Jlicutur jCritosri\tlüdurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken n°. 5761 woensdag 22 april 1936 NIET GEHEEL BEVREDIGEND burgemeester s. hammer 1 Wat in Overijssel in werkverschaffing ontstond voornaamste nieuws Abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Sübmtntieprtjjtn: Van 1 tot 5 regels 1-17*1* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regelsf 2.30 EJke regel meer0 45 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang De salarissen bij de rechterlijke macht In de laatstgehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd een vraagstuk aan de orde gesteld, dat naar ons gevoelen In niet geheet bevredi genden zin is opgelost. Deze kwestie rees bij de behandeling van het ontwerp van wet tot nadere wijziging van de regelingen, houdende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair rechterlijke macht. De indiening van dit wetsontwerp vindt haar verklaring in het feit. dat de Regee ring met ingang van 1 Januari 1936 od de salarissen van alle ambtenaren in Rijks dienst, wier wedden zijn geregeld in het Bezoldigingsbesluit voor burger lijke Rijksamhtanaren, een korting had toe gepast van vjjf procent liet was derhalve logisch en systematisch, dat de Regeering kwam met een ontwerp van gelijke strek king nopens hen. wier wedden bij de wet worden vastgesteld. Tegen dit wetsontwerp werden in hoofd zaak twee bedenkingen naar voren ge bracht. In de eerste plaats gaven sommige leden onder beroep op het feit, dat de sala rissen van de rechterlijke macht geleidelijk tot de grens van het bestaansminimum voor deze groep en wellicht reeds daar be neden zijn aangeland, te kennen, dat zij verdere vermindering niet verantwoord achtten. Als tweede bezwaar werd aange voerd. dat het voorstel bedoelde de verla ging te doen werken vanaf 1 Januari j.L en derhalve terugwerkende kracht beoogde, hetgeen verschillende afgevaardigden in strijd oordeelden zoo al niet met de wet, dan toch met de rechtszekerheid. Vandaar de indiening van een amendement Goseling, onderteekend door nog vijf an- dere< leden van verschillende fracties, dat de strekking had de wet in werking te doen treden met ingang van de dag n a d i e harerafkondiging. Hoe staat het intusschen met de beweer de aantasting der rechtszekerheid? In het algemeen mag zeker de eisch wor derl gesteld, dat bij het invoei-en van sala xWegeJingen en salarisherzieningen zoo- .danige maatregelen worden getroffen, dat de rechtspositie van den ambtenaar wordt geëerbiedigd. Hieruit vloeit voort, dat de ambtenaar tijdig op do hoogte dient te zijn van hetgeen de financieele zijde zijner ambtsvervulling raakt, opdat hij 2ijn leef wijze en zijn budget daarnaar kan instellen. Ook de Kroon heeft dit standpunt ingeno men, toen bij Koninklijk besluit van 10 Juli 1933 (St.bl. no 358) ongegrond werd verklaard een beroep van den Raad der gemeente Kerkrade tegen een beslissing van Gedep. Staten van Limburg, waarbij goedkeuring was onthouden aan de ge- rueentebegrooting voor de dienst 1932, wijl bij de raming van verschillende uitgaaf posten op die begrooting rekening was ge houden met het hesluit van den Raad van 26 April 1932, strekkende om met ingang van 1 Januari 1932 een korting van 5 a 10 pet toe te passen op de jaarwedden der gemeenteambtenaren en -werklieden. Dus de figuur der terugwerkende kracht veroordeeld? In het algemeen zeker. Maar wie de beteekënis van dit Koninklijk besluit wil afwegen, zal moeten erkennen, dat de omstandigheden, welke hier in het geding waren, in aanmerking dienen te worden genomen. En uit deze omstandig heden blijkt, dat het overhaast genomen besluit geen tijd liet voor overleg, blijkt bovendien, dat de jaarwedden vóór het tijd stip van het Raadsbesluit onverkort aan de ambtenaren waren uitbetaald, dat ze dooi- het kortirigsvotum van den Raad plot seling waren overrompeld en dus een deel van hun genoten salaris achteraf weer zou den moeten terugstorten, zonder dat zij in de gelegenheid waren geweest hun huishou ding tijdig op het verlaagde bedrag in te stellen. Werden nu de verschillende groepen, waarvoor het wetsontwerp een voorziening bedoelde te treffen, op gelijke wijze ver rast? Dit kan bezwaarlijk worden beweerd. Im mers. de korting voor de overige Rijksamb tenaren was reeds op 1 Januari ingevoerd en de beproefde rekenmethode van Bartjens bood een aan zekerheid grenzende mate van waarschijnlijkheid, dat de Regeering voor de andere cateawiaó* een gelijk ini tiatief zou nemen. Van e«n zich instellen op het genot der onverkorte wedden kon voorts geen sprake zijn, daar door een voor loopige inhouding van de voorgestelde kor ting duidelijk blijk werd gegeven van het voornemen der Regee'ing. Natuurlijk werd hierdoor de vrije beslissing der volksver tegenwoordiging in geen enkel opzicht aan getast. maar men kan niet met grond staan de houden, dat de ambtenaren onkundig waren van hetgeen stond te geschieden. Van geheimzinnigheid of overrompeling kon derhalve bij dit alles geen sprake zijn. Ook in het verleden heeft de Volksver tegenwoordiging zich tegen soortgelijke ge vallen van terugwerkende kracht niet ver zet Terecht vestigde minister Van Schaik er de aandacht op, dat in 1934 ecnze'fde voordd voor den heer Goreling niet onaan vaardbaar is geweest. Toen werd met alge meene stemmen een soortgelijke regeling door Tweede en Eerste Kamer aangenomen, zonder, dat er bij het mondeling debat ook marr met een enkel woord bezwaar tegen werd gemaakt. De behoedzame veronder stelling van don heer Goseling, dat de olksvertegenwoordiging op dit stuk tot nog oe misschien niet altijd voldoende waakzaam is geweest, kan toch geen over tuigende verontschuldiging inhouden voor haar vroeger optreden: de enkeling Ho merus moge weieens slapen, de gedachte aan een collectief indutten van beide Kamers der Staten-Generaal steunt toch op een al te stout vermoedenl Trouwens, óok tn 1929 de Minister her innerde er terecht aan is er een ontwerp van wet ingediend tot verhooging van de salarissen van de rechterlijke macht, welk ontwerp eerst wet is geworden op Juli 1929. terwijl het terugwerkende kracht verleende tot 1 Nov. 1928! Heeft men ooit vernomen, dat e>" bezwaren rezen tegen deze salarisverhooging met terugwerkende kracht? Waarschijnlijk niet Én de be wering. dat terugwerkehdè kracht bij ver laging niet bij verhooging wel toelaatbaar is, zal op staatsrechtelijke gron den niet gemakkelijk verdediging kunnen inden. Rechts zekerheid is een groot goed. Dat die rechtszekerheid in dit geval wer l aangetast, heeft de eerste onderteekenaar van het amendement niet aannemelijk kun nen maken. Wat degenen, die dit amendement hiel pen aannemen, echter beter hadden moeten bedenken is dit, dat ook de rechtsge lijkheid van groote waarde is .De wet gever heeft zorg te dragen, dat er bij dé regeling van de rechtspositie der burgers geen al te groote onevenredigheden ont staan. Die onevenredigheid zal de aanneming an het amendement-Goseling straks in het leven roepen. Immers, voor de breede lagen der Rijksambtenaren, wier wedden worden geregeld in het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke Rijksambtenaren, is de jongste korting sinds 1 Januari reeds eén feit geworden. Op dezen regel vormen de vier groepen, wier wedden in dit wetsont werp werden herzien, een uitzondering, zij ïen een geprivilegieerde klasse. Boven de continuïteit werd de formali st gehuldigd. Dat bevredigt niet. Met volledige erkenning van de bezwaren welke er rijzen tegen het aanvaarden van terugwerkende kracht bij een salarisher ziening, had de meerderheid dér Tweede Kamer, die thans hét amendement aan aardde, moeten letten op de veel grootere bedenkingen, waartoe aanleiding geeft de disharmonie, die nu zal ontstaan. Niet geheel bevredigend", schreven we hierboven. In het geheel niet bevredigend" ware wellicht juister. Prinses Juliana te Almelo Bezoek aan tentoonstelling Gistermiddag bracht H. K. H. Prinses Juliana een niet-officieel bezoek aan Alme lo, ten einde de tentoonstelling van werk stukken, georganiseerd door het plaatselijk Crisis-Comité, te bezoeken. Er was groote belangstelling voor dit eerste bezoek van de Prinses aan Almelo. In de groote sociëteit, waar de tentoon stelling wordt gehouden,, werd H. K. H. ver welkomd door burgemeester Mr. M. Sich- terma n, voorzitter van bet Crisis-Comité. Na diens toespraak bezichtigde de Prinses de werkstukken, waarvoor zij groote inte resse toonde. Nadat de thee gebruikt was. maakte H. K. H., die vergezeld was van een hofdame, Barones van Heemstra, en den kamerheer der Koningin, Jhr. Mr. C. Dedel. een rondrit door Almelo, waarna het gezel schap naar Apeldoorn vertrok. De O 16 te Nieuwediep In verband met torpedo-oefeningen Gistermiddag om half zes is de O 16, de eenigen tijd geleden op de werf „De Schel de" te V1 i ss i n g e n voltooide nieuwe onderzeeboot voor de Nederlandsche Ma rine yie haven van Nieuwediep binnenge- loopen. De O 16, die reeds van IS Maart af proeftochten bij Vlissingen heeft gehouden, vaart nog voor risico van de fabriek met een bemanning gedeeltelijk bestaande uit burger-, gedeeltelijk uit marinepersoneel on der commando van den luitenant te zee eerste klasse C. J. W. van W a n i n g. De komst naar Willemsoord houdt ver te nd met torpedo-oefeningen, welke in de oerstkomende weken zullen worden gehou den. Schoolkwestie Waddingsveen Een motie der Ned. Herv. Schoolvereeniging In verband met het advies van Mr Han gelbroek, secretaris van de Schoolraad, is op de ledenvergadering der Ned. Herv Schoolvereeniging te Waddingsveèn. gehou den 15 April 1.1., de volgende motie aange nomen: „De leden der Ned. Herv. Schoolvereeni ging, gehoord en gelezen de grievende en onware beschuldigingen door Mr J. J. Han gelbroek aan het adres van hun voorzitter Ds. L. Vroegindewey gericht en in de gehee- le gemeente Waddingsveen verspreid, spre ken hun diepe verontwaardiging over deze beleedigende en verzonnen bewe ringen uit en verzoeken Mr. J. .T. Hangel, broek met sterke aandrang deze beschuldi gingen in het openbaar waar te maken of te herroepen, en,gaat over tot de orde van den dag". Deze motie is ter kennis van Mr Hnngal- hrnek gebracht; doch de7e heeft hierop, naar het hes' ur ons meedeelt, nog niet geant woord. Geïnstalleerd als burgemeestei van Goudswaard en Piershil De nieuwbenoemde Burgemeester van Goudswaard en Piershil, de heer S. Hammer," van Genemuiden, is heden, onder groote belangstelling van de zijde der bevolking, geïnstal leerd. Reeds in den vroegen morgen was het in e beide dorpen te bemerken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Men maakte zich op den nieuwen Bur gemeester met vlag en wimpel in te halen. Te omstreeks 10 uur arriveerde de heer S. Hammer met zijn ver loofde per auto de gemeente Piershil. Men be gaf zich onmid dellijk naar het Gemeentehuis, aar ile Gemeen teraad in speciale zitting bijeen kwam. De heer Ham mer werd toegesproken door den loco-bur gemeester van Piershil, den heer Vink, aarna deze hem den ambtsketen omhing. De nieuwe Burgemeester heeft met een korte redé zijn ambt aanvaard. Spr. brach' dank aan H. M. de Koningin, aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin, die hem voor deze benoeming hebben voorgedragen. Spr. is er van overtuigd, dat zijn nieuwe werkkring veel van hem zal vergen. Met al de kracht die in hem is, zal spr. trach ten de belangen der gemeente te beharti gen. Voor de burgerij wil spr niet alleen een Burgemeester, maar ook een Burger vader zijn, terwijl hij het als zijn dure roe ping en plicht beschouwt in deze moei lijke tijden het gezag hoog te houden en te handhaven. Deze taak is niet gemakkelijk, doch spr. hoopt, dat God hem kracht zal schenken en dat Zijn Zegen rijkelijk op den arbeid zal rusten Het doet spr. goed te vernemen dat er in Piershil weinig werkloosheid heerecht en rlat de gemeente financieel zelfstan dig is. Met een warm beroep op aller medewer king besloot spr. zijn rede en aanvaardde S. Hammer - NOTORpILS - kan maar de beste zijn Vei koop „TWéNTOL" voor Holland DEVENTtR hij zijn taak als Burgemeester van Piers hil. Na de bijzondere zitting van den ge meenteraad werd een bezoek gebracht aan de- Chr. en de Openb. School, waarna ten huize van den loco-Burgemeester het mid dagmaal werd gebruikt V Middags om twee uur vond te Gouds waard een bijzondere gemeenteraadszitting plaats, waarin Burgemeester Hammer werd toegesproken door den heer Ampt loco-burgemeester van Goudswaard. Vervolgens heeft de heer Hammer ook in Goudswaard het Burgemeestere-ambt aanvaard met een soortgelijke rede als te Piershil uitgesproken. Na de plechtigheid werd een rondwande ling door de gemeente gemaakt. De installatie werd begunstigd door goed weer en o.m. bijgewoond door een ge zeischap, dat speciaal per autobus van Genemuiden was overgekomen. ONTSLAGAANVRAGE Mr SCHEPEL Naar wij vernemen, heeft mr C. J. H. Schepel onlangs ontslag aangeboden als voorzitter van de commissie van beroep voor rijksambtenaren inzake wachtgeld. Van de instelling dezer commissie af,, in 1922, heeft mr Schepel het voorzitterschap bekleed. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwljksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang GROOTE WINST AAN CULTUURGROND EN NATUURSCHOON Belangrijke inpoldering van verdronken land Moeilijk is het bestaan der boeren in de Kop van Overijssel. Naast vruchtbare klei en bruikbare veengronden vindt men er on bruikbare moerassen en dorre zandgrond, lu gemeente als Staphorst vindt men deze drie grondsoorten als strooken naast elkaar. Het gevolg was in de loop der eeu wen, dat bij veraeeling vari landerijen, bijv. onder verschillende erfgenamen, de grond zoodanig werd verkaveld, dat de scheidings lijn overdwars ten opzichte van de schei ding tusschen de verschillenoe grondsoorten liep, zoodat elk der erfgenamen zoowel een gedeelte van de goede als van de minder bruikbare grond kreeg. In den loop der jaren heeft dit tot een onhoudbare toestand geleiq. De landerijen werden steeds smaller en langer, doch voor stellen tot ruilverkaveling stuitten af op hardnekkig conservatisme en geldgebrek der boeren. Toen echter het Rijk grond noodig had .oor de primaire weg naar het Noorden, ver klaarde Rijkswaterstaat zich bereid bij te aragen in de kosten van de ruilverkaveling indien de gezamenlijke grondeigenaars de benoodigde grondstrook afstonden. Aldus ge schiedde en de uitvoering van het werk werd in werkverschaffing ter hand genomen, waarbij uit het werkloosheidssubsiniefonds 80 procent van de loon en wordt betaald en rijkswaterstaat de overige 20 procent bij past. Geleidelijk krijgen thans de boeren m Staphorst de beschikking over normale per- ceelen grond, waaraan tevens de noodige zorg voor een goede gebruiksmogelijkheid is besteed. Naast tal van directe voordeelen voor do Staphorster hoeren staat het algemeene be lang, dat tallooze arbeiders hier honderden weken arbeid hebben gevonden. Cultuurgrond en natuurschoon op de Staphorsterheide Ook in de dorre en verwaarloosde Staphorsterheide zag men een dank baar werkverschaffingsobject en met kracht werd, onder leiding van de ont- ginnings-maatschappij „Overijssel", de ontginning van dit gebied ter hand ge nomen. Thans is een gebied van 480 H.A. gereed en vindt men er bouwland en weiland en staan er reeds eenige tientallen boerderijen, terwijl de noo dige verbindingswegen zijn aangelegd. Hoewel dit gebied een geheel ander karakter draagt voelt men zich er, evenals in de Wieringermecrpolder, in Aen nieuw l.ont3, dat alle sporen van zijn „nieuwheid" draagt. Ten noorden van het ontgonnen gebied strekt zich eveneens, een troostelooze heide vlakte uit, Qie echter minder geschikt was voor ontginnnig. Daarom werd hier een bosch geprojecteerd, met welks aanleg in werkverschaffing inmiddels begonnen is en waarbij honderden arbeiders te werk gesteld kunnen worden. De aanleg van dit Staphorsterbosch zal een prachtige verrijking van natuurschoon beteekenen voor het boscharme noord-westen van Overijssel. De Staphorster maten De verwaarloosde toestand der hooilanden der Staphorster boeren, de „maten" leidde tot verbeteren van de afwatering, aanleggen van nieuwe slooten en wegen en het egati- seeren van den bodem. In werkverschaffing wordt zoodoende ook dit 1600 H.A. grootte complex weer rendabel gemaakt. Inpolderingen Tusschen Vollenhove, Blokzijl, Giethoorn en Stecnwijk liggen oe schilderachtige, maar troostelooze verdronken landen, waarvan de grond, die door het water onbruikbaar ge maakt wordt, overigens goed is. Daarom besloot men dit verdronken land, evenals de Zuiderzee indertijd, aroog te leggen. De werkverschaffing bood een moge lijkheid hiertoe, en onder leiding van de ontginnings-maatschappij „Land van Vollenhove" werd met het werk begonnen. Reeds is één polder ge reed en zijn andere in uitvoering. Het betreft hier polders met oppervlakten van 1400, 700 en 900 H.A. goed bruik baar bouwland, en in de eerste polder, die gereed was, heeft men reeds een aantal oogsten binnengehaald. In den loop der jaren, als ook de overige inpolderingen voltooid zijn en het nieuwe land bebouwd, beplant en bewoond is, za! Nederland een nieuw uitgestrekt en vrucht baar landbouwgebied rijker zijn geworden De land-aanwinst dezer ontginning in werkverschaffing, is zeker niet minder be langrijk dan bijv. de drooglegging van df Zuiderzee, al spreekt dit laatste meer tot de verbeelding van het publiek. Naast de reeds genoemde groote objecten, die als centrale werkverschaffing dienen, bestaan de vele particuliere ontginningen, die in werkverschaffing worden uitgevoerd Meestal wordt met de uitvoering van het werk de Nederl. Heide-Maatschappij belast, doch de inspectie te Zwolle houdt het op pertoezirht, zoowel op de uitvoering als op de loonen en arbeidsvoorwaarden. Alleen reeds in Overijssel wordt op deze wijze per jaar ongeveer 2000 H A grond weer bruikbaar gemankt of. verbeterd En wat daar op groote sehaal mogelijk gerehiedt allerwege in het land. waa bevolking dichter, de bebouwing intensie ver is eD de overgebleven woeste grond zeldzamer is, op kleinere srhaaL- BESTRIJDING VAN LAWAAI IN MODERNE VERKEER A nti-Lawaai-Congres te Delft Verkeersorde bevordert stilte In het laboratorium voor Technische Phv- sica te Delft, is gistermiddag het Tweede Anti-Lawaai-Congres, georganiseerd door de K.N.A.C. en de Geluidstichting, gehouden. Daar de voorzitter van de KNAC, de heer mr J. Linthorst Homan plotseling on gesteld was geworden, werd het openings woord gesproken door den commissaris van de KNAC, jhr mr J. C. Schorer. waarna verschillende sprekers het woord voerden over de bestrijding van lawaai in 't moderne verkeer. Mr A. baron Schimmelpenninck van derOye. voorzitter van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, sprak eerst over: „Het signaal geven en de veiligheid". Zijn conclusies waren: Het ge heel of gedeeltelijk achterwege laten van het geven van signalen, zal een rustiger verkeersbeeld doen ontstaan. Zoodanige toe stand moet echter niet in het leven worden geroepen, voordat de noodige voorbereiden de maatregelen daarvoor getroffen zijn. Ir J. M. de Casseres, hoofd van de Technische dienst van de N.-Brabantsche Streekplannen, voerde het woord over: „Streekplan en uitbreidingsplan als hulp middel in den. strijd. tegen het lawaai." On der de ruimtelijke uitingen der mensehelijke samenleving, zeide spr., moeten worden verstaan: het wonen, het werken, de ver plaatsing, dus het verkeer in het algemeen. Bij het moderne stedebouwkundig werk wordt er nu steeds naar gestreefd al deze dingen bun juiste en harmonische plaats in het geheel te geven, zoodat deze uitingen zonder hinder van elkaar kunnen bestaan. Voor een niet onbelangrijk deel liggen de oorzaken van het lawaai in de gebreken die de ruimtelijke structuur in onze samen leving vertoont, besloot spr. en door middel van uitbreidingsplan, streekplan en natio naai plan moet getracht worden dit op te haffen, in ieder geval te verminderen. De directeur van de Loonmeetdienst van de Geluiflstichting, Ir. C. Boot. hield een voordracht over „De resultaten van de Anti" Lawaai-Actie in Den Haag en Rotterdam." Spr. zeide dat bij de tweede telling te Den Haag reeds bleek dal er een vermindering van ongeveer 50 'procent van het aantal sig nalen was verkregen. Wel een bewijs dat de invloed van de etüte-actie niet gering.is. Vooral de wielrijders bleken de groot ste "zondaars te zijn" 'doch de propagan da heeft ijier veel verbeterd. Van de vbétgaiigers kan' dit echter niet gezegd worden. Uit het feit dat het percen tage van 9 procent nog onveranderd is zou men kunnen concludeeren dat de voetganger zich niets van de heele actie aantrok. Door zich in het drukke ver keer te bewegen kunnen ook voetgan gers oorzaak van veel lawaai zijn, daar er dan voor hen signalen gegeven moe ten wordèn. Van de-65.453'waarschu wingen die gegeven zijn, waren 47 pro cent voor rekening van de voetgangers! Na een korte pauze heeft de voorzitter van de Ge'.uidstichting, I r. M. E. H. T j a- den, enkele woorden gesproken. Vervol gens sprak Jhr. Schorer de rede van den voorzitter van de KNAC, den heer Lint horst Homan uit, die zooals reeds gezegd door ongesteldheid plotseling verhinderd was aan het congres deel te nemen. Als onderwerp was gekozen: „De strijd tegen hét verkeerslawaai, bezien van -het stand punt van het automobielverkeer". Om het gestelde doel te bereiken, was de conclusie van deze rede, moet men de volgende moeilijkheden overwinnen: le Ge brek aan systeem in het langzame, weg verkeer. Voornamelijk is dit te wijten aan onvolledige en soms ondoelmatige voor schriften, alsmede aan de onwetendheid, on nadenkendheid en onwilligheid van som mige weggebruikers. 2e. Gebrek aan zelf- beheersching bij automobilisten inzake het geven van geluidssignalen. 3e. Verwarring, gesticht door onverwachte verkeersgevaren. 4e. Te vejel aan lawaai door verschillende voertuigen zelve. Als middelen tot afdoende verbetering werden genoemd het perfectionneeren van de verkeerswetge.v'ing. het intensiveeren van de verkeersopvoeding der weggebruikers, kordaat aanvatten van het tramvraagstuk en beperking van het lawaai der voortui gen zelve. Het is noodig aldus op alle fron ten tegelijk de zaak aan te vatten wil ei iets van terecht komen. Hervormde Meisjesbond Leidstersvergadering te Gouda De Bond van Ned. Herv. Jonge-Meisjes- vereenigingen op G. G. hield in „Het Blau we Kruis" te Gouda een algemeene leid stersvergadering. De vergadering stond on der leiding van den heer M. Note boom te Hilversum, die een openingswoord sprak. Do statuten werden met algemeene stem men vastgesteld. Tevens was een concept reglement voor de plaatselijke vereenigin gen ter tafel. Hierna kwam het uitgeven van een eigen orgaan ter sprake. Als naam wetd „Ons Meisjesblad" gekozen. Hot zal maan delijks in acht pagina's verschijnen en naast de roosters belangrijke bijdragen beVatten. De bedoeling is om bij genoeg zame deelname de uitgave over enkele maanden te doen plaats hehben. Vooraf zal een propaganda-nummer verschijnen ten einde alle jongemeisjesvereeniging«n op to wekken, evenveel abonnementen te ne men ais het ledental der vereemging be draagt Het abonnementsgeld bedraagt t,— per jaar met contributie inbegrepen Ook een leidstershlad zal binnen niet al te langen tijd uitgegeven worden. Het insig ne zal bestaan uit een kleinen driehoek in zilver of geëmailleerd, met passend op schrift Tot presidente werd mtj. \V. A. Burg graaf te Hilversum g .uzeru Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Brief van den heer P. van den Honing uit Abessinië. Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van de Lutliersche Predikanten. V ereeniging. Verschenen is het jaarverslag van de Al gemeene Friesche Levensverzelierings Maat schappij. De Vereen, van Predikanten van de Geref. Kerken herdenkt deze maand haar 23-jarig bestaan. Te Utrecht is heden de vergadering gehou den van de Bond van Vereenigingen van Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Ds H. Reiners overleden. -—■GEBRUIK OOK - DE ANDERE HELFT! Duizenden menscben gebruiken slechts 4e helft L. hun capaciteiten. Als Ude andere heil! ook in e» gebruik neemt, bent U 2 X zooveel waard' Gees te- WL Ijk lijk en materieel. Ons gratis boekje „De Volwaar- *6,. -ff-, dige Mensch" wijst U den weg. Vraag het nog nii van<ka8 en noem <Jit blad s.v.p. "iPELMAN-INSTITUUT amrak 68 - Amsterdam MP D OUD ZINK OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Leerdam in nood Tot Zaterdag IS dezer werd door de N.V. Glasfabriek Leerdam aan 56 ouden van da gen en weduwen een wekelijksch pensioen uitgekeerd. Al deze pensioenen zijn met in gang van 25 April ingetrokken. Onze sla nu ai onverkoopbaar Daitschland neemt niet afl Als gevolg van het feit, dat door Duitsch- land niet voldoende Genehmigungen be schikbaar werden gesteld, zijn in de laatste dagen aan de Westlandsche veilingen enor me hoeveelheden sla onverkocht gebleven. Er zijn dagen, waarop aan sommige vei lingen meer dan 20.000 kroppen doordraaien en deels op de mestvaalt komen en deels ook voor de distributie onder armlastigen worden bestemd. De goedgekeurde kroppen worden voor dit laatste doel meest door de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale aangekocht en vele honderdduizenden kroppen sla hebben op deze wijze afzet-mogelijkheden nog gevon- De prijs voor dit product is echter lang niet voldoende om den kostprijs te dekken, voor f 1 per 100 stuks worden de kroppeu n.l. opgehouden. Aan de groentenveiling te Naaldwijk ble ven gedurende de beide laatste dagen der vorige week en Maandag pl.m. 60.000 voor de consumptie goedgekeurde kroppen als on verkocht, henevens nog 24.000 stuks ^ie niet goed werden gekeurd. Wel wordt door Engeland en België nog sla aan de veilingen gekocht, doch Duitsch- land is ook' na de diverse beperkingen nog van zooveel beteekenis op de veilingen, dat het niet koopeu ernstige gevolgen voor de kweekers heeft. De aanvoer van sla is bovendien thans enorm groot, zoodat alle afzet-mogelijkheden benut moeten worden, zal het niet vastloo. pen In den handel. Dinsdag ging het aan de veilingen wei iets beter, doch de aan voeren waren toen niet groot. Toch bleven nog duizenden kroppen sla dien dag onverkocht. Offïcieele Berichten consul dor Nederlanden te Zanzlbai NOTARIAAT RIJKSVERZEKERINGSBANK Benoemd zltn tot sehe ifd. der RJIks ken dienst dr U. P. van AmeUden en M. Rozen- beek. LEGER EN VLOOT De t-ffleleren van den marlne-stnomv dienst der 2e kl W. Be-ts en M. A. Teller z(1n resp. arepliatst bb het *l egk&mp „De Kooy" en a.b. Hr Us Gelderland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1