donderdag 2 april 1936 derde blad pag. 9 bescherming van minderjarigen binnenland uit oost-indie S^rnetwaïyoeck GEESELING Tweede Kamer Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Geen terugwerkende kracht voor korting op salarissen Rechterlijke Macht De Kamer op reces tot 5 Mei (Vergadering van 1 April) Overzicht De Kamer heeft in enkele uren het res- jant van haar agenda afgedaan. De Betere bescherming van minderjari gen was het eerst aan de orde. Dit wetsontwerp bracht scherpere bcpa- I lingen betreffende: a. ontucht met minder jarigen en b. bescherming van de jeugd te gen vóór de eerbaarheid aanstootclijke én zinnenprikkelende geschriften, afbeeldin gen en voorwerpen. Ook de strafbepalingen werden verzwaard. De categorieën van minderjarigen, tot welker bescherming de strafwet bepalingen bevat, zijn belangrijk uitgebreid door ruimer redactie en eenvoudiger formuleeringen van I de bestaande voorschriften. Door een amendement van de heeren Go- Eehng en Terpstra is bovendien een der be palingen nog weer extra verscherpt In zijn oog gewichtige bezwaren ontwik kelde de héér v. d. Heide. Diens soc. dem. zedelijkhcidsopvattingen zijn echter van zoo ruimen aard zij worden ook nog min of meer wetenschappelijk verdedigd dat zij ivrijwel geen steun in de Kamer vinden en zelfs de roode fractie het tenslotte maar het beste vond om niet tegen het wetsontwerp, dat z.li.s. werd aangenomen, zich te verzet ten. Vrij uitvoerig is daarna gesproken over de salarisverlaging van de leden van de Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en de rechterlijke macht Deze salarissen kunnen niet, zooals die iyan andere ambtenaren, bij Kon. Besluit worden geregeld; de Grondwet vordert wet telijke regeling. Het is echter niet mogelijk geweest deze voor 1 Jan. 1936 tot stand te brengen. Het betrokken wetsontwerp kwam dus achteraf, maar stelde terugwerkende kracht voor tot 1 Januari j.l. Men behoeft deze figuur niet mooi te vin den, maar onbillijk was zij niet In 1934 is er geen bezwaar tegen gemaakt en in 1929 ook niet, toen het ging om verhooging van salarissen met vele maanden terugwerken- do krachL De groote meerderheid der Kamer heeft zich ditmaal tegen de terugwerkende kracht verzet. Waarom? Om de regeering onaan genaam te zijn? Men moet het voor een deel althans bijna aannemen, te oordee- len b.v. naar het spreken .van den heer Steinmetz. Consekwent is deze daad der Kamer niet en zeker niet van degenen, die tevoren had den verklaard o.a. de 'soc. dem. dat zij ten aanzien van de korting voor de bij het wetsontwerp betrokken ambtenaren geen uitzondering wilden. Die uitzondering komt er nu wel, want al werkt de Eerste Kamer nog zoo vlug aan de betrokkenen zal ruim drie maanden korting ten goede komen. Hun korting zal 11.1., door aanne ming van een amendement-Goseling eerst ingaan op den dag, nadat het ontwerp als jvet zal zijn afgekondigd. Tot deze beslissing was de Kamer grondwettelijk volkomen gerechtigd. Toch kunnen we haar daad niet ten volle waardeeren, hoe gaarne we ook dit buiten- kansje gunnen. Er zit iets onbevredigends in. De heer Schouten en de Minister hebben daarop terecht gewezen. De rest van de agenda was snel afgedaan. Over de naturalisatie van den bankier Mannheimer, waartegen van fascistische zij de nogal kabaal is gemaakt, werd geen kik gegeven. Zelfs de heer .Westerman deed er het zwijgen toe. Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin wer- 'den per 1 Mei 1936 tot één gemeente ver- eenigd. Er was geen verzet. Evenmin tegen 39 contingenteeringsontwerpen. De heer K. ter Laan, die bij een conclusie over een mobilisatie-slachtoffer wilde spre ken zag van het woord af, toen de voorzit ter de conclusie van de agenda afvoerde. Te ruim 4 uur was de eindstreep bereikt. Tot 5 Mei. is de Kamer op reces gegaan. Na haar terugkeer zal het vaste-lasten-ont- werp wel zoo langzamerhand voor behande ling rijp zijn. tcpen to graan. Na aft worden. Maa de waarde der _.eld. Daardvoor z\j ichelük leven beheers Jewezen werd op alle op het BUbelsche v-ei irrouw Niet stee. loodanlge zelfsta tot IS ja. Minister ileurd, zouden v. toe ki veel gevallen buiten van den leeftijd zou de pogingen zouden dergelijke gevallen munt te beschouwingen werden geslo- trafbaar zfln, indi. leeit om te vorm de afbeelding of het voorwerp aanstooteiyic oor do eerbaurheid, dun wel het middel is tc ncerbaru daden. Do heer DONKER (s.d.) was van oordeel. d< et amendement teveel in de particuliere sfee •eedt. MINISTER v. SCHAIK achtte 't amendemer 18 Verslag da Kamer In openbare 1 Aan de orde was allereerst de wijziging aanvulling van de bepalingen betreffende de Zeden in het. Wetboek van Strafrecht ter betere bescherming van minderjarigen De heer v. d. HEIDE (s.d.)' verklaarde vrü koel te zijn over dit wetsontwerp. HU erkent de moeilUkheid, sexueele Immoraliteit met de ndigheid iatief var irtii ultgi de eene zoowel S niet altijd het BAKKER-KORT (v.d.) stemde ln het ;n in niet de voorgestelde bepalingen, nzien van de bescherming van Jonge isje3 wilde ze den leeftüd verhoogea vkn 16 v. SCHAIK m. kinderbeschei ;el kan niet zoo omdat er dan tc dien. Verhooging Tegen aoc. dem., comm vliet. Het wetsontwerp werd Naturalisaties Het wetsontwerp betreffende de Inhouding i bü den heer BOON (lib.). Ver- ,1. geweest om bij voorbaat de 3 per 1 Jan. toe te passen. >f de minister de salarisschaal De hoer STEINMETZ (r.k.) zou met enkele nderen tegenstemmen, nu de gelegenheid s om zich over de salarispolitiek der Regee- Mevr. BAKKÉR-KORT (v.d.) klaagde, dat d< salarissen bij de rechterlüke mach't erg laag I, vergeleken bU die van de hoofdambtei der politie in de groote steden. >e heer J. TER LAAN (s.d.) wilde geen u ideringen op de salarispolitiek. De h' Steinmetz had reeds veel vroeger zich kunr uitspreken. De katholieke Kamerfractie dras de schuld dat de Regeeriag deze salarispolitiek Met leedi fractie :al de i korting op salarissen geen uitzonderingen te maken. De heer Ter Laan heeft tot zoo ver de gedachte der Regeering Juist ver tolkt (Vroolijkheid). Of de salarissen die thans niet aar nieter op zichzelf Hij kan echt. liet te laag zUn is een vraag de orde ls. al geeft de mi- oe, dat de bezoldlglngsrege- iet in alle opzichten bevredigt, op dit punt niets toezeggen, tikelen kwam in behandeling een GOSELING c.s., om de korting niet te doen ingaan per 1 Jan. '36 g volgende op dien van dfr af- le wet. MINISTER v. SCHAIK ■t ge-en uitzor__- oordeel da r billijkheid vordert g&en uitzondering 1 1 de admlniajAÉa J1- -- jrderde dan d. .verlaging voor de gewone De heer Goseling noemde terug- 1 de aalai had hU er geen bezwaar tegen, toen dezelfde cthodo 13 gevolgd. Do heer SCHOUTEN (a.r.) achtte terugwer kende kracht op het gebied van salarissen ln :t algemeen ongewenscht. Nu het echter niet mogelijk was de voorgestelde regeling tydlg angig te maken, moet daarmee worden ge- salaris bij Kon. Besluit salaris bü de wet wordt gere- niet juist zUn en daarom is te De MINISTER merkte op, dat In 1929 sa larissen van de rechterlüke mach't zün v e r- 1 0 o g d, ook met terugwerkende kracht :ot November 1928. Toen was er geen be- unendement werd b0 zitten en opstaan 2 nomen met overgroo'te meerderheid, vetsontwerp werd bü zitten en opstaan oote meerderheid GOEDGEKEURD, passeerden vervolgens do een aantal contlngenteerlngen en nog twee clusles op verzoekschriften. De VOORZITTER deelde mede zün de Kamer tegen 6 Mei a.s. roepen. ,Te ruim 4 uur werd de vergadering gesloten. DE BEGRAFENIS DER „UIVER"-SLACHTOFFERS Van Steenbergen, Waalewijn en Van Zadelhof op „Zargvlied" bijgezet Een ontroerende plechtigheid In den namiddag te 2 uur is gister op de Algemeene Begraafplaats „Zorg- vlied" aan den Amstel het stoffelijk overschot bijgezet van den tweeden pi loot J. van Steenbergen, den me canicien H. A. Waaien'ij n en den marconist G. van Zadelhof, die op 19 December 1934 bij het vergaan van de „Uiver" op zijn Kerstvlucht naar Indië om het leven zijn gekomen. Derde wethoudersbenoeming te Kampen De .Gemeenteraad van Kampen besloot gisteravond tot het aanstellen van een derde tijdelijke wethouder, in verband met de ziekte van den Burgemeester Dr. L. K. Okma. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de vraag of aan een derde wethouder dan wel aan een tijdelijk burge meester de voorkeur moest worden gege ven. De heer ten Kate (c.h.) werd, nadat de vergadering was geschorst, benoemd, doch hij bedankte, waarna de heer B. J. van Putten (S.G.P.) werd aangewezen. Deze hield de benoeming in beraad. Evenals het stoffelijk overschot van ge zagvoerder Beekman, dat op de Algemeene Begraafplaats te Muiderberg werd bijgezet stonden de kisten met het stoffelijk over schot der drie overige leden van de omga komen bemanning sedert de aankomst in Amsterdam opgebaard in de aula van de begraafplaats. Kort voor 2 uur verzamelden zich hier 'ele vrienden en bekenden van de slacht offers en velschillende officieeie personen. Te 2 uur precies, nadat de familie was aangekomen, werden de aanwezigen toege laten tot de aula, waar in het midden de drie kisten stonden opgesteld temidden van een schat van bloemen en bedekt met bloe roen van de naaste verwanten en met kran sen, waarvan de linten afhingen der K.L.M. Het orgel speelde zacht, totdat de heer Plesman naar voren trad om het woord te nemen. Toespraak van den heer Plesman „Beste vrienden", sprak hij, „wij herinne- gen ons allen den nacht van 19 op 20 De cember 1934, toen de „Uiver" in zeer slecht weer is ondergegaan. De glorie die deze machine had gewekt, werd overschaduwd door het verlies van haar vernietiging. Vier van onze beste mannen en drie passagiers zijn daarbij gevallen. Beekman had een staat van dienst als weinig andere piloten. In zeer slecht weer, in den strijd tegen de elementen, kwam een einde aan zijn schit terende carrière. Met hem verloren wij drie van onze meest beminde en meest bekwame medewerkers, die om hun vriendelijk ka rakter allen evenzeer gezien waren. Op wensch hunner familie worden zij thans vaderlandsche bodem te ruste gelegd. Hier hebben zij dan hun laatste rustplaats ge vonden.. God moge zich over hun zielen ont- femid hebben. Dat zij rusten in vrede". Mr. G. Haspels bracht als burgemees ter van Nieuwer Amstel een laatste groet namens het gemeentebestuur. De dag, waarop het droeve bericht van den onder gang van de „Uiver" werd ontvangen, zal in de herinnering van de bewoners van Amstelveen niet licht worden uitgewischt. Nu het al zoo lang geleden was, werd de vraag: Waarom, die zich toen opdrong, om- gesmeed in een: Waartoe. Wij moeten ech- ter vooruit blijven zien. Ons levén is broos ep in;-de hand van God. Hierna was het woord aan den vader den piloot Van Steenbergen. Door ontroe ring - overmand kon hij echter nauwelijks spreken. „Hij was een held in de lucht, maar een kind op den grond", was alles wat hij kon uitbrengen. Een ander familie lid herdacht met enkele woorden wat de overledene voor al zijn betrekkingen had beteekend. Ten slotte was het woord aan ds. J. C. Koningsberger van Amsterdam, die zijn toespraak baseerde op den tekst Joh. 19 2527, het afscheid van den gekrui ten Heiland van zijn moeder en lievelings leerling. Wij gevoelen, aldus ds. Konings berger, dat wij thans, voor de realiteit ge plaatst, het eigenlijke afscheid van di dierbare dooden herdenken. Daarom n reerde spr. den boven aangeduiden tekst, omdat hij ons leert, hoe Christus bij zijn groote afscheid aan het kruis zijn liefde uitdeelde aan de zijnen, hen daarin ver bond en hun een taak oplegde. Ook deze dooden laten hun nabestaanden hun liefde na, welke zij onder elkander moeten deelen door elkaar te steunen en te leeren het ver lies te dragen. Ten slotte beval spr. de bestaanden aan in Gods vertroosting. Onder doodsche stilte der aanwezigen zette het orgel „Ase's Tod" uit Grieg's „Peer Gynt" in. Vervolgens gingen de deu ren van de aula open en werden de drie kisten naar buiten gedragen, gevolgd door de familieleden en vrienden. Het was een aangrijpend oogenblik, toen de kisten groeve werden neergelaten. De bloemen wei-den er rondom opgetast Namens de drie families dankte burge meester Haspels de aanwezigen voor ue be toonde belangstelling. Vreemde geruchten Men weet, hoe onheusch en onbehoorlijk drie roomsch-katholieke ministers op en „a de landdag in een deel der roomsch- kath. pers zijn bejegend. Sindsdien broeit er wat in deze kringen en loopen er allerlei ge ruchten. Het r.k. dagblad Ons Noorden schrijft daarover nu het volgende: De geruchten komen hierop neer. dat de voorlichting die aanvankelijk, na ds oplossing van de kabinetscrisis in Juli j.l. is gegeven aan de Partij en de Pers, niet geheel volledig zou zijn geweest, althans niet volkomen ,recht zou hebben gedaan aan het optreden van de drie katholieke ministers Aanvankelijk hebben de drie katholieke ministers daarover gezwegen, maar nu, vooral na de landdag, openlijk in de Partij stelling tegen hen genomen wordt, hebben de ministers hier en daar hun mis noegen over die voorlichting te kennen gegeven. Daarbij zou toen voor het eerst aan het licht gekomen zijn, dat de drie ministers, niet alleen niet zonder eenig overleg zitting hebben genomen in het kabinet-Colijn, maar dat zij dit hebben gedaan met medeweten en instemming van den leider van de Katholieke Kamer fractie. Toen de drie demissionaire minis ters van Dr. Colijn het verzoek kregen opnieuw tot zijn kabinet toe te treden, hebbeit deze op Dinsdag 30 Juli een lang durig onderhoud gehad met prof. Aal- berse, wiens advies zij hebben gevraagd. Eerst nadat hij hen in positieve zin had geadviseerd toe te treden, hebben zij Dr. Colijn meegedeeld, opnieuw bereid te zijn met hem in zee te gaan- Volle klaarheid is zeer gewenscjit. HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER VAN AKEN Het stoffelijk overschot naar Atjeh vervoerd BATAVIA, 1 April. (Aneta). In alle stilte 1 onder de diepste deelneming werd heden morgen, in aanwezigheid van den vice-pre- ld ent en de leden van den Raad van Ned.- Indië, den wnd.-algemeen secretaris, den di- ricteur van Binnenlandsch Bestuur, den Re- geeringscommïssaris voor de Bestuurshervor- ming en andere ambtenaren van het Bin nenlandsch Bestuur, die voor het vertrek een laatste groet wilden brengen, het stoffe lijk overschot van wijlen den heer Van Aken, lid van den Raad van Ned.-Indië, aan boord gebracht van de „Sibajak". Op deze wijze werd voldaan aan het dringend ver zoek van de weduwe om zoo spoedig moge lijk dit vervoer te doen plaats vinden en ook om de begrafenis in Athjeschen grond gelijk te maken. Bij deze overbrenging had geenerlei ceremonieel plaats, doch de aan wezigheid van bovengenoemde autoriteiten symboliseerde de gevoelens van allen die den overledene hebben gekend. In Koetaradjaen verder over geheel Atjeh is men diep onder den indruk van het overlijden van den vroe- geren Gouverneur. Overal, zoowel bij Euro peanen als bij Inlanders en Chineezen, hin gen de vlaggen halfstok. BEVOLKINGSTWISTEN OP NIEUW-GUINEA Acht dooden MANOKWARI, 1 April. (Aneta). Een deel van de bevolking uit het Warkopische vluchtte, in verband met een hongitocht, naar familie in Boven-Morey (achiter An- dai). Lieden van Boven-Money stonden bui ten de hongitocht. Toen de rust in het War- kopische hersteld was, keerde de gevludhte bevolking naar hun kampongs terug. Zij wer den uitgeleid door Boven-Moreyers. Lieden van Boven-Morey vielen onderweg men- schen uit Warkopi aan. Zij doodden drie mannen en vijf vrouwen. Een gewonde wist te ontsnappen. De motieven tot deze daad zijn onbekend. VLOOTOEFENTNGEN BENOORDEN NIEUW-GUINEE Naar het „Nieuws" verneemt, zal een es kader van de Nederlandsche vloot in de In dische wateren voor het eerst in de historie een oefening in groot verband gaan maken in het uiterst Oostelijke deel van den archi pel, welke oefeningen reeds geruimen tijd worden voorbereid. Aan deze oefeningen zullen deelnemen een kruiser, vier torpedobootjagers, een groep onderzeebooten en een escadrille Dornier- vliegbooten. Men zal o.a. aan de Noordkust vanNIeuw- Guinea oefenen, en er zullen zoowel schiet- als andere oefeningen worden gehouden. LONGPEST BANDOENG, 1 April. (Aneta). De vorige week is in de kampong Boros, in het onder district Tandjoengkerta in de dessa Soeme- dang longpest geconstateerd. De assistent resident van Soemedang is gister derwaarts vertrokken. Gister zijn wederom twee geval len met doodelijken afloop voorgekomen en heden één geval. In totaal zijn reeds negen inlanders aan longpest overleden. poets dus Uw tonden met [)z NederlandscheTandpasta VRUDAG 3 APRIL 1936 HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO-Melodis- ten. 1.45 Orgelconcert 4.00 KRO-Kamer- orkest 5.15 KRO-orkest. 6.05 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing. 8.15 Sted. orkest Maastricht. 9.00 Gram.pL 9.10 Schaak-interview. 10.30 Berichten. 10.35 12.00 Gram.pl. HILVERSUM H 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00— 12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding VPRO. 10.15 Voordracht 11.10 Voordracht. 12.00 Cantabilé-orkest. 1.45 Voordracht. 2.15 Omroeporkest. 4.00 Orvi- tropia en Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.05 De Flierefluiters. 7.00 Causerie. 7.50 Be richten. 8.05 Causerie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Gram.pl. 10.00 Toespraak. 10.15 Causerie. 11.00—12.00 Gevar. pro gramma. DROITWICH 1500 M. 11.20 OrgelspeL 11.50 Orkestconcert 1.35 Strijkkwintet. 2.20 BBC-Northern-orkest en solist. 3.20 Or kestconcert. 4.35 Orkest 5.35 Kwintet 6.50 Zang. 7.10 Lezingen. 9.00 Hoorspel. 10.40 BBC-Koor. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 4.20 Kwartetconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.35 Zang. KEULEN 456 M. 11.20 Omroeporkest. 12.35 Werag-kamerorkest. 1.35 Omroepschram- melensemble. 4.20 Symphonieconcert. 7.30 Voor oud-strijders. 10.2011.20 Orkest concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.302.20 Kleinorkest 5.20 Zigeunermu- ziek. 6.50 Viool-recital. 8.50 Hoorspel. 9.30 Kamermuziek. 484 M.: 12.50 Zigeunermuziek. 5.20 Saxo foonkwartet. 5.50 Harmonicamuziek. 6.50 Piano-recital 7.35 Zang. 8.20 Symphonie concert en zang. ERNSTIG AUTO-ONGELUK MALANG, 1 April. (Aneta). Gisteravond is nabij Singosari een taxi uit Soerabaja, be stuurd door een employé van de Ned.-Indi- sche Handelsbank, den heer A. Dunda, met groote vaart geslipt. De heer Dunda werd op slag gedood. De heer Van Diest, die mede in de auto zat, werd niet ernstig gewond. AARDSCHOKKEN MENADO, 1 ApriL (Aenta). Heden te on geveer 9.20 uur werden gedurende ander halve minuut hevige aardschokken gevoeld. De klokken stonden stil; de menschen vlucht ten de woningen uit. Er hadden echter geen ongelukken plaats. Het Metereologisch Observatorium te Ba tavia registreerde te 9.44 uur Java-thd een zeer hevige beving uit het Oost-Noord- Oosten op een afstand van 2520 K.M. Feuilleton (35 door D. K E ÏJ G E R „Intusschen moet men ons goed Verstaan. Wij beschuldigen ër Stanley Jones niet van welbewust valsch licht te dosn schijnen, noch van opzettelijk aan zijn hoorders en lezers diagen van ruwaarde te brengen. Wij gelooven veel meer, dat hij Christus verlangt te brengen, maar als hij den Christus der Schriften niet brengt, dan kan het niet anders dan een valsche Christus zijn, dien hij brengt en waarmede de weg f- voor den anti-christ geëffend wordt. Ook de duivel heeft ver- r" stand van mengen en is er van nature op uit zijn werktuigen te kiezen onder menschen, die ernstig naar het ware heil ver langen en die zijn oogmerk niet vermogen te doorzien. Het spreekt vanzelf dat, wil de duivel zijn doel bereiken en een •valschen Christus brengen, die de geheele religieuze wereld onder zijn invloed moet brengen, hi; dit doel verborgen houden moet en werktuigen kiezen, die zijn oogmerk niet kunnen door- 3 zien. Als wij ons dit voor oogen houden, dan is het stilzwijgen van Dr. Jones over Satan en ook hierin handelt hij als de I Modernisten onheilspellend. Éénmaal slechts spreekt hij in j zijn boeken over de hel en dan op lichtzinnige wijze, in zijn werk „Christus en de tafelronde", waarin hij zegt, dat moderne menschen de hel eener ledige beurs dieper dan iets anders 3 voelen." I „Laten wij nu de rekening eens opmaken. Laten wij leering trekken uit Dr. Stanley Jones" ijver, zijn liefde voor Christus en I voor het menschdom, alsmede zijn vaardigheid van zich aan Ie passen aan de mentaliteit zijner hoorders en zijn doel vast in het oog te houden. Laten wij nota nemen van zijn belijdenis aangaande de geboorte uit de maagd Maria, de Godheid van Christus, Zijn zoendood en lichamelijke opstanding. Maar laten wij er aan toevoegen dat, willen wij Hem dienen, die geloof waardig en getrouw genoemd wordt, deze geloofsbelijdenis in waarde afneemt, naarmate wij meer opmerken hoe Dr. Stanley Jones het Vaderschap Gods en de Broederschap der Menschheid predikt, God makende tot Vader van den onwedergeborene en omgekeerd van onbekeerde menschen broederen der door God verlosten." „Het derde punt Verliest zijn kracht, zoodra van het Kruis slechts een voorbeeld gemaakt wordt ter navolging door den mensch, inplaats van het te verkondigen in al zijn mysterieuzen afschuw en schaamte als het groote zoenoffer des bloeds. Laten wij 'ons te binnen brengen, hoe duivelen en wereldlingen niets sterker verafschuwen en haten dan die leerstelling der Verlos sing door het Bloed, het Bloed van Gods Zoon." „Na op deze wijze de beteekenis van Stanley Jonas' gebrekkige, om niet te zeggen bedriegelijke uitlegging van Gods Woord, aan het daglicht gebracht te hebben, behoeven wij niet verder uit te weiden over fatale vergissingen als b.v. de tweede komst van den Heere Christus voor de Hem toebehoorenden en het daarna volgend oordeel der wereld, met haar machtigen heerscher, haar god en haar vorst, Satan." „De huidige tijd is voor China van onvergelijkelijke beteeke nis. Daarom is het volstrekt noodig aan het volk van dit land een vol en zuiver Evangelie tc brengen. Elk ware geloovige, dia den Heere liefheeft en het Woord Zijner genade, moet zich schrap zetten tegen de poging van den vijand der zielen, om het onverderfelijke met het verderfelijke dooreen te mengen, zoo als, wij betreuren nogmaals het te moeten zeggen, Dr. Stanley Jones doet door z ij n methode en in de door hem gebrachte Boodschap." „Laten wij met al wat in ons is vasthouden aan het kostbaar goed en aannemen, hetgeen goed en wijs is, maar laten wij ons daarbij herinneren, dat alleen hij, die wantrouwt hetgeen vari den mensch komt en dit met wortel en tak uitroeit, deelachtig is aan Gods belofte „als Zijn mond te zijn", zooals te lezen staat in Jeremia 15 19." Toen Herbert zoo ver gevorderd was met „The Fundamen talist" wilde hij ook gaarne verder ingelicht worden over die zoogenaamde Indische Boodschappers en hij greep naar andere Amerikaansche bladen. Zijn oog viel op den naam Kagawa, de Christen-Socialist en welbekende Japansche prediker, die dezelf de belijdenis brengt als de andere moderne Boodschappers; de theorie over de Godheid van Christus en Zijn'zoendood, alsmede Zijn opstanding is dezelfde. Hij heeft een boek geschreven, getiteld: „The religion of Jesus". Voorts heeft hij een beweging op touw gezet, die hij noemt: „één millioen zielen voor Christus." In zijn Koek wordt Jezus niet anders naar voren gebracht dan als de Stichter eener Religie, terwijl hij van Zijn werken niet anders spreekt dan als Zijn beweging: alles wat Jezus bezat, besteedde Hij in dienst Zijner beweging. Dit valsche begrip beweging wordt voortdurend door hem gebruikt Mozes en Lenin worden in één adem genoemd: een gebed van Charles Darwin om genezing voor zijn zieken hond knoopt hij onmiddellijk vast aan de kracht des gebeds van Jezus. Herbert liet het hoofd achterover zinken en lag lang na te denken. Hij begreep het gevaar van de zijde van het Modernisme voor China. Maar nu zijn eigen vaderland, zijn dierbaar Neder- land, waarvoor de vaderen hun bloed gegeven hadden in de Reformatie; dreigde ook voor dit land geen gevaar? „Het aantal bekende Oostersche Boodschappers is niet zoo groot", was zijn overdenking, „maar hoevelc duizenden meer zijn er niet, die ln eigen kring dezelfde Boodschap uitdragen! En waarin steekt nu voornamelijk het gevaar voor m ij n land", dacht hij verder. „In den Boodschapper zelf of in de Boodschap? Het een is onafscheidbaar van het andere. De Boodschapper is welsprekend ln woord en schrift en reeds daardoor een groot gevaar voor eenvoudige lezers, die zoo licht geneigd zijn aan schoone taal zich te vergapen en onbemerkt een welsmakend vergif inzuigen." „En hoe openbaart zich het gevaar?" was Herberts volgende gedachte. „Of liever gezegd hoe komt het, dat het zich zoo weinig of niet openbaart?" Herbert kreeg hieromtrent een eigen meening, aan eigen ervaring getoetst De Boodschap komt uit het Oosten en heeft reeds daardoor een geheimzinnige aantrekkingskracht De Boodschap doet prettig aan; daarvoor zorgen de Boodschappers wel. De Bood schap brengt iedereen juist wat hij verlangt, ook een zaak van bijzondere zorg voor de Boodschappers. De Boodschap heeft dus gereede kans rustig in de ziel der menschen te ontkiemen, tot een groote plant uit te dijen en aan alle kanten om zich heen te grijpen, zonder dat algemeen bespeurd wordt welk een ver derfelijke vrucht er aan het rijpen is. Die verderfelijke vrucht is het langzaam maar zeker wegnemen van den eenigen steun in het leven, onzen Heere Jezus Christus, waarvan geschreven staat dat als Hij ons leven is, dan ook het sterven ons gewin is. „Brengen de Boodschappers dien Christus?" vroeg Herbert zich verder af. Geen sprake van! Dit blijkt wel als men de Boodschap met meer oplettendheid en vooral biddend leest. Den waarachtigen, levenden Christus brengen zij niet Maar wat brengen zij dan? Om tot de conclusie daarvan te komen, ondervond Herbert niet veel moeite, '(Slot yolgt);

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9