Jliru mr (ürtirnti t Raggen b Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 'iajm.JRcnn - M0T0R0ILS - maTm WERK IMNDELSH Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in 'plaafeen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending£50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5751 woensdag 8 april 1936 15e Jaargang 9bbertnttitprifltn: Van I tot 5 regels f f.17V» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer Q-45 Voor liet bevragen aaa '1 bureau V word! berekend f 0.10 EEN FANTASTISCH PLAN Na de Indische muiterij op de vloot, welke aanvankelijk door sociaal-democraten toegejuicht, verdedigd of goedgepraat werd, verliet Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan deze partij, Het teekent, wel de politieke situatie, dat deze gewezen sociaal-democraat in D< Groene Amsterdammer, welUweek' blad tegenwoordig onder vrijzinnig demo cratische leiding staat., thans een' artikel schrijft, 'waarin hij een fantastisch plan voor landsverdediging ontwikkelt Prof. Goudriaan wil n.l., om het in de woorden van de roode pers te zeggen, niet meer of minder dan de zoogenaamde Ma ginot-Iinie, de onneembare onderaardsche vestinggordel, die in Frankrijk aan de Duit- sche grens tot stand gebracht is en daarna in België tot de Nederlandsche grens is doorgetrokken, nu ook langs de Neder- landsch-Duitsche grens op dezelfde gewel dige schaal voortzetten. Nu behoeft men slechts een enkele blik op de kaart te slaan en van Groningen Maastricht te reizen, om te' concludeeren, dat onze Oostgrens veel langer is dan de Fransche, terwijl het aantal inwoners van Nederland (slechts) acht millioen bedraagt tegenover de veertig millioen in Frankrijk. De Fransche vestinggordel heeft, aldus de roode pers weer, om en de bij duizend millioen gekost; wij zouden dus zeker 1500j millioen moeten besteden. Men behoeft doctor noch ingenieur te zijn om te begrijpen, dat geen enkele Ne derlandschc regeering zoo'n crediet kan vragen of opnemen. Prof. Goudriaan is echter van meening, dat het in tien jaar wel zou gaan. Wij kunnen niet anders doen, dan van een fantastisch plan spreken en zijn mot de roode pers van oordeel, dat de groote meerderheid van ons volk er zoo over denkt. Voor landsverdediging hebben we steeds het pleit gevoerd, maar altijd met de toevoeging: voorzoover de economische draagkracht van ons volk reikt. Zijn daarmee aan het eind, dan moeten we rusten m wat God over ons gehengt. De publicatie van dit fantastisch plan door een gewezen sociaal-democraat in een vrijzinnig-democratisch weekblad is, wij herhalen het, een teèken des tijds. Maar even teekenend is de wijze, waarop de roode pers er melding van maakt De ge wezen partijgenoot wordt niet met grof ge schut en scherpe kogels beschoten, maar heel zachtmoedig wordt verklaard: „Er valt geen oogenbiik aan te twijfelen dat prof. Goudriaan volstrekt niet uit mili taristische begeerte, doch zuiver als demo craat tot zijn plan gekomen is." Slechts aan het slot heet het: „Het artikel is een voorbeeld, waartoe een welwillend, democratisch en sociaal ge voelend man kan komen, wanneer hij de vaste band van het democratisch socialisme verlaat Tot ongeremd extremisme." Iedereen zal toestemmen, dat zelfs de vermaning in zeer welwillende termen is vervat Harde woorden worden niet gespro ken. Prof. Goudriaan wordt niet voor mi litarist gescholden. Integendeel, bij voor baat wordt dat afgewezen. Dit doet ons voor de zooveelste maal de vraag stellen: waarom ging men vroeger tegen ons zooveel heftiger te keer; waarom heette toen'landsverdediging op bescheiden voet steeds weer „naar oorlog drijvend militarisme"? leerdam in afwachting Valt vandaag de beslissing? N.a het inzicht, dat wij omtrent den gang van zaken bij de N.V, Glasfabriek Leerdam door inlichtingen van andere zijde verkre gen, hebben wij gister nog eens getracht ons met de directie in verbinding te stellen. De directeur, de heer Hamming, acht te het echter, niet gewenscht, om, nu de onderhandelingen met de Regeering in een zoo acuut stadium zijn gekomen, nadere mededeelingen te doen omtrent zijn inzich ten. Vermoedelijk zal vandaag een voor- loopige beslissing vallen over de vraag, of de glasfabriek „Leerdam" zal kun nen doorwerken dan wel zal moeten sluiten. Heden zou een vergadering worden gehouden van een vertegen woordiging van directie en commissa rissen met den regeeringscommissaris, waarin een besluit moet vallen over den te volgen gang van zaken. Morgen zou dan nog een vergadering van den Pcr-, soneel-raad worden gehouden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat al thans een voorloopige overeenkomst zal worden getroffen om de fabriek draaiende te houden nu deze juist enkele behoorlijke bestellingen in uitvoering heeft en dat ingrijpende reorganisatie, waarbij de regee ring ook eenige ordening in de geheele glasindustrie zal bevorderen een definitieve regeling zal volgen. Veel zal echter ook af hangen van de vraag, of men het oven een reorganisatieschema eens kan worden. STICHTING ZONNEWEELDE VAN STOLKLAAN 3 TEL 551185 's-QRAVENHAQE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch.- stand. Riante villa, scKitt. gelegen In de S.-hev. Boschjes, onmldd bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, mot volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katw||kscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwilksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang industrie financiering Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Een financieringslichaam voor de klein' en middenindnstrie Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende hèt wetsontwerp oprichting van een „N.V- Maatschappij voor industrie-financie ring" ontveinzen de ministers van Han del en van Financiën zich niet, dat in een crisis-periode, als zich thans voor doet,, industrialisatie op velerlei bezwa ren stuit. Dit neemt niet weg, dat men in een dergelijke periode de grondslagen kan leggen, opdat, wanneer in het be drijfsleven wederom een opgaande markt ^alt te constateeren, voor. de ontwikke ling der industrie verdere mogelijk heden kunnen worden geboden. Industrie-financiering met staatsgeld is geen doel in. zich zelf. maar middel om de klein- en midden-industrie aan geld op langen termijn te helpen Deze taak is eigen lijk niet de taak der overheid. .Integendeel, het ware te wenschen, dat particulieren haar zoo spoedig mogelijk op zich zouden nemen. Naast económisch-technólogische ex ploratie en naast een goeden nijver heids- en handelsvoorlichtingsdienst (waarvan1 de reorganisatie bijna"gereed is) is vooral voor de klein- en midden- industrie, die géén beroep op de emis sie-markt kan doen, een financierings lichaam noodig. De ervaring, wélke tot'dusver met het Werkfonds 1934 is opgedaan, wijst er ook op, dat bij de credietverleening nog een be langrijk terrein is, waarop 't gewone bank wezen in Nederland zich niet wil of niet kan wagen, doch dat, wil men de mogelijk heid tot verdere industrialisatie inderdaad bevorderen, niet zonder meer veronacht zaamd mag worden. Gezien deze omstan digheden kan er bij dit soort credietverlee ning of deelneming in het kapitaal voor de Overheid inderdaad een taak zijn. De ministers, staan niet op het stand punt, dat deskundigen alleen op het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te vinden zijn. Zij zien er dan ook geen bezwaar in om den Raad van Bestuur met 'eiikele particulieren uit te breiden- De daarvoor noodzakelijke wijzigingen zijn in de statutenaangebracht De ministers hebben geen bezwaar 't aan deel, waarvoor de Staat der Nederlanden in het maatschapeplijk kapitaal der vennoot schap deelneemt, te brengen van tenminste 90 pet op ten minste id pet van het maat schappelijk kapitaal. De daartoe strekkende ijziging is aangebracht De memorie gaat vergezeld van ontwerp statuten, van een nota van wijziging en van gewijzigd ontwerp van wet. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BREDA Naar het „Vad." meldt, is er ernstig spra ke van, dat de heer B. W. T. van Slobbe de aftredende gouverneur van Curacao, tot burgemeester van Breda zal worden be noemd. HIJ KWAM DE BRANDDEUR NAZIEN Bij een bewoner van de N. Amstellaan te Amsterdam vervoegde zich een man, die zeide van den huiseigenaar te komen om de branddeur na te zien. Na zijn bezoek wa ren vijf gulden verdwenen; de huiseigenaar wist van een dergelijke opdracht niets af. De moeilijkheden in de druivenproductie In de Dinsdagmiddag te Naaldwijk gehou den algemeene vergadering van den Bond Westland heeft de voorzitter. de heer J. Ba-, rends e, gewezen op de ernstige moeilijk-: heden waarmede de tuinbouw momenteel te kampen heeft, en de nieuwe bedreiging van Engeland in verhooging der invoerrech ten voor tomaten. Spr.' stelde evenwel vast.] dat het Hollandsche product in het buitan- lanrj toch erg gewild blijkt te zijn, en dit' geeft hoop voor de toekomst. Nadat liet in druk verschenen ji_ over 1935 was vastgesteld, werd deeld dat de heer M. Prins, uit Honselers- dijk, in alle afdeelingeu tot secretaris-pen-j ningmeester is herkozen. Aangenomen wern 't- bestuursvoorstel om, evenals vorige jaren, weer 25 cent per in 1935 geveilde 1000 kilo druiven bij te dragen in de vorming vaneen Dnii ven-reclamefonds. Een uitvoerige bespreking werd gevoerd over de maatregelen die zouden kunnen lei den tot verbetering van de kwaliteit en den afzet van de druiven. In zijn inleidend woord herinnerde de voorzitter aan de'geweldige toename der druivenproductie, sinds de drui ven onder het glas worden geteeld.Voorai de laatste jaren nam de teelt in omvang toe en in 1929 werd 7.350.00C kilo druiven ge kweekt, welke hoeveelheid in 1935 is ge stegen tot ruim 17 millioen kilo. Gezien do export-belemmeringen zijn de afzet-moeilijkheden Jians buitengewoon groot Spr. wees erop, dat de kwaliteit van het product belangrijk verbeterd zal moetan worden, wil men met het buitenland blijven conrurreeren. Onze druivenexport is sinds 1929 van 6570 ton gestegen' tot 8270 ton, doch de vermeerdering der productie was heel wat grooterl De maatregelen om tot verbetering van den afzet te geraken, zijn al meer malen in het Bondsbestuur besproken en de gedachte is geopperd om steun te ver- leenen naar kwaliteit. Anderzijds is ook het plan aan de hand gedaan om per roe te steunen, terwijl ook de mogelijk heid onder de oogen is gezien' om een heffing te leggen op de 1ste soort drui ven ten bate der 2de soort. Het Bonds bestuur achtte dit laatste onjuist, omdat dit niet zou leiden tot, verbetering van. het product Bij de uitgebreide bespreking overdat onderwerp bleek, dat men algemeen gevoel de voor verbetering van het product, en net weren van de zure druiven. Ir. R i e m e n s, Rijkstuinbouwconsuleni en directeur van den Proeftuin Z.-H. Glas- district, vestigde er de aandacht op, dat op 1 kan maar de beste zijn Vei koop „TW6NTOL" voor Holland DEVENTER het laboratorium proeven zijn en worden genomen omtrent het suikergehalte van de druiven, waarbij een bepaalde graad kon worden vastgesteld waaraan de druiven moeten voldoen, teneinde behoorlijk aange boden te kunnen worden bij het publiek. De heer Driesseu, directeur der Nei. Groenten- en Fruitcontfale, zette uiteen, dal het zeer moeilijk is voor de groenten kwali- teitseischen te stellen en nu telkens nog diverse opmerkingen worden gemaakt Het zou daarom wel gewenscht zijn dat men in het Westland tot overeenstemming kwam welke maatregelen genomen moeten wor. den in het belang der dmivencultuur. Nadat verschillende afgevaardigden hun meening hadden kenbaar gemaakt, conclu- deerde de voorzitter, dat men vrijwel alge meen van gevoelen is. dat de mindere kwa liteit druiven die wellicht .verwerkt kan worden 'van de markt geweerd moet wor den en daarop ook geen steun verleend zal dienen te worden. De vergadering, die o. m. door de burge meesters van Naaldwijk en van Monster werd bijgewoond, kon zich met deze conclu sie' vereenigen. De heer Hammer, zooals wij reeds berichtten noemd werd burgemeester van Goudswaard en Piershil- Thans is de heer Hammer ambtenaar tér se. cretarie te Gene- muiden. De nieu we burgemeester van Goudswaard en Piershil is An tirevolutionair en lid der'Ned. Hea-v. Kerk. De Rotterdamsche Haven in verval EEN NOODKREET IN DE KAMER VAN KOOPHANDEL Verlies in kwaliteit van het verkeer groot er dan de winst in kwantiteit Een waarschuwing aan Rijk en Gemeenten In de gistermiddag gehouden open bare vergadering van de Rotterdam sche Kamer van Koophandel, heeft de heer H. F. Kersten een rede uitge sproken over den toestand van Rotter dam. Hierin heeft hij de noodzakelijk heid bepleit van een spoedige hulpver leening om verdere teruggang te stui ten- Spr. wees er op, dat in het afgeloopen jaar slechts één van de drie tijdelijke maatrege len door de Regeering is ingewilligd, nl. de verlaging der loodsgelden. Maar juist in het gezamenlijke complex van de voorgestelde drie maatregelen schuilt de kracht om te bewerken, dut men zal komen tot vaststel ling van tarieven op zakelijke basis, waar door dan onze tijdelijke maatregelen weder zullen kunnen vervallen Men heeft zich den laatsten tijd optimis tisch over Rotterdam uitgelaten op grond de verkeerscijfers over 1935. De bedoelde cijfers vormen voor den niet-deskundige be- driégelijk materiaal. De stijging in het goe derenvervoer beperkt zich nl. tot die groepen welke uitsluitend machinaal worden over geladen en waar de factor loon een onder geschikte rol speelt.' Kwantiteit en kwaliteit H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben gisteren op de terreinen van het landgoed Ockenburg de oefeningen bijgewoond oan.de eerste artillerie-brigade. De aankomst van, de Koningin en de Prinses op het terrein der oefeningen. hooren ook de granen daartoe), zijn alle in kwantum gedaald en wel niet mipder dan 12 pet. in één' jaar. Dit verkeer wendt zich meer en meer van Rotterdam af, omdat het elders voordeeliger is. De gevolgen spiegelen zich duidelijk af in 't aantal gewerkte taken dat in 1935 2.237.605 bedroeg tegen 2.607.168 in 't jaar tevoren en bijna 5 millioen in 1929. De toename van het verkeer Is in wezen dus geen verbetering. Het ver lies in de kwaliteit van het verkeer is belangrijk grooter dan de winst in de kwantiteit De ontwikkeling gaat ook dit jaar voort ten nadeele van Rotterdam. De laatst be kende cijfers, die van Februari 1936, laten zien, dat het dcorvoerverkeer tusschen België en den Rijn via ons land met 32 pet. is gestegen tegenover dezelfde maand van het vorig jaar. Ook onze Nederlandsche in- en uitvoer bewegen zich in toenemende mate via de Belgische haven. In Februari 1936 be droegen de in- en uitvoer van Nederland over de Belgische westelijke watergrens 317.000 ton tegenover 235.000 ton in dezelfde maand van het vorig jaar. Weder een stij ging dus van niet minder dan 35 pet. Van den geheelen Nederlandschen graaninvoer kwam in Februari 1936 niet minder-dan 12 pet. via België hier binnen. Dezer dagen werdeu de cijfers bekend over het scheepsverkeer in de afgeloopen maand. Rotterdam wijst tegenover Maart 1935 twee zeeschepen minder aan. Antwer pen daarentegen 184 zeeschepen meer. In scheepstonnen brengt dit voor Antwerpen een vooruitgang mede'met 18 ppt, voor Rot terdam een'achteruitgang met 7 pet. Het toonverschil in beide havens In dit verband herinnerde spr., aan het verschil tusschen de Antwërpschè en Rotter damsche loonen. Met inbegrip van sociale lasten kost een havenarbeider te Rotterdam 5,68, te Ant werpen francs 53,72 of f 2,68. Den gebruikers van onze haven moet het dubbele worden berekend van hetgeen zij elders betalen. Tegenover de invloeden, die Rotterdams welvaart ondermijnen, vermag het bedrijfs leven alleen niets. Hier ligt een taak voor onze overheid. Het is de overtuiging van alle ter zake kundigen, dat men tenslotte tóch zal moeten komen tut de voorgestelde maat regelen, wilmen niet, dat door de Neder landsche volksgemeenschap voor altijd waarden teniet.gaan; die veel grooter zijn dan de offers, die thans worden gevraagd en die onontkoombaar zijn. Naar verluidt zijn met betrèkking tot verlaging van haven retributies, eindelijk voorstellen van burge meester en wethouders te-wachten. Laat ons hopen dat deze voorstellen voldoende ver zullen gaan en dat het rijk spoedig zal vol gen, want: Geen land is rijk genoeg om zijn havens te kunnen verwaarloozen, verval van de havens gaat steeds gepaard met verval van bet gansclje land. De waarnemende -oorzitter, dc heer v, d. Lugt, h °ft den wenscb geuit, dat dc woor den van den heer Kersten niet die eens roependen in de woestijn zouden zijn.en.dat eindelijk iels' zal worden gedaan om verder en'al van de. haven tegen te gaan. i De Haringvisscherij Voor dit jaar nog geen regeling Men schrijft ons uit Scheveningen: Hoewel op de erven der verschillende reederijen inmiddels een begin is ge maakt met het nazien en gereed maken der haringnetten voor de komende ha- riagvischerij en ook aan boord der in de haven te Scjieveningen liggende motor- loggers de benoodigde werkzaamheden worden verricht, is op heden nog niet be kend, welke regeling voor de haring visscherij 1936 is vastgesteld. Vrij zeker mag worden aangenomen dat ook dit jaar de vroegharingvisscheuij zal worden beperkt. Welke regeling echter zal worden getroffen voor de groote haringvis scherij, hiervan is nog niets bekend- Moge lijk zullen de aanvoeren van gezouten ha- ring wederom worden gecontingenteerd al hoewel dit vorig jaar in de praktijk tot on tevredenheid aanleiding heeft gegeven. Ook is in overweging genomen met minder schepen te aan varen, welk voorstel echter weinig instemming heeft gevonden, daar hierdoor de werkloosheid nog grooter wordt Van groot belang is echter of de in te vangen haring geruimd kan worden en hier is de export naar het buitenland van zeer groot belang. Door het Hoofdbestuur van de Reedersvereeniging wordt hieraan veel aandacht geschonken. In de laatst ge houden vergadering van de Reedersvereeni ging is ter sprake gebracht het plaatsen van een groote partij haring in het buitenland, met name Rusland. Medewerking van een groot aantal leden is toegezegd. DOOR EEN TREIN GEDOOD Bij Groesbeek waren enkele jongens met een bal aan het trappen nabij den over weg aan den Wolfsberg in de spoorbaan Nij megen—Kleef. Op een gegeven oogenbiik kwam de bal op de spoorbaan terecht. De tienjarige zoon van den voerman L. rende den bal na. Juist passeerde de D-trein Bazel —Amsterdam, welke den jongen greep en een eind meesleurde. Dr Beijnes, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con stateeren. TWEE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD Te Dussen (N.Br.) is de woning, be woond door R., en het huis van D. met een schuur, door het vuur in de asoh gelegd. De beide inboedels gingen verloren en twee kalveren, kwamen in de vlammen om. Door krachtig optreden kon de boerderij van V behouden blijveü. De oorzaak van den brand is onbekend. Venzekering dekt sohade. HUN PATROON BESTOLEN Een handelaar in groenten en fruit te Amsterdam is door zijn beide knechts bestolen Zij namen bij afwezigheid van den patroon groenten en fruit weg en brachten dat bij een anderen handelaar. De diefstal werd ontdekt, omdat de patroon een zak met aardappelen miste. Hij nam de politie in den arm, die de zaak spoedig tot klaarheid heeft gebracht. De heide.knechts en de heler zijn thans in arrest. voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Een motie van wantrouwen heeft Zamora gedwongen, als president der Spaansche republiek af te treden. In Mexico is een bomaanslag op een per* sonentrein gepleegd, waarbij tientallen per sonen zouden zijn gewond. De Chincesche regeering heeft te Moskou geprotesteerd tegen het Russisch-Buiten Mongoolscli verdrag van wederzijdsche bij' stand De Commissie van Dertien zal lieden it Genève bijeenkomen. Een wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet betreffende uoor- zieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg tot 1 Januari 1940. Wetsontwerpen tot herziening van het zeehaven- en scheepvaartregime in Nederl.' De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp oprieh' ting van een naamlooze vennootschap maat schappij voor industriefinanciering. De weekstaat van de Nederlandsche Boni: laat weinig verandering zien. De zaak tegen de gewezen burgemeester van Ambt Hardenberg voor de rechtbank te Almelo. Het O.M. eischt twee jaar aevan genisstraf. De Nederlandsche bond van huis- en grond eigenaren en bouwondernemers over het vaste last en-ontwerp. Het besluit van graaf Reventlow om d6 Deutsche Glaubensbewegung vaarwel te zeggen. Op de vergadering van de Bond Westland is gehandeld over mogelijke verbetering van de druivenexport. Een vrij ernstige brand aan den Haring vliet te Rotterdam. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE De Genie zal op Vrijdag 24 April te 's-Gravenhage aanbesteden het bou wen van verdedigingswerken als ge volg van de afsluiting der Zuiderzee (52e gedeelte: het maken van electri- sche installaties). Raming 18.400, TOEGANGSWEG FEIJENOORD-STADION B. en W. van Rotterdam hebben he den aanbesteed het maken van een beton nen onderdoorgang onder de Varkenoord- schebrug als toegangsweg naar het nieuwe Feijenoord-stadion. Van de 41 inschrijvers was laagste de fa. E. Blok te Rotterdam, die ook betonwerk ter plaatse uitvoert voor de Ned. Spoorwegen. LEVERING DIESELMOTOR Door kapitein W. Schuitema is aan D. en Joh. Boot N.V., Motorenfabriek De Indus trie te Alphen aan den Rijn, de lever opgedragen van een 4-cyl. 4tact comprossor- looze „Industrie" Dieselmotor van 250 P.K. in een kustbootjé, te bouwen door de fa. J. Pattje, Waterhuizen (bij Groningen). BOUW VAN EEN VEERPONT Aan de N.V. L. Smi t en Zoon Scheepswerf en Werktuigbouw te Alb 1 a3serdam is opgedragen het bouwen van een veerpont, voor de dienst Ridderkerk-r-Aiblasserdam voor rekening van den ondernemer H. Vos G.zn. De veer pont zal hebben de volgende afmetingen: 28.60X6.50X1.20 meter en zal in de vaart komen onder de naam van Pico Groenix 2. Zij. wordt, gebouwd onder toezicht den heer v. d. OëVer, scheepsbouwkundige te Papendrecht. FABRIEKSBOUW TE EINDHOVEN Te Eindhoven is aanbesteed debouw van een fabriek met kantoor der N.V. Velas quez. Laagste inschrijver was de fa Joh. Huybregts te Eindhoven voor 25.S75,— EEN GOED BEHANGSEL BRENGT SFEER IN UW HUIS Vraagt daarom onze staalboeken U zpII verbaasd staan en.... NIET DUUR! Behangselmagazijn „M 0 D E R N" Nw. Binnenweg 355b - Tel. 34521 Huiseigenaren speciale condities NUMtESl [INSIGNES kransen TAKKEN 'ovehhaagi Moordaanslag te Den Haag Gevolg van een ouden twist Gisteravond even na negen uur werd de omgeving van Houtrust te Den Haag plotseling opgeschrikt door eenige revolver schoten. Vermoedelijk tengevolge van een ouden twist hadden de 36-jarige P. E. van G. uit Voorburg en zekere J. C. van K., wonende in de Pieter Bothstraat, een oneenigheid met elkaar gekregen, welke er toe leidde, dat Van G. zijn revolver trok en eenige schoten op Van K. loste. Dit geschiedde op den hoek van de Tulpenboomstraat en de Hanenburglaan. De aangevallene, Van K., vluchtte daarna; maar hij werd achtervolgd door Van G., die op den hoek van de Sportlaan en het Mee- zenplein opnieuw eenige schoten loste. In totaal zijn er vier schoten gevallen, waar van een Van K. in den linkeronderarm trof, welke daardoor brak. Voorts kreeg Van K. een schampschot aan den rechteronderarm. Na de schietpartij nam de dader rie vlucht, doch werd later in den avond door twee inspecteurs in zijn woning in Voor burg gearresteerd en in hetpolitiebureau opgesloten. Hedenochtend zal hij aan een verhoor worden onderworpen. De getroffene is, na in het Roode Kruis- Ziekenhuis te zijn verbonden door den Geneeskundigen Dienst naar zijn woning vervoerd. Amersfoortsche voorjaars-bijenmarkt De zesde Amersfoortsche Voorjaars-bijen markt zal dit jaar op Vrijdag 24 April ge houden worden in den tuin van het Volks gebouw te Amersfoort, ingang Perseyn- straat De proef, verleden jaar genomen met het houden van die markt in het laatst van April, is uitstekend geslaagd, weshalve de Centrale Marktcommissie van Ring Amers foort en omstreken besloten heeft, die markten niet meer, zooals voorheen de ge woonte was, in het begin van April te hou den. Niet alléén dat de kans zooveel groo ter is. dat het weder alsdan ook gunstiger is voor het houden van dergelijke markten, doch ook hebben de bijenvolken meer ge legenheid zich beter te ontwikkelen, zoo- dat de kwaliteit dier volken ook inder daad beter geacht moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1