VOOR SLECHTS F 3.50 Indien U den geheelen zomer tot diep ln het najaar een tuin vol bloemen hebben wilt, dan kunnen wjj onderst colL zeer aanbevelen. VVfl leveren slechts prima kwaliteit en met een minimum aan zorg zult O het maximum ln bloemenweelde kunnen bereiken. Bijna alle soorten leenen zich uitstekend voor snijbloem en raden wü U ten sterkste aan Uw bestell. p.o. te doen toekomen. De coll. bevat de nav. art 60 schitterend gemengde grootbloemlge dub bele Anemonen St. UrigKte. 50 grootbl. Gladiolen In 5 prima soorten. 50 Prliiiullniis Gladiolen in 5 soorten m. naam. 3 elegante Cactus Dahlia's in prima soorten. 3 grootbl. Decoratieve Dahlia's In 3 soorten. 3 nieuwe Am. Duhltu's, enorm gr. bloemen. 12 Llliuni Tenuirollum, schitt. roode bloemen. 50 Monthretln's, prachtige snijbloemen. f>0 OxuUs (Klavertje vier) met mooie, roodo 50 Ranonkels, extra grootbloemlg. 50 grootbl. Dubbele Begonia's ln 6 kleuren. „4 Vaste Planten in 12 soorten. 6 grootbl. Struikror.cn in de beste soorten. De geheele prachtcollectle leveren w(j voor den prtjs van 1 &SO franco huls. Betaling op onze postrekening 1760 of onder rembours (20 cent extra). Onze schitterend geïllustreer ANEMONEN ST. BRIGITTE RANONKELS GROOTBLOEM-GLADIOLEN N.V. C. G. TUBERGEN's BLOEMBOLLEN EN ZAADHANDEL Koninginneweg 86 HAARLEM Wij verzorgen de Muziek voor deze Tentoonstelling WILLEM DE JONG - Passage John Telkamp's ideale Tuin-collectie LENTEGROEI 't Is Lentegroen genoeg, voor honderdduizend, oogen; eilaas, 'k en hebbe er ik, o grondig groene zee, maar twee: wie kan der moedeloos, den dwang mij doen gedoogen van 't geen mij tegenhoudt nen tocht in al dat groen te doen Gij vlerlcendragend volk, Gij aller hand gezwinde doorvliegers van de lucht, de lieve Lente lacht zoo zacht; en gij, gij vliegt haar in 't ge.uoet, bij lork en linde, in 't nieuwgeboren gers in 't onkruid en in 't riet: ik niet! Gij bietjes ongeteld, Gij tienmaalhonderdduizend in 't roodin 't geel, in 't blauw gepvnte pegels, haait en draait en drentelt, op en neer, eer 't zonnelicht, verhuizend van hier, u, 't lieve groen, en mij, de moede nacht ontkracht! O, grondig, groene zee 'k ben visschende op de baren vun uwe oneindigheid van groen en mijn gewin daarin verheugt mijn arrem herte: om 't gene ik late varen, om 't gene ik vangen kan, enQod gebenedijd mij zijt! GUIDO GEZELLE. DE ZESDE Pol.vantha rozen, de welkbekende trosroos artistiek gegroepeerd legen een donkeren achtergrond van taxus baccata. in vele vor men en kleuren, maakt een belooverendeu indruk. Zooiets is nooit gezu-n. Moeite noch kosten zijn gespaard. De klimrozen hangen betooverend hun takken over een muurtje en spiegelen zich in een vijvertje. Aan de andere zijde der hal vinden wij een inzending die ons door een sprookjes- tuin doet dwalen. Zelden zagen wij een zoo kostelijke groep bloeiende planten bijeen In hoofdzaak in bloei getrokken heesters en dat juist op tijd voor deze tentoonstelling, alleen een vakman kan begrijpen, welk een zorg hiervoor noodig is. Alle planten zijn van superieure kwaliteit en in vele bijzon dere mooie variëteiten. De opstelling is eveneens zeer goed gelukt .een rustig zitje onder den blauwen regen en pergola met bloeiende clematis, een vijvertje metwij stappen hier vandaan, wij zouden te lang worden. De firma Felix en Dijkhuis te Bos koop. die in 1934 mede den Japanschen tuin verzorgde, heeft nu op dezelfde plaats een groote groep bijzonder mooie planten geëx poseerd. De Japansche acers met de mooie onberispelijke fijne bladen als achtergrond, verscheidene bijzondere coniferen, is weder een staaltje van kweekerekunst De heer Dijkhuis weet zijn groepen ook zoodan.e op te stellen, dat iedere plant afzonderlijk vol doende tot haar recht komt. Is Boskoop dus goed vertegenwoordigd Aalsmeer doet niet onder. De heer D. Baardse Dzn. heeft een inzending hortensia's opgesteld, die alle nieuwste soorten en kleuren bevat, welke wij tot nog toe niet aantroffen. De heer Baardse is een der meest hekende Be goniakweekers uit Europa en laat ook op de „Primavera" zijn nieuwste producten zien. Uit Aalsmeer heeft de firma M a a rse een groep Cyclamen ingezonden, zooals wij ze zelden zagen. Deze firma kweekt de cy clamen bij duizenden en vergast ons hier np een „steekproef" uit haar culturen, waar voor wij niets dan bewondering kunnen hebben. De Gemeente Botterdam Afdeeling Plantsoenen, zond traditie getrouw weer baap prachtige versieringsplanten als pai men en laurieren die aan weerszijden bij den ingang gegroepeerd en aan de voorzijde met bloeiende planten afgewerkt een mooi entrée vormen. Wij vinden in de hal nog een koninklijke inzending orchideeën van den heer de Jong, die zijn groep ook prach tig heeft welen te rangschikken. De firma H. A. Verschure te Haps laat zien een groep nieuwe rozen op lange stelen. De veilingen Zuid-Hol 1. glasdistrict, komen ge combineerd uit. een zeer groote groep, prach tig opgesteld, bloemen en planten van eerste kwaliteit vormen hier een inzending, die u WEER PER RAVERO HAAR BUSTEN! BEL OP 29200 voor i axi's en Touringcars N.V. RAVERO ROTTERDAM EOTERSLOOT 54 64 Een gedeelte van de fraaie buitentuin. PRIMAVERA Bloemenfestijn in Rotterdam ...'f Is lentegroen, genoeg voor honderd duizend oogen; eilaas'k en hebbe er ik, o grondig groene zee Zooals we Donderdag reeds meedeelden is de zesde Primavera. het jaarlijks bloemen festijn dat de afd. Rotterdam in de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, waarvan de stichting „Primavera is uitgegaan, ons biedt, weer begonnen. Het is altijd een grootsch gebeuren voor den tuinbouw in ons geheele land, daar de „Primavera" tevens is de z.g. groote keuring van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zoo ook dit jaar. Ditmaal staat de tentoonstelling speciaal 5n het teeken van bloemen, groen en water. Deze combinatie is met succes gelukt. De uitkomsten hebben de verwachtingen van het bestuur verre overtroffen, dank zij de medewerking van de heeren inzenders. Ge durende ruim vijf weken is door ongeveer 25 werklieden aan de inrichting der hal gewerkt .eer de graszoden gelegd konden worden. Bij het binnentreden wordt ons oog be koord door de groote rust, die van den aan- ]pg uitgaat. In 't midden een doorzicht van 120 Meter lang over een keurig grasgazon, waarvan in hoofdzaak de zijkanten beplant zijn, zoodat het doorzicht niet wordt belem merd. Zooals we reeds mededeelden doet ons dit begin eenigszins koud aan, wat niets afdoet aan de kwaliteit van het daar geëxposeerde. Rondom dezen aanleg twee flinke wandelpaden, die aan beide zijden dus gelegenheid geven alles tot in de kleinste bijzonderheden te zien. In het midden der hal een fontein, wier bak een diameter heeft van 15 Meter en die haar water 8 Meter omhoog spuit. Een fantastisch gezicht en gehoor, het kletterende water in een zee van kleuren, terwijl honderden goudvisschen in den verzilverden vijver zich vermaken. In ieder der beide middengazons twee lang werpige vijvers, totaal bevatteride 24 fon teinen, die hun water in verschillende vor men opspuiten.-Het voorste gazon aan de zijden der vijvers beplant met gouden regen en een blauwen ondergrond. Dit geeft een prachtig effect, vooral bij kunstlicht. Het tweede gazon staat in het teeken der lente. Berk en boompjes vormen een wacht bij het water en daaronder een rose beplanting van bijzonder mooie azalea's en rhododendrons. Vooral vanaf het restaurant is het gezicht overweldigend. Rondom den grooten middenvijver heeft de Vennootschap K. Hart li eb de beplan ting op zich genomen. Deze is hij zonder ge slaagd. Het is een beplantingsstrook van hoven met bontbladige Eurea's en daaronder een prachtig mengsel van bloeiende plaoten in groote verscheidenheid. Deze artistieke he planting is iets geheel nieuws en maakt een overweldigenden Indruk. Buitengewoon mooi is de inzending van den heer G. de Ruiter, eigenaar van de bekende kweekerij Rosa Polvantha te Ha zerswoude. De heer de Ruiter is op ten toonstel lingsgebied geen onbekende. Vorig jaar exposeerde hij te Boskoop en te Heem stede een rozentuin, die een unicum genoemd kon worden en nu legde de heer de Ruiter op de „Primavera" een geheel zelf ontwor pen rosarium aan. groot ruim 450 M.2. Wat de Japansche tuin in 1934 was, is dit rosarium in 1936. Een schat van bloeiende Tuinieren is mooi, doch valt niet mee April voor den tuinman April is de goede en gezegende maand voor den tuinier In Mei bloeien hoornen en bloemen, maar in April dragen zij knop pen; dit uitspruiten en uitloopen, deze kie men, looten en spruiten zijn het grootste wonder van de natuur, en ik zal U geen woord meer van hen vertellen. Niemand weet hoe het gebeurt, maar het komt herhaaldelijk voor dat, als je in een perk stapt om een paar doode twijgen op te rapen of om een paardenbloem uit te trekken, je gewon lijk trapt op een uitspruit sel van een lelie of een hyacinth; het breekt onder je voet en je bent ziek van schrik en schaamte; en je vindt jezelf een mon ster onder wiens hoeven het frras niet kan groeien. Of je maakt met oneindige zorg den grond in een park los, met het resul taat dat je met de hark een ontkiemenden bol stuk slaat, of met de spade de sprui ten van de anemonen afsnijdt; als je ont steld terugdeinst, trap je op een bloeiende primula of breekt de jonge pluim van een' delphinium af. Hoe zorgvuldiger je werkt, hoe meer schade je aanricht; alleen de practijk zal je de geheimen leeren en je de zekerheid geven van een echten tuin man. die op een perii kan stappen zonder iets te vertrappen; en als hij het al eens doet, bedoelt hij het niet zoo. Behalve voor het ontkiemen is April ook de maand voor planten. Geestdriftig, ja, met wilde geestdrift en ongeduld bestel je jonge planten bij de kweekerijen, want je kunt niet langer zonder hen bestaan; je beloofde al je vrienden, die tuinen hebben, dat je zou komen snoeien; ik verzeker U, dat je nooit tevreden bent met wat je al hebt. En zoo krije je op een goeden dag honderdzeventie: stekken in je huis, die al lemaal onmiddellijk geplant moeten wor den; en dan kijk je rond in den tuin en merkt met overstelpende zekerheid, dat je er geen plaats voor hebt In April is een tuinier iemand, die, met een verwelkende plant in zijn hand, twin tig keer zijn tuintje rond loopt om een klein stukje grond te vinden waar niets groeit. „Nee, hier gaat het niet", mompelt hij zacht; „hier staan die vervelende chry santhemums, hier zou het de floks verstik ken Hm, de campanulas hebben hun ruim te wel noodig, en naast de achillea is ook geen ruimte waar moet ik het zetten? Wacht even, hier N«»e. hier staat mon nikskap; of hier maar hier staat vijf- vingerkruid Ik zou het hier kunnen plan ten maar het staat hier vol met traries- cantia: en hier. wat is dit ook weer? Ik wou dat ik het wist. Ha, hier is nog wel plaats, wacht even stekje, ik zal even een plaatsje voor je maken. Zoo, dat is klaar en groei in vrede" Ja, maar twee dagen later ontdekt de tuinier, dat hij het precies boven de roode spruiten van <ie sleutelbloem heeft gezet. JOHN TF.LKAMPS BOTANISCHE TUIN TE HILLEGOM Deze maakt hef de tuin liefhebber al heel ge makkelijk en zoekt zelf uit voor de amateur wal het best past. wat een heel jaar genot geeft. Zoon collectie zal men plezier van hebben. Of anders: vraag de schitterend ge- illustreerde catalogus eens aan. Die biedt heel wat moois. Daar kan men te kust en te keur gaan. En om te rusten in de tuin moet ge naar KRAUS te Rotterdam. Die heeft een keur van tuin meubelen voor elke smaak, voor ieders beurs Duur zijn ze al heel niet meer de tuinmeu belen. En de verscheidenheid bij Kraus is heel groot. Beelden uit de praktijk van den tuinman Leuk dat je ernaar vraagt, maar het Is inderdaad een mooi gezicht al de narcissen, hyacinthen en tulpen; violieren en navel- kruid, saxifraga, arabis en hutchinsia, sleu telbloemen en heidekruid en alle bloemen, die morgen zullen uitkomen en overmor gen. je zoudt er verbaasd over staan. Natuurlijk kan iedereen zich verbazen. „O, dat is een aardig paars bloempje", zegt een leek, waarop de tuinman een beetje op z'n teentjes getrapt antwoordt: „Weet je niet dat dat Petrocllis pvrenaica is?" Want de tuinman heeft een zwak voor namen; een bloem zonder naam, om het maar eens platonisch te zeggen, is een bloem zonder metaphysisch idee kortom, zij heeft geen rechten en geen realiteit. Een bloem zon der naam is onkruid, een bloem met een Latijnschen naam is iets. dat een zekere waardigheid heetL Als er een brandnetel in je perk groeit, hang er dan een label bij waarop „Urtica dioica" staat, en je zult hem respecteeren; je zult den grond er omheen los maken en hem verzorgen met salpeter. Als je met een tuinman spreekt, vraag dan altijd: „Hoe heet deze roos?" „Dat is Burgemeester van Tholle," zal de tuinman je voldaan antwoorden, „en die daar 's Madame Claire Mordier"; en hij zal je met achting behandelen, omdat hij denkt, dat je een beschaafd en intelligent, mensch hent. En speel niet zelf met namen; zeg bijvoorbeeld niet „Hier staat een mooie arabis in bloei", want dan zal de tuinman een overzicht geeft van wat er op een vei ling verhandeld wordt. De heer P. van der Dusse^i te 's-Gravenmoer, de grootste liandelskweeker uit het zuiden des lands, laat hier ook zijn cultuurjuweeltjes zien. Op het buitenterrein treffen wij verschil lende inzendingen aan van rotsplanten, waaronder heel mooie nieuwe variëteiten. Verschillende nevenhedrijven, waarhij in 't bijzonder de verschillende meststoffen voor de bloemen en planten de aandacht trekken, geeft den rusligen bezoeker een gereede afleiding om daarna de hal nog eens bij vernieuwing te betreden, want uit gekeken raakt men niet gauw. Het „Primavera"-bestuur heeft getracht ook dit jaar de voorgaande tentoonstelling te overtreffen. Het is erin geslaagd. De entreéprijzen zijn sterk verlaagd. De voor verkoop heft het lange wachten bij de loket ten op. Het bestuur hoopt weder duizenden liefhebbers te trekken en heeft daarvoor maandenlang gewerkt om deze tentoonstel ling voor te bereiden. onmiddellijk uitvallen: „Dat? Weet. U niet dat dat een SehieverecKia Borntnülleri is?" Het is bijna hetzelfde, maar een naam is een naam; en vooral tuiniers zijn gesteld op goede namen. Daarom haten wij kinrie ren en merels, omdat zij de labels uittrek ken en door elkaar gooien en hot gebeurt soms, dat wij verbaasd zeggen: „Kijk eens. deze brem lijkt precies op edelweisz mis schien is het wel een plaatselijke variëteit, en het is toch brem, want de naam staat er bij". Uit: Het j'aar van den tuinman, door Karei Capek. Uitgave: Holke- ma en Warenilorfs Uitg. Mij. Van onze adverteerders FLORALIA weekblad vonr bloem en tuin. Simpel staat dat er. Doch een particulier, die bloemen en tuinliofhehlier is. zal in dit fraai week blad een alle weken weerkomend genot vin den. Daar leest men de vlot geschreven leer- zame artikelen in over alles wat je belang inboezemt. De afbeeldingen zijn schitterend. Vraag eens een proefnummer aan. BUITEN LEVEN Dit is een maandblad. Voor hen die het wat kalmer opvatten. Buitengewoon mooi. Wal uitvoering als wat inhoud aangaat. Vooral de vragenbus is heel leerzaam. Ook dit moet men eens aanvragen. Tuiniers ontstaan ongetwijfeld door cul tuur en niet door natuurlijken aanleg. Als zij volgens hun natuur ontwikkeld zouden zijn, zouden zij er anders uitzien: zij zou den beenen hebben als kevers, zoodat zij niet op hun hurken hoefden te zitten, zij zouden vleugels hebben, in de eerste plaats om hun schoonheid en in de tweede plaats omdat zij dan over de perken konden vlie gen. Zij, die er geen ondervinding van hebben, kunnen zicli niet voorstellen hoe veel last je van je beenen hebt, als er niets is waarop je hen neer kunt zetten; hoe akelig lang zij zijn als je hen onder je moet opvouwen om met je vingers in den grond te wroeten, hoe onmogelijk kort zij zijn als je aan den anderen kant van het perk iets wilt pakken zonder op een bosje kwijlwortel of op de loten van de verbena te trappen. Als jp maar in een gordel kon hangen en boven de perken zweven, of vier handen hebben met niets meer dan een hoofd en een pet; of beenen, die je uit kon schuiven als een statief! Maar omdat een tuinman uitwendig even onvol doende is uitgerust als andere menschen, is alles wat hij doen kan, laten zien waar toe hij in staat is; zich in evenwicht hou den op de teenen van één voet, door do lucht zweven als een Russische danser, zijn heenen meters uit elkaar te kunnen neer zetten, even licht te loopen als een vlinder of een kwikstaartje, opgevouwen op een vierkanten decimeter grond staan, zijn evenwicht bewaren tegen alle wetten van de zwaartekracht in, overal bij te kunnen en bovendien nog een zekere waardigheid behouden, zoodat de menschen hem niet uitlachen. Natuurlijk, in 't voorbijgaan zie je van een tuinman alelen maar zijn romp; al hei andere, zooals het hoofd, de armen en de beenen zijn verborgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11