zaterdag 11 april 1936 eerste blad pag. c macht of recht? bippenboich De „Hindenburg" weer thuis gemengd nieuws Voor vestiging te LEIDEN WONINGBUREAU L, F. KRUIJT „holland-indie" Natuurlijk in VOORBURG' Buitenland Kolenfornuizen H. J. REESINK CoZUTPHEN De moeilijkheden van den volkenbond lijken bij de voortgaande ontwikkeling van den Abessijnsohen oorlog eerder toe te nemen, dan te verminderen. Naarmate de zoo gecompliceerde procedure vordert, treedt meer en meer aan den dag, dat de strijd tusscben macht en recht, die in feite aan dit alles ten grondslag ligt, slechts met uiterste omzichtigheid te voeren is. Geheel in tegenstelling met hetgeen het publieke optimisme in den aanvang meende, heeft de fascistische politiek, van meet af aan zon der scrupules op een duidelijk omschreven doel gericht, ervan voordeel gehad, dat zij zich niet om recht of onrecht, of om het I R.UNNEN INNEMEN? vinden van „formules" heeft bekommerd. De oorlog in Oost-Afrika MEN NADERT DE TWAALFDE BREEDTEGRAAD ZAL GRAZIANI ADDIS ABEBA Zij moge zich daarmede in het oog van hen, bij wie rechtschapenheid boven alles wordt gewaardeerd, hopeloos hebben geblameerd, de practlsche voorsprong die zij daardoor brutaal heeft gewonnen, plaatst Italië nog immer in een voordeelige positie. Van étappe tot étappe heeft de volken- bondsactie vertraging ondervonden, omdat men het slechts moeizaam onderling eens kon worden, hoe het internationale recht tegen den overtreder zou moeten worden gehandhaafd. De vraag, hoeverre men gaan kon, zonder nieuwe, ongemeten rampen te ontketenen, heeft daarbij de procedure uiterst ingewikkeld gemaakt, het ego isme der deelnemende volkenbondsstaten, die ieder voor zich een aantal eigenbelangen wilden veilig stellen, zorgde voor de rest. Met de beraadslagingen van de commissie van dertien, welke te Genève haar bcmid- delingstaak in een nieuwe fase zag geraken, slaat thans wellicht een eindbeslissing voor de deur. Men heeft getracht, met Aloisi, den Italiaanschen ambassadeur, die naar de volkenbondsstad was gekomen om de Lo- earno-besprekingeD bij te wonen, bij voor baat reeds in contact te treden over de vredes-preliminaireu. Hij heeft deze bespre kingen zonder meer geweigerd, daar deze buiten zijn opdracht vielen. Bovendien had men,Mussolini, die voor dat doel De Mada riaga naar Rome had genoodigd, zonder antwoord gelaten. Het was aan de commissie van dertien, zoo verklaarde Aloisi, eerst daar-op haar ja dan neen te laten hooren. Zoo heeft derhalve een nieuwe venschui- ving plaats gehad tot na de Paaschdagen; Italië blijft de zaak op de lange baan hou den, omdat dit land zich in dit soort van krachtmeting het sterkste gevoelt Naar verluidt zou Abessinië inmiddels be reidt zijn, rechtstreeks met zijn tegenstander te onderhandelen, mits Avenol en De Mada riaga als volkenbondsgedelegeerden daarbij eén rol zouden spelen. Wij zien de heeren voorshands nog niet aan één tafel plaats nemen. Rome heeft nog enkele troeven in handen om, terwijl het zekere welwillend heid" aan den dag legt, nieuw uitstel te ge winnen voor verdere veroveringsactie. Allereerst zal het trachten, omtrent de positie van deze beide bijzitters zich meer klaarheid te verschaffen. Moeten deze een leidende ,of althans meebeslissende rol spe len, of bekleedcn zij hun zetel in feite alleen om don schijn van Genève te sauveeren? Dan Is er nog een ander, minstens even hachelijk vraagstuk. Éden heeft zich, na mens de regeering van Groot-Brittannië, uitgesproken voor onverwijld staken van de vijandelijkheden, hetgeen zeker niet strookt met de plannen, die maarschalk Badoglio zich voorstelt te voltooien, namelijk een al- goheele vernietiging van het miltiaire ap paraat van den Negus. Rome wil over het ,.barbaarsche" land in de rol van volledig triumfatpr als rechter zitten, om dan wel licht met vertoon van een zekere trotsche grootmoedigheid het enkele brokken van zijn aloud bezit weer voor de voeten te werpen. Dit is zoowel met GrootrBrittannië's be langen als met zijn inzichten omtrent de toekomst van den Volkenbond in strijd. Eden heeft hieromtrent geen enkele twijfel overig gelaten; hij heeft zelfs overduidelijk het alternatief: vrede of verscherpte sanctiedruk, gesteld. Dat Flandin daarbij sarcastisch heeft geglimlacht, en de opmerking heeft doen hooren, dat Engeland in andere geval len aanmerkelijk minder overijling vertoou- de, hééft de zwakke steê in Eden's betoog voor ieder bloot gelegd- Want al moge Flan- din's bewering in zooverre feil gaan, dat nien Duitsch lands overtreding van het Lo- carnoverdrag niet met een schending van artikel 16 van het Volkenbondspact, dus met eén daad van oorlog mag gelijkstellen, de Fran^che houding duidt toch aan, dat er nieuwe aarzeling in het Geneefsche rechts front is ontstaan. Frankrijk zal de huidige politieke constel latie verder benutten, om presse op Enge land ten opzichte van Duitschland uit te oefenen, en zal eventueel zich niet laten weerhouden van een toenaderingsgebaar tot Italië, indien het niet in voldoende mate zijn zin krijgt. Eenzelfde mogelijkheid rest Duitschland, zoo Frankrijk en Engeland tot een voor Berlijn al te onvriendelijke houding zouden geraken. Genève is naar valt te vreezen, met dit alles op een doodloopend spoor. Het is ver deeld, zoowel ten opzichte van wat recht moet worden genoemd, als over de vraag, me; welke macht dit recht moet worden onderschraagd- Italië, dat wgar het zijn erovering van koloniën belangt zich niet om zulk een recht wenscht te bekommeren, doch voortgaat met macht in te zetten, be houdt daarmee vermoedelijk zijn thans reeds aanzienlijke voorsprong. Waarmee wordt aangetoond, dat een nieuwe oriënteering van het internationale lpvcn, in het voetepoor van Hitiers voorsla gen, of in een anderen zin, onontbeerlijk is. Verblijdend mag derhalve worden ge noemd, dat de verzoeningspogingen tusschen dg Locarno-staten en Duitschland nog niet zullen worden gestaakt Op dit terrein al thans heeft Eden een voorloopig succes te boeken. De bemiddeling blijft ook verder aan liem toevertrouwd. Toont Duitschland zich wat meegaande, en stemt het erin toe. dat zoowel de Parijsche als de Berlijnsche vredesplannen voor do Volkenhond worden gebracht, dan is de eerste stap gezet voor de reconstructie van Europa. Maarschalk Badoglio seint d.d. 10 April: Bij de acties, welke door ongeregelde inheemsche troepen zijn uitgevoerd, hebben de Galla-krijgers, die tegen het gezag van den Negus in opstand zijn gekomen, op verdienstelijke wijze met onze troepen deelgenomen aan de ach tervolging van de Choa's. Men meldt, dat groepen Azebo en Raia-Galla krijgers, meer dan 3000 man sterk, ten Zuiden van Maraoea verschei den aanvallen hebben ondernomen op het leger van Ras Kwettasjoe, dat 2000 man verloor. Er werden meer dan 500 geweren en 700 viervoetige dieren buit gemaakt. De luchtmacht In Somaliland heeft verscheiden vijandelijke stellingen ge bombardeerd bij Bircoet, Segag, Daga- med, Dagaboer, Sassa Baneh en Boel- lale. Bij deze actie werden 22 vliegtuigen ingezet, die ondanks de groote activiteit van bet luchtafweergeschut en de on gunstige weersomstandigheden, alle naar hun bases zijn teruggekeerd. De Italiaansche opmarsch Stefani meldt, dat de Italiaansche strijd krachten thans oprukken naar stellingen langs den twaalfden breedtegraad, waarbij zij drie hoofdrichtingen volgen. In het Oosten marcheeren het eerste le gercorps en het Erythreaansche legercorps langs de lijn Kworam, Gobic, Dessie; in het midden rukt het derde legercorps van So- kota op naar Labilela en Magdala, terwijl in het Westen het tweede legercorps, na de streek van Gondar te hebben bereikt, zijn opmarsch voortzet in de richting van Debra Tabor, in het hart van Godjsm. Tenslotte is men bezig met de vorming van een vierde legercorps in de Tembien- zöne. Honderdduizend man werken dag en nacht aan het aanleggen van wegen, ten einde den opmarsch der verschillende co lonnes mogelijk te maken. Grazianl naar Addis Abeba? Te Rome verwacht men, dat binnenkort de troepen van generaal Graziani vooruit zulten rukken. Kort geleden zijn aan het Zuidelijk front twee vrachtauto's aange komen, waarmede de troepen op weg zul len gaan naar Harrar en vandaar naar Ad dis Abeba. De eer de Italiaansche vlag te planten te Addis Abeba is, naar verluidt, voorbehou den voor generaal Graziani persoonlijk. De groote activiteit van de luchtmacht, waar van melding wordt gemaakt in het leger- bericht, wijst erop, dat de voorbereiding tot den opmarsch in het laatste stadium is ge komen. Men veronderstelt, dat belangrijke bench ten over den opmarsch in het Zuiden op 21 April zullen worden gepubliceerd. Dit is de verjaardag van de stichting van Rome. welke steeds met grooten luister wordt ge vierd- Wederzij dBche protesten De regeeringen van Italië en Abessinië blijven protesteeren tegen de wederzijdsche overtredingen van het oorlogsrecht. Italië verklaarde o.a., dat de Abessijnsche artil lerie een Italiaansch hospitaal heeft gebom bardeerd. Abessinië heeft zijn verbazing er over uit gesproken, dat de commissie van dertien van oordeel is, dat Abessinië en Italië op gelijken voet kunnen worden behandeld, terwijl toch de Volkenbond heeft verklaard, dat Italië de aanvaller is. HET OVERTREDEN OORLOGSRECHT _j Geneefsche commissie van dertien heeft aan Italië en Abessinië een oproep gericht, waarin verklaard wordt dat zij heeft kennis genomen Van de overtredingen van het internationaal oorlogsrecht en van conventies, waarvan beide partijen el kander wederzijds beschuldigen. De commissie hoopt van deze mogendhe den de verzekering te ontvangen, dat alle noodzakelijke maatregelen zullen worden getroffen om elke overtreding van de inter nationale voorschriften betreffende de oor logvoering te voorkomen. DE ITALIAANSCHE ARBEIDERS IN OOST-AT RIKA Van 1 Januari 1935 tot 31 Maart 1936 zijn er van de 70.000 werklieden in Oost-Afrika 312 omgekomen tengevolge van ongelukken of ziekten, terwijl 62 zijn gesneuveld bij aanvallen van de Abessijnen, zoodat in to taal 404 Italiaansche arbeiders in Oost-Afri ka het leven hebben verloren. Turkije wenscht verdragshêrziening De Turksche regeering heeft besloten om stappen te doen bij de staten, die het ver drag van Laüsanne hebben onderteekend om een herziening te verkrijgen van de clausules der conventie betreffende de zee- engten, in overeenstemming met de eischën die door Turkije te Genève of elders gefor- rauleerd zijn, BRAZILIS PROTESTEERT TE BERLIJN De Braziliaansche regeering beeft te Ber lijn geprotesteerd tegen de nota van het Dultsche consulaat te Sao Paulo. waarin de Duitschers die in Brazilië zijn geboren worden opgeroepen om zich te doen inschrij ven voor den millitairen dienst De Braziliaansche grondwet beschouwt hen ?n Rrazilië geboren zijn uit buiten- huidsclie ouders als Brazilianen, DE LOCARNO-BESPREKINGEN VERZOENINGSPOGINGEN ZULLEN WORDEN VOORTGEZET Eden blijft met bemiddeling belast Na een zitting, die meer dan vier uur heeft geduurd, heeft de te Genève ge houden Locarno-conferentie een voor loopig accoord bereikt Besloten is, dat de verzoeningspogingen, door Eden on dernomen, zullen worden voortgezet In een officieel communiqué wordt vast gesteld, dat de Duitsche regeering tot op heden geen bijdrage heeft geleverd voor het hei-stel van het vertrouwen, hetgeen onont beerlijk is als basis voor algemëene onmid dellijke onderhandelingen. De Locaroo-mo- gendheden waren echter de meening toege daan, dat er aanleiding bestaat alle kansen tot verzoening volledig uit te buiten. Te dien einde zullen echter een zeker aantal punten uit het Duitsche memor&n dum eerst moeten worden opgehelderd, in het bijzonder die, waarop in het Fransche memorandum wordt gedoeld. Eden zal zich tot dat doel opnieuw ln ver binding stellen met de Duitsche regeering. en deze de vraag voorleggen, welke draag wijdte aan de voorgeslagen bilaterale ver dragen zal moeten worden toegekend, en Flandin hoeft, voor het geval zich belangrijke wijzigingen mochten voor doen in den thans bestaanden toestand in de Rijnzöqe, de noodige reserves ge maakt Verder is besloten, dat de besprekin gen tusschen de Britsche, Fransche en Belgische generale staven op 15 April zullen aanvangen. Verder werd overeengekomen om 't Fran sche vredesplan aan den Volkenbond te doen toekomen voor een nauwkeurig onder zoek, terwijl aan Duitschland zal worden verzocht om toestemming ook het Duitsche memorandum aan den Volkenbond voor te leggen. Midden Mei zulten de Locarno-mogend- heden opnieuw bijeenkomen. De vertegenwoordiger van Italië heeft namens zijn regeering zijn goedkeuring nog voorbehouden. De Commissie van Dertien verdaagd De commissie van dertien is gisteren lan ger dan twee uur iu geheime zitting bijeen geweest Op voorstel van Flandin is de zitting ver daagd, en is het aan De Madariaga overge laten, den datum vast te stellen, waarop opnieuw bijeenkomen gewepscht is. De Madariaga heeft meegedeeld, dat hij al het mogeli,ike zal doen om zoo spoedig mogelijk na Paschen te Genève een ontmoe ting te hebben met den vertegenwoordiger van Mussolini, om zoodoende op Donderdag, 16 dezer de commisse weder bijeen te kun nen roepen. Oud-president Calles uitgewezen De oud-president van Mexico Calles is op zijn hacienda te Santa Barbara met een aantal van zijn vertrouwde vrienden in alle stilte gearj-esteerd en met een vliegtuig naar Brownsville, Texas (Ver. St.) gebracht Naar verluidt zou de huidige Mexicaan- sche regeering Calles ervan verdenken, re volutionaire activiteit te hebben ontwikkeld. Bovendien verwijt men hém op de een of an dere wijze bij den onlangs plaats gehad heb benden bomaanslag betrokken geweest to zijn. Duitsche gezant te Londen overleden De Duitsche gezant te Londen, Von Hoesch, is plotseling aldaar overleden, terwijl hij op zijn kamer niét zijn toilet bezig was. Te Berlijn heeft de tijding van zijn dood groote emotie gewekt. Men be treurt dit overlijden in diplomatieke krin gen temeer, omdat Duitschland te Londen momenteel zulk een groote activiteit mt- p looit. Men verwacht dat Von RibbentroD onmiddellijk naar Londen zal vertrekken. Gelijk men zich zal herinneren was Von Hoesch sedert 1932 te Londen als Duitsch ambassadeur gevestigd, alwaar hij in de plaats kwam van Von Neurath, de hui dige Duitsche minister van buitenlandsche zaken. Naar een Amerikaansche Volkenbond De president der republiek Guatemala zal aan president Roosevelt een plan doen toekomen, in den vorm van een handvest waarop de Amerikaansche vol kenbond zou worden gebaseerd en dnt op de aanstaande pan-Amerikaansche confe rentie te Buenos-Aires zal worden be sproken. bintenis der Amerikaansche volkeren van bintenis der Amerikaansche volkeren van wederzijdschen bijstand tegen buitenland schen aanval en de instelling van een Amerikaansch hof van internationale justitie, dat als arbiter zal moeten optreden in geschillen tusschen Amerikaansche vol- keren. DE SPAANSCHE PRESIDENTS- VERKIEZINGEN Op 26 April zullen in Spanje de speciale afgevaardigden gekozen worden, die te za- men met de leden van de Cortes den pre sident der republiek zullen moeten aanwij zen. Den lOen Mei zal deze worden benoemd. LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR OMSTREEKS 6 UUR GISTERAVOND BOVEN FRIEDRICHSHAFEN Motorstoringen dwongen tot wijziging der route Het Duitsche luchtschip „Hinden burg" heeft op de thuisreis uit Zuld- Amerika met tegenwinden en motor storingen te kampen gehad. Veilig heidshalve beeft kapitein L h m a n n dan ook de toestemming der Fransche regeering gevraagd, om via het Rhóne- dal te repatrieeren, waardoor de om weg over Nederland kon worden ver meden. Een eindelooze menschenmassa heeft de luchtreizigers bU hun aankomst in Friedrichshafen verwelkomd. Driehon derd Alpenjagers zorgde voor de afzet ting van het terrein. Voor de laatste maal vloog de „Hin denburg" in een sierlijken cirkel rond het terrein en om 6 uur 40 bevond het luchtschip zich in de veilige hand der hulpmanschappen. Aan de indrukken, welke een speciale cor respondent van het Duitsche Nieuwsbureau tydens de laatste étappe van den gróoten tocht opdeed, ontleenen wij het volgende: „Het is Donderdagmiddag. Wij vliegen langs de Afrikaansctoe kust op een hoogte van 1300 tot 1500 meter. De tegenwind, waarmede wij te kampen hebben, blijft on verminderd sterk. Beneden ons teekent zich de goudgele kust lijn af, waarover de zware branding een smetteloos wit schuim uitstort. Slechts een weinig het land in ontwaren we hier en daar vredig verscholen stadjes de zilverkleurige daken der huizen en de koepels, die zich over de moskeeën welven, blaken in het zonlicht en bovenal wordt ons oog geboeid door het diepe blauw van de ie. Dan duiken plotseling beneden ons in de eindelooze Afrikaansche vlakte kameelen of kudden schapen op. Ginds vliegt een zwerm flamingo's op en zweeft weg als een rozen kleurige wolk. Vliegtuigen cirkelen om ons heen. WU zijn nu bU Asemmur, waar de roode wateren van den Um-errRebia zjch uitstorten in do zee en het water aan de kust bloedrood kleuren. Hier ontmoeten wij het uit Stuttgart af komstige vliegtuig van de Deutsche Luft hansa, „Agav Zephir", dat de Zuid-Amerika- mail aanvoert. Het komt via Marseille, Se- villa. Las Palmas en gaat dan naar Bathurst, r de post wordt overgenomen door een catapult-vliegtuig en de groote reis naarRio de Janeiro, Buenos Aires en Santiago de Chile aanvangt. In de verte zien wij Casablanca, een lange witte strook. Wij veranderen nu van koers en vliegen spoedig over Larache, vanwaar de tocht verder gaat naar Tanger. Commandant Lehmann zegt ons, dat de weerberichten sterke tegenwinden uit de richting van Biscaye en het Ka naal melden. Tengevolge hiervan en ook omdat een der motoren defect is geworden zullen we onze verdere route kiezen over het Rh6ne-daL Onder ons ligt Gibraltar. Met een snelheid van honderd kilometer per uur naderen wij op een hoogte van 1500 meter de Middel- landsche zee en kruisen over de Straat van Gibraltar in de richting van de Spaansche Oostkust. In de avondschemering doemt de op een rots gebouwde vesting Gibraltar voor ons op. Als een reus steekt de rots haar kruis hoog in den hemelkoepeL Drijvende lichtpunten wijzen ons de sche pen aan, die in de haven voor anker liggen. Onopgemerkt hult de rots zich steeds dich ter in den zwarten mantel der duisternis. Alleen plotseling opflikkerende lichtsignalen laten ons zien, dat Gibraltar nog steeds onder ons ligt De "lichten van Ceuta aan de andere kust brengen ons een nachtelijken groet uit Afrika. Twintig minuten heben wij noodig gehad, om de Straat van Gibraltar te passeeren. Wij ontmoetten daar nog een hel-verlicht stoomschip, vermoedelijk een Duitsche toe ristenboot, die zich als <en feeëriek kasteel tegen de matblauwe zee afteekent. Gibraltar roept ons door de radio een laat ste vaarwel toe: „Goede reis!" en dan Is de nacht ingevallen. Nacht boven Spanje. Er waait eer lichte tegenwind. Wij vorderen slechts 75 90 kilo meter per uur. Om acht uur in den morgen vliegen wij over Cartagena. Dan gaat de reis over Ali cante, Cap de la Nao, het eiland Mallorca en Barcelona. Wanneer wij -ter hoogte van deze stad ge-1 De Japansche begrooting 94 mlllloen hooger dan vorig Jaar! Het Japansche kabinet heeft een ontwerp- begrooting goedgekeurd, welke na keizer lijke sanctie van kracht zal worden. De be- grooting is 31.780.000 yen hooger dan de be grooting, welke in den ontbonden landdag in behandeling was geweest en 04.497.000 yen hooger dan de begrooting van verleden jaar. Er zullen obligaties worden uitgegeven tot een bedrag van 783.970,000 yen om in het deficit te voorzien. Het kabinet heeft voorts een suppletoire begrooting goedgekeurd ten bedrage van 362.510.000 yen, welke, begrooting de volgen de maand aan de buitengewone zitting van den landdag zal worden voorgelegd. Onderzoek naar oorlogsmethodes Uit de briefwisseling, gevoerd tusschen den secretaris-generaal van den volkenbond en den president van het internationale comité van het Rootte Kruis blijkt, dat het comité geweigerd heeft, zijn materiaal be treffende de toepassing van ongeoorloofde strijdmiddelen in Oost-Afrika ter beschik king te stellen van den volkenbond. Als motief wordt opgegeven, dat het Roode Kruis op voorstel der belligerenten reeds zelf een onderzoek instèlt en dat het, ook door zijn in de statuten vastgelegde neu traliteit, tot de grootste reserve verplicht is. Aanslag op kerk te Damascus Onbekenden hebben dezer dagen een aan slag gepleegd op een kerkgebouw der Syri sche christengemeente Damascus. Zij heb been een deel van het gebouw met benzine overgoten, die zij daarna in brand staken. Men heeft het vuur eohter kunnen blusschen vóór het belangrijke schade had aangericht. Uit het onderzoek door de politie is geble ken, dat de brandstichting moet worden toe geschreven aan zekere poltieke groepen, die daardoor de samenwerking tusschen Moham rhedanen en Christenen in Syrië in gevaar wilden brengen. Van nationalistische zijde heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om op nieuw te wijzen op de noodzakelijkheid van een Mohammedaansch-Chrlstolijk eenheids front. Kort Nieuws In het Brtische LageThuis heeft Neville Chamberlain verklaard, dat hij de ex tra uitgaven voor de Britsche militaire luchtvaart in 1936 op rond 10 millioen pond sterling schatte. De verkiezingen voor het Belgische parlement zullen worden gehouden op 24 Mei, die voor den provinciale Staten op 7 Juni a.s. In den afgeloopen winter zou het tal Duitsche werkloozen met 578.000 zijn ge daald, zoodat in totaal nog 1.937.000 werk loozen bij de arbeids-bureaux staan inge schreven. Brand in de „Marnix van St. Aldegonde" 's Nachts omstreeks 2 uur is tengevolge van de uitstraling van 'n electrische kachel, staande in het kantoor van den administra- teur aan boord van de „Marnix van St. Al- degonde", liggende aan de Javakade te Amsterdam, in eenig houtwerk, in een bureautje en een paar gordijntjes brand ontstaan. Onmiddellijk werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd, die zich in aller ijl derwaarts begaf, om tot de gelukkige ontdekking te komen, dat men er reeds rnet eigen middelen in geslaagd was het vuurtje te blusschen. De schade is beperkt gebleven tot de genoemde deelen van de inventaris van het administrateurskantoor. De brand weer vertrok onverrichterzake huiswaarts. kómen zijn, hebben wij van Rio de Janeiro af 4745 zeemijlen afgelegd met een brand stofverbruik van 33.730 liter. Onder de passagiers komt dan de wensch tot uiting, den verderen tocht te maken over de Alpen, doch kapitein Lehmann acht dit op gronden vanroe- drijfsveiligheid onuitvoerbaar. Op mijn vraag naar de moeilijk heden, die de verwezenlijking van onzen wensch in den weg staan, ant woordt de commandant openhartig, dat het wegens het motordefect niet raad zaam is, over de Alpen te vliegen, temeer wijl men daar vermoedelijk op stormachtig weer zou moeten rekenen. Het defect was weliswaar met mate riaal dat zich aan boord bevindt, her steld, doch alleen in geval van uiterste noodzaak zou de herstelde motor ge bruikt kunnen worden. De bruikbaarheid der motoren Ik vraag hem dan een en ander omtrent de bruikbaarheid van de motoren. Het motordefect, antwoordt hij, Iaat geen twijfel toe omtrent de principieele deugde lijkheid van de motoren. Een dergelijk defect behoort veeleer tot de normale verschijnse len, die men bij de eerste proefnemingen kan verwachten. He* defect is niet het gevolg van een con structiefout. Het is ln korten tijd te herstel len. Wanpeer men er rekening mede houdt, dat de motoren ruim 330 urei. bijna ononder broken werken, moet men de prestatie van de nieuwe met ruwe olie gestookte Diesel motoren volkomen bevredigend, ja zelfs uit muntend noemen. Voortreffelijk hebben zich ook de stuur inrichting, de ventielen, Ie gascellen, het ge raamte en het omhulsel gehouden. Ook het brandstofverbruik is verrassend gunstig ge weest. Ik vraag den commandant ten slotte, hoe lang het nu nog duurt, voordat we in Frie drichshafen aankomen. Ondanks den langen omweg van duizend kilometer, zoo zegt hij, ondanks den storm in de golf van Biscaye op de heenreis, ondanks de voortdurende tegenwinden en de motor- pech op de thuisreis zullen wij ons precies i" f- tij,., van h** -eisnior, houden. Wij vliegen thans met een snelheid van honderd kilometer per uur en nemen den koers, die vanouds voor het passeeren van Fransch grondgebied is voorgeschreven, na melijk over het Rhónedal naar Valence, Bourg. Besangon en Bazel. Tegen den avond zullen wij in Friedrichs hafen lauden". BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN l te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, Telef. 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 te Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 NATUURLIJK te Heemstede Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 WENDE MEN ZICH tot: KOREVAARSTRAAT 8a - LEIDEN Het Makelaarskantoor en Woningbureau verschaft U alle inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco geïll. Woninggids Steenhofstraa* 77, SOEST, Telefoon 909 van Straaten's Woningbureau van 1 892 Utrecht, Biltstraat 68bis, tel. 10429 geeft Inlichtingen omtrent alle te UTRECHT te KOOP of te HUUR zijnde perceelen de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Huur, Verhuur, Koop, Verkoop van VILLA'S, LANDHUIZEN, BUITENPLAATSEN, ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTING f'.N Ernstig auto-ongeluk Twee zwaar gewonden Donderdagavond ongeveer elf uur is een vrachtauto van de firma Van der Ley. uit Hoerde, op den Leeuwarderstraatweg nabij Heerenveen in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheet vernield. De heer Jan van der Ley, die den wagen bestuurde, werd echter het stuur bekneld en ernstig gewond, terwijl de naast hem ge zeten chauffeur W. v. Mossel, 21 jaar oud, eveneens ernstige kwetsuren bekwam Beide slachtoffers moesten naar het ziekenhuis te Heeren veen worden vervoerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Vemoedelijk was de bestuurder door ilaap overmand. •Ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutfgn is een 12-jnrigp inwoner van Winterswijk gesteld, die in zijn woon- plaats een thans overleden inwoner V'nn Miste, dreigbrieven had geschreven. l»-?.e zaak is aan het lich gekomen duurtet iemand uit Aaltcn de politie te Winterswijk er van in kennis stelde, dat hij in de nage laten bescheiden van zijn oom. dpn heer H. te Miste, anonieme dreigbrieven had ont dekt. waarin geld werd afgeperst De knaap, B. R. genaamd, heeft inmiddels een beken, tcnis afgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2