „Algemeene Vergadering Chr. On derwijzers". Dat was foutief. Bedoelde ver gadering was niet de algemeene, maar de zgn. „Voorvergadering". Reeds nu kunnen wij mededeelcn, dat de Algemeene Vergadering van de Ver. van Chr. Onderwijzors(essen), gehouden zal rorden daags na Pinksteren te Utrecht Op Pinkster-Maandag zal (aan den voor avond van de vergadering) een dienst wor den gehouden in de Domkerk. Examens i C. v. Bollen. Dordrecht WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Rochefort 766.0. Laagste stand te Genua 748.3. Stand vanmorgen half twaalf" 761.8. WEER VERWACHTING Matige tot zwakke, later weer toenem°nde W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, waarschijnlijk nacht vorst, zachter overdag. ALGEMEEN WEEKOVERZICHT Met groote snelheid volgen de luchtdruk* veranderingen elkander op. De vorige de pressies trokken Oost- en Zuidoostwaarts af. Bij Marseille veroorzaakte een depressiekern Noordwester storm. De rug van hooge drukking, die gisteren in het Zuidwesten lag. trok naar Frankrijk. Ook in Scandinavië en Duitschland stijgt de barometer vrij snel, maar de oceaan-depres sie doet op IJsland en in Ierland de baro meter snel dalen, waardoor de koude-inval tot staan zal komen. Scandinavië hield bij betrokken weer met weinig neerslag dezelfde temperatuur. In Schotland heeft het weer gevroren; in Enge land klaart de lucht op. In Ierland is de re gen reeds weer begonnen. In Frankrijk is door de heldere nacht de temperatuur sterk gedaald. In Duitschland vallen nog legen» en hagelbuien en waaien noordwesten win den. In Oostenrijk en Polen is het vrij zacht. In onze omgeving is. na tijdelijke opkla ring met een koude nacht, stijging van temperatuur te wachten, waarna de kans op regen weer toeneemt. THERMOMETERSTAND; Stand vanmorgen half twaalf 7.2 C. 24 APRIL Zonsopgang 4,45 uur, zonsondergang 7.12 uur Maan op vm. 6.11 uur, onder nam. 11,34 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN: 24 APRIL Van *s avonds 7,42 uur tot s'morgens 4.15 uur loneel. XVbehsdag- 22 April Kloosterman. W. Mollema en de adsp.-verpL H.Plantlnga. Van het 2de naar het 3de leerjaar werd met goed gevolg exairren afgelegd door de leerling- verpleegsters A: Joh. de Jong, T. Renema. G. Stuiven berg en de leerling-verpleger A. Kok. „Veldwijk" te Ermelo. Aan de overgangs examens gehouden op de stichting ..Veldwijk" te Ermelo. op 20 en 21 April van de Ver. tot Chr. Verz. v. Krankz. in Nederland, namen deel: voor leerling A: 1 verpleger en 11 verpleeg- M. v. Oljk. r! Otten. H. A. Poelstra, A. v. d. Steeg. B. Stolk. G. Strleka en A. Tichelaar. Aan de theol vakken namen deel 11 verpleeg sters. waarvan slaagden J. v. d. Beek. R. Boer- sma. H. v. Koot. J. Otten. R. Otten. H. A. Poel stra, A. v. d. Steeg. G. Striks, A. Tichelaar en Voor leerling B: 1 verpleger en 11 verpleeg sters, hiervan slaagden de verpleger P. Zwa&g- stra en de verpleegsters J. Diane. J. H. Denlng. A- Keens tra, T. Jellema. J. de Jonge. A. Kupe- rus. J. P. v. d. Linde, W. I.ubblnge. A_ Ridder- sma. E. v. Roekei. J. M. Schuiling en J. Ziil- stra. Aan de theol. vakken tinmen deel 9 ver- pleeesters. die allen slaagden, nl. J. Daane, J. H. Dening. J. de Jonge, A. Kuperus J. G. P.Ut.r A. Riddersma, J. M? SchuilIng. B.'Stolk. Voor het elndex. ]n de theol. vakken slaag den de verplegers O. Borkhuls en S. Zwaagstra en de verpleegsters H. W. Berghege, E. de Boer, G. Bouw. K. Rrummelkamp. XV. v. Dam. J. A. Dekker. G. W. v. Essen, A. Feenetra, K. Helm. L. Horzelen berg. r. d. Glip E. C. de Jonge. A. v. d. Meulen. J Pieten* E. v. Roekei. G. Schepel L. Struiksma, M.XXr, Trouw, F. de Ven te en J. B. de Vente. J. Kielen Groen en D. Bak. Kam. Vllsslngen; M. Vooren. Diemei Rotterdam. Rijkskwe»ks<-h. voor vroed vrouwen Eindexamen. Geslaagd de. dames: C. S. J- N. Cuypers. M. Bierman, K. A. Bartelse. ONTSPANNING SCHAKEN HET TOURNOOI TE MARGATE Capablanca thans gelijk met Flohr De -esul'aten van de zesde ronde tn het tournool te Margate waren: H o o f d t ou rn ooi: Tylor verliest van Fir Thomas; Mll.ior Barry remise met Lu^dln: Stahlberg -eoitKe met Flohr; Sergeant—Kellly afgebroken; Capahlnncn wint vnn Miss Menchik Ba -fgehroken part()en uit de vorige ronden to. resultaat: tweede ronde: Miss Men- int van Rellly Vijfde ronde: Flohr rem - Ml83 Menchik. Reiiiy verlies' van Tylor Flohr hebben thans ieder 4»; p to urn o o.l A: Tlllne hndder »rth i iet XVood: Schelfhoutv U.«,. afgebroken; ronde wint van Eva: Domene. h remise met Kltto; Todger wint v. Koltanowsxi. De afgebroken party uit de vitfde ronde tus schen Van Seters en Conde eindigde in remise. wint van Snnjn r,rnf; Dewing rem'se met Klein CrockerBu-vger nfgebrokei: faldueh wint van Jameson; Knoppers verliest van Kohlenz. De afgebroken part Hen uit de vierde rondo hadden *ot resultaat: Dewing wint vkx Jame son. Terrill wint va3 Calduch. Buerger remise Knoppers; Ronja Graf verloor in de v|Jfd« i De win-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3