donderdag 23 april 1936 eerste blad pag 2 de „fuehrer" verjaart De opmarsch onderbroken £en A*et tvhit* groote branden in palestina uit de a.r. partij Buitenland (Van onzen Duitsdhen correspondent) In Praag en Parijs zal men het hoogste waarschijnlijk wel liever niet hooren. En stellig niet zonder meer gelooven. Maar voor ons, die dit alles „beruflich" van dicht bij moeten meemaken, is het een fait ac compli: het volk viert den „Führer". Wij vinden dat trouwens niet eens zoo bijzonder. Want voor ons is het slechts een bevestiging van het spreekwoord: L'histoire se répète. De geschiedenis herhaalt zioh. Welbegrepen: steeds in gewijzigden vorm. Onwillekeurig denken wij terug aan den keizerlijken glanstijd. Wie ooit den 27sten Januari tijdens het régime der Hohenzol- lern te Berlijn heeft meegemaakt, die zal begrijpen, wat wij bedoelen. Het kon nog zoo koud zijn en nog zoo sneeuwen dien dag stonden duizenden menschen Unter den Linden op de groote parade te wachten, welke ter eere van 's Keizers geboortedag tot een traditie was geworden. Nog hooren wij het Duitsche volk jubelen, wanneer Wilhelm II te paard en keizerin Augusta Victoria in de met zes paarden bespannen galakoets Unter den Linden zichtbaar wer den. De Duitschers hebben een woord, dat wij ten onrechte met dwepen vertalen. Ik bedoel „sch warmen". De Duitschers moeten iets hebben, om voor te „schwarmen". Ir» onze taal is dat niet precies weer te geven, eenvoudig, omdat wij deze eigenschap in dien vorm niet bezitten. Men moet in Duitschland wonen, om het te begrijpen. Twintig jaar geleden zong men „Heil Dir im Siegerkranz" thans zingt men het Horst Wessel-liedL Toen was het keizei Wilhelm II. Thans is het Adolf Hitler. Het was de groote fout van het interreg- nura, dat men met dezen volksaard geen - althans niet genoeg rekening heeft ge houden. Ebert bleef tezeer een sociaal-demo craat, die zijn carrière had gemaakt in de „Gewerkschaften". Braun en Severing de monstreerden in hun uiterlijk optreden het socialisme. Slechts aarzelend lieten zij het toe, dat de „Rijksbanier" met de zwart-rood- gouden vlag door de straten van Berlijn marcheerde want even later liep men immers kans, dat de commune met de sow. jetvlag dit voorbeeld demonstratief volgde En vooral het woord „parade" moest men toen maar liever niet noemen, want dan konden de .grootmogendheden" van Ver- sailles geprikkeld worden en dat moest tot eiken prij9 vermeden worden! Adolf Hitler kent zijn volk door en door. Hij zorgt er voor, dat het voldoende heeft om te leven en valt het niet onnoodig lastig met politieke vraagstukken. Die worden door een stabiel kabinet geregeld en het resultaat wordt bij wijze van verrassing den volke kond gedaan. Dat vergemakkelijkt het dagelijksch leven, dat immers toch al zijn lasten met zich meebrengt en wordt er zoo nu en dan een volkspetitie uitgeschreven dan is de groote massa vast overtuigd, dat de eindbeslissing toch geheel en al in haar handen ligt. Reeds in den vroegen morgen hadden zich duizenden naar den Wilhelmplatz begeven, om den „Führer' toe te jubelen en toen hij even na achten op het balkon verscheen, vlogen kleine boeketten door de lucht, waar van slechts weinige haar doel bereikten Maar dat was immers bijzaak, want h ij kent zijn volk en weet, dat het hem fanatiek vereert. Met den glimlach van een wijsgeer, die het leven uit harde ervaring kent. neemt hij deze huldiging als zoovele in ont vangst, want hij weet immers, dat de stabi liteit van den vox populi bedenkelijk veel overeenkomst heeft met die van het weer! Wij begeven ons naar het „Knie", waar machtige tribunes zijn neergezet, om het corps diplomatique, binnen- en buitenland sche gasten en ongenoodigd de ver tegenwoordigers van de buiten landsche pers een beeld te geven, van wat men tegenwoor dig in Duitschland beleeft. De uniform is toonaangevend. Het buitenland wordt door de militaire attaché's gerepresenteerd. Ook vele Duitsche officieren uit den tijd van het ^legertje der honderdduizend" zijn in de toenmalige uniform ter plaatse. Onder hen zien we den „sfinx", den uit China terug- gecommandeerden generaal von Seeckt, die overmorgen zijn 70sten verjaardag hoopt te vieren. In de middelste tribune ontdekt men het volledige kabinet in gezelschap van de staatssecretarissen. Herman Göring verschijnt in zijn kwalitiet als luchtvaart minister. Kort voor 11 uur marcheert een S.A.-storm uit Saksen binnen, die ter eere van den Führer te voet van Dresden naar Berlijn is gekomen. Dan komen de vetera tien. die de hooge bloedorde op hun borst dragen en zij worden door het beduusde publiek met hoog geheven arm begroet Precies om 11 uur kondigt de luidspreker 's Führers komst aan en nu kent het geju bel geen grenzen meer. De Hitler-jeugd en het „Jungvolk" en de „B(und) D(eutscher) M(ëdel) roepen hem toe „Wir gratulieren' en de tot generaaJ-veldmaarschalk bevorder de „Oberbefehlshaber" der weermacht ge neraal von Blomberg, straalt bij dit alles Van voldoening. Was het niet voor een be langrijk deel zijn werk: het herstel van Duitschlands weerbaarheid? En dan begint het militaire schouwspel, dat aan den vroegeren tijd herinnert Het wachtregiment der rijkshoofdstad opent dit veelkleurige schouwspel, Potsdam en Döbe- ritz volgen, machinegeweren en mijnwer- pers, soldaten te voet en te paard, compag nie op compagnie, batallon op batallon, ar tillerie, cavalerie, pionieren, aviateurs, ma rine en bij het regiment Göring zien we ten eersten male de nieuwe blauw-grijze uni form. Het wordt een svmphonie van kleur en klank en zoo demonstreert het Duit sch volk den Führer onwrikbare trouw. Berlijn, 20 April 1936. De oorlog in Oost-Alrika Het leger van Badoglio stuit 6o KM. ten zuiden van Dessié op sterken tegenstand Addis Abeba haalt ruimer adem Abessijnen verliezen groote slag op het zuiderfront De opmarsch van de Italianen naar Addis Abeba schijnt gebroken.te zijn. Ten zuiden an Dessié zijn zij op hevigen tegenstand an de Abessiniërs gestuit Er wordt hevig gevochten. Blijkbaar heeft de Negus kans gezien zijn verspreide troepen weer te ver zamelen en is hij thans in staat voorloopig aan den Italiaanschen opmarsch het hoofd te bieden. Te Aadis Abeba haalt men ruimer adem en d.e spanning is grootendeels ge broken. Wel is waar zijn er nog Italia&nsche berichten, waarin melding wordt gemaakt, dat de voorhoede van het leger van Bado glio zich nog 80 K.M. van Addis Abeba be vindt. doch dit is zeer vermoedelijk niet juist De Italianen komen bij hun opmarsch naar Addis Abeba voor enorme terreinmoei lijkheden te staan, en moeten daarbij o.m diepe kloof en veel bergachtig terrein passeeren. Wie de brieven van den heer P. d. Honing van de Nederlandsche ambu lance trouw heeft gevolgd, is oaarvan op de hoogte. De Abessijnen zijn thans met den moed der wanhoop bezig om den verderen op marsch van Badoglio te verijdelen. Zij zijn l de wegen naar Addis Abeba op te blazen, en de bedding der bergriviertjes om te leggen waardoor de wegen in modderpoe len worden herschapen. Voorts worden in het rotsgebergte machinegeweerposten opge steld, zoodat alles er op wijst, dat de Ita- anen nog heel wat tegenstand zullen moe ten breken, voor en aleer de Italiaansche vlag te Addis Abeba in den mast zal worden ge- heschen. De Italiaansche luchtmacht Is ten zuiden van Dessié zeer actief en „sporen voortdurend de overblijvende deelen van het l€£er van den Negus op en maken het hun onmogelijk zich bij den Negus te voegen", zegt een bericht van Stefani. De Italianen geven dus zelf toe, dat het ten zuiden van Dessié nog niet pluis is. Is de toestand aan het noordelijk front jor de Abessiniëra iets verbeterd, van het zuidelijk front komen ernstiger berichten. Het offensief van Grazlani wordt voortgezet en het schijnt dat de Abessijnen duizenden dooden op het slagveld hebben achtergelaten. Sasa Baneh zo uzijn bezet Het gaat dus in vrij snel tempo in de richting van Harrar en cle spoorlijn naar Djiboetl Wordt deze door Grazteni bezet, dan krijgt ook de op marsch van Badoglio naar Addis Abeba meer zin. Mogelijk wacht deze eerst de resultaten van Graziani's offensief af, vóór hij naar Addis Abeba doorstoot Graziani's leger schijnt met hevige stortre gens te kampen te hebben. Dit zou zijn op marsch mede door groote terreinmoeilijk heden kunnen vertragen. Volgens de meening van buiten landsche militaire deskundigen is een bezetting van Addis Abeba echter vóór half Mei nauwelijks mogelijk. Het offensief van Grazianl De Italiaansche troepen in Ogaden heb ben thans de volgende stellingen bereikt: De voornaamste troepen der Lybische co lonne bevindt zich in de buurt van Doekoen 15 KAL ten noordoosten van Alfoed. De ge motoriseerde colonne van gr-""-*al Verne staat op enkele kilometers voorbij Sagag. Deze vooruitgeschoven troepen bevinden zich op ruim 45 K.M. van hun aanvalsdoel Dag- ganbo. De centrale colonne, die zich beweegt langs den karavaanweg van Sassabaneh, bevindt zich op ongeveer ^2 K.M. van Wa- randab, op een afstand hemelsbreed, van ruim 120 K.M. van Sassabaneh. De gevolgen van de overwinning der Lybische colonne bij Djinagobo schijnen zich steeds meer te doen gevoelen. 3000 Abessijnsche dooden zijn op het slagveld achtergebleven. De verliezen der Italianen bedroegen 1100 gewon den. Bij den op de Abessijnen verover den buit bevond zich eeD auto, die toebehoord had aan den broer van Ras Desta. Italiaansche colonne op de vlucht Verscheidene pogingen van een Italiaan sche colonne, langs den weg Dessié—Addis Abeba op te rukken en den berg Tarmabir te bezetten, zijn naar men zegt door de Abes sijnsche troej>en verijdeld na een gevecht, dat gisteren den geheelen dag geduurd heeft De vijandelijke colonne werd tenslotte tijdens een nachtelijk gevecht op de vlucht gedre ven. De Kroonprins in de hoofdstad De kroonprins is te Addis Abeba aangeko men om de verdediging van de hoofdstad te orga niseeren. Abessijnsche colonne uiteengejaagd Het agentschap Stefani meldt: vliegtuigen die den weg DessiéAddis Abeba exploreer den, hebben op zestig kilometer ten zuiden van Dessié, tusschen Worra Hoe en Djiaf- farje een groote colonne Abessijnen aange vallen. Door middel van het neerwerpen van bommen en met mitrailleur-vuur wisten zij de colonne uiteen te drijven en zware ver liezen toe te brengen. Den volgenden i gen hebben de luchtstrijdkrachten de resten der colonne weer opgespoord en wederom gebombardeerd. Deze vliegtuigen hebben voorts ten zuiden van Doha en op de vlakte van Santara een groote afdeeling Abessijnen verrast en venslagen. Dit waren nog strijders van het le ger van den Negus, dat bij het Asjangi-meer een nederlaag leed- De vliegtuigen, die alle verbindingswegen ten zuiden van Dessié beheerschen, sporen voortdurend de overblijvende deelen van het leger van den Negus op en maken het hun onmogelijk zich bij den Negus te voegen. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Naar de meening van buitenlandsche mi litaire deskundigen is het nauwelijks moge lijk te achten, dat do Italianen de Abes- sijnsche hoofdstad voor midden Mei zullen kunnen bereiken. Men wijst erop, dat de ongunstige terreinomstandigheden een ern stige hinderpaal vormen. Van Abessijnsche zijde wordt de militaire situatie de laatste dagen optimistischer be oordeeld. Men verklaart, dat het gelukt is. de Italiaansche aanvallen op Sassabaneh en Dagaboer af te slaan en de pogingen dar Italianen, in de provincie Bali door te drin gen, te verijdelen. Dit beteekent een aan zienlijke verbetering der positie van Abes sinië. Een beroep van de keizerin op de wereldpers De keizerin van Abessinië heeft een be roep op de wereldpers gedaan, waarin zij o.a. het volgende verklaarde: „Wij vechten tegen een verschrikkelijke overmacht doch zijn nog steeds onverslagen. Nog steeds is het tijd voor hen, die de rechtvaardigheid wenschen. een actie te ondernemen om een einde te maken aan den meest onrechtvaar- digen oorlog. Vele maanden voor den oorlog heeft Italië troepen, materiaal en munitie en ook gifgas naar de aan Abessinië gren zende gebieden overgebracht, terwijl Abes sinië door het embargo, dat de mogendhe den hadden opgelegd het recht werd ont zegd zich voor eigen verdediging te wape nen. Toch was de vijand slechts in staa; onze linies te doorbreken en voordeelen te behalen door de toevlucht te nemen tot het gebruik van de meest duivelsche aanvals middelen. als bijtende en giftige gassen wekt nog geen medelijden op. Het tot een aanfluiting maken van plechtig aangegane verdragen behoorde een actie tengevolge ie hebben van alle andere bij de overeenkomst betrokken partijen, want welke garantie ba- staat er, dat een dergelijke verschrikking niet ook spoedig Qver de steden van Europe, kan komen. Slechts een collectieve overeen komst kan een aanval als waarvan wij thans het slachtoffer zijn, voorkomen. Uitstel van actie op dit beslissend oogenblik verschaft den vijand voordeel". Tot slot deed de keizerin speciaal eem be roep op Frankrijk en Groot Brittannië om Abessinië te redden. Proclamatie tot de bevolking Het Italiaansche commando heeft een proclamatie tot de bewoners van Gondar, Dembea en Beghmeder gericht, waarin deze worden uitgenoodigd rustig tot hun arbeid terug te keeren. daar de Italiaansche soldaten hen verder beschermen. b «WWL Het oorlogsland Abessinië. De gearceerde gedeelten geven de streken aan, welke de Italianen tol dusverre bezet hebben. Degenen, die tegen de Italianen hebben gevochten worden aangespoord naar hun dorpen terug te keeren: indien zij onver wijld daaraan gehoor geven, worden zl; door Italië begenadigd. Slechts zij, die tegen Italië blijven strijden, sullen onverbidde lijk gestraft worden. De paniek verdwenen Het begin van de paniek, welke te Addis Abeba merkbaar werd op het bericht, dat de Italiaansche troepen de stad naderden, is verdwenen. De trein van Addis Abeba naar Djiboeti, is gistermorgen met minder reizigers van Addis Abeba vertrokken dan de laatste dagen. De Amerikaansche oegervlieger Robinson, die in dienst is van de Abessijnsche lucht macht, is naar Londen vertrokken, volgens zijn zeggen belast met een missie uit naam der Abessijnsche regeering. Met denzelfden trein als Dr Belmonte van de Nederlandsche ambulance is ook de Amerikaansche militaire, attaché kapitein Head van de hoofdstad naar Djiboeti ver trokken. Vragen in het Britsche Lagerhuis De sancties, het beweerde gebruik van gifgassen en het bombardeeren van Roode Kruisambulances vormden gisterenmiddag het onderwerp van verscheidene vragen i' het Engelsche lagerhuis, welke beantwoord werden door Eden, die venvees naar de offi- cieele mededeelingen, die na de jongste bijeenkomsten van de commissie van dertien en den volkenbondsraad te Genève zijn ge publiceerd. Aan een afgevaardigde, die vroeg of de Britsche regeering den ambassadeur te Rome, in vprband met de schending van verschillende verdragen en accoorden door de Italiaansche regeering. zou terugroepen, gaf Eden ten antwoord, dat een individueel initiatief van den voorgestelden aard, niet in overeenstemming zou zijn met de hou ding der Britsche regeering in het Itali- aansch-Abessijnsche conflict, die is geba seerd op collectief optreden, door tusschen- komst van den Volkenbond. Voorts ant woordde Eden op een desbetreffende vraag, dat het geen nut zou hebben, een voorstel tot verwijdering van Italië uit den Volken bond in te dienen. De meeste vragen waren door Labour-af- gevaardigden gesteld. DE GEDEMILITARISEERDE RIJNZONE 70.000 arbeiders aan het werk Aanleg van fortificatlewerken Volgens een bericht van den spe- cialen correspondent van den „Excel sior" uit Wie9baden zijn de laatste twee weken 70.000 arbeiders in de voormalige gedemilitariseerde zone samengetrokken, ten einde de forti ficatlewerken aan de Duitsche west grenzen uit te voeren. De werkzaamheden worden dermate be spoedigd, dat het kort geleden in Forsten bij Aken tot een proteststaking, van twee uur onder de arbeiders is gekomen. Het gaat hier grootèii dééls om werk loozen uit de steden, die tegen een dagloon van 1.35 Mark tot 2 Mark, met aftrek van de kosten voor huisvesting en verzorging te werk worden gesteld. Hun aanwerving geschiedde aldus, dat de Rijksminister van arbeid, Seldlke, in een circulaire ongeveer twee derden der stedelijke werkloozen voor de keuze stelde hun steun te verliezen dan wel naar de Rijnzone te gaan. In verschei dene steden moesten werkloozen, die niet op deze voorwaarden wilden ingaan, met geweld naar de werkplaatsen gebracht worden. De Duitsche versterkingen, die naar het vooroeeld van de Maginot-linie zullen wor den aangelegd, beginnen bij Effeld aan de Duitsch—Nederlandsche grens en loopen via Aken, Trier, de Pfalz en Baden naar de Zwitsersche grens. Voorloopig worden betonnen schuilplaat sen gebouwd. De tot dusverre voor dit doel beschikbaar gestelde credietèn beloopen honderden millioenen rijksmark. De activiteit der nationaal-socialisten Bond van Groot-Duitschers ontbonden De „Times" meldt uit Weenen, dat de Oostenrijksche regeering de ont binding heeft bevolen van den Bond van Groot-Duitschers. De Oosten rij ksche Groot-Duitsche bewe ging, welke voor den oorlog van weinig be- teekenis was, heeft na den oorlog een bloei-periode meegemaakt. Er werd na de afschaffing van de monarchie een auto nome Oosten rij ksche Groot-Duitsche bewe ging in het leven geroepen, welke de voor loopster was van het Oostenrijksche natio- naal-socialisme. Frauenfeld. de leider van den gouw Weenen, die juist voor den opstand der Nationaal-Soclalisten en den moord op Dollfuss naar Duitschland was uitgeweken, heeft ter gelegenheid van Hitiers verjaar dag een over alle Duitsche zenders ver spreide radioredevoering uitgesproken. Hij werd door den omroeper aangekondigd als: gouwleider Frauenfeld. Dit is niet aan de aandacht der Oosten rijkers ontsnapt, hoewel men te Weenen weet, dat Frauenfeld nog steeds een be langrijke functie in de Nazi-beweging be kleedt Beter sterk dan vet De Duitsche Rijksboerenlelder Darre heeft voor de districtsleiders» te Croessin-See een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: De voedingspolifieke voorwaarden voor een politiek van vrije distributie zijn met succes verwerkelijkt door de agrarische politiek. Voedingscatastrofen zullen in Duitsch land onder het Nationaal-Socialisme niet meer voorkomen. Duitschland zal niet meer door honger op de knieën gedwongen wor den. Wanneer weer eens, zooals in den vo- rigen herfst bij de boter, marktmoeilijkhe- den mochten opduiken, moet steeds gecon stateerd worden het is beter dat Duitsch land sterker wordt dan dat het vet wordt. Di herstelde militaire souverelniteit zou zonder de uitgevoerde levensmidrielenbevei- liging in haar waarde zeer beperkt gewor den zijn. Daarom ging de geheeltaak uit naar het doel de politieke leiding de brood mand der natie voor. de geheele toekomst stevig ia handen t°. geven. is des te belangrijker, wanneer het om Uw gezondheid gaat. Waarom de kwelling van pijn te ondergaan, wanneer per slot van rekening maar één geneesmiddel helpen kan. Daarom snel besluiten en direct het juiste: INSTANTINE Prijs por doosje slechts SO ets. Instantine De Joden verlaten in massa Jaffa om naar Tel-A viv te gaan De Arabieren staken Uit Jeruzalem wordt telefonisch te Cairo vernomen, dat de Joden, die in Palestina ongeveer 26 h 27 pet van de bevolking uitmaken, gedwongen worden zich in de groote steden te concentre©- ren om vervolging te ontgaan. Zij ver- laten de plaatsen, waar zij verstrooid leefden, omdat zij daar te kwetsbaar zijn. In groote massa verlaten zij Jaffa, om naar Tel Aviv te trekken en de verlaten woningen worden onmiddellijk in brand gestoken. De branden worden aange wakkerd door den wind, zoodat gister- ochtend duizenden woningpn een prooi der vlammen werden. De brandweer was niet bij machte het vuur te beperken. De opwinding fs zeer proot en de He oreeuwsche bladen verschijnen met groott rouwranden en roepen om bescherming van de regeering. Zij beschuldigen de vervol gers er van buitenlandsche leiding te aan vaarden in zuiver plaatselijke aangelegen heden. Het land is over het algemeen rustig Behalve de pogingen om een staking on der de Arabieren te forceeren, waarbij bot singen met de politie plaats hadden, welkt- leidden tot arrestatie van Arabische pos ters is de toestand in het land vrij kalin Gisteravond is te Jerusalem getracht het verkeer te belemmeren door spijkers in de straten te strooien, doch dit had geen succes Te Jenin in centraal Palestina is mei steenen naar particuliere auto's geworpen doch niemand werd getroffen en slechts geringe schade werd aangericht De onlusten welke te Jaffa plaats hadden eischten 14 dooden onder de Arabieren en 5 onder de Joden. Twee Joden zijn aan eer der opgeloopen kwetsuren overledpn. zooda» in totaal thans 17 Joden werden gedood. Stakingen der Arabieren Vandaag zijn ook te Haifa de Arabieren In staking gegaan. In vrijwel alle Palestijn sche steden rijn de Arabische winkels ge sloten. Te Jeruzalem zijn tal van stakinga posten gearresteerd, die de winkeliers me' geweld tot sluiting hunner zaken wilden dwingen. Ook ln de haven van Jaffa wordt gestaakt De havenarbeiders te Haifa wer ken nog. De verkiezingen van 29 Maart jl. De opPositie ln Duitschland en de 99 pCL De „Prager Presse" publiceert onder het opschrift „capitulatie?", een artikel van d2 hand van een lezer, die nauwelijks twee weken na de verkiezingen van 29 Maart een reis door Duitschland heeft gemaakt en zich daarbij in verscheidene steden van het Derde Rijk heeft opgehouden Hij ver- telt in dit artikel o.m. uit gesprekken met welingelichte personen S.S.-lieden. e.a, de zekerheid te hebben gekregen, dat, bij de Rijksdagverkiezingen een zeer groot per centage kiezers, die door on-ingevulde bit- jetten in te leveren beschouwd wenschten te worden als met „neen" te hebben ge stemd. eenvoudig bij de ja-stemmers Is op geteld gelijk trouwens reeds eerder be kend was Het merkwaardige is echter, dat deze lezer van- de „Prager Presse schrijft, in Duitschland zelf van verschil lende kanten. w.ö. welingelichte, ramingen te hebben vernomen betreffende dit aantal tegenstemmers, die varieerden tusschen 25 en 50 pCt, Hij komt dan ook tot de con clusie. dat de oppositie in het Derde Ruk minstens een derde deel van de bevolking omvat, ja nog grooter moot zijn. aangezien velen geen uiting hebben durven geven aan hun gevoelens. Dit acht dc schrijver van het artikel te kenmerkender voor de algemeene stem ming onder de Duitschers, aangezien de leuze, waarover gestemd moest worden toch iets was, waarover inderdaad het overgroo- te deel der bevolking het eens was. Schrijver is dan ook van meening dal de weerstandskracht der oppositie in Duitschland niet geringer, maar integen deel grooter is geworden. Daarom hebben ook naar zijn meening onmiddellijk na «1< verkiezingen de arrestaties weer een gror teren omvang aangenomen, terwijl vele poli tieke processeen. die uitgesteld waren, thair- plotseling allen worden afgehandeld. Een feit blijft het. dat door de verkiezingen de aanhangers van Hitier en het leger gesterki zijn in hun trouw aan den nationaal-socia listischen leider. De ontevredenen zijn echter ontevreden geblven en zij zijn dit niet om materieele redenen alleen, want in feite Is er in de toestanden van het derde rijk niets veran derd het korte enthousiasme, dat nog bij velen tusschen 27 en 29 Maart gewekt was is reeds weer voorbij En stellig kan Duitsch land nog niet geacht worden voor het na tionaal-sociaiisme te hebben gecapituleerd Moskou tevreden Over de zege der Spaansche revolutie Ter gelegenheid van den komenden 1 Mei dag publiceert het centraal comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie het politieke program voor de komende 12 maanden. In dit programma, dat is samengesteld uit een zestigtal wachtwoorden, wordt een beroep gedaan op de .-enheld van ellt ar heiders der wereld. Het centraal comité spreekt zijn voldoening uit over de zege der Spaansche revolutie. Het fascisme wordt opnieuw aangevallen De strijd te gen zijn leerstellingen moet het doel zijn van 't gehpeie Internationale proletariaat Gewezen wordt voorts op het gevaar van het Japansche militair) sme ea cp dec I wensch der Sovjet Unie, alle geweld, dat men tegen haar zou willen gebruiken, met gelijke munt betaald te zetten. Nieuw program voor de komsomols Het nieuwe programma der Communisti sche jeugd is vastgesteld op het congres, gewijd aan de „politiseering" der komso mols, om van dezen de avant-garde van de cultureele en sociale beweging te maken. De secretaris der komsomols, Kratsjenko, heeft den leden der komsomols aanbevolen, zich toe te leggen op het lezen van klassiek- litteraire werken. Op religieus gebied zullen de komsomols, op uitdrukkelijk verlangen van Stalin, niét langer „krachtig en moedoogenloos tegen de religie moeten strijden", zooals men nog tot voor kort zeide, doch „de Sovjet-jeugd de dwaasheid dezer vooroordeelen uiteen moeten zetten". Ten slotte worden de komsomols opgewekt om niet slechts de beoefening der sport algemeen te maken, doch vooral door mid del van algemeen onderwijs zorgvuldig dö nationalp verdediging voor te bereiden. Opgemerkt dient nog te worden, dai dpze richtlijnen uitsluitend van toepassing zijn op de Sovje-jeugd. De rol der comm *ti« sche Jeugd, aangesloten bij de komu.^rn, blijft ongewijzigd. Duitsche gezant von Stohrer gevonden De vermiste Duitsche gezant von Stohrer is gevonden. Hij is per vliegtuig onderweg naar Cairo, waar hij tegen den middag wordt verwacht Von Stohrer en zijn cl auffeur zijn om 9.3Ö pl. tijd door Britsche vliegtuigen nabij Ba- haria gevonden. Beiden verkeeren in goedo gezondheid. De kwestie der zee-engten De Fransche regeering zal zeer binnenkort antwoorden op de Turksche nota betreffen de de remilitarisatie der zeeëngten. In dit antwoord zal de Fransche regeering zich ia beginsel bereid verklaren tot het voeren vnn onderhandelingen, leneinde te voldoen aan de wenschen van Ankara Men is o.L te Parijs van meening, dat de procedure ia overeenstemming met hetgeen ln de verdra gen bepaald is. welke door de Turksche re geering gevolgd is, sympathie verdient en uitzicht opent op een gunstigen afloop der besprekingen, die hieromtrent zullen" wór den gevoerd. De Fransche nota is eenige da gen vertraagd, doordat Flandin het wensehe. lijk heeft geacht van tevoren overleg te ple gen met alle landen, die de conventie van 1923 hebben onderteekend, o.a. de OosU Europeescho landen. De Belgische Kamerverkiezingen Vastgesteld op 21 Mei De Belgische kamerverkiezingen ztjn thans definitief vastgesteld krachtens «>en decreet, waarbij de kamers worden ontbon den, en de kiezers op 24 Mei worden opge roepen voor de verkiezing van afgevaar digden en senatoren. De nieuwe kamers worden tegen 23 Juni bijeengeroepen. De scheeve toren van Pisa Voorloopig gered De werkzaamheden voor de restauratie van de scheeve toren van Pisa, die reeds, drie jaar geduurd hebben, naderen huil einde. Gisteren is de toren van de steigers, bevrijd en in volle gloMt. voor het publiek, zichtbaar geworden. Ondanks de daarom;, trent bestaande angst kan verzekerd wor. den. dat het scheeve bouwwerk zich nu weer eenige jaren zal kunnen staand© houden. Kort Nieuws De Mexicaansche „Excelsior" meldt uit La Pacoyan dat 60 gewapenden de socialis tische scholen in drie gemeenten in Vera Cruz hebben overvallen. Een leeraar werd levend verbrand, tenvijl een ander de ooren werden afgesneden. Het gerecht te Phillppope! heeft uit spraak gedaan in een proces tegen 46 com munisten, die beschuldigd werden vau staatsgevaarlijke actie. Vier beklaagden zijn veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf, twintig tot straffen, varieerende tusschen 4 en 10 jaar Tweo-en-twintig beklaagden zijn vrijgesproken. Bij de kust van Calabrie Is een ItaJi- aansch watervliegtuig in zeft gevallen. Drie inzittenden zijn om het loven gekomen. A.RJA.-nieuws Drie nieuwe clnbs opgericht Sinds de Maart-opgave is bij het secreta riaat der Anti-Rev. Jongeren Actie (Haar lemmermeerstraat 62 te Amsterdam-W.) be richt ingekomen van de oprichting van nieuwe clubs te Oostburg. voorzitter Ds Th, P. Potma. secretaris P. Catsman. Akkerwou- de. secretaris J. Hoekstra, en Edam, voorzit ter J. A. Loggere secretaris A Groeneveld, Achterhaven 26 De heer T de Boer te Aal ten heeft de benoeming tot hoofdbestuurs lid. Ingaande 1 November a.s in de alsdan ontstane vacature-Van Ruller aangenomen. Deze maand vindt de herstemming plaats voor een hoofdbestuurelid uit de zuidelijke provinciën tusschen de heeren W. Bogaards te Kapelle en Ds A. M. Franssen te Bie-">- Hnge. De stembiljetten moeten vóór 1 Mei a-s- het secretariaat als brief hebben bereikt»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2