ENGELANDS BUITENLANDSCH BELEID ONDER CRITIEK DINSDAG 7 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Buitenland OM ABESSINIE'S TOEKOMST Morgen zullen te Genève de besprekingen Tan de Commissie van Dertien moeten her vat worden. Dit is de instantie, gelijk men zich zal herinneren, die aangewezen is om de partijen in het Oost-Afrikaansche con flict bijeen te brengen. Op deze Commissie is door den Negus een beroep gedaan, om binnen het kader van den volkenbond en in den geest van hét volkenbondsverdrag tot onderhandelingen te komen. Hij heeft er daarbij den nadruk op gelegd, dat de kwes-, tie van verdere sanctiemaatregelen geen verder uitstel mocht lijdon, daar deze zeker doeltreffend zouden zijn, om aan den oorlog een einde te maken. Wie dit leest on overweegt vraagt zich onwillekeurig af, of deze koning van een zwaar beproefd en uiteenvallend rijk zich wel ten volle rekenschap geeft van de thans in de westersche wereld bestaande verhou dingen. De volkenbond moge bezield zijn met goeden wil, en zijn ideaal van vrede door recht immer voor oogen houden, toch wil dit niet zeggen dat er naast de bereidheid tot effectvol ingrijpen ook de mogelijkheid is. tot zulk een stap over te gaan. De toe standen in Europa zijn er echter momenteel minder dan ooit naar, om tusschen de mach tige, toonaangevende staten de betrekkingen nog spannender te maken, dan zij heden ten dage reeds zijn. Groot-Brittanmc, dat ten opzichte van Abessinië tijdens de gcheele ontwikkeling van het "hangende conflict steeds zeer welwillend is geweest, ziet zich geplaatst in de positie van een arbiter, die gelijktijdig over twee elkander kruisende vraagstukken zou moeten uitspraak doen, waarbij 't steeds voor oogen heeft de onmoge Tijkheid. om den eenen misdadiger met be hulp van den anderen terecht te wijzen. Het had zich, na zeer moeilijke en tijdroovende besprokingen van Frankrijks hulp weten te te verzekeren, welk land dan wel in zekere mate van de beveiligende vriendschap met Italië zou willen afzien, doch nauwlijks was dit eene succes bereikt, of het werd goed deels teniet gedaan door het uit den band springen van Duitschland, hetwelk over ging *ot daden, die Parijs zeer moesten ver ontrusten. Deze nieuwe breuk in Europa, veroorzaakt door de remilltarisatie van het Rijnland, i3 nog steeds niet geheeld, en zoo men al to hardhandig mocht optreden, het zij tegen Rome, hetzij tegen Berlijn, heetf men vermoedelijk géén ander resultaat te boeken, dan dat de scheuren in het reeds verzakkende gebouw van den wereldvrede slechts te dreigender worden. Immers, ver moedelijk zouden de beide overtreders nood gedwongen gemeene zaak gaan maken, en zou de Europeesche samenwerking voor on- bepaalden tijd moeten worden opgeschort. Intusschen heeft men in het Britsche Lagerhuis een hartige critiek uitgeoefend op het buitenlandsch politiek beleid der Brit sche regeernig, en heeft Eden, aldus met den rug tegen den muur gezet, de opmer king gemaakt, dat het tot staken van de vijandelijkheden in Oost-Afrika zal moeten komen, aleer men over het liquideeren van deze tragische episode zou kunnen gera ken. Mocht Eden dit standpunt te Genève met kracht willen voorstaan, waarmee hij zich Iuf op de gedachtenlijn van Haile Selassie zou plaatsen, dan is het te voor zien, lat heel de onderhandelingsprocedure onnieuw op een dood spoor geraakt Want de stok achter de deur wij bedoelen de reeds uit den treure besproken petroleura- sanctie en de verscherping der andere in ternationale strafmaatregelen tegen Italië zal wel niet veel effect meer kunnen be reiken. Italië is na de bloedige successen, welke het dank zij bommen en mosterdgas beeft weten te bereiken, ongenaakbaarder dan ooit Het ziet, blijkens Badoglio's uit latingen, do complete onderwerping der Abessijnsche gebieden reeds in een zeer na bije toekomst verwerkelijkt, en zal het wel licht zelfs toejuichen, zoo door het stokken der besprekingen de met bloed bevlekte lau weren van een volstandige overwinnnig aan de fascistische standaarden kunnen worden gehecht Deze verwachting, het moet helaas wor- 'den toegestemd, is geenszins van grond ont bloot De militaire tegenslagen van de Abes sijnsche troepenafdeelingen zijn daarvoor al te evident. Blijkens de berichten van bet strijd'ooneel heeft Rome thans alle strate gische troeven in handen. Na den slag bij het meer van Asjangi en den in snel tempo hervatten opmarsch, die reeds op een be langrijken afstand van Quoram is gevor derd, liggen de toegangswegen tot de kern van het Abessijnsche land vrijwel geheel open. Wel is het te voorzien, dat het plateau van Diredauwa—Harrar—Djidjiga, dat voor verdediging zoo bij uitstek gunstig gelegen is, en bovendien door een ervaren Euro- peesch officier als Wehib Pasja teweer ge steld is, voor Badoglio en Graziani nog een zeer harde noot ora te kraken zal zijn, doch tenslotte is deze frontsector niet meer dan een laatste brokstuk der Abessijnsche ver dediging, dat vermoedelijk zoowel door de kolonnes uit noord en zuid, als door de Ita liaansche troepen uit Aoessa binnen zeer korten tijd aan alle kanten zal worden om zwermd. De pacificatie van het Abessijnsche keizerrijk zal intusschen onvermoeid door gang kunnen vinden. Wie veronderstelt dat in de nabije toe komst de troonsafstand van den negus aan staande ls, en dat door zijn opvolger een accoord zal worden geteekend, waarbij deze de nominale gebieder blijft over een seml- onafhankelijken Abessijnscheu rompstaat, terwijl Italië en de mogendheden over het lot der afgescheurde gebieden tot een modus zullen komen, is vermoedelijk niet verre van de waarheid. Verblijdend is deze intus schen niet! DE OORLOG IN OOST-AFRIKA NERVEUSE STEMMING TE ADDIS ABEBA De komende onderhandelingen De stemming in de Abessijnsche hoofd stad is merkbaar nerveus, waaraan het feit. dai dc laatste dagen geen berichten van bet front zijn binnengekomen, niet vreemd ls. De geruchten over directe vredesonder handelingen blijven aanhouden. In dat ver band noemt men ook de naam van Rickctt, terwijl beteekenls wordt toegekend aan de reis van Afework, den vroegeren Abessijn- schen gezant te Rome, die onlangs met een speciale opdracht naar Dzjiboeti was ver trokken. en thans is teruggekeerd. Daar de inheemsche bevolking de stad heeft verlaten, althans voor het grootste ge deelte, zouden door een bombardement in hoofdzaak de 3000 vreemdelingen, die bier gevestigd zijn bedreigd worden. Onderhandelingen met Italië Betreffende de diplomatieke activiteit, die voorafgegaan is aan de bijeenroeping van de commissie van dertien, verneemt men te Rome uit welingelichte bron het volgende: In antwoord op het beroep van de com missie heeft Italië De Madariaga medege deeld, dat het bereid was een vertegenwoor diger naar Genève te zenden om te onder handelen, terwijl het tegelijkertijd de mee ning uitte, dat het wenschelijk zou zijn, in dien De Madariaga naar Rome zou komen om voorbereidende besprekingen te voeren. De Madariaga achtte het noodzakelijk de commissie bijeen te roepen en haar van het gebeurde op de hoogte te stellen, alvorens hij naar Rome zou gaan. De commissie zal, na kennis te hebben ge nomen van het Italiaansche antwoord, de instructies hebben te bespreken, die voor de verdere onderhandelingen aan De Mada riaga moeten worden verstrekt. Italiaanse!» vliegtuig neergestort In de Tyrheensche zee, ten noorden van Napels, is" een Italiaansch bombardements vliegtuig neergestort. De uit vijf koppen be staande bemanning is om het leven ge komen. Het gebruik van gifgas Naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen het Italiaansch-Abessijnsche conflict weder te Genève ter sprake zal komen, werd te Londen na de kabinetszitting in welinge lichte kringen verklaard, dat de Britsche regeering in de kwestie van het gebruik van gifgas door de Italiaansche troepen niet zelfstandig zal optreden, omdat de behan deling van dit vraagstuk de taak van de commissie van dertien is. Minister Eden zal waarschynlijk aandrin gen op staking der vijandelijkheden, alvo rens de voorzitter van de commissie van dertien, De Madariaga, een begin zal maken met vredesonderhandelingen te Rome. Offensief van Graziani verwaoht Uit Asmara wordt gemeld, dat Sasa Beneh Maandag krachtig uit de lucht is bestookt Kort na het aanbreken van den dag ver scheen een groep caproni-bommenwerpers boven de stad, waar groote verwoestingen werden aangericht Een Abessijnsche troepenconcentratie werd verspreid: deze troepen hadden tot taak den opmarsch van de gemotoriseerde afdeelingen van generaal Graziani's leger in de richting van Harrar en Dzjidzjiga op te houden. Deze steden worden beschouwd als sleutel tot Oost-Abessinië. Het eenige leger der Abessijnen, dat nog niet verslagen is, houdt zich in de streek tusschen beide steden op. Het staat onder bevel van Ras Nassiboe en bestaat uit, naar schatting, 100.000 man. De Italiaansche troepen hebben na Kwo- ram thans de plaats Alamata bezet, welke groote strategische beteekenis heeft. De inheemsche troepen hebben, naar verder wordt gemeld, de vluchtende ach terhoede der Abessijnen ten zuiden van Kworam onder een vernietigend vuur ge nomen; zij hebben een rijken buit gemaakt, waartoe, naar het schijnt, ook een luxe auto van den Negus behoort. Ook de Asbo-Galla krijgers hebben deel genomen aan den slag bij het Asjangi meer. Zij achtervolgen thans hun versla gen tegenstanders; het luchtbombardement luurt onverminderd voort. De Negus zei den strijd voorl Ondanks deze tegenslagen heeft de a verklaard, dat Abessinië den strijd tot den laatsten man zal voortzetten en niet van zin3 is Italië om vrede te smeeken. De Negus is bereid te onderhandelen over vrede, doch slechts binnen het kader van het Volkenbondsstatuut, d.w.z. dat de Italianen eerst Abessinië moeten ontrui men. Hauptmanns verassching Tn liet Fislipond Crematorium te New Vork is het stoffelijk overschot van Bruno 'Hauptmann verascht, in tegenwoordig heid van Hauptmanns vrouw on eenige anderen. Tevoren had een beeldhouwer uit Hollvwnnd een doodenmasker van Haupt- men genomen. De asch van Hauptmann zal waarschijnlijk naar zijn moeder In Duitschland worden gezonden. Tijdens de crematie verdrongen zich bui ten een groot aantal nieuwsgierigen, FRANKRIJKS VREDESVOORSTELLEN Rechtsgelijkheid voor allen Wederkeerige hulpverleening in Europa In den gisteren gehouden Franschen ministerraad heeft Flaudin het ontwerp van het Fransche memorandum, in antwoord op het Duitsdie memorandum van 31 Maart, voorgelegd, alsmede het ontwerp van een constructief plan van actie voor den vrede, bestejnd ter voorlegging aan den volleen- bondsraad. Do „Paris Soir" meent intusschen reeds den inhoud van de Fransche plannen als 'olgt te kunnen weergeven: 1. Een afwijzing van de door Duitschland naar voren gebrachte juridische motieven ter rechtvaardiging van de schending van het Locarno-pact. 2. Een memorandum bestemd voor dege nen. die de situatie in do Rijnzöne hebben te onderzoeken en zich daarover moeten uit spreken. 3. Een constructief plan, dat .voorziet a. De organisatie van den vrede op de basis van rechtsgelijkheid voor allen. b. Versterking van artikel 16 van het vol kenbondspact om de collectieve veiligheid sneller en doelmatiger te doen functionnee- ren. Het denkbeeld wordt geopperd, dat den volkenbond een internationale strijdmacht ter beschikking zou worden gesteld. c. Wederkeerige hulpverleening aan ten, die het slachtoffer van een aanval zouden kunnen worden, onverschillig of dit West- of Oost-Europa betreft. Wat het constructieve deel van dit plan betreft. Frankrijk zou daarmede torugkeeren tot de politiek van den regionalen bijstand De voorgenomen pacten zouden alleen- op Europa betrekking hebben, daar de laatste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat ie volkenbond alleen in naam universeel is. Grondslag van het Fransche plan is, dat de oplegging van den vrede door een collec tieve macht niet verder kan gaan dan Euro pa Het betrekken van de Europeesche ge- biedsdeelen van sovjet-Rusland in de plan nen. hetgeen in het Briand-plan van een Europeesche vereeniging niet beoogd werd is thans te rechtvaardigen, nu sovjet- Rusland lid van den volkenbond is gewor den en door een speciaal verdrag met Frank- rijk verbonden is. Het memorandum zal dan. vervolgt het blad. in details aangeven, hoe Europa's ge bieden zijn te onderscheiden volgens regio nale pacten. Uiteengezet wordt, volgens welke beginselen de straten zich tot regio nale pacten van wederzijdschen bijstand zouden kunnen aaneensluiten, om elk oor- logsgevaar in bepaalde bijzonder bedreigde gebieden uit te sluiten. Baldwins positie onzeker Reconstructie van de Britsche regeering Het bericht van de „Daily Mail" over een aanstaande demissie van Baldwin wordt in politieke kringen beschouwd als een sensa tioneele en bijgevolg overdreven voorstelling een reeds vrij lang bekenden stand van zaken. Sedert de gebeurtenissen, die tot het ont slag van Hoare geleid hebben, is de positie van de tegenwoordige regeering, zooa's be kend, verzwakt en sindsdien is in Westmin ster herhaaldelijk gesproken van een e tueele vervanging van Baldwin door Ne ville Chamberlain. De jongste demissie van Lord Percy en het feit, dat de regeering pas geleden tot twee maal toe in de minderheid werd ge bracht, hebben opnieuw voedsel gegeven aan de geruchten over een aanstaand heen gaan van Baldwin en de vorming van een nieuwe regeering onder leiding van den tegenwoordigec kanselier van de schatkist In parlementaire kringen is men van meening, dat Hoare in een dergelijk geval een voornamen post zou krijgen, doch dat Eden alle kans heeft, om de portefeuille, waarmee hij thans is belast, te behouden. De verdere ontwikkeling van de gebeur tenissen zal in wezen afhankelijk zijn van den internationalen toestand en van het ver. langen, dat algemeen tot uiting kan komen, om het huidige ministerie dat getuige was van de proclamatie van den nieuwen koning, althans tot aan de kroning te handhaven. De „Hindenburg" op de thuisvaart Aan boord van de ..Hindenburg", welke op de terugreis naar Friedrichshafen Is bevinden zich 18 nieuwe passagiers, o.m. burgers der Vereenigde Staten, Argentijnen Brazilianen en Chilenen. Bij gunstig weer hoopt men Zaterdagoch tend te FriedriGhshafen te arriveeren. ANTISEMITISME IN POLEN. De rechtbank te Lodz heeft uitspraak ge. daan in de zaak tegen 27 leden der natio nale oppositiepartij, die zic.h hadden schul dig gemaakt aan antiseniietische excessen. Drie hunner werden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, twee tot 2V2 ia&r. vijf tot twee jaar, verschillenden tot 1 jaar. Drie beklaagden werden vrij gesproken. Kort Nieuws Spaansch station heeft een ontplof, fing plaais gehad in de locomotief van een personentrein. Een persoon werd gedood, ter wijl drie zwaar gewond werden. De schade aanzienlijk. Ivarl Har tl eb, oud-kanselier van, Oostenrijk, is in Stiermarken gearresteerd, verdacht van nationaal-socialistische pro- De oorlogsinvaliden te Brussel hielden een protestbetooging tegen de regeerinqsmaat regelen. Zij uitten hun protest o.m. door op den rijweg der groote boulevards te gaan zitten. EEN TORNADO IN DE VER. STATEN Honderden dooden en gewonden Een tornado heeft de Amerikaansche sta ten Alabama, Mississippi en Tennessee ge- 'teisterd. Deze had een zoo groote snelheid, dat de bewoners volkomen verrast werden. Ooggetuigen berichten, dat de storm naderde met het gedonder van een trein. Over een breedte van 40 meter werd alles met den grond gelijk gemaakt Daar de verbindingen nog ten deele zijn verbroken, is het juiste aantal slachtoffers niet met zekerheid bekend. Volgens de Roode Kruis-rapporten zouden er 100 h 175 dooden, en omstreeks 1000 ge wonden zijn. Latere berichten melden, dat het aantal dooden tusschen 200 500 moet worden geschat Duizenden personen zouden dak loos zijn. De materieel© schade bedraagt verschei dene millioenen dollars. Alleen reeds in Tupelo zijn ruim 100 dooden geborgen. Het zakenkwartier in Gainesville en Georgia is den storm en door dientengevolge ontstane branden vernield. In deze stad zouden 80 tot 100 dooden en 700 gewonden zijn gevallen. EDEN HEEFT HOOP OP EEN VERSTERKTE VOLKENBOND De regeering behoudt haar meerderheid In het Britsche Lagerhuis heeft de Labour afgevaardigde Attlee de buitenlandsche politiek der Britsche regeering aan heftige critiek onderworpen. Hij was van meening, dat zoo de regeering bij het begin der Ethi opische kwestie een standvastige houding zou hebben aangenomen, de oorlog in Abes sinië thans geëindigd zou zijn. Hij verhief verder zijn stem tegen de voortzetting van de petroleumleveringen aan Italië. Omtrent de huidige phase van het geschil verklaarde hij, dat de houding van Hitier het resultaat was van een échec van den Volkenbond. Sir Archibald Sinclair, leider der libe rale oppositie, verklaarde, dat het niet de sanctlepolitlek is, die mislukt is, maar de vastberadenheid der regeering. Voor spreker zijn doelmatige sancties: uit voerverboden voor petroleum, ijzer, staal, steenkool en een verbod van zeetransporten, waarnaast steun zou moeten zijn verleend aan het Abessijnsche leger. Dit zou geen oorlog beteeke.nen, maar steun voor het slachtoffer van een aanvaL Vervolgens sprak Churchill, die wees op het gebrek aan logica in de uitvoering der Engelsche politiek, waardoor de aanvaller nog meer zal krijgen dan volgens het plan-Hoare— Laval, terwijl Engeland ziöh talrijke nadeelen op den hals haalt, in de eer ste plaats een groot antagonisme van Italië in de Middellandsche Zee. Frankrijk is zonder voldoende resul taat in Abessinië van Italië verwij derd en het gevolg is geweest, dat Hitier gelegenheid is geboden, de ver dragen te verscheuren en het Rijn land weer te bezetten. Spreker concludeerde, dat interventie al leen moet geschieden, wanneer daarachter een krachtige vastberadenheid staat Ten slotte stelde Churchill een vraag naar den toestand aangaande de kwestie der vroegere Duitsche koloniën. Sir Austin Chamberlain zeide o.m.: Wie een onwrikbare houding tegenover Italië of een herverdeeling der rijkdommen wenscht, moet zijn redeneering tot het slot. doorzetten. Wij moeten beslissen, of wij de collecteve veiligheid werkelijkheid willen doen worden. Een ontwikkeling van het volkenbondssysteem is de beste vredes- waarborg. Wat Duitschland betreft, dit zal dui delijker moeten aangeven, wat het wer kelijk wil. Wat verstaat het onder rechtsgelijkheid? Heeft die ook betrek king op teruggave der koloniën? Zui ver bilaterale non-agressiepacten vormen geen enkele waarbong voor wie het ook zij. De minister van buitenlandsche zaken Eden verdedigde het beleid der regeering in de Abessijnsche kwestie, waarbij hij onder meer zeide, dat de volkenbond in zijn doelmatigheid beperkt wordt door de beperktheid van het aantal leden, en dat de financieele en economische sancties niet onmiddellijk effeeteif kunnen zijn wanneer niet alle staten lid zijn van den volkenbond. Engeland heeft de gedachte aan een petro'eum-embargo gesteund, maar Frank rijk wilde eerst nog een verzoeningspoging in het werk stellen. Sindsdien echter heeft de Italiaansche regepring de agressie ver hevigd. Naar de meening der Britsche regeering zou het onduldbaar zijn, dat te Genève eenvoudig van verzoening gespro ken werd, terwijl de oorlog voortgaat. Er moet een werkelijke verzoening komen, leidende tot staking der vijandelijkheden, of we] de commissie zal haar taak weer ter hand moeten nemen. De houding der Engel' sche regeering blijft zooals zij tijdens het geheele geschil is geweest. Wat het Duitsche antwoord betreft, zeide Eden, dat dé Britsche regeering niet naar een Locarno-bijeenkomst kan gaan om daarmede toe te geven, dat de verzoening dood is. De Volken bond zal bij de eerste gelegenheid moeten deelnemen aan de besprekin gen, aangezien andere dan Locarno- mogendheden bij de kwestie betrokken zijn. De volkenbond zal dan de ver- sohillende voorstellen moeten ooördi- neeren. Vee! zal gewonnen zijn als tegen het einde van den zomer de volkenbond geheel Europa omvat. Dan zullen ook, behalve dat grootere vei ligheid verkregen zal zijn, economische en bewapeningskwesties ter sprake kunnen komen. Het zou verstandiger zijn deze bijdragen tot de Europee sche veiligheid onmiddellijk te ver- leenen. Eden besloot zijn rede met te zeggen, dat hij geloofde, dat de Volkenbond sterker was geworden en dieper wortel heeft ge schoten. Neville Chamberlain sloot na Eden namens de regeering de debatten. Hij maakte daarbij een scherp onderscheid tusschen koloniën en mandaat-gebieden. Over afstand van koloniën wordt niet ge sproken. Voor overdracht van mandaten, wanneer daartoe al wordt overgegaan, is toestemming noodig van de mandaat-mo- gendheid en van den volkenbondsraad. Wij weten, aldus spreker, dat wy verplichtingen hebben ten opzichte van de bevolkingen der mandaatge bieden en wij zouden er niet aan den ken deze verplichtingen te laten va ren of deze gebieden af te staan aan welke andere mogendheid ook, zelfs niet ter verkrijging van de vreedzame regeling, die wij allen wenschen, ten zij wij ervan overtuigd zouden zijn, dat. de belangen van alle deelen der bevolkingen der genoemde gebieden volkomen beveiligd zouden zijn. Motie van vertrouwen aangenomen Aan het slot van de debatten in hpf Li gerhuis werd gestemd over de kwestie van vertrouwen. Het Lagerhuis sprak daarbij met 361 te gen 145 stemmen zijn vertrouwen in de regeering uit. Communistische agitatie te Praag In de Tsjechische hoofdstad hebben bot singen plaats gehad tusschen de politie en communisten. In Sjisjkof werden eenige honderden demonstranten verspreid; .er- schillende arrestaties werden verricht In de binnenstad verbraken de betoogers de afzetting der politie en demonstreerden zij voor het stadhuis. Eerst na versterking te hebben ontvangen kon de politie de communisten uiteenjagen. De dienstplicht in Oostenrijk Gezamenlijk protest der Kleine Entente Gistermiddag hebben de Staten der Kleine Entente te Weenen gemeenschappelijk ge lijkluidende protestnota's overhandigd tegen de invoering van de dienstplicht in Oos tenrijk. In deze nota's wordt o.a. verklaard: De regeering (n.l. resp. van Tsjechoslowaklje. Roemenië en Yoegoslavië) kan in geen geval toestaan, dat Oostenrijk door een een zijdige handelwijze, neerkomend op een negeeren van internationale verplichtingen, zich een nieuw recht schept Dientengevolge behoudt de ondergeteekende regeering zich het recht voor, zich later uit te spreken over de maatregelen, welke moeten worden geno men tot waarborging haier rechten. De publicatie dezer nota door de bonds- kanselarij gaat vergezeld van het volgend commentaar: De Oostenrijksche regeering heeft niet het voornemen besprekingen aan te gaan omtrent dezen collectieven stap. De invoe ring van de nieuwe wet was van haar kant een daad van rijpe overweging, die plaats vond met de wetenschap rekening te hebben gehouden, zocals het ook de plicht der re geering is, met de vitale behoeften van het volk en de waarborging van het bestaan van den Óostenrijkschen staat.. Wapen smokkelarij in Oostenrijk Uit Linz (Oostenr.) wordt gemeld, dat de douane aldaar een wagon met translto- gopderen heeft ontdekt, welke geweren bleek te bevatten. Het zou hier een clandestiene wapenzending voor de communisten be- treffen. De autoriteiten stelden een onderzoek in en namen de wapens in beslag. De wagon heette e8n zending machine- onderdeelen te bevatten, die van Finland naai- Hongarije werd vervoerd. I nboorlingenkiesrecht in Zuid-Afrika De wet omtrent de vertegenwoordiging der Zuid-Afrikaansche inboorlingen werd in het huis van afgevaardigden te Kaapstad in derde lezing met 169 tegen 11 stemmen aangenomen. Bij deze wet wordt den Inboorlingen der Kaapnrovincie afzonderlijk kiesrecht ver leend voor het aanwijzen van drie Euro peanen, die hen in het huis van afgevaar digden zullen moeten vertegenwoordigen. Het is de eerste keer dat deze Inboorlin gen dit rechtstreeksche kiesrecht wordt verleend. De Tsjechen in den Rijksdag Het protest der Tsjecho Slowaaksche re geering naar aanleiding van de benoeming van twee naar Duitschland gevluchte leden van de Tsjecho Slowaaksche natioDaal-soci- alistische partij tot lid van den Duitschen Rijksdag, is door de Duitsche regeering ver worpen. De regeering te Berlijn heeft medegedeeld dat de beide irredentisten lid van den Rijks- dag zullen blijven. Gaat Goemboes duelleerenP Tijdens de zitting van de Hongaarsche commissie van buitenlandsche zaken heeft zich een buitengewoon heftig persoonlijk incident voorgedaan tusschen ministerpre sident Goemboes en Tibor Eckhardt. den leider van de partij der kleine boeren. Goemboes, die zich beleedigd achtte, heeft den voorzitter van de kamer en den onderstaatssecretaris van het minister- presidium verzocht zich met de getuigen van zijn tegenstander in verbinding te stel len. Het zou zijn bedoeling zy'n. een duel op den sabel te houden. De autoriteiten leggen ten aanzien van het gebeurde de grootste terughoudendheid aan den dag. Duitsch-Littausche besprekingen een Littausche delegatie betreffende een normalisatie van het economische verkeer tusschen beide landen. Het is de bedoeling dat overeenkomsten ten aanzien van goeie- renverkeer en clearing word->n gesloten De onderhandelingen over andere onder werpen moeten nog verder voorbereid worden. Beide delegaties hebben besloten, eerst daarna do gemeenschappelijke besprekin gen voort te zetten, Woensdag en Donderdag zal het Brit sche kabinet bijeenkomen ter behandeling van den binnen- en buitenlandschen poli- Üekcn toestand, alvorens met paaschvacan- tie te gaan. UIT OOST INDIE De begrafenis van den oud-Gouverneur van Atjeh Ontroerende plechtigheid KOETARADJA, 6 April (Aneta). Gister middag te 2 uur is het stoffelijk overschot van den oud-Gouverneur van Atjeh, wij len den heer Van Aken per motorboot uit Sabang waarheen het per „Sibajak" was vervoerd aangebracht. Aan den steiger te Oleh-Leh was de commissie van ont vangst vertegenwoordigd, bestaande uit ko lonel Gosenson, de oversten Gerards en Boon en verschillende ambtenaren van het Binneniandsch Bestuur. De stoet vertrok van Oleh-lch naar Koetaradja waar het stof felijk overschot tijdelijk werd bijgezet in de woning van den resident, welke met rouwfloers was behangen. Een groot aantal personen, uit het geheele gewest afkomstig, trok voorbij de baar; zeer velen teekenden de rouwregisters. Daarna vergezelden allen het stoffelijk overschot op den tocht naar het historische kerkhof van Atjeh, Peutjoet. Als slippendragers fungeerden kolonel Bon- gers, militair coomandant van Atjeh, en vier assistent-residenten. Onder het spelen van de Marche Funèbre betrad de stoet het kerkhof. Resident Jongejans hield een lijkrede, mede namens den Raad van Ned.-Indië. Tot het diepst ontroerd sprak hierna ko lonel Bongers, die zijn besten vriend her dacht Daarna voerde Teukoe Nja Arif het woord namens de Atjehsche hoofden; daar na majoor Daub, namens het corps mare chaussee en controleur Swart namens zijn vader, Generaal Swart. Dominee Ecken- hausen dankte met gebed. Namens de familie bracht assistent-resi dent Oranje dank voor de betoonde belang stelling. Er waren zeer vele bloemstukken en het geheel was een groote plechtigheid. BATAVIA, 6 April (Aneta), Een. viertal marechaussees te Tjibaroesa arresteerden Naih een zeer berucht rampokker, die reeds gedurende acht jaar uit handen van de po litie wist te blijven. Hij wordt er vaD ver dacht een 20-tal moorden op zijn geweten te hebben. Bij zijn arrestatie loste dit, bij de bevolking ten zeerste gevreesde, indivi du een vijftal schoten welke echter gedeel telijk misten. Een drietal andere leden van zijn bende, die met twee revolvers gewapend zijn. wordt thans ook door de politie het vuur na aan de schenen gelegd BANDOENG, 6 April (Aneta). Tn het Re gentschap Bandoeng wordt den laatsten tijd propaganda gemaakt voor een nieuwen godsdienst, uitgaande van „Al Ichtiadoel Islamyah". De d.d. Resident en de Regent van Ban doeng zijn Zaterdag j.l. naar Tjililin ver trokken, in verband met rumoerigheden in enkele onderdistricten. Zij hielden toe spraken tot de bevolking, die thans weer zeer rustig is. Een zestal aanstokers, waaronder de hoofd raddraaier Moekri. zijn. nadat zij zijn ver hoord, wederom vrijgelaten. ALGEM. SYNODE DER PROTESTANTSCHE KERKEN BATAVIA 6 April (Aneta). De Algemeens Synode der Protestantsche Kerken in Ned.- Indië, de eerste welke wordt gehouden se dert de administratieve scheiding tusschen Kerk en Staat is thans definitief bepaald van S—14 Juni te Batavia. GEMENGD NIEUWS Twee boerderijen in de asch gelegd Vee In vlammen In de afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak te Berghem (NB.) brand uitge broken In de boerderij van den landhouwpr Van Erp. Spoedig stond alles In lichte laaie. De bewoners konden zcih ternauwer nood redden Vier koeien, een paard en vier varkens vonden de dood in de vlammen. Ook de inboedel en landbouwgereedschappen c'ngen verloren. Van de boerderij sloés" het vuur over op het huis bewoond door de 'we duwe Brok. Hier kon de inboedel gedeelte lijk in veiligheid worden gebracht Het huis brandde tot don grond toe af Landbouwer Van Erp was verzekerd; de weduwe Rrok echter niet Daar pr geen water in dp huurt was. kon de brandweer geen hulp verleenen. DE OSSCHE MISDADEN Het Bossche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de Ossche zaken, die 25 Maart jl. in hoogcr beroep zijn behandeld. P. de B. en L. v. d. H. werden tot 14 jaar gov.straf ver oordeeld wegens den roofoverval t- Maria- heide en de inbraken te Gassel en Lano-en- boom; A. H. de L. tof W-> jaar cevstraf we- gpns inbraak e Oss: J. de V. tot 2V-. iaar gev.straf wegens uitlokking tol hran .-'wo- ting; A H. de R en M van O tni K innr ge\-straf wegens de inbraak te Heeswij |- \1. J de B. tot 2 jaar gev straf wegens in braak te Oss. Bij al deze veroordeelingen werd door het hof het voorarrest in minde ring gebracht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2