JHeatrrr Criitëriir (üéuratit LEERDAM IN NOOD Leiden en Omstreken Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor PAASCHVACANTIE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et ZonHarrshlad niet afzonderlik vprW^aafi a&bertmtirprijjtn: Van I tot 5 regels f 1.177» Bke regel meer032'/, Ingezonden Mededeelingen ?an 1-5 regels 2.30 Bke regel meer0-45 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 No. 5750 DINSDAG 7 APRIL 1936 15e Jaargang MAG ALLES MAAR? ONRUST IN POLITIE KRINGEN Ronduit gezegd: de gezagsgetrouwe bur gerij kan er zoo langzamerhand niet meer bij. Ons volk is opgevoed in eerbied voor de rechterlijke macht, in vol vertrouwen op baar objectiviteit en het overheidsgezag steunende rechtspraak. Maar zoo nu cn dan rijst er twijfel in het hart Wat de objectiviteit betreft, gaven wij daaraan nog pas uiting met betrekking tot den politierechter, wiens naam door de roo- de pers genoemd, doch door ons verzwegen werd; doch aan wiens optreden wij ons met het soc.-dem. dagblad geërgerd hebben. Een werklooze behoeft evenmin een balie kluiver te zijn als een advocaat, die tever geefs hoopt op een rechterszetel. Met grooter verbazing echter namen wij en vele onzer lezers kennis van het offici euze bericht, dat wij Zaterdag opnamen inzake het optreden van justitie en politie tegen de schandelijke pamfletten der N.S.B. Eerst ging het over de gruwelplaat uit de Notenkraker van IS Februari 1932. Dit pamflet is op enkele plaatsen door de poli tie in. beslag genomen, op grond, dat daar in wordt gezien een z.g. „indirecte beleedi- ging" van het openbaar gezag;' d.w.z. het opzettelijk overnemen van belecdigende taal Naar aanleiding hiervan kwam de N.S.B. met een nieuw pamflet met 't farizeeuwsche opschrift- „Wij zijn de eer en het geweten der natie". De politie heeft op sommige plaatsen ook dit pamflet in beslag genomen op grond van beleediging van het openbaar gezag. Tot zoover gaat alles goed; maar nu komt hefongelooflijke officieuze bericht: Naar thans wordt gemeld, zijn deze in beslagnemingen van beide pamfletten niet geschied op last van de justitie, doch heeft de politie zulks gedaan, teneinde van hoogerhand te doen uitmaken, of het verspreiden van pamfletten, waarin aan halingen van door andere partijen tegen de overheid of bepaa'de groepen der be volking, geuite beleedigingen voorkomen, welke niet strafbaar waren vóór het'in werkingtreden van art. 137a W. v. S., nu onder het bereik der strafwet vallen.*) Het onderzoek hieromtrent is gaande. Nu lette men- nauwkeurig op dc woord keus in deze mededeeling. De politie is tot inbeslagneming overgegaan n i e t op l a's t van de Justitie, wier opsporingsorgaan zij is, maar zelfstandig, op eigen initiatief. De politie was blijkbaar van meening, dat de verspreiding van door anderen gebezigde beleedigeude taal thans overeenkomstig de gewijzigde Strafwet (art. 137 a en b) straf baar is' en wil de justitie in de gelegenheid stellen.daarover haar oordeel te geven. Er volgt dan ook in het bericht: het on derzoek hieromtrent is gaande. Nu zou men kunnen zeggen: laat ons dan afwachten; waartoe dit onderzoek leidt en dan nader oordeelen. Tot op zekere hoogte is dit-advies juist. Maar om twee redenen moeten we er bezwaar tegen maken. In de eerste plaats dit. Waarom wordt zoo opzettelijk meegedeeld, dat de politie niet op last der Justitie, maar op eigen initiatief is opgetreden? Volgt daar niet di rect uit, dat de justitie van plan was zich niets van de zaak aan te trekken en dat zij feitelijk bij voorbaat de politie desavoueert en afvalt. De justitie zal het eens bekijken wat de politic gedaan heeft, maar vooraf laat zij meedeelen (we kunnen het tenmin ste niet anders zien) dat van haar niet het initiatief uitging; zij wil de voorbarigheid der politie in geen geval voor haar reke ning nemen. Wij zeggen dit zoo scherp, omdat het o.L duidelijk in het bericht te lezen staat. Doch vóór dit communiqué kwam, waren wij er reeds door vertrouwelijke mededeelingen at- ten op gemaakt. In politiekringen is men nl. niet gerust op de houding der justitie. En dat is het tweede, waarover we iets willen zeggen. Politiemannen hebben op grond van de nieuwe wetsbepalingen (art. 137 a en b der Strafwet) de pamfletten in beslag genomen. Zij achten het uitgesloten, dat het ver spreiden dezer schunnige plaat toelaatbaar 7,ou zijn. Maar wat blijft er van haar pres tige-over. als de justitie-reeds bij voorbaat zich terugtrekt? Zelfs de roode pers, welke wel in een zeer onaangename positie komt te verkeeren schrijft er van: „Het nieuwe pamflet is weer even mis leidend als het eerste. Het voert nu aan, dat het ..Roseboek van de muiterij" van het Nationaal-Jongeren-Verbond niet in bes'ag genomen is, hoewel daarin „even eens letterlijk en met eenzelfde plaat ten hoogste Deze artikelen luiden in hoofdzaak als volgt: Art. 137a. Hij, die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, op zettelijk in beleedigende vorm uitlaat over het openbaar gezag, over een openbaar lichaam of een openbare instelling, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren of geldboete v 'driehonderd gulden Ar ding vorm over het openbaar gezag, over een openbaar lichaam of een openbare instel ling voorkomt, verspreidt, openlijk tentoon stelt of aanslaat of, om verspreid, openlijk ten toon wste ld of aangeslagen te worden, in voorraad heeft wordt, indien hij weet, of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat in hei geschrift of de afbeelding zoodanige uitlating vi -komt, gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. In de eerste plaats echter is in dat hoek niet de plaat contra Colijn overgenomen, waarvoor de N.S.B. thans vervolgd wordt. In de tweede plaats verscheen ook het „Roseboek" evenals de „Notenkraker" voordat nog de wet tot stand kwam, op grpnd waarvan de N S.B. nu strafrechter lijk vervolgbaar is geworden. Dat de N.S.B. st'rafrèchtérlij k vervolgbaar is, staat voor nagenoeg iéder vast. Is het dan wonder, dat ons volk en dat gezagsge trouwe politiemannen vragen: Hoe lang moet dit spel nog doorgaan? Mag alles dan maar in ons land? Dc Jaarbeurs te Brussel Ter eere van de Nederiandsche dele gatie heeft het bestuur van de Brussel- sche jaarbeurs gister een lunch aan geboden. Aan deze lunch zaten o.a. aan de.Burge mees ter van Utrecht, de Nederiandsche gezant te Brussel, de commissaris der Neder iandsche regeering bij de Jaarbeurs te Utrecht, de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht en de voorzitter van het Ned. bureau voor Tourisme. Burgemeester Max hield een rede, waarin hij zeide, zich te verheugen over de weder- zijdsche hulp, die de jaarbeurzen te Brussel en Utrecht elkaar verleenen. Het rijwielvervoer bij de spoorwegen Tariefsverlaging per 15 Mei a.s. Naar wij vernemen zullen de Spoor wegen met ingang van 15 Mei a.s. wijziging brengen in het vervoer van oningepakte rijwielen (tweewielers met een zitplaats) als bagage en in de prijzen van de rijwielkaarten. De rijwielen kunnen dan verzonden woi den met een door den reiziger verlangden trein of, met een trein naar keuze van der spoorweg. De prijs der rijwielkaarten be draagt in het eerste geval: voor afstanden grooter dan 40 km 90 ets. (thans 1.25) en voor afstanden tot 40 Ion 30 ets (als thans)" in het tweede geval 65 ets (thans 60 ets), doch de reiziger behoeft dan niet meer 10 ets overbrengloon' tebefeleh 'als hij het'rij wiel niet aan den bagagewagen in ontvangst Lieemt. De rijwielkaarten van 30 ets en ,65 ets zijn ook in bundels van 10 stuks verkrijgbaar tegen t 2.75 en f 6.25. BELANGRIJKE MEXICAANSCHE ORDER Bouw van een spoorweg ter lengte van 200 K.M. W erkv er ruiming voor de Nederlindustrie? Naai' wij vernemen heeft de Mexï- caansche Regeering een belangrijke order in ons land geplaatst, nl. de bouw van een gedeelte van een spoorweg door Mexico. De order is afgesloten "door het- Inter nationaal Handelsconsortium te 's-Graven- hage, waarvan 34 groote Nederiandsche ondernemingen deel 'uitmakgn. De adjunct directeur van dit'consortium, de heer Gid- oling deelde mede, dat de'onderhandelingen 6 maanden hebben geduurd. Bedoelde spoor weg zal de verbjndjng vormen tusschen bet Yucatan-net in het zuiden van Mexico, met het noordelijk spoorwegnet, waailus- schen thans géén communicatie bestaat. Het betreft hier een traject van S a 900 K.M. door tropisch oerwoud en de economische waarde van den geprojccteerden spoorweg is mede daarin gelegen, dat hij een belang rijk cultuurgebied met productie vooral van. ananas, bananen en cacao, welk gebied thans nog slechts over primitieve middelen van vervoer beschikt, een verbinding brengt met de kust, en. het daardoor groo- tere mogelijkheid voor een aanzienlijken ex port biedt. Reeds gedurende, eenige jaren bestonden er bij de Mexicaansche regeering plannen, om dit gebied uit zijn isolement te ver lossen. doch de politieke situatie in het land stond de realisatie van deze plannen in den weg. De tegenwoordige president van Mexico heeft de zaak echter opnieuw met kracht ter hand genomen zoodat thans de plannen zullen worden verwezenlijkt. De Mexicaansche regeering zond daartoe een uitnoodiging aan het Internationaal Handelsconsortium in Den Haag. dat ter stond eenige ingenieurs uitzond om den toestand ter plaatse op te nemen. Vervol gens vertrok de directeur van het Consor tium. dr. V. Kresin, naar Mexico, om met de regeering aldaar te onderhandelen. Het resultaat van deze besprekingen is. dat de vorige week de contracten zijn geteekend voor. den bouw van onge veer ty, deel van den spoorweg, terwijl optie werd verkregen voor andere ge deelten. Nadere inlichtingen over dezen; voor onze industrie belangrijken order, met name over liet bedrag,, dat voor dezen spoorwegbouw zal worden besteed en of ook de bijkomende werken, als het böuvVen van de stations en de elec- trische krachtinstallaties, door het Tel. 8 VALKENBURG (L.) Tel. 8 Hotel „PRINSES JULIANA" Modern comfort. Centr. verw. Lift, Autoboxen liet kostbare schilderstuk van Pieler Saenredam (Groote Kerk te Alkmaar), dat 'dezer dagen aan het Museu Boymans te Rotterdam werd geschonken. Consortium zullen moeten worden uitge voerd, kon de heer Gidding thans nog niet verstrekken, aangezien de ont vangen telegrammen niet in verdere details treden. Dr. Kresin bevindt zich reeds weder op de terugreis en wordt tegen half April in Den Haag terug venvacht. Nog vernamen wij, dat in verband met voorbereidende werkzaamheden, o.a. het zenden van de benood^gde machines, van hier naar Mexico, de uitvoeringswerken op zijn vroegst, in October a.s: zullen 'kuiï- nen worden aangevangen. DE EERSTE PERZIKEN Aan de groentenveiling N a a 1 d w ij k zijn Maandag de eerste perziken aangevoerd door den kweeker N. J. Ölsthoörn, waarvoor 32 ct. per stuk werd betaald. BOOTTREIN M.S. INDRAPOERA De firma Ruys en Co., Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloydt meldt, dat de Rotterdam L'.oyd Rapide, aansluiting gevend op het 10 dezer van Marseille ver trekkend m.s. Indrapoera, den 9den April om 16:00 van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotterdam D. P en om 17.25 van Roosen daal zal yertrekken. Bloedbad op een Nederlandsch schip Drie Chïneezcn vermoord Aan boord van het Nederlandsch® schip „Thedens" van de K. P. M., dat zich te Singapore bevindt, werd hedenochtend op de deur van de stookruimte een doodenlijst mét negen namen van Chineesche leden van de bemanning gevonden. Drie van hen werden vermoord in het verblijf vaD de bemanning gevonden, een vierde wordt vermist. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Vergadering van de Nat. Bond tot Kin» derbescherming. Minister Slotemaker 'de Bruine heeft heden de nieuwe Chr. Huishouden In* dustrieschool te Rotterdam officieel geopend. Te Nijmegen heeft een felle brand gewoed in een papierbedrijf. De uitvaart van Dr J. C. Rullmanru De Fransche vredesplannen zullen uit een juridisch deel, een memorandum en een constructief plan bestaan. Het Britsche lagerhuis heeft hel buiten landsch beleid der Britsche regeering aan scherpe critielc onderworpen. De Kleine Entente heeft le Weenen ge protesteerd tegen de invoering van de dienst plicht in Oostenrijk. Onze zuivelproducten in 1935. Een mededeeling van de Nederiandsche Trust Maatschappij, i.uslee der obligatiel.ee- ning, over de moeilijkheden bij de N.V. Glas fabriek Leerdam. De trustee twijfelt cr ern stig aan, of voortzetting van de glasfabriek mogelijk zal blijken. Dreigende sluiting van de glasfabriek als een donkere wolk boven bet stadje. Een topzwaar bedrijf Als een donkere wolk hangt de. drei gende sluiting van de glasfabriek over het stille stadje Leerdam. Iedereen spreekt er over, iedereen denkt er overweinigen zien uitkomst in dc moeilijkheden. Om de beteekenis te beseffen van 'de aan zegging van ontslag aan pl.tn. 800 man per soneel, moet men zich indenken, dat Leer dam in totaal ongeveer 9000 inwoners telt, verdeeld over 1800 gezinnen, terwijl reeds nu het aantal werkloozen ruim 1100 bedraagt. De „gsmeente" Leerdam is reeds nood lijdend, de gemeente Leerdam zal hot stellig worden, indien de sluiting van de N.V. Glasfabriek een feit wordt. „Als dat gebeurt, dan gaat hier alles failliet" zoo was de meening van menig een, cjien we gister spraken. Het merkwaardige verschijnsel "doet zich échter voor, dat hoewel immers het per soneel de ontslagbrief reeds thuis heelt toch velen niet kunnen aannemen, dat het tot deze ramp voor Leerdam zal komen. Dit is alleen hieruit te verklaren, dat ieder er van overtuigd is, dat men hier niet te doen heeft met een bedrijf dat we gens gebrek aan levenskracht stervende is, doch dat oorzaken van anderen aard tot een crisis hebben geleid. Geschiedenis Zeer tot ons leedwezen konden we om trent de oorzaken, die tot de debacle van Je N.V. Glasfabriek Leerdam hebben geleid, ons licht niet opsteken bij de directie, die, vermoedelijk :n verband met de besprekin gen, die met het departement gaande zijn, niet aanwezig was. Omtrent haar zienswijze zijn we dus nog niet ingelicht; we hopen echter nog in staat te zijn deze weer te geven. Van andere zijde vernamen wij echter het volgende: Leerdam heeft gouden jaren gekend, toen zoowel in de glasfabricage als in den hout handel honderden werk vonden. In de wit- glasfahriek waren toen 'n 1700 werklieden aan den arbeid. :n de zwartglnsfabriek 300 en in den houthandel van Varsseveld en Co. nog 600. De N.V. Glasfabriek Leerdam (de wit- glasfabriek) heeft in de periode 1903—1911 schitterende "jaren gekend. De dividenden, die werden uitgekeerd bedroegen van 40-- 60.% en de arbeiders genoten een behoorlijk stuk brood. In die periode stond de heer Nieuwen huijzen aan het hoofd en behalve de direc teur was er slechts één .meester", beiden waren echtermannen en ook zonder een groote staf marcheerden de zaken in de fa briek vlot Nadien zijn er veel veranderingen geko men, die ermede toe hebben geleid, dat in de dagen van tegenspoed, die kwamen, het bedrijf niet tegen de stormen opgewassen Ongeveer in het jaar 1922 kwamen de verliezen, die steeds grooter werden. Direc teuren kwamen en directeuren gingen en hoemeer doktere er aan het ziekbed kwa men hoe harder de patiënt achteruit ging. Het is de vaste overtuiging van velen, die het bedrijf dóór en dóór kennen, dat het topzwaar maken van de leiding, in jaren, toen.de ebbe reeds was inge treden. en het gevolg geven aan. denk beelden. die de economische positie van de fabriek moesten verzwakken mede tot de- debacle van nu hebben geleid. Terwijl in de jaren van opgang de staf van het bedrijf klein was, is deze ondanks den, terugggng. in den loop der, jaren steeds groo.ter géwordén Vroeger was er één mees ter, thans'telt'men 24 bazen, afgezien van ingénieurs, chefs en, directieleden. De zg. sociale voorzieningen voor bet personeel, in een ongunstigen tijd gefor ceerd, moesten 'stuk voor stuk worden afge broken en zelfs het pensioenfonds werd geliquideerd. De stand van zaken werd zelfs zoo, dat de directie der fabriek bij de woningbouw véreeniging van het personeel in hét krijt kwam, waarvoor deze de 'voorraad in onder pand heeft. „Verbrand bet maar „We hebben medezeggenschap gekregen", zeide ons een der arbeiders, „maar we heb ben nu gezien, wat dit kan beteekenen". De „conservatieven", die daar in 1932 nóg niet 7.00 heel hard mee wegliepen, hebben he laas gelijk gekregen. Wat heeft de medezeggenschap het per soneel van „Leerdam" gebracht? In 1921 verdiende een eersteklas glas blazer f 40.— per week; zij, die het bijzon derc werk van De Bazel maakten, kwamen nog hooger, zelfs wel tot f 70— per week Nu verdient dezelfde vakman f 26.—, een rarreur f 19—, een siomver f 16—, Ondanks het bezit van een „personeel-raad". Niet. dat de mensrhen. die daar nu inzit ten hiervoor verantwoordelijk zijn; heel de opzet echter om het pe-soneel in de hedrijfs leiding in te schakelen heeft onder het '»er- soneel geleid tot haat, nijd en wantrouwen. Men kan het niet meer van zich afzetten, dat leden van den personeelraad, die met de directie over de loohen en arbeidsvoor waarden hebben te beslissen, in verband met hun posit'e als zoodanig tot baas wor den gekozen. Het jaagsysteem op de fabriek heeft de stemming nog méér verbitterd. Eén man moet vaak in één minuut 20 a 30 handgrepen van een ingewikkelde ma chine uitvoerenproductie, productie is de laatste jaren het wachtwoord en de chro nometer beslii-t Vorige zomer hebben de menschen bij de gloeiende ovens op een verschrikkelijke manier moeten werken, dat was geen werken meer, dat was beulen. En dit alles heeft dan. met de medezeggen schap meegerekend geleid tot bedroevende loonen en een bedrijfstoestand. die ondanks alle. offers slecht is, zóó slecht, dat men nu voor een crisis staat Het is geen wonder dat onder ie arbei ders een verbiltc-de stemming heerscht en dat velen zeggen „Verbrand het maar, de heele hut!" Vastgeloopen Het is thans met de N.V. Glasfabriek grondig vastgeloopen. Het bedrijfskapitaal was reeds eenigen tijd weggesmolten, het kantoorpersoneel kon op sommige tijdstippen slechts met groote vertraging worden uitbetaald; de werkloonen, die 's Zaterdags moesten wor den betaald waren soms op Vrijdag nog niet voorhanden, kortom: men leefde den laatst.en tijd van den :e én en dag in den.andcron. De sodn moet van dag tot dag worden be taald eii het is clan ook de vraag of dit voor de glasindustrie onmisbaar product nóg zal kunnen worden betrokken tot op den dag waarop het personeel ontslag is aangezegd. Leeningen ^ijn niet mepr te sluiten, ver dere loonsverlaging wordt door ieder vol strekt onmogelijk geacht en zoo ziet de toe stand er voor het bedrijf wel zeer somber Gelijk uit het communiqué van de direc tie reeds is gebleken, zijn sedert ongeveer S maanden besprekingen gaande met de Regeering ovér steun uit het Werkfonds. De Regeering is, mede door accountants onderzoek, van de situatie van het bedrijf op de hoogte. Waarom ze dan niet helpt? Dat is de vraag, die velen stellen en die wellicht in de eerstkomende dagen op agitatorische wijze zal worden uitgebuit. Uit de inlichtingen en gegevens, die wij verkregen, konden we echter geen andere conclusie trekken, dan dat het voor de Regeering zeer moei lijk zal ziin het bedrijf te Leer dam te steunen op de basis waarop het thans reilt, of be ter: niet reilten zeilt. De zaak staat zoo, dat andere glas fabrieken. die hun personeel hoogere loonen betalen, zeer terecht evenzeer als Leerdam bij de Regeering zouden kunnen aankloppen; indien deze zon der meer uit hei Werkfonds gelden zou beschikbaar stellen om het bedrijf voort te zetten. „Leerdam" zal een dikke streep moeten zetten onder het verleden, ook ten aanzien van financieele transacties, die uit dit verleden voort- vloei en; „Leerdam" zal ook een minder topzwaar bedrijf moeten worden, wil men op re delijke gronden een verwijt kunnen maken jegens de Re- geering, dat deze niet helpt Een moeilijkheid In normale omstandigheden zou er voor het gemeentebestuur een productieve taak zijn weggelegd, om te trachten, de hinder palen, die thans op den weg van het overleg met de Regeering worden gevonden, te ver wijderen. Het gemeentebestuur immers heeft slechts te zien naar het algemeen be lang, dat met het al of niet sluiten van de glasfabriek staat of valt. Een groote moeilijkheid is echter, dat juist n u de burgemeester van Leerdam we gens ziekte niet in staat is om zijn groote werkkracht voor de gemeente in de bres te stellen. Die moeilijkheid is des te grooter. omdat de twee vorig jaar benoemde wethouders en de kort geleden verkozen t ij d e I ij k wethouder rechtstreeks of zijdelings bij de N.V. Glasfabriek „Leerdam" betrokken zijn (de.laatste zelfs als secretaris der directie), wat uiteraard in de gegeven omstandighe den geen voordeel is, indien n.l. de Regee ring meent, dat .Leerdam" rnoet reorgani séeren alvorens geholpen.te kunnen worden Reeds enkele maanden geleden heeft Prof Schermhoru medegedeeld.dat de Regeering zeker niet ongeneigd was Leerdam te hel pen, zij het dan onder bepaalde voorwaar den. Het is te wenschen, zoo was de con clusie van onze zegslieden, dat over die voorwaarden spoedig overeenstemming wor de bereikt Want hierover is ieder te Leerdam het eens, dat een bedrijf, dat gezonde productie mogelijkheden heeft, dat een hard-werken- den directeur en een kloek arbeiderscorp: heeft, niet door bij-oorzaken te gronde mag gaan, daarmee een geheele gemeente in zijn val meesleepend. Of het geven van ontslag een geforceerde, dan wel de eenig mogelijke wijze is ge weest om tot een beslissing te komen moge nu verder in het midden blijven, vast staat dat voor Leerdam binnen zeer korten tijd een beslissing moet vallen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Economie en Financiën, waar gegevens worden verstrekt over de positie van obligatiehouders. Octmoibureau Bartels behandelt octrooi- zo ken. deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezvi- denhout 43. Den Haag. Telef. 7200//—'20012. ECHTELIJK DRAMA TE BOXTEL MAN VERMOORDT ZIJN VROUW MET EEN BIJL Gistermiddag tegen drie uur heeft zich in de Nieuwstraat te Boxtel, een afschuwelijk drama afgespeeld. Daar heeft de 34-jarige J. v. H., ten huize van zijn schoonmoeder zijn ge scheiden van hem levende vrouw met een bijl neergeslagen. De vrouw vlucht te hevig bloedend de straat op, waar zij na eenige oogenhlikken levenloos ineen zakte. Een dokter, die toevallig passeerde, snelde toe, maar kon niet andere dan den dood constateeren. De politie heeft den dader in de wo ning aangehouden. Het lijk van de vrouw is naar het ziekenhuis overge bracht, De dader, die twaalf jaar geleden in het huwelijk was getreden, woonde de laatste jaren met zijn vrouw en hun tienjarig zoon tje te Eindhoven. Na de scheiding, lij. jaar geleden, was de man bij zijn moeder Tn de Nieuwstraat te Boxtel gaan inwonen, ter wijl de vrouw bij haar oom te Amsterdam haar intrek had genomen. De man had het eenige kind toegewezen gekregen. Het verblijf van de vrouw te Amsterdam deed jalouzie ontstaan bij H., die af en toe naar Amsterdam was gegaan en de vrouw had lastig gevallen. De vrouw was gistermorgen om elf uu» met den trein te Boxtel aangekomen, om haar moeder te bezoeken, die Nieuwstraat 49 eenige huizen van de moeder van v. H. af woont. De moeder van dc versla gene had haar eenige dóchter, die over het algemeen zeer slecht bekend stond, verzocht bij haar te komen. Ook het zoontje was zijn moeder komen opzoeken. Kort daarop kwam ook van H., die op de een of andere wijze, te weten was gekomen, dat dc vrouw te Boxtel vertoefde, binnen. De niets vermoedend© moeder schonk den man een kop thee in en de vrouw toonde het zoontje de cadeaux, die de oom voor hem had meegegeven. Daarop is toen een twist ontslaan De man haalde plotseling een bijl te voorschijn en sloeg de vrouw hiermede in den hals. De vrouw vluchtte de straat op, met de bijl nog stekend in den hals. Dc man rende haar na en bracht haar nog verschillende steken over het geheele lichaam toe, zoodat de ongelukkige vreeselijk word verminkt. Dokter Willems constateerde den dood door verbloeding. De dader wandelde naar zijn moeder, ver telde haar het gebeurde en verwisselde zijn met bloed besmeurde broek en. jas voor schoone kleeren. Onderweg had hij 't dolk mes in de Dommel geworpen. De man schijnt de laatste dagen reeds in overspannen toestand te hebben verkeerd. Hij zou den wensch hebben geuit, dat de vrouw weer bij hem zou terugkee-en. doch zij had dit geweigerd. Door de cadpnux. die zij voor het z-»onfje had meegebracht, werd hij herinnerd aan dengene. dien hij als oorzaak van die weigering beschouwde en hierdoor zou hij woedend zijn geworden. Juist toen de dader de woning van zijn moeder wilde verlaten, werd hij door de politie, die intusschen door buurtbewoners op de hoogte was gebracht, gearresteerd. De man werd naar het politiebureau over gebracht. Van H stond zeer gunstig bekend. De verslagenheid te Boxtel en omgeving is zeer groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1