Jhr. Mr. Ch. J. M. RUYS DE BEERENBROUCK f zaterdag 18 april 1936 derde blad pag. 9 Borgstellingsfondsen voor den Middenstand Zullen in het geheele land opgericht worden Een nuttige en mooie instelling Naar aanleiding van de opheffing van het Nationale Crisis-comité per 1 Mei a.s., heeft de minister van Binnenland- sche Zaken zich verleden week tot de burgemeesters gewend met een circu laire, waarin aanwijzingen werden ge geven over de wijze, waarop en de or ganen, die de taak van het opgeheven crisiscomité zouden kunnen overnemen of voortzetten. Om na 1 Mei ook te kunnen voortgaan met het verstrekken van kleine voor schotten, waarmee de plaatselijke crisis- comité's vaak waardevolle hulp aan neringdoenden hebben verleend, wees de minister in zijn circulaire op 't bestaan der zgn. borgstellingsfondsen voor den middenstand, waarbij hij er op aan drong, dat oprichting van dergelijke fondsen niet plaatselijk zou geschieden, doch op den grondslag van de districten der Kamers van Koophandel in ons In verband hiermede hebben wij ons ge wend tot deh districts-commissaris van het cenige reeds bestaande borgstellingsfonds op dezen grondslag in ons land, den heer P. A. van Aggelen, directeur der gem hulpbank te Leiden, secretaris van de stich ting Leidsch Borgstellingsfonds, secretaris van de Nederlandsche Vereen, voor Volks- credietwezen en Woekerbestrijding en een der voornaamste promotors van de idee der borgstellingsfondsen, die in Leiden en Rijn land, mede dank zij zijn initiatief tot stand zijn gekomen. Het Leidsche Borgstellingsfonds is reeds C jaar oud en werd in October 1928 opge richt. Als directeur van de Gemeentelijke Hulpbank en Bank van Leening te Leiden kwamen er bij den heer Van Aggelen her haaldelijk menschen, die in nood zaten en met een klein voorschot, tot een maximum van f 100, geholpen zouden zijn geweest De hulpbank kon alleen maar voorschotten verstrekken indien er voldoende borgstel ling aanwezig was. maar aangezien het in tie meeste gevallen gewone arbeiders be trof, ontbraken betrouwbare borgen gewoon lijk, zoodat geen leening kon worden toege staan. Het resultaat was, dat de menschen in handen van woekeraars terecht kwamen en hoe langer hoe meer in het net van hun steeds toenemende schulden verstrikt raak ten. Uit de overweging, dat het hier meestal bona-fide arbeidersgezinnen betrof, die wel in staat konden worden geacht een voor schot door kleine wekelijksche ontvangsten terug te betalen, ontstond het denkbeeld een fonds te vormen, dat voor deze men schen borg zou kunnen staan, zoodat de hulpbank zonder bezwaar voorschotten zou kunnen verstrekken, omdat borgstelling aanwezig was. Slechts dienende rol van borg Volgens dit denkbeeld is dan ook 't Leid sche Borgstellingsfonds werkzaam, 't Fonds zelf verstrekt geen leeningen, doch laat dit uitsluitend aan de hulpbank over en ver vult zelf slechts de dienende rol van borg. De opgedane ervaringen, verklaarde de heer Van Aggelen, kunnen in alle opzichten gunstig genoemd worden. De arbeiders be talen trouw hun wekelijksche aflossingen, de leveranciers worden regelmatig en op tijd betaald, kortom: door het werk van 't Borgstellingsfonds wordt het evenwicht in dé arbeidersgezinnen hersteld. In de laatste jaren hebben verschillende gemeenten het voorbeeld van Leiden nage volgd en zoowel hulpbanken als borgstel- lingsfondscn voor dergelijke typisch con sumptieve credieten gesticht. Hulp aan kleinen middenstand De werking van het Borg-stollingsfonds en de goede resultaten, die ermede werden be reikt, trokken begrijpelijkerwijze de aan dacht van die organen, die zich bezig hiel den met credietverleening aan den noodlij denden middenstand. De crisiscomité's had den zich weliswaar ook reeds met dit vraag stuk bezig gehouden, maar de ervaring leerde, dat van de door Qjpie comité's ver strekte voorschotten in hot algemeen wei nig terecht kwam. In Leiden kwam daar reeds verbetering in, toen de heer Van Ag gelen als secretaris van het plaatselijk cri- sis^comité voorstelde, dat dit comité een crisisborgstellingsfonds voor den midden stand in Leiden zou financieren. Ook in dit geval werden de leeningen geplaatst dooi de hulpbanken, doch 't fonds bleef garant Teneinde de geheele credietverleening aan den kleinen middenstand op een gezonde basis te stellen, kwam omstreeks 1934 sa menwerking tot stand tusschen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden, de gemeentebesturen van do in het ambtsgebied van deze K. v. K. gelegen gemeenten, de middenstandsorgani saties en het provinciaal bestuur van Zuid- Holland, met het resultaat, dat voorloopig een bemiddelingscommissie voor hulpver leening en woekerbestrijding ten bate van den middenstand werd opgericht, die in Juli 1935 kon overgaan in het toen gesticht te Rijnlandsche Borgstellingsfonds, dat in grooto trekken dezelfde werkwijze aan vaardde als 't Leidsche Borgstellingsfonds, met dit verschil, dat het niet in de eerste plaats bestemd was voor het geven van borgstelling voor consumptieve eremieten, doch voornamelijk voor productieve. Het Rijnlandsche Borgstellingslonds Het kapitaal werd gevormd door bijdra gen van de plaatselijke crisiscomité's, van gemeentebesturen, van de K. v. K. en uit giften. Ook bij het Rijnlandsche Borgstel 1 in gs- fonds geldt de regel, dat de stroppen slechts uit het inkomen en niet uit het kapitaa.' gefinancierd mogen worden. Aangezien het hier echter een permanente instelling be treft moet men met zeer veel meer inzichi optreden dan bijv. de crisiscomité's. Uit gangspunt is dan ook, dat geen hulp wordt verleend aan bedrijven, welker ondergang toch niet meer i.s tegen te houden, maar alleen aan middenstanders, van wiens zaak na onderzoek bleek, dat zij nog voldoende bestaansmogelijkheid had. Zoo wist men faillissementen te voorkomen door het tref fen van een schikking met de crediteuren. die in de meeste gevallen wel overtuigd waren, dat het Borgstellingsfonrls zoowel de belangen, van den debiteur als die van den crediteur in het oog hield. Dit saneerende en bemiddelende op treden eischt tact, inzicht en vertrou wen, maar kan beschouwd worden als een nog belangri|ker taak dan het ver- leenen van de voorschotten of het stel len van de borg, omdat een levensvat baar bedrijf, dat voldoende mogelijk heden biedt, door een voorschot niet, maar door de geboden hulp w e 1 van den ondergang kan worden behoed. De menschen zijn dan ook gewoonlijk zeer dankbaar voor de gegeven adviezen, volgen deze trouw op en leggen, wan neer zulks gewenscht wordt, hun boek houding over, om inzage van zaken te Bovendien stellen zij alles in het werk om de voorschotten zoo stipt mogelijk af te betalen. Velen zijn op deze manier weer op gang geholpen. Oprichting van nienwe Borgstellingsfondsen In steeds grooteren kring erkent men thans het nut van een orgaan als een borg stellingsfonds en allerwege wordt de op richting ervan met kracht ter hand geno- Waar de minister den wensch heeft uit gesproken, dat de organisatie ervan ge schiede op den grondslag van de districten der Kamers van Koophandel, is het van be lang, dat tot nog toe slechts 6 van de 36 K. v. K's nog geen besluit hebben genomen of tot een afwijzend besluit zijn gekomen. Daartegenover staat echter, dat per 1 Mei a.s., of zeer kort daarna in 9 districten Borgstellingsfondsen zullen gaan werken omvattende 275 gemeenten met 1.360 000 in woners. Het zijn de districten van de K. v. K's van Gouda en omstreken, Twente 1e Hengelo, Noord-Limburg te Venlo, Maas tricht en omstreken. Dordrecht en omstre ken, Gooiland te Hilversum, Noord-Holland- Noord te Alkmaar, en Zaanland te Zaandam. Bovendien kan verwacht worden, dat per 1 Juli a.s. tot stichting van Borgstellings fondsen zal worden overgegaan in de dis tricten der K. v. K's van Drente te Meppel, Noord-Overijssel te Zwolle. Land van Maas en Waal te Nijmegen, Oostelijk Noord-Bra bant te Eindhoven, de Zeeuwsthe elanden te Middelburg en Delft en omstreken. Met verschillende andere K. v. K. ver- keeren de besprekingen in een vergevor derd stadium, evenals met de groote ge meenten, die zelfstandige districten vor men. Vele provinciale besturen verleenen krachtige medewerking, bijv. Gelderland, waar niet minder dan een ton voor dit doel beschikbaar is gesteld, en de Regeering is bereid met 40 procent in de kosten bij te dragen, mits in de stichtingsbesturen een vertegenwoordiger van 't Dep. van Handel en Nijverheid zitting heeft en de statuten der stichtingen voldoen aan de voorschrif ten. Voorkoming van verval tot armlastigheid Aangezien dus overal de stelregel geldt, dat de op te richten fondsen slechts borg stelling mogen geven, doch zelf geen voor schotten verstrekken, zullen tegelijkertijd parallel met deze fondsen hulpbanken of niet-commercieele voorschotbanken aan wezig moeten zijn. Waar deze nog niet be staan, zou men gebruik kunnen maken van bestaande instellingen als de gewone nuts- spaarbanken enz Bovendien verdient het in elk opzicht aanbeveling, gebruik te maken van be staande instellingen op het gebied der ere- dietverschaffing en bemiddeling en deze in het nieuwe werk in te schakelen. Dit is zelfs noodzakelijk, indien men met goed resultaat een onderzoek wil instellen naar een aanvrager. Een dankbaar werk Het is een dankbaar werk, besloot do heer Van Aggelpn het onderhoud, omdat 't de menschen in de gelegeneid stelttijde lijke moeilijkheden te ovenvinnen en er door eigen kracht weer bovenop te komen. vrijz. dem. bond Buitengewone Algemeene Vergadering te Utrecht Openingsrede van Prof. Mr. Kranenburg Vandaag Ls in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de buitengewone algemeene ver gadering van den vrijzinnig-democrati- schen bond aangevangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. mr R. M. K r an enburg, sprak de ope- ningsrede uit, waarin hij o.m. zeide: In de korte spanne tijds, die ons van de laatste algemeene vergadering scheidt heb ben zich de nieuwe staatkundige en inter nationale verhoudingen nog verder ontwik keld in ongunstigen zin. Omtrent verschil lende punten ten aanzien waarvan toen nog een onzekerheid bestond is vrijwel zeker heid gekomen. Het noodlottige is, dat meer en meer de openbare meening in de verschillende Jan den het verloop der gebeurtenissen gaat zien als een natuurlijk gebeuren, dat niet meer door bewust genomen maatregelen te I stuiten is. De fatale aarzeling ontstaat om beslissin gen te nemen van verstrekkende gevolgen, besluiten, waarvan men niet met zekerheid weet of zij gesteund zullen worden door de publieke meening van het eigen land; een toestand, welke een onmiskenbaar voordeel oplevert voor die leiders van staten, die alles op alles zetten en een politiek drijven onder bet motto: alles of niets. Voor ons democraten is dit een mentali teit. die wij verfoeien Voor ons is regeeren geen spelen maar moeizame, dagelijksche arbeid, het scheppen van steeds doeltref fender vormen voor de behartiging van al ler belangen met erkenning van ieders rechtssfeer. Evenwel, wij hebben nu een maal te leven in een wereld, waarin met die andere mentaliteit te rekenen valt. Hoe moet men daartegenover zijn leven inrich ten? Hoe bewaart-men -het-zekerst zijn eigciL wijze van bestaan? De taak van een politieke partij is mede te werken aan de voorlichting der openbare- In het oude veilinggebouw Weslerlecte De Lier is gisteren een hevige brand uil gebroken, waat door o.a. een loods met een oppervlakte van 800 M.2 totaal uitbrandde. Een overzicht van de ruïne. meening en deze te maken tot een regelen de macht. Daartoe heeft zij zich telkens volledig rekenschap to geven van den staat kundigen toestand van het oogenblik, du- de practische polit«ok te formuleeren, die moet worden gevolgd. In het rapport, dat aan de partij is uit gebracht, hebt gij. aldus spr., een uitvoe rige cn naar ik meen, onbevooroordeelde uiteenzetting kunnen vinden van den toe stand en de op redeneering gegronde ge volgtrekkingen. De commissieleden hebben zich opengesteld voor elk argument. Zij hebben beraadslaagd met. volledige erken ning en waardeering van eikaars stand punt en redeneeringen. Spr. venvacht, dat de beraadslagingen op doze algemeene vergadering zullen worden gevoerd in dezelfde geest. In de Vri.iz. Dem. Bond is aan onderling vertrouwen gewoonlijk geen gebrek ge weest. Wij zijn altijd wel "overtuigd ge weest van eikaars goede wil en van de èet lijke verknochtheid aan ons beginsel, al was er natuurlijk niet zelden meeningsver schil over de te volgen methoden. Hoe zou het andere mogelijk zijn in-een levende partij, die bij haar streven naar het ideaal de realiteit nimmer uit het oog wilde ver- Goede Vrijzinnig-Democraten zijn wij al len en wij beschouwen elkaar ook als zoo danig. Wij zijn verder allen goede Neder landers en wij beschouwen elkaar ook als zoodanig en als goede en vrije Nederlanders zullen vyij bij onze beraadslagingen steeds bedenken, welke verantwoordelijkheid' op als burgers van dit oiis vaderland met zijn vrije instellingen is gelegd, mede ver antwoordelijkheid voor hef bestaan en het ■elzijn van dit land cn volk. waarmee wij ns met alle vezelen van ons bestaan ver bonden voelen, voor zijn bestaan en welzijn en voor zijn instellingen voor zijn recht van bestaan als zelfstandig en gelijkwaardig deel der groote statengemeenschap, voor zijn cultuur, wier toekomst afhangt van de _erkenhing en verwezen lijking van rechtsbe- ginsélen ook tusschen'de staten. Hierna opende spr. de^iHiitengewonc al gemeene vergadering. gemengd nieuws Felle brand te Joure Drie woningen in vlammen Tc Joure (Fr.) is Vrijdagavond door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in den kruidenierswinkel van den heer Marten Bosma aan het Zand. Ten gevolge van den hevigen noordwesten storm stond het geheele huis in een oog wenk in lichter laaie, terwijl het niet lang duurde of het vuur was overgeslagen naar het belendende perceel, eveneens een krui denierswinkel, toebehoorend aan den heer A. de Wreede. De brand is beperkt gebleven tot een blok van drie woningen, nl. de kruideniers winkel van Bosma en de woningen van Pater en De Vries. De brand bleek ontstaan te zijn in de woning van den heer Pater en zich vandaar aan de belendende per- ceelen te hebben medegedeeld. Do brand weer van Joure tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en na ruim drie kwarier-bleek, dat men het vuur zoo goed als meester was. Assistentie uit an dere plaatsen achtte men daarom niet noo- dig. Nog tot laat in den avond was men met de nablussching bezig. Het veilingvuur te De Lier Het papiertje op de sigaret Nader vernemen we, dat de brand te u e Lier zeer waarschijnlijk is ontstaan door kinderen, die in de loods hebben gespeeld. Een meisje van zes jaar heeft n.l. aan de politie verteld, dat zij met haar even oud broertje zich in de loods bevond, waar ~.ij een brandende sigaret op de vloer zagen liggen. Zij wilden die oprapen, doch juist op dat moment waaide een papierjte op de si garet, waardoor het papier in brand geran k- te eai vérder-Eegen het houlwol waaide. In epn oogenblik tijds stond alles in brand, waarn.a de kinderen zijn gevlucht. Een katholiek van innige vroomheid Een der meest op de voor grond tredende staats lieden is lieengegaar. In de ongesteldheid van Z. E. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, minister van staat, was de laatste dagen een dusdanige ver ergering ingetreden, dat observatie in een ziekenhuis noodig werd ge acht. De zieke werd gistermiddag naar het St. Anthonius gasthuis te Utrecht overgebracht, alwaar hij na korten tijd kalm en zacht is ontslapen. Naar wij vernemen zal de begra fenis van het stoffelijk overschot a.s. Dinsdag plaats hebben te Vorden. Met jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck is een der meest op den voorgrond tredende staatslieden van ons land heengegaan. In de Katholieke Staats partij, welker beginselen hij gedurende zijn gansche politieke loopbaan krachtig heeft voorgestaan, een der voornaamste figuren, is hij als premier en als voorzitter van de olksvertegenwoordiging een persoonlijk heid geweest van groote beteekenis voor het staatkundige leven van geheel ons volk. Hij paarde de typische karaktereigen schappen van den Limburger, diens opge wektheid, gemoedelijkheid en gevoel voor humor aan een levendig besef van de reali teit, dat hem in staat stelde, de wezenlijke verhoudingen in het politieke en sociale leven van ons volk scherp te onderkennen. Onder zijn aangeboren vroolijkheid scholen een diepe ernst en een sterk gevoel van de verantwoordelijkheid, welke hij in zijn hooge functies te dragen had. Een Katholiek van innige vroomheid Daarbij bezielde dexen Katholiek een nnigc vroomheid, waarvan hij in het open bare leven slechte uiterst zelden liet blijken maar welke als een levende kracht in zijn menschelijkheid heeft gewerkt. De bezoeken welke hij herhaaldelijk aan kloosters bracht en zijn verblijf aldaar sproten voort uit zijn behoefte om in afzondering van de wereld te vertoeven in een sfeer waarin hij de dingen des geestes ongestoord op zich kon laten inwerken, en tevens de kracht kon opdoen, welke hij voor zijn moeilijke on vermoeienden ai'beid in zoo groote mate 'behoefde. Aristocraat van geboorte toonde jhr. Ruys de Beerenbrouck in den dagelijkschen om gang een grooten' eenvoud en stelde hij be lang in het lot van allen, zonder onder-" scheid, die hem in welken rang ooit ge plaatst bij zijn werk ter zijde stonden. Wars van alle gewichtig vertoon bleek hij voor wie hem eerlijk tegemoet trad v.an, een beminnelijke innemendheid. Zijn mcnschenkennis zeide hem wie hij zijn vertrouwen kon geven, en menigeen die hem in het torentje bezocht waar net kabinet van den minister van binnenland- sche zaken zich bevindt, zal zich belang wekkende gesprekken herinneren welke hij daar mocht voeren met den premier als deze uit zijn vele herinneringen aan zijn politieke loopbaan boeiend vertelde. Uit die gesprekken bleek ook herhaaldelijk de groote objectiviteit waarmede Ruys de Bee renbrouck in het staatkundige leven oor deelde. Zijn loopbaan Jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck werd op 1 December 1S73 te Roermond geboren als oudste zoon van jhr.. mr. G. L. M. II. Ruys de Beerenbrouck, die van 1888—1S91 minister van Justitie ge weest was in het kabinet-Mackay en van 1S931918 Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Hij bezocht de gymnasia te Maastricht en te 's-Gravenhage, studeerde daarna aan de Universiteit te Leiden en promoveerde op -17 December 1895 tot dr. in de rechtsweten schap op een proefschrift „Het strafrecht in het oude Maastricht". --Na zij-ii promotie .oefende hij jeerst eeni- gen tijd te Maastricht de advocatuur uit. doch werd weldra ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht aldaar. Zijn aange name omgangsvormen, gepaard aan een zekere gemoedelijkheid, maakten hem in Zuid-Limburg weldra zóó populair, dat hij klgemeen „Jonker Charles" werd genoemd. reorganisatie in 1912 voorzitter is geweest, mede-oprichter van het Limburgsche Groene Kruis en van de R. K, Reclasseeringsver- eeniging in Nederland. Bij het begin van Óen oorlog werd hij be noemd tot regeeringscommissaris voor de verzorging der Belgische vluchtelingen in het Zuidelijk gedeelte van Nederland, wel ke functie hij bij zijn benoeming tot com missaris der Koningin in Limburg neer legde. In de katholieke geheelont-houdingsbewe- Fe'eds m 1805 kreeg hij r tllng in de Tweede ^nJïouck eveu' Kamer voor het kiesdistrict Gulpon en zag sedert zijn mandaat telkens hernieuwd. In de r.k. Kamerfractie,, waar hij tot de meest vooruitstrevende leden behoorde, nam hij spoedig een eervolle plaats in. Vooral aan land- en nrijnbouwaangelegeüheden. wijdde hij zijn bijzondere aandacht. Toen zijn vader in 1918 zijn ambt- neer, légde en Jhr Charles Ruys zijn plaats in nam/moest hij zijn .kamerzetel prijs geven. Nog geen half jaar bekleedde hij déze hooge positie of liij werd naar Deri Haag geroe pen om een kabinet, steunende op óe rech terzijde, samen te stellen, hetgeen leidde tot het optreden van het 1ste miriistérié-Ruys de Beerenbrouck, waarin hij zelf het depar tement van BinnenlancLsche Zaken voor zijn rekening nam. De jongste premier Een jongere man dan Ruys heeft in ons land nooit aan 't hoofd der regeering ge- Toen de algemeene verkiezingen in 1922 de rechtsche meerderheid in de Tweede Ka mer bestendigden, bleven Jhr Ruys en zijn meeste amhtgenooten in hun functie. Dit 2de ministerie-Ruys vroeg echter in October 1923 zün ontslag wegens de verwerping van het ontwerp-vlootwet door de 2de Kamer. Daar het na een ministrieele crisis van eenige maanden niet mogelijk bleek een ander Kabinet te vormen, willigde de Koningin het verzoek om ontslag niet in, zoodat een eenigszins gereconstrueerd mi nisterie-Ruys tot September 1925 de teugels der regeering in. handen .hield. Nadat .Jhr Rays 7 jaren minister-presi dent was geweest, kreeg hij opnieuw zitting in de Tweede Kamer (1925), welke hem op no. 1 plaatste van het drietal, waaruit, de Koningin den Kamervoorzitter benoemde. Van 1925^-'29 heeft hij de vergaderingen der Kamer op waardige onpartijdige wijze ge leid. In Nov. 1925 volgde hij baron Van Wijnbergen op als voorzitter der R. .IC Staatspartij. Het derde ministerie-Ruys do Beeren brourk regeerde van 10 Augustus 1929 tot 26 Mei 1933. - Als ge-volg van. de aanneming van een ■molje-Boon dot- schorsing van de beraadsla ging over het wetsontwerp tot verminde ring van het aantal rechtbanken is het toen tot kamerontbinding en vervroegde verkie zing gekomen, waarna het kabinet-Ruys aftrad. Sedert 31 Mei 1933 was Jhr. Ruvs weder kamervoorzitter. Vermeld worde nog dat hij dertien jaren lid is geweest van den gemeenteraad van Maastricht, waar hij een werkzaam aandeel heeft gehad in de regeling van de rechts positie en de pensionncering van het gé- meentepersoneel, in de verbetering der volkshuisvesting en in de invoering van de werkloosheidsverzekering. Jhr Ruys de Beerenbrouck was voorts mede-oprichter van dc katholieke Sociale eens een belangrijke rol gespeeld. Vele hoogs onderscheidingen In 1927 erkende de regeering zijn verdien sten door hem tot Minister van Staat te benoemen. Vele hooge onderscheidingen, ook buitenlandsche zijn hem ten deel gevallen.. Hij is o.m. Kamerheer in Buitengewonen Dienst van H. M. de Koningin; Comman deur m óe Orde van den Nederlandschen Leeuw en hij droeg het Grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer van Frank vijk. Jhr Ruys was ook voorzitter van den Mijnraad en lid van den Boschraad. Eenige jaren geleden heeft hij een "ernstige operatie ondergaan, waardoor hij zijn kracht met ten volle heeft kunnen behouden. Des ondanks heeft hij zijn arbeia ten bate van het land voortgezet. Dat zijn te vroege ver scheiden hiervan een gevolg is, schijnt geenszins uitgesloten. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle drogisten. Schuren en stallen in vlammen Omstreeks half twaalf 's nachts werd te Limb richt (L.) brand ontdekt in da schuren en stallingen van het groote boer derijencomplex, eigendom van de familie Kusters aldaar. Het complex bestaat uit twee woonhuizen, bewoond door de fami lies Kusters en Goldstein, welke laatste het grootste deel der boerderij in huur heeft. Schuren en stellingen verbimlen aan de achterzijde de beide perceelen. De brand liet zich ernstig aanzien en daar de plaat selijke brandweer niet over voldoende ma teriaal beschikte, werd te kwart over twaalf de hulp ingeroepen van de brandweer van Sittard. Deze was spoedig ter plaatse en tastte met een drietal stralen het vuur aan. Met vereende krachten wist men de beide woonhuizen, welke reeds vlam hadden ge vat., te behouden. De panden bekwamen echter veel waterschade. De inboedels had men in veiligheid kunnen brengen De schuren, welke deels met veldproduc ten, hooi en stroo waren gevuld, en de stal lingen, in totaal een oppervlakte beslaan de van ongeveer 800 vierkante meter, zijn totaal uitgebrand. Eenige machines en karren heeft men weten te behouden. Vier varkens van Goldstein en twee schapen en eenige konijnen van Kusters zijn ver brand. Om 2 uur kon de brandweer van Sittard inrukken en bleef alleen de brand weer van Limbricht achter orn zich met de nablussching bezig te houden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekti Auto- en motor-ongelukken Men meldt ons uit Hoofddorp: In verband met het Maandag in Badhoeve dorp plaats gehad hebbend ernstig ongeluk, waarbij twee dames door een autobus wer den aangereden, vernemen we, dat er in den toestand van mevrouw S., lie o.m. een beenbreuk had bekomen, nog weinig ver andering is gekomen, terwijl de toestand van haar dochter, bij wie een beenfractuur en een Zware hersenschudding werd gecon stateerd, zorgwekkend is. Te Amsterdam is op de Ceintuurbaan bij de Van der Heistraat, gistermiddag een 61-jarige wielrijder door een auto over reden. In ernstigen toestand is hij vervoord naar het Ned. Isr. Ziekenhuis. Daar con stateerde men behalve een schedelbreuk ook ernstige inwendige kneuzingen. Vrijdagmorgen te half elf reed een zoon van den boderijder A. Stoppels uit Spijk mot zijn vrachtauto met greote vaart van Hol. wierde naar Appingedam. Voor hem reed een personenauto, welke hij wilde passperen. Hij reed daardoor op den berm van don weg, waar twee jongens liejien. Een der jon. gens. de li-jarige Zijlema. wonende te Hol. werda, werd door den wagen gegrepen en in de sloot geworpen. De tweede jongen t,üef ongedeerd. Nadat de chauffeur den wagen weer naar de rechterzijde van den weg had gestuurd, vloog hij tegen drie langs don weg staande boomen aan. De auto werd ge heel vernield. Nadat inmiddels geneeskun dige hulp was fv>haald, verleende Dr. Dijk. uit Appingcdain. don gewonden knaap de eerste hulp. Hij constatcerdo een ernstigen armbreuk en achtte het noodzakelijk, dat de longen naar het academisch ziekenhuis te Groningen werd vervoerd. De chauffeur be kwam geen leisel. De marechaussee heeft da zaak in onderzoek. De verdronken veekoopman Door Polen vermoord Te Klein-Temaaien veekoopman Schellevis dronken gevonden. In verband hiermee is oen zekere Baert to Klein Ternaaien, waar Baert en de twee twee Poleu, die veel Hollandsch geld uit gaven. Uit een onderzoek bleek, dat Schel levis zich had „vermaakt" in een kroegje te Klein-cTrnaaien, waar Baert en de twee vreemdelingen eveneens „verstrooiing" zochten. Enkele oogenblikken nadat de koopman hot kroegje had verlaten ging het drietal ook naar buiten. Eenige personen hadden nabij de brug hooren schreeuwen. Zij ver telden dat verscheidene mannen, daar aan het twisten waren geweest en dat een hun ner om hulp had geroepen. Rond 1 uur s nachts was het lawaai opgehouden. Dien nacht waren Baert en zijn twee gezellen niet naar huis geweest. Dit alles deed zware verdenkingen op het drietal vestigen. De beide zusters van Baert gehoord over de afwezigheid van hun broer, verklaarden dat luj in den nacht van 8 op 9 April naar huis gekomen was. Daar men van hen geen nadere inlichtingen kon verkrijgen, werden zij aangehouden. De drie mannen en de gezusters Baort werden naar Tongeron overgebracht en daar opgesloten. Alle vijf ontkenden hard nekkig in de misdaad te zijn betrokken, doch uit alles blijkt, dat zij Sch. hebben ho- roofd na geweldpleging on hem daarna te water hebben gegooid Sch. was dron' ^n, waarom hij zich niet redden kon. Ontsnapte flesschentrekker Tal van winkeliers bedrogen Een tiental Zwolsche winkeliers is het slachtoffer geworden van vier flesschcn- trpkkers. die voor Paschen groote inkoupen hebben gedaan en. naar thans is geh'oken, daarna zonder betalen zijn vertrokken Het betreft hier de gebroeders K. en hun vrou wen, allen Duitschers, van wie de een kap per te Zwolle is geweest en de ander taxi- ondernemer te Hattem; beide zaken zijn echter verloopen. Het bleek, dat sper.aal modeartikelen van hun gading zijn geweest. In totaal hebben zij de gedupeerde winke liers voor onge.veer f 700 opgelicht. Met een vrachtauto is het gezelschap naar de Duit. sche grens vertrokken. Hier worden de echt paren eonigen tijd vastgehouden, drv-n de telefonische Informatie te Zwolle Imerdo niet voldoende materiaal op om het viertal vast te houden. Pas toen men hen had laten vertrekken naar Krefeld kwam het bprichi uit Zwolle, dat er klachten waren ingediend en dat men hen moest vasthouden. In a'ier- ijl genomen maatregelen om de goederen to achterhalen zijn zonder resultaat gebleven. VERDRONKEN e Reeuw ijk is het vierjarig zoontje 4. x. - - -|van den tuinder W. j. Blom aan den nleu- Actie m Nederland, waarvan hij tot de *Jhr. Rujjs dc Beerenbrouck in ambtccostuum wen J?rp8ueg het 6Pe'en in een sloot •geiaakt cn verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9