DE K.L.M. IN DEN KOMENDEN ZOMER VR'JDAG 17 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. T. t De oorlog in Oost-Afrika ABESSYNIE VERWERPT DE ITALIAANSCHE VOORWAARDEN HEDEN VALT TE GENEVE DE BESLISSING Beraadslagingen van de Commissie van Dertien De Italianen ten Zuiden van Dessié Gistermiddag om vier uur is de Commissie van Dei-tien bijeenge komen te Genève om het rapport te hooren van den voorzitter, de Madariaga inzake de besprekingen welke hij tesamen met Avenol heeft gehouden met den Italiaan- schen afgevaardigde Aloisi. De Itaiiaansche Regeering heeft naar vernomen wordt, de volgende eischen gesteld: a. de Volkenbond zal niet aan de onderhandelingen deelnemen; b. de Itaiiaansche vredesvoor waarden worden slechts aan Abes- sinië en niet aan den Volkenbond bekend gemaakt; c. Er zal gedurende de onder handelingen geen wapenstilstand worden gesloten en de vijandelijk heden zullen niet geschorst wor den. De Regeering van Abessinië heeft beslist geweigerd op deze voonvaarden vredesonderhandelin gen met Italië aan te knoopen. Van kwart voor zeven tot kwart voor negen is gisteravond de Commissie Dertien in strikt geheime zitting bijeen ge weest om Tiver de kwestie te beraadslagen. Ka afloop werd bekend gemaakt, „dat de onderhandelingen worden voortgezet", en dat de commissie hedenmiddag om vier uur opnieuw bijeen zou komen. Het staat intusschen wel vast dat na het bekend worden der Itaiiaansche voorstellen werd overeengekomen, zonder verwijl een nieuwe stap bij Aloisi te doen. Dit geschied de gistel-middag. Aloisi verklaarde zich in verbinding met Mussolini te moeten stellen, wiens antwoord thans wordt afgewacht. Itaiiaansche tegenspraak In officieele Itaiiaansche kringen ver klaart men, dat de besprekingen, die op het ©ogenblik te Genève worden gevoerd, op de procedure betrekking hebben en een preli minair karakter dragen. Alle leden van de commissie van dertien hebben zich tot, de strengst mogelijke geheimhouding verplicht en bijgevolg weet men niets omtrent het geen besproken is. De in omloop zijnde ge ruchten omtrent plannen van wijde strek king, die op den algemeenen politieken toe stand betrekking zouden hebben, zijn zuiyer .verzinsels. Men ontkent eveneens officieel het in het buitenland verspreide gerucht, volgens het welk de chef der Itaiiaansche regeering aan den Chef der Britsche regeering zou hebben verzocht voor den aanvang der on derhandelingen de Engelsche vloot uit Middellandsche zee te doen terugtrekken. Hoe Dessié bezet werd Maarschalk Badoglio telegrafeert: „Het Erythreaanschc legercorps heeft gisteren Dessie bezet onder commando van generaal Pirzio Biroli. Het vertrok 9 April van Kwo- ram en met een clan en vastberadenheid, welke de glorierijke traditie van het Ery- threaansche leger waardig is, rukte het leger in slechts 6 dagen 200 K.M. op. De ravitailleering werd geheel door vliegtui gen verzorgd. Gisteren daalden zelfs onze eerste toestellen op 't vliegveld van Dessie. Aan het zuidelijk front is een sterke be weging van patrouilles merkbaar." De oorlogscorrespondent van het Duit- sche Nieuwsbureau meldt, dat in Dessie Fitaoraric Zeur Hailoe is aangekomen, zoon van Dedjas Hailoe Boerroe, die aan het noordelijk front tegen de Italianen had gestreden en die thans zijn onderwerping kwam aanbieden. Hij werd begeleid dooi talrijke onderchefs en gewapende krijgs lieden. Vooruitgeschoven Itaiiaansche afdeelin- gen bevinden zich reeds ten zuiden van Dessie. Ook de Abessijnen melden een overwinning Het Abessijnsche oppercommando aan het zuidelijk front meldt, dat op 9 April heftige gevechten hebben plaats gehad ten noorden van Neghelli. De Italianen, aldus deze Abessijnsche mededeeling, zijn daarbij teruggeslagen. Zij hebben 321 blanke offi cieren en manschappen en 19 Somalisolda- ten op het slagveld achtergelaten. Do Abessijnen zouden zes vrachtauto's met munitie en een wagen met 12 machine geweren hebben buitgemaakt. Hun verlie zen zouden 17 dooden en 25 gewonden heb ben bedragen. Zij zouden hun tegenstanders volkomen verrast hebben. Een Italiaansch aanbod aan Frankrijk? Volgens de Parijsche uitgave van de „New York Herald" zou de Itaiiaansche ambassadeur Cerruti gisteren aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken Flandin hebben medegedeeld, dat Italië bereid is, op het Europeesche continent nauw met Frankrijk samen te werken, wanneer Frankrijk Lcreid is de sancties tegen Italië op te heffen. Van Fransche zijde heeft men zich er voorloopig toe bepaald, liet Itaiiaansche aanbod in beraad te houden. Lichting 1915 onder de wapenen Uit Rome wordt gemeld, dat gisteren de lichting 1915 in uitmuntende discipline on der de wapenen is gekomen. Zij werd luide toegejuicht. Dank zij de pre-militaire orga nisaties, zullen de recmten in zeer korten lijd worden opgeleid. De lichting is groo- ter, dan men verwachtte. Gasmaskers voor Abessinië In de dagbladen is oen oproep versche nen, onderteekend door de hertogin van Hamilton in haar kwaliteit van voorzitster van het Comité tot hulp aan Abessinië. waarin gelden gevraagd worden voor den aankoop van gasmaskers en geneesmidde len tegen gassen benevens ander verple- gingsmateriaal ten behoeve van Abessinië. Het Britsche publiek heeft reeds groote sommen bijeengebracht, evenals dit in an dere landen geschiedde, voor het auibu- lance-werk in Abessinië, doch dit heeft minder resultaat opgeleverd dan men ge hoopt had, tengevolge van het vernielen op groote schaal van voorraden en uitrustin gen bij Itaiiaansche bomaanvallen. Dritv gende verzoeken zij" dom' Britsche vereeni- gingen uit. Abessinië ontvangen tot het leenen van onmiddellijke verdere hulp, met het oog op het ontstellende leed, dat het gevolg is van het intensiever gebruik ya gas door de Itaiiaansche troepen. Troepen verschepingen Het s.s. „Principespa Giovanna" is va Napels naar Oost-Afrika vertrokken met 5 officieren, 56 onder-officieren en 1122 artil leristen aan boord. ERNSTIGE ONGEREGELD. HEDEN IN LEMBERG Tijdens de begrafenis van een werklooze Tien dooden en 60 gewonden Te Lemberg hebben, naar uit War schau gameid wordt, ernstige ongere geldheden plaats gehad naar aanlei ding van de begrafenis van den werk- looze, die eergisteren bij een botsing met de politie is gedood. De politie moest verscheidene malen met geweld een aantal betoogers verspreiden. Tramrijtuigen werden omver gewor pen en op verscheidene plaatsen wer den barricades opgericht. Sr zijn tien dooden te betreuren. Verder werden 60 personen gewond. Het Poolsche Telegraafagentschap ver strekt over de botsingen het volgende offi cieele communiqué: Donderdag is het in Lemberg tijdens de teraardebestelling' van een zekeren WlaiLis- iaw Kozak tot botsingen gekomen met com munistische en andere elementen. De uit vertegenwoordigers van vakvereenigingen bestaande begrafeniscommissie had in over eenstemming met de autoriteiten de bijzon derheden van de teraardebestelling gere geld, en tegelijkertijd een waarborg gege ven, dat orde on rust door ecu eigen veilig heidsdienst zouden worden gehandhaafd. Helaas is deze waarborg niet nagekomen. Het meerendeel der deelnemers maakte zich schuldig aan excessen, waarbij zij ven sterruiten insloegen en winkels binnen drongen. Op eenige plaatsen in de stad werd de politie met revolverschoten en steenon ontvangen. Van haar kant was de politie dwongen vaa de wapenen gebruik te maken. In den loop der botsingen werden drie personen gedood. Een aantal anderen werd gewond. Onder de gewonden bevinden zich venscheidene agenten van politie. Het verschil tusschen het officieel op gegeven aantal dooden en het bericht, d." an tien dooden melding maakte, zou zijn erklaring kmimen vind'en in de omstandig heid, dat het officieele communiqué geen nadere bijzonderheden vermeldt omtrent het aantal zwaar gewonden, die, ma in het ziekenhuis te zijn opgenomen, aan hun" wondingen zijn overleden. Nauwkeurige g%- ;evens hieromtrent ontbreken nog. ONLUSTEN TE MADRID Drie dooden, vijftig gewonden De onlusten in Spanje duren voort. De begrafenis van den luitenant der civiele garde, die tijdens de ongere geldheden van Dinsdag jl. werd ge dood, heeft aanleiding gegeven tot nieuwe fascistische betoogingen. Vanuit een in aanbouw zijnd huis werden door onbekend gebleven per sonen een aantal schoten op de be grafenisstoet gelost Door de civiele garde werd het vuur beantwoord. Tegelijkertijd vonden in verschillen de deel en van, de stad nieuwe schiet partijen plaats. In totaal zijn 3 perso nen gedood en 50 gewond In de wijken waar de schietpartijen heb ben plaats gehad is de bewaking verscherpt. Civiele garden met de revolver in de vuist fouilleerden alle voorbijgangers, die met de handen in de hoogte moesten loopen. Treedt Chili uit den Volkenbond? „Niet gedaan, wat men verwachtte" Volgens „El Mercurio" 'heeft een groep parlementsleden, waarin de maahtigste partijen vertegenwoordigd zijn, een wets ontwerp voorbereid, dat Chili's uittreden' uit den Volkenbond beoogt. Omtrent het standpunt der regeering is niets bekend, doch het blad voegt er nog aan toe, dat de Volkenbond niet heeft ge daan, wat men ervan verwachtte. Succes voor de Regeering Azana Uit Madrid wordt gemeld: De Cortes hebben met 195 tegen 78 stemmen en een onthouding eien motie van vertrouwen in de regeering- Azana aangenomen. DE J.\PANSCHE EXPANSIE NAAR HET ZUIDEN Ook Ned.-Indië binnen de invloedssfeer getrokken Een hoofdartikel van de „Isvestia" Het Russische blad „Isvestia" publiceert een hoofdartikel onder het opschrift „De Japan- sche expansie naar het Zuiden". In dit arti kel wijst het blad er op, dot de Japansche pretenties betreffende het spelen van een rol van „eenige stabiliseerenae kracht in het Verre Oosten' 'agressieve bedoelingen dek ken, niet alleen in het Noorden en Westen, maar ook in Zuidelijke richting. De Japansche vloot verkondigt de Japansche doctrine dat de offensieve streek gelegen is in de Zuidelijke zeeën, de Philippijnen, Ned. Oost- I n d i Britsch Malakka en Siam. In vlootkringen heerscht de opvatting, dat alleen een heerschappij over de Zuidelijke zeeën Japan verzekert van een voldoende le vering van grondstoffen en levensmiddelen, waardoor de oplossing wordt verkregen van I het probleem der „overbevolking" en de mid delen ter beschikking komen voor een Ja pansche massa-emigratie naar Nieuw-Gui- nea, Borneo en andere Zuidelijk gelegen landstreken. Het totale bedrag der Japan sche beleggingen in de landen der Zuidelijke zeeën bedraagt reeds meer dan een milliard yen. In politiek opzicht is het Japansche imperialisme het meest actief in de richting van Zuid-China en Siam. De Japansche po litieke activiteit draagt een minder openlijk karakter, waar het de Philippijnen en Ned. Oost-Indië betreft. Siam is gemaakt tot de voornaamste basis van het Japansche impe rialisme Vertegenwoordigers van de Japansche vloot brengen de slagzin naar voren: „Ver dediging in het Noorden en vooruitgang naar het Zuiden". Japan werkt een nieuw groot vlootprogram uit en is duidelijk voornemens de vlootbewapeningswedloop te doen toene men. De aanwezigheid van een machtige vloot echter beteekent een uitbreiding van de sfeer der Japansche militaire vlootmacht en drijft Japan naar offensieve acties in de streek der Zuidelijke zeeën, die reeds lang het deel der Japansche begeerte vormt. Het artikel besluit, dat, hoe verder Japan in het N x>rden gaat, hoe omvangrijker een aanval op het Zuiden gaat dreigen. Duitsch vliegtuig verongelukt Twee dooden, drie gewonden Vannacht te kwart over één is een Duitsch militair vliegtuig, komend van Augsburg, tegen een rots in do nabijheid van he>t dorp Orvin in de Berner Jura gebotst. Het onge luk is toe te schrijven aan het ongunstige weer. Het schijnt, dat de piloot verdwaald was in de mist en duisternis. In het vliegtuig zaten vijf personen in WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN. Nu ls hij een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, keerde de schrijver van onderstaande brief terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie, terwijl hij boven dien voel te zwaai' was geworden 102 K.G. Hij zegt, dat Kruschen hem geheel vor- anderd heeft. „Ik was te zwaar en mijn geheele gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 Kg. Ik begon toen Kruschen Sails te nemen on reeds na 10, 12 dagen voelde ik mij een geheel ander mcnsch. De constipatie was verdwenen en ik voelde mij jonger en fitter, mijn hoofdpijnen hielden op. In een maand verminderde mijn gewicht tot ü5*/> K.G., terwijl ik gisteren to» mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn gewicht was gedaald tot S8 K.G. Vanz» Ifsprekend ben ik van plan met Kruschen door te gaan, nu ik er zooveel baat bij 'gevonden heb." Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afval stoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaak van de gevreesde rheumatische pijnen, zooals jicht on ischias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen Ei bestaut hiervoor geen beter middel dan de dage- lijksche dosis Kruschen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen verdwijnen, ook Uw geheele gezondheidstoestand zal verbeteren: gij zult IJ energieker en krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij.alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.C0 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomL (Adv.) uniform, twee van hen zijn met het vliegtuig verbrand, de drie anderen zijn gewond. De toestand van een van hen is hopeloos. Een der gewonden verklaarde, dat het vliegtuig op weg was van Augsburg naar Frankfort, doch de piloot verdwaalde en kwam boven Zwitserse!) gebied. Massa-processen in Duitschland Foor den Pruisischen straf senaat met tij- delijken zetel te Hamburg loopt momenteel een proces tegen 570 beklaagden, wicn „hoogverraad" ten laste gelegd wordt. Hic on der worden in dit geval verstaan pogin gen, om vrije vakvereenigingen op te rich ten, het drukken en verspreiden vau eon bedrijfskrant en het ui ton van ontevreden heid in de bedrijven en in de stempellokalen. De arrestaties vonden plaats in het voor jaar van 1935. Een groep is reeds vcro"r- deeld tot. tuchthuisstraffen, varieerend van anderhalf tot acht jaar. Tegelijkertijd loopt te Hamburg een an der proces tegen 270 beklaagden uit de plaatsen Pinne'berg, Ehushorn, Uetersen en Tornesch.cn omgeving. Naar aanleiding van een actie en een staking in de leder- en de margarinefabrieken in Elmshom, als protest tegen een loonsverlaging, werden in Nov. en Dec. 1935 300 arboidres gearresteerd. Een van hen is tijdens het voorarrest gestorven. Tot nu werden 80 beklaagden in dit pro ces veroordeeld tot tuchthuisstraffen van ir totaal 234 jaar en waarvan de maximum straf acht jaar bedroeg. Kort Nieuws In een opslagplaats van petroleum te Huil heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor twee arbeiders en een m- geuieur werden ge-dood. Een pétroleumtank. die sedert verschoide- nen weken niet gebruikt was, werd aan om belastingproef onderworpen. Meer dan 1S00 arbeiders van de Lbire- werf te St. Nazaire zijn gisteren in staking gegaan: Do stakers voeren aan. dat de directie zich sedert gcrulmen tijd niet meer aan de ar beidsvoorwaarden houdt. De directie heeft van haar kant voor Donderdag alle staken de arbeiders uitgesloten. Op grond van een verordening van het Rijksministerie van Justitie, aldus een be richt uit Berlijn in de Pragcr Presse, ls de tot dusverre gebruikelijke bruine kleur voor de gevangeniskleding afgeschaft, op grond van de overweging, dat bruin de „eerekleur" van de nat.-socialistiscbe beweging is. De nieuwe kleur zal zijn grijs met zwarte strepen. Uit Las Palmas, in Brazilië wordt ge meld, dat daar gedurende een wielerwed strijd op den weg oen begeleidende auto in een 50 meter diepen afgrond is gestort Drie der inzittenden werden gedood, drie ernstig gewond. UIT OOST INDIE Wie zal den G. G. opvolgen? Dr. Meyer Rannelt wordt genoemd Naar aanleiding van het bericht omtrent het a.s. vertrek van dr. J. W. Meyer Rannelt merkt „Mataram" op: „Er loopen geruchten, dat Z. F.xc. de gou verneur-generaal bij terugkomst in Neder land zal worden aangezocht minister van Ko loniën te worden. Voor Indië zou dit inder daad een oplossing zijn, als er goen betere is te wenscheu. Zou aij nog niet in waarde winnen, indien zij gepaard zou gaan met de benoeming van den thans aftredenden vice- Europa wordt een begrip van uren In 5V2 dag naar Batavia Binnenlandsch luchtverkeer Gedurende den zomerdienst van de K.L.M. die dit jaar duren zal van 19 April tot 30 October, zal het luchtnet opnieuw uitbrei ding ondergaan. De lijn van Amsterdam naar Malmó wordt n.l. doorgetrokken naar Stockholm, de verbinding naar Praag zal via Weencn naar Boedapest worden ver lengd, terwijl de AmsterdamKeulen Frankfort—Milaan-dienst zich tot Rome zal uitstrekken. Het luchtnet en de daarop aansluitende verbindingen krijgt in vele gevallen een lengte van 2000 K.M., bijv Londen—Rome, LondenAthene, Londen—Boedapest Afstanden vervallen Met de aansluitende buitenlandsche ver bindingen zal Amsterdam vanuit 120 be langrijke plaatsen op één dag kunnen wor den bereikt De grootste afstanden daaron der zijn: van Athene, Stam bout Moskou, Helsingfors, Sofia, Boekarest, Leningrad, Tallin, Ajaccio, Casa Blanca. De luchtvloot De luchtlijnen van de K.L.M. zullen voor namelijk geëxploiteerd worden met de com fortabele Douglas-vliegtuigen. De F 36, het „vlaggeschip" van de K.L.M.- vjoot, zal tusschen Londen en Berlijn wor den ingezet, terwijl de F 22's tusschen Lon den on Scandinavië dienst zullen doen. Buf fetten zijn aan boord. Europa is door de samenwerking van alle Luchtvaartmaatschappijen practise!) terug gebracht tot een begrip van enkele uren. De grootste afstanden kunnen thans in kor ten tijd overbrugd worden. Dat de K.L.M. ook overigens hot „excelsi or" handhaaft, kan blijken uit do voorne mens met betrekking tot de Indië route De heer Plesman, wiens stuwende invloed ons Nederlandse!) Luchtvaartbedrijf voort durend in belangrijkheid weet te doen toe nemen, kon er ons dezer dagen met gerech- to voldoe tang op wijzen, dat de noem, die den groei van het Indische luchtverkeer in grafische voorstelling vastlegt, hoe langer hoe breeder wordt Met der. dubbelen dienst is eer. groote sprong vooruit gedaan. Voor 1936 hoopt men mot de passagiers «en ont vangst van tegen het millioen te halen; de post zal naar raming 2,3 millioen opbren gen De vluchten BataviaAmsterdam ver- toonen den sterksten groei. De gemiddelde vliegt'] l is in 5 jaar terug gebracht van 12 dagen tot 6,4 dag voor de uitreis cn van 10.2 dag tot 0 dagen voor de terugreis. Het moet echter op den duur 2y2 3 dagen worden. Dat zal intusschen zeker niet kunnen voor 1939. Eerst moeten alle landingsterreinen goed m orde, en de ver lichting, de radio- er we©**berich ten dienst naar behooron verzord zijn. 'n Nieuw element op do heeiwlucht zal zijn do landing op Rhodos, een der groote eilanden in de Egelsche Zee. Er zal voortaan n.l. van Athene af niet meer de west, maar om do oost worden ge vlogen naar Alexandria en niet langer naar Cairo. De havenplaats Alexandrië is om commercieele redenen op deze route te pre- fereeren boven Cairo. Binnen afzienbaren tijd hoopt men ook een tusschenlanding ie kunnen doen op het vliegveld Lvdda -in Palestina, een uur van Jeruzalem af. Er zijn ploppen om in 1937 met grootoro machines te gaan vliegen op Indië. Ze zullen mot de noodige accomadat.io ingericht zijn voor 12 passagiers. In het Europeesch verkeer bie den ze plaats voor 21 personen. Het zijn ver beterde Douglas-machines, economischer in exploitatie ook dan do tegenwoordige. Ze zullen eerst in het Europeesche verkeer worden geprobeerd eer ze op de Indië rou te worden ingezet. De eerste is reeds onder weg, terwij 1 spoedig nog twee andere zul len volgen. Fokkers zijn voor 't oogenblik voor lange afstanden nog minder economisch, er zijn echter besprekingen gaande ten einde die bezworen uit den weg te ruimen. Voorhands blijven de posttarieven nog on gewijzigd; veranderingen zijn echter wel in studie. De West-Indische luchtlijn blijft zich gunstig ontwikkolen. Er is thans toestem ming verkregen om de lijn CuracaoAruba door te trekken naar het vaste land van Venezuela. Wat het binnenlandsche lucht vorkeer betreft, kunnen we moedeelen, dat de Zee- landlijn op dezelfde wijze zal worden geëx ploiteerd als andere jaren, evenals de Gro- ningerlijn. Op dezen laatsten dienst zal in de morgenuren een Douglas-vliegtuig en den avonddienst een F 12 toestel worden gebruikt Men ziet uit dit alles: de K.L.M. zit niet stil, maar beijvert zich onze hooge reputa tie op vlieggebied met eero te handhaven cn nog steeds te verbeteren. president van den Raad van Ned.-Indië tot gouverneur-generaal'? In Nederland houdt men allerhande poli tioke en speculatieve beschouwingen over do vraag, wie na Zijne Excellentie De Jonge den troon te Buitenzorg zal innemen. Ver schillende namen worden daarbij gehoord van ongetwijfeld uitermate bekwame man» non Maar deze namen zijn Indië vreemd. Zij kennen Indië nieten Indië kont hen niet. Eu het moet een riskant avontuur worden genoemd om het hoogste bestuur over Ned.- Indië in dezen zeer moeilijken tjjd weer op te dragen aan iemand, die Indië niet kent. in de hoop. dat hij evenals zijn voorganger zoo snel den toestand zal kunnen beheerschen. Dr. Meyer Ranneft echter is ongetwijfeld iemand, die Indië wèl kent. Die in het land geboreu cn getogen is en die eon zoo uitzon derlijke bekwaamheid ontwikkelde, dat hem de doctorstitel honoris causa gewerd. Een figuur, die ons aan het eind van dit jaar gouverneur-generaal De Jonge als minister van Koloniën zou brengen en dr. Meyer Rati neft als gouverneur-generaal, zou ongetwij feld het allergrootste deel van de Indische gemeenschap bevredigen en de rust en het vertrouwen, waartoe hot bewind van doze beide mannen in een andere verhouding aanleiding was, bestendigen"*. Het Vlieg-ongeluk Begrafenis van de slachtoffers BANDOENG, 16 April (Aneta). Gistermid dag vond op zeer plechtige wijze de ter aarde bestelling plaats van de stoffelijke overschotten van de bij het vliegtuig-onge luk omgekomen militairen. De begrafenis van onderluitenant van Lavieren geschiedde met het gebruikelijke militair escorte, terwijl door een militair muziekcorps treurmuziek werd gespeeld. Op het kerkhof gaven velen van hun belang stelling blijk, o.a, óc commandant van het leger, dc commandant van de ludhtvaartaf- deeling, de dienstdoend resident, de burge meester, do regent, en vele andere militaire en civiele autoriteiten en vele particulieren. Boven liet graf werden een tweetal salvo's afgevuurd. De commandant van de lucht- vaartafdeeling, luitcnantkolonel L. II. van Oijen, hield een redevoering, terwijl hij ook namens de familie van den overleden© dank bracht aan allen, die aanwezig waren voor de door hou betoonde belangstelling. Eveneens bestond groote belangstelling voor de begrafenis van nc beide inheemsche slachtoffers van het vliegtuigongeluk. Ook deze droeve stoet werd begeleid door een militair escorte, terwijl militaire muziek treurmuziek ten gohoore bracht. Op het kerkhof waren aanwezig" genoraal-majoor Van Tricht, de Patih van Bandoeng, vele militaire autoriteiten, officieren en ouder officieren, alsmede een zeer groot aantal inheemsche belangstellenden. GEMENGD NIEUWS Gecompliceerde botsing Tusschen wagens en auto's Hedenmorgen te elf uur heeft op den rijks weg Baar nL aren nabij hotel Groeneveld een botsing plaats gehad tusschen zes voer tuigen, waarbij evenwel geen persoonlijke on gelukken zijn voorgekomen. Daar ter plaatse stond aan de rechter zydê van den weg een met paard hespannen boeren wagen en aan de overzijde een met eieren, bo ter en kaas geladen bakfiets van C. W. van S. uit Eemnea Van uit de richting Amersfoort kwam een z.g. tentwagen, eveneens met paarden bespannen, welke den boerenwagen wilde passeeren, doch daarbij niet voldoende uitweek, waardoor een botsing ontstond. Dl- recht achter den tentwagen kwamen drie auto's respectievelijk brotuurd door G. W. van K. uit Amersfoort, J. W. van H. uit Hilver sum en A. W. uit Arnhem. De eerste auto liep op den boeren- en tentwagen, de tweede eveneens, terwijl de derde, die de opeenhooping van verongelukte wagens wilde vermijden, daardoor de bakfiets aan de linkerzijde van den weg aanreed, waardoor de lading van deze bakfiets over de straat verloren ging. Alle voertuigen bekwamen schade. De auto s van den heer J. W. van H. en A. W. vrij ern stig. De paarden konden worden las gesneden. De politie doet onderzoek naar de sch ld- vraag, waarna proces verbaal zal worden op gemaakt. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op den Hemweg een 28-jarige man, die op het fietspad in de rich ting van de 6tad fietsend, naar den rijweg moest uitwijken voor eenige losliggende stee- nen, door een hem achteropkomenden auto aan gereden. De man kwam te vallen en liep een zware hersenschudding op. Hy is naar het Wilhelminagaethuis vervoerd. Te Tegel en (L.) is het 5-jarige zoontje van de familie Faesen voor de ouderlijke wo ning by het oversteken van den weg door een vrachtauto aangereden. Met een schedelfrac tuur en inwendige kneuzingen is het kind in het ziekenhuis te Tegelen opgenomen. Zijn toestaend is zeer zorgwekkend. Te Zevenbergen had Donderdag op den hoek Prins Hendrikstraat—Koningin Wil helminastraat een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door zekere S. uit Rucphen eu een fieter, de slagersknecht G. Daar ce marechausseekazerne in de buurt is, was de politie spoedig ter plaatse, terwyl door Dr. v. d. Linde eerste hulp werd verleend. H. ver keerde in bewusteloozen toestand en Was aan het hoofd verwond. De maréchaussees hebben de schuldkwestie in onderzoek, terwijl ze zorg droegen voor het vervoer van G. Zoowel aan auto als da fiets werd materieele schade aangericht. Naar later werd medegedeeld mag de toestand van G. bevredigend worden ge noemd. INBREKERS GESNAPT. Door de gemeentepolitie te Almelo zyn vier personen gearesteerd in verband met de reeks van inbraken die in hel beein van 1935 te Almelo zijn gepleegd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. HANDEL IN VERDCOVENDE MIDDELEN7 De politie van het bureau Overtoom te m sterdam heeft in een woning aan den Am»-itelveenscheweg een 35-jarigen man en een 19-jarigen jongen aangehouden, op ver moeden dat zij smokkelhandel drijven in ver- doovende middelen. Bij de hu'szoeking werden vier fleschjess met een kr'fita'achU'g "oeder gevonden. Gebleken is, dat de inhoud no h .ca ne zooals aanvankelijk vermoed werd, no.h eenig ander verdoovend middel bevatte, doch een na maakartikel wae. De twee aangehoudenen zijn in vrijheid gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2