TUINBOUW fimaiuwdtpi WOENSDAG 15 APRIL 1936 No. 33', Het dunnen van fruit Geeft kwaliteitsverbetering- Geroutineerd personeel is noodig Op de algemeene vergadering van de Po- mologischc vereeniging werd door den Rijks tuinbouweonsulent ir B. Bosnia, gesproken .over liet dunnen van fruit. Uit deze ver handeling geven we enkele voorname ge deelten weer. Het dunnen wil zeggen, dat omstreeks de maand Juni een deel der vruchten verwij derd wordt, met de bedoeling, dat de vrach ten, die blijven zitten, uit zuilen groeien tot fruit van betere kwaliteit. Gewoonlijk dunt men op het tijdstip, dat de boomen gaan ruien of vlak daarna. Door de vooruitgang van de fruitteelt is dunnen even noodzakelijk geworden als snoeien, spuiten en niesten. Door het dunnen treedt een aanzienlijke kwaliteitsverbetering op, die op de eerste plaats blijkt uit de grootere afmetingen der vruchten. Hier komt bij. dat de gedunde boomen in Junj minder „ruien" dan niet gedunde (7— 13 pet tegen 30—S3 pet). Ook komt het ge dund fruit beter op kleur. De vraag doet zich onwillekeurig voor De verschillende onderzoekers zijn op dit gebied weinig positief. De meesten vermoe den, dut er op deze wijze iets te bereiken zal zijn, maar durven zich niet positief uit te spreken. Bij bellefleur b.v., waar het verschijnsel der beurtjaren zoo uitgespro ken is, zal het moeilijk zijn, om door dun nen alleen regelmatige opbrengsten te krij gen. Ook andere factoren, zooals een ge regelde vervangsnoei, regeling van den grondwaterstand, de bemesting en de be spuiting zullen hierbij een rol spelen. .Maar al schakelt men de beurtjaren door het dunnen niet uit, de boom blijft er beter door in conditie en kan daardoor betere kwaliteit en misschien meer fruit leveren. Bovendien bevordert het dunnen in ja ren van droogte den groei en op die wijze ook de regelmaat van het dragen. Voor de uitvoering van het dunnen ko men hoewel met eenig overleg ook hoogstam- men gedund kunnen worden, mits men door den snoei zorgt, dat deze niet over matig hoog opschieten. De onkosten zijn dan bij hoogstammen niet van dien aard, dat ze niet betaald kunnen worden. Hoofdzaak is, dat men over ge routineerd personeel beschikt. Men dient zioh rekenschap te geven, welke vrachten men weg zal nemen, en men zal daarbij rekening houden met den gezond heidstoestand der vruchten, de bezetting van den boom of van de afzonderlijke tak ken en de onderlinge grootte der vruchten. Daarbij neemt men kleine vruchten zoo veel mogelijk weg, omdat deze kleine ook aan het eind van het seizoen tot de kleinere exemplaren behooren. Bij appels en peilen dunt men door de vruchtjes van de spoortjes te breken. Bij pruimen trekt men de jonge vrachtjes van de steel. Do afstand' der vruchten hangt af van de variëteit, maar vooral van de conditie, waarin de boom verkeert. De praktijk is, dat men per spoor 1 vruüht laat zitten; bij minder zwaar beladen takken soms 2 per spoor en bij zeer zwaar beladen takken om de andere spoor. Men kan ook dunnen door 's winters het vruchthout uit te snoeien. Dit is veel goed- kooper. Een gen-aar is echter, dat bij nacht- vorstbeschadigi ng te weinig bloemen over blijven. Bovendien geeft vrachthout-dunning meer succes bij variëteiten, die van nature de vruchten afzonderlijk dragen, dan bij va riëteiten, waar de vruchten op trossen zit ten. Het aantal trossen vermindert door deze snoei wel, doolt niet het aantal vruch ten per tros. Het percentage, dat verwijderd dient te worden, hangt af van de variëteit, en van het jaar (n.l. bij variëteiten met beurtja ren) b.v. bij ellow transparant gemiddeld 32* 2 Jonathan 21 pet. Bij pruimen wordt minstens 50 pet. en dikwijls 70 pet, ver wijderd. Voor het dunnen komende volgende variëteiten in aanmerking. Pruimen: Victoria, Belle de Louvain, Jef ferson, Czar. Voor R. C. d'Ouillens is het niet alle jaren noodig, en voor R. C. Verte is de waarde van het dunnen minder dui delijk. Peren: hiervan zijn dankbaar voor dun nen: Précose de Trevoux, Clapp's favorit. Nouveau Poiteau, Louise bonne d'Avran- ches, Contesse de Paris, soldat Laboureur. Van minder invloed is het dunnen soms bij Bé. Hardy, Zwijndrechtsche wijnpeer en Doyenné du Cornice. Van de appels komen in aanmerking: Perzikroode zomer-appel, Manks Cod'lin. Codlin Kiswick, Early Victoria, Jonathan, Ananas Reinptte, Luntersche present, ter wijl de Transparant de Croncels en Cox's Orange pippin allaen in sommige jaren ge dund behoeven te worden, en daarbij die nen we op te letten, dat. door het dunnen de vruchten niet te gr4ot worden. Verbetering van Melkwin- ning en stalinrichting in Gelderland Uit het verslag over 1935 Ook in dit verslag-jaar zoo deelt de sec retaris der sub-commissie, de heer A. Ilyl- kerna, mede. hadden de maatregelen tot ver betering van de melkwinning veel belang stelling van do zijde van de veehouders. Dit is een verblijdend teeken. De afzet van melk, boter en andere zuivel- en melkproducten is onder eenigen twijfel het allermeest gebaat, wanneer de kwaliteit prima is. Daarvoor is uit de aard der zaak prima kwaliteit melk een eerste voorwaarde. Dat is de melk, zooals ze gevormd wordt in den uier van de gezonde koe. Deze melk laat op die plaats niets te wenschen over, wat de zuiverheid en de bacteriologisehen toestand betreft. De taak op de boerderij is nu te zorgen, dat de melk vanaf den uier der koe tot de aflevering zoo min mogelijk in kwaliteit geschaad wordt. Daartoe is noo dig goed en zindelijk melken, zooals dit ge leerd wordt op de melkcursussen. Bij dat onderwijs wordt niet alleen gelet op een goe de techniek van het melken, doch daarnaast wordt zindelijkheid vanaf het begin tot het einde geleerd, zoowel bij de koe, bij de om geving waar gemolken wordt, in de kleeding en van de handen van de melkster en mel ker, alsook bij het melkgereedschap en de melkbewaarplaats. Verder heeft ook de koe ling van de melk de volle aandacht. De veehouders dienen derhalve hun be langen in dezen het best, wanneer zij deze maatregelen voor goed en zindelijk melken zoo volledig mogelijk toe-passen op hun be drijven en door mee te werken, dat die wijze van melken ook bij de buren gaat plaats vinden. Wellicht zijn de moeilijke tijden een sti mulans voor de opvoering tot een hoog peil van de melkwinning, welke toch van grooten invloed is op de geldelijke uilkomsten van de melkveehouderij. In totaal zijn nu 296 personen tot voor melker opgeleid. Een nieuwo cursus is met 15 leerlingen begonnen. Melkcursussen werden wederom in verschillende deelon van de provincie gehou den. Het aantal leerlingen bedroeg 800. Aan het Ge 1 d e r s c li-m e 1 k ex am en namen 615 personen deel. Het diploma van „goed melken" werd toegekend aan 206 vrou welijke en 369 mannelijke, in totaal 575 per sonen, zoodat 40 personen niet aan de ge stelde eisohen voldeden. Demonstraties in een goede verpleging van het vee op stal. Hiervoor bestond in het najaar van 1935 bijzondei\ veel belangstelling. Er was n.l. in het voorjaar 1935 mededeeling van gedaan, dat de heer G. J. Leusink te Bosehheume oude binnenbanden van auto's benutte voor het opbinden der staarten. Met medewerking van een rubberfabriek kwam men tot een betrekkelijk eenvoudige constructie van rubber in de plaats van touw leertjes en raffia. Toen hiervan bij den aanvang van den staltijd bekendheid werd gegeven, zijn vrij veel demonstraties georganiseerd, speciaal door zuivelfabrieken om deze wijze van op binden te probeeren in de practijk. Naast het opbinden werd ook weer volle aandacht geschonken aan een goede huid- verpleging met borstel en roskam, aan het wasschen van de staartpluimen en staart- inplanting en het knippen van de uiers en van de staarten boven de pluim. Een cursus ter Opleiding s t a 1 c o n- troleurs werd begonnen met 9 leerlingen, waarvan 7 een diploma kregen. In totaal zijn thans voor 36 fabrieken 61 personen gediplomeerd als stal controleur, om. deze fabrieken in staat te stellen de veehou ders hulp en voorlichting te verleenen be treffende de melkwinning, een rationeels veevoeding, het goede gebruik der stallen en een doelmatige veeverplcging. In de stalperiode 19341935 waren zes zui velfabrieken in deze richting werkzaam. In totaal w erden 226 boerderijen bezocht. De bezoeken worden geregeld door den di recteur van de betrokken vereenigingen met de veehouders en vinden plaats gedurende de werkzaamheden van het melken, het voe ren, enz. dus 's morgens of 's avonds. Van de bevindingen krijgt de betrokken veehou der uitvoerige rapporten volgens bepaalde formulieren. Het is wel duidelijk gebleken, dat deze voorlichting ter plaatse tijdens het verrich ten van de diverse werkzaamheden een be langrijk middel is om tot gunstige resultaten in deze te komen. Onkruidbestrijding Kaïniet een krachtig middel Elk jaar weer wordt met belangstelling de hernieuwde groei van het plantenleven bewonderd en voor wat de cultuurgewassen aangaat met bijzondere nieuwsgierigheid tegemoet gezien. Maar er is ook een hernieuwde groei, die men liever niet ziet komen en zoo men het wol eens uitdrukt wel weg zou w illen kijken. Dat is het onkruid, 't welk aan onze cultuur gewassen licht, lucht en voedsel ontneemt en de gezonde groei en normale opbrengst bedreigt en dus schadelijk is voor de ver bouwers der gewassen. Daarom wordt alles gedaan om 't groeiend eultuurgewas te bevrijden van het vaak nog sterker groeiend onkruidgewas. Wieden is het meest afdoende, schoffelenhelpt ook. Doch meermalen is wieden ondoenlijk en schoffelen onmogelijk. Reeds vele jaren wordt onkruid met suc ces bestreden door Kaïniet, dat stoffijn ge malen is. Herik en meer andere lastige on kruiden gaan door deze stof te gronde, om dat de behaarde blaadjes der onkruiden de fijne kaïnietdeeltjes vasthouden en door vochtigheid een zoo sterke oplossing ont staat, dat deze plantjes z.g. verbranden. De gladde blaadjes der jonge graanplantjes hebben geen last, daar de kaïniet. er niet of niet noemenswaard aan blijft kleven. Wie hierover meer wil weten, vrage bij" de Vereenigde Kalimaatschappij, Heerengracht 342 Amsterdam de vlugbladen, die hierover verschenen en gratis toegezonden worden. Administratie der Crisisvoorschriften Een overzichtelijk systeem Landbouwers kunnen over het algemeen niet erg overweg met administratieve aan gelegenheden. Maar de verschillende crisis maatregelen noodzaken hun er toe zich meer dan hun lief is, op administratie toe to leggen. Wij kunnen ous voorstellen, dat men als al die paperassen zich opstapelen wel eens een minder vriendelijk woord ach ter de lippen vormten dit soms ook ook wel eens over de lippen rolt. In 't Drentsche Landbouwblad vonden we van iemand uit de praktijk een aanwijzing hoe bedoelde administratie overzichtelijk kan worden bijgehouden. Juist dat door elkaar raken van de „rommel" bezo-gt menigeen veel verdriet. Daarom geven we hier weer, wat genoemd blad hierover schreef: „Bewaring kaarten 'en formulieren betref- lende toegewezen biggenmerken, fokzeugen, teeltvergunningen enz." Alle stukken, welke nog geldig zijn, wor den bewaard in een afzonderlijk kistje, waarop met duidelijke letters wordt ge schreven: „Geldige formulieren". Zoodra er een nieuwe kaart of formulier ontvangen wordt, wordt de vanaf dat oogen- blik vervallen oude kaart uit het kistje ge nomen en gedeponeerd in een ander kistje met opschrift: „Vervallen formulieren Wil men er nog een verder overzicht van hebben, dan kan men de vervallen kaarten jaar voor jaar in één pakje samengevoegd, opbergen. „Afschriften ingevulde Inventarislijsten en eventueel andere verstrekte opgaven". Het is zeer raadzaam om van alle opga ven, die men aan een of andere crisisinstel- ling heeft verstrek'., op beknopte wijze aan- teekening te houden. Men kan dit zeer eenvoudig doen, door hiervoor een gewoon schrift te nemen, en dan voor elk jaar weer een nieuw schrift. Voor ieder afschrift neemt men telkens een afzonderlijke bladzijde. Tevens wordt daarbij vermeld, op welke datum de gege vens zijn versterkt. Men heeft dan het groote voordeel, dat men later precies weet, wat men opgegeven heeft, terwijl het bij de invulling van de formulieren van een volgend jaar een groot gemak is. „Administratie toegewezen merken, schet sen enz." Het verdient groote aanbeveling in het zelfde schrift te noteeren, hoeveel biggen merken, kalverschetsen enz. men heeft toe gewezen gekregen, benevens de teeltvergun ning voor aardappelen enz. Bij de toege wezen biggenmerken bv. wordt dan later genoteerd, wanneer en hoeveel biggen ge merkt zijn. Bij de slachtvarkens noteert men de datum van aangifte voor levering aan de Centrale, vervolgens de datums van leve ring en later bij het ontvangen van de af rekening de prijs met de klasse. Wanneer men op deze manier met wat overleg een en ander gaat noteeren krijgt men lang zamerhand verschillende gegevens bij el kaar waarvan men voor zichzelf zeer veel nut kan hebben. Naar onze meening kan dit met een beetje goede wil en nauwkeu righeid door vrijwel iedere boer gedaan worden en anders is er wel een zoon of dochter, die het wel kan doen. De boeren werken over- het algemeen nog veel te veel op hun geheugen, doch verlie zen daarbij uit het oog, dat hetgeen men vandaag weet. over eenige maanden mis schien weer is vergeten en over eenige jaren zeer zeker. Ik ben er vast van overtuigd, dat er zeer vele boeren zijn, die bij het lezen van dit artikeltje hun schouders zullen ophalen. Hun wou ik echter aanraden, het eens voor één jaar te probeeren! Paardenaankoop door Remontecommissie De Remonte-commissie heeft haar bezoe ken voor den aankoop van Remonte- en Marechaussee-paarden aldus geregeld: Woensdag, 15 April IJsselstreek. Dinsdag 21 tlm. Donderdag 23 April de Betuwe, Dinsdag 23 April Utrecht, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Mei Gorinchem e.o., Dinsdag 26 Mei Bameveld-Nijkerk e.o. Er worden alleen voljarige paarden ge kocht; 4-jarige paarden kunnen worden ge kocht op levering eind Augustus. Paarden bestemd voor de Kon. Mare- chussee worden alleen gekocht, nadat deze onder den zadel zijn vertoond. Voor door de Remonte-commissie deugde lijk geaohte schriftelijke bewijzen van af stamming wordt de aankoopprijs met ƒ5 verhoogd^ H. HARING 2-3-4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK Jj ZEER SOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN WIJ BIEDEN AAN: PRIMA POOTAARDAPPELEN, EIGENHEIMERS, VROEGE en LATE 28/40, ROODE STER, BEVELANDERS 28/35, FRIESCHE BORGERS 28/40 4.50 per 100 K.G. BLOEMKOOLPLANTEN in soorten, GROENE en GELE SAVOYE en WITTEKOOLPLANTEN ƒ2.per 1000 stuks. - ZENDING REMBOURS KWEEKERIJ „MAIANO" POSTBOX 22 ZWUNDRECHT Nederlandsche Imkersbortd Jaarvergadering te Tiel De jaarvergadering van de Ned. Imkers- bond welke te Tiel gehouden werd, was druk bezocht. Dit stond ongetwijfeld in verband met de voorjaars-bijenmarkt, die tegelijk aldaar plaats vond. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ned. Im- kersbond gestadig vooruit gaat in ledental. De toestand der financiën is heel goed. Het werk dat van de bond uitgaat gelukt goed: de gehouden cursussen en lezingen mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. Hoewel de voorzitter, de heer Blij de r- v e e n, als lid van het. hoofdbestuur had bedankt, werd hij met algemeene stemmen herkozen, wat voor hem aanleiding was om te blijven. Aanwezig was de Rijksbijenteeiltconsulent L. van Giersbergen, aan wien vele vragen werden gesteld. Een dezer betrof het onoordeelkundig bespuiten der vruohtboo- men, waardoor vele bijen vergiftigd wor den, en de imkera groote schade lijden. Dit vrij lastig probleem kan volgens den heer Van Giersbergen alléén voldoende op gelost worden door goede voorlichting van de fruittelers en door in overleg met dezen te treden. Ontvangen geschriften Borneo-orchideeën, door L. Coomans de Ruiter. Uitgave Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. In dit werkje wordt een aantal van de betere soorten der yele Borneo-orchideeën besproken en in fraaie foto's vertoond. De Borneo-orchideeën staan in kweek-- waarde voor verreweg het grootste deel achter bij de soorten uit Amerika en Britsch-Indië. Enkele soorten, die wel „goed" zijn heeft de schr. in dit boekje behandeld in de hoop hierdoor ook mede te werken, dat de betere soorten, welke door onoordeel kundige behandeling bij het plukken en verzenden dreigen te verdwijnen uit de b scnen van Borneo, meer beschermd mogen worden. De schrijver heeft hiermede de orchideeën kweekers en -liefhebbers een groote dienst bewezen. De uitgevers zorgden voor de van hen bekende keurige uitvoering. Algemeene Veeteelt I Fokleer door E. J. Dommerhold. Uitgave van J. B. Wol- ters, Groningen. In de Nederl. Land- en Turnhouwbiblio- theek, de bekende groene bandjes, van Wol ters was de laatste druk van Algemeene Veeteelt, indertijd geschreven door G. Rein- ders en later bewerkt door Dr. Kroon, wel zeer verouderd. Met het verschijnen van bo vengenoemd deel I van de Algem. Veeteelt door E .J. Dommerhold is de leemte, ont staan door het snel voortschrijden van de wetenschap, weer aangevuld. De schrijver heeft het beslaande boek niet omgewerkt of bijgewerkt, doch een geheel nieuw werkje geschreven, waarvan deel II, de Gezond heidsleer, eenigen tijd geleden versoheen en thans deel I, de Fokleer, van de pers kwam. Op duidelijke wijze wordt in dit laatst verschenen deel de erfelijkheidsleer behan deld en alles wat daarmede in verband staat en voor de fokkerij van onze huisdieren van belang is. De Land- en Tuinbouwbibliotheek is met dit deel ten zeers'te verrijkt Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.)] Meststoffen Stikstofmeststoffen. Er komen Ieege plekken in onzen stikstofwinkel. We hadden hem zoo goed voorzien vóór den win ter en ook in het vroege voorjaar nog zoo veel mogelijk snel aangevoerd om toch maar aan alle aanvragen der klanten in de lente te kunnen voldoen. Het is dan ook best geloopen met de tijdi ge leveringen. Slechts met één artikel hebben we iets moeten sukkelen, niet door onze schuld, maar omdat één der producenten strubbelingen had om die waar. het was zwa velzure ammoniak, los te krijgen. Daardoor is dat artikel hier en daar wat laat gekomen, doch overigens liep alles naar wensch. Maar nu komen er, zooals we zeiden, veel leege plekken! De ammonsulfaatsalpeter is uitverkocht en nieuwen voorraad inslaan, zoo ver in het seizoen, lijkt ons te riskant. De kalk stikstof is alweer op en nu is het werkelijk finaal op. We verwachten in dit seizoen daarvan geen nieuwe zendingen meer. De chilisalpeter is nog niet op, omdat de koopers den laatsten tijd minder zijn gaan vragen, doch de nog aanwezige voorraad is gauw geteld en op nieuwen aanvoer durven we niet meer rekenen. De ammonsalpeter S. M. wordt uitver kocht. Bij den producent is dit artikel al op geruimd en nu ruimen wij onze restanten op. Het schijnt nu werkelijk, dat men dit artikel uit de markt wil nemen voor het vervolg. Den zwavelzuren ammoniak hadden we gedacht eveneens stilaan op te ruimen, maar de laatste weken komen er nog zooveel lief hebbers, dat we wel genoodzaakt zijn aan te vullen, aangezien daarvan nog genoeg bij de producenten verkrijgbaar is. Hetzelfde geldt voor de kalksalpeter en de kalkammonsalpeter. Daarvan is zelfs onze voorraad nog zeer ruim, gezwegen van het geen de producenten nog gaarne zouden wil len afzetten van deze artikelen. Maar het loopt de laatste weken goed met deze producten, vooral met kalkammonsalpe ter, en het is nog circa drie maanden vóór het seizoen achter den rug is. Er kan dus nog heel wat gebeuren in dien tijd en wie weet of de producenten ook nog niet een kans krijgen om voor aanvulling te zorgen. Het zal in, de eerste plaats van de koopers afhangen. De markt is rustig. Thomasmeel. Ook in de afgeloopen week bleef het zeer rustig op de thomasmeel- markt. Men hoorde vrijwel van geen zaken, zoodat in het algemeen verkoopers en koo pers nog met hun prijsideeën van elkaar ver wijderd bleven. De volgende cijfers zijn thans bekend: Invoeroverschot Nederland. Maart 1936: 38.700 ton April 1935/Maart 1936: 405.200 ton. Maart 1935: 33.900 ton April 1934/Maart 1935: 358.000 ton. Voor de berekening van het werkelijke ge bruik houden wij rekening met de z.g. zicht bare voorraden en komen dan tot de volgen de opstelling. Voorraad per 1 April 1935 26.000 ton. In voeroverschot 1 April 1935/31 Maart 1936: 405.200 ton. Totaal 431.200 ton. Af voorraad per 1 April 1936: 12.600 ton. Verbruik over April 1935/Maart 1936: 418.600 ton. Het verbruik van thomasmeel in Neder land is dus van 358.00 ton in het vorige sei zoen thans gestegen tot 418.000 ton, d.L 60.000 meer. Een kleine stijging zou daarop in de toe komst nog wel mogelijk zijn, doch in het Al gemeen mag men aannemen, dat het maxi mum-verbruik thans bijna bereikt is. Men moet nooit te vroeg hui! roepen. Dat leert ons, voor de zooveelste maal, de ervaring. Daar werd gejuicht over de openstelling van de Amerikaansche grens voor onze Narcis een. Doch er kwam een wolkje opzetter. En dat wolkje, werd een heel donkere wolk. En die donkere wolk is heel leelijk voor de zon gaan hangen. De NARCISSEN MOETEN „GEKOOKT" WORDEN VOOR AFLEVERING in Amerika. Het Amerikaansche blad voor de bollenhandel „De' Florists' Exchange" heeft reeds medegedeeld, dat in New-York een groote sterilisatie-installatie wordt ge bouwd. Dus geen hernieuwd invoerverbod zooals we eerst al vreesden doch een beperkende voor waarde. Zekere mijnheer, een senator Schwel lenbach, deed alle moeite om de invoer on ge daan te maken en dreigde met 'n wetsont werp om de quarantaine-wet verplichtend te stellen voor de bloembolleninvoer. Alleen met een bepaling, dat de narcissenbollen ge Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis steriliseerd moeten worden vóór aflevering in Amerika nam hij genoegen. En de belofte, deze bepaling te zullen maken is gedaan. Met andere woorden, de garantie die wij hier stellen en waarover wij het enkele weken ge leden hadden, is voor hem niet voldoende. Dat is een onheil voor de narcissenkweekers, want met warm water behandelde narcissen kunnen hetzelfde jaar niet meer gebruikt worden. Daarmede zijn we al weer een jaar achterop. En de soesah! Maar wat zijn wij voor lui. dat we de appels uit Amerika dan maar zoo toelaten, als zij ons op alle manieren met onze invoer treite ren. Wij zullen ook wel wat op en aan die appels kunnen vinden, dat gegronde reden kan zijn om ze enkele maanden in quaran taine te houden, alsvorens ze door te laten. En DE AMERIKANEN HEBBEN ONS ALS AFNEMERS VAN HUN FRUIT NOODIG. Een zeer groot deel van hun fruit, men zegt van 40 percent, van de geheele uitvoer gaat naar Nederland. Dan is het ook zoo te begrijpen, dat het juist de Amerikaansche fruittelers zijn geweest, die bewerkt hebben, dat de narcisseninvoer in Amerika vrij kwam. Dat is geschied toen van Nederlandsche zijde gedreigd werd de invoerrechten op fruit te zullen verhoogen, terwijl bovendien voorgesteld werd om de Amerikaansche appelen vóórdat ze hier ver spreid werden te wasschen, omdat de insec ticiden waarmede in Amerika gespoten werd, gevaarlijk zouden kunnen werken. En nu zal men zóó doen met onze narcissen! Evenmin als het mogelijk is de Amerikaan sche appelen te wasschen als zij Nederland binnenkomen, evenmin mogen onze narcis sen bij aankomst in Amerika in het kokencle water gedompeld worden. Elkander begrijpen zou in dit geval voor de beide landen veel waard zijn, vooral als men daarbij op juiste waarde weet te stellen het belang van de eigen cultuur. De uitvoer van Amerikaansche appelen en ander fruit kon wel eens van meer belang zijn voor de Ame rikanen, merkt het „Kweekersblad" op, dan de uitvoer van narcissenbollen voor ons, al thans voorloopig. 't Wordt zoo langzamerhand een heel moei lijke zaak om met al die buitenlandsche ge voeligheden en belangen te rekenen. IN BELGIE IS MEN NIET TEVREDEN OVER ONZE HOUDING INZAKE HET VLAS. Een der bladen schrijft daarover: In 1935 heeft België uit Nederland voor ca. 35 mil- lioen francs aan vlaszaad, ongehekeld vlas, gezwingeld vlas, pluizen en afval ingevoerd. Nederland daarentegen voerde uit België voor 22 mill. frs. aan vlaszaad en weefsels in. Nederland denkt er thans over, dezen invoer uit België te reduceeren. In de Belgische vlas-industrie is men de meening toegedaan, dat het Nederlandsche voornemen om tleze reeds voor België nadee- lige balans te veranderen in het voordeel van vier of vijf Nederlandsche firma's, voor Nederland zeer nadeelige gevolgen zou heb ben. De vermindering van den invoer uit België zou nl. tegenmaatregelen kunnen uit lokken. die in geen geval nadeèlig zouden kunnen zijn voor België, dat zich, wat vlas- en vlaszaad betreft, ook uit andere landen kan voorzien. Zoo kan er op worden gewe zen, dat de vlaszaden uit Riga van uitsteken de kwaliteit zijn. Dat is dus zoo n soort dreigement. Die wij ook wel eens mogen uiten. Want 't is toch alles ruilen tegenwoordig, wat de interna- tianle handel betreft Zoo ruilen wij MAIS EN SPEK VOOR TARWE met Duitsohland. Vandaar, dat de vorige w eek er op do Nederlandsche graanmarkt 2000 ton Duitsche tarwe werd aangeboden voor 4.80 a 4.90. Dit moet een gevolg zijn van een ruil mét onze Oosterburen, die invoer toestonden van een even groote hoeveelheid maïs van Nederlandsche importeurs. Het ver schil in prijs zou goedgemaakt worden door de invoer van Nederlandsch spek in Duitsch- land tot dit prijsverschil. Wij vernemen, dat deze Duitsche tarwe wel wat goedkooper is dan de inlandsche, doch de kwaliteit is ook niet zoo goed. Als wij het wel hebben is ver leden jaar ook een partij Duitsche tarwe op onze markt gekomen, en wel een groot er hoe veelheid. Maar deze 2000 ton zijn alleen nog maar als proef gezonden zegt men. Er zou nog meer kunnen komen, als de markt wat goed liep. Dit is dus een kwestie van geven en nemen of voor wat, hoort wat. Maar hoe het met ons spek nu straks moet. weet ik niet. Want tegelijk, dat ik over dat maïs met spek las, las ik ook in een Duit sche krant, dat DE DUITSCHE VARKENS STAPEL ZICH UITBREIDT. Men beweerde zelfs, dat deze gekomen is op de hoogte van wat men over 5 jaren als ge middelde wenSchte te bereiken. Op het tijd stip van de telling waren in Duitschland aanwezig 21.100.000 varkens. Dat waren er 920.000 meer dan in Maart 1935, 'tV2 percent.. En alles lijkt er op, althans volgens de ge ge ven cijfers, dat de hoeveelheid spekdragev-s nog zal vermeerderen, daar vooral onder de biggen een groote toename valt te consta teren. Dat ziet er voor onze spekafzet naar het Oosten niet al te goed uit. Maar wanneer ziet het er nu voor onze export eens goed uit. Als we juichen over komende narcissenuit- voer, weet men al heel spoedig onze vreugde te temperen. Misschien is de vreugde der boeren op het Thorney-eiland ook wel getemperd. Daar worden DRIEHONDERD BOEREN VERDREVEN DOOR DE VLIEGMACHINES. Dat eilandje aan de Zuidkust van Engeland nauwlijks bekend, waar eeuwen aaneen de boeren de ploeg hanteerden, wordt nu een basiskamp voor militaire vliegmachines, die het geheele eiland voor zich opeischen. Driehonderd boeren wier voorvaderen van geslacht op geslacht aan het eiland ver knocht waren en er eeuwen achtereen hun bedrijf uitoefenden, zullen hun haardsteden moeten verlaten en zich een bestaan trach ten te scheppen in Hampshire en Sussex, twee provincies van Zuid-Engeland. Hun huizen, waaraan zij zoovele herinnerin gen bewaren, zullen met den grond gelijk worden gemaakt, de boomen worden geveld en de korenvelden gemetamorphoseerd in effen vlakten waarop ronkende machines zullen neerstrijken. Want het Engelsche ministerie voor de Luchtvaart heeft het oog op het Thorney- eiland laten vallen en wenscht het in te rich ten als hoofdkwartier van drie eskaders bombardementsvliegtuigen. Waar nog voor kort zestig kinderen onderwijs ontvingen in een oude dorpsschool, verrijzen reeds de mu ren van twee machtige hangars. Binnen en kele weken zal van het aloude en eenige dorpje op het eilandje weinig meer resten dan het uit de twaalfde eeuw dateèrende kerkje met zijn doodenakker herinnerin gen aan langvervlogen dagen.'En als de mo derne techniek het mag eischen, dan zal dit, dat nu nog piëtoitshalve blijft, ook wel moe ten verdwijnen. De dood wijkt voor dood- brengende techniek. En de theorie wijkt wel eens voor de prak tijk, als ze niet op de laatste gebaseerd is. Vandaar ook, dat in Rusland de boeren niet zoo zwaar meer gestraft worden als ze da vaak dwaze voorschriften der regeerders niet opvolgen of niet opvolgen kunnen. Maar nu heb ik het geheele praatje gegeven aan de buitenlandsche aangelegenheden. Die zijn wel heel leerzaam vaak. Doch in ons land is ook genoeg leerzaams. Maar mijn tijd is nu om. Alleen, nog één geval, om weer in ons land terug te keer en, in Hoogezand— Sappemeer is een ORGANISATIE VOOR BEDRIJFS EFFICIENCY IN DEN TUINBOUW opgericht. Het doel der leden (deelnemers) is om door uitwisseling van gegevens een breeder en dieper inzicht te verkrijgen in den gang van hun bedrijven in den meest uitgebreiden zin. Reeds dadelijk sloten zich vele tuinders aan. Dat lijkt me wel goed. In de tuinbouw voor al, want het is een zeer intensief bedrijf, is het zaak om in een minimum van tijd en met de minst mogelijke onkosten de hoogst mogelijke productie te krijgen. Maar 't is de \raag waar de grens ligt tusschen het nog rendabele en het niet meer rendabele van een handeling. Een machtig hulpmiddel is vergelijking van de kosten en de resultaten met anderen. Deze gegevens elkaar te ver strekken is het. doel dezer organisatie. Ik wensch de deelnemers van harte succes en mij zelf een beetje rust. Anders heb ik een week tijd, nu één dag. Zaterdag praatte ik en nu met de feestdagen had ik alléén Dinsdag om op adem te ko men. Daarom ben ik nu achter adem en zeg dusi Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8