DE ITALIANEN STAAN AAN HET TANAMEER In verband met bet enorme succes nogmaals DINSDAG 14 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland FRANKRIJK- DUITSCHLAND Van Friedrichshafen vertrekt een Duit- aclie zeppelin om zijn groote reis naar Zuid-Ame-rika tc aanvaarden, een geniaal geconstrueerd en zeer modem lurhtschi; waarvoor vrijwel heel de hedendaagsche wereld een zekere respectvolle bewondering! hecfL Het mag echter zijn koers niet vasi stellen zooals dit naar den eisch der prac- tijd zou moeten geschieden, doch wordt ge dwongen tot het aanvaarden van een om weg van niet minder dan 800 K.M. Waar om? Om politieke redenen, daar de Fran- sche regeering geen toestemming wil ver-! leenen voor de overvaart over haar rijks gebied. Wellicht duidelijker dan welk ander feit ook illustreert dit eene kleine moment uit de tijdsgeschiedenis hoe onnatuurlijk ook thans nog, zoovele jaren na den wereld oorlog, de verhoudingen zijn tusschen de twee voornaamste staten van het West- Europeesche vasteland. Waar samenwer king van beider zoo verschillend geaarde culturen, exponenten als zij zijn van het Latijnsche en het Germaansche genie, tot zegen voor heel de beschaafde wereld zou kunnen strekken, houdt men aan weers zijden van de grens een veete in stand, die als een onheilswolk boven 'heel dit gebied blijft hangen. Nog een ander ding is er, waaruit de re latie Frankrijk-Duitschland kan worden ge karakteriseerd. Terwijl Frankrijk zijn oost grens versterkt heeft op een manier die aan de -oude wonderveilellingen van een Jules Verne moet herinneren. de Magi- not-Iinie, die zich hier langs uitstrekt, moet .volgens Britsche ggevens zich hier en daar op niet minder dan 300 voet onder het aardniveau bevinden, weigert men Parijs met een hardnekkigheid, die slechts door vrees is ingegeven, elke Duitsche ver sterking van het Rijnland in te willigen. Toch is het, volgens deskundigen, ten cenenmale ondoenlijk om do fortificaties der Fransche oostgrens te forceercn, en zou Parijs met gerustheid bij het opwerpen van Duitsche fortificatiën in het Rijnland kunnen toezien. Deze kunnen geen ander doel dienen, dan het Duitsche territoir voor een Franschen inval te beveiligen. Heeft Parijs dan zulk een inval in de naaste toekomst in den zin, wil het de be faamde spreuk uit den wereldoorlog, Nach Paris, vervangen door een A Berlin? Hier op luidt het antwoord: Ja en neen. Met gerustheid kan worden aangenomen, 'dat de Fransche „poilus" niet achter de Ma- ginot-linie vandaan zullen komen, om zich in de Duitsche landouwen te wagen. Zulk een aanvalsoorlog zou waanzinnig zijn, en bovendien uitzichtloos. Men verovert in twintigste eeuw niet zoo licht meer Euro- peesch territoir, en wat men zoo al zou kunnen onder controle verkrijgen zou zeer zeker niet kunnen behouden. Met deze bijna topzware grensversterking, waartegen over aan Duitsche zijde zich niets bevindt dan een aantal slechts matig bezette garni zoensteden, houdt Parijs echter een belang rijke troef in handen, men zou met een veel gebruikte uitdrukking kunnen zeggen: een pistool op de borst van Ilitlcr. Het Fransche gouvernement is namelijk Vel overtuigd van zijn onmiddellijke veiligheid ten opzichte van de Duitsche divisies, doch het heeft, om de militaire positie der derde republiek tegenover het derde „Rijk" extra te beveiligen, een reeks van bondgenootschappen aangegaan eldei-s in Europa, o.a. met de landen van de Kleine Entente en de leden van den Balkanbond. De laatst toegetredene, men weet dit. is Sovjet-Rusland. In wezen heeft de Fransche diplomatii 'daarmee niet anders gedaan dan een soort ■van omsingelings-strategie najagen. Zij 1 ïeeft het Rijk omtrokken door een gordr-1, die het nauw omgeeft en het in velerlei opzicht moet benauwen. Mocht te eenigcr tijd Duitschland deze omknelling moede worden, en in centraal Europa te eener of te anderer zijde door middel van wapenge weld zich adem en ruimte willen verschaf fen, dan ligt Frankrijk aan do Duitsche westgrens gereed, het Rijngebied binnen te vallen, om zijn. bondgenooten lucht te ver schaffen. Heel de Fransche geesteshouding is der halve in feite niet anders dan een voort durende waakzaamheid. Men. leeft in een psychose van aangevallen-worden en op zelfverdediging bereid zijn. Dat men op deze manier er op uit is, juist nieuwe on heilen op te roepen, wordt blijkbaar niet, of althans niet in voldoende mate beseft. In Londen overziet men vit alles met een merkwaardige nuchterheid en blijkens Eden's optreden tijdens de thans plaats hebbende „vredesbesprekingen" stuurt deze er onverdroten op aan, om ondanks de juridische scherpzinnigheid, waarmede Flandin de Fransche positie verdedigt, tot een Fransch-Duitsch vergelijk te geraken, dat tot de zoo lang verbeide ontspanning zal kunnen leiden. De Fransche tegenvoorstellen, geredigeerd als een reactie op Hitiers befaamde pun ten, hebben in Genève een zeer sober ont haal gevonden. Men ziet daar héén door den schoonen schijn en hoopt eindelijk, dóór deze wolk van formules en verklarin gen, op den bodem der realiteit te belan den. Met deze moeizame pogingen tot peiling van den werkelijken toestand zal nog heel wat tijd moeten heengaan. Nazi's worden roerig in Oostenrijk De laatste dagen zijn in Oostenrijk stren ge maatregelen getroffen tegen de nationaal- socialisten, daar de Bondsregeering er van op de hoogte was gesteld, dat een nieuwe aanslag van deze zijde dreigde. Gedurende de afgeloopen week heeft men in nazi kringen een buitengewone activiteit be merkt. Groote groepen nationaal-socialisti sche leiders zijn gearresteerd. De gendarmerie heeft opdracht gekregen zich voor alle eventualiteiten gereed te hou den. Langs de noordelijke grenzen zijn de wachtposten versterkt, Een samenzwering in Italië? Het A. N. P. meldt uit Rome, dat een aantal ingezetenen van het district Piemont, in Noord-Italië, door een speciaal gerechts hof is veroordeeld tot gevangenisstraf we gens een samenzwering tegen de fascisti sche partij. Opstandige Iersche redevoering Uit Dublin wordt gemeld, dat Maurice Tommey, chef van den generalen staf van bet Iersche repuhlikeinsche leger behoo- rende tot de extremistische republikeinsche partij in een rede te Boyle verklaard heeft: het is de plicht van Ierland het hu dige door Engeland opgelegde regiem om ver te werpen, de beide declen van Ierland te vereenigen cn een onafhankelijke repu bliek te vormen. Hij voegde eraan toe: een nieuwe oorlog staat voor de deur. Hierin zal Ierland niet aan de zijde van Engeland, maar tegen dit land moeten strijden. Het Russisch- Buiten-Mongoolsch verdrag Nieuwe Chlneesche nota De Chineesche regeering heeft een tweede protestnota gezonden aan de regeering van Sovjet-Rusland, inzake het verdrag met Bui ten-Mongolië, aangezien het antwoord van Moskou op de eerste Chineesche nota met voldoende werd geacht China verlangt opnieuw, dat het verdrag wordt herroepen, aangezien het een schen ding van de Chineesche souvereiniteit he teekent Het Japansche leger stelt eischen Het Japansche blad „Asahi" meldt, dat generaal Terauchi, de minister van oorlog, in de onlangs gehouden vergadering van divisie-commandanten heeft verklaard, een ernstig besluit te zullen nemen, indien Japansche regeering de door het leger gestelde eischen niet ten uitvoer brengt Deze eischen zijn: L het nationaal be stuur vernieuwen; 2, de nationaie verdedi ging versterken. Terauchi kondigde aan, dat hij voor den landdag het incident van 26 Februari zal uit eenzetten en zal eischen, dat de hervormin gen worden toegepast, ten einde alle nieu e incidenten te voorkomen. Turkije en de ontwapening der zee-engten De Turksche zaakgelastigde te Parijs heeft aldaar een nota van de Turksche re geering overhandigd, waarin de regeeringen Joego-SIavië worden verzocht als ondertee kenaars van de conventie van 24 Juli 1923, inzake de zee-engten en de demilitarisatie van de aangrenzende gebieden, deze con ventie te herzien. Turkije motiveert dit met de verklaring, dat de remilitarisatie van het Rijnland be wezen heeft, dat de toepassing van de ga ranties voor de conventies te langzaam gaat en niet voldoende waarborg geeft voor de veiligheid van Turkije, welke bij genoemde conventie ia verzekerd. W&iï/ioin fteanqst'igt? li dejijtfi Z ge mensch behoelt de pijn niel meer te dochten Voor hem heelt de pijn haar verschrikking verloren, want thans bestaat het moderne, pijn stillende middel: Inslantlne, dal direct op het pijncentrum werkt en zoodoende bij hoold- en kiespijn, migraine, neural gie, onmiddellijk verlichting brengt instantine still en voorkomt T pijnen! Begrafenis van gezant Van Hoesch Het stoffelijk overschot van den te -Lon den overleden Duitschen gezant V o n Hoesch zal met een Britschen torpedo jager naar Duitschland worden overge bracht. Vermoedelijk zal het in het familie graf te Dresden worden ter aarde besteld. Minister-president Demertzis f De Grieksche minister-president De nier t z i s is plotseling aan een beroerte overleden. De waarnemende minister-presi dent Me tax as, die dientengevolge het ontslag van het kabinet heeft ingediend, is daarop door koning George niet het vor men van een nieuwe regeering belast. M e t a x a s heeft een kabinet gevormd, waarin dezelfde personen zitting hebben als in liet kabinet-Deinertzis. Zelf heeft hij zich met de portefeuille van buitenland- sche zaken belast. Nationaal Indisch Congres bijeen Te Lucknow (Br. Indië) is de 49e zitting geopend van het Nationaal Indisch congres De voorzitter, J a w a r 1 a 1 Nehroe, heeft een rede gehouden, waarin hij heftige aan vallen deed op de „fascistische mentaliteit' van de Britsch-Indische regeering. Het buitengewoon talrijke publiek, onder zich ook Gandhi bevond, heeft deze reile herhaalde malen met luid applaus onderbroken. De a.s. pan-Amerikaansche conferentie Het ontwerp, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn voor te leggen aan Ie commissie, die belast is met het opstellen van het programma der pan-Amerikaan sche conferentie, bevat o. a. de volgende punten: algemeene wapenstilstand op douane gebied tusschen de Amerikaansche repu blieken; 2. economische sancties tegen eiken Ame- rikaansclien aanvaller. Deze sancties mo gen iu geen enkel vêrband staan tot de ac tie, die de volkenbond tegen eiken Èuio- peeschen aanvaller zou kunnen onder nemen; het organiseeren op permanenten grondslag van een systeem tot verzekering "an den Amerikaanschen vrede; 4. overeenstemming tot gemeenschappe lijke pan-Amerikaansche actie tot inacht neming eener -neutrale houding tegenover Europa. De oorlog in Oost-Afrika VLIEGTUIGEN BOVEN ADDIS ABEBA In het legerbericht meldt maarschalk an Maandag het vol- De triomfantelijke opmarsch onzer troepen in de verschillende sectors van het noordelijk front wordt voort gezet. Een onzer colonnes, welke uit Gondar was vertrokken, heeft het schiereiland Gorgora aan het Tana- meer bezet en de Italiaansohe vlag ge- heschen. Onze troepen werden door de bevolking met vreugde ontvangen. Het Tanameer is met Gondar ver bonden door een weg voor vrachtauto's, welke gelijk met den opmarsch der troepen is aangelegd. Een andere colonne, samengesteld uit gemotoriseerde detachementen en troepen op kameelen en met gevechts wagens heeft de Abessijnsche douane post Gallabat bezet, ten westen van Gondar. Gewapende tegenstanders sloegen bij onze nadering op de vlucht. Aan het zuidelijk front heeft een klein verkenningsdetachement nabij Wadara een numeriek sterkere groep vijanden ontmoet en deze na een he- yig gevecht tot den aftocht gedwongen Aan onze zijde werden 46 blanke soldaten gedood of gewond; de vijand leed sterke verliezen. Vliegtuigen boven Addis Abeba Maandagmorgen ora 6 uur zijn dertien Italiaansche bombardementsvliegtuigen van het vliegveld Sciafat gestart, met bestem ming via Dessie naar Addis Abeba. Veertig K.M. ten zuiden van Dessie voeg den zich bij dit eskader nepen jachtvlieg tuigen, die dc taak hadden het bombarde mentseskader te beschermen. De toestellen vlogen in lange rij achter elkaar, teneinde een demonstratief défilé bo de vijandelijke hoofdstad te vergemak kelijken. Op het eerste doel van de reis vlogen zij met mooi weer, terwijl zij tijdens het tweede gedeelte een dikken mist ont moetten, zoodat zij verplicht waren op hun instrumenten te navipeeren, hetgeen echter geen moeilijkheden met zich meebracht. Om 10 uur 40 verscheen het eskader bo en Addis Abeba, waar de bombardements vliegtuigen! verscheiden malen rondsirKel- den, zonder oorlogsdaden te verrichten. Zij ierpen slechts propagunda-strooibilietten Warra Hailoe gebombardeerd Dessie hebben gebombardeerd. Drie perso nen zouden daarbij gedood en vijf gewond zijn Opstand in Ghimira? Volgens berichten welke te Rome uit Abessinië zijn ontvangen, is een opstand uit gebroken in de provincie Ghimira, gelegen aan de grens van Soedan. De opstandelingen zouden worden geleid door Dedjas Taie, een afstammeling in iech te linie van den negus Choa. Italiaansch generaal omgekomen Generaal Mario Baltrani, commandant van de luchtvaar-brigade Lonate Pozzolo, is om het leven gekomen, toen zijn toestel tijdeus een nachtvlucht omlaag stortte. Baltrani nam als vlieger aan den groolen oorlog deel, was vervolgens aide de camp van den koning en maakte deel uit van het bureau van den chef van den generalen s:al. Afschaffing van slavernij Maarschalk Badoglio heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de slavernij ii door de Italianen bezette gebieden van Abessinië wordt afgeschaft. Het decreet luidt aldus: „Volk van Tigre, Amhara en Godjam, luistert. De slavernij is een overblijfsel van de oude harbaarscli- beid. Waar de Italiaansche vlag waait, n de slavernij ontoelaatbaar. Derhalve wordt in Tigre, Amhara en Godjam en overal, waar dc Italiaansche vlag waait, de sla vernij afgeschaft. Den aan- en verkoop van slaven heb Ik verboden. De slaven die zich in uw land bevinden zijn thans vrij. Zij die hulp noodig hebben, moeten zich bij de Italiaansche autoriteiten vervoegen. Zij zullen hulp en bescherming krijgen. Hij die de bepalingen van dit decreet overtreedt, zal volgens de wet gestraft wor den." Een telegram aan den Volkenbond Heroey, de Abessijnsche minister van buitenlandsche zaken, heeft den secretaris generaal van den volkenbond het volgende telegram gezonden: „In antwoord op uw telegram van 9 zer heb ik de eer te verklaren, dat Abes sinië zich in den strijd tegen den aanval ler strict heeft gehouden aan de internatio nale verdragen, die de wijze van oorlog voeren regelen, ondanks de systematisch flagrante schendingen van de zijde van Italië. Abessinië heeft zich zelfs van het nemen van eenige repressaillo-maatregel tegen deze schendingen weerhouden. Niettemin is liet mogelijk, dat individuen in op zichzelf staande gevallen wraak ge nomen hebben voor de onmenschelijke me thoden, waarvan de Italianen gebruik ma ken. Abessijnsche regeering heeft, alle maatregelen genomen om deze eventueele misslagen te voorkomen." De tunnel onder de Mont-Blanc Het werk wordt weldra begonnenI De Journee Industrielle weet mede te deelen, dat thans spoedig een aanvang gemaakt zal worden met de doorboring van den Mont-Blanc, voor den bouw van een tunnel, die het dal van doArve, aan de Fransche zijde, met het dal van de Dorla, aan de Italiaansche zijde zal verbinden. Er is voor dit grootsche werk, waarbij Frankrijk, Italië en Zwitserland geïnteres seerd zijn, een commissie gevormd. Een vau de leden van deze commissie heeft ver klaarde, dat Chautemps, de Fransrtie Min. van openbare werken, nog voor de groote vacant ie een decreet hoopte te laten onder- teekeuen, waarbij voor don bouw van den tunnelweg concessie wordt verleend. De noordelijke opening van de tunnel zou te Chamonix, op 1035 meter hoogte komen te liggen, en de zuidelijke opening op 2Vfc K.M. van Entreves, op 1305 meier hoogte. De lengte zou 12.600 meter en de breedte S.50 meter worden. Twee-derde van het be- noodigde kapitaal zou door een Fransche groep worden gefourneerd. Do onderneming zou reeds direct rendabel zijn, daar het de bedoeling is een belasting te heffen op basis van het gewicht van de voertuigen en hot aantal inzittenden. Do kosten van don bouw zouden 200 millioen francs bedragen. Reeds voor het najaar zou een aanvang maakt worden met de werkzaamheden, die zes jaar zouden duren en aan ongeveer 5000 arbeiders werk zouden verschaffen. MAC DONALD WORDT GEOPEREERD Ramsay Mac Donald zal zich van daag in een Londensch ziekenhuis laten opnemen voor het ondergaan van een lichte operatie. Van welken aard deze operatie is, wordt geheim gehouden. Mac Donala heeft alle afspraken voor de eerstkomende veertien dagen afgezegd. Drie dooden In Port of Spain (Trinidad) is een Pan- American Clipper bij het starten in de ha ven verongelukt. Een tweetal passagiers en een lid van de bemanning verdronken; de overige 15 passagiers en 7 leden der beman ning liepen slechts lichte kwetsuren op. Het ongeluk had plaats tegelijk met een aardschok. EEN CYCLOON OVER BRAZILIË Een cycloon van buitengewone kracht, die merkwaardig genoeg slechts 90 minuten duurde, heeft het plaatsje Arroyo Grande in Brazilië geteisterd. Een hotel en twintig andere huizen werden verwoest Uit de puinhoopen heeft oien tot dusverre 12 winden te voorschijn gehaald. Een tweede cycloon, die te Melo heeft huisgehouden, had ernstiger gevolgen. Hier werden 6 menschen gedood en ruim 100 ge wond; de schade is zeer groot Twee hon derd gezinnen zijn dakloos; zij zijn loopig in gemeentegebouwen ondergebracht. GRONDZEE VEROORZAAKT PANIEK Drie leden van een familie, vader, moeder en dochter, zijn overboord geslagen en ver dronken, doordat het schip, waarop zij zich bevonden, het Tasmaansc'ne s.s. „N'airana". nabij Port Philip (Austr.) dooreen grondzee werd verrast. Een andere man werd door den huiten- gewoon hevigen schok gedood. Onder de passagiers ontstond een paniek, waArdoor nog verscheiden personen werden gewond. GEMENGD NIEUWS BIJ HET SPELEN GEDOOD Zaterdagmiddag vermaakten zich eenige kinderen met het spelen op een oude poort en boerenerf te Ja beek (L.) Op gegeven oogenblik werd de deur van poort uit de hengsels geslingerd; het vijf jarig zoontje van de familie Ritzen kon zich niet tijdig genoeg uit de voeten maken en kreeg de zware deur op zich. Het kind werd deerlijk verminkt en is na eenige oogehblik- ken overleden. BRAND TE EGMOND Zondagmiddag omstreeks één uur is brand ontstaan in de grossierderij van den heer P. R, te Egmond aan den Hoef. De oor zaak van den brand is vermoedelijk het overslaan van een vonk uit de schoorsteen van een naast de grossierderij gelegen pand In een oogwenk stond het geheele huis, dat een rieten dak heeft, in lichter laaie. Toen de brandweer van Alkmaar, die te hulp werd geroepen, arriveerde, was het geheele gebouw reeds tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel en den voorraad is vrijwel niets gered. Verzekering dekt de schade. DOODELIJKE AANRIJDING Zondagochtend omstreeks half twaalf heeft op de weg Schoondijk eO o s t- burg een ernstig ongeluk plaats gehad. Op genoemden weg was de 20-jarige mej. I. M. den heer A. uit Terneuzen behulpzaam bij het verrichten van werkzaamheden aan diens auto. Op een gegeven moment naderde uit de richting Schoondijke een personen auto, bestuurd door den heer V. uit Oost burg. De heer V. had mej. N. niet opgemerkt, met het noodlottige gevolg, dat zij door de auto geschept werd en tegen een geparkeerd staande auto werd geworpen, juist op het oogenblik, dat daar een tram passeerde. Zü werd tusschen beide voertuigen verbrijzeld i was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Autobotsing onder Maartensdijk Zes personen gewond Hedenmorgen te omstreeks kwart over vijf heeft tusschen Utrecht en Hil versum op den Utrechtschen weg onder Maartensdijk een ernstige auto- botsing plaats gehad, waarbij zes per sonen zijn gewond. Hoe het ongeluk zich precies hoeft toege dragen valt niet met zekerheid te zeggen, daar liet, op het uur. waarop het ongeluk geschiedde, niet druk op den weg was. Het was vrij mistig, zoodat liet vermoeden voor de hand ligt, dat de beide auto's, tegenge volge van het slechte zicht, tegen elkaar zijn gebotst. In de eene auto. komende uit de richting Utrecht, waren twee heeren gezeten, zekere W. uit Utrecht en K. uit Amsterdam. In dc auto, komende uit de richting Hilversum, zaten vier personen, nl. het echtpaar V. \V T. uit Dordrecht en de heeren B. en N. uit Hilversum. Alle zes personen werden bij de botsing bloedend gekwetst Eenige hunner bleken zeer ernstig aan hoofd en handen gewond te zijn. Zij zijn allen overgebracht naar de Rijk9 klinieken te Utrecht waar zij zijn opgeno men ter verdere behandeling. INBREKERS AANGEHOUDEN Het is de politie te Amsterdam mo gen gelukken, de daders van de inbraak au i te houden, die enkele dagen geleden is ge pleegd in een perceel aan het Merwedeplein aldaar, waarbij verschillende sieraden en een obligatie ter waarde van honderd gul den werden buitgemaakt terwijl en passant ook de muntmeter was gelicht. De daders zijn twee jongelieden, die een volledige bekentenis hebben afgelegd. De sieraden hadden zij aan een goudsmid kocht. De obligatie is ten huize van een beiden teruggevonden. GEVAARLIJK SNOEPGOED Het achtjarig dochtertje van de familie V. te Hilversum, werd na het gebruik snoepgoed, waaronder een hoeveelheid drop poeder, plotseling onwel. Het kind klaagde over inwendige pijnen, waarbij zich hevige brakingen voordeden. Toen het meisje niet beter werd, verwittigde men den hulsdokter, doch voordat deze gearriveerd was, was het kind reeds overleden. Tengevolge van het overmatig gebruik van droppoeder was een zeer sterke slijmafscheiding opgetreden, waardoor het kind is gestikt. De broertjes en zusjes van het meisje, die het droppoeder eveneens, doch in mindere mate tot zich genomen hadden, ondervonden daar geen nadeel van. Het 17-jarig meisje Wilhelmina van Loon. uit de Noothoven van Goorstraat te Gouda, dat een week geleden op den overweg bij de Vierde Kade aldaar door een naar Utrecht rijdende Dieseltrein gegrepen eu zwaar ge wond werd, is thans in het St. Jozef Pavil joen overleden. BEKNELD GERAAKT Bij het Ajax-terrein aan den Middenweg te Amsterdam is, toen daar voor werk- loozen een 500-tal toegangsbewijzen voor de op Paschen te spelen voetbalwedstrijden ter beschikkking was gesteld, en ook thans het aantal gegadigden meer dan het dubbele bedroeg, een 38-jarige man bij het gedrang voor de hekken bekneld geraakt. Slechts met groote moeite, waarbij de politie krach tig moest ingrijpen, kon hij bevrijd worden, waarna bleek, dat hij geen ernstig letsel had opgeloopen. ZUn toestand was evenwel van dien aard, dat een ambulancewagen van de geneeskundige dienst hem naar huis heeft vervoerd. EEN GOEDE VANGST Den Iaatsten tijd verden in de omgeving m Dokkum (Fr.) tal van inbraken ge pleegd door een persoon, die blijkbaar ooi in ial /an andere p'aatsen in ons land met val sche sleutels werkte. De maréchaussee ist uit een onderzoek een nauwkeurig sig nalement van den inbreker te verkrijgen. Een paar politie- agenten ontdekten 's nachts te Dokkum een man, die aan het signalement beantwoordde. Hij werd te Raard gearres teerd. De man bleek in het bezit van een aantal loopers en sleutels te zyn, welke op 85 sloten pasten. Voorts had hij een beitel, handschoenen en andere inbrekerswerktuigen. Bovendien een abonnement op de Nederland- sche spoorwegen. Bij een huiszoeking te Amsterdam is ook nog een groot aantal sleutels in beslag genomen. KINDEREN UIT EEN TREIN GEVALLEN Door niet gesloten portier Zaterdagmorgen is bij de Vlasakkers, na bij Amersfoort, het 5-jarige jongetje de V.. uit Rotterdam, door het opengaan vau het portier, uit den trein gevallen. Met ecu ernstige hoofdwonde is hij naar liet St. Eli- sabethsziekenhuis vervoerd. 'g Avonds had in dezelfde coupé In den sneltrein ZwolleAmersfoort tusschen Nij- kerk en Hoevelaken een zelfde ongeluk plaats. Een 9-jarig meisje uit Groningen, ip weg naar Den Haag, viel door het overgd'in van den grendel der coupédeur uit den trein. Ook zij werd naar Amersfoort vervocnL D© toestand van beide kinderen is redelijk wel, al is nog niet alle levengevaar geweken. Deskundigen onderzochten de coupé. Alle sluitingen bleken volkomen in urde ie zijn. AANRIJDING Te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag omstreeks half zes op de Weesperzijde na bij de spoorwegovergang een aanrijding plaats gehad tusschen een tweewielig motor rijwiel en een tweewielig rijwiel. Aan weers zijden van de gesloten spoorbonnen stond een file voertuigen te wachten tn dt over weg weer vrij zou zijn. Toen de boonien om hoog gingen brak een der wachtende auto's uit de file, teneinde in strijd met dc voor schriften voorbij te rijden. Een wielrijder, wilde deze passeerende auto weer voorbij gaan, met het gevolg, dat hij ir. botsing kwam met een motorrijwiel, dat van ue zij de der Duivendreoütsche brug naderde, met een passagier op de duo. Bij de botsing ie le- motor en rijwiel met de berijders vau de dijk; de duopassagier kreeg een hersen schudding. terwijl de wielrijder, een Duit- scher, een been brak. Beide personen zijn in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. ERNSTIGE AANRIJDING De 22-jarige van der Kr. U., die per fieta den Bisschopsweg te Amersfoort wilde oversteken, werd door een passeerende auto, bestuurd door Dr. I. uit Amersfoort, gegre pen. Hij bekwam een ernstige schedelfrac tuur en een verlamde arm en werd in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. VERKEERSONGEVALLEN Op het Stadionplein te Amsterdam is een motorrijder aangereden door een per sonenauto. Ofschoon de bestuurder van de motor een ernstige val maakte, kwam hij er vrijwel zonder letsel af, doch een 11-jarige jongen," die op de duo zat, liep een dijbeen fractuur op. Hij is naar het Tesselschade- ziekenhuis overgebracht. Het motorrijwiel was vernield, de auto, waarvan de bestuur der geen schuld draagt aan het ongeval, werd licht beschadigd. Op de kruising van der Helststraat en Lutmastraat te Amsterdam is een mo torrijwiel met zijspan, waarvan de bestuur der plotseling moest remmen, voor een vau rechts komende auto, die hij te laat op merkte, over de kop geslagen. De motorrij der liep bij het ongeval slechts eenige schrammen en ontvellingen op. KIND VERDRONKEN In het Wester-marktkanaal te Amster dam, tegenover de marktcentrale, is gister middag een zesjarig knaopje, dat met zijn vierjarig broertje op een schuit aan het spe len was, te water geraakt en verdronken. De politie heeft het kind, welks ouders pas een week in Amsterdam wonen, met --cn dreg opgehaald. Geruimen tijd is nog ge tracht de levensgeesten weder op te wek ken, evenwel zonder ersultaat. De genees kundige dienst heeft het lijkji naa: het NVilhelmina-gasthuis vervoerd. VERDRONKEN Zaterdagmiddag is de 21-jarige mej. A. B. te Brandwijk door tot nog toe onbeken de oorzaak te water geraakt en jammerlijk verdronken. ERNSTIGE VECHTPARTIJ Gisteravond te kwart over 11 ontstond er te V e n 1 o een woordenwisseling tusschen een tweetal jongelui. Een van hen greep zijn mes en stak in het wilde weg naar den an der, den landbouwersknecht M. P. Deze ont ving een snede dwars over het hoofd tot aan het linkeroor en daarna nog een tweetal steken in beide armen. Hevig bloedend vluchtte P. een woonhuis binnen. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en waarschuwde men de politie. Dr. M. uit Horst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Horst. Door de rijks- en gemeentepolitie wordt een uitgebreid onderzoek i «ft*» ^o'gêns'^hVefmtÜw ^'I'nlr0dUC!i# h"' GEHEEL GRATIS EEN WAARDEVOL 14-DEELIG STEL FAFELBESTEKKEN ZWAAR ZILVER. CHROOM MET |0 JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE beataanda uil. I SOEPLEPEL i i JUSLEPEL I GROENTELEPEl 6 TAFELLEPELS I AARDAPPELLEPEl I 6 TAFELVORKEN DESSERTLEPELS DESSERTVORKEN 6 TAFELMESSEN VLEKVRIJ t i VLEK VRIJ l| EEN GESCHENK VOOR UW LEVEN i Om teleurstelling ia vootkomer wordt men UNICA IMPORT AFD RECLAME HARINGVLIET 65 ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2