llieuwf jCriitódji* (üotmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is >35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77' cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkri: ia£ Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 6 APRIL 1936 15e Jaargang aïfoerttnttrprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer022'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 230 EJke regel meer 0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5749 FISCALE BEWUSTZIJNS VERENGING Op allerlei toon, met velerlei verve wordt in sommige dagbladen den volke voorgehou den het afschrikwekkend beeld der reisbe- lasting. De reisbelasting zoo heet het is een laatste onmachtspoging onzer Regeering, wier financieel beleid over de geheele linie heeft schipbreuk geleden en die haar c vig falen nog eens in een laatste maatregel vertolkt. De reisbelasting is een aanslag op di volksgezondheid: zij maakt het voor velen onmogelijk voortaan in het buitenland out spanning en hei-stel van krachten te zoc ken en belaagt daardoor het moreel van het volk. De reisbelasting is een anti-cultureele.be- lasting, die een beletsel vormt om in het bui tenland de studie aan te vullen en de blik te verruimen. De reisbelasting iseen maatregel, die geen maatregel mag worden en daarom ont snapt aan het geprangd gemoed van een inzender in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" deze bedreiging: „Met spanning ziet het Nederlandsche Volk er zeker naar uit, hoe zijn vertegenwoordigers vrnen mag deze term toch nog wel gebruiken?) uiting zullen geven aan de wrevel en weer zin, zoo duidelijk bij hun kiezers gebleken tegen dit wetsontwerp". Deze vriend vergeet, dat, al mogen tegen de bepaalde uitwerking van dc op zet eener reisbelasting wellicht zekere bu- zwaren zijn in te brengen, over welker weg neming valt te praten, tegen het prin cipe eener reisbelasting niet gemakkelijk .deugdelijke argumenten zijn in te brengen. De anti-reisbelastingsmaniakken, die bijna zonder uitzondering voor kortere of langere tijd de vaderiandsche bodem plegen te ver laten het zij hun gaarne gegund! ver zetten zich echter tegen elke maatregel van deze aard. En in hun fiscale bewustzijnsverenging géan sommigen zelfs zóó ver, dat zij het parlement met een beroep op de hoedanig heid vap volksvertegenwoordiging sommeeren uitdrukking te geven aan het yerzet van dames en heeren kiezers, of an ders. En wederom in hun bewustzijnsverenging vergeten ze hoewel de straks genoemde inzender het zijns ondanks zoo juist aangaf dat de vertegenwoordigers zijn vertegen woordigers van het Nederlandscho Volk i n zijn geheel, gelijk artikel 79 der Grond wet zegt: „D.e Staten-Generaal vertegenwoor digen het geheele Nederlandsche volk". Tot Jat geheele Nederlandsche vóik behooren ook zij, die niet in staat zijn een buitenlandsche reis te maken zelfs van de geringste omvang. En tot dat volk behooren evenzeer dege nen, die zich wel een reis buiten de grenzen kunnen veroorloven en tevens zulke gaode vaderlanders zijn, dat zij in een tijd, waar in verschillende eerste levensbehoeften niet onaanzienlijk zijn belast, een reisbelasting niet gansch en al misplaatst achten. Zelfs tegen fiscale bewustzijnsverenging vermag vaderlandsliefde veel! HET KLAGENDE KANKER KOOR. Er valt in de politiek een merkwaardige ommezwaai te constateeren. Jaar en dag is Dr. Coiijn door velen als den „zwartgalligen pessimist" beschouwd. Hij zag nu alles even donker en somber in. Zijn redevoeringen openden nimmer eenig hoopvol perspectief. Altijd maar weer hield hij ons volk voor, dat het tegen wil en dank naar lager niveau moet. 't Was alles grauw en grijs van pes simisme. Vroeger was dat ook al zoo, vervolgt men. Ieder jaar weer werd de belastingopbrengst laag geraamd; maar telkens bleek ook op nieuw, dat ér een overschot' in plaats van een tekort geboekt werd. En dat vonden sommigen beslist jammer. Men had er mooi sociaal werk mee kunnen doen. Vast stond dus, dat mdn zich van die bangmakerij niets moest aantrekken. Doch zie nu, hoe de bordjes verhangen zijn. Thans.verheft zich in dezelfde hoek een klagend kankerkoor, dat: elke hoopvolle beschouwing, welke door minister Coiijn of één zijner ambtgenooten ten beste gegeven wordt, onder éen stroom van zwartgallige critiek bedelft. - Ziet de Regeering eenige lichtpunten? vragen thans de optimisten van vroeger. Wij merken er niets van. Integendeel: we zinken steeds dieper de put der malaise in. De economische politiek der Regeering deugt absoluut niet. Zelfs minister Gelissen, wiens economisch inzicht zoo hoog werd aangeslagen, dat mon zijn optreden als minister in zoo'n kabinet van „aanpassers" bejammerde, weet er ook al niets meer van. Schamper wordt gespro ken over het „beminnelijk optimisme" van de heeren Oud en Gelissen. En het officieel orgaan der „R. K. Staatspartij" schrijft: „Over devaluatie wil de Regeering niet gesproken zien Op gelijke wijze zou zoo langzaam aan de figuur kunnen ontstaan, dat men het ons gaat euvel duiden, dat 'wij het door de Regeering optimisme op zijn juistheid blijven toet sen. Deze figuur aanvaarden wij nooit of te nimmer! Aan wat in een onzer bla den genoemd werd „valsche gerustheid" en wat wij zouden willen noemen „auto suggestie van optimisme" kleven zéér groote, zeer reëele gé varen. De Regee ring moge, overtuigd van de doeltref fendheid van haar beleid, op deze grond tot volhardende moed aansporen, en daar bij op lichtpunten wijzen. Hij, die over tuigd is van het tegendeel, is niet'verant woord met te zwijgen. AI wordt, hij dan in de hoek van de „criticasters", ja van de „kankeraars" geplaatst. Ook al erkent men ten volle de zwaarte en de ernst der Regeeringstaak in deze tijd. Het is geen aangename, noch aanlokkelijke taak te wijzen op de sombere feiten. Maar het moet, het is plicht" Ziedaar, hoe de wind Nu lijden Dr. Coiijn en de zijnen ineens aan de bodriegelijke kwaal van ijdel opti misme. Nu houdt men de groei van ontlui kend vertrouwen tegen. Meent men in alle oprechtheid, -dat het moet: men doe zijn plicht. Maar deze critiek zou voor ons meer beteekenis hebben, indien men meer reëel kon aangeven, hoe men „arbeid voor ons volk" meent te kunnen vinden, dan door vaag en weifelend te wij zen op devaluatie, waarover men 't in eigen kring volstrekt niet eens is. Geen wondei trouwens, want ze blijft ook voor de verde digers een sprong in 't duister, waarbij kans is, dat men zich niet al te ernstig bezeert. KONINKLIJKE BOND VAN CHRISTELIJKE ZANG EN ORATORIUMVEREEN. De viering van het gouden jubileum Op 13 en 12 April zal te 's-Gravenhage het vijftig-jarig bestaan van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-vereen igingen worden herdacht Van de commissie, inge steld ter voorbereiding ,van de herdenking van dit jubileum, ontvingen wij het feest programma, dat in kort bestek eon over zicht geeft van de verschillende samenkom sten, die gehouden zullen worden. Op Maandag 13 April zal 's morgens elf uur in de Kloosterkerk een wijdingsuur orden gehouden, 's Middags drie uur vindt een receptie plaats in Pulchri Studio, waar na men zich om vijf uur vereenigt aan een gcmecnschappelijken maaltijd in een der zalen van het hoofdgebouw van den Dieren tuin, Benoordenhoutscheweg 2. Het hoogtepunt van de feestelijk heden zal zijn het jubileumconcert, dat 's avonds acht uur gegeven wordt in het Gebouw voor K. en W. Door de Kon. Zangver. „Excelsior" en de Chr. Oratoriumvereeniging „Oefening en Stichting" zal worden uitgevoerd hefc oratorium ..Der Messias" van G. F. Handel. Het Residentie-orkest zal voor de begelei ding z£>rg dragen. Solisten zijn: To v. d Sluvs (sopraan). Suze Luger (alt), rar. Harm Smedes (tenor) en Willem Ravel li H. A. Wegerif (clavecimbel), Joh. de Zwaan (orgel). Het geheel zal onder leiding staan van den heer Anton H. Tierie H. M. de Koningin zal zich bij dit feestcóncert doen vertegenwoordigen door dén eersten kamerheer-ceremo niemeester jhr. A. G. Sickinghe. De eigenlijke jubileumvergadering van den Bond wordt den volgenden dag gehou den in Pulchri Studio. De bondsvoorzitter, de heer J. Pietevson Móens zal de feestrede uitspreken. Voorts komen diverse jaarverslagen en andere huishoudelijke za ke» aan de orde. Om 12 uur zal de jubileerende vereeniging ontvangen worden door het gemeentebestuur an 's Gravenhage. Na de gemeenschappe lijke lunch -wordt een autotocht naar Was senaar gemaakt, waarna om vier uur de jaarvergadering wordt voortgezet en beëin digd. Het beloven voor den Bond in de Residen tie .strak^ dagen van hoogstaand feest- en kunstgenot te worden! Congres Nederland Weerbaar Op 17 en 18 April te 's Gravenhage •Op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 April zal te Gravenhage een congres „Nederland Weer baar" worden gehouden. Verschillende orga nisaties hebben medewerking tóegezegd. De Nationale Blauwe Week De Nationale Blauwe Week zal door de gezamenlijke Ned. Drankbestrijdersorganisa ties ook dit jaar tusschen Hemelvaart en Pinksteren worden gehouden. Het Blauwe bloempje zal wederom worden aangeboden, terwijl ook dit jaar de Blauwe Weekcourant erschijnen zal. Ook zal een Jeugdmanifcst worden uitge geven. alsmede een letterbiljet. De Nat. Sluitingsdemonstratie zal dit jaar op den 2en Pinksterdag te Alkmaar worden gehouden, op. het terrein „De Kortelingen" tc Hei looi Als sprekers zullen optreden de heeren Dr. Garmt Stuiveling tc Hilversum, namens de neutrale organisaties en Dr. M. v. d. Voet, Ned. Herv. predikant te Haar lem-N.. namens de Prot. Chr. organisaties. De meeting zal worden opgeluisterd door zang. van den Bond van Onth. Zangvere nigingen. declamatie van den heer Adoif Bouwmeester en enkele muziekcorpsen. Na e meeting zal een optocht met muziek en at plooide banieren door Alkmaar gehouden orden, die een.uur. duren zU sn om half vier aanvangt* MASSA-ONTSLAG BIJ DE GLASFABRIEK LEERDAM 900 MAN PERSONEEL ZONDER WERK Onderhandelingen met de Regeering zijn nog gaande De directie van de N.V. Glasfabriek Leerdam heeft aan het personeel mee gedeeld, dat zij zich ten gevolge, van den financieelen toestand van het bedrijf gedwongen, ziet aan alle weék- looners per Zaterdag 11 April a.s. ont slag aan te zeggen. Onderhandelingen met de regeering zijn nog gaande ten einde te trëchten alsnog een voort zetting van het bedrijf mogelijk te maken. Directie en commissarissen verklaren deze beslissing te hebben moeten nemen, omdat zij mccnen, dat het niet te verantwoorden is, nog langer het bedrijf met verlies voort te zetten. „Het tegenwoordige bestuur heeft alles gedaan om het bedrijf in stand te houden, doch dit is in de huidige omstan digheden niet meer mogelijk, tenzij ingrij pende maatregelen worden getroffen: Reeds bij het optreden va.i het tegenwoordige be stuur tegen het einde van T930, was de toe stand van het bedrijf buitengewoon precair. Groote. bedrijfsverliezen waren geleden en de geldmiddelen uitgeput. Daarbij zijn de crisismoeilijkheden gekomen. Dreef Leerdam voorheen hoofdzakelijk op export, door du devaluatie van den dollar en het pondster- li ng verloor de fabriek ongeveer 50 pet. van haar afzetgebied. Daarbij kwam een prijs daling op de binnenlandsche markt van 40 tot 50 pet. Door ingrijpende bezuinigingen, technische verbeteringen, alsmede door groote offers, welke door het geheele perso neel zijn gedragen gelukte het den kostprijs zoodanig te verlagen, dat tot heden toe een 900 personen aan het werk konden worden gehouden. Voor dit aantal is zeer zeker voor het binnenlandsch verbruik nog steeds een werk mogelijkheid en het bedrijf zou zich op da' peil hebben kunnen handhaven, indien de gezamenlijke binnenlandsche fabrikanten in overleg met de regeering tot een regeling- in do .Nederlandsche glasindustrie waren gekomen. Het spreekt vanzelf dat de regeering van deze geheele aangelegenheid op de hoogle is. Sinds 1933 zijn wij in voortdurende onder handeling orn tot een ordening als bovenbe doeld te geraken. Een rijksaccountantson derzoek is ingesteld en sedert Mei 1935 is een tot het Werkfonds gericht verzoek om steun in behandeling. Het gaat hiér niet al leen om het bestaan van 900 werknemers, maar ook om de geheele plaats Leerdam. Wij durven gerust te zeggen, dat sluiting van de fabriek den ondergang van den ge beden plaatselijken middenstand tengevolge zal hebben. Voorts zou stopzetting van het bedrijf voor den werkloozensteun een uitkee ring van f 300.000 per jaar ten laste van de overheidskas mei zich brengen. Gezien al deze met elkaar samenhangende belangen hopen wij ten zeerste dat er alsnog een rege ling zal kunnen worden getroffen, waardoor de Glasfabriek Leerdam zal blijven voortbe staan." Burgemeester S. Hammer Bijzonderheden uit zijn leven In aansluiting aan het- bericht, dat de heer S. H a m m e r, thans ambtenaar ter secretarie te Genemuidun, benoemd is tc-t burgemeester van Goudswaard en P i e r s h i I kunnen wij nog mededeelen, dat de nieuwbenoemde burgemeester te Gene muiden in 1906 is geooren. Hij is A. R. en lid der Ned. Hen'. Kerk. De heer Hammer heeft ter secretarie te Genemuiden groote practische ervaring op gedaan. Hem was o.m. opgedragen de om vangrijke administratie der werkverschaf fing en steunverleening. Twee zaken hadden zijn bijzondere be langstelling, n.l. de Herv. Geref. Jeugdbewe ging en de Bijz.. Vrijw. Landstorm. Met be trekking tot de eerste, is hij o.m. bestuurslid der provinciale afdeeling van den Herv. Geref. Jongel.-Bond, Ringsecretaris en afdee- lingssecretaris; van den laatste is hij plaat selijk leider. Voogts is de heer Hammer .secretaris van de jubileumcommissie van den Herv. Geref. Jongelingsbond, secretaris van het Crisis- Comité voor zoover betreft steun-B, secre taris van de afdeeling van den Geref. Bond en bestuurslid van de mannenvereeniging te Genemuiden. Ned. Heide Mij. Afscheid i Ir. J. P. van Lonkhuyzen Zaterdagmiddag heeft de heer J. P. van L o n-k h u y z e n. de aftredende directeur de Ned. Heidemaatschappij, van het ge zamenlijke personeel afscheid genomen. Dit afscheid vond plaats in de groote, ver sierde kantoorruimte der Heidemaatschappij te Arnhem. De vertrekkende directeur werd in harte lijke woorden toegesproken door den nieuw benoemden directeur, den heer T. van Maa- nen, en vervolgens door den heer D. van Maaswinkel, administrateur der Heidemaat schappij, die tevens het woord richtte tot de beide nieuw benoemde adjunct-directeuren de heeren G. J. Born en G. Houtzagers. Ver volgens heeft de heer Born namens het ge heele personeel den heer van Lonkhuyzen fraai foto-album aangeboden. De heer Lonkhuyzen sprak hierna een woord van dank. Tenslotte bood de heer Memeling, rent- tester van de Hooge-Vehiwe, namens de oud-ambtenaren mevrouw van.- Lonkhuyzen bloemen aan. DE AMBULANCE IN ABESSIN1E Te Addis Abeba teruggekeerd? De „Tim&9" meldt uit Addis-Abeba, dat dr. Meli en de Britsche ambulance daar Donderdagavond uit Kworam zijn aangeko men, evenals de Nederlandsche am bulance en alle noordelijke eenheden, die daar werkzaam waren. Volgens dit „Times"-telegram zou het Roode Kruiswerk door de Italiaansche lucht strijdkrachten onmogelijk worden gemaakt. Het leger van den Keizer i9 momenteel geheel zonder medische hulp.. De eenige Europeaan, die thans'bij hem blijft is een Wit-Rus, Konvalof- genaamd. Bevestiging van dit bericht is tot nu toe niet verkregen. Delaatste dagen heeft het Hoofdbesuur van het Ned. Roode Kruis van Dr. Winckel geen enkel bericht ontvangen. Het zou intusschen niet onmogelijk zijn, dat de ambulance naar Nederland terugkeert, nu de Italianen snelle vorderingen maken en de weg naar Dessié open. liet. Zijn wij wel ingelicht dan was men aan vankelijk van plan pas in Juni a.s. naar het vaderland terug te keeren. In elk geval beschikt het Roode Kruis nog wel ovpr gelden om het verblijf der ambulance in Ahessvnië nog eenige tijd te bekostigen. Nu de oorlog voor de Abessyniërs zoo weinig succesvol verloopt zou het echter geen bevreemding behoeven te wekken, wanneer de terugreis eerder werd aan vaard, clan aanvankelijk in de bedoeling Jubileum burgemeester Van Zuyen Een hartelijke huldiging Zaterdag vierde de heer D. H. van Zuyen zijn 25-jarig ambtsjubileum als bur gemeester van Breskens. Voor deze gelegen heid werd hij in een speciaal daartoe beleg de bijeenkomst door de'leden van den Raad en de gemeente-ambtenaren gehuldigd. Bij monde van den heer Cambier, loco-burge meester en den heer Ramaker, gemeente secretaris, werd burgemeester van Zuyen ge wezen op het vele goede, dat hij in de kwart eeuw van rijn ambt voor de gemeente heeft gedaan. In den namiddag vond een huldiging van dén burgemeester door zijn gemeente plaats. Als blijvend aandenken bood men den jubi laris zijn in brons vervaardigde beeltenis aan, welke in de. hal van het gemeentehuis een plaats zal krijgen. De plakette is 'ontworpen door Cdr Visser. Daarna werd een receptie gehouden, waar veleingezetenen der gemeente gelegenheid kregen den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. Aanvang der Haringvisscherij Vastgesteld op 11 Mei a.s. Naar wij vernemen is de datum van het uitvaren der eerste haringleggers vastgesteld op Maandag 11 Mei. a.s., ter wijl op 13 Mei d.a.v. voor het eerst ge- vischt mag worden. Evenals vorig jaar zal thans weer een vierde gedeelte der haringvloot met hoogstens 40 netten mogen uitvaren, terwijl op latere data de overige sche pen naar zee mogen vertrekken. De baconregeling Nog meer protesten Een 18-(al vleéschwarenfabrieken zijn Za terdag te Lftrecht bijeengekomen ter bespre king van de situatie ontstaan door de nieu we baconregeling. Men weet, dat vele vleesrhwarenfabrieken zullen moeten sluiten, omdat ze de concur rentie tegen het beschutte baconbedrijf teir slotte niet zullen kunnen volhouden. Gevolg zal zijn werkloosheid van de employe's der vleesclnvarenfabrieken. Men besloot telegrafisch den Minister oo de gevaren, verbonden aan de nieuwe bacon regeling, te wijzen. Doodelijk tramongeluk Te Arnhem is het 6-jarig zoontje van den schipper Bijl, liggende Onderlangs, toen hij aan het spelen was, door een tram wagen van de Nederlandsche Buurtspoor wegmaatschappij overreden en op slag ge dood. Mr H. Bijleveld UIT DE A.R. PARTIJ De levensvatbaarheid van het A.R. beginsel Rede van Mr. Bijleveld te Urk In de Gereformeerde kerk op U r k trad voor de A.R. Kiesvereeniging op Mr. H. B ij 1 e v e 1 d van Amsterdam. Spr. had tot onderwerp gekozen „De levensvatbaarheid en levensopenbaring van het A.R. beginsel in deze crisis tijd". Spr. bepaalde zijn gehoor bij de vraag: Wat is crisis? De diepste oorzaak van déze crisis, is hot zich losmaken van de or- eningen Gods (Ps -). Spr. wees op de enige weg des be muds: Terug tot de Wet cn de getuige nis. Het is opmerkelijk dat verschillende •roote partijen, zoo- Is de V.B. er vD.A.P. hun pro- ram van beginse- ■>n op verschillende belangrijke punten tegenwoordig zien. Te midden van deze ontwrichte tijden zijn de A.R. beginselen, sinds hun formu- leering in 1878. nog ongewijzigd. Dit komt omdat Gods 'Woord, hetwelk onverander lijk is, richtsnoer is. Spr. schetste in 't kort de strijd tegen het liberalisme in de vorige eeuw. Dit stond op het toppunt van macht in 187S, toen de scherpe Resolutie door den koning werd onderteekend. De strijd tegen het liberalisme loopt groo- tendeeis parallel met de strijd om vrijheid van-onderwijs. Spr. noemde in dit verband het „Volkspetitionnement van 1S78". Doch als wij denken, dat het verloren is. heeft God juist een weg gebaand. Zoo was liet ook hier. Groen had niet tevergeef.' geleefd. Sinds dien tijd hebben we, met korte tusschennoozen, steeds een rechts kabinet gehad. Ook ten dezen geldt het: God regeert. Spr. veroordeelde het streven van Com munisme. S.D.A.P. en N.S.B. In naam bren gen deze do hooggeroemde vrijheid! dóch in de practijk wordt het Staatsalmacht Spr. wees erop, dat Gods Woord licht faat vallen op de „massa" en op den „enkeling". Johannes zag een groote schare, die mand tellen kan: de massa. Doch als* er één zondaar tot waarachtige bekeenng kómt, is er ook blijdschap'bij de engejr Spr. eindigde met de opmerking, dat de hekende Albarda op een meeting eens gezegd heeft, dat de S.D.A.P. de massa voert over de heuvelen naar d. berghoog ten van hot socialistisch geluk. Doch op de vraag, wat men dan te zien krijgt, ant woordt de socialistische dichteres. Roland Holst: „Een hemel van koper en een ge sloten aarde". Dat is het, wat de wereld kan bieden Wat afvalt van den hoogen God, moet vallen. Doch te midden van deze donkere wereld klinkt een andere stem: Daar is uit 's werelds duistere wolken. Een licht der 'ichten opgegaan. Komt tot Zijn schijnsel al gii volken (dc massa), Doch gij mijn ziele, bidt dat aan (de enkeling). Een dubbel kwartet heeft op verdienste lijke wijze enkele nummers„Gewijde Muziek" gezongen. De rijksbemiddelaar in het eerste district, de heer II. P. Bloemers te Arnhem, heeft een brief gericht tot den bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland met bet voor stel, onder zijn leiding een bespreking te houden met de vertegenwoordigers van de betrokken arbeidersorganisaties, teneinde te trachten voor het loonjaar 1936/37 alsnog overeenstemming te bereiken. CHR. NAT. WERKMANSBOND De voorjaarsvergadering van het district Gelderland van den Chr. Nat. Werkmans bond zal Zaterdag 2 Mei a.s. in het gebouw voor Chr. belangen te Arnhem worden ge houden onder leiding van Ds. N. II. Kui- péri Ned. Herv. predikant te Acquoy. De Fransche premier Sarraut en de minister van buitenlandsche zaken Flandin op het minist ric van-binnenla.ndschezdkentna>-de ontvangst van het jongste memorandum VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Vereen, tot Bevordering van Chr. Onderwijs aan Zenuwzwakke kin deren. Vergadering van de bedrijfsraad voor liet Boekdrukkers- en Rasterdiepdrukbedrijf. Jhr Dr J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, is te Den Haag ter gelegenheid van zijn 10ste verjaardag gehuldigd. Te Wassenaar heeft hedenmiddag de ter aardcbestelling plaats gehad van het stof- felijk overschot van Dr J. C. Rullmann. Dc Italianen hebben vrijwel zonder tegen* stand te ontmoeten Qvoram kunnen bezet ten; in het noorden vorderde de opmarsch tot aan het Tana-meer. De Commissie van Dertien zal Woensdag te Genève haar bemiddelingsarbeid tusschen Italië en Abessinië voortzetten. De Locamo-mogendheden zullen Donder dag te Genève in conferentie bijeen komen4 Dóodelijke auto-ongelukken Te Den Haag heeft Zaterdagavond tus schen 7 uur an half acht op den hoek van de Wouwermanstraat en Gabriel Metsuctr. een ernstig ongeluk plaats gehad. De 7-jarige ojngen J. J. D., wonende in de Gabriël Metsu- straat stak op genoemd punt den i"ijweg over, zonder daarbij voldoende uit te kijken. Ecp H. T.M.-autobus van lijn T. kwam op dat oogen- blik aanrijden en hoewel de chauffeur, de 27-jarige G. P. W. nog uit alle macht remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen en werd de knaap gegrepen. Tengevolge van de zware inwendige kneuzingen die de jongen opliep, overleed hij na enkele oogenblikken. De Geneeskundige Dienst vervoerde het lijkje naar het Ziekenhuis Zuidwal. Op den Storm van 's Gravensandeweg te Wassenaar is de 7-;arige J. T., die daar met zijn kameraadjes speelde door een auto van den heer Van S. uit Wassenaar overreden en vrijwel op slag gedood. Het lijkje is naar het politiebureau te Wassenaar overgebracht. Milicien door kogel getroffen Bü een stoeipartij Zaterdagmiddag omstreeks half drie waren twee miliciens, zekere 51 uit Brieile en zijn kameraad R. aan het stoeien in de Oranje Nassaukazerne te Bergen op Zoom. R. had een geweer in de handen en plaatste dit op een gegeven moment in de zy van zyn vriend. Op zijn vraag: „Zal ik eens schieten?" antwoord de M. „Ja". Beiden vermoedden toen niet welk een vree- seliik gevolg deze stoeipartij zou hebben. Het geweer bleek nl. geladen te zijn met een losse patroon. R. trok den haan over en tot z'n groote ont steltenis ging het schot af. Er ontetond groo te consternatie toen M. in elkaar zakte. De militaire geneesheer, dokter Kole was spoe dig ter plaatete. Na geconstateerd te hebben dat een long en de lever van het slachtoffer weren geraakt is M naar het Algemeen Bur gergasthuis vervoerd, waar onmiddellijk ope ratief is ingegrepen. 11., die veel pijn l\idt, maakte het Zondagavond naar omstandighe den vry goed. Schip in aanvaring Verkeer zal moeten worden omgeleid Zondagavond te acht uur is de brug over het Merwedekanaal te Utrecht nabij de Rijksmunt aangevaren door de 940 ton metende „Wijkdienst 25", die uit de richting Vreeswijk kwam. Terwijl de seinen op onveilig stonden, heeft de boot met den voorsteven de brug geraakt. Vermoedelijk is de elcctrische opzetimïch ting, waarmee de brug gedraaid wordt, on klaar geworden, terwijl de „Wijkdienst" de brug zoo dicht genaderd was, dat bij niet tijdig meer kon stoppen. De bewegingswerktuigen van dc brug zijn ontzet. Enkele onderdeden braken en de electrische installatie werd beschadigd. Dc dienst van den Rijkswaterstaat was spoedig ter plaatse voor een voorloopig oYt- derzoek. Terstond werd met het herstel lingswerk begonnen door de NA'. Smeulcrs uit Den Haag. Het autoverkeer moest wor den omgeleid, waarbij de politie uit Utrecht en Oudenrijn assisteerde. liet voetgangers verkeer kon over de brug voortgang vinden De veroorzaakte schade is vrij ernstig. Het kan dagen, misschien weken duren, voor de geheele installatie weer electrisch kan worden bediend. Men probeerde 's nachts een noodvoorziening tc treffen, waardoor het mogelijk zou zijn het verkeer hedenmorgen weer tot de brug too te laten. Men werkte met man en macht aan deze noodvoorziening. tenville van het intensieve verkeer, dat zich over deze lmtg beweegt. De werkzaamheden staan onder leiding van den hoofdingenieur van den Rijkswater staat ir. II. B. Bakker. Vandaag zal er een onderzoek worden ingesteld naar de schu Id- AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is op de hoek van de Govert Flinkstraat en de van Woustraat een wielrijdster tegen een vrachtauto aangereden. Zij is met een hersenschudding opgenomen en naar het TesscheLschadeziekenhuis ver voerd. Te Heemstede reed een motorist uit Den Haag met zulk een snelheid op een auto in, dat de man over den weg geslingerd werd zwaar gewond werd opgenomen. De duo-' rijdster kreeg weinig letsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1