lliruuir Ceiïtsrtjf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken no. 5747 vrijdag 3 april 1936 DR J. C. Rullmann overleden VAANDELS-VLAGGEN voornaamste nieuws Wegenaanleg in Midden-Nederland abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per weeko.!8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 abbtrttntitprijjnr. Van t tot 5 regel» f !.17'/i Elke regel meer 032'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer045 Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 15e Jaargang ONGEPASTE OPMERKINGEN Een werklooze fabrieksarbeider had een N.S.B.-er mishandeld. Dat is strafbaar. Hij ontkende het feit niet, maar zei door N.S.B.- ers geprovoceerd' te zijn. Waar of niet waar: mishandeling blijft strafbaar. De officier hield waarschijnlijk rekening met de spannende debatten, welke op straat b.v. ten overstaan van publi caties door nieuwsbladen gevoerd wor den, en eischte veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk. Daar mengen wij ons niet in. Maar nu ontspon zich, aldus het kranten verslag van de zitting, het volgende twee gesprek tusschen den politierechter en den verdachte: „Politierechter: Hebt u werk? Verdachte: Neen, ik ben werkloos. Politierechter: Dat strekt u niet tot eer. Eigenlijk werk lukt u dus niet en daarom gaat u maar de straat op om politieke ruzie te maken. Waar leeft u eigenlijk van? Verdachte: Van de steun. Politierechter: Van een andermans beurs dus!" Heel, heel zacht gezegd, deze opmerkingen 6txekken den politierechter minder tot eer dan de werkloosheid den verdachte. Tenzij natuurlijk bekend mocht zijn, dat het hier een beroepswerklooze geldt. Maar het woord je d u s doet vermoeden, dat volgens den politierechter een werklooze een tobberd in zijn vak of een arbeidsschuwe is. Dit te veronderstellen geeft blijk van on kunde en gebrek aan sociaal gevoel. PERS EN OORLOGSINDUSTRIE Indertijd heeft Dr. Van Embden, de ge wéldige ontwapenaar, die thans in de Eer ste Kamer heel wat toontjes lager zong dan een paar jaar geleden, in datzelfde College op zoodanige wijze over de Nederlandsche pers en de oorlogsindustrie gesproken, dat de eerste zich wel gecompromitteerd moest voelen. Volgens den professor ware het zeer gewenscht, wanneer de Regeering eens een ernstig onderzoek instelde naar de vraag, in hoeverre sommige persorganen finan- cièel belang hij de wapenindustrie zouden kunnen hebben. Wij hebben toen Dr. Van Embden één en andermaal dringend uitgenoodigd zich niet te verschuilen achter zijn onschendbaar heid als kamerlid, doch open en klaar in 't publiek te zeggen, wat hij nu eigenlijk met zijn veronderstellingen bedoelde óf. de Nederlandsche pers royaal te reliabiliteeren. Het één noch het ander is gebeurd. En thans heeft Dr. Van Embden ook niet ge ïnformeerd naar de uitslag van het Regee- ringsonderzoek. Dat zegt feitelijk genoeg. Wie op zoo'n ernstige zaak van iets ergers kan men o. i. de pers niet beschul digen, dan dat zij gestopt zou worden door de wapenindustrie niet verder ingaat, erkent daarmee ongelijk. Er is één troost bij: niemand in ons land heeft tot heden de vage beschuldiging over genomen. Blijkbaar acht men de zaak al te absurd. Thans komt echter Onze Vaan, het orgaan der Kath. Dem. Partij en schrijft: „De Bloedige Internationale der oorlogs industrie heeft ook hier haar agenten, al is hun directe of indirecte invloed op de Nederlandsche pers niet altijd duidelijk waarneembaar." De directe of indirecte invloed is niet al tijd duidelijk waarneembaar; maar ze is er dan toch maar. Volgens O. V. wel te ver staan. Alweer zoo'n vage beschuldiging. Is dat nu de juiste methode om reclame te maken voor eigen onhoudbaar stand punt? Men geve dan toch één aanwijzing, dat die invloed ergens duidelijk waarneem baar is. Anders lijkt het veel op kwaad sprekerij. En dat is geen „heerlijk am bacht". Bescherming van Pensioenfondsen In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Drop heeft Minister Slingcnbeng mede namens Minister Van Schaik medege deeld dat het onderzoek naar het beheer van ten behoeve van personeel van onderne mingen gestichte pensioenfondsen nog niet is beëindigd. Echter mag Verwacht worden, dat de com missie. aan welke is opgedragen ter zake van voorlichting te dienen, binnenkort met haar arbeid gereed zal komen. Het onderzoek betreft de vraag, of, en. zoo ja, welke maatregelen genomen kunnen worden, teneinde in de toekomst gebeurte nissen. als zich thans hebben voorgedaan ten aanzien van de pensioenen bij den Kon. Holl. Lloyd, te voorkomen. Een enquête naar den toestand van be staande pensioenfondsen wordt niét inge steld. Of er aanleiding is om te bevorderen, dat wettelijke voorzieningen getroffen worden om ook voor de toekomst zooveel mogelijk zekerheid te hebben, dat de rechten van 'nn en oud-leden van ondernemingspensioenfondsen gewaar borgd blijve" zal door de ministers over wogen worden, nadat de bovenbedoelde commissie haar taak zal hebben beëin digd. Slechts twee dagen geleden den 60- jarigen leeftijd bereikt hebbende, is dr J. C. Rullmann, predikant der Geref. Kerk te Wassenaar en be kend kerkhistoricus, gisteren plotseling overleden. Deze rouw vlak na den vier dag heeft zoowel in zijn Gemeente als in wijden kring daarbuiten begrijpe lijke verslagenheid verwekt, al gaf de gezondheidstoestand reden tot zorg. Dr .Rullmann was n.l. in December en Januari ongesteld geweest en daarbij had zich hartzwakte geopenbaard. Niet temin was het herstel zoodanig gevor derd, dat hij weer kon optreden. Plotse ling echter traden Zondag hartkrampen op en al spoedig moest het ergste ge vreesd worden. Gisteren is het einde gekomen, hetgeen voor de Gemeente van Wassenaar en voor den Geref. levens kring een groot verlies beteeken t. Johan Coenraad Rullmann werd 31 Maart 1876 te Amsterdam geboren en vierde dus j.l. Dinsdag zijn 60sten verjaardag. Zijn vader stond als lid van het hoofdbe stuur van de Vereen. „Vrienden der waar heid" temidden van den kerkelijken strijd zijner dagen. De overledene ontving zijn op leiding aan het Geref. gymnasium en aan de Vrije Universiteit, beide te Amsterdam. In 1902 candidaat geworden aanvaardde dr Rullmann 29 Maart 1903 het predikant in de Gerei'. Kerk van Garijp (Fr.). In 1911 vertrok hij nar Berkel- en Rodenrijs, welke standplaats hij in 1913 met Utrecht verwis selde. Hier heeft dr Rullmann gearbeid tot 192S toen hij om gezondheidsredenen naar Wassenaar vertrok. In Utrecht heeft dr Rull mann een vooraanstaande plaats ingeno men en tal van groote-stadsberoepen afge- jn. Hij bekleedde er meerdere functies en opende o.m. de Gen. Synode van 1923. Maar meer nog dan door zijn niet geringe kanselgaven heeft dr Rullmann naam ge maakt door zijn publicaties op het gebied der kerkhistorie. __1 van artikelen zijn van hem op dit ge bied verschenen in Stemmen des Tijds, het weekblad „De Reformatie" die hij mede in het leven riep; in hét dagblad „De Stan daard", het Geref. Jongelingsblad, het Cor respondentieblad van de Vereen, van Chr. onderwijzers, het Friesch Kerkblad en in de Chr. Encyclopaedic. Van zijn talrijke werken noemen we slechts de voornaamste: In 1912 schroef hij: De Afscheiding; in 1915 De Strijd voor Kerkherstel; in 1918 De Do leantie, terwijl hij ook een studie schreef over Da Costa en zijn beteekenis voor de Anti-Rev. Partij, idem over Bilderdijk als staatsman. Verder gaf hij levensbeschrij vingen in het licht over wijlen prof. dr F. L Rutgers, over wijlen Ds G. F. Gezelle Meer burg, over wijlen Ds W. H. Gispen, geti teld: „Een man van singuliere gaven" en laatstelijk een lijvige biographie van onzen minister-president, dr H. Colijn. In 1923 pu bliceerde hij het eerste deel van zijn Kuy- per-biografie. Dr Rullmann schreef ook de Gedenkboeken hij het gouden jubileum van de Unie „Een School met den Bijbel" en van de Vrije Universiteit. In de Beknopte Chr. Encyclopaedic verzorgde Rullmann 't deel over de Kerk. Zijn jongste werk, dat dezer dagen het licht zag, is getiteld „Do leantie-stemmen", waarin hij een verzame ling pamfletten en belangrijke stukken uit de kerkelijke strijd van 1886 heeft gebun deld. Daarnaast heeft, drRullmann ook enkele stichtelijke werken, geschreven. Met prof. dr K. Schilder redigeerde hij 't Jaar boek van de Geref. Kerken in Nederland. Zijn wetenschappelijk verdiensten werden erkend door het eere-doctoraat, dat de Vrije Universiteit hem in 1930 bij haar gouden jubileum verleende, door zijn benoeming tot lid van het Historisch Genootschap en tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zonder twijfel heeft dr Rullmann behoord tot de rasechte verzamelaars, die het van der jeugd af aan niet kunnen laten „alles wat los en vast is", naar hun archief te brongen. Als student reeds kon men te Amsterdam den jongen Rullmann bij de boekenstalletjes op het Amstelveld of in de Oudemanhuispoort zien snuffelen. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat een zóó vroeg begonnen verzameling en dan in een bepaalde richting: de historie van het Geref. kerkelijke leven en van den Geref. levenskring in het algemeen moest aan groeien tot het schathuis, dat in de pasto rie van Wassenaar onderdak was gebracht. Van de keurig geregistreerde boeken en (vooral) brochures en knipsels, heeft dr Rullmann zich een fonds gevormd, waaruit hij jarenlang geput en de documenteering der geschiedenis van Kerk, School en Staat in bijzondere mate gediend heeft Het was 1 April j.l. acht jaren geleden, dat dr Rullmann, toen nog te Utrecht zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. In de toen gehouden rede heeft hij ook den histori- schen achtergrond van zijn eigen leven ge schetst: „Tot roem van Gods genade mag ik zeggen, dat ik van geestelijken adel ben. Mijn adelbrief ligt in het Fransche Ar- menregister op het Oud-Archief der ge meente Amsterdam. Daarin toch staat te lezen, dat mijn voor geslacht in. de vrouwelijke linie ten jare 1770 te Amsterdam een wijkplaats vond, na van La Ferté ip Frankrijk om de religie gebannen te zijn. Maar er was ook een andere wortel onder den geslachtsboom: de overgrootvader van dr Rullmann kwam uit Westeroldendorf. Toen wij eens zijn Avoning verlieten, wees hij ons in de vestibule den familiebalk, van Rullmann-state uit Westeroldendorf meege nomen. In zijn bloed was dus gemengd het Fransche met het Duitsche bloed, de Calvi nistische refugié met de Ev. Luthersche afkomst Het geestelijk stempel op dr Rullmanns De Burgemeester van Piershil In aansluiting aan het bericht betreffende de benoeming van den heer S. Hammer tot burgemeester A'an de gemeenten Gouds waard en Piershil kan worden gemeld, dat dc heer Hammer thans ambtenaar ter secre tarie van Genemuiden is. De heer H a pi rn e r is Ned. Hervormd en de AR. begin selen toegedaan. De benoeming gaat 15 April a£. in. Oproep tot eenheid Christenen aller landenvereenigt U; aldus begint een „Oproep tot eenheid" in het Christelijk Marineblad, waarin ge wezen wordt op de verzwakkende verdeeld heid der Christusbelijders, zoodat de vraag zich opdringt: wordt het nu niet hoog tijd, dat wij ons laten tuchtigen en ons bekeeren van deze onze weg? Moeten wij ons niet tezamen stellen onder de leiding des Heeren en oot moedig onze knieën buigen om onze schuld voor Hem te belijden? En zullen we dan niet als vrucht daarvan de kleine dogmatische verschillen, welke ons thans scheiden, vergeten, daar Ave toch één zijn in het hoogste, n.l dat Jezus 'Christus onze Heiland is, Die voor ons Zijn bloed aan het kruis van Golgotha heeft vergoten, voor ons uit de dood is verrezen en den Satan heeft overwonnen, waardoor Hij ons een plaats heeft bereid in de hemelen, van- Avaar wij Htm ook weer verwachten? En moeten wij ons dan niet aaneenslui ten om den vijand té verslaan, wiens kracht met de tijd toeneemt, omdat hij weet nog slechts een kleine tijd te hebben? DREIGENDE STAKING BIJ DE „CEBRO" Te Amsterdam kon in de vergadering van personeel en bestuur van de „Cebro" van de zijde van het bestuur geen toezegging Avor- den gedaan, dat de loonkorting voor het per soneel ongedaan zou kunnen worden ge maakt. In aansluiting op het telegram van 28 Maart heeft men er de directie op ge wezen, dat dit beteekent, dat op 7 April a.s. het werk niet zal worden hervat. Zaterdag 4 April zal het personeel instruc tie worden gegeven voor de staking. De R.K. gezellen-organisatie verleent haar vplle medewerking met de staking. De rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft een voortgezette bespreking gehad met partijen, betrokken bij het conflict dat dreig de in het loodgietersbedrijf. Onlangs is voor de meeste plaatsen overeenstemming bereikt op deze basis, dat de loonen een verlaging zouden ondergaan overeenkomstig die welke in het bouwbedrijf heeft gegolden. In de voortgezette bespreking is ook overeenstem ming bereikt met betrekking tot de plaatsen Avaaromtrent nog verschil van meening „Philosofia Reformata" Dat de onlangs opgerichte Vei*. A'oor Calvi nistische Wijsbegeerte niet lang zou wach ten met het bouwen van een eigen tribune, was te verwachten. Zij gaf haar orgaan, dat in driemaandelijksche afleveringen bij J. H. K 0 k te Kampen zal versdtijnen, den naam, hierboven genoemd; in den aanhef der eerste aflevering kondigt de redactie (Prof. B 0- h a t e c, Prof Dooyeweerd Dr. H. G. S t o ker en Prof. Vollenhoven) haar uitgangspunt aldus aan: „Wie met de Vereen voor Calvinistische Wijsbegeerte ervan overtuigd is, „dat alle philosophic in haar uitgang, richting en uit werking religieus bepaald is, en neutrali teit ten dezen derhalve is uitgesloten", kan, wat de hoofdzaak betreft, slecht één van de twee richtingen uit: hij gaat óf links óf rechts. Doch Avanneer hij 't laatste conse quent doet, buigt hij ook in z'n wetenscnap voor het Woord Gods. En dan niet slechts A'oor de critiek, maar ook voor het positieve onderricht van dat Woord. Met het gevolg, dat ook z'n wijsgeerige activiteit, in den Christus hersteld, tot nieuwe ontplooiing komt." Het nieuAVe tijdschrift zet in met drie ar tikelen, wélke men onder de benaming „bo dem-ontginning" zou kunnen samenbren gen. Prof. Dr. H. Dooyeweerd schrijft over het dilemma voor het Christelijk wijs- geerig denken en het critisch karakter van de Avijsbegeerte der wetsidee. Ds. S. G. d e Graaf volgt met een artikel over de ge nade Gods en de structuur der gansche schepping. En Dr. J. H. Diemer geeft een beschouAving over het soortbegrip en de idee van liet constante structuurtype in de bio logie. Een onderdeel van het betreden ter rein behandelt Ir. B. ter Rrugge met een artikel over de levensbeschouwing der soci alistische arbeidersmassa. Deze korte opsomming moge volstaan om aan te geven, dat de periodiekenmarkt in ons land verrijkt is met een tijdschrift, dat principieel en wetenschappelijk voor de Calvinistische levensbeschouwing als een hoogstaand en in onzen tijd noodzakelijk geworden pleitbezorger is te beschouwen. Chr. Boeren- en Tuindersbond Het hoofdbestuur van den C.B.T.B. heeft besloten om nog dit jaar de tAveede confe rentie te houden, waarmede onlangs op de Ernst Sillem Hoeve te Lage-Vuursche een proef genomen is. De conferentie die in Jan. j.L plaats vond. zal nu gehouden wor den op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Dec. as. Het hoofdbestuur kan zich vereenigen met de meening dat het instellen van bedrijfs- raden in principe toejuiching verdient, doch dat ten aanzien A-an de instelling zelve voor zichtigheid moet worden betracht, daar de Overheid zich behoort aan te sluiten bij datgene Avat in het maatschappelijk leven zelve is tot stand gekomen. Voorts besloot het hoofdbestuur in een volgende vergadering het vraagstuk der Chr. Boerinnen-organisatie nader te bezien. Dr J. C. Rullmann f leven is gezet door dr Kuyper; ook prof. Rutgers had veel invloed op hem. Zijn her innering aan dr Kuyper teekent geheel den man, door wiens plotseling heengaan de gcheele figuur in het licht is gekomen: „Van Kuyper heb ik geleerd, voor God in het stof buigend, voor de menschen niet te vreezen, maar mijn ziel over te geven voor den naam van onzen Heere Jezus Christus en te leven uit de volle belijdenis van het geloof, waanoor' onze martelaren gestorven zijn. „Kuyper toch was het, die z'n theologische studenten niet vleide of misleidde met een voorspiegeling van schoone A'ooruitzichten, maar hen op strijd en zelfverloochening voorbereidde; die hen heen wees niet op de verslappende domineesAveelde of dominees- wierook, maar op de kroon der heerlijk heid, die hen wenkte van over het graf. Kuyper wenschte mannen te kweeken, die gestaald, die gehard Avaren, en die, als de Puriteinen van ouds, onverzettelijk en on wrikbaar pal stonden. Mannen, die als de Old Covenanters naar Maurice's woord des noods met den levenden Duivel man tegen man durfden strijden. Mannen, die hun oog niet hadden op gemak en rust en de fluAveelen kussens, maar die de wacht des Heeren durfden betrekken, en psalmen des lofs zouden zingen, indien ze ooit waar dig Averden geacht om Zijns Naams wille druk en smaad te verduren." Zulk een geloofs-beleving is Dr. Rullmann bespaard gebleven, maar met de talenten, hem geschonken, heeft hij gewoekerd zoo lang het dag was on het was voor hem een immer sterkende voldoening, dat zijn onverdroten arbeid gerechtvaardigd werd dóór alzijdige waardeering. De teraardebestelling is bepaald op Maan dag a.s. des middags te 3 uur op de Ned. Herv. Begraafplaats te Wassenaar. Vooraf gaat te 2 uur een rouwdienst in de Geref. Kerk te Wassenaar, waar zal voorgaan Prof. Dr. F. W. Grosheide van de V.U. te Amsterdam. Aan de groeve zal op A'erzoe-k van den overledene niet gesproken worden. AMSTERDAMSCHE PAASCHVEE.TENTOONSTELLING Ofschoon de regen, die de vlaggen slap deed neerhangen, min of meer aïs spelbre ker optrad, heerschte er desondanks, ter gelegenheid van de vijftiende Paaschveeten- toonstelling on de Veemarkt te Amster dam een opgeAvekte stemming. Deze tentoonstelling, welke uitging van de Amsterdamsche Vereeniging tot het houden van Veetentoonstellingen en Jaarmarkten, is door den voorzitter van het bestuur den heer II. C B i 11 e, geopend met een toespraak, AA'aarin hij deed uitkomen, dat wij leven in een tijd \-an leuzen en dat in dit ver band ook voor deze tentoonstelling een leuze van toepassing is, nl.: „Eet het beste!" Van dit beste geeft deze tentoonstelling op over tuigende wijze blijk en daarom bracht spr. een eere-saluut aan mesters en fokkers, die ondanks de ongunst der tijden en zonder op geldelijk voordeel bedacht te zijn, hun beste beentje hebben voorgezet voor het wel slagen van deze tenttoonstelling. Hierna maakten de genoodigden een rond gang langs de voornaamste inzendingen van de „levende have". CHR. JONGE BOEREN EN TUINDERS Door het hoofdbestuur van den bond van Chr. Jonge Boeren en Tuinders is besloten de jaarlijksche toogdag dit jaar in Dordrecht te houden. De voorbereidselen zijn getrof fen voor ontvangst van den bond. Gestadige groei. Dat de bond zich in een gestadige groei mag verheugen moge blijken uit het feit, dat weer vier nieuwe afdeolingen zijn opge richt, nl. te Coevorden met 22. te Middel burg met 12, te Ter Apel met 20 en te Vol- lenhove met 17 leden. Devaluatie is loonsverlaging Hoe de toestand na eventueele devaluatie zal zijn. valt moeilijk te zeggen. Het is een inge\vikkeld probleem. Als voordeelen van devaluatie worden o.m. genoemd: beter rendement van het bedrijfs leven. meer werkgelegenheid. Als nadeelen: hooger prijzen voor Avat we uit het buitenland moeten invoeren, stij ging der kosten A-an levensonderhoud. In dit verband schrijft de heer A. G. W Sevenjnen in „De Maasbode" o.m.: Door de prijsverhoosrende werking der de valuatie zullen echter „aangepaste" en „niet-aangepaste" loonen en salarissen een gelijke, indirecte loonsA-erlaging onder gaan Daar thans reeds vele loonen zooda nig zijn verlaagd, dat vele vertegenwoor digers der P.K. Staatspartij in de vertegen woord igende lichamen zich tegen verdere aanpassing meenen te moeten verzetten, zal devaluatie voor de meeste loonen en salarissen billijkheidshalve verhooging ten gevolge moeten hebben, zooals b.v. in Bel gië dan ook geschiedt Maar wat baat vijf procent loonsverhoo ging als het levensonderhoud tien procent duurder wordt? C. M. V. DIEMEN DORDRECHT Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is 's nachts een auto mobilist, die volgens zijn verklaring door een hoestbui overvallen AA'erd en daardoor de, macht over zijn stuur verloor, met groote vaart tegen een lichtmast, staande op een vluchtheuvel in de Beethovenstraat bij ds Eu terpestraat, gereden. De schok Avas zoo hevig, dat de lichtmast afknapte, alle tegels van den vluchtheuvel opschoven en de trot toirband aan het eind ervan daardoor om hoog Averd gedrukt. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kAvam met den schrik vrij. Te Apeldoorn zdjn op de Asselschs- straat drie in gezelschap rijdende wielrij ders, allen te Aoeldoorn \A-oonachtig, door een hen achterop rijdende vrachtauto, be- stuurd door K. O-, uit Apeldoorn, aangere den. Van de wielrijders Averd de heer Stolk op het trottoir geAvorpen, waar hij gewond is blijven liggen. Een andere Arielrijder. de heer Van Laar, is eveneens geAvond, terwijl de derde, de heer Gerritsen, geen noemens waard letsel heeft gekregen. Op advies van een geneesheer is de heer Stolk naar het algemeene ziekenhuis overgebracht. Hier is gebleken, dat hij imvendige kneuzingen had opgeloopen. De heer Van Laar is direct naar zijn woning gebracht kunnen worden. Te Alphen a. d. R ij n werd in de wijk Hoorn de 10-jarige H. van Leeuwen, die op zijn rijwiel plotseling naar links den wég overstak, aangereden door een auto, be stuurd door den garagehouder Loos, uit Al phen aan den Rijn. Hoewel de heer Loos onmiddellijk krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat de jongen enkele meters door de auto werd meegesleurd en beAvuste- loos op den weg bleef liggen. Een onmiddel lijk ontboden geneesheer constateerde - m. een schedelbreuk. In zorgAvckkenden toe stand is de jongen.naar het Academische Ziekenhuis te Leiden gebracht. Dit is reeds het derde kind van de familie van Leeuwen, dat als slachtoffer bij' een ver keersongeluk is geAvond. Men meldt ons uit Bodegraven: In de pas gebouwde garage van de firma Versloot aan de Noordzijde had Donderdag morgen een ernstig ongeluk plaats door. het springen van een luchtdrukketel. ten dien ste voor het oppompen van autobanden. Deze ketel was aan de zolder bevestigd. Op tot heden onverklaarbare Avijzc is de ketel gesprongen. De knal was zóó hevig, dat tal rijke ruiten van het garage-gebouAv zijn ge sprongen; zelfs eenige dakpannen. Het erg ste van alles is dat zich juist de tuinders- knecht van W. zich in de garage bevond om een emmer water te halen. Van W. kreeg een gedeelte van de romp tegen één der benen, waardoor opneming in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden direct noodza kelijk werd geacht. Een wonder mag het worden genoemd dat een zoontje van den heer V. en een knecht Avel door de lucht- Dit Nummer bestaat uit VIER bladen De Negus heeft een dringend beroep om hulp op den Volkenbond gedaan in den tegenwoordigen nood van het Abes- sijnsche volk. Eden zou van Duitschland eischen. dal het van Rijnversterking tijdens de Locamo-be- sprekingen moet afzien. Oud-generaal Tonnet is door de Arnhem sche rechtbank in de zaak tegen Dr Schnitz Ier in het ongelijk gesteld. Verschenen is het Voorloopig Verslag vart d-e Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake gemeentelijke girodiensten. Verschenen is het Voorloopig Verslag vart de Tweede Kamer over het wetsontwerp be treffende bescherming van in het wild levende vogels. Circulaire van den Minister van Defensie aan de burgemeesters betreffende de kost winnersvergoeding voor landarbeiders. STADSNIEUWS Een triomf der techniek: FISK.BANDEN De Regeering en de Vereenigingsbouw De heer J. ter Laan heeft den Minister van Sociale Zaken vragen gesteld in ver band rpet de verklaring van B. en W. van Rotterdam, dat voor het op de basis van de WoningAvet tot stand brengen van een blok arbeiderswoningen geen medewerking van de Regeering zou kunpen Avorden verkregen indien het inkomen van do toekomstige huurders meer zou bedragen dan viermaal de huurprijs der woning in casu f4,45 per week- Hij AT-aagt of dit op een positieve uit spraak der regeering berust en, zoo ja, of die norm in het algemeen geldt voor de Woningwet-voorschotten. Verdere vragen betreffen het vermoeden, dat de arbeiders gezinnen van zulke maatregelen schade zul len lijden en, „het woning-kapitaal" bevoor deeld zal worden. druk naar de deur werden gedrongen, doen geen letsel hebben opgeloopen. Een luxe auto, die zich in de garage bevond, bleef geheel onbeschadigd. Verbinding Rotterdam 's Hertogenbosch wordt verbeterd Belangrijke aanbesteding te wachten Binnenkort zal uit werkverruimings fondsen Avorden aanbesteed het 17 km. lange gedeelte tusschen Gorinchem en Waardenburg van den Aveg No. 15 van het Rijkswegenplan van Rotterdam over Gorinchem naar Lent (Arnhem— Nijmegen). Dit wegvak krijgt naar de K.N.A.C. be richt grootendeels een gesloten wegdek van 6 m. breedte, zonder rijwielpaden. Aange nomen wordt, dat met de geheele voltooiing 2 jaar gemoeid zullen zijn. De totstandkoming van het nieuwe weg vak zal vooral bijzondere beteekenis krij gen voor de verbinding van Rotterdam met 's-Hertogenbosch en het Brabantsche in dustriegebied, Avanneer ook liet gedeelte tusschen Ridderkerk en Gorinchem onge veer gelijkertijd zou zijn voltooid. Tusschen Gorinchem en Schelluinen ligt een gedeelte ter lengte van 5 km., waarvan het tracé nog niet is vastgesteld. Van Schel luinen naar Hardinx\'eld is 3 km. gereed en voor het verkeer opengesteld. Het ge deelte Slicdre..ht naar Ridderkerk (9 km.), in aansluiting met den weg Rotterdam (IJsselmonde)Zwijndrecht in voorberei ding. De plaats van de brug over de Noord in dit laatste wegvak is vastgesteld. Vol gens het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp „Versnelde Brug genbouw" zou deze brug in 1937 vermoede lijk opgele\'erd zijn, hetgeen waarschijnlijk wel 1938 zal worden. Dan zou ook de ge heele weg RidderkerkWaardenburg ge reed kunnen zijn, indien met den aanleg van enkele stukken niet te veel tegenslag wordt ondervonden. De nieuAve Aveg van Vianen naar Waar denburg (brug Zaltbommel) een fragment in de verbinding UtrechtDen Bosch zal over eenige maanden ongeveer gelijktijdig met de brug bij Vianen in gebruik genomen kunnen worden. Bij Vianen zal bij de brug over het Zederik Kanaal nog eenigen tijd moeten worden omgereden, doch de vol tooiing van dit kunstwerk wordt nog dit jaar verwacht. Ook bij Beesd zal bij de spoorwegkruising nog van een korte weg- verlegging tijdelijk moeten worden gebruik De brug bij Hedel is, zooals bekend, in aanbouw en kan in 1937 voltooid zjjn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1