DE SNELLE OPMARSCH VAN STARACE DE LOCARNO-BESPREKINGEN Baby's Kou VRIJDAG 3 APRIL 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland ZIJN ENGELANDS BELANGEN VEILIG? Vandaag zullen op verzoek van den Duce In geheel Italië de vlaggen uithangen, als vreugdeblijk van de overwinningen, die de Italiaansche legers de laatste dagen in den Oost-Afrikaanschen oorlog hebben bevochten. Daarbij zijn in het bijzonder van belang de nederlaag, welke volgens Badoglio's commu nique's aan het leger van den Negus in de nabijheid van het Asjangi-meer is toege bracht, en de bezetting van de stad Gondar, gelegen ten Noorden van Abessinië's belang rijkste waterreservoir, het befaamde Tana meer. Bezien vanaf het standpunt van een overaar heeft Rome inderdaad er reden toe, om binnenlandsch feestvertoon aan te digen. Wel is het treffen met het laatste lAbessijnsche noorderleger, dat nog intact w gebleven, zeer bloedig geweest, en zullen ook vele Italiaansche moeders haar gevallen zonen moeten betreuren, doch een mentali teit, welke allereerst met nationale waarden rekent, en het een vanzelfsurekendheid acht dat men het persoonlijke offert tot nut van het algemeen zal op den voorgrond weten te stellen, dat dit succes in het noorden zonder groot is. De jongste veldslag is door den Negus aanvaard onder den druk zeer dreigendt omstandigheden. Badoglio, zijn geduchte tegenstander, bereidde immers een offensief voor. dat door eventueele hulp van de nieuwe Italiaansche kolonne lAoessa noodlottig zou kunnen worden. De Negus heeft getracht, begunstigd door de morgennevels die uit bet watervlak vai lAsjangi opstegen, dit geduchte initiatief vóó. te zijn, hetgeen hem naar het schijnt ook aanvankelijk gelukt is. Zijn ongeluk is het wellicht geweest dat hij daarbij juist aller eerst is gestooten op een afdeeling Italiaan sche Alpenjagers, die onder de Europeesche keurkorpsen gerekend worden. Daardoor werd hem de mogelijkheid ontnomen, al thans een deel van het Italiaansche front 1ot wankelen te brengen; de tegenweer ciie hem geboden werd was te hardnekkig en te taai. Wel hebben zijn mannen blijkbaar der hun tegenstanders geducht huisgehouden doch deze slaagden er later op den dag in, van het defensief weder in het offensief te geraken, waardoor de Italiaansche lucht macht een ruimer gelegenheid kreeg tot ingrijpen. Toen was het pleit reeds in hoofd zaak beslist Volgens deskundigen, die het terrein ter plaatse kennen, ligt thans vooi de Italianen de weg naar Dessié open, er zullen de restanten van Hailé SélassiVi leger wellicht nog overijld moeten terugtrek ken, willen zij het gevaar om vanuit Aoessa omsingeld en afgesneden te worden, ont gaan. Na deze nieuwe tegenspoed in het noorden, die wellicht het prestige van den Negus ern stig zal schaden, re6t er slechts één Ahes- siinsch leger dat intact is, namelijk het sterke contingent, dat onder de gezamenlijke leiding van ras Nasiboe en van den Turk- schen generaal Wehib Pasja, welbekend uit rlen wereldoorlog, het plateau van Harrar: Diredauwa en Djidjiga zal moeten verdedi gen. Op deze aanvoerders rust tevens de ver antwoordelijkheid voor het intacthouden van Abessinië's eenige spoorweg, die de verbin ding vormt tusschen de hoofdstad en de Fransche zeehaven Djiboeti. Zijn Italië's militaire successen de laatste Öagen dus vrij aanzienlijk, van eenigszi anderen aard is wat in het gebied van het Tana-meer heeft plaats gegrepen. Onder lei ding van Starace heeft daar een opmarsch met verrassende snelheid tot diep in het Abessiinsche binnenland geleid, met als eind doel Gondar, dat zonder slag of stoot aan ide invallers is in handen gevallen. Gondar is uit tweeërlei hoofde van bij zondere beteekenis. Het is een in Abessinië zeer vermaarde stad, die tot omstreeks het jaar 1860 koningsresidentie was, en deze rol een tweehonderd jaar heeft vervuld. Ont moedigend in hooge mate moet het voor de inlandsche vrijheidsstrijders wezen, te ver nemen, dat ook dit punt van aanzien in banden van den vijand is geraakt. Het feit demonstreert met overgroote duidelijkheid, hoe vérstrekkend in hun gevolgen de neder lagen der noordelijke aanvoerders wel ge weest. zijn. Doch ook uit internationaal oogpunt heeft Starace's opmarsch in deze gebieden een beteekenis. die niet mag worden onderschat. Gondar ligt in dat. gedeelte van Abessinië, «dat destiids bij onderlinge afspraak tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië aan eerstgenoemde mogendheid als invloedssfeer werd aangewezen. Hier immers liggen de waterreservoirs van den Blauwen Nijl, die voor de bevloeiing zoowel van den Britschen Soedan als van Egypteland niet gemist kunnen worden. Het is dan ook met voor bedachten rade, dat Italië het tot bet laatst heeft uitgesteld in deze 6treken te opereeren, hoewel van het begin van den oorlog het bezit van het Soedaneesche grensland van groote beteekenis is geweest, mede met het oog on de Abessijnsche wapendnvoer via de Britsche invloedssfeer. Mussolini heeft ech ter Engeland willen ontzien, waarom hij Ook herhaaldelijk aan Londen de verzeke ring heeft sogeven, dat de Brtische belangen idoor zijn Oost-Afrikaanschen oorlog niet gouden worden geschaad. Heeft de Italiaansche dictator zich mees ter gemaakt van het Tanameer, dan heeft hij ten opzichte van Enge land een gevaarlijke troef in handen. Hij kan deze aanwenden om bij de vredesbespre kingen Londen gunstig voor zich te stem men, doch ook bestaat de mogelijkheid dat hij er een bedreiging uit smeedt, waarvoor Engeland zeer gevoelig moet wezen. Immers zoowel uit Lybië als uit dit Aibessijnscne grensland bestrijkt Italië dan den Soedan. Deze staat van zaken maakt de kans, dat ile Negus gunstige voorwaarden voor den vrede zal kunnen bedingen, met den dag geringer. De oorlog in Oost-Afrtka NEGUS VRAAGT OPNIEUW VOLKENBONDSHULP leger „Het in Noord-West-Abessinië aange vangen offensief is bezig met een vol ledig succes voor onze troepen te wor den besloten. Een colonne snelle troe pen, onder bevel van luitenant generaal Starace, op 20 Maart vertrokken van Otnager, is, na allerlei hinderpalen op een weg van 300 KM vanaf den Setit te hebben overwonnen en bewijzen te hebben geleverd van groote stoutmoe digheid en vasthoudendheid, Gondar binnengerukt, de hoofdstad van Am. liara, waar de driekleur werd gelieschen. De bevolking heeft onze troepen vol vreugde ontvangen. De colonne was samen gesteld uit het derde regiment Bersaglieri een bataillon Zwarthemden Mussolini van Forli, een groep gemotoriseerde artil lerie, escadrons pantserauto's en mitrail leurs op motoren. Een tweede colonne, samengesteld uit de derde brigade van Erythrea en gewapende benden, heeft na een schitterenden op marsch Dabat bezet, vroeger den zetel van Dcdjas Ayeloe Boerroe, en heeft na voort zetting van den opmarsch Mascal Denghia bereikt, waarna deze troepen hun opmarsch naar Gondar voortzetten. Een derde colonne, die uit Noggara kwam heeft Rafi bezet aan de rivier Angareb. De gewapende afdeelingen van Dedjas Ayeloe en van Ras Immeroe zijn op de vlucht geslagen naar het Zuiden, waarbij zij de vijandigheid ontmoetten der bevol king, die hen openlijk bestreden en in hin derlagen gelokt heeft In den sector ten Noorden van het Asjangi-meer heerscht een intensieve activiteit van onze artillerie en lucht macht. Vijandelijke colonnes werden ver slagen en uiteengedreven tusschen Mecan en Saefti. Onze verliezen bedragen: één officier en één Italiaansch ssoldaat, benevens 31 Erythreauen gewond, terwijl één of ficier en 4 Erythreaneri gedood werden. Talrijke deserteurs van de Garde van den Negus, onder wie een officier, heb ben zich bij onze linies aangemeld. Van' het Somalifront valt niets te melden. Hoe Gondar bezet werd Het Italiaansche hoofdkwartier heeft thans nadere mededeelingen gedaan over de inneming van de stad Gondar door de Italiaansche troepen. Een sterke Italiaansche afdeeling onder commando van den secretaris der fascisti sche partij, generaal Starace, heeft de stad Woensdag na een marsch van 800 kilo meter over een bijzonder moeilijk terrein bezet en er de Italiaansche vlag geheschen. De marsch naar Gondar is in twee etappes geschied. Op 15 Maart zijn 5000 man met 500 vrachtauto's, talrijke tanks en ander modern oorlogstuig van Asmara vertrok ken; zij marcheerden allereerst naar Om Aher, gelegen aan de Setit. Op den 2-lsten Maart trokken de troepen over deze rivier. Bij den daarna volgenden opmarsch door het tropische gebied ten zuiden van de Setit werd de proviandeering der troepen door vliegtuigen verzorgd. Bij den berg Choncher besloot Starace de tanks achter te laten om den opmarsch niet te vertragen. De troepen zetten den tocht te voet voort om zich bij de zuidwestelijke uitloopers van het Semienplateau te ver eenigen met de Italiaansche inheemsche afdeelingen, die juist de stad Debarek be zet hadden. De Abessijnen hebben bij dezen opmarsch geen weerstand geboden. De overblijfselen de troepen van Ras Imroe en Haile Boerroe, die na den slag in Sjire van den negus het bevel gekregen hadden, de Ita lianen op te houden, hadden zich terugge trokken in het gebied ten zuiden van het Tanameer, eenerzijds omdat zij inzagen, al dus de Italiaansche uiteenzetting, dat zij tegen de Italiaansche strijdkrachten geen weerstand konden bieden, anderzijds w gens de vijandige houding der bevolking. De stad Gondar, welker bezetting in Ita liaansche kringen reeds lang verwacht werd, is eertijds de hoofdstad van Abes sinië geweest De slag bij hel meer Stefani seint: De veldslag bij 't Asjangi- meer is tot een hecatombe geworden voor de Abessijnsche chefs en onder-chefs. Onder de gevallenen bevinden zich o. m. Dedjas Averra Telia, Dedjas Mangatsja Ilma, Dedjas Wondirad, Fitaorari Negax Tesfae en Fitaorari Assefa. De a.s. vredesbesprekingen Het Italiaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft toestemmend geant woord op het schrijven van De Madariaga, waarin deze als voorzitter van de commis sie van dertien de Italiaansche regeering heeft verzocht, zich direct met de commis sie in verbinding te stellen. De „Giornale d'Italia" intusschen zet het Italiaansche standpunt uiteen. Het blad schrijft o. a.: „Men is thans gekomen tot een essentieele, wij zullen nog niet zeggen beslissende fase van den oorlog. Wij her halen, dat Italië geen haast heeft. Men zal tot een oplossing van het conflict komen, wanneer deze plotseling gerijpt zal zijn en duidelijk en overtuigend gemaakt door het Italiaansche initiatief op Abessijnsch grond gebied. Wat Addis Abeba meldt Het Abessijnsche hoofdkwartier meldt, dat sinds 31 Maart hevige gevechten woe den bij Maicio, ten Zuiden van den Amba Aladzji De negus voert persoonlijk de Abessijn sche troepen aan. De Abessijnen zijn er in geslaagd zeven versterkte stellingen op 31 Maart en vier op 1 April te nemen. De slag is op 1 April des ochtends om 5 uur begonnen en heeft geduurd tot laat in den namiddag. Op deze beide dagen zijn 36 blanke ofli- cieren, 700 soldaten en omtrent 2000 man Eritreosche troepen aan Italiaansche zijde gevallen. Het aantal gewonden is nog niet bekend De, Abessijnen hebben een groote hoeveel heid wapens buit gemaakt. De verliezen aan Abessijnsche zijde be droegen 887 dooden en 350 gewonden. De slag duurt nog voort Recente gevechten Te Rome is bericht ontvangen dat de Abessijnen hebben geprobeerd door de Ita liaansche linies tusschen Mecan en Saefti heen te glippen. lederen keer werden zij met ernstige verliezen teruggeslagen. De verliezen der Italianen bedragen vier dooden en 30 gewonden. De meeste slacht offers zijn Askari's. Voortdurend hebben zich Abessijnsche déserteurs aangemeld, waarbij zich ook manschappen der keizerlijke garde bevon den. Zij verklaarden, dat Dedzjas Man gatsja Ilma, een der bevelhebbers der kei zerlijke garde en een twintigtal fitaoraris en dedzjassen zijn gedood. De Negos gaat een paniek tegenl Het agentschap Stefani publiceert den tekst van een bevelschrift van den negus betreffende de gewapende Abessijnen, die het front verlaten: „De overwinnende leeuw van den stam van Juda, Haile, Selassie, door God gekozen tot koning der koningen van Ethiopië: Ten aanzien van al degenen, die aan het front vertoeven en die, in verband met wet tige reden en na voorafgaande toestemming van hun chefs, haar Addis Abeba of eenige andere provincie moeten terugkeeren. heb ben wij bepaald, dat zij zich op hel tijdstip van hun vertrek bij hun onderscheidenlijke chefs moeten vervoegen, om zich met hun handteekening tot de vervulling der volgen de plichten te verbinden: 1. Indien er in de gevechten dooden of gewonden gevallen en krijgsgevangenen ge maakt zijn, verklaar ik hun namen niet bekend te zullen maken. 2. Ik zal aan niemand mededeeling doen van de gevallen van besmettelijke ziekten, die zich in een legerkamp voordoen en evenmin zeggen, dat deze of gene aan ziekte is overleden of aan een ziekte lijden de is. 3. Ik zal niet zeggen, dat het vee geen weidegrond hoeft en dat de troepen gebrek aan levensmiddelen hebben. 4. Ik zal aan niemand verklaren, dat de vijand oprukt en evenmin, dat onze troe pen terugtrekken. Ik verklaar mij aan de bovenstaande plichten te zullen houden. Zelfs indien één enkele getuige mocht kunnen bewijzen, dat ik, door mijn ouders of anderen in vertrou wen te nemen, deze bepalingen heb over treden, wil ik mij aan lichamelijke tuchti ging en verbeurdverklaring mijner goede ren onderwerpen. Na van de bovenstaande verklaring akte te hebben genomen, kunnen de chefs verlofbrief afgeven. Zij kunnen straf opleg- gen aan hen, die deze bepalingen hebbcu overtreden. Een beroep op het recht! In een nieuwe nota heeft de Abes sijnsche regeering een dringend beroep gedaan op de hnlp van den Volken bond, om den nood waarin het Abes sijnsche volk zich thans bevindt. De Abessijnsche regeering vraagt: 1. Financieele hnlp, teneinde haar in staat te stellen met minder en geluk kiger wapenen tegen haar aanvaller te strUden. 2. Opheffing van alle hinderpalen en belemmeringen, die nog door sommige staten-leden in den weg worden ge legd aan de transporten bestemd voor de Abessijnsche troepen. 3. Verzwaring en aanvulling der sancties, die artikel 16 van het Pact verplichtend voorschrijft. 4. Spoedige stappen b\j de Regecring te Rome om haar bet oorlogsrecht en de internationale conventies te doen eerbiedigen en de systematische ver nieling en uitroeiing van onschuldige bevolkingen te doen staken. De nota beslnit: „Is het te veel ge vraagd te herinneren aan de essentieele taak van alle leden van den Volken bond en alle organismen van Genève, t.w. de kracht van het recht te doen zegevieren over het recht van den sterkste?" Italiaansche inboorlingen-artillerie in actie bij 't voorbereiden van een aanval voor het begin van den regentijd, aan het Zuidelijk front in Abessinië. DE BRITSCH-INDISCHE ONDERKONING. De nieuwe onderkoning van Britsch- Tndië, Lord Linlithgon, is gisteren naar zijn bestemming .vanuit Londen scheep gé- gaan. De dienstplicht in Oostenrijk De Kleine Entente ongerust invoering van den militairen dienst plicht in Oostenrijk wordt in Roemenië een flagrante schending van het verdrag van St. Gemiain gc-noemd. Men geeft in Boekarest uiting aan de vrees, dat Hongarije binnenkort het voor beeld van Oostenrijk zou kunnen volgen. Er wordt dan ook in min of meer scherpen i naar voren gebracht, dat de Kleine Entente, zonder eerst af te wachten tot Hongarije wederom weerbaar zal zijn, reeds thans aaneengesloten een standpunt moet bepalen ten opzichte van de wederinvoe ring van de algemeene dienstplicht in Oos tenrijk. De gezanten van Tsjecho Slowakije en Zuid Slavië zijn bij den Roemeenschen on derstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsohe zaken op bezoek geweest. Deze heeft contact gezocht met den in Londen vertoevenden minister van buiten- landsche zaken, Titoelescoe. EEN PARIJSCHE HONGERSTAKING De .Daily Herald" meldt uit Parijs, dat twaalf dagen geleden een hongerstaking van leerlingen der polytechnische militaire school heeft plaats gehad. De demonstran ten verklaarden te protesteeren tegen het feit, dat zoons van aristrocratische fami lies in de school minder streng werden ge straft dan andere leerlingen. Gedurende twaalf dagen heeft het Fran sche ministerie van oorloe deze aangelegen heid geheim kunnen houden. Enkele licht-gewonden Te Sartrouville in de omgeving van Parijs in# het departement Seine et Oise hebben gisteravond botsingen plaats gehad tus schen vuurkruisers en leden van het volks front ter gelegenheid van een verkiezings vergadering van vuurkruisers. Enkele personen werden licht gewond. Er werden geen arrestaties verricht. Koning Eduard VIII verleent audiëntie Toespraak over den nood van den tijd Gisteren heeft de Britsche koning Ed uard VIII in het Buckingham Paleis een aantal deputaties, in totaal ongeveer 500 personen ontvangen, die alle deelen van het volk vertegenwoordigden en die hem ge- lukwenschen kwamen brengen met zijn troonsbestijging. De Koning hield een toespraak tot en, waarin hij zeide: „Als Prins van Wales heb ik mij gehouden aan het oude devies: Ik dien. Als koning zal ik steeds indachtig zijn hieraan, want een koning kan geen hoogere functie vervullen dan dienen. Te zamen met de mannen van mijn generatie ben ik getuige geweest van de afschuwelijk heden van den oorlog en ik ben maar al te zeer op de hoogte van de moeilijkheden en den nood van de jaren, die daarop gevolgd zijn. Ik heb de beproevingen leeren kennen van de mannen aan het front en op dezelf de wijze ben ik mij bewust van de beproe vingen van hen, die sindsdien, niet door eigen schuld, het ongeluk hebben rehad lange periodes van werkloosheid te moeten verduren. Met alle oprechtheid sluit ik mij derhal ve niet alleen aan bij uw gebeden, dat de toekomst vrede en welvaart moge brengen aan dit land. maar zou ik u de verzeke- ding willen geven, dat mijn voortdurend streven er naar zal uitgaan de vpstiging van den vrede te bevorderen in de geheeie wereld, henevens de herleving van die com- mercieele en industrieele bedrijvigheid zoowel in dit land als in den vreemde, die alleen de gelegenheid tot werken kunnen verschaffen, welke het recht is van iederen burger. Ik weet, dnt ik bij deze faak evenals mijn vader den steun en aanmoediging van alle klassen der gemeenschap zal hebben. Het geval-Hauptmann De vooruitzichten voor Hauptmann op een nieuw uitstel van zijn electrocutie stijgen, aangezien het onderzoek naar de kwestie Wendel nieuwe resultaten zou hebben opge leverd. Bij zijn verhoor voor de „grand jury", die zich met de kwestie Wendel bezig houdt, verklaarde de gouverneur van New Jersey, Hoffman, dat met het onderzoek mogelijker wijze meer tijd zal gemoeid zijn dan de aan vankelijk vastgestelde termijn, welke tot heden, Vrijdag, duurt. Het verluidt overigens, dat ook dr. Condon als getuige voor de jury zal verschijnen. Het gerucht gaat, dat de „grand-jury" de beslissing zal uitstellen, tot dat het gezin Lindbergh van zijn reis in Europa zal zijn teruggekeerd. De grand-jury" zou aan Lindbergh namelijk de vraag willen stellen, of hij 't door hem gevonden lijkje werkelijk als dat van zijn kind heeft herkend. Executie gaat door De jury van het district Mercer heeft gis teravond haar onderzoek inzake Wendel be ëindigd, die zooals men weet eerst ver klaarde de baby van Lindbergh te hebben vermoord en later deze verklaring weer in trok. De jury hoorde een aantal getuigen en onderwierp Wendel zelf aan een verhoor van 3Yz uur. Aangezien de besprekingen strikt geheitn waren, kan men onmogelijk zeggen uf Wendel in staat van beschuldiging is ge steld of dat hij niet vervolgd zal worden. De executie van Hauptmann blijft vast gesteld op morgenochtend één uur (G.M.T.) Gaat Hongarije ook bewapenen? De officieuze „Pester Lloyd" schrijft In een blijkbaar geïnspireerd artikel, dat Hon garije, een klein en weerloos land, aan de genade is overgeleverd van zijn nabuurlan- den, die tot de tanden gewapend zijn, en RIBBENTROP HEDEN NAAR BERLIJN? Rijnzone mag niet worden versterkt! De Britsche minister van buiten fand- sche zaken Eden zou den Duitschen ambassadeur Von R^ibbentrop heb ben uitgenoodigd, om aan Berlijn Enge- lands formeele eisch over te brengen, dat Duitschland zich moet verbinden gedurende de Locamo-besprekingen de Rijnzone niet te versterken, daar dit de onderhandelingen zeer zou bemoeilijken. Von Ribtentrop zou echter van zijn kant daartegenover de verzekering heb ben gecischt, dat de militaire besprekin gen tusschen de generale staven der Lo- carno-mogendheden zouden moeten wor den opgeschort. Men gelooft, dat Von Ribben+rop per soonlijk naar Berlijn zal gaan, teneinde deze zaak aan Hitier voor te leggen. Engeland verstrekt waarborgen Eden heeft gisteren te Londen aan de ge zanten van Berlijn en Frankrijk een twee tal belangrijke documenten ter hand ge steld. In het eerste document geeft Groot-Brit tannië aan Frankrijk en België waarborgen voor hun veiligheid, zoo de verzoening met Duitschland niet zou tot stand komen. De strikt wederkeerige verplichtingen, waarover dit schrijven gaat. zullen eerst van kracht worden na consultatie tusschen de drie regeeringen, waarbij vastgesteld zou moeten worden, dat de verzoeningspogingen mislukt zijn. Het tweede document is een schrijven be treffende de voorloopige besprekingen tus schen de generale staven der drie landen. Locarno-conferentie op 8 April? Flandin heeft een onderhoud van een half uur gehad met den Britschen ambassadeur Clerk. Na afloop van dit onderhoud werd vernomen, dat overwogen wordt, de verte genwoordigers der Locarno-mogendheden, met uitzondering van Duitschland, op 8 April te Parijs of Brussel te doen bijeen komen. De Britsche regeering zal haar meening hieromtrent spoedig mededeelen. Parijs acht voorstellen negatief Tn officieele kringen (e Parijs wordt de inhoud van het Duitschc memorandum vrij- weel geheel negatief geacht. In het bijzonder het laatste gedeelte, dat aan de vredesvoorstellen van Hitier gewijd is, zou, zoo zegt men, tot ineen storting van de collectieve veiligheid, het stelsel van wederzijdsche hulpver leening, en van den Volkenbond zelf lei den. Indien het in praktijk werd ge. bracht, zou het leiden tot een algeheele omverwerping van de organisatie van den vrede, zooals de staten haar hebben ontworpen en sedert 1019 hebben ge tracht te realiseeren. Men wijst erop, dat het antwoord op de voorstellen der Locarno-mogendheden van 19 Maart geheel negatief is. Het aecoord der Locarno-mogendheden was gegrond tip de gedachte, dat, alvorens onderhandelin gen worden geopend over een nieuw Rijn pact en de organisatie van den Europee, schen vrede, het internationale recht, dat door Duitschland is geschonden, op zijn minst gedeeltelijk, moet worden hersteld. De meeste der voorgestelde maatregelen zijn echter door Duitschland verworpen. Het constructieve gedeelte van het Puit- sche memorandum brengt, zoo verklaart men, nagenoeg niets nieuws. Ook Brussel teleurgesteld Ook te Brussel achtte men het Duitsche antwoord teleurstellend. Toch wees men erop, dat het niet geheel negatief mag worden genoemd. Men beschouwde het zeer gewensclit, dat de Locarno-mogendheden zoo spoedig mogelijk bijeenkomen, om in gemeenschappelijk overleg de houding te bepalen, die tegenover Duitschland moet worden aangenomen. Italië en de Duitscbe nota Het Duitsche memorandum is thans itf handen van de Italiaansche regeering. Iu politieke kringen te Rome wordt ver klaard. dat Italië, na een vluchtige bestu deering van dit ontwerp een gereserveerde houding aanneemt voor wat aangaat de schending van het verdrag van Locarno. Wat het constructieve gedeelte van dit ontwerp betreft erkent de Italiaansche regec ring. dat dit interressante elementen bevat, die verdienen bestudeerd te worden. RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEëN. Verbazingwekkende beterschap. Deze dame was zoo gelukkig dat Kruschen Salts haar van de ondragelijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: „Kruschen is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheumati- sche pijnen, en het heeft mij wonderbaar lijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijn lijk, dat ik niet meer kon knielea Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u be grijpen, wat dit voor mij beteekende. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf .kunnen brengen. lederen dag voeldé ik dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn géwicht in goud waard. kunt deze brief gerust publicee- ren." Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in bloed ontstaan zwellingen in spieren en ge wrichten, die dé rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ont staat door gisting van in het lichaam opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w.z. ingewanden, meren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstoffen langs de natuur lijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche. zuivere bloed uw geheele gezondheidstoestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen verdwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krach tiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op dé flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) het ieder oogenblik kunnen aanvallen. Dit beteekent een element van onveiligheid voor geheel Europa. Het blad voegt hieraan toe, dat de trouw aan de verdragen, die Hongarije steeds heeft getoond, niet kan beteekenen, dat dit land het juk der slavernij zal blijven dragen, dat het door de militaire clausules werd opge legd, terwijl andere landen zich van dit juk bevrijd hebben en de groote mogendheden zich blijven bewapenen. De reis der .Hindenburg" vordert! Volgens te Berlijn ontvangen berichten had het luchtschip Hindenburg gisteravond om 20 uur een afstand afgelegd van 3786 zeemijl. Vrijdagmorgen tegen 6 uur werd de Evenacht-lijn gepasseerd, waarbij de doop der nieuwelingen heeft plants gehad. Vanmorgen iets over zessen vloog het luchtschip over het eiland F»rni>ndn No- ronha. Boven de streek tusschen IngHmunster i Kortrijk heeft een windhoos gewoed, die groote schade aanrichtte. Het noodweer hield slechts een kwartier aan, maar dit was voldoende om talrijke daken af te rukken en verschillende muren te doen instorten. Het telefoonverkeer werd totaal gestremd en ook het treinverkeer leed groote vertraging. Te Lendelede werd een boer onder een In stortende muur bedolven en zwaar gewond. Vele gezinnen te Ledegem, Rollegem, Oost- Roozebeke. enz., zij ndakloos en moesten el ders een onderkomen zoeken. De kleine stad Cordele in den staat Georgia is door een tornado verwoest. De storm, die op sommige oogpnhlikken een windsterkte bereikte van 95 mijl per uur, vernielde ruim 50 woonhuizen. Ook de middelbare school en de gemeenteschool stortten in. Onder de puinen der instortende huizen zijn verscheiden personen bedolven. Er zijn 10 lijken geborgen; men vreest echter dat de lijst van slachtoffers veel grooter zal worden. Tot dusver heeft men 60 gewonden geteld. De straten der stad zijn bedekt met brok ken puin van de vernielde gebouwen, het geen het reddingswerk ten zeerste bemoei lijkt. Negus bereidt nieuwe aanval voor! De leider van de Britsche ambulance Melly is te Addis Abeba aangekomen om de ambulance te reorganiseeren. Volgens een Britsche waarnemer aan tiet front concentreert de Negus thans weer zijn troepen voor een aanval, welke door hem zelf zal worden geleid. Kort Nieuws De datum voor de kroning van den Brit schen koning zou thans zijn vastgesteld. Voor het Paasch-recès zal deze datum in het Lagerhuis worden bekend gemaakt. Naar vernomen wordt hebben op ver scheiden plaatsen in Europeesch Rusland de Kolchosen landerijen aan de individu, eele boeren verkocht of verhuurd. Iu ver band hiermede worden processen gevoerd. Iu de Spaansche provincie Saragossa is men thans begonnen met de toepassing van de wet op de agrarische hervorming. Op 600 ha. ontgonnen en geïrrigeerden grond en 200 ha. weiland zijn landarbei ders geplaatst >est behandeld zonder"in- en—alleen inwrijven met VJCKS WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK LAND- EN TUINBOUW EEN EIGEN MELK-CONTROLE Belanghebbenden richten een bureau o. Naar wij vernemen is door be langhebhen- ren bij de melkhandel in den Daag en om geving, die zicli hadden vereenigd tot de melk-hygiëneveieenigmg „Holland" beslo ten een eigen melkcontrolei-ureau op te richten Reeds is erkwoning gevraagd aan den Minister van Lamrbouw. lie directe zal gevoerd worden door dr P. boodzani.. die renarts. Tot dusverre werd de melkcontrole uit geoefend door particuliere bureaux of -na tions, die aan (ie Nederlandsche Zuivelcen- trale de voor dit lichaam noodige gegevens verstrekken. Genoemde vereeniging meent.dat in dezen de belanghebbenden zelf, dus de veehouders, zuivelfabrikanten, melkhandelaren mede zeggenschap moeten hebben in de melkcon- tróle. Men stelt zich voor om de monsters melk te nemen op de boerderij zelf en niet op de ontvangstplaatsen van de melk, zooals tot dusver gebruikelijk was. CRISIS-PUBLICATIE Steunvergoeding erwten De Nederlandsche AkkerbouwcentraJe maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatu reerd in het tijdvak van 15 Maart tot en met 21 Maart 1936 voor de kwaliteitsklassen C D respectievelijk f 3.60 en f3 10 per 100 Kg. zal bedragen; de steunvergopiling voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters r™erLD' zal respectievelijk f 3. en f 2.50 per 100 Kg. bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2