Swifït opent het voorjaar/ DONDERDAG 2 APRIL T93ETWEEDE BLAD PAG. 5 Volgens, de laatste berichten hebben de Italiaansche troepen de stad Gondar, een belangrijk centrum in AbessiniëGemeld wordt, dat de passagiersschepen der Stoomvaart-Mij. „NederUmd" voortaan Gibraltar zullen aandoen. Het ingenomen. Een luchtfoto van de stad, met in het midden het afzonderlijk staande paleis. eerste schip der Mij., dat voor Gibraltar ankerdie was de „Marnix vam St. Aldegonde", ln de haven van Makkum heerscht in verband met de haringvangst een groote drukte door den aanvoer, het lossen en ivegen der' amgevoerde haring, waardoor vele handen werk vinden. In Parijs is men druk bezig met de verplaatsing van de standbeelden, welke tot dusverre aan weerszijden van de Jenarbrug stonden opgesteld, naar den voet van den in de nabijheid staanden Ejffel-toren. Onze voorvaderen kwamen terug uit Oost en West en wisten tiun rijke lading te beschermen De uitmuntende kwaliteit van de Antonio Celfanos sigaar wordt door ha^r Ceilanos verpak-' king eveneens be schermd. De Celfanos verpakking is niet duur en biedt 1001 voordeelenl Kostprijs en loonpeil Uit de cijfers van Dr. Oortwijn Botjes leid den wij dezer dagen af, dat ons land thans het hoogste loonpeil heeft. En het feit, dat het loon de laatste jaren in Nederland meer aan elders aan koopkracht heeft ingeboet door de crisismaatregelen doet daar verder niets aan af, betoogden wij. Het bewijst al leen maar dat vroeger, toen die koopkracht nog grooter was, dc verhouding van het Nederlandsche loon tot het loon elders nog heter was. Het Dagblad van Noord-Brabant antwoordt: Inderdaad bewijst het dat. Maar het feit, dat in de jaren 1929-1934 te Londen een loondaling in goud gerekend van 100 op 57 een koopkrachtstijging met zich bracht van 8 pu: en, terwijl terzelfdertijd do loondaling te Amsterdam van 85 op 73 slechts een koopkrachtstijging met zich bracht van 4 punten of van 1932 ge rekend zelfs een koopkrachtdaling, be wijst iets heel anders. Het bewijst het fiasco onzer dualistische politiek van be naderende deflatie Want er treedt duide lijk uit naar voren dat men in Engeland door devaluatie zonder het reëele loon aan te tasten de kostprijsverlaging be werken kon, welke noodig was om tt! kun nen concurreereu op de internationale 'markt, terwijl men in Nederland door be naderende deflatie met aantasting van het reëele loon nog niet halverwege op den weg naar die concurrentiemogelij k- Bij zijn verdediging der devaluatie ver geet het Brabantséhe blad maar steeds weer dat het E/ngelsche empirium een wereld op zich zelf is, en dat wij in geheel andere con ditie verkeeren. Het behoeft dus volstrekt niet te verbazen, dat ten onzent gezien onze economische afhankelijkheid van het buitenland het loonpeil meer daalt dan in Engeland. Maar het is wel sterk, dat wij ondanks grooter daling er nog beter aan toe zijn dan dit wereldrijk. DE GEVAREN LANGS DEN WEG In 1935 755 dooden Droeve verkeersongevallenstatlstiek In afwachting van de verschijning van het Statistisch Overzicht Verkeersongevallen 1935, worden thans reeds de volgende voor- loopige uitkomsten door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. 1935 1934 Amsterdam 8.559 9.228 Rotterdam 5.836 6.066 's Gravenhage 4.324 4.643 Utrecht 1.344 1.468 Haarlem 1.341 1.474 Groningen 1.652 1.8.07 Omtrent de gevolgen der verkeersongeval len kunnen de volgende cijfers worden ge geven; 1935 1934 Aantal verkeersongevallen: met: doodelijken afloop voor een of meer personen 707 ander lichamelijk letsel voor 13.430 een of meer personen 12.623 lichamelijk letsel en mate rieel© schade 6.968 7.122 uitsluitend materieele schade 29.791 31.269 onbekende gevolgen 6 6 Het aantal der gedoode en gewonde perso nen bedroeg voor het geheele land resp. 755 en 14.005 (in 1934: 744 en 14.192). Bond van J.V. op G.G. afd. Noord-Brabant Herdenking van het 40-jarig bestaan De afdeeling Noord BrabantLimburg van den Ned. Bond van J.V. op G.G. be staat 40 jaar. Op Maandag 13 April hoopt men in de Gereformeerde kerk te N i e u- w c n d ij k in jubileumvergadering bijeen te komen. De heer Jac. G. van Oord, voor zitter van de afdeeling, zal een openings woord spreken, getiteld: „Gedenken en dan ken". terwijl de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, een referaat zal leveren over het onderwerp: „De beteekenis van de J.V. op G.G." De Minister van Bin nenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, zal de vergadering toespreken. Dr. K. Dijk vaD 's-Gravenhage, voorzitter van den Bond, spreekt het slotwoord over „Onder Gods vuurkolom vooruit". Het jubileumprogramma, dat ons werd toegezonden, ziet er keurig verzorgd uiL Voorstander van Bijzonder Onderwijs geweerd? Vragen van het Tweede Kamerlid Amelink Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Onderwijs de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in de zesde inspectie, blijkens zijn advies, bedoeld in het eerste lid van artikel 17 der Hooger- Onderwijswet, voor de benoeming van een leeraar in de klassieke talen aan het ge meentelijk gymnasium te Leeuwarden, van oordeel bleek, een sollicitant niet te kunnen aanbevelen, omdat deze „een zoo overtuigd voorstander is van het bijzonder onderwijs, dat te vreezen is, dat hij het openbaar on derwijs zoo spoedig mogelijk den rug zal toekeeren"? 2. Indien dit juist is, is de minister dan niet van oordeel, dat deze inspecteur onjuist handelt door een sollicitant niet aan te be velen, omdat deze een voorstander is v.an het bijzonder onderwijs? T.b.c.-bestrijding in Suriname Ook een gift van Prinses Juliana Ook Prinses Juliana heeft, naar wij ver nemen, een belangrijke gift doen toekomen aan den Gouverneur van Suriname, ten be hoeve van de tuberculosebestrijding in dat Gewest. De uitvouwbare kist 7WAAROM IDEAAL? De Voorjaars-collectie heeft de Swift- ateliers verlaten. Het is een lust voor het oog wat onze Swift-kunstenaars weer met vaardige hand hebben getooverd. 'n Swift-schoentje doet wonderen. Zelfs het simpelste jurkje wordt stijlvol opgevroolijkt door zoo'n paar aller aardigste Swift-schoentjes. Gaat U ze eens bewonderen, die suc cesvolle Swift-schoentjes. De eene win kelier heeft al leuker Swift-collectie dan de andere OOK VOOR HEEREN brengt Swift een nieuwe serie keurige modellen. Voor iederen voet, hetzij breed, smal of forsch, het juiste leestmodel. Perfect van afwerking en pasvorm. f. 4.95 f. 5.95 f. 6.95 HF- MO DE-SCHOENEN VOOR U, MEVROUWVOOR U, MIJNHEER! De dienstplichtverlenging Plaatsvervanging in strijd met de Dienstplichtwet? Het Tweede Kamerlid de heer K. ter Laan heeft aan den minister van defensie a. i. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering langer on der de wapenen zou moeten blijven van de verdere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid on verwijld aan deze mogelijkheid een einde te maken, daar deze in strijd is met het be ginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? Officieele Berichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5