JMeitror ^rtJtsdjr lüouriuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EBERTO-schoenen Chr. Natuur- en Congres Geneeskundig BOUWWERKEN CORSETS EUSTIEKE KOUSEN SIMONIS abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5758 ZATERDAG 18 APRIL 1936 15e Jaargang aWjertrntitpriptn: Van 1 tot 5 regelt1.17* Elke regel meer 032'h Ingezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor "net bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 RUYS IS DOOD; ONS VOLK ROUWT Ruys is doodWie Ruys was kan ti in Nederland niet alleen het kind in de politiek, maar ook de jongen op straat vertellen. Ruys was de groote Limburger met de verfranschte naam. maar Neder lander in merg en been. Ruys was de landedelman van hooge statuur, maar ook de eenvoudige burger. Ruys was van oude adel en edel van karakter. Ruys was om beurten Kamer- en Minister-president en voor de variatie Commissaris der Kon-.ngin of lid van de gemeenteraad en van de proviöciale staten. Ruys was roomsch en zat met sterke banden aan zijn kerk en zijn partij vast; maar Ruys was ook anti-revolutionair in de ruime zin. zooals Groen van Prinste- rer er van sprak en behoorde daarom ook tot onze kring; maar Ruys was niet in de laatste plaats vaderlander in de diepe en mooie zin des woords. vriend van Oranje, vertrouwd raadsman der Koningin, omdat alle onoprechtheid hem vreemd was en zijn weloverwogen ad' viezen geen rekening hielden noch met persoonlijk, noch met partijbelang, doch berustten op bezonken en voorzichtige staatsmanswijsheid en enkel bedoelden het waarachtig belang van het gemeene vaderland. Voeg daar nu nog bij. dat de jonge Ruys een knap student en een geboren regent was: dat hij van meetaf af zijn woord sprak en zijn voorbeeld gaf in politieke, sociale en charitatieve actie, waarbij de drankbestrijding niet de laat ste plaats innam; dan behoeft het toch waarlijk niet te verbazen, dat Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck voor hij het zelf wist in publieke colleges terecht kwam en reeds op even dertigjarige leef tijd lid der Tweede Kamer werd. In 1918 echter, toen "hij dus vlif en veertig jaar was, trad hij al op ais min-s- ter-president en io dat amb heeft hij alle Nederlandsche staatslieien de loef afge stoken. Hij werd bet op jongere leefti-'d dan één van hen: hij maakte de langste periode en hij was het tot drie keer toe. Al met al was hij tien jaar minister. En wat meer zegt: bewindsman in moeilijke tijden. 'Ruys was als minister wel wat slap. heeft men meer dan eens gezegd- Hij neemt de dingen vaak wat al te gemak kelijk op en laat te veel over zijn kant gaan. Ongetwijfeld; de schijn daarvan was aanwezig. Maar was het wel zóó inder daad? De jonge Ruys trad in 19' 8 voor het eerst op en vlak. nadat hij aan 't bewind was gekomen, deed Troelstra een greep naar de macht. Durft iemand beweren, dat er toen van eenige aarzeling bij den jovialen en gemoedelijken Limburger sprake was? Kreeg het revolutie-monster toen ook maar eenige kans om Neder land te overweldigen en zijn democrati sche instellingen te verwoesten? ..Ruys regeert God is met Neder land". zei een minister, wiens sarcasme in vele kringen soms ontsteltenis wekte, maar die daarmee onwillekeurig aan een «diepe overtuiging uiting gaf; een overtui ging. welke hij toen nog niet deelde, doch die hij nu openhartig belijdt. Neen, niet omdat Ruys regeerde, was God met Nederland, maar wèl mag men zeggen: Ruys regeerde en bad als velen en God heeft dit gebed voor Nederland verhoord en het krachtig beleid van Ruys en de zijnen gezegend. „De edelman, die voor het volk werkt", zoo las men na de verkiezing van 1933 nog lang op halfafgescheurde plakkaten van revolutionair origine. En men bedoelde smaad en hoon voor hem. die in moeilijke jaren eerste dienaar der Kroon en eerstgeroepen wachter voor de belangen des volks was. Maar waarlijk, hij was de edelman, die voor het volk werkte; „de jonge edel man", zooals Dr. Kuyper hem reeds be titelde kort na zijn optreden, in de Kamer, in volle waardeenng voor zijn activiteit op allerlei gebied. Op het veld van eer en arbeid, nog be trekkelijk jong, is Ruys plotseling van ons genomen. De waarheid van het gezegde, dat er maar één schrede is tusschen ons en de dood is weer aan hem bewaarheid. Maar hij heeft gewerkt zoolang het dag was. Om beurten, zooals wij reeds opmerk ten. was hij Minister- en Kamer-presi dent. Staande in dit laatste ambt is hij gestorven. De Kamer en de perstribune zullen hem missen: want zijn leiding was perfect. Met al zijn joviale Limburgsche gemoedelijkheid wist hij de orde voor treffelijk te handhaven, terwijl hij daarbij niemand ontzag. Als straks de Kamer in rouwvemadering bijeen komt. dan zal er bij allen c-vchte en onqeveinsde ontroe ring zrn V'ant hij heeft niemands rech ten aekrenkt en voor aller vrijheid ge waakt. Zóó was hij in heel zijn leven. Wij zijn daarvan menigmaal getuige geweest Want Ruys hebben we gezien, gehoord en gesproken onder allerlei omstandig heden en in allerlei kwaliteiten en menige aardige herinnering zouden we kunnen ophalen. Maar twee momenten, welke niet van strikt persoonlijke aard zijn. ble ven ons altijd voor de geest staan en mogen we hier releveeren. De eerste was een ontmoeting op het Binnenhof. In de Kamer was een beslis sing gevallen, welke den „drankbestrij der" Ruys grootelijks teleurstelde. En toen hij ons na afloop passeerde, vroegen wij. zonder meer: Wat nu? Het antwoord luidde: de propaganda onder het volk met verdubbelde kracht voortzet ten. Dat was de man, die voor het volk werkte. Het andere moment, waaraan we her inneren, is van jonger datum. Ruys sprak, als minister-president bij het jubileum van de Vrije Universiteit. En het hoogtepunt van zijn rede was de geloofsbelijdenis: Als geloovig roomsch-katholiek sta ik met u. mannen en vrouwen der Vrije Universiteit, aan de zelfde zijde der grenslijn: één God en Vader bidden wij aan in Jezus Christus, onzen Koning. Dat was Ruys. Dat was de Christen edelman, die voor het volk gewerkt heeft en werken wilde, zoolang God hem daar toe kracht gaf. Nu nam God hem weq. olotseling. Ofschoon zijn werk nog niet at scheen. Er heerscht rouw in het paleis di»r Vor stin en in de woning der eenvoudigen Maar de nagedachtenis des rechtvaardi gen zal in zegening zijn. DE TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN In verband met het overlijden van haar President De Tweede Kamer is tegen Maandag a.s. telegrafisch bijeengeroepen In ver band met bet overlijden van haar pre sident den minister van staat, jhr. Rnys de Beerenbrouck. De Glasfabriek Leerdam A.s. Maandag valt vermoedelijk de beslissing Voorloopig; wordt met 350 man doorgewerkt Gistermiddag heeft Minister Geils- sen op het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart opnieuw een langdurige bespreking gevoerd met de leiding van de N.V. Glasfabriek Leerdam en vertegenwoordigers van de Leerdamsche arbeiders. Zaterdag 18 April zullen partijen zich resp. met de Glasindustrie te Maastricht en te Schiedam in verbin ding stellen, waarna Maandag de be trokken groepen gezamenlijk ten de- partemente zullen komen voor een nieuwe bespreking onder leiding van den minister. Van deze laatste bespre king wordt gehoopt, dat zij de defini tieve zal kunnen zijn. Van den directeur der fabriek ver namen wij nog, dat hij zal trachten ook de volgende week, evenals deze week is geschied, met 350 man perso neel door te werken. Zekerheid hier omtrent kon hij echter niet geven, aangezien dit van de geldmiddelen af hangt. Distributie vleesch in blik De Minister van Binnenlanósche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden betreffende distributie van vleesch in blik. De Minister wijst er in dit schrijven op. dat de voorraad rundvleesch in blik thans is uitgeput. Van het gehakt in blik is echter nog een beperkte hoeveelheid beschikbaar. De verhouding van 2 1 tusschen de hoe veelheden te distribueeren rundvleesch en gehakt in blik zal voortaan óus niet meer in acht genomen behoeven te worden. Ten zij de gemeente aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale mededeelt, dat zulks niet gewenscht wordt, zal in het vervolg voor de geheele aangevraagde hoeveelheid ge hakt in blik geleverd worden. De distribu- tieprijs hiervan blijft onveranderd vastge steld op 35 cent per bus. Calvinistische Juristen-Vereen. Algemeens ledenvergadering De C.J.V. is voornemens, om als naar ge woonte weder op den Woensdag vóór He melvaartsdag te Amersfoort in het bekende Berghotel haar algemeene ledenvergadering te honden. Van de huishoudelijke zaken ver melden wij de periodieke bestuursverkie zingen. Dit jaar is aan de orde van aftre ding Dr. Joh. H. Scheurer, secretaris pen ningmeester, die als zoodanig herkiesbaar is. Voorts is aan de orde een referaat over: „De ontwikkeling van het burgerlijke recht", in te leiden door den heer Dr. H. van Haeringen, voorzitter van den Raad van Beroep te Den Haag. De vergadering staat onder leiding van den voorzitter Exc. Dr. J. Donner. oud- Minister van Justitie en raadsheer hooge raad. die de openingsrede zal houden. De vergadering is alleen toegankelijk voor leden, die het referaat tijdig tevoren krijgen toegezonden. met klein verlof MOOI EDE - 'T HOVEKE WIE HEENGAAN EN WIE BLIJVEN KUNNEN Geen vrijwillige opkomst meer Zooals reeds is medegedeeld heeft de Mi nister van Defensie bepaAld, dat de dienst plichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven op heden in het genot van onbepaald klein verlof woeden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet. om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te Nader vernemen wij dienaangaande, dat dit ook, geldt voor de vrijwillige dienst plichtigen, wier verblijf in werkelijken dienst op denzelfden voet werd verlengd, voor de plichtigen, die zich krachtens art. 35 der Dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst bevinden ter vervanging van een ander, voor degenen, die na het einde van de eerste oefening tot het reservepersoneeJ zijn komen te behooren en in werkelijken dienst gebleven zijn krachtens art. 5, 2e lid. Go, der wet voor het reservepersoneeJ der landmacht 1905, en t.a.v. voor hetzelfde doel vrijwillig in werkelijken dienst zijnde reserve-officieren. Voorts is bepaald, dat bij elk regiment voorloopig aanwezig moeten blijven voor de gevormde 5e compagnie: een commandant, een administrateur of als zoodanig dienst doend onder-officier, een fourier of als zoodanig dienstdoend onder-officier, 5 korporaals of soldaten. Ook is vastgesteld, dat het onbe paald klein verlof moet worden ver leend onder de volgende twee voor waarden: a. de dienstplichtige moet zorgen, dat zijn adres voortdurend bekend is zoowel bij- zijn korpscommandant als hij den burgemeester van de gemeente, waar hij woont, of laatstelijk heeft ge woond; b. de dienstplichtige mag gedurende het onbepaald klein verlof zijn uni form niet anders dragep, dan op den dag, waarop dit verlof ingaat, op den dag. waarop het mogelijk wordt inge trokken, en in de gevallen, waarin het dragen van uniform voorge schreven is. Zij, die geen gebruik maken van de ge legenheid om op heden met onbepaald klein verlof te vertrekken, kunnen desge- wenscht op een laferen datum in het genot van zoodanig verlof worden gesteld, indien het aan anderen verleend i verlof inmiddels niet is ingetrokken. Bij het vertrek met onbepaald klein ver CAR. RUST- en VACANTIEHUIS Rustig en mooi gelegen op den Paaschberg, vlak bij do bosschen. Pracht-omgeving. Uitst. keuken en verzorging. Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en Int.: Zr. I. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 Telefoon 402 lof wordt ten aanzien van het inleveren van wapens en andere goederen gehandeld als bij vertrek met groot verlof. Al degenen, die in verband met het bo vengenoemde K. B. van 11 Maart 1936 ver plicht of vrijwillig in werkelijken dienst zijn zoowel zij, die onhepaald klein ver lof genieten als de anderen worden, be houdens onvoorziene omstandigheden, in het genot van groot verlof gesteld: voor zooveel zij behooren tot de 4e divisie, met ingang van 1G Mei 1936; voor zooveel, zij behooren tot een der andere'divisies, tot het regiment wielrijders of tot de 4e artillerie-brigade, met ingang van 16 Juni 1936 Vrijwillige opkomst in werkelijken dienst krachtens L.O. 1036, no. 99, wordt niet meer toegestaan. Ten slotte is nog aan de betrokken mi litaire autoriteiten medegedeeld, dat de met onhepaald klein verlof vertrekkende dienstplichtigen, zooveel noodig. moeten worden voorzien van een vervoerbewijs of vervoerhewijzen voor de reis naar huis en eveneens van een vervoerbewijs of vervoer bewijzen voor, mogelij ken terugkeer van on bepaald klein, v.erlof. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De actie verloopt zeer bevredigend De voortgang van het werk verzekerd De perscommissie van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Het verloop van de collecte blijft alleszins bevredigend. De opbrengst was op 17-April ruim 88.000. Uit den aard der zaak komen de voorloopige op gaven en afrekeningen traag binnen. Van ongeveer 110 comité's werd nog niets verno men, zoódal wij niet in staat zijn een volledig ^verzicht te publiceeren. Duidelijk blijkt echter dat het gestelde doel niet Je hooggegrepen is. De voortgang het werk voor onze jeugdige werkloozen is thans verzekerd. De stand van de collecte was op 4 April 88.052.46. oiol «•rkrilaboor n-o. nar J. P. von BOMMEL MOERGESTEL Een voordracht van Prol. Dr. G. J. Sizoo Over Moderne Alchemie' Op het te Amsterdam voortgezette Christelijk Natuur- en Geneeskun dig Congres hield prof. dr. G. J. Sizoo gisteravond een voordracht over het onderwerp „Moderne Alchemie". Sedert de ontdekking van het verschijnsel der radioactiviteit aldus spr. heeft de physica de gedachte van de onveranderlijk heid der atomen prijsgegeven. In het bijzonder in de laatste" jaren heeft het onderzoek naar de kunstmatige trans formatie der elementen groote voroeringen gemaakt en is dit tot een aparte tak der physica, de z.g. kernphysica, uitgegroeid. Spr. wenscht over deze nieuwere onderzoe kingen een globaal overzicht te geven. Als elementaire bouwsteenen der' materie gelden: electronen, protonen en neutronen.. Elke atoom bestaat uit een positieve kern omgeven door een wolk van negatieve electronen. De kern. die het karakter van het atoom beheerscht, wordt gekenmerkt door massa en lading. Ongeveer 200. atoom- soorten zijn thans bekend. De kernen zijn samengesteld uit protonen en nu tronen, mis schien ten deele'samengevoegd tot de secun daire bouwsteenen: deutonen en alpha- deeltjes. De massa van een atoomkern is geringer dan de som van de massa's der sa menstellende deelen in vrijen toestand. Dit massadefect bepaalt de stabiliteit der ato- De radioactieve atomen zijn van nature instabiel, en gaan door uitzending van al- phadeeltjes of electronen in stabieler atoom soorten over. Stabiele atoomkernen kunnen in andere stabiele worden getransformeerd door beschieting met neutronen, protronen. deutonen en alpha-deeltjes. Daarbij wordt als regel het projectiel gevangen, terwijl een ander deeltje uittreedt. Houdt men rekening met de equivalentie van massa en energie, volgens de relativiteits-theorie, dan geldt voor deze „kernreacties" de wet van het energiebehoud. Bij een aantal dezer reacties, treden atomen op, die niet voorkomen in het schema der hekende atoomsoorten. Deze kunstmatig verwekte nieuwe atoomsoorten, blijken steeds raoioactief te zijn en gaan door het uitzenden, hetzij van een positief, hetzij van een negatief electron in een der stabiele atoomsoorten over Bij de transmutatiéproeven is ook de gang van straling in materie en die van materie in straling experimenteel vastge steld. De mogelijkheid om van de nieuwe radioactieve stoffen gebruik te maken bij biologische onderzoekingen is ook reeds ge bleken. Aan de hand van een reeks lantaarnplaat jes, in het bijzonoer van foto's der atoom banden in de nevel kamer van Wilson, gaf spr. een overzicht over de thans bekende kernreacties. Tijdens de voordracht werden eenige der voor dit onderzoek belangrijke waarne mingsmethoden gedemonstreerd. In het.Natuur- en Scheikundig laboratorium der Vrije Universiteit te Amsterdam vond gisteren de opening plaats van het eerste congres der Chr. Vereeniqing van Naluur- en Geneeskundigen in Nederland, bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Aan tafel vd.n.r. Dr J. Hekman, Dr H. Landwehr, Dr J. F. Reitsma, Dr Bruynse, Prof. Dr G. J. Suoo en Dr W. J. A. Schouten. Werkverschaffing en aanbesteding De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Inspecteurs voor de werkverschaffing medegedeeld, dat bij de voorbereiding van aanvragen om subsidies voor werkverschaf fing, ernstig rekening dient gehouden te wor den niet het inzicht van den minister, dat daar waar mogelijk en verantwoord, de werk verschaffingen bij wijze van aanbesteding worden uitgevoerd. Die Minister heeft hierbij op hel oog objecten als: aanleg van kanalen vprharding van wegen, aanleg van riolen, waterleidingen, zwembassins, bruggen, e.d. ,'oniwaleringswerken, ontginningen, bebos schingen. verbetering van zandwegen, enz Deze worden door den min. niet als objecten Dosohouwd, die in de eerste plaats bij wij/.n van aanbesteding dienen te worden uitgc voerd. De ministers heeft de inspecteurs ver der erop gewezen, dat een verplichting otn tot aanbesteding over te gaan door hem niet wordt opgelegd, omdat, alvorens daartoe over tc gaan. meer ervaring met aanbeste ding moet zijn verkregen. Bovendien wordt deze verplichting ook daarom niet opgelegd, omdat van rijkswege uitsluitend subsidie wordt verleend en de verantwoordelijkheid voor het werk moet blijven, daar waar zij in de eerste plaats hoort, nl. bij het gemeente bestuur en/of de corporatie, die het werk uit voert. Echter wenschte de minister wel. dat van de zijde van de inspecteurs erop gewe zen wordt, dat gemeentebesturen e.a. hun volle aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de aanbesteding en dat alleen dan. wanneer er gegronde bezwaren bestaan om bij de werken als hiervoren genoemd, tot aanhesteding over te gaan. de minister toe stemming zal geven om het werk on andere wü?p uit te voeren. Ten slotte heeft de minister den inspec teurs nog medegedeeld, dat indien den in- snecteurs mocht blijken, dat het in een he paald geval bezwarend mocht ziin tot aanbe steding over te gaan. vanwege de inspectie daarvan dan bericht moet worden gegeven aan den minister, die alsdan het oordeel zal inwinnen van de commissie van advies voor het bouwbedrijf-werkverschaffing. Mevr. M. M. Havelaar van Beeck Calkoen Wordt vandaag 60 jaar Vandaag viert mevr. M. M. Have1aar-v. Beeck Calkoen te Ede. vooraanstaand figuur in den Prof. Chr. kring op verschillend ro. bied, haar BOsten verjaardag. Magdale-na Maria v. Beeck Calkoen werd 18 April 1876 te Utrecht, waar haar vader een vooraanstaande plaats innam, geboren. Als jong meisje van 20 jaar toog zij voor eigen rekening naar China. om daar werk zaam te zijn bij de Amerikaansché zending Bij haar terugkeer naar het vaderland be- ijvprde zij zich in hét bijzonder voor den arbeid der Chr. Mil. Tehuizen, terwijl de belangen der jonge meisjes eveneens haar levend'cc interesse hadden. In 1918 presideerde mevr. Havelaar de vrouwen vergade ring van het 2e Chr. Sociaal Congres. Daaruit is.de Ned. Christen Vrou wenbond geboren, waarvan mevr. Havelaar vanaf de oprichting presidente is. Ook het orgaan van den Bond .J)e Christen vrouw" is zii redactrice. Mevr. Havelaar was van 1908—1911 lid van den Voogdijraad te Utrecht. In 1920 trad zij in het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding, waarvan zij vérscheiden jaren lid was en voor welke vcreenicing zij zich in woord en geschrifte zeer verdienstelijk heeft gemaakt Bij haar aftreden voor enkele jaren werden haar verdiensten erkend door haar bswm. ming tot eere-lid van het hoofdbestuur. Het Doorgangshuis te Utrecht heeft haar even. eens onder zijn bestuursleden geteld. De verdiensten van mevr .Havelaar, die gehuwd is met Gen. W. D. Havelaar. werden prkend door haar benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Belgisch motorschip gezonken op de Wester-Schelde Alle opvarenden gered Het Belgische motorschip „Simon Smits 3", kapitein Zaraan, dat geladen met hout op weg was van Antwerpen naar Gent, is in de schaar van Waarde op de Wester- Schelde door een hevigen storm overvallen. Daar het schip dreigde te zinken is het door de bemanning en een Nederlandsche douane beambte, die zich aan boord bevoDd, in roei- booten verlaten. Met veel moeite en met behulp van sleep- boolen, die zich in de nabijheid bevonden, slaagden de opvarenden erin Waarde te bereiken. Het schip is later vol water ge- loopen en kort daarna gezonken. MOTORBOTTER IN NOOD In den vliegenden storm van Vrijdagmid dag is ten zuidoosten van Urk van den mo- torbotter UK 192 de zeilval gebroken, waar door het schip aan de woede van wind en golven was overgeleverd. In de haven had men evenwel gemerkt, dat er met het schip iets niet in orde was. In allerijl voer de UK 191 ter assistentie uit De bemanning dit schip mocht het na veel moeite ge lukken het vaartuig te naderen. Terwijl het redding brengende schip manoeuvreer de, verloor de UK 192 het anker. Ten slotte kregen de schepen contact met elkaar, waarna UK 192 veilig in de Urker haven kon worden binnengebracht. SMOKKELENDE PINDA-CHINEEZEN In de Duitsehe grensplaats Kaldenkirchen bij V e n 1 o hebben Duitsehe douanebeamb ten twee pinda-chineezen aangehouden, die elk een koffer met stukken luxe zeep uit Duitschland wilden meenemen. Bij onder zoek bleek, dat elk stuk zeep een bankbil jet van 500 u.ark bevatte. De Chineezen werden gearresteerd en de koffers met in houd in beslag genomen. voornaamste nieuws Dit nummer bestaat fit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, voorzitter van de Tweede Kamer overleed gisteren te Utrecht. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN BOTTERDAM Ernstig auto-ongeluk Een 3 twee licht gewonden Vannacht omstreeks half één is op den Meppelerweg een auto, bestuurd door den heer Uitenbogaard uit Apeldoorn ,door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom ge reden en totaal vernield. Door omwonenden en manschappen van de nabij gelegen mare chaussee-kazerne is de heer U., die deerlijk gewond was, uit zijn benarde positie bevrijd. nan, die in zorgwekkenden toestand ver keert, is overgebracht naar het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle. Daar hij hedenochtend nog steeds bewusteloos was, kon hij nog niet gehoord worden. Op dezelfde plaats had hedenmorgen te half acht een tweede ongeval plaats. Van een auto uit Dedemsvaart besteedde de chauffeur zooveel aandacht aan den langs den kant lig- genden vernielden wagen, dat hij de macht over het stuur kwijt raakte. Hij reed boven op het autowrak en kwam vervolgens tegen een boom te staan. Ook deze auto werd geheel vernield. De twee inzittenden kregen verwondingen van niet ernstigen aard. Zij werden naar de marechaussee-kazerne ge bracht waar zij, door inmiddels gewaarschuw de doktoren, verbonden weiden. PENNINGMEESTER GEARRESTEERD Te Oss is op last van den officier varf Justitie te Den Bosch gearresteerd de pen ningmeester van de afd. Oss van den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond St Willibror- dus. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van bondsgelden. Hoeveel deze verduistering bedraagt, is echter nog niet vastgesteld. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij is naar het huis van bewaring te Den Bosch overgebracht. BUIKBANDEN BREUKBANDEN SPECIALITEIT ANNO 1846 3 RIVIERVISMARKT DEN HAAC C E E N FILIALEN Ons Zondagsblad van deze week bevat o. m. de volgende artikelen: MevrA. L. G. Bosboom-Tous- saint (vervolg), door Dr. J. Karsemeyer. Zielkundige en Opvoedkundige Brieven, door P. v. üuyvendijk Iets over Radio, door G. K. A. NonhebeL Een deskundige geeft een inte ressant artikel over de pijpen- kamer van 't orgel Verder de gewone rubrieken: Meditatie, Gedichten, Btnnen- en Buitenlandsch Overzicht Vervolgverhalen voor volwasse nen, kinderen en. kleuters, Kort Verhaal, Schaakrubriek, Kruis woordraadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. Steeds meerdere lezers gaan er toe over hun Zondagsblad trouw te bewaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1