KERK EN ZENDING zaterdag 18 april t9 3 5 weerbericht Nederland en Oranje te Amsterdam opvoeding en onderwijs economie en financien ontspanning EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK laan te Huizen (N.H.). Te Ridderkerk, K. Beroepen: Te Groot-Ammers, B. Bate- v. d. Pol te Boven-Hardinxveld. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. P. B-hiw, Ni*d. Herv. predikant, is voornemens 24 Mei a.s. van de gemeente Melissant afscheid te nemen en 31 Mei in Benschop zijn intrede te doen, na bevestiging door Ds. T. van de Hee, van Polsbroek. EEN CHR. GEREF. KERK TE MIDDELBURG Te Middelburg is onder leiding van Ds. L. K1 e i s e n te Vlissingen, een Chr. Geref. Gemeente geïnstitueerd Ds. K le is en had tot tekst gekozen Zacharia 4 6 i 7a. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. Franssen van Biezelinge namens de clas sis Dordrecht, die sprak over het slot van Judas 3 en door Ds. Hoogendoora van Zie- rikzee, die sprak naar aanleiding van 1 Pefcr. 2 2 en 3. Baptiste Gemeenten Bondsdag in de Veenkoloniën Men schrijft ons: Dp Bondsdag der Bapt. Gem. werd op Paenchmaandag gehouden in het ruime en ge heel bezette kerkgebouw der Bapt. Gem. te Stadskanaal. De bid.c» nd, die onder lei ding van een ouderling der Bapt. Gem. te Vrieschelo gehouden werd, was een teekenen- de inzet voor deze Bondsdag. Ds. J. D. de Neef van Vrieschelo, die als voorzitter van t comité leider was van dezen Bondsdag, schilderde in zijn openingswoord het macht'g getuigenis van de opstanding van Jezus 'Christus, Wiens Opstanding toch spreekt Zijn op Golgotha plaats gehad hebbende zoenend sterven, van Zyn zegenrijke nabij heid in 't heden, en van de uiteindelijke lmsing door Zijn Wederkomst. In zijn refe raat over „Eensgezindheid" vestigde Ds. T. Jansma van Nieuw-Pekela de aandacht de allen-omvattende eensgezindheid der m schen door den gemeenschappelyken levens bodem, namelijk de „solidariteit der zonde", die evenwel verbrokkeling en ontreddering tot „succes" heeft. Christenen nu zijn dezul ken die op een nieuwe leverusbodem gesteld zyn en daardoor tot die eensgezindheid ko nen, die Paulus weergeeft met „wy hebben den zin van Christus". De colporteur, die op 't gebied van den Bond was te werk g?steld. kreeg ge egenheid om enkele ervaringen in en gedachten over zyn werk door te geven. In de middagvergadering refereerde Ü6. H. Doornkarop van 2de Exloërmond over „Ge meente". Gemeente is geen tyd-product, dat met de tyd weer verdwijnt, is geen menschen- werk, dat weer vergaat, maar is 't gebouw Gods en als zoodanig de omsluiting van die genen, die in levensverbinding staan met dan Eeuwige door zyn openbaring in Chris tus. Door die grondslag is alles in en om de gemeente besterad en ook het kerkgebouw moet daar een weerspiegeling van zyn. 't Overige van de middagvergadering werd gevuld door persoonlijke getuigenissen o\ vrengdauur der Chri6tuservaring en over het rijke van het leven met Hem- in Zijn gemeen te. Het zangkoor van Vrieschelo verleende op dezen Bondsdag verschillende malen zyri mede Ds M. B. van 't Veer De geestelijke verzorging van de Marine Ter Jongste vergadering van de classis Deventer der Geref. Kerken, kwam ter ta fel een voorstel van den kerkeraad van Deventer, bij monde van Ds P. Prins, Deventer, die onlangs een oefeningsrcis aan boord van een van Hr Ms oorlogsschepen als geestelijk verzorger heeft meegemaakt, luidende: „De Part. Synode der Geref. Kerken van Overijssel verzoekt aan de Generale Synode: a. haar bijzondere aandacht te wijden aan den geestelijken nood van zoovele Gere formeerde zoowel belijdende als doopleden, die bij onze Marine dienen; Jx het daarheen te leiden dat met financieele huip van andere kerken een der daarvoor het meest in aan merking komende garnizoenskerken bijv, die van Den Heider) kan over gaan tot het beroepen van een dienaar des Woords, die speciaal belast wordt met de organisatie van den geestelij ken arbeid onder onze „jongens" in het algemeen en met hun persoonlijke bearbeiding op eigen standplaats in het bijzonder; c. haar deputaten ter behartiging van de geestelijke belangen van onze militairen op te dragen een regeling met zulk een Kerk te treffen en deze tot een nader te bepalen bedrag in de kosten tegemoet te komen, waartoe deputaten van de Kerken een bij drage mogen vragen van op zijn hoogst ƒ1.50 per 100 leden inplaats van ƒ1. De classis besluit dit voorstel aan de Part. Synode van Overijssel door te zenden. KERKORGEL Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker, te Goes, is opgedragen de verplaatsing en verbouwing van het kerkorgel der Chr. Geref. Kerk te Aalsmeer. Het orgel zal in de nieuwe kerk tevens van een passend front worden voorzien. EEN KERKORGEL VAN 20.000 POND Xn de Westminster Abdij te Londen De deken en het kapittel van de West minster Abdij zullen een beroep doen op de leden der kerk om gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een nieuw orgel. "0000 pond zullen hiervoor noociig zijn, waarvan een derde deel reeds is toegezegd. Het orgel zaï nog vóói de krot.ingsplech tigheid in Mei 1937 gereed zijn. Verschillende leden der koninklijke familie hebhen reeds bijdragen geschonken, terwijl iemand, die onbekend wenscht te blijven, 5000 pond heefi toegezegd. Hei tegenwoordige orgel heeft 206 jaren dienst gedaan. Gedeelten ervan zullen in het jwe orgel worden verwerkt, dat electrisch worden bediend. De Reformatie van 1836 TE ZEVENBERGEN HERDACHT De Geref. Kerk te Zevenbergen herdacht gisteravond het feit dat zij vóór 100 jaar door (.en bekenden leciaar Ds. Gazelle Meer burg gesticht werd. In de samenkomst ging voor Ds. M. B. v a n 't Vee r, Geref. Predi kant ter plaatse. Zijn gedachteniswoord had tot tekst Hand. 3 vs. 25a: „Gijlieden zijt kinderen der Profeten en des verbonds hetwelk God met onze va- neren gemaakt heeft". Als Petrus al dus spr. deze roep doet uitgaan bewijst hij, dat de ware reformatie van het weggezon ken verbondsvolk ten le uitgaat van de verbondstrouvv des Hecren; ten 2e teruggaat tot de verbondsge- meenschap met den Heere; ten 3e voortgaat Ln verbondsgehoorzaamheid aan oen Heere. Spr werkte deze gedachten nader uit en wees op het feit dat de afscheiding een terug keer was naar het verbond. De heer E. A. Hendriks gaf een histo risch overzicht van de afgeloopen honderd jaar. In de geschiedenis van de Kerk van Ze venbergen is de naam van de familie Bax geen onbekende klank. Deze familie, waar van er nu ook nog de gemeente Zevenbergen dienen in het ambt, heeft het nu nog ge bruikte kerkje aan de Geref. Kerk geschon- Spr. gaf voorts een overzicht van het ver een igingsleven. Van de oud-predikanten zijn nog in leven Ds. Smelik en Ds. Goris. Laatstgenoemde kon wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn en gaf in een schrijven aan de gemeente blijk van zijn medeleven en dankbaarheid aan God. Ds. J. Smelik sprak een woord naar aanleiding van een Schriftgedeelte uit Gods Heilig Woord n.l. Openbaring 11. Spr. wi op: 1. De macht om don hemel te sluit- (Macht van Elia, de macht van het gebed). 2. De macht om de wateren in bloed te keeren. (Macht van Mozes, ae macht van het geloof). Ds. F. G u i 11 a u m e. Geref. Predikant te Klundert sprak namens de classis Klundert Spr. wees op de gemeenschap in engeren zin en wékte de gemeente op te bewaren het zuivere Woord Gods. Medegedeeld werd, dat er een herdenkings hoekje zal verschijnen bij N.V. óe Vries te Klundert, bevattend de toespraken en een volledig overzicht der gebeurtenissen der af geloopen honderd jaar. Een kwartet uit Breda, onder leiding van den heer Van der Put, verleende muzikale meoe werking. Een slot-dankwoord sprak Ds. van 't Veer waarna de samenkomst beëindigd werd met het zingen van Gez. 24 vs. 4 en dankgebed Kerk en Staat in Duitschland De Duitsche Geloofsbeweging. De Prager PreSse veméeirtf uit Berlijn, dat de voorloopige leiders der Duitsche Ge loofsbeweging zich naar Tutzig, de woon plaats van het echtpaar Ludendorff, heb ben begeven. Zij voeren onderhandelingen over de aaneensluiting van de Duitsche ge loofsbeweging met de organisaties van de Ludendorff-aanhangers. Een uit drie leden bestaand directorium zal, ou Hauer is afgetreden, de leiding ver der op zich nemen. Ook zullen geen open bare demonstraties meer gehouden worden, alleen nog slechts vergaderingen met uit- gonoodigde bezoekers. Verbondsmatige prediking door dr C. Bouma is het le artikel in het „Calvinistisch Weekblad" van deze week. Dit onderwerp heeft de belangstelling. Het wordt gevolgd door ds J. Versteegt: Onze mannen van de zee en een aantal opmer kingen hierover van ds P. Prins: S.O.S. seinen! Dr G. C Berkouwer vervolgt zijn reeks over „De jongste phase in het rechts- modernisme". Dit is slechts de inhoud van de eerste 3 blz. Abonneert U toch ook! Prijs slechts 2,50 per halfjaar. N.V. VV. D. MEINEMA. DelfL ouderwijs in bijbelkennis gege\en moet wor den door den oneer wijzer. Een be langrijke kerkelijke taak is het onderwijzen en opvoeden van de onderwijzers. Zoolang art. 26 niet ten volle kan worden toegepast, wil spr. de vaderlandse he geschil» denis vastkoppelen aan de b ij bel- 1 e s. Als taak van den raad, zooals hij uie bedoelt, noemt hij: le. propaganda voor het Godsdienst onderwijs hij ouders en onderwijzers en waar verder noodig; 2e. een wettelijke regeling van het recht van den onder wijzer om dal onderwijs le geven aan zijn eigen school; 3e. mindelen te bera men voor de opleiding tot dit onderwijs zoowel op kweekscholen als voor hen. die reeds onderwijzersbevoegdheid be zitten; 4e. leermiddelen, lectuur en cur sussen te verzorgen, die dit onderwijs kunnen steunen en bevorderen; 5e. in de behoefte aan geschikte en bevoegde leerkrachten te voorzien door het ver krijgbaar stellen van een bevoegdheid ook voor niet-onderwijzers en niet- thoologen om te voldoen aan de wette lijke eischen die bij algemeenen maat regel van bestuur aan dit onderwijs worden gesteld; 6e. het analoge vraag stuk voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs aan openbare scho len in studie te nemen; 7e. steunen van accidenteel onderwijs in bijbelken nis bij vakken als lezen, geschiedenis, enz. daar waar onderwijs op den voet van art 26 nog niet bereikbaar is. De Conferentie heeft besloten een voor loopigp raad te benoemen, die de actie zal voere. Vereen, van Chr. Leeraren en Leeraressen bij hef Nijverheidsonderwijs Jaarvergadering te Groningen Ter jaarvergadering van bovengenoemde Vereeniging, gisteren gehouden, heeft de hoer W. S c h a I e k a m p ingeleid het on derwerp „Is het gewenscht en is het moge lijk dat de het ren leden vakgroepen vor men? Beide vragen beantwoordde de heer Schnlekamp in bevestigenden zin. Ook de heer Grootena^r, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs bepleitte de wensche lijkheid van de instelling van vakgroepen. Na discussie wed besloten tot de vorming van een commissie, die deze zaak in orde zal trachten te brengen. Do Middagvergadering Des middags werd een gecombineerde ver gadering gehouden welke geopend werd door den heer H. G. Robert te Utrecht met een woord van welkom. Terwijl do aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven herdacht de voorzitter het verscheiden van het lid den heer Enkelaar te Amsterdam. De vereen iging staat, aldus vervolgde de Voorzitter, in het teeken van gestadige groei. Het laar dat achter ons ligt was een bewogen jaar. Dat de gulden, die ge vaar lieD stand hield, gaf reden tot groote dankbaarheid. Er kwam een regeling van de rechtspo sitie en een nieuw salaris-besluiL Uit alles blijkt dat 1936 van de organisatie veel zal Vervolgens werd door den secretaris, den heer P ij 1 te Rotterdam BAROMETERSTAND Hoogste stand te Akureyri 770.3. Een rede van Pro!. Diepenhorst over het Nat.-Socialisme WEERVERW ACHTING Stormachtige tot krachtige, later verder Colportage e)l Lectuurfonds A'ncwndcNoordelijke lot Noordwestelijke besproken door Ds. JFokkema of Westelijke wind, betrokken tot zwaar be- n r. wolkt met tijdelijke opklaringen, waar- en den heer tl. UrOUWet tl.IMJStt. schijnlijk eenige regen of hagelbuien, weinij verandering in temperatuur. Voor RCTFR SWLQFRWERK JAC. BLOK Insulindestr. 258a, R'dam - TeL 43251 Dr. A. J. BOKS r Te Rotterdam is overleden dr. A. J. Boks. tot 1 September 1935 1eeraar in de scheikunde aan de H.B.S. op. den 's-Graven- dijkwal. VOLKSONDERWIJS ONDER WUSBENOEMINGEN rbeek. Chr. School. Tot tijdelijk hoofd: de heer J. Dorleijn te Apeldoorn. De Bijbel op de Openbare School Als laatste spreker ter Studieconferentie te Amersfoort gehouden over het vraag stuk, dat sinds eenigen tijd de volle open bare aanoacht heeft, trad op Prof. KohD- stamm. Van zijn rede nemen we een en ander op. omdat hij een samenvatting van het ge sprokene en eenige conclusies gaf. Evenals tal van schrijvers, die zich in de laatste maanden over dat onderwerp hebben uitgesproken, wees ook Prof. Kahnstamm als uitweg naar art. 26 L.O.-wet. „Wij moeien gebruik maken van die echt typische Neder- landsche vrijheid, zooals art. 26 die geeft. De uitvoering van art. 26 zal nog wpI eenige eilijkheden geven en r.aarom zou ik gaar- aan dit art. de bepaling toevoegen, dat een onderwijzer, die daartoe bevoegd is. ver lof gegeven wordt aan zijn eigen school b ij belles te geven binnen ze kere grenzen. Als alle onderwijzers en ande re belanghebbenden een beroep doen op de publieke opinie, acht ik het wel moglijk, cat gedaan te krijgen." Den vorm, waarin het beoogde doel kan benaderd worden, ziet Prof. K. in een raad voor het bijbelonderwijs. Vóór alles wil hij samenwerking tusschen onderwijs- en kerkelijke wereld. Hij is van meening, dat 't het jaarverslag uitgebracht Het ledental klimt gestadig; er vertrok ken 16 en kwamen 57 bij; nieuwe afdeelin- gen werden opgericht te Den Haag en Rotterdam. Een uitgebreide discussie ontstond over de kosten van het orgaan, waarna tenslotte verd besloten om. evenals in de vergadering an besturen was besloten, een commissie an drie personen te benoemen, die omtrent de toekomst van het orgaan een beslissing zal nemen. In verband met de talrijke klachten in de irgadering geuit omtrent de onvolledigheid van het huishoudelijk reglement werd aan het bestuur opgedragen orn in het komende jaar de aanvulling aan te brengen. Tot bestuursleden werden herkozen mej. Morees te Bodegraven en de heer Kerstsns te Valkenheide, terwijl in dc vacature, ont staan door het ontslag van den heer Schip per, bij enkele candidaatsielling werd geko zen de heer Esmeyer te Rotterdam. Voorts is besloten in de vacature van den ■oorzittcr voorloopig niet te voorzien, maar aan het bestuur op te dragen voor eeji jaar een tijdelijk voorzitter aan te wiizen. Besloten werd aan het bestuur op te dra gen de plaats van de volgende jaarvergade ring vast te stellen. De wenschelijkhoid uitgesproken om deze te houden in liet centrum des lands. De contributie werd vastgesteld op het zelfde bedrag als het vorig jaar. De secretaris bracht dank aan den aftre denden voorzitter voor diens arbeid in het belang der vereen Iging verricht. Daarna werd de vergadering met dank gebed gesloten. Examens ALGEMEEN WEEKOVERZICHT De depressiekem welke gisteren over Duitschland was gelegen, heeft zich in Noor delijke richting verplaatst en bevindt zich thans boven het Westelijk gedeelte vaD de Oostzee. Tengevolge van opzet van hooge druk over de Britsche eilanden. Frankrijk en de Golf van Biscaye is de wind in onze omgeving sterk toegenomen. Een Noordwester storm waait thans over de Zuidelijke Noordzee. Het weer over Duitschland blijft nog bui tengewoon slecht, er viel gister en heden nacht op tal van plaatsen zeer zware neer slag en ook thans is de lucht er nog be trokken, met regen of sneeuw in het Westen en Zuiden. Sinds gister is er bovendien de temperatuur aanzienlijk gedaald. Over Scandinavië nam de hooge druk af, de temperatuur is er toegenomen. Uit lap land wordt nog matige vorst gemeld. Over IJs'and is de hoogedruk weer wat in be- teekenis toegenomen- Tengevolge van de bovengenoemde stijgin gen in hot Zuiden en Zuidwesten van het waarnemingsgebied heeft zich over de Golf van B'scaye een hooge drukgehied ontwik keld, dat echter aan zijn Westzijde alweer wordt aangetast door een oceaan-depressie. Over Frankrijk is het weer vrij rustig, doch koud, evenals over het grootste gedeelte van de Britsche eilanden. Ten onzent mag afnemende en krimpende wind worden verwacht. De kans op buitjes blijft bestaan, de temperatuur zal ongeveer gelijk blijven. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen half twaalf 6.6 C 19 APRIL Zonsopgang 4,55 uur, zonsondergang 7,04 uur Maan op voorm. 3,35 uur, onder nam. 4,41 uur 20 APRIL Zonsopgang 4,53 uur, zonsondergang 7,06 uur Maan op voorm. 3.55 uur, onder nam. 6,11 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN: 19 APRIL Van 's avonds 7,34 uur tot 's morgens 4,23 uur 20 APRIL Van 's avonds 7,36 uur tot 's morgens 4,21 nor i Wermeslcerkei ReHnmeschrift. Hllvet >ev. der schriftkunst. Gesl. nej. M. T. C. and: D van Zalinsen. Vr€ J. C. U Dille- E. Kleian. B. Renou i. G. v. Driesten en V' G. Reymerinlc, 'a-Gra Een P.E.N.-centrum voor Nederland Vlaamsch bezoek De letterkundige kring P. E. N.-centrum voor Nederland, zal 25 dezer in het Ge meentemuseum te Den Haag een delegatie ontvangen van leden der Vlaamsche P.E.N- club, nl. F. Toussaint van Boelaere, Franz de Acker, Gerard Walschap en Maurice Roe- Deze auteurs zullen elk een korte voor dracht uit of een beschouwing over eigen werk geven. Vervolgens is er een gemeen schappelijke thee in den tuin, en des avonds een gemeenschappelijke feestmaaltijd in ho tel du Vieux Doelen, waaraan ook de Belgi sche graant zal deelnemen. BANKDIRECTEUR OP VRIJE VOETEN De raadkamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft de voorloopige hechtenis van den directeur van de Mollandsche Ks- comptobanik, de koopman T„ die sedert ge- ruimen tijd in voorarrest zit, geschorst. De man is in vrijheid gesteld. ZIEKENHUIS „EUDOKIA" ROTTERDAM Uitgifte van een 4V3 obligatie, leening ad 150.000, tegen 100 De Rotterdamsche Boazbank N.V. stelt de inschrijving open op een W2 obligatie-leening der vereeniging „Èudokia", groot f 150.000.(waarvan thans uit te geven f 100.00.in cou pures van f 1000.—, f 500.— en 100.— tegen den koers van 100 Stortings datum 1 Mei a.s. Aan het prospectus ontleenen wij de vol gende bijzonderheden: „Eudokia" geeft deze leening uit ter con- soliaeering van vlottende schulden ten be drage van ongeveer f 100.000.— en tcr aflos sing van enkele bestaande geldleeningen totaal groot f 50.000. In den loop van het j'aar 1933 werd be sloten tot den bouw van een Zusterhuis, waarvan de bouwsom, incl. inventaris en centrale verwarming, bedroeg f 221.500.—. De financiering van dezen bouw geschied de voor een belangrijk deel uit eigen mid delen. terwijl voor het overblijvende tijdens den bouw gelden door derdeu tijdelijk ter beschikking der Veroeniging werden ge- stelo, met de bedoeling deze, na algchecle voltooiing van den bouw, om te zetten in een vaste obligatieleening. Het Ziekenhuis „Eudokia" is niet alleen in Rotterdam, doch ook in wijden kring in het land bekend als één der grootste en goed beheerde Protestantschc ziekenhuizen op positief Christelijken grondslag. Het ziekenhuis is ingericht voor de ver pleging van 334 patiënten. De bezetting per 1 April 1936 was 80 van de beschikbare capaciteit. In totaal waren in 1035 200 per sonen in dienst van „Eudokia", waarvan 59 tot het huishoudelijk, technisch en admini stratief personeel en 142 tot het verplegend personeel behoorden. Voor de huisvesting van een groot deel van het verplegend per soneel werd het Zusterhuis gebouwd. Naast het eigenlijke ziekenhuiswerk ex ploiteert de Vereeniging meerdere polikli nieken en heeft zij ook een uitgebreide wijk verpleging ter hand genomen met vestiging in verschillenoe deelen der stad. Wat de financieele positie betreft diene het volgende: De Vereeniging is in het bezit van een complex grond, in het centrum van Rotter dam gelegen, ter grootte van meer dan 15.000 M2. waarvan bijna 1/3 bebouwd. De waarde van dezen grond, zelfs in dezen tijd, kan gesteld worden op f 300.000 a f 400.000. De verzekerde som van gebouwen, inventa ris. centrale verwarmingsinstallaties enz. beo raat* t f 1.463.50» De totale op dit bezit rustende schuld, incl. de onderhavige leening, bedraagt na verrekening van loopende vorderingen en schulden ongeveer f 775.000. Dank zii de voordeelige saldi der exploi tatierekeningen en ontvangen legaten heeft de Vereeniging in het verleden steeds op ruime wijze kunnen afschrijven op haar be zittingen. in totaal tot een bedrag van ruim f 420.000.— Ook de exploitatierekening over 1935 gaf een zoodanig voordeelig saldo, dat behoor lijk kon worden afgeschreven. De inventaris Dc Centrale A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam heeft gistera/ond in het gebouw van de Mij voor den Werkenden Stand aan den Kloveniersburgwal een uitne mend geslaagde vergadering gehou den. De groote zaal en de gaanderij waren tot de laatste plaats geheel bezet met een belangstellend A.R. publiek. Toen het bestuur van de Centrale met den spreker van den avond. Prof. Mr P. A. Diepenhorst, de zaal be«.rad, ging een luid applaus op. De voorzitter der Centrale Kiosvereeni- ging, de heer J. Deutekom, opende de vergadering met een kort woord, wt hij zijn groote vreugde uitsprak ove talrijke opkomst van het A.R. volk, hetwelk gaarne zijn schoone beginselen hoort uiteen zetten. Het woord was nu direct aan Prof. Dr P. A. Diepenhorst, die een rede uit sprak over het onderwerp: Aangezien wij bij een vorige gelegenheid reeds een uitvoerig verslag van deze rede hebben geplaatst, meenen wij thans met een korte samenvatting te mogen volstaan. Spr. ondenviep de beginselen van nationaal-sociafisane hier te lande aan een uitvoerige gedocumenteerde critiek. Prin- cipieele bestrijding onzerzijds van deze be ginselen, zonder de politiek in het Derde Rijk niet te verklaren, is eisch van het be ginsel der A.R. partij, zette spr. uitvoerig uiteen. Achtereenvolgens besprak de A.R. hoog leeraar nu de ergerlijke sensatie va.n deze beweging en vooral de anti-Christelijke hul diging van het beginsel van den totaalstaat, voor ons de meest principieele grief, in band waarmee spr. wees op de bedreiging van den vrede door het nationaal-socialisme Het beroep van de N.S.B. op onze over leden voormannen wees spr. aan de hand hunner geschriften en releveerende hun le vensstrijd, onvoorwaardelijk af. Omstandig releveerde spr. den grooten strijd voor de vrijheid, door de A.R. partij gevoerd. Tot onverzoenlijken kamp riep 6pr. derhalve zijn gehoor op, daarbij am. wijzende op het lot der Duitsche Christenen. Hij betwistte de N.S.B. het recht om de Volksvertegen woordiging te beschimpen en grondde zijn ernstige bedenking hiertegen o.m. op het parlementaire leven van Groen, Thorbecke, Kuyper, Lohman e.a., die hun persoonlijke belangen opofferden aan het volksgeheel. Alle gemeenschap met de N.S.B. worde, De financieele positie der Vereeniging en de uitkomsten der explotatierekeningen bie den voldoenden waarborg, dat de dienst de zer leening te allen tijde gedekt zal zijn De leen ing wordt aangegaan voor den tijd van 40 jaar. De aflossing zal bedragen in de jaren 1937/56 minstens f 3.500 per jaar en 1957/76 minstens f 4.000 per jaar en vindt - jaarlijks plaats door uitloting fi pari in de ooVe w'nslvpédeelirg een som van maand Maart, voor het eerst in 1937. ƒ88.565 vrij, daarin begrepen het onverdeel- Vervroegde algeheele of versterkte aflos- de saldo van het vorige boekjaar Per op- sing kan niet vóór 1940 geschieden. I richtersbewljs kan dan netto 619 (v. j De storting der toegewezen obligaties moet 642) worden uitgekeerd, terwijl een bedraiz plaats hebben 1 Me» as, |van 7.88 op nieuwe rekeninc ovrgaat. Sonder en Treuhanderkonto Afrekeningen in de afgelocpen week In de week van 14 tot 18 April 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks 500.000 RM van de op haar Sonderkouto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten Hepen vat. 86.429 tot 86.553. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, belonpon op het oogenblik omstreeks 19 millioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhfin derkon toposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van plm. 200.000 R.M. met de begunstigden afge rekend. Het hoogst afgerekende volgordenummer was 22.160. liet totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vord - ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op T oogenblik omstreeks 13.7 millioen R.M. De Treuhanderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Nederlandsche Kabelfabriek Aan het verslag van de Ned. Kabelfabriek te Delft over 1935 wordt het volgende ont leend: Van een bepaalde opleving konden wij in is bedrijf nog weinig bespeuren en de be lemmeringen, die wij bij onzen export onder vonden, deden zich nog in even sterke mate gevoelen als het vorige jaar. Wij zijn er desniettegenstaande in geslaagd onze fabrieksbezetting ongeveer op hetzelfde peil te houden. De bedrijfsbezetting in ons koper- walswerk en de daaraan verbonden draadtrekkerij was niet onbevredigend en de uitkomsten hebben op de exploi tatie van het geheele bedrijf mede een gunstigen invloed gehad. De bruto-winst heeft 1.413.855 bedragen. Volgens de statuten moet hiervan ƒ199.140 voor afschrijving worden aangewend, na af trek waarvan de wroet, welke voor verdee ling in aanmerking komt ƒ1.214.715 beloopt (v. j. 1.237.091Het dividendsaldo, dat na de winstverdeeling per 31 Dec. 1934 voor aandeelhouders gereserveerd bleef, bedroeg 421.763. Over deze som hebben wij ten gun aandeelhouders een saldo tot ƒ438.633 is gestegen. Op grond van het bovenstaande stellen commissarissen voor, over 1935, evenals vorig jaar, behalve de statutaire 6 nog een superdivdend van 10 uit te keeren. waarna 419.122 op nieuwe rekening voor aandeelhouders blijft gereserveerd. Voor de houders van oprichlersberwijzen aldus besloot spr., afgesneden met een be roep op de nagedachtenis van Willem van Oranje, van wien het tot op dezen dag nog naruischt: Met onverdeelde aandacht heeft de stamp volle vergadering het boeiende en ook n»i met humor gekruide betoog van den hoog leeraar gevolgd en aan het slot van de gloedvolle peroratie weerklonk een warm en daokbaar applaus, dat overging in den spontanen zang van het Wilhelmus-couplet, waarmede de spreker zijn rede bad be ëindigd. Colportage en Lectuurionds Na een korte pauze trad op als spreker Ds J. Fokkema, van Amstelveen, die er op wees, dat het machtig heilsfeit van Pasehen ons dringen moet tot belijden en beleven ook in het politieke leven. Nooit mogen we, betoogde spr., voet geven aan tweedracht en daarom spoorde spr. aan tot trouw aan onze schoone A.R. beginselen. In verband hiermee wekte spr. op tot steun aan de actie van Lectuurionds en colportage en vroeg hij vooral van de jonge mannen en vrouwen om mede te strijden tot het uitdragen van de A.R. beginselen, opdat ons volk behoorlijk worde voorgelicht door de maandelijks te verspreiden lectuur, alsook door het blad „Nederland Waak zaam", hetwelk reeds vele goede diensten heeft bewezen en dat spreker daarom har telijk aanbeval. Met een krachtige opwekking om ook iu den arbeid van Lectuurionds en colportage te strijden onder de banier van Koning Jezus, eindigde spr. zijn toegejuicht betoog. Tweede spreker over dit onderdeel van den arbeid der Klesvereeniging was de heer H. Brouwer H.Mzn, die de aandacht der vergadering vroeg voor de zeer verbreide publiciteit. Ook op de straat moeten de menschen kunnen beoordeelen of de dingen alzoo zijn» gelijk zij ze hooren en lezen van onze te genstanders. Zoo menigmaal hebben wij de gelegenheid laten voorbijgaan om te getui gen In de taal van ons volk. Maar gelukkig is er verandering, constateerde spr. We mogen ons niet te hoog achten voor het rus tig huis aan huis aanbieden van onze col- portagegeschriften en het verspreiden van lectuur. Niet aan de venijnige critiek der kankeraars maar aan de forsche kantige, ombouwende critiek der liefde heeft ons volk behoefte. Als spr. onze jongelui vroolyk en frlsch' ziet colporteerun en verspreiden, vertrouwt spr. dat ons volk ook hierdoor weder komen zal tot levensmoed en tot trouw aari het aloude trio: God, Nederland en Oranje, (Ap plaus). De voorzitter dankte de beide sprekers ei* wekte ook de ouderen op om aan dit nood zakelijke werk deel te nemen. Dat zal een eer voor onze A.R. partij zijn. Met een woord van blijdschap en danuè voor het prachtig verloop der vergadering sloot de voorzitter deze welgeslaagde samen komst Ds Fokkema eindigde met dank zegging. Sarakreek Goudvelden N.V. Het rapport van Ir. Allen De directie van de Sarakreek Goudveldcit N.V. deelt mede: In November 1935 is de Engelsche inge nieur Reg. F. Allen naar de Von Hemert roncessie aan de Sarakreek gezonden. Deze is thans teruggekeerd en heeft rapport uit gebracht over zijn bevindingen. Hij deelt mede, dat, ofschoon het placer, voorzoover het onderzocht is, van buitengewoon hoog goudgehalte is, onvoldoende water en de taaiheid van de klei in het goudhoudende grint oorzaak zijn dat de aanwezige ma ohines tot dusver niet de verwachte pro ductie konden bereiken, reden waarom het produceeren voorloopig is gestaakt. Hij be veelt voortzetting aan van de prospectie van 'n grooter gebied om aan te toonen, dat de kosten voor het aanschaffen van bijkomen de machinerieën, welke hij noodzakelijk acht, geheel'gerechtvaardigd zijn. Op voor stel van de directie hebben commissarissen besloten om Ir. Aliens advies op te volgen fen met dit werk voort te gaan. Betreffende de Lawa Concessie kan worden medegedeeld, dat de resultaten tot nu toe verkregen, gunstig zijn: dit is thans reeds een loonend bedrijf. Tot op heden is hier ruim 35 Kg. goud geproduceerd. Ongeveer 300 arbeiders zijn hier werkzaam, en een maande lijksche productie van ongeveer 25 Kg. goud kan redelijkerwijze venvacht worden. SCHAKEN Iu de tweede ronde van het tournooi te Margate wist Flohr de leiding te nemen met tweo punten. De resultaten van deze ronde waren; Flohr wint van Thomas; Miss Menchik- Reilly afgebroken; Stahlberg-Sergeant afge broken; Milner Barry verliest van Tyior; Capablanca remise met Lundin. De voor de eerste ronde gespeelde en af- broken partijen werden eveneens voortge zet met het volgende resultaat: Sir Thomas remise met Lundin; Ser geant-Miss Menchik afgebroken; Tylor re mise met Stahlberg. Premier reserve-toarnooi A: Eva verliest van Wood; Koltanofski wint van Kitto; Conde-Domencch afgebroken; Schelfhout wint van Illingworth; Pod- eer verliest van Van Seters. De afgebroken partijen uit de eerste ron de werden beëindigd met het volgende re sultaat: Wood wint van Van Seters; Kitto remise met Eva; Illiogworh verliest Conde. Premier reservo-tournooi B: Buerger wint van Sonja Graf; Koblenz int van Jameson; Croker verliest van Calduch; Dewing Trrill afgebroken; Knop pers-Klein afgebroken. Dc voortgezette partijen uit de eerete ron de werden afgespeeld: Jamesoa verliest van Buerger; Knoppers remise met Dewing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3