Jlirtuer gCHitsdjr Courant 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dr van schelven in ons land terug 'lifm.Jteflti -MOTOROILS- abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5755 woensdag 15 april 1936 15e Jaargang 9bbtrtentteprij}cn: Van I tot 5 regels!.l7'/> Elke regel meer0.22'I» Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels230 Elke regel meerQl45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 EEN HINDERLIJK ARTD IN DE L.O.W. De hoofdbesturen van de (Groote) Ver- eeniging en van de Unie van Christelijke onderwijzers hebben overeenstemming ge zocht en verkregen met de Schoolraad ten opzichte van de regeling, welke zal gelden bij het op-wachtgeld-stellen van boventallig personeel. Leiding gevende gedachte bij deze rege ling, waarvan men reeds kennis heeft kun nen nemen, is, dat het laatst voor ontslag in aanmerking komen gehuwden en kost winners en dat voorts zij, die weinig dienst jaren hebben eerder voor ontslag in aan merking komen dan anderen. Wij gelooven, dat deze gedachte, welke ook in 't algemeen bij het rijk en de ge meenten gevolgd wordt, vrijwel algemeene instemming zal vinden, al zal ze hier en daar in de praktijk wel eens pijn doen. Echter, wie regelmatig en nauwkeurig nota neemt van diverse raadsbesluiten, die zal ervaren, dat deze regeling, althans bij het openbaar onderwijs, doorkruist wordt door artikel 29 der Lager Onderwijswet, waarin gezegd wordt, dat het onderwijs in de twee of drie laagste klassen, indien eenigszins mogelijk, wordt opgedragen aan een onder wijzeres met akte Nuttige Handwerken En wal erger is, dit voorschrift heefl blijkbaar dwingende kracht Nog de vorige week kon men in de pers lezen, dat twee gemeenteraden met groote tegepzin een gehuwd en bekwaam onder wijzer ontslag gaven, terwijl de onderwijze res, die bovendien veel minder dienstjaren had, en geen kostwinsier was, gehandhaafd moest worden. Namens het college van Burgemeester en Wethouders werd verklaard, dat het een voudig niet anders kon: in Koninklijke be sluiten wordt als axioma aangenomen, da', in zoo'n geval de onderwijzeres in dienst blijft. Deze regeling is onbevredigend. Toen ar tikel ,29 in de L.O.W. opgenomen werd, voorzag men niet, wat tegenwoordig aan de orde van de dag is. Toen dacht men alleen aan do benoeming van een leerkrachi v.óor clc laagste klassen, niet aan het ont slag wegens verhooging der leerlingen- schaal. Vooral de toevoeging dat het ook geldt vóór de laagste drie klassen, maakt de zaak zooveel ernstiger, omdat liet aantal tweemansscholen gaandeweg toeneemt En het wringt te meer, omdat het oordeel der deskundigen lang niet eenparig luidt ten aanzien van de bizondere geschiktheid van onderwijzeressen voor de laagste klassen en zeker niet, als men daar de derde jaar klasse ook bij trekt Hoe het zij: het bevreemdt ons, dat dit vraagstuk voor zoover wij ons kunnen her inneren, tot heden aan de aandacht van onderwijzersorganisaties en Kamerleden is ontsnapt ONGELIJKMATIG OORDEEL Gelijktijdig vestigden wij en andere bla den de aandacht op het milde oordeel dat de roode pers ten beste gaf over het fantas tisch plan van prof. Goudriaan inzake lanos- verdediging. En wij maakten meteen een vergelijking tusschen dit zachtaardige be scheid aan den vroegeren partijgenoot en de hoonende wijze, waarop wij steeds bejegend werden, wanneer we landsverdediging plichtmatig achtten. Van verandering van gezindheid tegenover prof. Goudriaan is bij ons geen sprake, re pliceert nu de roode pers: „Toen Goudriaan begin 1933 na de Indi sche muiterij onze partij verliet, hebben wij hem evenzoo geschetst als „een knap socia list", wiens optreden te verklaren was uit een gebrek aan voeling met de partij, zoo als zijn huidig optreden uit tekort aan wer kelijkheidszin te verklaren valt". En daaraan wordt dan nog toegevoegd: „Wij hebben bet al eens meer gezegd» niet iri elk artikeltje van een burgerblad behoeft noodzakelijk een nootje tegen ons voor te komen". Dat laatste zijn wij volmaakt met de re dactie eens. En wij zijn in dat opzicht vaak heel sober. Maar er was o.i. alle reden om in dit verband een enkele opmerking te ma ken. Het ging trouwens niet over de vraag of de roode pers wel eens ongunstiger over prof. Goudriaan oordeelde dan thans, moge lijk wel in verband met de gewijzigde hou ding inzake ontwapening. Waarop we en niet voor het eerst wezen, was dit, dat prof. Goudriaan zoo mild en objectief beoordeeld werd ondanks het feit, dat hij een fantastisch plan -voor droeg en dat wij, voor sobere uitgaven ten bate van de defensie pleitend, immer weer gescholden werden voor militaristen. Niet tegen het feit. dat de roode pers onze opvat tingen- bestreed, kwamen we op, maar we! tegen de vaak ergerlijke wijze, waarop voorsla- 'ers van nationale verdediging ge hoond en beschimpt werden. In dat opzicht verzoohten we revisie. Schrikkelijke bijzonderheden over den overval op de ambulance EEN ONNOEMELIJK LIJDEN Voortgejaagd van dorp tot dorp Naar men weet was dr. Van Schelven met de „Chr. Huygens" uit Port-Said vertrokken om, na de emoties in Abessynië, in eigen land herstel te zoeken van zijn ver wondingen. Zijn toestand was van dien aard. dat een rustkuur noodzake lijk was en daarom was het aan vankelijke plan om aan boord te blijven tot Amsterdam. De bootreis heeft hem echter zoo goed gedaan, dat dr. Van Schelven zich krach tig genoeg gevoelde om in Genua van boord te gaan en met den boottrein van de Mij. Nederland naar Arnhem te vertrekken, waar hij hedenochtend is aangekomen. Een redacteur van het A. N. P. Is Dr. van Schelven tot Dusseldorf tegemoet gereisd en heeft in dén trein een onderhoud met hem gehad en van hem. na de min of meer frag mentarische berichtgeving over zijn lotge vallen. een-aaneengeschakeld relaas gehoord van hetgeen hem is overkomen. Dr. van Schelven zelf voelde er eerst niet vee) voor. Zijn toestand was bevredigend, zeide hij. Wel voelde hij zich, nog wat slap, doch dit zou, naar hij hoopte, spoedig beter worden. Voor het overige was, er, naar hij opmerkte, weinig nieuws. Toen kwam mevrouw Vau Schelven, die 1 gezelschap van haar 16-jarigen zoon, haar man tot Port Said was tegemoet gereisd, den journalist te hulp en samen wisten zij Dr. van Schelven aan het praten.te krijgen en hém verschillende bijzonderheden te la ten vertellen. Bij elkaar blijven! „Wij konden niet wérken aldus Dr. van Schelven als wij bij elkaar bleven. Do ambulance moest zich splitsen. Dat was on ze overtuiging en hoewel wij de gevaren daaraan verbonden, niet onderschatten, heb ben wij zulks gedaan. Het hoofdbestuur van het Boode Kruis was er nooit voor ge weest. Steeds had men in Den Haag gezegd: bij elkaar blijven en, achteraf gezien, is ge bleken, dat het splitsen in eenheden inder daad buitengewoon groote risico's met zich bracht. Wij meenden echter, dat het belang van onzen arbeid het vorderde. De eenheid, waar ik toe behoorde, ontmoette een aantal rebel len. Nu moet men zich van rebelleu in Abessinië geen verkeerde voorstelling ma ken. Dit zijn eenvoudig wilden, die in bénden •an de bergen komen, geheel naakt zijn en ooven en plunderen waar zij maar kunnen. Wanneer een Abessijnscb escorte dpreeiiikc rebellen ontmoet, wordt er zonder meer op hen geschoten. Ons escorte viel dan ook dadelijk de rebellen aan en bij deze vecht partij vielen verschillende docden. Wij trachtten den strijd te doen eindigen en toen onze hegeleiders twee gevangen rebel len wilden dooden, hebben wij dit belet. Dit gings zelfs niet zonder dat wij de menscben op de meest krachtige manier dwongen met de moordpartij op te houden. Waarschijnlijk heeft dit optreden mij het leven gered. Want de rebellen na men wraak. Wij zagen ze om ons heen sluipen en inderdaad werd onze eenheid korten tijd later overvallen. Wij verde digden ons zoo goed wij konden. Echter was de overmacht te groot. Onze gids zag ik tiaast mij neervallen en daarna werd mij alles zwart voor le oogen en zakte ik ineen. Ik was door twee kogels in de borstkas getroffen. Hoe lang ik daar bewusteloos gelegen heb, reet ik niet. Toen ik echter bijkwam, stond een Abessijnsch roover voor mij met de punt van zijn speer op mijn buik. Ik dacht toen. dat het met mij afgeloopen was en iedere seconde verwachtte ik, dat de wilde toe zou steken. Hij deed dit evenwel niet en ik be merkte, dat hij bijzondere aandacht had vuur mijn horlogeketting. Ik maakte die los en gaf hem deze. Daarna maakte ik een bewe ging alsof ik schieten wou hoewel ik mijn revolver kwijt was en daarop retireerde de roover langzaam. De haat der rebellen ging in de eerste plaats tegen de Abessiniërs zelf. Voor hen kenden zij geen genade. De blanken var'-n nog zoo kwaad niet, zoo dachten zij blijk baar. Een verschrikkelijk lijden Nooit zal ik vergeten hoe ik twee dagen daar gelegen heb in de woestijn, bij tijden het bewustzijn verliezenoe. gekweld door pijn en dorst, met een aantal lijken om mij heen en de sluipende hyena's in de onmid dellijke nabijheid. Ik had geen kracht om op te staan. Adem kon ik nauwelijks halen. Met een riem trachtte ik mijn wonden af te binden en uitgeput door het hevig bloedverleis bleef ik uur na uur lig gen. De dorst, welke ik leed was het ergste. Ik voelde in mijn zakken en vond een medicijn, dat ik gretig slikte. Langzamerhand drong'het'tot mij door, dat ik uit deze hel moest wegkomen, om dat het anders onherroepelijk met mij ge daan zou zijn. Ik sleepte mij voort en na een niet te vertellen lijden, bereikle ik een corp. Hier beduidde ik. dat ik water moest hebben. Het duurde echter uren voor ik het kreeg. Het geheele dorp liep eerst uit om mij tc zien en toen begonnen alle inwoners Dr van Schelven te delibereeren wat zij met mij zouden doen en of ze mij water zouden geven. Eindelijk kreeg ik het lang begeerde drinken. Toen werd ik het dorp uitgejaagd en kroop meer dan ik liep naar het volgende dorp. Het was een waanzinnige toestand. Alle dorpen werden bewoond door rooverbenden, die elkaar bevochten en die bang voor e1- kander waren. Hoe ik eindelijk in Kworam gekomen ben, weet ik nog niet". De gast van den Negus Mevrouw van Schelven viel haarman in de rede en wees op zijn handen, wel ke vol kerven en sneden waren. „Zóó is hij over de rotsen gekropen", voegde zij hieraan toe. „Eigenlijk hebben de brieven van mijn vrouw mij het leven gered", zoo ging dr. van Schelven verder, want ik had een pak brieven in inijn binnenzak en daardoor werd de kogel iets gestuit. Had deze een milimeter verder gegaan, dan zou ik u naar alle waarschijnlijk heid nu niets meer kunnen vertellen. In Kworam kwam ik in een hemel verge leken met wat ik had moeten doorstaan. Ik was er de gast van den Negus en werd twee dagen in den keizerlijken schuilkelder verpleegd. Ik zou toen per vliegtuig naar Dessie gaan, maar deze toezegging van den Negus is hem duur te staan gekomen, want beide vliegtuigen, welke hij voor mij be stemd had. werden vernield. Op het velu stond de machine voor mijn vertrek al ge reed. toen Italiaansche bommenwerpers er bommen op wierpen. Toen zou ik des na- middags met een tweede vleigtuig vertrek ken. Ik stond al gereed om in de cabine te stappen toen wederom de Italianen na derden en bommen lieten vallen. Ik maakte dat ik uit de buurt kwam en de Italianen misten aanvankelijk met hun bommenwer- pcn. Daarna vlogen zij zeer laag over het terrein en vernielden met mitrailleurs de machine. De Negus besloot toen, dat ik per auto naar Dessie zou gaan. Daartoe stelde hij zijn eigen muilezel te mijner beschikking. Drie uur moest ik op dit dier rijden om hij het begin van den autoweg naar Dessie te komen. Met de keizerlijke auto ging het toen verder. Echter waren wij nog niet aan het, eind van onze ellende, want bij het oversteken van een rivier geraakte de benzinetank lek vulde dezè zich met water. Wij moesten toen wachten tot er een vrachtauto met gewonden kwam en daarbij konden wij nog ten plaatsje krijgen. Zoo kwamen wij in Dessie, dat mij na alle doorgestane ontberingen en verschrik kingen werkelijk een paraoijs leek. Men moet zich ook van die tocht naar Dessie vooral geen te mooie voorstelling maken. Herhaaldelijk werd onze karavaan door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd en het mag werkelijk een wonder heeten, dat wij zonder groote ongelukken in ons basis kamp aankwamen. U kunt zich voorstellen hoe vreemd ik mij oelde toen ik weer in een bed lag. Maar nog merkwaardiger-vond ik. dat wij niet geregeld gebombaroeerd werden. Aan bet' front was ik daar zoo aan gewend geraakt, dat de stilte in Dessie mij trof". Abessinië en het Abessijnsche volk Vervolgens vroeg de journalist dr. Van Schelven wat zijn indruk was van het Abes sijnsche volk, va nhun beschaving en cul tuur. „Het is een vrijgevochten tuchtlooze be volking. Italiaansch protectoraat zal zonder twijfel zegenrijk zijn voor dit volk. Maar aan den anderen kant gun ik niemand, dat hij zijn vrijheid verliest Het land is eigenlijk te groot. De Abessi niërs bewonen nauwelijks drie provincies. De overige hangen er maar zoo wat aan. Zij zijn nu eens voor den Negus, dan weer tegen den Negus. Er is geen saamhoorigheidsge- voel en men kan dan ook van een Abessijn sche natie niet spreken. Wat wij meegemaakt hebben, bewijst wel duidelijk hoe primitief en ongeciviliseerd de toestanden daar zijn en hoe er inderdaad nog de eerste grondslagen voor een georden de samenleving gelegd moeten worden. Dr. Van Schelven was vol lof over de hulp, welke hij van tal van autoriteiten heeft ondervonden. Dr. Lampe van de Ne- derlandsche ambulance heeft als een vader voor hem gezorgd in de eerste dagen van zijn verwonding.cn. Ook oe heer Boddard, de Fransche gezant in Addis Abeba, heeft ge daan wat hij kon. Ten slotte was de Mij, „Nederland" zoo vriendelijk om ons van Port Said naar Den Haag gratis terug te brgen. Dit medeleven en deze hartelijke gast vrijheid heeft ots zeer getroffen. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland DEVENTER Ik heb, zoo besloot Dr. van Schelven, van den negus voor mijn vertrek nog een onderscheiding gekregen. Ik ben namelijk benoemd tot officier in de orde van de Heilige Drieëenheid. Ten slotte wist dr. van Schelven ook nog mee te deelen, dat jhr. dr. van der Does zich eveneens op de terugreis bevindt. Het perspectief voor de ambulances De Ned. «ambulance is eigenlijk de eenige, welke nog niet gebombardeerd is, zoo ver leide dr. van Schelven nog onder zijn dore reisavonturen door. Daarom is de stemming in Dessie in liet Nederlandsche kamp zoo goed. Zij, die op de vooruitge schoven posten zijn, worden door de voort durende bombardementen wel down. Wij hebben wel iets bereikt, doch na&r verhouding van het geld, de moei te en inspanning, is dit toch eigenlijk bitter weinig. Wel hebben wij zeer veel informatief werk gedaan eu dat kan later van grootè waarde zijn voor het Roode Kruis. In elk geval hebben wij geleerd, dat men niet moet beginnen met den bovenbouw van een ambulance maar dat. vooral in ongeciviliseerde streken, de onderbouw het bélangrijk- ste is. Al pratende was Zevenaar bereikt en daar deed zich nog een aardig voorval voor bij de douane. Deze verzocht mevrouw- van Schelven een koffer open te maken, doch .toen de beambte den naam „Dr. van Schel ven" en het roode kruis-embleem zag. bood hij zijn verontschuldigingen aan en zei: „Ik zie al wie u bent en u behoeft niets open te maken". Om zeven uur stoomde de trein het sta tion Arnhem binnen. Hier waren de kinde ren van dr. van Schelven op het perron aanwezig om hun vader en moeder broer te verwelkomen. Namens het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis was de heer B. W. de Kanter ter begroeting aan wezig. Een hartelijk welkom tusschen ouders en kinderen volgde en daarop ging de familie van Schelven naar haar woning in Velp. „Ik ben een avontuur rijker", zoo zei- de dr. van Schelven bij het afscheid, „maar bij alles wat .ik mee heb ge maakt in Oost en in West, zal ik mijn lotgevallen in Abessinië nooitverge ten." De Glasfabriek te Leerdam Een telegram aan de Koningin Door de afdeeling Patrimonium 'te Leer dam is het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin: Het bestuur van de werkliedenvereeniging Patrimonium afd. Leerdam wendt zich met erschuldigde eerbied tót U om Uw Hoogst Derzelver medewerking in te roepen om de dreigende ramp, die door een eventueel slui ten der Witglasfabriek Leerdam zou komen, •an ons af te wenden. Het is een noodkreet an Uw onderdanen, tevens de poorters van Uw graafschap Leerdam. Een smeekbede: helpt ons. Bidstond In verband met de dreigende sluiting vai de glasfabriek te Leerdam zal op Donder dagavond a.s., in de Ned. Herv. Kerk een bidstond worden gehouden, waar zal voor gaan Ds. Enkelaar. Op Zondag a.s. zal in io Geref. Kerk eveneens de groote nood waar in de gemeente verkeert, den Heere in het gebed worden opgedragen. DESSIE IN ITALIAANSCHE HANDEN Een bericht uit Rome meldt dat de Italiaansche troepen thans Dessié zouden hebben bezet. Nadere bijzon derheden daaromtrent zijn nog niet gepubliceerd. De Koningin op de Primavera Hedenmorgen bracht Hare Majesteit de Koningin een bezoek aan de Primavera. De toeloop van het publiek, om daarvan getuige te zijn, was overweldigend. Reeds te kwart over 10 moest de toegang tot de hall stopgezet worden, daar deze al zeer vol was. Te kwart over 11 kwam H. M. met gevolg per auto aan bij het met vlaggen getooide terrein, dat op dezen schitterenden dag een recht feesteüjken indruk maakte. De Koningin werd door de duizenden wachtenden met gejuich begroet. Bij de ingang werd Zij ontvangen door den Burgemeeester. met den Hoofdcommis saris van politie Mr. L. Einthoven, alsmede door het bestuur van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en dat der Pri mavera. Hare Majesteit vertoefde geruiman tijd in de hall en toonde groote belangstelling en bewondering voor de bloemen en plan ten, waarvan in het bijzonder de polyantha- rozen van de firma De Ruiter, te Hazers- woude. Haar aandacht trokken. Ongeveer 12 uur was het Koninklijk be zoek ten einde en nam H M voldaan van het tentoonstellingsbestuur en de andere autoriteiten afscheid, om de terugtocht naai de Residentie te aanvaarden. Treinontsopring te Woerden Geen persoonlijke ongelukken Hedenmorgen te kwart voor negen zijn door tot nu toe onbekende oorzaak van trein nr. 102 van UtrechtRotterdam—Den Haag even voorbij het station Woerden acht wagens ontspoord. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor- De materieele schade is vrij aanzienlijk. Het verkeer met Rotterdam en Den Haag wordt over een lijn onderhouden. De pas sagiers van de verongelukte trein werden met volgende treinen naar de plaats van bestemming gebracht. Nieuwe verkeerssignalen te Amsterdam Geperfeclionneerde automatische verkeersregeling Nu de verkeerslichten op het Leidsche- plein en op het Spui en in de Leidsche- straat te Amsterdam geruimen tijd be vredigend gewerkt hebben, zullen op Don derdag 16 April a.s. des morgens te half tien op zes nieuwe kruispunten in de hoofd stad de automatische verkeersseinen in werking worden gesteld. Het zijn de kruis punten langs de Stadhouderskade bij dc Hobbemastraat, bij het Rijksmuseum, de Ferdinand Bolstraat en de van Woustraat, en langs de Weteringschans bij het kruis punt Vijzelgracht en Spiegelgracht, tegen over het Rijksmuseum. Het ontwespen van deze regeling was geen gemakkelijke taak. De inspecteurs van de gemeente-telefoon hebben in samen werking met de inspecteurs van politie echter op 1 ingenieuze1 wijze de moeilijke problemen weten op te lossen. Dinsdagavond kort na rrtiddemacht heb ben de verkeersseinen op de nieuwe pun ten voor de eerste maal proef gebrand. Ongetwijfeld zal men veel voordeel van deze nieuwe regeling ondervinden. Door Dieseltrein gegrepen Doodclijk ongeval Hedenmorgen reed de 67-jarige S. II. Kerklaan, wonende le Tuinsingel te Schiedam, per fiets van Kethel naar Schiedam, toen hij door de Dieseltrein, die om 10.04 van Schiedam vertrekt, op den onbewaakien overweg aldaar werd gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar Schiedam ver- oerd tot onderzoek. Aangezien het uitzicht daar ter plaatse vrij goed is, is het een raadsel hoe dit onge luk is kunnen gebeuren. voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Dr. van Schelven is vanmorgen uit Abessinië in ons land teruggekeerd. dertien komt morgen opnieuw bijeen. Te Madrid hebben bij de herdenking der. republiek ongeregeldheden plaats gehad De 2iste jaarvergadering van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Vergadering van de Vereeniging voor Chr Paedagogiek. De algemeene vergadering van de Chrisle- lijk-Historische Unie. Jaarvergadering van de Vereen, van Pre dikanten van de Geref. Kerken. Te Utrecht is heden de algemeene verga dering gehouden van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katvvljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwl|ksche bus. vertrek staatsspoor Den Haag stop! bij den ingang H.M. de Koningin bracht hedenmorgen een bezoek aan dc „Primavera" te Botterdam De vorstelijke bezoekster werd rondgeleid door den heer F. J. Abbing, architect van den buitendienst. J. Bulthuis t In den ouderdom van ruim 61 jaar is fe U1 r u m overleden de heer J. Bulthuis, die gedurende een aantal jaren de anti-re v„ partij in den Gemeenteraad vertegenwoor digd heeft, en ook eenige malen wethou der is geweest. Morgen heeft de teraardebestelling plaats. Voerman van de bok geslingerd Gisteravond wilde de automobilist S. uit Sneek op den Leeuwarderweg te S n e e k melkwagen passeeren, toen van de an dere zijde een auto naderde. De manoeuvre mislukte en S. reed eerst tegen een boom en vervolgens tegen den melkwagen. De be stuurder van dit voertuig, S. de Boer uit Loenga, werd van den bok geslingerd en met een gecompliceerde beenbreuk en ernstige hoofdwonden naar het. St. Antoniuszieken- huis te Sneek vervoerd. Zijn toestand is ern stig. Het paard moest worden afgemaakt.' De automobilist kreeg geen letsel. De ern stig beschadigde auto is voor onderzoek in beslag génomen. Villa te Soesterberg uitgebrand Gistermiddag te vier uur is brand uitge broken in een alleenstaande villa aan de Amersfoortschestraat 78b te Soesterberg, be woond door den eersten luitenant-vlieger J. Linthout. In een der benedenkamers was mevrouw Linthout bezig met papier een open haard vuur aan te maken, toen door den 'trek van den schoorsteen eenige brandende stukken papier naar buiten kwamen en op 't rieten dak vielen. Ai spoedig vatte dit vlam. De vrijwillige brandweer uit Soesterberg was weldra ter plaatse, maar kon niet verhin deren. dat 'het geheele huis uitbrandde. De inboedel, waaronder een uitgebreide hiblio- teek kon. op slechts eenige meubelstukken na, geheel in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. DE GEVAREN VAN HET PAASCHVUUR Het vierjarig dochtertje van den heer W. Wegers te Lobith, dat Maandagavond bij 't aansteken van een Paaschvuur ernstige brand wonden had opgeloopen, ie hedenmorgen on der hevige pijnen bezweken. Reeds eenigen tjjd geleden konden wij mel den dat in Kralingen de eerste koekoek ge hoord was. Than»? deelt men ons mede dat ook in Nieuwendyk de roep van de koekoek gehoord is. Deze koekoek geniet dus in ieder geval nog de eer de eerste plattelands-koekoea te zjjn, die dit jaar gehoord is. Wederverkoopers en Vertegen woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel Plantenziekten-Bestrijdings middelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1