STADSNIEUWS VRIJDAG 17 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 De werkloosheid De dogstaat van 16 April 1936 van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 8. betonvlechtcrs 27, betonwerkers 67, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazen wasschcrs 7, granietwerkers 14. grondwer kers 90, metselaars 113, opperlieden 111, schilders 72, sloopers 5, steenhouwers 3, steen bikkers 1, straatmakers 2, hulpstraatmakers 4, stukadoors, witters 72, timmerlieden 231, uitvoerders 3, voegers 23, ongescb. bouw arbeiders 8. Totaal 899. Fabrieksarbeiders: bleekers 15, lompensor teerdere 14, vellenblooters 8, zeepfabrieks arbeiders 5, steenfabrieksarbeiders 126, onge schoolde fabrieksarbeiders 64. Totaal 232. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 96, reizigers, colporteurs 44, winkelbedienden 34, incasseerders 11, musici 7, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11, verplegers 2. To taal 215. Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 16, kellners 49, koks 3. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 89, kistenmakers 6, kuipers 8, lijs tenmakers 2, mandenmakers 1, meubelma kers 26, meubelstoffeerders 15, politoerders 2, ongescb. arbeiders 34. Totaal 185. Kleermakers: kleermakers 43, kappers 9, schoenmakers 13. Totaal 65. Land- en Tuinarbeiders: bloemisten 30, landarbeiders 24, tuinlieden 35, warmoeziers 10, ongescb. landarbeiders 8. Totaal 107. Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik bewerkers 30, burgersmeden 35, electriciens 61, galvaniseurs 1, gasfitters 10, gereedschap makers 2, instrumentmakers 5, isoleerders 9, kernmakers 2, kettingsmeden 36, klinkers 13, koperslagers 4, lab. bedienden 4, lasschers 7, loodgieters 5S, machinisten 21, metaal hoorders 6, metaaldraaiers 16, metaalscha vers 3, mctaalslijpers 4, monteurs 33, piano stemmers 3, polijsters 1, ponsers 4, rijtuig schilders 2, rijwielherstellers 12, scheepstim merlieden 7, stokers 25, tegenhoudere 17, verw. monteurs 18, voorslaanders 13, voor warmers 9, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 6, ijzerwerkers 51, zandvor- mers 5, zilversmeden 1, ongesch. arbeiders 39. Totaal 696. Sigarenmakers: sgiarenmakers 7, sigaren sorteerders 3. strippers 2. Totaal 12. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 5, in genieurs 3, technikers 7, teekenaars, opzich ters 15, werkmeesters 19. Totaal 47. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoendruk kers 26, kluwers e.a. 8, luikers 7, plaatsnij ders e.a. 24, schrobbelaars 3, spinners 42, suoelers 3, staaldraaddraaiers 10, sterkers 2, strijkers 14, wevers 110, wolbewerkers 32, ongesch. textielarbeiders 56. Totaal 341. Transportarbeiders: chauffeurs 130, em balleurs 5, expeditiekneohten 24, koetsiers 17, loopknechten 43, magazijnknechten 55, 6chippers 99, spoor- en trampersoneel 17, wakers 9, transportarbeiders 47, losse arbei ders 451. Totaal 897. Typografen: boekbinders 36, boekdrukkers 20, fotografen 1, hulpvakarbeiders 3, letter eetters 30, steendrukkers 1. Totaal 91. Voedingsm. Arbeiders: bakkers 89, mole naars 1, ovepisten 4, slagers 63, suiker werkers 22, wijnkooperskneebten 10, zout Kieders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. voe dingsmiddelenarbeiders 39. Totaal 234. Vrouwen: analysten 1, maastere 1, brei Stère 3, naaisters 15, winkeljuffrouwen 16, kantoorpersoneel 30, apothekersass 1, on derwijzeressen 4, boekbindsters 1, serveer sters 1, strijksters (atelier) 1, verpleegsters 7. teekenaressen 1, huiselijke diensten 158, fabrieksarbeidsters 58, leerl. kapsters 2 To taal 300. Alg. totaal 4389. 18 April 1935 4070. 19 April 1934 3131. Ben. 64 gedeeltelijk werkloozen en 97 (werkverschaffing. Buurtvereen. „Eensgezindheid" De huisvlijt-tentoonstelling Door bovengenoemde vereeniging is, zoo als reeds gemeld, Woensdag en Donderdag in het gymnastieklokaal der Christelijke scholen aan de Ooster- en Mannistraat, een huisvlijttentoonstelling gehouden.. De jury bestaande uit <ie dames mevrouw Swaande Bruin en mej. J. W. Boehmer, en de heeren M. van Zwieten de Blom en St. .Verbeek, had geen gemakkelijke taak De prijzen werden als volgt toegekend: Groep vrouwen en meisjes: Mej. Latervee Ie prijs, mej. v. Zwieten 2e prijs, mej. Beek man le prijs, Lenie Wassenbupg le prijs, Marie Verplancke le prijs, Johanna v. d. Reijden le prijs. Adri Bink, le prijs, Annie Verplancke 2e prijs, Coba Bekooij 2e prijs, Dina Arboaiw 2e prijs, Mientje Neuteboom eervolle vermelding, Annie v. d. Horst eerv. verm., Marie v d Horst eerv. verm., mej. Bink eerv. verm., mej. Cornet eerv. verm., mej. C Cramer eerv. verm., mej. Broers, eerv. verm. Groep mannen en jongens: Bernard van Vliet le prijs, Willem Verlind 2e prijs. Teun Flaman le prijs. Jaap Meel 2e prijs, Jacques Scholaus le prijs, Gerrit Verlind 2e prijs, Willem Cramer 3e prijs. Karei Flaman een', vermeld., de heer v. d. Horst le prijs, de heer D. Bergman, 2e prijs, de heer I. C. van Meurs eerv. .verm., de heer Z. Brouwer eerv. verm., de heer J. v. Leeuwen eerv. verm., de heer v. d. Horst eerv. verm. De sluiting der tentoonstelling geschiedde met een toepasselijk woord door oen Voorz., dein heer Simons, die mededeelde, dat het bestuur wederom tevreden was over het bereikte. Spr. dankte de hoofden der beide scholen, de heeren Bodewes en Herfkens voor lnm medewerking. Begrafenis Mevr. Tine Brinkgreve-Wicherink Op Rhijnhof vond in allen eenvoud do De grafenis plaats van wijlen mevr. Tine Brink greve—Wicherink, de schrijfster van ta! van bekende meisjesboeken, die dezer dagen op 56-jarigen leeftijd alhier overleed. Ónder de aanwezigen merkten wij o.a. op mevr .Emmy BelinfanteBelinfante uit Am sterdam, den heer F. H. N. Bloemink, alhier cn verschillende personen uit uitgevers leringen Aan de groeve werd het woord gevoerd door een familielid van de overledene en door den heer F. H. N. Bloemink. Nadat levende bloemen in het graf waren gestrooid, dankte de zoon van de over ledene voor de betoonde belangstelling. .Vele bloemstukken dekten de kist, Concert op Endegeest Gisteravond vond een concert plaats in de Centrale Ontspanningszaal van Ende geest. aangeboden aan de patiënten der gestichten door een leerlingen-orkest van den heer J. Blitz uit Leiden, bestaande uil viool, cello, fluit en piano en 't zusterkoor .Onder Ons", dir. mevr. Dr. Stuurman. Uitgevoerd werden verschillende num mers. o.a. van Mendelssohn. Schubert. Ilan del, Mozart en van andere bekende compo nisten. Mevr. Stuurman zong eenige nummers met orkestbegeleiding, mej. Kok (piano) ver leende, haar medewerking. J. vau Hurk bood met een toepasselijk woord aan mevr. Stuurman, mej. Kok en den heer J. Blitz hloemen aan. De instem ming der aanwezigen bleek uit hartelijk applaus. Avondteekenschool van „Geloof, Hoop en Liefde" Wij vestigen gaarne de aandacht op de tentoonstelling van de avondteekenschool met drie-jarigen cursus van 't Wijkgebouw „GeJoof, Hoop en Liefde", aan de Lange- straat, welke tentoonstellira hedenavond en morgen geopend is. De tentoonstelling omvat hand-, model- en vakteekenen, ter wijl Zaterdag ook zaag- en timmerwerk ia te bewonderen. Er is veel interessants t« zien en wij kunnen een bezoek aan de ex positie hartelijk aanbevelen. Voor bijzon derheden zie men de advertentie in ons nummer van gister. Christen of N.S.B.-er In het gebouw Rehoboth werd gister avond een vergadering van „Paraat"' ge houden, welke bedoeld was als propaganda- vergadering ter uitbreiding van het ledeti tal van de club. De voorzitter, de heer van Seventer, open de de vergadering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord wees hij er op, dat het bestuur dezen avond een grootero opkomst verwacht had. Dit nam niet weg, dat de propagandaclub verheugd was,, vele gezichten te zien, die men op de gewone vergaderingen niet zag, doch betreuren» waardig is het te moeten constateeren, dat zoo weinigen zich geroepen gevoelen, om mede de bestudeering van onze beginselen in dezen kring ter hand te nemen. Na lezing der notulen ving de heer M. v d. Berg zijn lezing over de N. S. B. aan. In hoofdzaak werd gehandeld over de tegen strijdigheden, welke zich aan ons voordoen wanneer wij ons zetten tot de bestudeering van de verschillende brochures, welke de NS.B. uitgeeft als richtlijnen voor haar staatkundig en maatschappelijk inzicht Vooral wees spr. op de tegenstrijdigheden welke men opmerkt, wanneer de N. S. B. spreekt over haar stanapunt t. o. v. de kerk. Een rijke voorraad citaten uit geschriften der N. S. B. en uit publicaties van tegen standera van allerlei richting gaf een dui delijk beeld van de grondslagen waarop de N. S. B. haar gebouw tracht op te trekken. Een zeer geanimeerd bespreking ontspon zich over de in de praktijk het meest naar voren komende vragen omtrent het karak ter van de N. S. B. Het z.g. vervallen ver klaren van de brochures, waarin oe grond beginselen van de staatkunde volgens het inzicht van Mussert zijn ontwikkeld, is te beschouwen als een zeer veeg teeken voor een partij welke nog nauwelijks bestaat Verschillende vragen gaven gelegenheid een ernstige waarschuwing te laten hooren. tegen de methode van de N.S.B. om te trachten in het gevlei te komen bij diege nen, die uit hoofde van hun levensbeginsel afkeerig staan tegenover die beweging. Dc laatst verschenen brochure 5 is daarvan een sprekend bewijs. Te ongeveer half elf werd de vergadering door den heer Stolp met dankzegging ge sloten. N.V. Leidsche Meubelindustrie Toonkamers ingericht De N.V. Leidsche meubel industrie heeft in haar gebouwen aan den Hooge Rijndijk 94 een aantal toonkamers ingericht, teneinde zoowel de handelaron als het publiek in de gelegenheid te stellen beter dan tot nu toe zich een oordeel te kunnen vormen over de artikelen, die de fabriek oplevert In een achttal kamers van allerlei grootte en indee ling zijn allerlei ameublementen tentoon gesteld op de manier zooals zij in de huizen zullen komen te staan en men kan thans rustig uitzoeken eu vergelijken en zijn keus bepalen. De keus is groot genoeg. Ieder die de toonkamers gaat bezoeken zal dat dade lijk kunnen constateeren. En er zijn allerlei stijlen en kwaliteiten. De Leidsche Meubel industrie levert niet rechtstreeks aan par ticulieren. maar het spreekt vanzelf, dat ook zij met deze toonkamers hun voordeel kun nen doen. Morgen heeft de opening ervan plaats. BURGERLIJKE STAND BEVALLENH M van As—van Went z: M C Bakker-v d Ham z. OVERLEDENW Tlu Vuurpijl m 65 j; J Treur m 27 j. GEHUWD: M v «j Voet en J A H UI te rw lik ONDERTROUWD. J B Dlermaj 27 en W do Roode 22 j; A Oudshoorn 24 J en E v d Pom- pe 22 j; H W Laman 31 j en A Onderwater 25 J UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN CHR. ORANJEVEREENIGING Voor de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana heeft het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging een heel mooi programma samengesteld. Het heeft een combinatie gezocht met de jaarvergade ring en die gevonden door op 29 en 30 April met de leden een samenkomst, te hou den in de kerkzaal van de Martha Stich ting. De Chr. Muziekverceniging „Arti" zal medewerken, alsook de Oranje Garde- Het bestuur heeft beslag kunnen leggen op enkele echte nationale, films. Men houdp een dezer avonden vrii. GEVONDEN VOORWERPEN Belastinemerk voor rijwiel, portemonnaie met. inhoud, armband met houten kralen en ac-hterslot van vrachtauto. Inlichtingen politie-bureau. AANRIJDING Door een der brugknechten te Gouwsluis werd gisteravond aan den autobestuurder A. het stopteeken gegeven. Deze reed daar op zóó snel achteruit, dat hij met zijn auto in botsing kwam met een achter hem rn dende auto uit Leiden, welke zwaar bo schadied werd. Proces-verbaal is opgemaakt EXAMENS E. H. B. O Bij de gisteravond gehouden examen» voor het diploma E. II. B. O. door do afd. Alphen a. d. Rijn zijn geslaagd de dames- J. Abbinga, G. Boot, M. A. E. Berkhout, 7,r. J. L. de Jonge, mevr, A. Kool, J. Kwaker naak, C. Laros, mevr. NoordenhosHas- sink, Zr. Sanöwijck, Sj. Verhoef, Gea Vier hergen, Zr. Walraven, M. van Wicringen (deze dames verwierven voor het eerst hun diploma); terwijl het diploma werd ver lengd van de dames: J. Beenakker en A. v. d. Boom; 4 slaagden cum laude en 6 ver kregen het diploma voor 1 jaar Voorts slaagden de hoeren: C. v. d. Bijl, Th. Beerepoot, H. Griffioen, A. d. Hartogh, P. Stehouwer, C Spies, J. C. Veerman. W Verhoeff. Verlengd werden de diploma's van de hec.ren: II. van Keoken, C van Kleef en B. Mijs; 2 slaagden cum laude en 3 ver kregen het diploma \oor 1 jaar. De examencommissie bestond uit dc hee ren: Dr. L. W. Hildernisse. medisch leider afd. Alphen E. H. B. O.; Dr. du Buy, van Boskoop, en Dr. Quartel. van Ter Aar SCHIETWEDSTRIJDEN B. V. L. In verband met de volgende week alhier te houden schietwedstrijden zullen er deze week geen oefeningen worden gehouden HAZERSWOUDE CRISIS-COMITÉ De maandelijksche collecte, gehouden door de leden van hot plaatselijk Crisis- comité alhier, heeft opgebracht de som van f 79.7SV2. benevens een bon voor manufactu ren en een voor kruidenierswaren. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 163 personen, waarvan 47 steun trekkend, terwijl 41 personen bij werkver schaffing zijn te werk gesteld. EMMABLOEM-COLLECTE Woensdag 22 April a.s. zal in de gemeente de verkoop van het Emma-bloempje worden gehouden ten bate van het T.B.C.-fonds al hier. Wo bevelen deze zaak ton zeerste in de belangstelling en offervaardigheid deT inge zetenen aan, daar de kas voor dit doel drin gend versterking behoeft KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW Het is met de aanvoer van winterpro- ducten vrijwel ten einde, 't Is nog wat uiten, witlof, prei en waschpeen, alles in kleine kwantums. En alleen waschpeen is een ge- vraagd artikel dat in goede kwaliteit van f 10.60 tot f 15-50 per 100 K.G. opbrengt Wit lof is al zeer laag in prijs. Dit artikel geeft groote teleurstellingen. Wat best is, is nog te verkoopen doch b.v. 2de kwaliteit brengt niets op, meerdere malen 1 et. per k.g. Dc beste soort kan tot hoogstens f7 p. 100 k.g. halen, een verliesgevende prijs. Ook uien brengen slechts van f2.50 tot f3.10 por 100 k.g. Die ze den geheelen winter door be waard hobbeai kunnen alleen verlies boe ken. Dc jonge groente is met het koude weer nog iets waard. Zoodra een paar dagen hot zonnetje schijnt is er zooveel dat ook dit teleurstelling geeft Deze dagen ging spi nazie voor f3.90 tot f5.60 por 100 K.g. en Radijs van f 2.40 tot f2.70 per 100 bois. VIJF-EN TWINTIGJARIG JUBILEUM BOERENLEENBANK Bestuur en leden der Boerenleenbank waren gisteravond in het parochiehuis bij een allereerst tot het houden der gewono jaarvergadering om daarna in fee-sti ergadc- ring hot 25-jarig bestaan der Bank te her denken. De jaarvergadering werd geopend door den voorzitter den heer L. van Paridon met een kort welkomstwoord waarna de secreta ris, de heer J. v. d. Perk de notulen las. Deze werden goedgekeurd. Dan volgde het finantieel verslag door den kassier, den heer Jac. Meijer. Bij het gedrukte financieel over zicht werd een toelichting gegeven door den kassier, dat zoo duidelijk was dat hier over geen vragen behoefden te worden ge steld. Aan spaargelden was ingelegd f 80.4S3.19 en terugbetaald f 78.315.96 Aan voorschotten was verstrekt f5000, idem te rugbetaald f5757.50. In rekening courant was uitgegeven aan de leden f 113.403.20 en terugontvangen f118 613.33. Gestort was bij de C. Bank f77.35237 en bij de C. Bank op genomen f 6S53S.29. Het winstcijfer over 1935 werd volgens een op voorstel van het bestuur genomen besluit bij do reservekas gevoegd die thans groot is f 14J50.77. Over (te rentebetalingen en aflossingen was niet te klagen. De vergadering keurde de ba lans goed. Dank werd gebracht aan den kassier voor het geleverde werk. De aftre dende bestuursleden R. v. Delft en Jac, Riet veld werden niet bijna algenieone stemmen herkozen. Na rondvraag sluiting dezer jaar vergadering Intusschen naderde het aange geven tijdstip der te houchen fecstvergade- ring waarvoor de leden met hun dames waren uitgenoodigd benevens andere genoo- digden. Op het aangegeven uur dan heette de voorzitter de velen aanwezigen hartelijk welkom in deze feestvergadering. Helaas, zeide ppr. kan de Burgemeester wegens een hem overkomen klein ongeval niet aan wezig zijn, doch Wethouder Veltkamp was gaarne bereid, hetgeen de Burgemeester had willen zeggen, te lezen. Spr. heette dan wel kom Wethouder Veltkamp en de heer Boek hoven, gemeente-secretaris, die zoo vrien delijk waren de vergadering met hunne te genwoordigheid te vereeren. Dan bracht spr. hulde aan de oprichters der Bank en herinnerde aan de vele moeilijkheden die het besturen eener Bank met zich brengt Ook dankte spr. zijn medebestuursleden en den kassier voor de hartelijke samenver- king. Verder herinnerde hij aan het feit dat de heeren H. Ravensbergen en J. v. d. Perk gedurende 25 jaar een bestuursfunctie ver vuld hebben. Spr. hoopte dat het hun ge geven mocht zijn nog velen jaren hun beste krachten aan de Bank te .kunnen geven. Een DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN NIEUWVEEN Blijde ineomste en plechtige installatie van den heer J. A. Bakhuizen Hedenmorgen stak Nieuwveen reeds vroeg in feestdos wegens de blijde ineomste van zijn nieuwen Burgemeester, den edel- achtb. lieer Johannes Arnoldus Bakhuizen. Van hem mogen wij wel zeggen, dat hij gemaakt is uit het hout, waaruit men burgemeesters snijdt, immers in 1917 op 26-jarige leeftijd werd hij burgemeester van Spaarndam, in 1922 van Leimuiden en Rijnsaterwoude en 15 April j.l. tevens van Nieuwveen. Eergisteren reeds fietste de heer Bak huizen, als burgemeester door zijn nieuwe gemeente, doch slechts weinigen zullen de rijzige figuur als zoodanig herkend hebben. Heden echtor wist Nieuwveen van zijn komst af en huis aan huis wapperde lustig de landsvlag, den nieuw benoemden Bur gervader ter eer. Per auto van zijn ambtswoning te Lei muiden afgehaald, arriveerde de Burge meester met ega en dochter te half drie bij Kattenbrug, waar een breed doek boven de weg hen een „Welkom in Nieuwveen" toeriep. De beide wethouders der gemeente, de heeren II. S. Raü en D. T. Joha, even eens per auto, spraken enkele warme wel komstwoorden, waama de stoot langzaam het dorp inreed. De schoolgaande burgers en burgeressen waren inmiddels op hun paaschbest met oranje-sjerpen en vlaggen opgetrokken naar het gemeentehuis, waar zij met kin derlijke spanning de komst van den Bur gemeester verbeidden. Begroet door hoera geroep en gezwaai van vlaggen betrad deze het plein, waar de heeren van het huldi- gingscomité reeds aanwezig waren. De heer I. M. Schoorl, hoofd der R.K. school, bewoog zijn stok en met geestdrift klonk het welkomstlied uit heldere kinderkelen, gevolgd door „Wij willen Holland liouen" en tot slot. 't „Wilhelmus." Voor mevr. M. P. Bakhuizende Jonge hadden de kinderen als speciale attentie een fraaie bouquet donkerroode rozen, die met. een smakelijke tractatie beantwoord werd. Zóó was de eerste kennismaking van den Burgemeester en Burgemeestersvrouwo met de jeugdige burgerij van Nieuwveen. Terwijl de Burgemeester zich gereed maakte naar Hotel Schreuder te vertrek ken, spoot een fontein voor het raadhuis plots hoog haar stralen uit. Een buitengewone raadszitting Wijl het raadhuis een zoo talrijk illuster gezelschap onmogelijk kan bevatten, was Hotel Schreuder in een raadzaal getransfor meerd. Daar waren reeds eenige tijd aan wezig de plaatselijke geestelijkheid, familie leden en vrienden van den Burgemeester de Burgemeesters der naburige gemeenten met luin dames, terwijl zich daar later bijvoegden de heeren wethouders en ver scheidene raadsleden uit Leimuiden en Rijnsaterwoude, voorts de heer J. de Ren, gemeente-ontvanger en eerste ambicnaar te Leimuiden, het huldigings-comité en achter de afzetting het publiek. Onder een smaakvol baldakijn door trad de Burgemeester do raadzaal binnen en zette zich onder applaus der aanwezigen met de Nieuw veen sche vroedschap aan de groene tafel vóór het podium. De heer H. S. Ran, eerste wethouder, opende vervolgens de buitengewone open bare zitting met ambtsgebed, liet de notulen der vorige vergadering aanhouden en stelde het eenige agendapunt aan de, orde: installatie van den nieuw benoemden Burgemeester, waartoe de secretaris, de heer J. J. Roovers, voorlezing deed van het desbetreffend schrijven van den Commis saris der Koningin in deze provincie. Toespraak eerste wethouder Vervolgens sprak de heer Ran den nieuwen burgemeester toe. Het vreemde in deze benoeming is, aldus spr., voor ons alleen het feit, dat wij nu een Burgemeester hebben, die niet in de Gemeente woont, hetgeen in de historie van Nieuwveen, naar ik meen, geheel nieuw is. Doch nieuwe tijden brengen nieuwe dingen, zooals het feit, dat u als onze Burgemeester niet op het dorp zult wonen, waaraan wij ons ook wel weer zullen weten aan te passen. U treft deze gemeente aan, ik durf zeg gen, in goede omstandigheden. De belastin gen zijn hier u weet het zelf vrij laag. De gemeente beschikt over een flink bedrag aan algemeente reserve; het eenige bedrijf, het G.E.B., levert regelmatig winst op en beschikt eveneens over een belang rijke reserve. Onder leiding van uw voor ganger kwamen op het gebied van open bare werken kapitale verbeteringen tot stand en de gemeentelijke schuld is gering. Dat dus deze gemeente financieel gespro ken vrij gunstig bij vele andere, gemeenten afsteekt, is vanzelfsprekend niet uit zich zelf gekomen; dat heeft arbeid en jaren van toewijding gekost en op dit resultaat zijn wij trotsch. Wij vertrouwen, dat onze gunstige finan- cieele positie ook onder uw leiding zal mogen voortduren. Wij treden u vol vertrouwen tegemoet en zeggen u onvoorwaardelijk onze volle werkkracht en steun toe. Nadat wethouder Ran den burgemeester met de teekenen zijner waardigheid had omhangen, nam dc heer Bakhuizen het woord. Rede van den Bnrgemeester Spr. dankte den heer Ran voor zijn hartelijke woorden en voor de uitstekende wijze waarop hij het ambt van Burgemees ter tijdelijk heeft waargenomen. Nu drie gemeenten door mij moeten worden bestuurd is er een zeer ernstig ge vaar te duchten en wel dit dat door mij zoo gemakkelijk kan vergeten worden, dat iedere gemeente zijn eigen aard heeft en dit dus wil zeggen dat door mij goed rekening moet worden gehouden met den eigen aard en de eigen zelfstandigheid van deze gemeente. Echter zou ik geen goed A-R. zijn wan neer dit door mij uit 't oog zou worden verloren, want is het niet juist deze partij die in haar gemeente-program o.m. als grondslag heeft de eigen zelfstandigheid van een gemeente, maar daarnaast ook weder niet over het hoofd ziet het nationale verband van alle gemeenten tezamen en daarom ook wij kunnen toejuichen het optreden van de Landsregeering ten aan zien van de gemeenten in onze economi- iche moeilijke tijd en dan ook de hulp der Regeering beschouwen als een steun voor de gemeentelijke autonomie. Spr. richtte zich daarna tot den secreta ris en de ambtenaren, tot zijn ambtgenooten uit andere plaatsen, tot de wethouders en Taadsleden van zijn andere gemeenten en tot allen die van hun belangstelling bij dc plechtigheid blijk gaven. Na de rede van den burgemeester sprak de heer J. Vreeken namens de Anti-Rev. raadsfractie. De heer J. J. Roevers sprak een gelukwensch namens de amb'enaren. Nadat de Raadsvergadering gesloten was heeft de lieer P. J. Sprey het woord ge voerd uit naam van de burgerij en eon bloemenmand aangeboden. daadwerkelijk bewijs van sympathie werd dezen heeren dan aangeboden. (Applaus.) Vervolgens sprak de heer Veltkamp. Spr feliciteerde het bestuur en de kassier namens de zusterinstelling te Katwijk aan Zee. In hartelijke bewoordingen weos spr. op de goede verstandhouding en de samen werking die er steeds was. Vervolgens las de heer Veltkamp de rode van den Burgemees ter, in welke rede naast woorden van ge lukwensch ook gewezen werd op dc sterke opvoedendo kracht welke uitgaat van het deelnemen aan een Coöp. B. L. Bank voor de leden onderling. Vervolgens werd gewe zen op het groote nut dezer banken, voor al ten plattp lande. Ook het groote nut,, dat het bestaan van een B. L. Bank mee brengt voor het gemeentelijk leven, werd uitvoerig besproken en aangetoond. Hooge- eischcn worden daarbij dikwijls aan het be stuur gesteld. En het bestuur dezer Bank kan er trotsch op zijn, 25 jaar lang deze moeilijke taak volbracht to hebben. Vooral de crisisjaren gaven veel moeilijkheden. Een ernstige moeilijkheid is het in deze tij den steeds verzwakkende verantwoordelijk heidsbesef voor aangegane finantieele ver plichtingen. Nooit was er een tijd als deze, waarin men zoo lichtvaardig geen huur be taalde, zijn rente liet oploopen, en aan achterstallige aflossingen niet werd ge dacht Het „non possumus" ligt ieder wel zeer gemakkelijk Dikwijls kan van mis bruik gesproken worden. De burgemeester zegt, zelf eenigszins pessimistisch gestemd te zijn. Spr. meent, dat we het ergste punt van de crisis nog niet gehad hebben. Daar om zal het voor het bestuur voorloopig niet gemakkelijker worden.. Moge het echter deze instelling en haar bestuur gegeven worden met Gods onmisbaren zegen verder le arbeiden, zoo het kan. onder gunstiger omstandigheden, maar anders met dezelfde blijmoedigheid en voorzichtigheid, die haar beleid tot heden heeft gekenmerkt, tot zo gen van haar leden en daardoor tot zegen voor de grootere gemeenschap, welke ge vormd wordt door de gemeento Katwijk. (Applaus.) Daarna had een feestelijke tractatie plaats. Een telegram van gelukwensch was intus schen ingekomen van het bestuur der Cen trale Bunk te Utrecht, alsmede van mej Wed. Korpelshoek, de echtgenoote van wij len den vorigen voorzitter. De secretaris, de heer J. v. d. Perk gaf dan een overzicht van de gang der huishoudelijke aangele genheden der Bank. Spr. memoreerde de oprichters der Bank waarvan verschillen de reeds overleden zijn. Voorts de wisseling van meerdere bestuursfuncties om ten slotte te eindigen met de beste wenschen voor de bank en haar leden individueel. De feestelijke stemming werd er dan voornamelijk ingebracht en in gehouden door den heer cn mej. Leenhouts uit Den Haag die het komische gedeelte verzorgden. KATWIJK AAN ZEE BOTSING De wielrijdster mej. C K. uit de De Waal Malefijtstraat kwam op het kruispunt Duin straat—Varkevisserstraat in botsing met den wielrijder Z. uit de Varkevisserstraat. Gelukkig bleef het ibij materieels schade. HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK Door de politie is aangehouden terzake van diefstal van portemonnaies uit verschil lende woningen I. le F., wonende te Leiden. Hij liep geregeld ra onze gemeente te be delen en is iliij ook daarvoor verbaliseerd. VRIJ DE COURANT LEZEN GAAT NIET? De agent van de „Telegraaf -deed bij de politie aangifte dat hij den laatsten tijd ge durig van zijn lezers klachtén binnen kreeg, dat de krantuit de brievenbus was ver dwenen. Door een nauwgezet onderzoek van de politie wist deze spoedig de niet be talende abonne's te pakken te krijgen. Het waren T. J. R. en C A. R te Leiden. Bij nader onderzoek bleek dat genoemde heeren bij (het gratis lezen van de krant nog een gratis sigaartje bovendien rookten ten koste van 'n kapper uit de Varkevisserstraat Ten slotte werd nog proces-verbaal tegen ïien opgemaakt wegens bedelarij. OVERDRACHT Namens oud-leerlingen en vrienden tal Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op de Ned. Herv. begraafplaats alhier de overdracht aan de familie plaats hebben van het graf monument ter nagedachtenis van den lieer Walther. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van notaris Mr. C. Punt van Noordwijk zijn gisteren in „Casa Cara' de volgende pcrcceir/i ra Tod gc-zet: perceel 1 wooniauis, stalling en schuren in de Vuur torenstraat 6, M. v. d. Plas voor f 2225; per ceel 2 twee huisjes cnet erf en groote koeienstal in de Duinstraat 3 RL v. d. Plas voor f 3200. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk III—Ter Leede III, uitwedsti ,j J >p het Nqordwijkterrcin. Katwijk I—Ter Leede I (Sassenheim). KOUDEKERK CRISIS-COMITé Voor degenen, die thans in den schoon maaktijd weer iets op te ruimen hebben, zij vermeld, dat het plaatselijk Crisis-Comité onder voorzitterschap van den Burgemeester alhier voornemens is om op Dinsdag 21 April a.s. en zoo noodig op Woensdag d.a.v. een inzameling te houden ,van kleeding, schoeisel, huisraad enz. Men zie zijn voor raad eens na. en ieder die wat missen kan sta dit af. Door de langdurige werkloosheid is er in vele gezinnen gebrek vooral aan klceding, schoeisel enz. LEIDERDOP** BENOEMING Door B. en W. is benoemd tot volontair ter secretarie de heer J. de Hollesteller te Wassenaar. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden een doos met damestasschen, waarschijnlijk uit een auto gevallen. Inlichtingen ter secretarie. LISSE EMMABLOEM COLLECTE De Emmabloemcollecte ten bate van de tuberculosebestrijding heeft alhier opge bracht bijna f 290: dit is heiaas 10 pet min der dan vorig jaar. FRED. DE MEULDER f Na een langdurige ziekte is overleden de lieer Fred, de Meulder. bekend export eur- bloemboUenkweeker. die zich ora zijn vak kennis in wijden kriner naam heeft gemaakt WEER RUITEN VERNIELD Na het proces verhaal dat de vorige week werd opgemaakt door de politie, werden we derom met een steen eenige ruiten vernield van do Chr. Geref. kerk. De politic stelde een onderzoek in. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 17 APRIL Programma. 3: 8.— Brussol VI.9.20 Kouten; 10Deutschl.sender; 11.20 Kalundborg; 12.05 Pa rils R-pijn 13.06 Brussel VI.; 14.20 London Reg.14.50 ParUs Radio; 15.50 Londen lMg.: 16.20 Partja Radio; 17.20 Keulen; plm 19.10 Bero munster: 19.50 Munchcn; 21.20 Motala of div.; 32.20 Brussel VI.; 22.30 Weenen of div. ..gramma 4- 8-05 ParUs R-: 8-20 diversen; 10.35 Londe.-j Rog.; 11.20 Droitwleh; 18.20 diver- ion13.50 Londeu Reg.; 19.50 Droltwlcli; 20.35 Jra.nofoon G.R.D. 22.40 Droitwlci ZATERDAG 18 APRIL: Programma III. 8 Brussel VI., 9.20 Keulen, 12.2o Brussel VI.. 13.35 Keulen. 14.35 Brussfel i-r.. 13.20 Keulen. 18.20 Brussel VI., 18.50 Brus- iol Fr., 19.35 Keulen. 19.50 Weenen of div., 21 Londen Keg-, 23 BorlUn of Leipzig. Programma IV; 8.05 Parfo's R-. 8.50 Diversen, 10.35 Londen Reg., plm. 12.35 Drol wlch. 18-20 Diversen. 18-50 Londen Reg., plm. 30.05 Droit- 21.50 Weenen, 22.30 Boedapest of div.. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 14 tot en m9t Zondag 19 April a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. 274. BEDANKT Ds. H. Ligtenlberg alhier heeft bedankt jor het beroep naar dc Geref. Gemeente te 's-Gravenpolder (Z.). Naar wij vernemen is dit het zevende beroep uit Zeeland waar voor Ds. Ligtenberg bedankte. NOORDWIJK BENOEMING STRANDAGENTEN Door den burgemeester zijn benoemd tot tijdelijke agenten van politie (strandagen- ten) de hoeren G. C. Timmers alhier en J. M. van Gils te Cuyk. RAADSVERGADERING Naar wij vernemen zal de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen ko men op Woensdag 22 April, nam. 2 uur. OEGSTGEEST CRISIS-COMITé Zooals bekend zal het Nationaal Crisis- Comité eind April worden opgeheven en dan zal ook (het plaatselijk Crisis-Comité zijn werkzaamheden beëindigen. In verband hiermede heeft het comité be sloten de busjescollecte deze week voor het laatst te doen houden. In den loop der maand Mei zal 't comité nog eenmaal zijn leden ter vergadéring bij eenroepen. Ook van de dames, die week aan week hun tijd gegeven hebben om te eollee teeren. hoopt het op een nader vast te stellen dag in een bijeenkomst afscheid te Reeds thans wenscht het echter de inwo ners van Oegstgeest, waaronder er velen zijn, die iedere week hun gift weer hadden klaarliggen, hartelijk dank te zeggen voor de gedurende zijn bestaan getoonde daad werkelijke belangstelling. Hierdoor toch is het voor het comité mogelijk geweest om voor menigeen de gevolgen van de crisis eenigszins te helpen verzachten. ROELOFARENDSVEEN ERNSTIGE AANRIJDING Donderdagmiddag te ongeveer vier uur werd het 9-iarig zoontje van den heer Halve, maan te Nieuwe Wetering toen hij per rij wiel den weg over wilde steken, door een dienstauto van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden gegrepen. De bestuurder van de auto poogde door krachtig remmen de bot sing nog te vermijden, doch tevergeefs. De jongen kwam onder de auto terecht en ge raakte zoodanig bekneld, dat de auto moest worden opgeheven om hem te bevrijden. De doktoren Van der Bijl van Oudewetering en Van Dooren alhier waren spoedig te" plaat se en verleenden de eerste hulp. De knaap, die vermoedelijk beide beenen heeft gebro ken, is naar het Academisch Ziekenhuis to Leiden vervoerd. VALKENBURG JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De opbrengst van de collecte, die in onze gemeente gehouden is ten bate van „long Hollena snakt n,aar werk" heeft opgebracht f 79,60. WASSENAAR Door het gemeentebestuur is meermalen gewezen op het groote gevaar voor ongeval len, dat de beide oversteekplaatsen voor wielrijders op den Rijksstraatweg in de buurtschap Den Deyl opleveren. De K.N.A.C. vestigde in het belang van de veiligheid van het wegverkeer de aandacht van den dis trictscommandant van de Rij ksveld wacht hierop. Deze deelde mede, dat het berijden van den Rijksstraatweg te Wassenaar met een rijwiel in beide richtingen is verboden, doch dat het oversteken van den rijweg niet als een strafbaar feit is aan te merken. Zoowel in dit district als elders zijn terzake proces sen-verbaal opgemaakt, doch de verdachten werden door den betrokken kantonrechter vrijgesproken. De K. N. A. C. wenscht een bepaling, waarbij het den wielrijders verboden is voor hen verboden rijbanen bij bijzondere over steekplaatsen op het rijwiel gezeten over te steken. Wielrijders zullen goed doen reeds nu een dergelijke gedragslijn te volgen. RES.-KOLONEL A. E. KIST t Gisteren is alhier in den ouderdom van 63 jaar overleden reserve-kolonel A. E. Kist, van den staf der artillerie. 24 Juli 1893 werd hij 2e luitenant en in 1927 commandant van het 6e reg. veld-artil- lerie. 1 Nov. 1928 werd hij kolonel en com mandant van de 3e artilleriebrigade. In If'31 verliet kolonel Kist den actieven dienst en ging over naar de rese-ve Hij was de eenige reserve-kolonel der artillerie. BURGERLIJKE STANDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Gehuwd: D Boe- refün 20 Jr en B de Graaf 18 jr. Bevallen: A MulderBuitenhuis dr XV Schouten—Smit dr C Hesselimrv Wierln- sen zn A Hooseveen— v d Haven dr M T Bors Schmidt dr C A Vreoken—v Be«eren zn L RUfers—v d Leede zn H Koning— Romer zn. Ove WOUDRUGGE Bevallen: H Groott—Van der Starren zn. Overleden: Jan Vehsluys 64 p.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6