KERK EN ZENDING waar WERK MAANDAG 20 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 WED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Amersfoort, A. DÖnszelmann te Meppel. Naar Wagenin- gen, G. C. H. Bos Ie Beekbergen. Het beroep van Ridderkerk is nog niet na gebracht. BEROEPINGSWERK De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te A p e 1 d o o rn heeft het verzoek van de Afd Apeldoorn van den Geref. Bond, om een dikant van die richting in een der komende vacaturen te beroepen, afgewezen. Gezien den verblijdenden uitslag van de rondgang door de gemeente om te komen tot het verhoogen van de vrijwillige bij dragen opdat een tweede predikant zoi kunnen worden beroepen, heeft de kerke raad van de Geref. Kerk van Z w ij n- drecht thans besloten over te gaan tot het ter handnemen van het beroepingswerk. Ds. K. H. E. GRAVE MEIJER Ds. K. H. E. Grawemeijer, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, herdenkt a-s. Donderdag den dag waarop hy voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd 25 Febr. 1883 geboren en in 1910 candidaat in Noord-Holland. Na eerst eenige maanden als hulpprediker werk zaam te zijn geweest, aanvaardde de jubila ris 23 April 1911 het predikambt te Giessen- Gudekerk in zijn eerste gemeente. Vandaar ging hij in 1915 naar Voorburg, om zich 17 Oct. 1920 aan zijn tegenwoordige gemeente, waar hij als 15e predikant kwam, te verbin den. Ds. Gravemeijer heeft in wijk I, met als centrum de Zuiderkerk, zijn arbeidsveld. Hij is voorzitter van de wijkver. „Zuider kerk", idem van de bibliotheekcommissie, idem van de Zondagsschool ver. „Timotheus' idem van de jeugdgroep „Kerk, Oranje, Va derland" en vanwege den kerkeraad lid vai de commissie voor net godsdienstonderwijs idem van die voor den openbaren eeredienst en van die voor den arbeid van den v.m R.K. priester J. J. A. Fernantzen. Voorts ii Ds. Gravemeyer voorzitter van het hoofdbe stuur van de Ver. „Prot. Nederland", lie van het hoofdbestuur van de Herv. Geref. Staatspartij, voorzitter van de Emmakliniek, idem van het Maatschappelijk werk der Haagsche Herv. Gemente, enz. Ds Gravemeijer wenscht niet te ju-bi teeren. Ds A. C. SONNEVELDT Door de classis der Geref. Kerken in Zuid Amerika is op advies van Dr Henry Beets besloten Ds Sonneveldt te deputeeren tot bijwoning der Synodes der kerken in Noord Amerika en Nederland, welke respectievelijk in Juni en Augustus gehouden zullen wor den. JUBILEUM Ds A. DE VOOGD Donderdag 23 April a.s. hoopt Ds A. de Voogd, predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te te Delft zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. De jubilaris, dié 20 Febr. 1886 te Rotterdam werd geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij werd pro ponent in. Zuid-Holland in Nov, 1910 en deed 23 April. 1911 - intrede- in zijn eerste gemeente Purmerland en den Up, na beves tigd te zijn door Ds Schuilei- tot Peursum van Amsterdam. In 1915 vertrok Ds de Voogd naar Oosterhaul (Fr.) welke ge meente hij tot 1922 heeft gediend. In het zelfde jaar legde Z.Eerw. zijn bediening neer en werd voorganger van de Evangeli satie te Assen. In 1924 vertrok hij naar VlLs- singen en hier volgde een beroep naar Delft waar hij 18 Oct 1931 zijn intrede deed. Te Delft heeft Ds de Voogd behalve de pastorale arbeid, krachtig de restauratie van de Nieuwe Kerk gesteund. Voor enkele Evangelisatiepos ten in eigen wijk werd me de hard gewerkt. Donderdag 23 April zal een huldiging plaats vinden in het Wijkgebouw Doelen straat, die 's middags 3 uur aanvangt en waarna tot 5 uur gelegenheid bestaat tot gelukwensohen. Ook des avonds is er receptie van 7.30 9.30 uur in hetzelfde gebouw. VRIJE EV. GEMEENTEN Te Nijverdal wordt van Maandag 20 t.e.m. Donderdag 23 April de predikanten- vergadering gehouden van den Bond van Vrije Evangelische gemeenten in Nederland. Evangelische Maatschappij Jaarvergadering fe 's-Gravenhage In den Dierentuin te 's-Gravenhage is de 83e jaarvergadering van de Evangelische Maatschappij gehouden. Na de opening met gebed hield de voor zitter, Ds A. G. H. van Hoogenhuyze een. openingsrede, waarin hij erop wees, dat twee groote krachten in de wereld werken: het internationale bolsjewisme en het inter nationale ultramontanisrne. De taak der Evangelische Maatschappij is de bestrijding van het tweede gevaar. Reeds 83 jaar is de Maatschappij bezig de oogen van het volk daarvoor te openen, doch zij gevoelt zich wel eens lamgeslagen door onverschilligheid, door een Gallio-geest eenerzijds, door partij belangen anderzijds. Spr. wees vervolgens op het gevaar van Rome. Als voorbeeld noemde hij Oostenrijk, waar het Protestantisme wordt tegengewerkt en onderdrukt Met angst vroeg spreker zich af, wat er van ons vaderland worden moet, waar Rome zienderoogen in macht en in vloed wint, en de Protestanten, in plaats van daartegen positie te nemen, het in de hand werken. Spr. pleitte er voor om 1 April, de gedenk dag van de inneming van den Briel, bet keerpunt in den strijd tegen Spanje, tot een nationalen feestdag te maken. Na zijn rede, heette Ds v. Hoogenhuyze in het bijzonder welkom het Tweede Kamerlid Ds Lingbeek. Blijkens het verslag is het aantal leden eenigszins verminderd. Teleurstellend was de weinige me dewerking, welke de ijverige propa gandist in het algemeen van de pre dikanten ondervond. De propaganda-actie is goed ge slaagd. Overwogen wordt om iemand naar Indië te zenden om daar de Protestantsche belangen te behartigen. De aftredende hoofdbestuursleden, Dr J. F. Beerens te Utrecht, Ds A. G. H. van Hoo genhuyze te Arasterdam en Paul Hugenhol-tz te Voo-thuizen, werden herkozen. Tenslotte werden eenige voorstellen van afdeelingen, van internen aard en de propa ganda be' ffende behandeld, waarna de Vergadering gesloten werd. GEREF. KERKEN IN H. V. Aan dcu heer C. Ver maat, candidaat in de theologie, is het recht verleend tot hét spreken van een stichtelijk woord in de sa menkomsten der gemeenten van de Geref. Kerken in H. V. Het adres van den heer Vermaat is: Faas Eliaslaan 35 te Baam. DE OUDSTE PREDIKANT Ds. J. I,. Bleeker, de oudste predikant van Nederland, wonende te Breda, viert van daag zijn 96sten verjaardag. Ds. Bleeker heeft van 1871—1921 de Ev. Luth. Kei-keu van Brielle, de Rijp, Wiefclste- de, Wildcrvank en Middelburg gediend en is sedert 1921 emeritus. PROV. DIACONALE CONFERENTIE De Prov. Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in Zuid-Holland zal dit jaar naar we vernemen, 27 Mei in de Wester- kerk te Delft worden gehouden. CLASSICALE ZENDINGSDAG De jaarlijksbhe Zendingsdag van de Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk zal dit jaar op Woensdag 24 Juui a.s. in den Gem. Thee tuin ..Berg en Bosch" te Ape ld worden gehouden en worden voorbereid door de zendingscommissies van de gemeen ten van Apeldoorn en Deventer. NED. EVANG. VEREENIGING De Ned. Evang. Vereemgirtg zal op 3 en 4 Juni onder leiding van prof. dr. C. G. Wa ge na ar haar jaarvergadering te Zwolle houden. Dr. B. Ter Haar Dz. zal spreken over: De Oxford-Groepbeweging; ds. B. Klein Wa-ssink over: Kerk en Staat in onderlinge verhou ding en ds. J. K. v. d. Brink over Triniteit. EVANGELISCH OLYMPIADE-COMITE Te Berlijn heeft zich met het oog op de vele duizenden buitenlandsche gasten van Christelijken huize, die ter deelneming aan de Olympische spelen deze zomer te Berlijn verwacht worden, een Evangelisch Olym piade-comité gevormd. Voorzitter van "dit comité is dr. Schubert (adres Jebenstras- se 2, Berlin-Charlottenburg 2). Den lsten Augustus, dcu dag der opening van de spe len, vindt in den Berlijner Dom een Gods dienstoefening plaats, waarbij de voorzitter de rijkskerkcommissie, dr. Zoellner, op treedt. Ook vindt op het sportveld een Gods dienstige samenkomst plaats. Voorts wordt gezorgd, dat de deelnemers op diverse wij zen met de kerken in de omgeving van het Olympische Stadion in contact komen. AFVAARDIGING ZENDING SZUSTERS Voor de gemeenschappelijke Zending van de Vrije Evangelische gemeenten in Neder- is te Franeker gistermorgen Z. Hetty en te R ot t er da m Zr. Truus afge- •aardigd om te gaan arbeiden op Sarncsir bij Sumatra, waar momenteel drie Zendelingen twee zendingszusters werkzaam zijn. De beide zusters hopen tegelijk te vertrekken. GODS WOORD HOUDT STAND In eenige berichten vinden wij vermeld, dat do traditioneele Paaschviering te Mos kou en in Rusland nog niet uitgestorven is, doch integendeel dit jaar zelfs sterker Scheen te repgeoren dan anders. Van de 800 kei-ken welke Moskou vroeger telde is twee derde verwoest en van de rest zijn er nog slechts 38 voor religieuse doeleinden in ge bruik. Maar in deze waren Zaterdagavond om 9 uur toen de Russische Paasch viering begin, duizenden samengepakt. En te mid dernacht, als de opstanding wordt uitgeroe- waren zeer groote menschenmassa's de kerken verzameld. NIEUWE VELDTOCHT VAN KAGAWA De bekende Japansche Christen-reforma tor Toyohiko Kagawa heeft een tienjaars- program voor de Evangelisatie van het Ja pansche platteland opgesteld. Hij wil overal kapellen stichten, die overdag bewaarschool moeten zijn, 's avonds cursussen bevatten en Zondags voor godsdienstoefeningen dienen. Evangelisten voor leiding van dit werk moe .•orden gevormd. De cursussen moeten }1 aan den bijbel als aan landbouw wor den besteed; het moet bijbelsche maar ook sociologische platetland§arbeid zijn. Zijn program zegt dat in deze 10 jaren 9600 dor pen aldus „bezet" moeten wqrdon, iedere maand 80. Dr. SCHABERTS TESTAMENT De bekende predikant van Riga dr. Oskar Schabert, de groote vriend der vervolgden in Rusland, heeft zijn zak-meuwtestament aan het bijbelmuseum van het Wurtembergsche bijbelgenootschap vermaakt dat dit „klei nood" dankbaar beschrijft. Dit Nieuwtesta- ment namelijk is met dr. Schabert in 1915 naar Siberië gegaan, werd de gids in schrik kelijke verbanningsjaren, kwam later tijdens de bolsjewistische revolutie in Letland in ge lijken dienst en werd eindelijk na menigte van lijdensjaren ook de gids in de vrijheid. Voorin het exemplaar staat het stempel der bolsjewistische gevangenis: „Proletariërs van alle landen, vereenigt U. Lettische Radenre publiek. Riga. Gouvernementsgevangenis." OPVOEDING EN ONDERWIJS D. WOUTERS Door huiselijke omstandigheden gen, heeft de bekende paedagoog en auteur Wouters zijn arbeid als redacteur-secre- is van bet Paedag. Tijdschrift >r het Chr. Onderwijs neergelegd. In een afscheidswoord deelt hij mede, dat hü fuim 90 „critische revues" heeft geschreven. Be kend is, dat deze begaafde auteur in tal van andere onderwijsbladen schreef (Valcooch, Chr. Schoolblad, Onze Vacatures, Corres pondentieblad, Het Kind enz.), en als zoo danig merkbaren invloed heeft gehad. In „De School met den Bijbel" luidt J. L(ens) zijn collega uit, en spreekt hem aldus toe: „Wouters, je hebt voor onze Christelijke school wat beteekend. Je hebt een frissche wind doen waaien door heel wat duffe me- thodiekerij. En nafcuurhjk, zoo'n wind rukt ook wel eens een levend blad af. Maar het zijn toch vooral de doode bladeren geweest, die om je heen stoven. En je weet, die ma- méér gerucht, dan het blad, dat nog saprijk is! „Het ga je goed ook als je in het buiten land tot rust kunt komen. ,Je laat naést de benljders, ook vele vrienden achter, die je blijven achten on danks, en soms ook wel ómdat, je anders was dan de massa en een eigen geluid durf de 1e doen hooren!" CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN Algemeene vergadering te Utrecht Onder presidium van den heer J. Hob- m a kwam de Ver. van Chr. Onderwijzers enz., de grootste en oudste organisatie op het gebied van het Chr. onderwijs, te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. 72 afdeelingen waren vertegenwoordigd door 1 of 2 afgevaardigden. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de secr, de heer W. 't H o o f t van Goes, Jes. 55 las. Hierna sprak de voorzitter naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte een ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen op wekte te putten uit de bron van het levende water, opdat er blijdschap zü eiken dag, ook als de moeiten en zorgen drukken. God maakt van een doorn een dennenboom en van een distel een mirteboom, ook ten aan zien van ae leerlingen. Jaarverslagen Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secr., den heer W. 't Hooft van Goes, ontleenen we dat het leden tal 1 Jan. j.l. totaal bedroeg 7384. Over '35 werden 318 nieuwe leden ingeschreven en 425 leden afgevoerd. Het aantal afd. be draagt thans 85. Het Kasvcrslag Het verslag van den penningmeester ont lokte vragen betreffende de restitutie, de bijdrage die kweekelingen met acte tetalen moeten ter vervanging van de contributie, het Gedenkboek, de bü'drage aan Johannes Lukas, enz.; de vorm van het financieel overzicht, terwijl enkele afgevaardigden van oordeel waren dat de begrooting eentgszins geflatteerd was. De penningmeester, de ge maakte opmerkingen beantwoordend, gaf een uiteenzetting van den financieelen toe stand, die op een reëele basis berust. Du be groot ing bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 29.950. De extra heffing over 1935 mag olkciren geslaagd nee ten. Door bezuiniging op het orgaan en andere posten kon deze titans achterwege blijven en behoeft de con tributie niet verhoogd te worden. Ze werd wederom bepaald op 1/4 net Van vers .-lul lende zijden werd gepleit voor vrij stilling betaling van contributie voor kweeke lingen met acte. Bij stemming werd besloten dit jaar geen wijziging te brengen en het volgend jaar daarmede e.v. te rekenen. Het verslag van den penningmeester werd eneens goedgekeurd. Beide functionaris sen ontvingen den dank der vergadering. Temidden van de bespreking kwam ter vergadering de hoogbejaarde veteraan, de heer H. A. P. Meyer van Zeist De voor zitter begroette hem hartelijk en noemde de naam van een ander hoogbejaard lid, den heer Meijers van Utrecht die reeds 65 jaar zijn contributie stortte. Gehoord het rapport afd. Gouda, uitgebracht by monde van den heer H. Nieuwenliuizen van Zeg- waart, werd de penningmeester van zijn be heer gedechargeerd. Een commissie van vier leden, twee uit de groote steden en twee van het platteland zal met den penningmeester de restitutie-rege- studie nemen en het hoofdbestuur adviseeren. Een volgend jaar zal dan zoo veel mogelijk een bevredigende oplossing worden getroffen. Kegelen van benoeming Na .breeds discussie werd een voorstel de afd. Twen-the'onr er'bü den minister van onderwijs op aan te dringen regelen van noeming vast te stellen wanneer de sollicitatie weer een feit zal worden, met groote meerderheid verworpen. Verreweg de meeste afdeelingen bleken met het H.B. oordeel dat aan de vrije school deze zaak moet worden overgelaten. Het H.B. sprak in zün praeadvies uit, dat geen regeling moest worden gevraagd, maar dat de groote onder- wysorganisatie als Schoolraad en de Ver. voor Chr. VoUtsonderwys, er bij de besturen op moeten aandringen een billijke regeling te treffen. Het H.B. hoopt zulk een regeling te onderwerpen opdat degenen die het langst gewacht hebben het eerst voor een benoe ming in aanmerking komen. De vergadering bleek in groote meerderheid de vryheid te willen handhaven. De voorzitter verklaarde met klem, dat het H.B. hoopt te waken voor ryheid eenerzijds. maar ook voor de rechtspositie der onderwijzers anderzijds, en voor de belangen der jonge leerkrachten me name. Tenslotte sprak de voorzitter onder instem ming der vergadering een warm woord van waardeering tot den directeur van het bureau, voor zijn veelomvattende en gewaar- deerden arbeid. De heer A. v. Andel van Utrecht sloot de vergadering met dankzegging. KLEUTERSCHOOL TE HAARLEM Men schyft ons: Zaterdagmiddag j.l. vond te Haarlem de officieele opening plaats van de 2e Kleuter school der Vereen. „Rehoboth", aan de Am bachtstraat aldaar. Met de snelle uitbreiding der burgerlijke gemeente naar het Noorden houdt het Geref. kerkelijk- en schoolleven gelijken tred, zoodat in dat stadsgedeelte binnen enkele jaren een nieuwe Lagere school (de Dr Bavinckschool), een nieuw kerkgebouw (de Noord-Schoterkerk) en thans een Kleuterschool konden verrijzen. De opening had plaats in het gymnastiek lokaal van de Bavinckschool, waarin zich een groot getal genoodigden, autoriteiten, leden en begunstigers der Vereeniging en ouders van de reeds ingeschreven 120 leer lingen vereenigd hadden. Na de gebruikelij ke opening der samenkomst, door den Voor zitter der Vereeniging, den heer Joh. J. van Schuylenburg, sprak deze een kort openingswoord, waarin hü memoreerde dat dit de 2de school der Vereeniging is, die het bestuur heeft kunnen laten bouwen en exploiteeren, niettegenstaande het feit dat de Gemeente haar uitgaven voor het Voor bereidend Onderwijs, zoowel Openbaar als Byzonder, sterk heeft moeten inkrimpen, zoodat de Vereen, voor bouw en exploitatie harer scholen zoo goed aLs geheel op parti culier initiatief aangewezen is; nochtans kan deze tweede school nu worden geopend en in het Z.O. gedeelte der stad is een derde Kleuterschool in aanbouw. Vervolgens werd het Hoofd der school, Mej. H. C. M. van E c k, en het personeel geïnstalleerd: de ouders werden opgewekt hun werk onder de kleuters-leerlingen te steunen met gebed en medewerking. Daarna werd het Bestuur met de opening gelukge- wenscht door den Inspecteur van het Lager Onderwys, den heer H. van de W eije r; den Voorz. van de Schoolvereen. „Groen v. Prinsterer", den heer G. Wolzak; den Direc teur van de opleidingscursus voor Kleuter- school-onderwys-personeel, den heer Jonge- jan en het hoofd van de Bavinckschool, den heer G. Buist. Mej. van Eek dankte het schoolbestuur namens het personeel voor het door de benoeming in hen gestelde ver trouwen. Het Hoofd van de eerste Kleuter school, Mej. M. Klomp en het Hoofd van de nog in aanbouw zünde derde school, Mej. Haneman, richtten daarna nog het woord tot hun collega. Na de sluiting van de samen komst werd het nieuwe schoolgebouw be zichtigd, waarvan inrichting en uiterlük al gemeen werden geroemd, en dat uitgevoerd is door den aannemer, den heer E. Schuit te Hillegom. ONDERWIJSBENOEMINGEN DelfzüL Geref. school (L. en U.L.). Tot hoofd: de heer J. A. de Graaf te Gro ningen. IJzerlo (gem. Aalten). Chr. School. Tot hoofd: de heer R. D o z e m a n, le onderw. aan die school (behoudens goedkeuring van den Minister). Hengelo (G.). Chr. School Raadhuis straat. Tot hoofd: de heer J. Dorgelo, hoofd der Chr. School te Paaslo (Oldemarkt). De 45e jaarvergadering De 4óe algemeene vergadering: van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs z&i Donderdag 4 Juni a.s. te Utrecht in het Gebouw voor i W. onder presidium van prof. dr. W. J. A a 1 d e r s van Groningen worden gehou den. In de morgenvergadering komen de huis houdelijke zaken aan de orde. O.m. de ver- keizing van 3 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren C. W. F. Baron Mackay te Nunspeet, Jhr. Dr. L. H. Quarles van Üfford te Utrecht en H J Vis- scher te Doetinchem, die allen herkiesbaar zijn. Naast de aftredenden zyn gec-andideerd de heeren Ds. A B. te Winkel te Den Haag, Prof. Dr Joh de Groot te Groningen en Ds. H Visser, em. predikant te Hiiversam. In de morgen vergadering zal de heer J ac. W. v. Voorst een lezing houden over: ,JDe beteekenls van het „Bijbelsch Museum" voor het Chr. Onderwijs In de middagvergade ring spreekt Ds. A. v. V o o r t h u ij s e n te Utrecht over: „Het zwakzinnige kind en de school voor gewoon 1 o.". NAAR DE RUST Naar we vernemen zal de heer W. Fijn van Draat, hoofd der Chr. school te Nunspeet, het Chr. onderwys, na een diensttijd van 41 jaar, met pensioen verla ten. De scheidende functionaris trad 1 Mei 1895 als onderwijzer op aan de Chr. school te Baarn en arbeidde vervolgens als zooda nig te Deventer, Hilversum Baarn (2e maal) Apeldoorn (Mulo) om 15 Nov. 1906 als hoofd te Nunspeet op te treden. De heer Fyn van Draat is in de schoolwereld geen onbekende. Hij heeft van 19171926 oeel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche Gewesten en maak te van 191S1926 ook deel uit van de School raad voor de Scholen met den BijbeL Sinds '20 is hij bovendien gedelegeerde van den Schoolraad voor de examens in de Bijb. Geschiedenis. De heer Fyn van Draat be kleedt verschillende bestuursfuncties in or ganisaties in en om Nunspeet. De heer Fyn van Draat gaat zich metterwoon te Laren (N.H.) vestigen. Naar wij vernemen zal de heer J. v a n Bruggen, hoofd der Herv. school to d e n Ham (O.) 1 Mei a.s. het Chr. onderwijs, na een diensttijd van 43 jaar, met pensioen verlaten. De heer v Bruggen ving zyn loopbaan aan op 1 Mei 1893 als ondenvyzer aan de Chr. school te Vriezenveen en werd vorvolgëns hoofd te Burum (Fr.) en daarna te Vleuten om zich 1 Juni 1912 aan zijn tegenwoordi- gen werkkring te verbinden. CRISIS-PUBLICATIES Citroenen De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, onder verwijzing naar de Beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken gedateerd 9 April 1936 (Ned. Staatscourant No. 72 van 11 April 1936), dat bij invoer van citroenen de niet-Italiaansche oorsprong daarvan ten genoegc der Centrale zal moeten worden aangetoond, waarvoor facturen, cognosse menten, certificaten van oorsprong enz. med» kunnen dienen. Ter vermijding van vertraging en even tueel van kosten wordt er de aandacht op gevestigd, dat do vrijmaking van citroenen als regel in Rotterdam of Amsterdam met aanzienlyk mindere vertraging en met veel lagere kosten zal kunnen geschieden dan op andere plaatsen. Nederlandsche Meelcentrale De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van tot veevoeder ver- wérkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b, onder 2°, van de Crisis-Akkorbouwbeschikking 1934 I, vastgesteld als volgt: Inklaring van Inklaring 20 April af t/ra 1 Mei af t/m 30 April 1936: 31 Aug. 1936: voor lynkoeken... voor soyaschroot.. voor soyakoeken- voor grondnoot- koeken voor grondnoot- schilfers voor cocoskoeken voor Ned. Oost- Indische cocos koeken voor tot andere soorten veevoe der verwerkte oliehoudende za den, pitten en noten 1.20 „-.85 1.10 h)0 n-50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder 1° van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn Import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Co run a 767.S. Laagste eland te Skagen 738.7^ Stand vanmorgen halftwaalf 755.8. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige, later afnemende 7., tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk kans op regen en zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 18 April. 8.15 nam.: Attentie- sein 0, d.i.: Weost op uw hoede. Ontvangen 19 April, 8.20 nam.: Attentie- sein neer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie over Scandinavië is nog in diepte toegenomen en heeft zich Noord waarts over geheel Scandinavië uitgebreid, waarbij de vorst vrijwel verdween. Alleen op Groenland en Spitsbergen handhaaft zich een strenge vorst. Het depressiegebied in het Westen ver toont kernen ten Zuiden van IJsland en van Ierland, zoodat de wind in onze streken naar Zuidwest draait en over het algemeen iets zachter weer te wachten is. In Schotland komt nog lichte vorst voor en ook elders op de Britsehe eilanden was de och tend temperatuur nog onder normaal. In Frankrijk is by windstilte en heldero luoht de ochtend ook koud, maar zal het overdag vrij zacht worden. In Duitschland duurt het buiige weer, met in het Noorden krachtige tot stormach tige Zuidwestelijke wind, nog voort De meeste neerslag viel in Scandinavië en op de Britsche eilanden. Onder de invloed der nieuwe depressie is toenemende wind, tijdelijk met regen en aan vankelijk zachter weer, te wachten. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen halftwaalf 8.8 C. 21 APRIL Zonsopgang 4,51 uur, zonsondergang 7,07 uur Maan op voorm. 4.19 uur, onder nam. 7,42 uur Nieuwe Maan 0.53 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 21 APRIL Van 's avonds 7,37 uur tot 's morgens 4,19 uur Examens Mactiage. e het Ned. Gen. voor Heil gymnastiek en Manage: de dames H. A. Bteyeel Amsterdam; J. J. Fuykachot. Rotterdam: P. L. F. J. de Roos, Haarlem: J. J. M. Wouts, Rot terdam; de heeren C. van Dam. Zaandam; F. J. A. Tlmmers, Amsterdam; W. A. van Noordaa. Den Haag. De examens sljn hiermede afgeloopen. In totaal zijn geëx. 53 cand., ges 1. 31. herex. 11, afgew. 11. Stai FEDERATIE-EXAMENS De Federatie van Handels- en Kantoorbe- dienden-vereenigingen heeft ter voorziening in een vacature, ontstaan door het overlijden van prof. dr. J. G. C. Volmer. tot examinator in het boekhouden benoemd den heer R. A. D ij k e r te Wassenaar, lector aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. Het examenprogram der Federatie het boekhouden werd aangevuld met de vol gende punten (ingaande voorjaarsexamen li/37): I. Bü het handelstekenen, onder de eischen te vermelden: berekeningen bij de winst ver deeling van naamiooze vennootschappen, in verband met de wet op de dividend- en tan tièmebelasting; II. onder de belastingwetten, waarvan eenige kennis omtrent de hoofdza ken vereischt wordt, op te nemen de omzet belasting en III. de sociale wetten, waarvan eenige kennis omtrent de hoofdzaken ver langd wordt, aan te vullen met de ziektewet. GEMENGD NIEUWS Een laffe inbraak Werkloos gezin beroofd Inbrekers hebben Zondagavond in een woonhuis aan de Marnixstraat te A m- sterdam een werkloos gezin beroofd van het weinige, waarvan het moest leven Het gezin woont in een der dichtbevolkte blok- ken volkswoningen aan de Marnixstraat, één hoog voor, en heeft de gewoonte den Zondagavond ergens anders door te bren gen. De daders schijnen hiervan op de hoogte te zijn geweest. Toen de familie Zon dagavond tegen tien uur huiswaarts keer de, vond zij de deur van de woning open gebroken, evenals de deur van de binnen kamer. Hieruit waren een busje met veertig bijeengespaarde kwartjes, een bankbiljet van tien gulden alsmede eenige losse gul dens verdwenen. Bovendien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebben ge licht De slag voor het berooide gezin is zeer zwaar. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT Te Den Haag waarschuwde een tram conducteur de politie, dat hy twee mannen op verdachte wijze had zien binnengaan een winkel van De Gruyter aan het West- einde. De politie ging dit perceel binnen en trof er twee personen aan, den 35-jarig en J. K. en den 39-jarigen J. J. B. M., beiden woonachtig te Rotterdam. In het kantoor achter den winkel hadden zij een kluis, wei- ke zich daar bevindt al aangeboord en zij waren in het bezit van een volledig stel in- brekerswerktuigen en van snüapparateu. Zü zyn overgebracht naar hert hoofdbureau ven politie en in bewaring gesteld. Zaterdagmiddag is te Rotterdam in zijn woning gearresteerd, als verdacht van me deplichtigheid, de 48-jarige A. M.. die op den uitkijk zou hebben gestaan. Hij is naar Den Haag overgebracht en eveneens in bewaring EEN GOEDE VANGST Men meldt ons uit V i a n e n: Door de politie is te Vreeswy'k gaai,*steerd de 47-jarlge J. van hier, als verdacht van 1 het ontvreemden van voorwerpen uit een auto. Bü onderzoek bleek dat een goede vangst Is gedaan. Deze man bleek ook de dader te zün van een reeks andere dief. stallen, welke in den laatsten tijd hier Door Kijk en Provincie zijn de laatste jaren de aanleg en verbetering van wegen in he. plaats vinden, waarhij vooral pakjes vanaf Westland krachtig voortgezet en ter hand genomen. Op bovenstaand kaartje kan men fietson en uit auto's ontvreemd werden. De in groote lijnen de stand overzien. De weg ran Naaldwijk naar. hei, ÏMWrQotten zal i dader heeft bekend en is ter beschikking over enkele maanden, zijn voltooid. Ivan de justitie gesteld. I BRANDEN Men meldt ons uit O u d-B e ij e r 1 a n d: Zaterdagmiddag brak brand uit in de schuur van Blaak aan den Zinkweg, onder deze gemeente: huis en schuur brandden tot den grond af. De brand is ontstaan, door. dat vonken uit den schoorsteen van het te genoverstaande perceel op het rieten dak van de schuur terecht kwamen. Door den. sterken wind werd het vuur zóó aangewak kerd, dat in een oogwenk de schuur en het daaraan grenzende huis in vlammen opging en niets gered kon worden. Door de hand spuit, die in de nabijheid van het branden de perceel stond en direct water gaf, kon de landbouwschuur van Hoogenboom, die inmiddels vlam had gevat, worden behou den. De motorspuit, die weliswaar spoedig ter plaatse was. maar niet direct water kon geven, bestreed het vuur en bleef met de nablussching bezig. De eigenaar is laag ver zekerd. Een hevige brand ia uitgebroken in het café van den heer P. Snel te M e d e m - blik. Door den sterken wind aangewak kerd, heeft het vuur in een uur tyds het perceel totaal in de asch gelegd. Alles ging verloren. Verzekering dekt de schade. AANBESTEDING TE LF.IDEN Op Dinsdag 5 Mei zal te Leiden worden aanbesteed het verlagen en verbreeden van de Neksluisbrug (vaste steenen brug over de Vliet) en het leggen van een gedeelte stam- riool met 4 schachten, een en ander met bij komende wecken en het leggen van een stamriool in gedachten van den Witten Singe) en den Zoeterwoudschen Singel tus- schen Witte Rozenstraat en do Jan van Houtbrug, met bijkomende werken. DE DEDEMSVAART Op Vrijdag 1 Mei zal te Zwolle worden aanbesteed door het Prov. Bestuur het uit voeren van vernieuwingen, herstellingen, verf- en teerwerk aan de kunstwerken, ge bouwen, enz. der Dedemsvaart en haar zij. takken, het herstellen van kanialboorden, schoonmaken van wijken en waterleidingen met bijkomende werken en het opruimen van de ophaalbrug te Haerst. gedurende liet jaar 1936, in 3 pcrc. BOUW VAN EEN FLAT Op Maandag 4 Mei zal te Amsterdam irt het Parkhotel worden aanbesteed de bouw •an een flatgebouw aan -le Anollolaan 195 te Amsterdam. Architect is de heer F. A. Warners, de Lairessestraat 90 te Am sterdam. De Gemeenteraad van Hengelo (O.) heeft aangenomen het voorstel om een ere- diet van f 67000 toe te staan voor verbetc- ringswerken voor het Drinkwaterlei linvs- bedrijf n.l. wijziging en uitbreiding zuive ringsinstallatie en waterbcrgingsinrirlning op het terrein v. h. pompstation eu auioma- tieeering ruwwatorbedrijf en het aanbren- Sen van een reservepomp mot motor voor et reiswater. KOLONIEHUIS TE BEILEROORD Het aan- en verbouwen van het Kolonie huls, te Beileroord, is gegund aan J. J Ra- ron, aannemer, Drachten, voor f404S0. GEBOUW VOOR CHR. SOC. BELANGEN Te Putten (Gld.) bestaan plannen tot stichting van een gebouw voor Oir. Scc. Belangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3