$limw (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A.-R. PARTIJDAG IN ZEELAND 3bonncriraitsprijS: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Sfobtrfentiepriptn: Van I tot 5 regels f .17 V» Elke regel meef0.22'/i fngezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordl berekend0.10 NO. 5754 DINSDAG 14 APRIL 1936 15e Jaargang HET LEVEN VAN ALLE DAG De Paaschdagen trokken ons, indien het althans goed is, even uit ae sfeer van het alledaagsche. Nauwelijks echter licht de morgen né, Pa- schen aan, of het leven van alle dag staat weer op ons te wachten. En dat leven trekt ons, helaas, zoo vaak naar omlaag. Paschen verheft, spreekt en profeteert van leven, dat boven het stoffelijke en verganke lijke uitgaat Maar wij zijn nog in de wereld én wij voelen zoo duidelijk, dat God ons be waren moet, zullen we niet meedoen aan de uitdooving van het Opstandingslicht. Wij kennen onze roeping om lichtdragers te zijn te midden van een duistere wereld. Opdat God ook op elk terrein des levens worde gekend en geëerd. En vooral op Paschen trilt iets van deze heilige begeerte in ons hart. Maar ach, als het op de toepassing, de praktische vervulling aankomt. Wat vallen we ons zelf dan hopeloos tegen. Wat zakken we dan gauw af naar het peil, dat voor oe wereld richtinggevend is. En toch, we moeten toonen, dat ons burger schap in de hemelen ligt. Terwijl anderzijds de roeping blijft, om onze aardsche arbeid getrouw, d.w.z. volgens de wetten des He mels, te vervullen. Uw Naam worde gehei ligd, gelijk in de Hemel, al zoo ook op oe aarde. Dal waagt dus van ons onmiddellijk weer het leven in te gaan en de vraagstukken van hot heden te bezien in het licht der eeuwig heid. En zoo staan we, vlak na Paschen, direct weer voor de plicht om niet alleen nota te nemen van de Christelijke actie, welke zich op Paaschmaandag sterkte en ontplooide, maar ook van de verschijnselen op politiek gebied, zelfs van het congres, dat de S.D.A.P. regelmatig elk jaar in plaats van de Paaschviering naar de Schriften houdt en waarmee ze klaar en duidelijk haar anti-christelijk karakter toont. Ditmaal was dit congres in verband met de koerswijziging der S.D.A.P. ter zake van de landsverdediging van bizonder belang al liet het resultaat zich wel van te voren vaststellen en daarom mogen onze lezers het 'ons niet euvel duiden, wanneer we vlak na Paschen onmiddellijk weer hun aan dacht vragen voor politieke problemen en verschijnselen. De groote vraag Is maar of wij ons bij de beoordeeling daarvan laten leiden door de geest van het Paaschfeest; d.w.z. alles af- stoótcn, wat ons aftrekt van Hem, die als Koning stierf, maar ook als Koning herrees en wiens regiment over alles gaat. Ook over het politiek en economisch gebeuren. ZUIVERINGSCONGRES Indien het jaarlijksch congres der S. D. A. P. niet op de Paaschdagen gehouden werd, zouden we het gaarnft als journalist bijwonen om een persoonlijke indruk te krijgen. Thans moeten we volstaan met het verslag, dat anderen of de eigen pers geeft om ons oordeel te bepalen. De tijd laat niet toe in den breede over dit congres uit to weiden; verschillende be sluiten zullen in de toekomst nog wel in bespreking komen; voor het heden mogen we volstaan met een totaal-indruk. Vergissen we ons niet, dan zou men van een zuiveringscongres kunnen spre ken. De roode partij heeft namelijk afgere kend met oude leuzen en begrippen; ze heeft veel negatiefs en wat kwasi-democra- tisch was, afgezworen; de helft plus één wordt niet meer de democratische meerder heid genoemd; en ook 't dwaze internatio nalisme is van zijn ecreplaats gestooten. De beslissingen over belangrijke vraag stukken bewijzen, hoezeer het 'getij geken terd is en de S. D. A. P. de bakens gaat verzetten. Ten aanzien van 's lands verdediging werd beleden, dat de roode vredesbeweging vroeger te negatief en te passief was. Dat kan niet anders beteekenen dan dit: We hebben ons gruwelijk vergist en moeten onze houding herzien: al ons gepraat, over ontwapening was ijdel: we moeten reke ning houden met het fascisme, dat oorlog boteekenL Hierin zit natuurlijk een principieele misvatting: het oorlogskwaad schuilt niet in een stelsel, maar in het zondige men- schenhart. Doch het resultaat is eender: de omstandigheden nopen de S.D.A.P. te erken nen, dat „waar zulke krachten werken, ethische betoogen niet baten". Oorzaak en gevolg van deze radicale om mekeer is de waardeertng van nationale goederen, is de plotseling ontsproten liefde voor vaderlandsche vlag en lied. De lieer Albania heeft er mooi over gesproken, maar hij was te veel partijman, toen hij gansch ten onrechte beweerde: „We hebben ons te dezen aanzien vroeger nooit aan eenige onbehoorlijkheid schuldig gemaakt, Men meet niet vergeten, dat van nationale emblemen en de nationale gedachte mis bruik is cemaakt, door onze tegenstanders in de strijd tegen de sociaal-democratie. Er was een tijd, dai de arbeidersklasse niet medetelde iu het nationale leven van yolk". Dat zijn vertelseltjes. Dc onbehoorlijk heid lag er dikwijls duimendik op. En wat die achteruitzetting betreft; hiervan weet het Christelijk volksdeel ook mee te spre ken. Maar de „kleine Iuyden" uit onze kringen bieden juist te sterker aan Oranje en de nationale goederen vast De fout van Albarda is nog steeds, dat hij van de arbeidersklasse spreekt en ver geet, dat er meer arbeiders bij Roomsch- Katholieken en Prot.-Christenen zijn dan in de S.D.A.P. Wij kunnen het echter niet helpen, dat deze partij altijd de verantwoordelijkheid van zich afschoof. Dat voelt men daar trouwens zelf.. Het partijbestuur.wilde het nu voorstel len, alsof het vanzelf sprak, dat de S.D.A.P. bereid moet zijn om aan de regeering mee te doen. Maar men vergat, dat het vroeger als abnormaal beschouwd werd om minis ters te leveren. En daarom was het nog zoo dwaas niet. dat sommige afgevaardig den als eisch stelden: zelfs 'n meerderheid van twee derden is voor deelname aan het bewind niet voldoende. Dit lag geheel in de historische lijn; maar de zuiveringseisch luidt anders. Daarom was er ook eerst scherp verzet tegen het voorstel om de beslissing ten deze aan de uit honderd leden bestaande partijraad (met een vaste meerderheid voor het partijbestuur!) over te laten en er geen buitengewoon congres voor te beleg gen. Dat beteek ent ook zuivering van dc vroe gere mechanische democratie. Hetzelfde geldt in nog sterker mate van het aangenomen voorstel, om de geweste lijke en plaatselijke invloed uit te schake len bij het samenstellen van de groslijst voor de Tweede Kamer. Er moeten bekwa me specialisten naar het parlement en daarom zullen partijbestuur en partijraad de cundidatenaanwijzen. Hier wordt de invloed van de leden wel erg uitgeschakeld. Maar het congres slikte alles. Tegen ,,'t suggestieve woord" immers was de massa niet bestand. Alleen toen er schriftelijk gestemd werd over de vraag of men elk jaar, dan wel eens om de twee jaar in congres bijeen zal komen, leed het pax-tijbestuur de nederlaag 'met 902 tegen 1002. stemmen. Wellicht meent de meerderheid, dat het daarmee nog iets van de oudcrwetsche democratie heeft gered: het is slechts schijn. De zuivering der partij is volkomen. Wat vroeger, essentieel leek is nu als over bodige ballast over boord gezet. Nieuwe hoeren (wie 65 jaar is, moet af treden), nieuwe wetten. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL OP PAASCHZONDAG AUTO SLAAT TEGEN BOOM Drie dooden, drie ernstig en twee licht gewonden Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-Hertogenbosch— Nijmegen, onder de gemeente Heesch bü Oss, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie dooden te betreu ren zijn, terwijl drie personen zwaar en twee personen licht gewond werden. De familie Willems, uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Nijmegen. In de auto zaten de heer en mevrouw Willems en hun zes kinderen, waarvan de 21-jarige zoon, die in militairen dienst is en met Paasch- verlof was, de auto bestuurde. Door het springen van een achterband vloog de auto met het achtergedeelte tegen een boom. Een dochtertje van 13 jaar was op slag dood. Een 17-jarige dochter overleed op weg naa^ het ziekenhuis, terwijl het dochtertje van 11 jaar zeer zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen. De heer en mevr. Willems en hun 25- jarige dochter werden zwaar gewond. De bestuurder en een andere zoon werden hier bij licht gewond. De gewonden en de lijken van de slacht offers zijn naar het St. Ludovicus-gesticht te Heesch overgebracht, alwaar Dr. Boumann de eerste hulp verleende. Doktoren uit de buurt werden eveneens gewaarschuwd. Nader vernemen we nog: De familie Willems uit Tilburg was Zon dagmorgen vroeg uit Tilburg vertrokken voor een familiebezoek in Zwolle. In de auto waren gezeten de heer en mevrouw Willems, drie dochtertjes van resp. 11, 13 en 17 jaar, een zoon van 18, voorts een dochter van 25 jaar en de bestuurder, de 21-jarige zoon, die in militairen dienst is en met Paaschverlof was. Sleohts een zoontje van de familie Willems was thuis gebleven, omdat hij niet goed tegen autorijden kon. Ook het 11-jarig meisje dat zeer zwaar ge wond in het ziekenhuis werd opgenomen, is overleden. De heer Willems bekwam vleeschwonden aan het hoofd, hij zal vermoedelijk het zie kenhuis kunnen verlaten. Zijn echtgenoot' klaagde over pijn in den rug, zij werd even wel niet gewond. De 25-jarige dochter, die uit de auto werd geslingerd, werd slechts licht gewond. De beide zoons van 18 en 21 jaar bekwamen geen letsel. Het parket uit 's-Hertogenbosch, dat door burgemeester Offermans telefonisch van het gebeurde in kennis was gesteld, is in den loop van den ochtend op de plaats van het onheil verschenen en heeft een grondig on derzoek ingesteld, waarna de lijken van de slachtoffers en de zwaar gehavende auto, welke in beslag genomen waren, zijn vrij- igegeven. DE 58e JAARVERGADERING DE GOUV.-GENERAAL [DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL" OVER NED.-INDIE LEGER EN VLOOT HEBBEN AAN INNERLIJKE KRACHT GEWONNEN „Wij zijn paraat!" Inlandsche beweging niet onderdrukt Tijdens zijn veis naar Sumatra heeft de Gouverneur-Generaal een interview toege staan aan dc „Sumatrapost", waaraan de Tel. o.m. de volgepde interessante bijzon derheden ontleent: De Inlandsche beweging heb ik niet on derdrukt, zeide de gouverneur-generaal. Maar de vraag is slechts wat men onder Inlandsche beweging moet verstaan. Ik heb op een regentenconferentoe gezegd, dat ik, als het om zelfstandigheid te doen was, een heel eind mede zou kunnen gaan, al had het geen zin, nu reeds mede te dee- len, hoe ver. Wij werken er allen toe mede om de be volking op eigen beenen te leeren staan en behoeven over hetgeen verder te gebeuren staat nu nog niet te praten. Maar wil men streven naai' onafhan kelijkheid, clan kan ik wel zeggen, dat ik in deze richting geen stap doe. Daarvoor is mij het bewind over deze landen niet in handen gelegd. De Inlandsche beweging zie ik als een constructieven arbeid, zoo zeide ik den regenten, dus gelijk aan den arbeid, dien gij en dien wij allen in het belang van de bevolking verrichten. En in dezen geest werken wij voort. Ik vraag geen vertrouwen want „liefde en vertrouwen moet men nooit vragen, zij moeten ons gegeven worden". De Volksraad Wat den Volksraad betreft, ben ik er niet op uit zijn werkzaamheden te beknot ten, maar wensch de richtige staatsrechte lijke betrekkingen tusschen de regeering en den raad te onderhouden, en gevoel dus niet voor tegemoetkomingen die daarin niet passen. Daarom heb ik mij dan ook schrap gezet tegen de tegemoetkoming in zake het inter pellatierecht en dit was dan ook een kwes tie, die ik juist in staatsrechtelijken zin van groote beteekenis achtte. In zulke ge vallen moet ik mijn standpunt handhaven. Komen er in Nederland conflicten van ernstigen aard voor, dan ligt.de oplossing in de kabinetscrisis, die er op volgt, besloten, hier echter moet de procedure van de con- flictenregeling worden gevolgd en ook daar in moet in alle opzicht worden vastgehou den aan het bestaande recht. De economische crisis Sprekende over de economische crisis zei de de G. G. voor Ned.-Indië inderdaad licht punten te zien. Alhoewel sommigen in Holland nu pas schijnen te hebben ontdekt, dat de toestan den in Indië ongunstig zijn, ben ik, aldus de G. G., geruster. Wel hebben wij de inkomens voortdurend achteruit zien loopen en zelfs meer dan ik verwachtte, toen de 300 millioen als basis voor ons budget werd gesteld wij zijn er zelfs.50 millioen onder gekomen en flit is uiterst bezwaarlijk, omdat het leidt tot ver hooging van de schuld maar nochtans Onder presidium van Dr. K. D ij k, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West kwam de Unie „Een School met den Bijbel" heden te Utrecht in K. en W. in 58ste al- genieene vergadering bijeen. De Voorzitter opende de vergadering gis termorgen om half elf op gebruikelijke wijze en sprak vervolgens de Openingsrede uit, waarin hij er op wees dat de School met den Bijbel weer staat in het midden der belangstelling. Deze herleefde belang stelling vraagt opscherping van de aandacht alsook waakzaamheid. De School met den Bijbel is in de laatste maanden weer gewor den tot een voorwerp van politieke strijd; zij is weer scherper dan vroeger centrum van de geestelijke strijd en over haar is ook in eigen kring een polemiek ontstaan.. Naar elk van deze drie kanten heeft zich ook de opmerkzaamheid van de Unie bewogen, die wel de waarheid en den vrede lief heeft, maar overtuigd is dat de echte vrede altijd opnieuw soms door feilen strijd moet verdedigd en bewaard worden. Spr. maakte over elk van de drie genoemde „beroerin gen" een enkele opmerking. Hij herinnerde geloof ik, dat deze basis op den duur bruik baar zal worden. Het is een kwestie van geduld. Leger en vloot wonnen aan innerlijke kracht Met groote waardeering sprak de land voogd en over leger en vloot, waaraan veel verbeterd is, want, zoo zeide hij, wel werd het leger beperkt, maar. het heeft gewonnen aan innerlijke kracht door de doelmatige gevechtstoerusting, die het, mede door uit braiding en verbetering van het materieel, heeft verworven. Wij zijn nu paraat met de krachten die wij hebben. Wij hebben, zeide hij. Soerabaja gereed, en nu is er natuurlijk wel iets te zeggen vuor de meening van deskundigen, dat zij voer een bepaald doel eigenlijk een kanon van 15 c.M. noodig achten, maar al is een ka non dan misschien eenigszins onder de maat. het is toch beter het niet in de goedang magazijn te laten, doch het in stelling te brengen, dan kan men er alvast mede he. urmen te schieten. Immers, een kanon van bijvoorh. 12 C.M. is toch ook niet prettig lil zijn uitwerking. En ook Tarakan en Balikpapan zijn ge reed en daarmede voorkwam ik, dat tnen straks, als.de nood aan den man komt, zou moeten zeggen: „wat jammer, daar hebben we nu al. 15.jaar over gedelibereerd en nu komt de vijand nog net even te vroegl" Nu staan onze stellingen echter gereed en paraat en het mijnenveld voor Bata via wordt eveneens verdedigbaar. En ook aan de zeemacht wordt hard go- werkt, zoodat wij dezer dagen te Priok een flinke zeemacht in de haven hadden liggen En wanneer de beschikbare schepen, en die. welke volgens het program voor de verdadi ging daaraan nog moeten worden toege voegd, eenmaal aanwezig zijn, dan hebben wij aan deze vloot, waarbij voortdurend twee kruisers in actie kunnen worden ge bracht met de. noodige jagers en onderzeeërs, een zeemacht die waarlijk niet van beteeke nis is ontbloot en die op de verbindings lijnen en in de kleine zeestraten den vijand handenvol werk zal kunnen geA'en, vooral als zij samenwerkt met de luchtmacht, die nu wordt uitgebreid. De heer J. J. C. van Dijk spreekt over nationale en internationale gevaren Openingsrede van den heer J. A. Dominicus Onder voorzitterschap van den heer J. A. Dominicus werd vandaag te Goes een goed-bezochte A.R. Partijdag voor Zeeland gehouden. De Voorzitter wees in zijn openingsrede op de Goddelijke ironie, die er is in het ver haal van Babels torenbouw. De Almachtige God kwam en verstoorde dat werk, dat voor die menschen groot, maar voor Hem nietig was. Ook nu nog wil men torens bouwen en plannen tegen het Godsplan in beramen, of men rekent niet met Zijn geopenbaardén wiL hetgeen spr. nader aantoonde in ver hand met den inter nationalen toestand. Wat. de A.R. partij betreft, deze heeft een gevoelig verlies geleden door 't over lijden van den bemin den Idenburg. 'n Bid der voor zijn volk is ons in hem ontvallen Moeilijk was de J. A. Dominicus situatie voor onze regeering. Een kabinets crisis ontstond. Gelukkig keerde het oude kabinet, zij liet dan onder anderen naam en met eenige omwisseling van functies, terug. Door het openvallen van de plaats van dr Rutgers op de zgn. Zeeuwscbe lijst voor do Tweede Kamer moest op die |ijst een op schuiving plaats hebben cn werd de vorige voorzitter van het Zeeuwsche Prov. Comité tot Kamerlid benoemd verklaard. ITet doet ons leed, dat in de A.R. partij weer een scheuring ontstond door het uit treden van prof Vis'scher. Het is thans prae matuur over de gevolgen daarvan een oor deel uit te spraken. Bij de Statenverkiezing is het in Zeeland vrijwel gelukt te houden, wat we hadden. Spr. dankt allen voor de aan den dag ge legde prestaties. Vrijwel, niet geheel, want door een afschuwelijk misverstand, ging de zetel van Schouwen-Duiveland voor de A R. verloren. Verzuimd was n.l. de lijst te Zie- rikzee met de andere te verbinden en on danks hard werken is bet niet gelukt een eigen zetel te bemachtigen. Met zeven leden keerde de A R. fractie in de Staten terug. De heer G. v. d. Putte werd vervan gen door den heer Laernoes. De heer Voge laar verving den heer v. d. Putte in Gedep. Staten. Veel is er, dat tot activiteit prikkelt. Zoo ook de actie der N.S.B. en S.D.A.P. Tot zijn genoegen mag spr. echter onder de jonge ren in Arja en Prop.-club groote activiteit waarnemen. Laten wij allen doen, wat onze hand vindtom te doen. Laten wij trouw zijn en blijven. En laat het ons sterken, te weten, dat God regeert. Laten wij medewer ken om onze beginselen vaster te doen wor telen, opdat wij staande blijven ook als de storm opsteekt. Jaarverslag Vervolgens bracht de secretaris, de heer P. G. Laernoes zijn jaarverslag uit. Hierin gaf hij een overzicht van de vorig jaar gehouden Staten.verkiezingen. In de toekomst, aldus de secretaris, zul len we met verschillende acties rekening hebben te houden en zullen we ons moeten beraden op welke wijze de propaganda in de toekomst zal moeten worden gevoerd. In nog veel meer gezinnen moeten AR. bladen komen. Het zal in 1937 bij de Kamerverkie zing een warme strijd worden. Ons parle- menaire stelsel wil men trachten weg te nemen. Laten wij pal staan voor onze rech ten en vrijheden. In het belang van land en volk en vor stenhuis zullen we trachten ons volk nog meer te overtuigen, dat alleen de beginselen die naar Gods Woord zijn, heilzaam zijn. Nadat dit verslag, evenals dat van den penningmeester was goedgekeurd en was gepauzeerd, sprak in de openbare middag vergadering de beer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, over: Nationale en internationale gevaren. 1 het Kamerdebat voor Kerstmis, gevoerd over paragraaf 12 van het bezuinigingsont- werp, waarbij Mr. J. Terpstra, oud-secr. der Unie, sober en klaar heeft uitgesproken wat er leeft in het Christenvolk, dat veel kan verdragen, maar erg gevoelig is als het gaat om de vrije school met den Bijbel. Rus tig wacht de Unie af wat de Staatscommis sie over paragraaf 12 brengen zal en zij zingt daarbij noch het optimistisch lied der blijde verwachting, noch de pessimistische klaagzang der moedeloosheid. Waar wij, al dus Spr., vrijwillig scholen vereenigen kun nen, laten wij het niet Wij zullen onze re geering steunen waar dit mogelijk is en zij vindt in den strijd tegen ongewenschte splitsing de Unie achter zich, mits men nuchter blijve en van de voorgestelde con centratie geen gouden bergen verwachte. En van vrijzinnige zijde, waar men het woord offer waarover men zoo schoon spre ken kan, niet eens kan spellen, doe men niet of wij in weelde hebben geleefd ten koste van haar dagelijksch brood. Want de palstaanders mogen bedenken dat de open bare school nog altijd maatstaf is voor de bijzondere. De School met den Bijbel mag getuige zijn van een verrassende belang stelling. Spr. wees in dit verband op het streven om de Bijbel in de openbare school te brengen. Christenouders kunnen nooit te vreden zijn met een „neutrale" school, die pauzes kent voor onderwijs in den Bijbel. De school is geen staatszaak, behoort aan de ouders cn moet geheel met het gezin hai-monieeren. Het Woord van Göd moet geheel het onderwijs beheerschen en voor den onderwijzer zijn de lamp voor zijn voet. Van dien eisch kan niets vallen en de Chr. School ruilen we niet in voor een surrogaat waarover niet te juichen valt. Het is niet dc vraag of de openbare school de Bijbel weer krijgt, maar hoe die bejegend en gelezen wordt. De probleemstelling: een godsdienst looze school of een school met vrijzinnige religie deugt niet Spr. keerde zich vervolgens ook tegen hen die zeggen dat de Chr. School niet de pre tentie voaren mag te staan aan de zijde van Jezus Christus en Zijn koninkrijk. Hier werkt en behcerscht de dialectische theo logie en is Barth de auctor intellectualis, die aftrekt van de schriftuurlijke lijn. Spr is verheugd over de wijze waarop de heer J. Lens in „De School met den Bijbel" daar tegen is opgekomen in zijn kloek pleidooi voor het echt-bijbelsch beginsel. De voortrek kers durfden zich instrumenten in Gods hand te noemen. Deze leer maakt geen zor- gelooze en eigengerechtigde menschen. Uit genode hebben wij het ontvangen en dat maakt ootmoedig voor God, maar ook be slist. Wie niet voor Christus is in het on derwijs, is tegen hem! De cardo quaestionis is: wat is de hand tusschen den Bijbel en de school en de beteekenis van Gods Woord voor het onderwijs. De schoolstrijd moet weer geleerd en opnieuw gekend worden, in welk verband spr. wees op de werken van den onvergetelijken historicus Dr. J. C. Rullmann en anderen. Wij willen geen re- pristinatie, maar het toevertrouwde pand bewaren. We vereenigen ons rondom de oude banier die altijd weer frisch en nieuw blijft (applaus). Hierna kwam het 57e jaarverslag aan de orde, dat bereids in druk verscheen. De verschillende rapporten werden goedgekeurd en de onderscheiden bedragen voor de be kende doeleinden gevoteerd. De middagvergadering In de middagvergadering trad als refe rent op Dr. G. Kalsbeek, directeur var de Chr. Kweekschool te Zetten, met het on- Het doel van den schoolstrijd was: te her stellen tusschen huisgezin en school de een heid in godsdienstige zedelijke opvoeding. Vroeger was er dan ook een band tusschen kerk en school, welke na 179S geleidelijk verbroken wej-d: de onderwijzer werd van kerkelijk functionaris staatsambtenaar. Zoo wel Ds. O. G. Heldring als Dr. A. Kuyper legden den nadruk opnieuw op de gods dienstige opvoeding in de Chr. Scholen; hiermede moet dus de onderwijzers-oplei ding allereerst rekening houden. Daarnaast moet op de intellectueele vorming wor den gelet, welke nooit in africhten mag ont aarden. Daarna besprak de inleider het ont staan der oudste Chr. Kweekscholen te Nij megen, Zetten en Doetinchem en toonde aan, hoe de oprichters juist het godsdien stig element op den voorgrond stelden. De ontwikkeling der wetenschappen in de vo rige eeuw beinvloedde ook de examens, die steeds meer parate kennis vorderden. Ook de Chr. Kweekscholen ondergingen hiervan den noodlottigen invloed, en het doen slagen voor de examens werd meer het doel, dan vorming van persoonlijkheden. Opleiding aan de universiteiten is onmogelijk, maar men kan de universiteit bij de onderwijzers brengen, door universitaire vorming te eischen van de leeraren, wat nog niet wil zeggen, dat zij 'n universal ren graad moeten behaald hebben. Echter wordt het peil van het onderwijs ernstig bedreigd, nu sinds kort aan één leeraar te veel vakken wor den opgedragen. Zoo moet bijv. een leeraar. die volledig bevoegd is voor Wiskunde, te vens Geschiedenis, Aardijkskunde en Fransch onderwijzen. De 3-jarige kweek school is minder school, dan africhtings- instituut, en heteekent een groot gevaar voor de vorming van onderwijzers. Het stel sei der eindexamens heeft naast bezwaren, het onschatbare voordeel van opleiding in eigen geest. Reeds eerder trachtte men dit door het na-examen in orde te brengen maar hot is noodzakelijk, dat de geheele opleiding van een CHr. geest is doordrongen. De voortgezette opleiding, door lezingen, afdeelingsvergaderingen en trouw lozen der vakbladen, is eveneens van groot belang Zoo ook 't milieu, waaruit de opgeleiden kwa men. omdat wij liefst kinderen uit goede Chr. gezinnen tot onderwijzer zien opgeleid Het prospectus van de Chr. Normaalschool te Zetten noemt dan ook in het hijzonder kinderen van predikanten, onderwijzers en zendelingen. Het vormen van Chr. onderwijzers, met van Jecn 2umtaax VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Een Italiaansch luchteskader heeft hoven Addis Abeba gecirkeld, doch de stad niet aangevallen. De Grieksche premier Demertzis is over* leen; Metaxas heeft het kabinet gerecon strueerd De „Graf Zeppelin" heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag ons land gepas seerd op uitreis naar Zuid-Amerika. Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van de Vereen, van Gerefleeraren in de paedagogiek. Te Gouda is de provinciale Bondsdag Zuid-Holland gehouen van het Nederlandscli Jongelings Verbond. Jaarvergadering van de Zuid-Hollandschi afdeeling van de Bond van J.V. op G.G. i De jaarvergadering van de afdeeling Zuid- Holland van de Bond van Chr. Geref. Mets- jesvereenigingen. Te Utrecht is heden de 5Sste jaarvergade ring gehouden van de Unie „Een Schooi met den Bijbel". Op Paaschzondag is bij Heesch een ernstia ongeluk gebeurd: drie personen werden ge dood. drie ernstig en twee licht gewond. De He Bondsdag van de Chr. Korfbalbond is gister in den Haag gehouden. Bij een ernstige autobotsing usschen Utrecht en Hilversum zijn zes personen ge wond. Octrnolbureau Bartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen Bezvi- denhout 43, Den Haag, Telef. 720011—720012. wie het Chr. onderwijs menschelijkerwijze gesproken staat of valt, is een hoogst ge wichtig werk. Ondanks alle andere eischen moet de opleiding de godsdienstige zedelijke vorming steeds als haar voornaamste doel blijven beschouwen. STEUN VEEWEIDERS EN MESTERS Naar op de vergadering van de ver- eeniging van veeweiders en mesters is medegedeeld, heeft minister Deckers besloten, om aan de veeweiders en -mesters, die in financieele moeilijk heden verkecren, een uitkeering-ineens te geven van twintig gulden per beest. Onder veeweiders en -mesters ver staat de minister ben. wiens bedrijf voor minstens drie kwart uit veewei- derij bestaat. VERKEERSONGEVAL Een 13-jarige jongen, die op de Ete Ruv- terkade te Amsterdam, ter hoogte van steiger 12 door een auto werd aangereden, is met inwendige kneuzingen naar het Tes- selschadeziekenhuis vervoerd. CRISIS-PUBLICATIES Nederlandsche Melkcentrale De Nederlandsche Melkcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 Kg. voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pittpn en noten, bedoeld in artikel S h onder 2e. van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring v. Inklaring v« 13 Apr. af Lm 1 Mei af t.m. 30 April 1936 31 Aug. 1936 voor lijnkoeken 1.30 1*5 voor soyaschroot 0.60 f 1.— voor soyakoeken 1.15 1.20 voor gronanootkoeken... 0,S0 0.75 •oor grondnootschilfers f 1.40 f 1.30 oor cocoskoeken 1.20 f 1.05 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.70 0.70 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt dat in deze bedragen niet is begrepen het in nr- 1 j °™»er le VQn voornoemde beschik kingbedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve nien zich daarover met de Nederlandsche Melk- centrale te s Gravenhage in verbinding le

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1