jHrtiwr iïtsdjt lüuurnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MEER PRINCIPIEELE BINDING DE CONTROLE OP DE LAND EN TUINBOUWPRODUCTEN CORSETS EUSTIEKE KOUSEN SIMONIS BOUWWERKEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« et Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N9j( 5748 -ZATERDAG 4 APRIL 1936 9Miertenttrprij?tn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 EJke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 15e Jaargang Door de maatschappelijke ontwikkeling geboden Er is eenige, gelukkig, wat de om vang betreft, vrij beperkte deining ontstaan in de kring der Christelijke Werkgeversorganisatie naar aanleiding van een motie, door dit bestuur aange nomen in z\jn vergadering van 7 Febr. 1.1. Deze motie sprak, nadrukkelijker dan het in 1929 geschiedde, toen over hetzelfde vraagstuk een rapport werd uitgebracht, over de noodzakelijkheid van de vorming van principieele pa- trooiisvu A-organisaties. Een enkel trouw en vele jaren voor aanstaand lid in bedoelde organisatie meende, dat het oude standpunt ge handhaafd kon bliiven: een algemeene Chr. Patroonsvereeniging (standsorga nisatie), maar geen splitsing in de vak- oiganisaties der werkgevers, „indien men niet om der consciëntie wille ver plicht is die kring te verlaten". Zeer tot onze spijt heeft een enkel persorgaan aan deze kwestie een poli tieke bijsmaak gegeven, terwijl de poli tiek er niets mee te maken heeft en Volstrekt niets mee te maken mag hebben. Natuurlijk was het ons niet onbe kend, dat er tweeërlei nuanceering is in de organisatie der Christelijke pa troons. Een deel hield vast aan de for- muleering van het rapport van 1929 niet anders dan noodgedwongen uittre den uit de gemengde patroonsvakorga nisaties, maar er waren ook ande ren, die met de Christenpatroon van Januari 1920 zeiden „Alleen Christeliike patroonsvakorga nisatie zal mee een dam opwerpen tegen de ontchristeliiking van het maatschap pelijk leven, die in de verzwijging van Gods Naam in de staatkunde, in de bedrijfsactie, zienderoogen voortvreet." We hebben reeds met een enkele op merking aangegeven, dat de motie van 6 Febr. 1.1. naar onze meening voor niemand aanleiding ken of mocht zijn om in de oppositie te gaan. Immers, ongeacht het standpunt, dat men in nam, moet het toch voor ieder duidelijk zijn, dat de ontwikkelingsgang van het maatschappelijk leven het hoofdbestuur der Christelijke Werkgeversvereeniging in het gelijk stelt. De praktijk dwingt tot afzonderlijke vakorganisatie en het was immers van meetaf de bedoeling om daarmee ten volle rekening te hou den. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy zei in zijn referaat op de Eendaagsche Conferen tie van Christelijke Patroons in Neder land, gehouden te Amsterdam in 1919: „Wie den werkman niet toevertrouwt aan de af deelingen van het N.V.V. wijl dat 't socialisme propageert, vertrouwe den baas niet toe aan de leiding van neutrale Bonden, die het liberale con- currentie-stanöpunt zijn toegedaan". Niet ieder was het in alle deelen daarmee eens, doch dat dit argument waarde had en in de toekomst waarde vermeerdering kon ondergaan, weer sprak niemand. Welnu, in de loop der jaren is geble ken, dat patroons en arbeiders vaak tegenstrijdige belangen hebben (zoo al thans zien menschen het in hun kort zichtigheid) maar dat er voor Chris telijke patroons en Christelijke arbei ders óók een gemeenschappelijke roe ping is in het maatschappelijk leven. En met blijdschap wordt in het laatste nummer van De Werkgever, het or gaan der Christelijke Werkgeversver eeniging geconstateerd, dat de verhou ding tusschen de centrale organisaties van Christelijke patroons en werk nemers thans aanmerkelijk gunstiger is dan vroeger. Ook zij, die het standpunt van het rapport van 1929 innamen, erkenden dat de Christeliike arbeidersvakorgani satie moeilijkheden ondervond, omdat van roode zijde altijd weer gewezen werd op de „neutrale" patroonsvak organisaties. Het was immers voor de propagandisten, die Christelijke vak organisatie voor arbeiders aanprezen, waarlijk geen gemakkelijke taak om hun hoorders duidelijk te maken, dat dit wel gold voor hen, doch niet voor hun patroons, naast wie ze in kerk an schoolbestuur zaten. Vooral de Christelijk-historische Nederlander moge hierover eens na denken. Het blad betoogde nog pas in dit verband dat „de Christen nergens op het heele terrein van het maatschappelijk leven verplicht is zich als zoodanig afzonderlijk te organisee- ren" en daartoe slechts verantwoord is bij noodzaak. Onmiddellijk hapte de roode pers toe en concludeerde: „Deze christelijk- historische uitingen hebben zeker ook hun beteeken is ten aanzien van de af zonderlijke protestantsch-christelij ke organisatie in arbeidersvakbonden.' Ook al acht men zich in staat deze gevolgtrekking door een logisch betoog te weerleggen, dan nog schuilt er een element in, dat niet verwaarloosd mag worden, omdat het de Christelijke actie schade doet., Doch wanneer zulks reeds geldt van ae formeele kant van de zaak, van hoeveel te meer beteekenis moet het dan wel zijn, wanneer men op de princi pieele wijzigingeh in de econömische structuur let. In het reeds geciteerde artikel van De Nederlander wordt gezegd, dat af zonderlijke organisatie op het terrein der staatkunde onvermijdelijk was en dus aanvaard wordt, maar dat artikel van het Program der Unie afwijst e opvatting, dat het Christelijk volks deel zich principieel afzonderlijk be hoort te organiseeren Aangenomen, dat hierbij de eerste alinea van art. 8 historisch juist ge ïnterpreteerd is, mag daarnaast toch gewezen worden op het Sociaal Pro gram der Christelijk-Historische Unie. waar men kan lezen over sanctie-ver leening door de Overheid aan collec tieve contracten en over de „invoering van commissiën uit de patroons- en arbeidersvakvereenigingen ter beslech ting van geschillen tusschen werk gevers en werknemers". Nog duidelijker was het verkiezings manifest dezer partij van 1933, waarin geëischt wordt: „Erkenning, dat bij de wijzigingen in het sociaal en econo misch leven onzer dagen, de positief- christelijk-maatschappelijke gedachten de leiding moeten geven" W at is dat anders dan de z.g. nieuwe koers, welke de Christelijke Werkge versvereeniging is ingeslagen? Het valt niet te ontkennen, dat de politiek al meer en meer onder de invloed komt van sociaal-economische factoren. Het sociale element is dermate versterkt, dat we al sinds jaren spreken van sociale politiek en sociale wetgeving. De politiek vergroeit en daarom is het noodzakelijk, dat de positief Christe- lijk-maatschappelijke gedachte leiding geeft, althans haar stem in het publiek en bij de Overheid late hooren. Er dreigt drieërlei gevaar: staats socialisme, nationaal-socialisme of eco nomisch liberalisme. Willen we nu het eerste en tweede bekampen, dan mag het derde onze bewegingsvrijheid niet belemmeren. Dat geschiedt thans. Wij kunnen dat niet beter zeggen, dan met de woorden van De Werkgever in het hoofdarikel van 1 April „Overeenkomstig de drie geestes richtingen, die in ons land met weg lating van allerlei schakeeringen wor den aangetroffen, te weten de vrijzin nige of liberale, de R.Ken de (recht zinnig) Protestantsch-Christelijke rich ting, zijn de werkgevers in Nederland centraal bijeengebracht onderscheiden lijk in het Verbond van 'Ned. Werk gevers, de Alg. R.K. Werkgeversver- eeniging (met daaraan ten nauwste verbonden het R.K. Verbond van Werk- geversvakvereenigingen) en de Ver eeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland. Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat èn bij het Verbond èn bij de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging (door haar federatief verband met genoemd R.K. Verbond), een groot aantal werk gevers-vakorganisaties zijn aangesloten. Wat de R.K. organisaties betreft, ont moet dit geen bezwaar, daar deze alle staan op gelijke principieele grondslag. Dit is evenwel geenzins het geval bij de z.g. neutrale werkgeversvakorgani saties, aangezien in die organisaties tot op de huidige dag tallooze werk gevers van positief Christelijk beginsel i ijn zij vaak onbewust, de vrijzinnige of libe rale richting in ons land versterken" „Men gevoelt, dat hier iets hapert, en dat, hoe men ook oordeele over de vraag, of om zuiver principieele rede nen de .vQrming van positief-Christe- lijke vakorganisaties moet worden ter hand genomen", thans (ook overeen komstig het Rapport van 1929) princi pieel patroonsvakorganisatie geboden is „in het belang der algemeene Chris telijke actie". Dat de bedrijfsbelangen door federa tieve samenwerking afdoende behartigd kunnen worden, behoeft geen nader bewijs, wanneer men slechts let op de gang van zaken in de drukkerswereld. Principieele vakorganisaties in federa tief verband zijn noodzakelijke eisch van de wijzigingen, welke onze maat schappelijke structuur in sociaal-econo misch opzicht ondergaan heeft en nog dagelijks ondergaat. Dat onze Christelijke patroons hier van doordrongen zijn, bewijst het toe treden tot de organisatie van velen, die tot heden principieele bezwaren hadden. Onze nieuwe Feuilleton is een boeiend verhaal, dat in Amerika zeer de aandacht trok en dat ongetwijfeld ook door onze lezers met groote belang stelling zal worden gevolgd. Tijdelijke wethouder te Kampen De heer B. J. van Putten neemt de benoeming aan De heer B. J. van Putten (S.G.P.), die in de laatstgehouden raadsvergadering der gemeente Kampen benoemd is tot tijde lijk derde wethouder gedurende de ziekte van den burgemeester, Dr L. K. Okma, heeft deze benoeming, na den wettelijken termijn van beraad, aangenomen. HET COLLECTIEVE CONTRACT IN DE BOUWVAKKEN Daar ook de Ned. Bond van Bouwonder nemers zich gisteravond voor het nieuwe collectieve contract in de bouwvakken hoeft uitgesproken, is dit contract thans door alle betrokken organisaties aanvaard, en zal het dus 6 April in werking treden. JAARVERGADERING U. C. B. „Momenteel maakt de wereld het ons niet gemakkelijk bij den afzet van ons product, daarom moet alleen de beste kwaliteit worden1 geëxporteerd. Bij het zoeken van nieuwe afzetmoge lijkheden zullen tuinbouw en handol moeten samenwerken." Aldus stelde de Regeeringscommissaris voor den luinbouw..de heer F. v, V a J t a r in de jaarvergadering van "hét Nat. Uitvoer Controle Bureau op aardappelen, groenten en fruit vast. uu vasi. uic mm jjcvuii vergadering werd te Rotterdam Vrij- boud van den export. De dagmiddag gehouden onder voorzitterschap van Ir Bonthuis, inspecteur van den Land bouw en hoofd van den Buitenlandschen Voorlichtingsdienst aan het Departement van landhou>v. In zijn openingswoord her innerde spr. aan de pogingen die reeds vele, jaren zijn aangewend om controle op het product te verkrijgen, waarbij de Itotter- damsche Exporteursvereeniging zich niet onbetuigd heeft gelaten. Sinds zes jaren is nu onder het Ui C. B de uitvoer van uien gecontroleerd, en niet velen zullen deze controle meer willen mis sen. Het is daarom verheugend dat na 12^? jaar werk van het Uitvoer Controle Bureau dan hu is gevraagd om de wettelijke steun der negecring die Zoowel door den tuin bouw als handel wordt gewenscht Na het openingswoord werd het in druk verschenen jaarverslag, alsmede de rekening, goedgekeurd. De aftredende exporteurs-bestuursledm. de heeren C J. van Kleef uit Roelof-Arendsveen en H. Kruidenier uit Rotterdam, werden henkozen. De toepassing der landbouwuitvoerwet De Repeer'r gernnmissaris voor den tuin bouw heeft ver volgens een be spreking ingeleid over de toepassing der Landbouw- Uitvoerwet op groenten en fruit. Spr. herinnerde er aan dat reeds 15 jaar geleden in liet Westland dP controle op het product bespro ken werd, "als ge volg van het feit dat de export toen vrijwel geheel ver loren was gegaan door het vele ge- F. V. Valstar knoei bij export der producten. Diverse besprekingen hadden tot resultaat, dat in het Westland een merk werd toege past teneinde de verloren export te herwin nen. Ook in Noord-Holland ging men ge bukt onder het verloren gaan van den ex port, en ook daar wenschte men meer con trole. De Nederlandsche voorzichtigheid heeft op dit gebied den tuinbouw nog niet verder gebracht In den oorlogstijd werd door diverse re- geeringsmaatregelen eenige verbetering aan gebracht in het controlesysteem. Toen de oorlog voorbij was vond men het toch wel wenschelijk de controle uit de verdwijnende maatregelen te behouden, doch omdat men volkomen vrijheid in den handel en tuin bouw wenschte. bleef er weinig van over. Als gevoV van de groote vraag der produc ten, gingen daarna weer producten over de [grens, die niet bevorderlijk waren voor be- Gisteren werd de heer Fabius geïnstalleerd als burgemeester van Oostkapelle. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenoote, vergezeld.van den heer Hoeaen van Hooael, inspecteeren de landelijke ruiters Nu 12y2 jaar geleden werd, als gevolg van de nieuwe moeilijkheden, het Ned. Uitvoer- Controle Bureau opgericht. Er bestaan mo menteel groote moeilijkheden bij den afzet van onze producten, en spr. .vestigde speciaal de aandacht op de nieuwe bedreiging van Engeland voor onze tomatenexport. Het is de vraag of we- in den loop der jaren nog zullen beleven dat we van onzen verloren export iets terug zullen winnen, waardoor we eenigszins weer een vergoeding ontvangen van hetgeen we nu missen. We moeten daartoe, met energie blijven voortgaan, cn mogelijkheden voor nieuwe afzetgebieden aanvatten. In dit verband vestigde de heer Valstar de aandacht op de kansen die er bestaan voor export naar Rusland en Amerika. Er is gelukkig nog genoeg activiteit, maar dan behoort erbij dat handel en tuinbouw sa menwerken, zoodat bij 'n nieuw afzetgebied niet de markt ineens wordt bedorven. Ook in het buitenland ziet men in dat al leen met een goed product er nog export- Van de "•edachte uitgaande, dat door vrij willige controle men er niet komt, is nu door den handel en tuinbouw gevraagd de land bouwuitvoerwet in wenking te stellen. Het eenige dat noodig is voor het behoud en opnieuw verkrijgen van export, is de wet lelijke ruggegraat, die nu aan de regeering wordt gevraagd. Op de inleiding van den heer Valstar volgde een uitvoerige gedachten wisseling, waarbij gewezen werd op de gevaren van nieuwe maatregelen Bij de beantwoording vestigde de heer Valstar er de aandacht op, dat de controle niet uit handen moet worden gegeven n-an ambtenaren, doch deze aan menschen van de practijk overgelaten moet worden, dus aan handel en tuinbouw. VERLAGING ROTTERDAMSCHE HAVENTARIEVEN VALUTA-COMPENSATIE MET MEDEWERKING DER REGEERING? Nu het college van B. en W. van Rotter dam de maatregelen heeft voorbereid, welke de gewenschte verbetering van de budgetaire positie der gemeentefinanciën beoogen, is het beroep op de Regeer ing gedaan, om haar toe zegging in vervulling te doen gaan, inzake medewerking bij de verlaging der haventa- Een voorstel van B. en W. om de haventarieven tijdelijk te verla gen met zulk een percentage, dat hierdoor een valuta-compensatie tegenover de Belgische tarieven zal worden verkregen, is door de commissie voor het havenbedrijf en de commissie voor de financiën behandeld. De voorgestelde ta riefsverlaging, welke niet inhoudt een uniforme wijziging der tarie ven, maar een aanpassing stuk voor stuk aan de Antwerpsche, is algemeen gunstig ontvangen. Uit den aard der zaak is beslissend de be antwoording van de vraag of B. en W. in het overlpg met de Regeer ing over het ge meentebudget tot overeenstemming zijn ge komen. De nota van wijzigingen, die volgen de week zal uitkomen, zal hierover meerder licht moeten verschaffen. Vei moed wordt, dat de gemiddelde tarieven ongeveer 28 pCt. zal bedragen. Wankelende valuta Waardoor hot bedrijfsleven geknauwd wordt Frankrijk Iiet.de bankbiljettenpers draaien en zette daarmee een stap op de weg der inflatie. De gevolgen bleven niet uit, aldus een redacteur van de R. K. Volkskrant. Het publick verloor zijn vertrouwen in de Fransche franc en kocht buitenland- sche valuta. Dit zal de goudvoorraad op de, Rank" VaïT"FrSEfEfijlt srfel doen dalen. Om dit gevaar te bezweren is plotseling de disconto-rente door die bank met Wz lot 5 pet. verhoogd. Dit beicekent ver ring van dp economische crisis. Wij heb ben dit verleden jaar ook in ons land meegemaakt. Het toch reeds in zoo groo te moeilijkheden verkeerende bedrijfsl» ven wordt dan opnieuw belast met hooge kosten en opnieuw bedreigd met onzeker De redacteur, die dit schrijft, is de heer H. Hermans, die als lid der R. K. Kamer fractie mede verantwoordelijk is voor het geen zich verleden jaar afspeelde. Internationaal Congres voor de Schoenenbranche In Augustus te Luxemburg Op 15, 16 en 17 Augustus zal te Luxem burg oen internationaal congres voor de schoenenbranche worden gehouden, uitgaan de" van het Int. Comité tot verbetering van den bedrijfstoestand in de schoenenbranche. Op dit congres zal Nederland vertegenwoor digd zijn. O.m. zal ter sprake komen slechte toestand van de schoenindustrie alle landen. Behalve Nederland zullen de volgende landen deelnemen: België, Frank rijk, Zwitserland, Luxemburg, Oostenrijk, Joego-Slavië en Hongarije. Het Groene Kruis Jubileumcongres te Utrecht Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van do Alg. Ned. vereen. „Het Groene Kruis" zal 2830 Mei te Utrecht een groot nationaal congres worden gehouden met internatio nale medewerking, gewijd aan de maat schappelijke gezondheidszorg in den runn eten zin des woords. HULPPOSTKANTOOR OPGEHEVEN Met ingang van 1 Mei a-s. wordt het hulp postkantoor te Eenrum opgeheven en ver vangen door een station voor den postdienst BUIKBANDEN BREUKBANDEN SPECIALITEIT ANNO 1846 3 RIVIERVISMARKT DEN HAAG' C E E N FILIALEN Stichtelijk, actueel.' Met deze twee woorden is de inhoud weer te geven van het Zondagsblad, dat onze lezers heden ontvangen. De verhoog ing aan het Kruis is de titel van de medi tatie in dit laatste nummer vóór Het proces tegen Jezus is een artikel bewerkt naar ge gevens uit de evangeliën en ongewijde bronnen. De honderdste verjaar dag van Pickwick Pa pers" is het onderwerp, waar aan de Letterkundige Rubriek aandacht besteedt. De macht der suggestie in gezonde en zieke dagen wordt besproken in de bekende Brieven van P. van Duyvendijk. De Sterrenhemel is een maandelijksche rubriek, die steeds meer de aandacht trekt. Verder de gewone rubrieken: Gedichten, Binnen- en Buiten- landsch Overzicht, Vervolgver halen voor volwassenen, kinde ren en kleuters, Kort Verhaal, Schaakrubriek, Kruiswoordraad sel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, talrijke fraaie illustraties enz. enz. Een van de beste propaganda middelen voor ons blad wordt steeds meer .ons Zondagsblad. van BOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De sanctie-conferentie zal met het oog op de Abessijnsche vredesbesprekingen voorloopig niet weder bijeenkomen. Naar verluidt zou in Frankrijk een nieuw vredesplan worden geformuleerd# dat tegenover dat van Hitier zal worden gesteld. Duitschland heeft geweigerd zich te ver plichten de Rijnzóne tijdens de onderhande lingen niet te versterken. De regeering zou medewerking ver* leenen om te komen tot een belangrijke verlaging der Rotterdamsche haventa* Dreigend tekort aan chili-salpeter. N.V. AANN. MIJ. J. P. V. EESTEREN BOTTERDAM Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VER ZEKERING l Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATDM" te Amsterdam Spulstraat 219/21. Tel. S562S Vraagt eens een prospectus aanl Legaten wijlen ir. E. J. Kist Naar wij vernemen heeft de heer Ir E. J. Kist, overleden te 's-Gravenhage, aan de vol gende instellingen legaten vermaakt: aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, te 's-Gravenhage ƒ8000; aan de Ver. „De Vrije Gemeente", te Amsterdam, ƒ5000; aan de Ver. Ned. Toevluchtsoord voor Noodlij dende dieren, te 's-Gravenhage, ƒ3000; aan de Ver. „Asyl", bewaarplaats voor Noodlij dende Dieren, te Amsterdam, ƒ3000; en aan de Ned. Centrale Ver. tot Bestrijding def Tuberculose, te 's-Gravenhage, ƒ10.000. Mr. H. J. Bool 70 jaar Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau Onder zeer groote belangstelling heeft gister Mr H. J. Bool, een der bekendste figuren in de Ned. Ind. planterswereld en in Amsterdamsche tabakskringen, zijn 70sten verjaardag gevierd. Mr Bool is o.a. secretaris van het Tabaks- bureau, ingesteld door de Vereen, van D.rtc- teuren der Deii-Tabaks-Mijen en van de Al- genieene Tabakscommissie, commissaris van de Senemhah Tabaks-Mij, en lid van tallfK'ze andere commissies. Te half drie bestond gistermiddag in het kantoor van de Senembah-Mij aan de Leid- schegracht te Amsterdam ge.iven.heid den 70-jarige geluk te wenschen. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Het woord werd o.m. gewerd door Mr Ch. F. M. Welter, voorzitter van den Onder- ncmersraad voor Nod. Indië, die mededeel de dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer Bool te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. N.J.V. Prov. Limburg Toogdag te Heerlen Te Heerlen en Terwloselen wordt op Tweede Paaschdag de zesde provinciale Bondsdag gehouden van het N.J.V. (Prov. Commissie Limburg). 's Morgens om 10 uur wordt een wij dings- dienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Heerlen onder leiding van Dr C. L. Tuin- stra van Terwinselen. Daarna wordt onder leiding van de Harmonie Juliana -van Heerlen een gezamenlijke wandeling ge maakt naar het Vereenigingsgebouw van Staatsmijn Wilhelmina te Terwineeien, waar men zich aan een gemeenschappelijke broodmaaltijd vereenigt. Om half 3 vangt de middagsamenkomst aan onder leiding van Ds W. J. Kan van Treebeek. Ds M. N. W.Smit van Kerkrade zal spreken over „Eerevoorzitter of Heer". Zang, voordracht en declamatie zullen het gesproken woord afw isselen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1