m KRABOE.... KISTEN I NO-NAIL WOENSDAG 15 APRIL 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eet meer Hapé Pudding U bevordert daardoor meer melk gebruik DE BETERE RUNDERBOUILLON P. KAAG HOORN De Oudé Turk] TURKSCHE KOFFIE IETS BIJZONDERS Koffie als Likeur Heffing op Koffie Gisteren is uitgegeven Staatsblad no. 750: besluit van 6 April 1936 tot toepassing van artikel 11 der landbouwcrisiswet 1933 op koffie. Dit besluit treedt 15 April in wer king. Staatscourant no. 72 van Dinsdag 14 April bevat het Kon. besluit van 7 April 1936 no. 18 tot aanwijzing als crisisproduct van al De nieuwgebouwde hangar voor de L.Z. 129, „Hindenburg" in de omgeving van Frankfort a. M. is vrijwel gereed. Den kijkje op de nieuwe hangar vanuit het venster van een autobus, rijdend op een der Reichsautowegen. Volgens oud gebruik wordt te Denekamp Ovdoor de jeugd een boom gekapt (de t.g. Paasch-staaJe)welke nacvu het dorp wordt gesleept, waarna tegen het invallen van den schemer het Paaschvuur wordt ontstoken. Op de Ernst Sillem Hoeve bij Den Dolder is de Paasch conferentie gehouden uitgaande van de N.D.D.D., de reünistenorganisatie van de Vrije Universiteit. De deelnemers aan de conferentie. Groep Nederlandsche deel nemers op reis naar Dene marken ter bijwoning van het Paaschfeest van de Oxford-groep. Réchts: 't Groote Amerikaansche jacht dat een bezoek aan Engeland heeft ge bracht, wordt uit de haven van Ports mouth gesleept voor dc de Vereenigde Staten. FUSIE VAN TRAMWEG-MIJEN Saneeringsmaatregelen in Overijsel en Drente De te verwachten bezuinigingen Ingediend is een wetsontwerp in zake bevordering van de samenwer king van tramwegen in Drente en Overijssel. Het betreft hier-de volgende mijen: de Eerste Drentsche Stoomtramweg Mij. te Hoogeveen; de Dedemsvaartsche Stoomtram weg Mij. te Dedemsvaart en de spoorweg MeppelBalkbrug te Meppel. De E. D. S. krijgt het vrije gebruik van alle eigendommen der beide andere mijen, alsmede de bevoegdheid verbindingen op te heffen, nieuwe verbindingen te maken en de geheele exploitatie zoodanig in te rich ten als in het belang van het saamgesmolten bedrijf en de streek noodig is. De bezuiniging is berekend op f 51.000, doch zal nog moe ten toenemen om E. D. S. in staat te stellen alle noodzakelijke afschrijvingen te ver richten. Het personeel van D. S. M. wordt door E. D. S. overgenomen en zal in 't vervolg de loonen ontvangen, die voor deze laatste maatschappij zijn vastgesteld. Een deel van het personeel, zoowel van E. D. S. als van D. S. M. moest evenwel in verband met de samenwerking worden ontslagen. Ontslag bij inkrimping van den dienst geeft echter bij geen van beide mijen het personeel aan spraak op een uitkeering. Niettemin zal, wanneer het wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, onverplicht aan het ontslagen per soneel een uitkeering in eens worden ge geven van een week loon per dienstjaar. Voorts werd het billijk geacht, dat, waar aan obligatiehouders van D. S. M. 10 pet. van hun vordering is uitbetaald, het perso neel van deze maatschappij niet bij de sohuldeischers zou worden achtergesteld. Na overleg met D. S. M. werd een renteloos voorschot uit 's Rijks kas te harer beschik king gesteld, waardoor zij in .staat werd ge steld 20 pet, van het sedert Augustus 1933 ingehouden loon uit te keeren. Het daarvoor benoodigde bedrag vormt een schuld van D. S. M. aan het Rijk, die tegelijk met en op dezelfde wijze als de overige rentelooze voorschotten zal worden terugbetaald. Het tot stand brengen van de samenwer king brengt verschillende uitgaven mede. Een bedrag van rond f 150.000 zal oioeten worden gevonden. E. D. S. was slechts be reid tot de ontworpen regeling toe te tre den, wanneer haar risico daardoor niet wordt vergroot en zij in staat wordt gesteld een leening te sluiten, waarvan rente en aflossing door den Staat worden gewaar borgd. De Regeering is van oordeel, dat dit ver langen billijk is. Zij meent daarom de ont worpen regeling te mogen aanbevelen. K.V HOOGEWERF. CHAB01 5 VISSER S WIINHAMDa Eoilb Binnmtiaiil 11 Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren ROFFELRIJMEN FEEST IN NEDERLAND Kom jongens, 't is vacantie! We trekken er op uit! De lucht is vol van geuren En vogelengeluid. We trekken door de vélden En gaan de heuvels op: Daar staat het jonge levent De Lente in de knop. Wat is het fijn, daar buiten 't Is alles jong en frisch, Omdat het nieuw geboren En ongeschonden is. Kijk uit, bij 't bloemenplukken. Denk om het jong geluk: Je trapt er in je vreugde Zoo gauw het hart van stuk! Blijf af van 't vogelnestje Waar 't vogelvrouwtje broedt En 't mannetje zijn wijfje Bezorgd, beschermt en voedt! Straks zal het ranke wiegje Voor jonge zangers zijn! Wat zullen ze genieten De blijde zonneschijn! Kom jongens, 't is vacantie! We trekken er op uit! De Lente heeft de vreugde Der vrijheid ingeluid: De vrijheid voor de vogels, Voor mensch en dier en plant. De Lente zegt en zingt het: 't Is feest in Nederland! (Nadruk verboden.) LEO LEb R. Bruins, Enschedé en gekozen in de va cature-Timmerman de heer K. N o 11 e s, Nij- verdal. Besloten werd de volgende jaarver gadering in Zwolle te houoen. Na ruim een uur gepauzeerd te hebben werd de vergadering om twee uur heropend. Door den heer K. Drost, Enschedé, werd een referaat geho ien over „De plaats van den Bijbel in onze Vereenigingsarbeid" waarop een leerzame gedacktenwisseling volgde. Bataafsche Brandwaarborg Mij. Opftnch 1806 De Linguaphone verhuurt F 5. per mud., alle talen. Vraagt inlichtingen aan IVltC DE IDEALE VLOER BEDEKKING Het nieuwe eere-lid. ce heer Timmerman sprak enkele woorden tot de vergadering en tenslotte hield Ds. W. de Graaf van Ommen een opwekkende rede over „Geen groot verlof'. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd la tot officier ln do Orde van OranJ# Nassau G. H. Re ivekamp 'e Dldam. Ia benoemd tot ridder ln de Orde van OranJ* Naaaau J. Zijp Kzn, te Venhulzen. Toegekend Is de aan de Orde van Oranje Nassau verbondon eeremedaille. In brons, aan P. de Kramer, te 's-Gravenhage cn aan M. Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto dan niet bewerkte of verwerkte koffie, voor zoover niet reeds begrepen onder het begrip „zaden" in den zin van artikel 1, 5o, onder a, der Landbouw-Crisiswet 1933. De moord te Davos Vragen Eerste Kamer-lid Van Vessem beantwoord De ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer lid Van Vessem betreffende in de „Vrij zinnig-Democraat" opgenomen uitingen naar aanleiding van den moord te Davos op den Duitscher Gustloff. Of bepaalde feiten als strafbaar voor ver volging in aanmerking komen, staat in de eerste plaats ter overweging van het Open baar Ministerie. Ingewonnen informatie heeft den Minister van Justitie doen zien, dat het parket in dezen geen strafbaar feit aanwezig achtte. Reden, in afwijking van deze zienswijze, last tot vervolging te ge ven, is voor hem niet aanwezig. Het is den Minister van Justitie niet be kend, of de minister van Financiën en de minister van Sociale Zaken, leden van den Vrijz. Dem. Bond, op cenige wijze hebben doen blijken, dat zij het opnemen van be doelde uitingen in het orgaan hunner poli tieke partij afkeuren. Voor den minister van Buitenlandsche Zaken bestaat geen aanleiding tot het doen van eenigerlei stap. Chr. leeraren op openbare scholen Vragen van den heer Amelink beantwoord Op vragen van het Tweede Kamerlid Amelink betreffende de benoeming van een leeraar aan het gemeentelijk gymna sium te Leeuwarden heeft de minister van Onderwijs geantwoord dat hierbij in het oog gevat mqet worden, dat het uitgespro ken oordeel rustte op een schriftelijke ver klaring van den hierbij betrokken sollici tant omtrent „zijn opvatting betreffende het vervullen van een betrekking aan\een open bare inrichting". De betreffende inspecteur is voorts geens zins van oordeel gebleken, dat in het alge meen een voorstander van het bijzonder onderwijs niet voor een -be'rekking bij het openbaar onderwijs kan worden aanbevo len. De verzouting van den Oranjepolder te Maasdijk Tuinders beraadslagen In verband met de ernstige cultuur-geva ren die de tuinders in de Oranjepolder aau den Maasdijk, in de gemeente Naaldwijk, bedreigen, is in het gebouw der veiling Westerlee een vergadering gehouden van tuinders uit dezen polder, teneinde plannen te bespreken op welke wijze men zoet water in den polder kan verkrijgen voor gietdoel- einden. Als gevolg van inlaten van zout water uit den Waterweg, dreigt, zooals we reeds heb ben medegedeeld, deze polder voor de cul tuur geheel verloren te gaan, daar de plan ten, na begoten te zijn met het zoute water, sterven of verminderde opbrengsten geven. In de tuindersvergadering heeft de Rijks- tuinbouwconsulent, Ir Riemens, een uiteen zetting gegeven van de nadeelen, dis het gevolg zijn van gieten met zilt water. In den Oranjepolder zal men daarom een op lossing moeten vinden. Reeds waren plun- nen voor een inmaal installatie van zoet water ontworpen, waarbij het polderbestuur zich bereid verklaarde tot medewerking, mits de tuinders 50 in de stichtingskosten der installatie zouden bijdragen. De vrij talrijk ter vergadering aanwezige tuinders verklaarden zich hiertoe bereid. Een comité zal nu verder de plannen onder zoeken en bespreken. Ned. Bondvan J. V. op G. G. Afd. Overijssel Jaarvergadering in Enschedé ln gebouw „Concordia" te Enschedé is tweede Paaschdag de 42e jaarvergadering van de afoeeling Overijssel van de Ned. Bond van J. V. op G. G. gehouden. Dr. C. N. Irapeta uit Kampen sprak als voorzitter een opneningsrede uit getiteld: ,.Des te meer" waarin hij zeiae, dat ni deze tijd van ongeloof de Jongelingschap des te meer de taak heeft de H. Schrift tc onder zoeken om te komen tot meerdere glorie van Gods Kerk. Door oen secretaris, den heer Z w. Broek R o e l o f s en' den penningmeester, den heer S. Kroeze weiden de jaarverslagen nilgehracht. waarna de om gezondheidsrede nen afgetreden secretaris de heer E. .H. Timmerman onder applaus tot eore-lid be noemd werd. Tot leden van het bestuur waren bij enkele candidaatotelling gekozen da hear UITVOUWBARE HALFWEG TELEF:S4,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5