«tol JHR. DR. J. LOUDON jtüdt U. door- 0 fieoigfi fiij/ien. f MAANDAG 6 APRIL 1936 DERDE BLAD PAG 9 BEDRIJFSRAAD BOEKDRUKKERSBEDRIJF Een toezegging van den Minister Enkele nadere wettelijke maatregelen gewenscht In dc Maartvergadering van den Bedrijf», raad voor het Boekdrukkers- en Raster- diepdrukbednjf is het verslag over de eer ste periode, loopende van 12 September 1934 tot en met 31 December 1935, vastge steld en aan den minister van Sociale Za ken toegezonden. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: Het bureau van den bedrijfsraad werd gc- ..vormd door de heeren S. S. Kort huis. werk gevers-voorzitter, F. van der Wal, werkne mers-voorzitter, mr. P. Borst, werlceevers- secretaris en B. Ponstein, werknemers- secretaris. De bedrijfsraad heeft o.a. onmiddellijk de vraag onderzocht, wcike rijn werkpro gramma zou kunnen zijn. Bij nauwkeurige overweging is hij tot de conclusie gekomen, dat het organisatorisch overleg tusschen de in den bedrijfsraad vertegenwoordigde or ganisaties, zooals 'dat tot uiting komt in de krachtens 't collectief contract, de leerlin- gcnregcling, 't pensioenfonds en de bedrijfs- vereeniging ingestelde colleges, bevredigend kan worden genoemd. Niettemin meende de raad, dat voor hem 'een zeer belangrijk werkterrein kon worden geopend. Het organisatorisch overleg tusschen werkgevers en werknemers, zooals dat in de typografie bestaat, wordt immers in sterke mate belemmerd en zelfs in ge vaar gebracht, doordat een betrekkelijk kleine minderheid zich aan de resulta ten van dat overleg niet stoort en de li ^bovengenoemde colleges de bevoegd heid missen, die minderheid daartoe te >:wegen. ^i? bedrijfsraad is na enkele vergaderingen es besprekingen tot de conclusie gekomen, dat hier een belangrijke en nuttige taak voor hem was weggelegd, doch dat de uit voering van die taak slechts mogelijk zou zijn, indien enkele nadere wettelijke maat regelen zouden worden getroffen. De raad besloot diensvolgens, zich met een verzoek schrift te wenden tot den Minister van So ciale Zaken, tot het nemen van die wette lijke maatregelen over te gaan. In dit verzoekschrift, gedateerd 6 Maart 1935, zette de Raad uiteen, dat verschillen de sociale gebruiken in het grafisch bedrijf als getalsverhouding, vacantie- en pensioen regeling, op den duur alleen zouden kun nen blijven bestaan, indien ze plgemeen verbindend werden verklaard, hetzij krach tens verordening van den bedrijfsraad. het zij krachtens een anderen vorm van wette lijke verbindendverklaring, bij welker uit voering de Bedrijfsraad een taak zou heb ben te vervullen. Het overleg over dezen wensch van den bedrijfsraad is na het aftreden van minis ter Slotemaker voortgezet met diens opvol ger, minister Slingenberg. In de maand November 1935 heeft het bureau van den bedrijfsraad, in enkele ge vallen vergezeld van een of meer leden van den raad, zich gewend, tot vooraanstaande leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal oih de behoeften en nooden van de bedrijfsgemeenschap in de typografie bij hen nader toe te lichten. De bedrijfsraad heeft uit de uitlatin gen van minister Slingenberg met dank baarheid geconstateerd, dat de mogelijk heid van een verbindendverklaring van sociale regelingen als getalsverhouding, vacantie- en pensioenregeling door den minister onder het oog zal worden ge zien. Anderzijds bestond bij den raad de over tuiging, dat deze verbindendverklaring, in dien zij niet binnen afzienbaren tijd wordt ingevoerd, te laat zou komen om de resultaten van het sociaal overleg, zooals die in het grafische bedrijf thans bestaan, in stand te kunnen houden. De bedrijfsraad, die volgens den geest van de Bedrijfswet bet aangewezen lichaam is om aan de uitvoering vm wettelijke maat- Een hartelijke huldiging op zijn zeventigsten verjaardag Een fraai herinneringsalbum aangeboden In hotel Wittebrug te Den Haag heeft Zaterdagmiddag de huldiging van jhr dr J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, ter gelegenheid van diens zeven- tigstcn verjaardag plaats gehad, onder belangstelling van vele hooge autoritei ten en bekende personen uit tal van kringen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de minister-president dr II Colijn, de minis ter van Buitenlandsche Zaken jhr mr A. C. E. de Graeff. de oud-ministers generaal N. Bosboom en vice-admiraal-J. J. Rambonnet, dio zitting hadden in het kabinet, waarin jhr dr Loudon minister van Buitenlandsche Zaken was; voorts de minister van Onder wijs, prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine; de vice-president van den Raad van State, jhr dr F. Beelaerts van Blokland; de oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië en oud voorzitter der Tweede Kamer mr D. Fock; prof. jhr mr dr W. II. J. M van Eysinga, prof. dr I-I. J. Huizinga, mr E. E Menten, dr Jacob ter Meulen, dr Peter van Anrooy en vele anderen. Nadat de beer en mevrouw Loudon door het comité waren binnengeleid en door de talrijke aanwezigen met applaus begroet, waarbij een dochter van prof. van Eysinga aan mevrouw Loudon bloemen aanbood, trad als eerste naar voren jhr mr G Dedel, kamerheer van de Koningin, om de harte lijke gelukwenschen van Hare Majesteit over te brengen. Jonkheer Loudon antwoordde hierop, dat het hem een zeer groote eer was. dat HM. de Koningin zich hier wel had willen doen vertegenwoordigen en hij verzocht jhr Dedel zijn dank voor de gelukwenschen van de Koningin te willen overbrengen aan Haro Majesteit. Toespraak mr Fock Mr D. Fock nam vervolgens als voorzit ter van het huldigings-comité het woord Spr. zeide het op hoogen prijs te stellen,dat de heer en mevrouw Loudon naar Den Haag zijn gekomen om deze huldiging bij to wonen. Achter U, aldus spr., ligt een belangrijke, eervolle loopbaan Gij waart gezant te Pe king, te Tokio en te Washongton en werdl in 1913 geroepen om zitting te nemen in hel Kabinet. U hebt aan die uitnoodiging gevolg gegeven, maar wist toen nog niet, welke zware lasten het volgende jaar, toen de oorlog uitbrak, op uw schouders zouden worden gelegd. In dien tijd bracht 't ambt van minister van Buitenlandsche Zaken wel bijzonder groote moeilijkheden met zich. doch gij hebt die met tact en bekwaamheid weten ter zijde te stellen. Steeds waart gij vriendelijk en tege moetkomend, maar wanneer het er op aan kwam, onvermurwbaar; men zegt, dat u zelfs eenmaal met de hand op de tafel hebt geslagen. Dat ons land buiten den oorlog is ge- Jhr. Dr. J. LOUDON bleven, is vooral aan uw voorzichtig be leid te danken. Gij hebt onze neutrali teit weten te handhaven en het geheele Nederlandscho volk is u daar dankbaar In 1918 trad het ministerie-Cort van der Linden af en hebt u de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken overgedragen aan jhi van Karnebeek. Reeds kort daarna heeft H M. de Koningin u de opdracht verleend, Haar als gezant te Parijs te vertegenwoor digen. Wat gij in die nieuwe kwaliteit hebt gedaan, heb ik o.a. ondervonden, toen ik voorzitter was van 't Nederlandsche comité voor de Internationale Koloniale Tentoon stelling in 1931 te Parijs. Spreker memoreerde hierna verschillende overige functies welke jhr Loudon heeft ver vu ld en bood daarna een fraai herinne- rings-alhurn aan met de handteekeningen der deelnemers. De eerste handteekening welke hierin voorkomt is die van H.K H Prinses Juliana. Oud kolonel Steenkamp heeft het alhum keurig geïllustreerd Aan de financieele bij dragen was een maximum gesteld: desniet temin is er een zoodanig overschot dat daaruit een muurschildering in de muziek afdeeling van de Cité Universitaire te Pa rijs kan worden gefinancierd. Jhr Loudon heeft hierna een hartelijk dankwoord gesproken hetwelk hij besloot met den wensch. dat hij nog vele jaren voor Nederland zal mogen werken. Daarna was er gelegenheid jhr en mevr. Loudon persoonlijk te complimenteeren. Het album Het album, dat aan jhr dr J. Loudon is ter hand gesteld, is in zwart leer gebonden en bevat ruim 1200 namen in alfabetische volgorde In de eerste plaats handteekenin gen en voorts de namen van hen. die door middel van een visite kaartje hun instem ming met deze huldiging te kennen gaven. Bovendien zijn in het album opgenomen adressen van dankbetuiging van de Vereen, van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen, in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen en van Anti-Annexatie-comité Zeeuwsch-VIaanderen voor de bemoeiingen, die jhr Loudon zich in zijn hoedanigheid van minister van Buiten landsche Zaken en later van gezant te Parijs getroost heeft om dit gebied deel van Nederland te doen blijven. Het geheel is verlucht thét petjieefteekenjngeri.. in "water verf'uitgevoerd door kolonel Steehkamp. DINSDAG 7 APRIL HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00, 9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 5.10 KRO-orkest en lezingen. 8.00 Lijdensme ditatie. 9.30 Radio-tooneel. Radio-tooneel. 10.00 Koor- en solistenconcert. 11.30 Be richten. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kookpraatje. 12.15 Jetty Cantors Ensemble. 1.15 Om roeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest 6.30 Psycho logische causerie. 7.00 Voor de kinderen 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 10.00 Radio-tooneel. 11.00 Be richten. DRÖITWICH 1500 M. 11.50 Orgelspel. 12.20 BBC-Northern Orkest. 1.20 De „Continen tals" 4.40 Zang en strijkkwartet. 5.35 Kwintetconcert. 6.50 Piano-recital. 8.20 Viool-recital. 10.20 Lezing. 10.50 BBC- Midland-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Con KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest en EmDé-orkest. 3.20 Om roepkoor, trio en zang. 5.20 Orkestcon cert. 6.20 Piano-recital. 7.309.20 Gevar programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Zi- geunermuziek. 5.20 Klein-orkest en Gr.pl. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 5.20 Zigeu- nermuziek. 6.50 Orgelconcert. 8.20 Relig. muziek. 9.10 Kleinorkest. regelen mede te werken, ziet bij de uitvoe ring eener wettelijke verbindendverklaring van sociale regelingen een groote en belang rijke taak voor zich. Zouden hem echter de bevoegdheden niet worden verleend, om die taak te vervullen, dan ziet de bedrijfsraad geen practischen arbeid voor zich geopend. Voorts heeft de bedrijfsraad zich bezig gehouden me' de vraag, welke weg moet. worden gevolgd, indien de onderhandelin gen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst eventueel niet mochten sla gen. Hoewel algemeen de overtuiging werd uitgesproken, dat het uitbreken van een conflict bij het niet-slagen van de onder handelingen voor de samenwerking van werkgevers en werknemers nadeelige gevol gen zou hebben, wenschten enkele werk- nemerssorganisaties zich alleen dan aan arbitrage te onderwerpen, indien in taaiste instantie de ledenvergaderingen de defini tieve beslissing zouden kunnen nemen. Probeert het toch eens met Instantine. U zult zien; Instan- tine is werkelijk het middel tegen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk Prijs per doosje slechts 50 ets. Instantine stilt en voorkomt pijnen! De Centrale Jeugdraad in 1935 Welke subsidie werden uitgekeerd Rijkssubsidie zal in 1937 vervallen Blijkens het jaarverslag over 1935 van den Centralen Jeugdraad was voor bijdragen aan organisaties van vrije jeugdvorming een bedrag van f 165S0.— door den Minister van Onderwijs beschikbaar gesteld. Dit be drag werd ais volgt over de diverse jeugd organisaties verdeeld R.K. Interdiocesane Jeugdcommissie f 4690.Centraal Verbond der St. Josephs Gezellenvereenigingen in Nederland f 605.— N.J.V. f 3645.— Bond voor Geref. Jeugd organisatie f 1210.Ned. Luthersche Jon gelingsbond f 70.—. Ver. „De Ned. Padvin ders" f2235—. Ver. „Het Ned Palvindsters gilde" f 240—. Fed. van Chr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes f 2030.—. Vrijz Christel Jeugdcentrale f 405.—. Ned. Luth Meisjesbond f 40.—. A J.G f 1410 Deze Rijkssubsidies zijn in 1935 voor de laatste maal ten volle uitgekeerd, aangezien de Minister in October LL heeft medege deeld dat de toestand van 's Rijks finan ciën niet toelaat, deze uitk'eeringen te be stendigen. Bij wijze van overgang zullen echter gedurende 1936 aan de jeugdorgani saties in totaal ongeveer de helft van het in 1935 verstrekte bedrag worden uitgekeerd In 1937 zal het subsidie geheel vervallen. De extra opbrengst van de gelukstelegram men bedroeg f 24206.— Hiervan werd toe gekend aan de AcaJemie voor Lich. opvoe ding f 10 000.— en voor reclame besteed f500.Het restant werd gelijkelijk ver deeld tusschen het Ned. Jeugdleidersinsti tuut en de daarvoor in aanmerking komen de jeugdvereenigingen. De gemeentebegrooting van Nijmegen Niet goedgekeurd Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Gelderland in overleg met het ministerie van Binnenlandsche Zaken hun goedkeu ring onthouden aan de gemeentebegrooting van Nijmegen, zooals die in Januari jL is aangenomen door den gemeenteraad. Er zullen ongeveer f 150.000 tot f 200 000 bezuinigd moeten worden, welke bezuini ging voornamelijk zal moeten worden ver kregen door reorganisatie van sommige ge meentebedrijven. Tengevolge hiervan zal vermoedelijk verschillende personen ontslag worden gegeven. De Visscherij «Centrale Weg met de lantaarn van Diogenes! De visscherijmenschen wachten op de komst van een „allroundman" in de Vissche- rij-cent rale. Nu is deze benaming eigenlijk van mi nister Deckers zelf afkomstig. De bedoeling van den minister zal. wel geweest zijn, het deskundige element in dit crisis-lichaajn be langrijk te versterken. Want een allround-deskundige op vis- scherijrgebied zal wel moeilijk te vinden zijn. De verschillende bedrijfstakken zijn daarvoor te zeer verschillend. \an een algemeen ontwikkeld deskundige in de hoofdbedrijven mag al veel verwacht worden. Zijn practische ervaring zal er toe bijdragen, dat bij de Centrale geen fouten meer begaan worden als in het verleden. Deze misslagen behoeven we niet te rele- veeren. Ze zijn maar al te bekend en hebben het vertrouwen in dit crisis-lichaam niet weinig geschokt Er zijn nu wel de laatste maanden nieuwe leiders gekomen, van wie met alle reden verwacht mag worden, dat zij een betere, althans voorzichtiger politiek zullen voe ren, maar de beloofde vakman is er no| niet Het maakt daarom in visscherijkringen een eigenaardige indruk, dat in een der bla den sollicitanten werden opgeroepen, van langdurige ervaring konden spreken in nagenoeg alle soorten van Visscherij en Han del. Of men slagen zal in het vinden van zulk een veelzijdigen vakman wordt, in visscherij kringen ten zeerste betwijfeld. Elke inge wijde weet, dat een dergelijk man niet be staat Men zal algemeen al zeer tevreden zijn, als bijv. iemand benoemd wordt, die veel ervaring heeft op het gebied van Reederij en Haringhandel en als man van de practijk veel dichter- ook bij de overige bedrijfstak ken staat dan elke andere buitenstaander van welke bekwaamheid ook. Met vertrouwen ziet men de oplossing dit vraagstuk in deze zin tegemoet Van Maandag, 6 April toi en met Zaterdag, 11 April Bij aankoop van 11.— winkelwaren4 waaronder een half pond Unie-Koffie GRATIS EEN HALF POND UNIE-KOFFIE (van dezelfde kwaliteit) BOVENDIEN 15 °o KORTING Ultgeiondcrd Suiker, Roomboter, MargarineSlaolie. N.V.UNIE-WINKEL- MAATSCHAPPIJ Filialen gevestigd: LEIDEN. Haarlemmerstraat 63, Drittstraat 38, Heerenstraat 43 Het rijdek op de Moerdijkbrug De Hoofdingenieur van 's Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage heeft aan de N.V. Tech nisch Bureau vi. Nierstrasz opdracht ver leend tot het aanbrengen van een verhar ding van het beton-rijdek van de Moerdijk- brug over een oppervlak van circa 11.000 M.2 volgens de Egypto Monolith methode. Deze belangrijke opdracht is verleend, nadat de firma eveneens voor 's Rijkswaterstaat deze zelfde afwerking had toegepast op de nieuwe groote Waalbrug te Nijmegen, de nieuwe Lek brug bij Vianen én op verschillende viaduc ten. De Egypto Monolith methode bestaat hier in, dat in de nog plastische beton een op spe ciale wijze samengesteld mengsel wordt in.- geschuurd van het roestvrije Egypto verhar dingsmateriaal in korrelvorm, dat een zeer hoogen weerstand tegen slijtage geeft Het wordt zoodanig bewerkt, dat een geribbeld dek ontstaat, dat tevens de noodige stroef heid biedt. Aangezien dit materiaal een pro duct betreft waarvan weliswaar de grond stoffen uit het buitenland worden aange voerd. doch die overigens geheel in ons land worden bewerkt en voor bet gebruik geschikt gemaakt (het is bovendien een Nederlandsch Octrooi), verdient deze belangrijke opdracht zeker een speciale vermelding. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" door G. TH. ROTMAN 5. „Nu, jij zorgt wel, dat de koffer bene den komt, hè man?" zei Mevrouw minzaam, en ze zeilde statig de trap af. „Ja, ik kom al!" riep Mijnheer hijgend terug. En inder daad hij kwam! Want op 't zelfde oogen- blik klonk een hevig gerommeldebommel op de trap. en juist toen Mevrouw de onderste trede bereikt had. kreeg ze den heelen in houd van den koffer over haar hoofd en werd ze letterlijk onder de overhemdenjur ken en zakdoeken begraven. 6. „Man, man, wat ben Je weer onhandig!"* zuchtte ze: „heb ik daar alles zoo zorgvuldig voor opgevouwen!" Enfin, de koffer werd in de voorkamer opnieuw gepakt. Noch Me vrouw. noch haar man hadden daarbij erg in een stukje kinderspeelgoed, dat daar nog stond van den vorigen dag, toen een van mijnheer Pimpelman's kleinkinderen op visite geweest was, en waarvan het touwtje tus schen den koffer bekneld geraakte...!.. Wordt Woensdag vervolgd. „Spreek zoo niet, edele Ras Daraba", antwoordde de Koningin, onbewogen. „Laten we vertrouwen op den God Jehova. Laten we Hem nu op dit oogenblik, een offer var zes stieren brengen. Voorzeker zal het strenge vasten, dat ons leger nu de laatste drie dagen volgehouden heeft, en een offer van zes stieren Gods gunst voor ons winnen." „Moge het niet aanmatigend schijnen, o Koningin", zei Daraba eerbiedig. „Ik vrees, dat het vasten, dat onze soldaten opgelegt is, hen zoo goed als ongeschikt voor den strijd gemaakt heeft. Drie dagen hebben ze zich alle voedsel onthouden. Ik geloof niet meer in die vasten, o Koningin. Het geloof in die ceremonieeto voorschriften van Mozes, dat ons overgeleverd is door onzen voorvader, den beroemden Menelik, die de zoon van den wijzen Salomo was door onze groote Koningin Makeda, die over geheel Scheba regeerde, schijnt mij een leege vorm en zonder waardo." Waarschuwend hief de Koningin haar hand oi*. '.Zwijg, Ras Daraba", zei ze. „Als ik II niet zoo goed kende, zou ik U van godslastering beschuldigen. Maar ik ken ITw liefde yoor de waarheid, Uw haat voor alles wat slechts vertoon is. Ik weet, dat ge zelfs nu in deze gevaarlijke positie bent om Uw liefde voor de waarheid. Ge hebt me zoo graag op mijn pelgrims tocht naar Jeruzalem willen vérgezellen, omdat ge verwacht daar iemand te vinden, van wien ge ge'ooft, dat hij de realiteit is, waarvan al deze .vormen en ceremoniën, deze vasten en offers slechts de typen zijn." Daraba knikte bevestigend. Er was een uitdrukking van ver langen in z'n oogen. „Vereerde Koningin", zei hij. „Tk heb de oude Schriften der Hebreeën bestudeerd. Ik heb pelgrimstochten naar Jeruzalem gemaakt. Maar het hielp me alles niets. Ik verlang er zoo naar God te vinden. Daarin alleen ligt de vrede voor mijn ziel Meer dan eens ben ik van Jeruzalem teruggekeerd armer dan ik er heen gegaan was. En iedere keer besloot ik nooit terug te keeren naar het land ven de Joden, want het lijkt mij vervloekt De priesters zijn ontaard, de dienst van God is slechts uiterlijk vertoon. De offers aan God moeten zeker een gruwel voor Hem zijn, want ze offeren de zieke, de verscheurde, de blinde en kreupele dieren van hun kudden. Als ik dien geleerden en wijzen man in Alexandrië niet ontmoet had op den terugkeer van mijn laatsten pelgrimstocht, zou ik getracht hebben Uwe Majesteit van het ondernemen van deze reis af te brengen." „Vertel mij nog eens, mijn trouwe Daraba, wat zei de geleerde Egyptiër?" „Het is vijf jaar geleden, dat ik dien wijze ontmoette in een tempel in Alexandrië Vele jaren geleden had hij een ster gezien, en met twee andere wijzen, die allen geschenken bij zich had den, was hij die ster gevolgd naar een stal in Bethlehem. De een gaf goud. want goud is de koning der metalen, en dit Kind zou een machtige Koning worden. De ander gaf wierook dat in alle tempels van Egypte gebruikt wordt bij de aan bidding van de goden want hoewel die stal geen tempe' wa9 geloofden ze. dat het Kind Goddelijk was. En de derde gqt myrrhe, dat door alle dokters gebruikt wordt voor wonden want dit Kind was gekomen om alle volkeren te genezen. Zij geloofden dat dat pasgeboren Kind de Verlosser van de wereld was." „Hoe lang geleden was het, dat de wijzen dat Kind zagen, o trouwe generaal van al mijn soldaten en bewaarder van mijn schatten?" vroeg de Koningin. „Het Is nu meer dan dertig jaar geleden, mijn Koningin. Vijf Jaar geleden kon ik nergens Iets te weten komen over een Verlosser. De Joden waren toen in groote verdrukking onder de heerschappij van een koninkrijk genaamd Rome." Hij wilde verder vertellen, maar het geluid van dravende voeten en het roepen van de schildwachts stoorde hun gesprek Er werd hard op de dèur geklopt en een verkenner kwam adem loos het vertrek binnen. „De vijand breekt het kamp od en nadert. Ras Daraba", riep hij. „Binnen een uur zullen ze ons aanvallen." Daraba wendde zich tot de Koningin. „Er zijn oogenblikken, Uwe Majesteit, dat zelfs de Koningin moet gehoorzamen aan iemand, die lager geplaatst Is. Het is mijn wensch, dat U dadelijk in vermomming tracht te ont snappen. Uw vlugge kameel wacht Eén kameel met een paar begeleiders zal niet de opmerkzaamheid van den vijand trekken. Binnen één dag zult U de hulptroepen ontmoeten die zich haasten ons te ontzetten, zooals ik door een snellen koerier twee dagen geleden bevolen heb" Even protesteerde Koningin Candacê. „Wat moet er gebeuren met de troep kameelen beladen mei schatten voor den pelgrimstocht naar aet Heilige Land?" vroeg za „Als we verslagen worden mopten zij als buit aan de Berber® komen. Als ze geen schatten vinden, zullen ze In hun woede achtervolgen, en zoowel Uw leven als Uw schatten zullen ver- loren gaan. O Koningin, vlucht naar Aksoem, smeek ik U Uw trouwe strijders zullen Uw aftocht dekken." „Maar wat zal er gebeuren met de vrouwen en kinderen le gezinnen van de soldaten, die mij tot zoo ver op mijn pelgrims tocht begeleid hebben?" Er klonk groote bezorgdheid in de stem van de Koningin. „Hun tegenwoordigheid zal de soldaten er toe brengen nog dapperder te strijden voor hun Koningin en vaderland en hun dierbaren. Vlucht eei de vijand ons omsingelt." Zich wendend tot den verkenner die nog steeds wachtte bij de deur, gaf Daraba een haastig bevel Toen ging hij weg en een oogenblik later stond de snelle dromedaris van Koningin Candacé bij de deur. Zwaar gesluierd en gekleed in de kleedij van een boerenvrouw van lage afkomst, alom de Koningin op het dier, dat langzaam zich verhief. De kameeldrijver gaf een scherp bevel en het schip der woestijn begon zijn snellen en gracieusen gang door den nacht, op den voet gevolgd door vlugge Ethiopische hardloopera HOOFDSTUK TT De aanval bij zonsopgang Het dorp Koloe. waarin de soldaten kampperden. verkeerde In een toestand van koortsachtige opgewondenheid. Het schrik barende nieuws van de nadering van den vijand was van hut tot hut gegaan. Uit iedere woning kwamen soldaten rennen Vei* schrikte kinderen huilden, terwijl de moeders haastig vuur aan legden om het eenvoudige voedsel te bereiden voor de /er- dedigers van hun dierbaren en hun land. „Waarom doet Iedereen zoo raar moeder?" vroeg een longeMe van drie jaar, toen hij beek naar de koortsachtige bewegingen van zijn moeder, :n een groote hut, vlak naast het gebouw, dat vroeger als woonplaats voor de Koningin g.*diend hnd .Het is nog donker, en toch schijnt iedereen al wakker te zijn" „Wees maar niet bang. Michael, mijn kind" antwoordde ie moeder. „De God van Abraham zal ons beschermen zelfs F" het woeden der heidenen. De aartsengel zal nederkomen met zijn zwaard en voor ons strijden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9