UIT HET SOCIALE LEVEN HET UNILEVERCONCERN IN 1935 WOENSDAG 15 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. Z Buitenland DE WERELD IN DEN MIST Het politiek verkeer der laatste dagen gaat in een vertraagd tempo, geremd als het wordt door de velerlei onzekerheden, waaraan, naar het wel lijkt, de staatslieden thans ten prooi zijn. De Madariaga heelt als voorzitter van de commissie van der tien een onderhoud gehad met den Abes- sijnschen gevolmachtigde Woldo Mariaio over de basis, waarop de vredesbesprekin gen met Italië zullen kunnen worden ge voerd. Heden zal hij eveneens Aloisi polsen, die als Mussolini's vertrouwensman zal op treden, doch daarbij van zeer beperkte in structies voorzien is. Feitelijk zal hij niet anders kunnen doen dan aanhooren wat men hem mededeelen wil, om dan deze suggesties; naar Rome door te geven. lift zal derhalve wel niet veel substantieels zijn dat De Madariaga morgen op de bijeen komst der dertien heeren diplomaten zal kunnen rapporteeren. Hoe zal men dan verder moeten hande len? Een nieuwe verdaging van de zitting aan de oude toevoegen, en op deze manier er nolens volens in toestemmen, dat de po litiek van de lange baan, door Mussolini en Laval reeds bij het begin van den Abessijn- schen oorlog gehuldigd, ondanks allo wis seling van decor bestendigd blijft? Dit ligt niet in Eden's lijn. Deze Britsche staatsman heeft in het verloop zijner car rière bij voortduur getoond, een voorstan der van snelle zetten op het schaakbord te zijn. Het lijkt er echter wel op, dat ook hij thans zal moeten gaan aarzelen. Wat heeft hij ter tafel te brengen, om zijn wil, die on getwijfeld met die der openbare meening in Engeland overeenkomt, kracht bij te zetten? Een petroleum-embargo? Het denkbeeld heeft, zelfs voor hen. die niets liever zouden zién dan den ondergang van het lascistisch regiem, en die daarom elk mid del zouden willen te baat nemen, elke bekoring verloren. Er gaat geen suggestie van uit; men twijfelt niet meer aan zijn doeltreffendheid; men ontkent deze eenvou dig. Wat dan? Een nieuwe Britsche vloot actie. ondersteund door alles wat Frankrijk in de Middellandsche Zee aan strijdkrach ten kan samentrekken? Ook dit middel wordt door de openbare meening met be slistheid verworpen; Parijs zou er, thans minder dan ooit te voren, geneigdheid toe hetoonen, nu het van den vriend te Rome geen vijand en nieuwen bondgenoot voor Berlijn maken wil. Zoo het waar is, wat vrij algemeen be weerd wordt, dat men van Duitsche zijde aan Italië tegen het voorjaar hulp had aan gezegd, dan heeft inderdaad de herbezet ting van het Rijnland en het tegrondegaan van het Locarnopact deze Duitsche belofte bezegeld. Het aantal der Europeesche on zekerheden is daardoor zóó toegenomen.dat men thans wel van een mist kan spreken, waarin ons werelddeel verkeert. Alle' om trekken zijn vervaagd, men weet niet meer waaraan men toe is; wie nog vrienden zijn, en in welke mate deze op elkander zullen kunnen vertrouwen. Groot-Brittannië be vindt zich op de wip tusschen Frankrijk en Duitschland; Frankrijk balanceert eveneens tusschen zijn bondgenoot van overzee en tusschen zijn fascistischen gebuur van over de Alpen; Mussolini en Hitier tenslotte heb ben elk voor zich uit deze tragedie vol ver gissingen partij getrokken om aanvankelijk de hand te leggen op wat zij nastreefden: een herbezet Rijnland, een onder militaire overheersching neergedrukt Abessinië. Daar bij houden deze „oorlogswinstmakers" voor- loopig tevens ook nog de gunstige kansen in handen op verdere buit, vastbesloten doelbewust als ze zijn, in zekeren zin poli tieke desperado's. Zoo vergroot zich de aarzeling, om zich temidden van dezen onoverzichtelijken toe stand verder voort te bewegen. Het trage tempo der Geneefsche besprekingen memo reerden wij reeds. In het Locarno-geschil zit niet zoo heel veel méér schot. Weliswaar zijn heden te Londen de besprekingen tus schen de Britsche, Fransche en Belgische generale staven begonnen, Italië heeft zich van deelnemen daaraan onthouden, doch zoowel in het Britsche parlement als van andere spreekgestoelten is reeds bij herhaling met zooveel nadruk betuigd, dat deze „peilingen" van een zuiver technisch karakter zijn, dat men goed doet, daarvan geen enkele dynamische werking te ver wachten. Er heerscht een toestand van zeer hache lijk evenwicht in de wereld, een ware in ternationale malaise. Men ziet aankomen, dat daaruit een onprettige situatie zal ont staan, niet zoozeer voor den vredestoestand, waarin wij ondanks alles zijn blijven ver- keeren, dan wel voor heel wat persoonlijke prestiges. Baldwin's reputatie schijnt reeds goeddeels ermede te zijn heengegaan; het aanzien van Genève taant eveneens, en wat de „collectieve veiligheid" aanbelangt, die zoolang problematisch scheen te bestaan, dit ideaal vervluchtigt meer en meer, ver moedelijk om plaats te maken voor verdra gen en afspraken van veel minder alge- raeene strekking. Voorshands is de tijd echter nog niet gunstig voor het opnieuw afbakenen van machten en rechten. Mijnwerkersstaking in Noord-Frankrijk Op een vergadering der vertegenwoordi gers van alle vakvereenigingen van het Noord-Fransche steenkolenbèkken te Lens is besloten, tegen 1 Mei de algemecne staking af te kondigen. De vakvereenigingen staan op het stand punt dat. de concessies, gedaan aan de bo- vengrondsche arbeiders, te gering zijn. ter wijl aan de mijnwerkers onder den grond in het geheel geen concessies zijn gedaan. De landelijke irönd van mijnwerkers onder den grond heeft onmiddellijk na het bekend worden van het stakingshes luit een buiten gewone vergadering op Maandag a.s. uitge schreven. waarop zal worden overwogen of de staking moet worden uitgebreid tot de geheele Franscho steenkolenindustrie. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA De voorloopige vredespogingen te Genève De bezetting van het schiereiland Gorgora De Madariaga en Avenol, de secreta ris-generaal van den Volkenbond, heb ben gisteren te Genève een onderhoud van een half uur gehad met den Abes- sijnschen gezant Wolde Mariam. Doel van deze bespreking, waarbij o.a. ook aanwezig was de Fransche profes sor Jèze, was het polsen van Abessinië inzake een basis voor de vredesonder handelingen. De Italia&nsche ambassadeur Aloisi, die eveneens in de Volkenbondsstad vertoeft, zal vermoedelijk heden wor den geraadpleegd, waarna De Mada riaga morgen aan de commissie van dertien rapport van deze besprekingen zal uitbrengen. In politieke kringen te Rome verklaart men intusschen met nadruk, dat Aloisi dechts het mandaat van een lasthebber en niet van een onderhandelaar heeft, daar het hier alleen voorbereidende besprekingen betreft die geen bindend karakter hebben. Aloisi zal geen voorstellen doen, doch zich slechts ter beschikking stellen voor het aanhooren van eventueele suggesties en het overbrengen daarvan. Nota aan Volkenbondssecretariaat De regeering van Abessinië heeft het secretariaat van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin de nauien van de steden worden genoemd, welke door de Ita lianen met gas zijn gebombardeerd. Volgens deze nota is de stad Kworam door gas geheel vernield. Het meest bruikte gas is mosterdgas. Het schiereiland Gorgora Het schiereiland Gorgora, dat door de Italianen bezet is, ligt in het noorden van het Tanameer. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat de afdeelingen, die na oen marsch van 50 kilometer aankwamen, begroet werden door alle dorpsoudsten, die medewerkten aan het hijschen der Italiaan sche vlag. Ook de monniken, die op een klein eiland tegenover Gorgora wonen, begaven zich naar het vasteland om de Italiaansche troe pen welkom te heeten. Door de bezetting van het schiereiland, dat buitengewoon vruchtbaar is, beheer- schen de Italianen, naar zij verklaren, het geheele gebied van het meer en de verbin dingswegen tusschen den Soedan en Noord- Abessinië. Geen grenskwesties met den Soedan In welingelichte kringen te Rome ver klaart men, dat men in het geheel niet be zorgd is voor eventueele moeilijkheden in verband met de bezetting van de douane post bij Gallabat aan de grens van den Soedan. Er is geen enkele aanleiding, aldus zegl men, om aan te nemen, dat de Engelsche troepen op Abessijnsch gebied of Italiaan sche troepen op Engelsch-Egyptisch gebied zullen doordringen. De raid op Addis Abeba Aan de raid op Addis Abeba hebben o.m. deelgenomen, aan boord van driomotorige bombardementsvliegtuigen, de minister van pers en propaganda Galeazzo Ciano, de bei de zoons van Mussolini, Bruno en Vittorio, de afgevaardigde Farinacci, de oudsecreta ris der partij, afgevaardigde Bonomi, de directeur-generaal van het tourisme, Mario Badoglio, de zoon van maarschalk Badoglio Tijdens den terugkeer naar zijn basis moest het toestel van graaf Ciano, tenge volge van een motorpanne, een zeer moei lijke landing maken op het nieuwe vlieg veld van Kworam, welke echter zonder in cidenten verliep, dank zij de bekwaamheid en de koelbloedigheid van den minister, die zelf het toestel bestuurde. Het toestel van Farinacci, die achterge bleven was om zoo noodig Cianó hulp te verleenen, heeft op de vlakte van Kobbo een noodlanding moeten maken. Den vol genden dag heeft een toestel, bestuurd door Bruno Mussolini, het vliegtuig van Farinacci opgehaald. Beiden zijn vervolgens zonder moeilijk heden naar hun basis teruggekeerd. De besprekingen tusschen de staven De eerste vergadering van de Engelsch- Fransch-Belgische generale staven zal he den gehouden worden in het gebouw van de admiraliteit De plaatsvervangende vlootcommandant, vice-admiraal James, zal de gedelegeerden ontvangen en de zit ting openen. De besprekingen zullen later in de ver schillende ministeries worden voortgezet Aanslagen op Fransche prefecturen In de laatste 48 uur zijn drie aanslagen op fransche polltieprefecturen gepleegd, die echter alle mislukt zijn. In een der ver trekken van de prefectuur te Nantes heeft men een doos met een explosieve vloeistof gevonden. Er was een brandje uitgebroken dat echter vanzelf weer doofde. Te Quimper in Bretagne hebben onbeken den de vloer van een kamer in het politie bureau met petroleum begoten. Men ver moedt dat men hier met het werk van Bre- tonsche autonomisten te doen heeft. Te Saint-Brieux werd een flesch met een explosieve vloeistof in de kamer van een politieambtenaar geworpen zonder evenwel tot ontploffing te komen. Oud-minister Henry Chéron f De Fransche oud-minister Henry Ché ron is gisteren na het ondergaan van een blindedarm-ontsteking overleden. Chéron maakte o.a. deel uit, in 1906, van bet kahi- net-Clernenceau en verscheen op verschil lende conferenties inzake de regeling van den vrede, o.a, te Den Haag. Na den zesden Februari 1934 maakte hij als minister van justitie deel uit van het kabinet-Gaston Doumerque, doch korten tijd later was hij gedwongen af te treden, in verband met incidenten, welke het ge volg waren van de Stavisky-affaire. Ongeregeldheden te Madrid Te Madrid hebben zich op den gedenkdag m de uitroeping der Spaansche republiek enkele ongeregeldheden voorgedaan. Nabij de officieele tribune, waar de waar- nemende president van de Republiek, Mar tinez B a r r i o en de ministers hadden plaats genomen, weerklonken, kort na den aan vang van 't défilé eenige hevige ontploffingen die, zooals later bleek, door een aantal don derbussen waren veroorzaakt. Het publiek door een paniek bevangen, zocht een goed heenkomen in de omliggende straten. De lijfwacht van den President en een compagnie infanterie, die juist voorbijtrok, schaarden zich, in de meening dat er hier sprake was van een aanslag, rond de offi cieele tribune. Een officier, die zijn revolver had getrokken, werd door de menigte mede- gesleurd en mishandeld. Eenige oogenblikken later werden in een andere wijk tijdens het défilé van de civiele garde eenige revolverschoten gelost, ten ge volge waarvan twee personen ernstig ge wond werden. Nadere bijzonderheden Tijdens de paniek, welke ontstond door de schoten, welke werden gelost gedurende de parade van de troepen, werd een kind on der den voet geloopen en ernstig gewond. Het aantal cewonden wordt hierdoor tot drie gebracht. Vier personen zijn gearresteerd verdacht de schoten te hebben gelost. De voetzoekers, welke nabij de officieele tribune ontploften, werden aangestoken door een beschonkene, die eveneens werd gearresteerd Bij de parade van de troepen riepen nog eenige jonge meisjes ilit een raam Leve Spanje". Het publiek protesteerde hiertegen, aangezien men dezen kreet als foscIsMsch beschouwde. Een aantal personen trachtte het huis binnen te dringen. Do civiele garde moest optreden en de demonstranten ver spreiden. Later op den dag had een botsing plaat? tusschen fascisten en socialisten, waarbij enkele schoten werden gewisseld. Ook hier herstelde de politie de orde. Syrië wordt ontevreden Nieuwe betoogingen te Damascus In Syrische nationalistische kringen wor den dp berichten over den loop der onder handelingen te Parijs als ongunstig be schouwd, hetgeen te Damascus tot nieuwe demonstraties heeft geleid. Groepen betoo- gers, voornamelijk bestaande uit studenten en leerlingen der middelbare scholen, trok ken in hun.uniform door de stad. Roosevelts verkiezingsprogramma President Roosevelt heeft te Maryland zijn eerste verkiezingsrede gehouden, en daarin beloofd, dat zijn regeering de volgende pro grampunten opnieuw zal bestudeeren: 1. vermeerdering' van dè koopkracht 2. verhooging van den leerplichtigen leef- tijd. 3. pensionneering van oudere arbeiders 4. verkorting van de werkweek. 5. gelijkmatige verspreiding van de werk gelegenheid over het geheele jaar. 6. betaling van „toereikende" minimum- loonen. Een mislukte radio-rede Gisteravond zou de keizerin van Abes sinië een radio-oproep richten tot. de luiste raars in Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Het gesprokene was echter onverstaan baar door morse-teekens, die ononderbro ken op dezelfde golflengte werden uitgezon den, en zeer verward en langzaam waren. Ondanks het feit dat tijdens de woorden van de dochter der keizerin dezelfde morse- teekens werden gehoord, verstond men toch enkele zinnen daarvan, o.a.: „In naam der menschheid richt ik een oproep tot steun. lEen Koning van 13 jaar Hoe zijn dag verdeeld 1st De „Daily Tol." vermeldt het een en an der over de levenswijze van den jeugdigen koning Peter van Joegoslavië. Koning Peter, die in September a.s. 13 jaar wordt, heeft een druk leven voor zijn jaren. Zijn broertjes, prins Tomislaf en prins André, die 8 en 7 jaar oud zijn, leiden in vergelijking hiermede een voor kinderen tamelijk normaal leven. Ziet hier het program, dat koning Peter dagelijks moet afwerken: 6.30 uur: ontbijt met zijn broertjes, een uur rijden op zijn lievelingspony Susie; S12 uur: lessen; 121 uur: wandeling in het park van het Dedinje-paleis, daarna „twaalfuurtje"; 35 uur: lessen; 56 uur: gymnastiekles (3 X per week); 67 uur: voor autotochtjes ge reserveerd (des zomers), en voor andere persoonlijke liefhebberijen; 7.30 uur: mid dagmaal; 9 uur: bedtijd. Alleen op Zondagmiddag mag koning Peter eenige uren naar eigen goeddunken doorbrengen. Koning Peter ontvangt onderwijs In Engelsch, Fransch, Duitsch, Russisch, staatsinrichting, de geschiedenis van zijn familie en de beginselen der krijgsweten schappen. Dr. Eckener in ongenade Dr. Eckener heeft -verklaard volkomen in het duister te tasten over de redenen, welke minister Goebbels er toe aanleiding zouden geven te bepalen, dat Eckeners naam niet r in de Duitsche pers mag worden ge noemd. Deze boycott-maat regel wordt strikt in acht genomen. Dr. Eckener hoopt dezer dagen een be zoek aan Berlijn te brengen om daar gene raal Goering, den minister van luchtvaart, te spreken. Misschien kan deze opheldering geven, aldus dr. Eckener. Eckener zal in ieder ge val den eersten tocht naar Lakehurst in Mei a.s. met de Hindenburg maken. Nog 20 millioen werkloozen De administrateur der openbare werken te Washington (Ver. St.) beeft ter staving van zijn aanbeveling tot goedkeuring van een crediet van 1 milliard 600 millioen dol lar bekend gemaakt, dat op het oogenblik in Amerika nog 20 millioen personen ten laste van den Staat komen. Hij voegde hier aan toe, dat bijstand der Regeering noodig is, zoolang er werkloozen zijn en dat 't beter is een politiek van uitvoering van open bare werken te volgen dan een politiek van het verstrekken van ondersteuningen, die tot vagabondage leiden. Chineesche schatten in gevaar I Uit Gibraltar wordt gemeld, dat 't 16.700 ton groote Engelsche schip „Ranpura", aan boord waarvan het grootste deel der Chi neesche kunstschatten, die te Londen ten toongesteld zijn, naar China teruggevoerd worden, ter hoogte van Mallorca op een rots geloopen Is. De lading is onverzekerd. Ofschoon er geen direct gevaar is, zijn twee sleepbooten der Britsche admiraliteit ter assistentie ver trokken- Passagiers en bagage heeft men inmid dels echter ontscheept. In de Poolsche stad Lwow is de politie aangevallen door een groep werkloozen en met steenen bekogeld. De agenten maakten van de vuurwapenen gebruik, mot het ge volg, dat twee der aanvallers gewond wer den. Een hunner is later in een ziekenhuis overleden. De -politie heeft verschillende arrestaties verricht. HET AMERIKAANSCHE VERKEER Volgens de statistieken zijn in de Ver. Staten in het jaar 1935 tengevolge van ver keersongelukken 99.000 slachtoffers geval len. 36.400 personen werden het slachtoffer van auto-or.gelukken. Moeilijkheden bij den loon- toeslagregeling in het Westland 's-Gravenzande zet den toeslag stop Als gevolg van de nieuwe bepalingen door den Minister vastgesteld voor hst verleenen van loontoeslag in de land- en tuinbouwbedrijven, heeft het gemeente bestuur van 's-Gravenzande zich genood zaakt gezien met ingang van a.s. Za terdag het verleenen van dezen toeslag stop te zetten. Te 's-Gravenzande maakten 160 bedrijven van de regeling gebruik, waarvan plm. 250 arbeiders profijt konden trekken. Men was tot een regeling gekomen, waarbij werd be paald dat indien een patroon meer loon uit betaalde dan normaal door een commissie was vastgesteld voor zijn bedrijf, een toe slag van 50 pet. van het extra bedrag werd verleend. Er was flinke deelname, wat blijkt uit het feit, dat 's-Gravenzande, behoorende onder de inspectie Zwijndrecht, met 600 bedrijven, er 160 heeft. De nieuwe toeslagregeling De uitgave ten behoeve van de bijslag- regeling (er dreigen ook andere moeilijk heden) is den Minister evenwel niet mee gevallen, zoodat een nieuwe regeling werd ontworpen, welke o.m. bepaalt, dat de uit gaven voor den toeslag niet hooger mogen zijn, dan de bedragen die op de gemeente- begrooting zijn uitgetrokken voor werkloo- zensteun en werkverschaffing. Een verandering in de thans gestelde be palingen is ook. dat uitsluitend steuntrek kende werkloozen in dienst genomen mogen worden met bijslag, welke voorwaarde nu niet was gesteld, zoodat de patroons ook meer beperkt zijn in hun keuze van arboi ders. Doordat de kosten van den toeslag nu be langrijk hooge,r worden, omdat het io<m dat bij tewerkstelling natuurlijk ook hooger is dan de steun, en de deelname ook groot was, ziet 's-Gravenzande zich genoodzaakt thans op korten termij'n uit te tre len uit de loonbij slag-regeling. De gevolgen van de nieuwe regeling In 's-Gravenzande zijn patroons, die voor het verrichten van extra-werk me.er knechts met toeslag in dienst hadden genomen; ver schillenden van hen zullen nu dan weerin de steunregeling komen. Waar momenteel nogal veel seizoenwerk in het Westland is te doen, wordt verwacht dat verschillende arbeiders, die nu met loontoeslag werk ver richten, nog wel eenigen tijd in dienst ge houden zullen worden. Overigens pleegt het gemeentebestuur van 's-Gravenzande nog overleg met den Minis- ter over de wijze van verrekenen van termijn 1 Januari1 Maart, die dan nog onder de oude bepalingen zou moeten vallen Het gemeentebestuur van 's-Gravenzan-ie had, teneinde zoo goed mogelijk de loon bijslag-regeling te laten werken, eèn spe ciaal administratie-systeem ingevoerd, waar- mede nogal kosten, gepaard gingen. Staking in het bouwbedrijf te Zutfen Al het werk ligt stil Gistermorgen is er te Zutfen een staking uitgebroken in het bouwvak- bedrijf. Aan deze staking wordt door 00 arbeiders deelgenomen, waarvan er 60 georganiseerd zijn in den Alg. Bouw- arbeidersbond, den R.-Kath. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph en den Ned. Christ. Bouwarbeidersbond. De o- reaak van de staking is de omstan. digheid, dat de patroons geen rekening wil len houden met het landelijk collectief con tract voor de bouwbedrijven 1935/1936. Vrijwel alle bouwwerken liggen stil. Slechts twee ongeorganiseerde patroons zijn Ingegaan op een overeenkomst met de werknemers-organisaties, wnarhij zij zich hebben verbonden de .voorwaarden van het collectief contract na te komen. Hoewel er gepost wordt, is de staking tot nu toe zonder ongeregeldheden verloopen. De politie houdt echter een wakend oog op de stakers. De Chr. Bond van Schoenmakers- Patroons- winkeliers hoopt zijn Bondsdag niet op 24 Juni, doch op 1 Juli te houden. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST VOOR HET LOODGIETERS- BEDRIJF De bond van loodgieters en fitterspatreons i Nederland en de Ned. R.K. bond van lood gieters- en koperslagerspatroons hebben dezer met de drie metaalbewerkersbonden op- voor een Jaar een collectieve arbe'.ds- rikomst voor het loodgrleteirabedrljf af- ui. geldende voor nagenoeg Door bemiddeling van den Rijkebemiddelaar 3 tenslotte dlena voorstel. Inhoudende 3 cc. Bk voor een paar groote gemeenten en de groote meerderheid der andere pi NED. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI Het een en twintigste jaarverslag van de Ned. Vereen, van Chr Technici over 1935 bevat o.m, bijzomrerheden over de afdeeling, het ledental, de gevoerde acties en de pro paganda. De contributlen bedroegen in totaal f S21787. Aan werkloozen der vereeniging werd f 12997.78 uitgekeerd De verlies- en winstrekening van de werkloozenkas op 31 Dc. 1935 geeft het cijfer f 19.13351; de ba lans f 19.69590. De kas der vereeniging toont in ontvangst en uitgaaf t 962757^: de balans f 1701.11. Naar wij vernemen heeft do rijksbemidde- laar nir. S. de Vries de partijen, betrokken bij het loonconflict in het Vissoherijbedrijf te IJmuiden, opgeroepen voor een bespreking op Donderdag 16 April a.s. op het*departe ment van Sociale Zaken. In de oproeping heeft de rijksbemiddelaar aan de reeders te IJmuiden verzocht voor dien datum geen wijziging in de bestaande loon- en arbeids voorwaarden te brengen. Nieuwe afvloeiingsregeling De directie van de Ned. Spoorwegen heeft besloten te bepalen, dat, in afwachting van. de nieuwe pensioenregeling, personeel van 55-jarigen leeftijd en ouder verzoeken kan op wachtgeld te worden gesteld, mits het over compleet is. of door opschuiving in zijn be trekking vervangen kan worden zonder dat plaatsing van nieuw personeel noodig is. Deze bepaling is niet toepasselijk op perso neel, aan hetwelk krachtens do aan de di rectie verleende bevoegdheid op 55-jarigen leeftijd vervroegd ouderdomspensioen kan worden verleend. Binnenkort zullen naar gemeld wordt 3 chefs de bureau, 5 commiezen en 4 eerste stationsassistenten op wachtgeld worden ge steld. ANTON JURGENS VER. FABRIEKEN Winstsaldo f 13.073.092. (13.000.919.—) Onveranderde dividenden Aan het verslag over 1935 der Anton Jur- gens' Vereenigde Fabrieken ontleenen wij het volgende: Het jaar 1935 is, gelijk de vier crisisjaren die er aan vooraf zijn gegaan, voor onze za ken wederom een bewogen tijd geweest. Met volooening constateeren wij, dat wij in staat zijn geweest het winstresultaat van het vorige jaar te handhaven. Wij danken dit in hoofdzaak aan het feit, dat onze be langen over zoovele landen zijn verspreid, zoodat tegenslag in het eene tegen verbete ring in de gang van zaken in het andere land kan worden opgewogen. De stijging van de grondstoffenprijzen die, tegen het eind van 1934 was ingetrecen, heeft zich in 1935, zij 't met eenige fluc tuatie, gehandhaafd. De acute schaarschte aan dierlijke vetten in de V. St. gevoegd bij een niet te gunstigen katoenoogst, hebben er toe geleid, dat daar te lande aanzienlijke hoeveelheden oliën en vetten moesten wor den geimporteerd, hetgeen mede heeft voor komen, dat de grondstoffenmarkt terugviel op het abnormaal lage prijspeil, dat de eer ste drie jaren van de crisis heeft gekenmerkt. Maatregelen als de wettelijke beperking van de walvischvangst hebben deze tendenz verder versterkt Uiteraard beteekenen deze hoogere grondstoffenprijzen voor de marga- rinefabrieken geen factor ten goede; te min der omdat door de verstoring van een vrije, normale prijsvorming, als gevolg van di recte en indirecte overheidsmaatregelen, de margarineprijzen niet, of althans slechts zeer gedeeltelijk, aan de stijging van de prij zen der grondstoffen konden worden aan gepast. Wel echter was dit het geval met de producten onzer oliefabrieken, die ruim voorzien waren zoowel van voorraden als van orders, en die daarom ook in het afge- loopen jaar met een redelijk 6ucces hebben kunneii werken. De devaluatie in België en Danzig De monetaire problemen, die hun oor sprong vinden zoowel in de onzekerheid v oo valuta van onderscheiden landen, als de gebrekkige functionncering van het inter nationaal betalingsverkeer, hebben 'ook dit jaar wederom in belangrijke mate op onze aandacht'beslag gelegd. De doeltreffendheid van de voorzorgen, waarop wij te dien op zichte bij voort during bedacht moeten blij ven, werd wederom bevestigd, toen België en de Vrijstaat Danzig oevalueerden. Met voldoening en met erkentelijkheid aan de leiding van het concern Unilever, met wie wij 'n innig contact onderhouden, mogen we constateeren, dat deze devaluaties ons niet onvoorbereid hebben gevonden en dat wij uit dien hoofde geen verliezen hebben ge leden. Voorgesteld wordt uit de winst over het jaar 1935 een verder bedrag van f375.544 te reserveeren en zoodoende het reservefonds op f25.000.000.— te brengen. Het Winstsaldo bedraagt f 13.073.092 (v.j. 13.000.919). Het batig saldo der Inkomsten rekening is f 12.393.501 (12565.480). Dit be drag moet worden vermeerderd met het on verdeelde winstsaldo van 1934 f776.562 (733.723). Totaal f 13.170.064 (13.101.203). In Augustus 1935 wera een interim-divi dend uitgekeerd van 3 pCt. (onv.) op de: cum. pref. aandeelen en cum. pref. wnist- deelende aandeelen „B" on de cum. pref. winstdeelende aandeelen „C". Voorts werd in Februari 1936 een slot-di vidend uitgekeera van 3 pCt. (onv.) op ge noemde aandeelen. Ter verdeeling resteert een saldo van f7.577.092 (6965.039). Voorgesteld wordt dit bedrag to bestem men voor: Uitkeering van 8 pCt, (onv.) divi dend op de gewone aandeelen f5580.000 (onv.). Reservefonds f375.544 Reserve diverse Belangen f600.000 (500.000), Tantiè mes aan directeuren en beambten f511.293 (403.476), Saldo op nieuwe rekening f810.252 (776.562). Op gebouwen, machinerieën, etc. onzer dochterondernemingen is ook over het afge- loopen jaar wederom in zeer ruime mate af geschreven. Alle gebouwen en machinerieën zijn in uitstekende staat gehouden. v. d. Bergh's Fabrieken Winstsaldo ƒ5.304.481 (5.337.734) Aan het jaarverslag van Van den Berghs Fabrieken N.V., over 1935. ontkenen wij het volgende: De wettelijke maatregelen tot steun aan landbouw en veeteelt, waarbij onze industrie in belangrijke mate is betrokken, belemme- nog steeds iedere verdere ontplooiing onze activiteit. Het is nauwelijks twijfel- ach tig dat de zware belasting .van onze producten, die bij uitstek in de behoefte aan Ïet voor de minder draagkrachtige lagen er bevolking voorzien, de grenzen van het redelijke reeds lang heeft bereikt. Oorspi.m- kelijk opgezet als een complex van tijdelijke rpaatregolen, dreigt de landibouw-crisiswet- geving al naarmate het besef van het eveu- wicht van onze nationale agrarische écono- iple langer uitblijft, een permanent karakter tp krijgen. Terwijl onder de vigeerende omstan digheden van een vrije commercieels ontwikkeling van ons bedrijf geen sprake kan zijn, hebben wij verhoogde aandacht kunnen wijden aan de tech nische perfectiormeering van onze producten. Hoewel wij bij voortduring op onzen export bedacht zijn, zijn wij er niet in ge slaagd onzen buitenlandschcn handel op het peil van het vorige jaar te handhaven. Het behoeft nauwelijks te worden vernield, dat de eilijkheden, die den export van onze artikelen in den weg staan, voorname lijk haar oorzaak vinden in het funeste stelsel van prohobitieve invoerrechten en contingenteeringen. Om een intensievere bewerking van de Ned. ludische markt te bevorderen en een meer doelmatige distributie van de produc ten onzer industerie in don Archipel-te be werkstelligen, hebben wij in den loop van het vorige jaar, tezamen met een geliëerds maatschappij, tot de oprichting van een margarinefabriek en een olieraffinaderij te Batavia besloten. In de overige laDden, waar onze onder- hoorige mijen gevestigd zijn, waren da resultaten niet onbevredigend, in het bij zonder doordat onze oliefabrieken konden profiteeren van betere prijzen huuneï producten. De omstandigheden in aanmerking geno men, mogen wij met voldoening constatee ren, dat de winsten in vergelijking tot die van het vorig jaar slechts een geringe ver mindering vertoonen. Wij stellen voor het beschikbare wirist- saldo. bedragende ƒ5.304.481 (5.337.734), als volgt te verdeelen: 6 (onv.) dividend op de cum. pref. winstd. aand. „A" ƒ960.000; 6 (onv.) dividend op cum. pref. winstd. aand „B"; 15 (onv.) dividend op gew. aand. „A"; 71/, (onv.) dividend op gew. aand. „B"; reserve diverse belangen f 50.000 (100.000), ter beschikking van commissaris sen ƒ183.170 (v. j. ƒ189.954). Krachtens deze beschikking komt van dit bedrag f175 167 aan gewone aandeelhouders „B" ten goede. Onvcrdc-ld winstsaldo f 196.311 (172.770). Holl. Ver. tot Expl. van Margarinefabrieken Onveranderde dividenden Aan het jaarverslag van de N.V. Holland- sche vereeniging tot exploitatie van marga rinefabrieken over 1935 ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar bracht geen verbete ring io de economische toestanden der mees te landen, waarin wij onze belangen hebben, üok dit jaar hadden wij op bijna elk gebied dezelfde moeilijkheden te overwinnen als in het voorafgaande. Ten gevolge van de hiermede ge paard gaande beperking onzer produc tie kon de capaciteit van de olie- en margarinefabrieken in enkele landen, met name in Duitschland, slechts ten deele worden benut. De moeilijkheden in het betalingsverkeer tusschen Duitschland en andere landen noodzaakten wederom tot maatregelen, die niet zonder invloed op ouze resultaten kon den blijven. Dat het winstresultaat van onze vennoot schap. in weerwil van deze ongunstige fac toren, bevredigend mag worden genoemd, danken wij aan het feit. dat onze onder nemingen, zich richtende naar de gewij zigde bed rijf? voorwaarden, haar onkosten konden verlagen. Eenige onzer Duitsche onderlinorige mijen konden een gedeelte van haar be drijfskapitaal niet meer rendabel aanwen den en hebben daarom besloten haar aan deelenkapitalen te verminderen. Ter beschikking van aandeelhouders staat ?C!L„be(,raR aan vvinst Kroot ƒ3.207.920 (2.888.142), hetwelk de directie voorstelt als VOl*,V->V«n™eien: '1/o (als v i dividend op 12.000.000 der cum. pref. aand f 660 000 aa A 11' 6 °/o (als v* j-I dividend op U,000.000 cum pref. winstd. aand. f 72U.ODO '/JoaLaAI' R ,ftls v' J-)' dividend op f 12.000.000 gew. aand f <160.001) (als v. j.); reserve diverse belangen ƒ500.000 (250 000); uitkeering aan commissarissen, directie en beambten 147.350 -.(124.598), en verder on verdeeld saldo op nieuwe rekening ove- te brengen ƒ220.570 (173.543),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2