KERK EN ZENDING dinsdag 31 maart 1936 opvoeding en onderwijs Promotie. W. H. v. d. Pol "VESTA" weerbericht CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Smeek, L. Kleiser te VTns- singen en M. W. Nieuwenhuize te Franeker. B e da mk t: Voor Sassenheim, P. de Groot te Gorinchem. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar St. Jacobi-Paroclhie D. Bendei- te De Wilp (Gron.). B e da nk t: Voor Breskens, M. Bons te Co- lijrisplaat. AFSCHEID, BEVEST5GING, INTREDE Zondagmorgen hebben de bevestiging en de intrede plaats gehad van den heer F. van der C h ij s, proponent, als predikant der Ev. Luth. Gemeente van Maastricht. Zijn vader, Ds. L. S. 1\ van der Chijs, predikant te Rotterdam, sprak over Spreuken 29 18. nieuwe predikant preekte over 1 Cor. 1 r 21. Ds. Mr. J-. G. d"e Jongh, predikant te Amenefoort en' consulent van de Maastricht- sche Gemeente en Ds. Mr. B. C. Cladder, laatste voorganger van Ds. van der Chijs, hebben vader en zoon hartelijk toegesproken. Zondag heeft Ds. Jac. Vermaas, wegens vertrek naar Huizen (N.-H.),' afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te IJoogeveen met een predikatie over Jes. 53 vs. 10b. Ds. Vermaas werd toegesproken door Ds. J. Kooiman, van Hollandscheveld, namens ring en claissis en namens de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap door Ds. H. Bout, van Genemuiden als vriend en door Ds. J. A. van Nie, namens de Gemeente. Toegezongen werd Psalm 121 4. Ds. Joh. Bronsgee6ti9 voornemens, 24 Mei afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Giessen-Oudekerk en 31 Mei intrede te doen te Velsen. Bevestiger is Dis. K. H. E. Gravemeijer, van Den Haag. Ds. M. B. v a n 't V e e r, van Zeven- bei;gen, zal Zondag 17 Mei door Ds. L. Oranje, te Groningen, bij de Geref. Kerk aldaar wor den bevestigd. Maandagavond 18 Mei zal Ds. van 't Veer in de Noorderkerk te Gronin gen, als opvolger van wijlen De. J. Gispen, zijn intrede doen. Ds. G. BOEKENOOIGEN In aansluiting op het bericht van gisteren betreffende het 40-jarig ambtsjubileum van Ds. G. Boekenoogen, em.-pred. der Geref. Kerk van St. Anna-Parochie, kunnen wij nog mededeelen, dat I)s. Boekenoogen uit een oud Vlamengeslacht stamt, dat in de etrijddagen der Reformatie, toen voor Oranje werd geko zen, Doopsgezind werd teneinde vrijelijk het evangelie te kunnen verkondigen. Op 60-jari- gen leeftijd werd zijn vader Gereformeerd. Op 20-jarigen leeftijd in het hart gegrepen, be geerde de jubilaris tot het predikambt te wor den opgeleid. Hij ontving privaatlessen en be zocht het Chr. Gymnasium te Zetten, waar zijn liefde tot het Hebreeuwech ontwaakte. Ver volgens studeerde hij aan de Vrije Universiteit waar zijn hart speciaal uitging naar de Oos- tersehe talen. En waar er naar het vertrek van Dr. Dillee naar Solingen geen hoogleeraar in het Hebreeuwsch meer aan de V. U. was, verzocht de stichter der V. U., wijlen Dr. A. Kuyper, Ds Boekenoogen als lector in het He breeuwsch te willen optreden, welke functie hij 3 jaar bekleed heeft. Ook aan het Chr. Gymnasium te Zetten is De. Boekenoogen als tijdelijk leeraar verbonden geweest. Ds. Boekenoogen heeft zich zeer verdienste lijk gemaakt in Friesland voor de Zending, voor de A. ,R. Partij en voor Patrimonium. Hij diende 27 jaar als deputaat voor de Zen ding vanwege de Geref. Kerken van Friesland. Ook diende hij de afd. Friesland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag als voorzitter. Voor de actie voor het Friesch Dagblad en ook voor het vroegere orgaan De Getuige heeft Ds. Boekenoogen zich zeer beijverd. AFSCHEID Ds. H. VISSER. Zondagavond heeft Ds. H. Visser, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Zwolle. Voor dit afscheid bestond zeer groote belangstelling. Aanwezig waren o.a. de Bur gemeesters van Zwolle en Zwollerkerspel (met wethouders), de iZwolsche collega's van Ds. Visser en vele anderen. Ds. Visser predikte afscheid over 2 Cor. 13:13: „De genade van den Heere Jezus Christus, de liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met u allen". Ds. Vis eer herinnerde er aan hoe hij vóór 41 jaren door wjjlen Prof. Dr. Gunning, zijn schoonva der, in het ambt werd. bevestigd en hoe hij al die jaren de leer der verzoening had ge bracht. Was hem dit verboden, dan had hij het geen jaar volgehouden. Na de predikatie richtte Ds. Visser een per soonlijk woord tot zijn collega Ds. van Nop pen, en sprak een woord van dank tot zijn col lega's Scholten, Horreus de Haas, de Jonge en Kruyt die ltij geliefde tegenstanders noem de. Hij dankte de afgevaardigden van de classis, den kerkeraad en de kerkvoogdij, kos ters, kerkelijk bureau en organisten en Sprak een woord van dank tot de burgemeesters var Zwolle en Zwollerkerspel voor hun tegenwoor digheid, zoomede Mr. Dr. I. A. van Roóyen, de oud-burgemeester van Zwolle. Ds. Visser herinnerde aan zijn werk in Bij bellezing, gevangenis, catechisatie, onder wijs, kweekschool en Chr. Lyceum, weeshuis, werk voor en onder de arbeiders, en dankte ten slotte de gemeente, die hij 31 jaren mocht dienen. Ds. C. D. van Noppen, voerde namens de gemeente het woord, namens kerkeraad eri eigen persoon en liet toen zingen Psalm 121S, Van de gelegenheid om Ds. Visser de hand te drukken, werd druk gebruik gemaakt. Dr. VISSER 't HOOFT PREDIKANT De bakende algemeene secretaris van de Wereldfederatie van. Christen-Studenten ver eend gingen dir. W. A. Visser 't Hooft te G e- n v e, die doctor iai de theologie is, is na een colloquium met de theologische faculteit der Geneefsche universiteit en de commissie der Geneefsche kerk voor de zaken tot den hei ligen dienst, tot den dienst des Woords in de Geneefsche kerk toegelaten en Zondag 29 Maart j.l. in de kerk des Eaux-Vives te Genève als predikant bevestig was dB. Pierre Maury van Parijs. Dr. Visser 't Hooft blijft ver-der algemeen secretaris van de Wereldfedartie van Christen-Studenten- vereenigingen. De bedoeling van zijn staf was, gelijk ons uit Genève wordt medege deeld, om de banden tusschen zijn schen arbeid en de kerk te versterken. Dr. M. C. SLOTEMAKER DE BRUÏNE Aneba seint uit Batavia: Zondag heeft in de Willemskerk alhier de bevestiging en intrede plaats gehad M. C. Slotemalcer de Bruine, reotor van de Hoogere Theologische school, als eerste pre dikant van de Indische Kerk, uit Holland uitgekomen na de inwerking-treding van de administratieve scheiding tusschen kerk staat op Augustus 1935. Ds. P. BAKKER Ds. P. Bakker, predikant der- Geref. Kerk te A li del (N.-B.), is reeds enkele weken door ongesteldheid verhinderd zijn ambte lijk werk te verrichten. Thans is de toestand van den patiënt ooruitgaande. Ds. J. G. KNOTTNERUS Naar wij vernemen, heerscht in den boe zem van het Classikaal Bestuur van Zut- phen verschil van meening of op ds. Knottncrus art. 33 dan wel art. 46 van het reglement is toegepast. Indien art. 33 is toe gepast dan heeft liet Classicaal Bestuur metterdaad een fout begaan. Als ds. Knött- s in hooger beroep gaat en het besluit der classis wordt niet ingetrokken, dan zal de schorsing pas ingaan nadat het Prov. Kerkbestuur van Gelderland en de Synode zich terzake uitgesproken hebben. Intusschén heeft ds. Knottnerus Zondag weer tweemaal gepreekt. DAVOS Dr. W. G. II a r r e n s t e i n, die in Januari naar Da vos geweest is, vestigt er de aan dacht op, dat ook deze liefde-arbeid (geeste lijke verzorging der Geref. patiënten) merk baar lijdt onder de tijdsomstandigheden. Tel kens.werd hem gedurende zijn verblijf de raag gedaan of er binnenkort weer een pre dikant'kon worden uitgezonden? „Op die vraag heb ik niet absoluut bevestigend dur ven antwoorden. Want dat hangt af van wat in Nederland door de kerken en door be langstellenden gegeven wordt. En omdat de gelden zoo traag binnenkomen, durfde ik hier niet met blijdschap te antwoorden, dat binnen drie maanden weer een predikant zou komen. Ik durfde ook niet neen te zeg gen. Die teleurstelling zou voor de zieken te groot zijn. Daarom liet ik het in het midden zeide ik: Ik hoop, dat liet zal kunnen. Och, wij vragen niet veel. Als de kerken ons f 2.50 zenden en er ook nog wat andere gif ten binnenkomen, kan het werk ongestoord voortgaan. AlsWe blijven hojjen en onze penningmeester, de heer R. L. I-Iaan, (post giro 134937) te Groningen blijft verlangend uitzien. Wie zich even indenkt wat het voor de zieken, die-zoolang ver-van huis zijn,be- teekent als er een predikant komt, laat zijn beurs niet dicht. Doet het nu". Dr. J. A. NEDERBRAGT Op 12 Maart j.l. heeft Dr. J. A. Nederbragt, vroeger te 's-Gravenhage, die thans president van de havencommissie te Danzig is, daar rede gehouden als tweede spreker in een reeks gemeente-avonden vanwege de Geref. Kerk, over „Uit mijn vaderland. Godsdiensti a kerkelijke beelden", DE RIJNSCHE ZENDING De Rijhsche Zending herdenikt op 29 Juli s. dat haar Zending onder de Babaks op Sumatra dan 75 jaar bestaat. Sinds 1914 steeg het ledental der Batakkerk met bijna 250.000 zielen en thans bedraagt het 356.000 zielen. Den 19en Mei gaan 15 nieuwe Zen- dki'gölcracbten naar Sumatra en Nias. De her denking op Sumatra vindt op 6 October plaats. EVANGELISATIE-PREDIKANT De Ned. Herv. Evangelisatie te Zaandam die enkele jaren geleden een hulpprediker in haar dienst naim, heeft thans besloten een eigen predikant te benoemen. DE AUTO-ZENDING IN NEDERLAND terdag 28 Maart 1.1. hield de Vereeni- ging voor Evangelisatie „De Autozending in Nederland1" haar Jaarlijksche ledenvergade ring in de consistoriekamer van de Geref. Kerk te Amsterdam-West Adm. de Ruijter- weg, onder leiding van Ds. IJ. v. d. Zee. Blijkens het Jaarverslag werden in 1935 106 openluchtsamenkomsten gehouden. Hier van werden 36 gehouden in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, 18 in Drente en Friesland, 15 in Utrecht en Gelderland en 9 in België. Verschillende predikanten en studenten verleenden welwillende medewerking. In de wintermaanden worden propaganda-avonden en Evangelisatie-samenkomsten gehouden voor vol wapenen en kinderen met lichtbeel den. Dergelijke samenkomsten werden gehou in Culemfoopg, Geldermalsen, Dieren, Se- rooskerke, Axel, Visvliet, Vreeland, Hooger- smilde, Vrouwepolder, Rinsuma geest en Vlissimgen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredend e bestuursleden herkozen. Voorts kwam ter sprake het gegeven eervol ontslag aan den heer en mevr. J. H. L. Bohlmeijer, vertegenwoordigers der Vereeni- ging. De voorzitter deelde mede dat uit be- zuinigingsmotieven dit ontslag is gegeven ex dat dit op 1 Januari 1936 is ingegaan. De vergadering gaat hiermede accoord. Nadat de gebruikelijke rondvraag was ge houden, sloot de voorzitter deze jaarvergade ring. ZENDINGSTENTOONSTELLINGEN En wat eraan ontbreekt In de Heraut geeft Prof. Grosheide een beschouwing over Zendingstentoonstellingen aan de inrichting waarvan hij schaduwkan ten ziet, die liet beoogde doel schaden kun nen. In het algemeen treft hem het dominee- ren van land- en volkenkunde en het daar door achterstellen van de Zending zelve. Ten eerste zou hij gaarne zien, dat een Zendings tentoonstelling volle aandacht liet vallen op den Godsdienst en de daarmee samenhan- le zeden van het volk, waaronder do Zending werkt. Alleen al de afgodsbeelden der heidenen doen door hun uiterlijk zien, hoe laag de godsdienst staat, die ben ver eert. Ook van de ruwheid in zeden is wel iets in beeld te brengen. In de tweede plaats zou de schrijver wen- sohen dat op iedere Zendingstentoonstelling modellen, maquettes van kerken, scholen, hospitalen te zien waren. En in verband daarmede modellen van het leven der ge- kerstenden. Een plaat, een foto zegt niet ge noeg. Het model geeft veel beteren indruk. Ten derde meent Prof. Grosheide, dat geen Zendingstentoonstelling moet worden ge houden los van het woord. En dan niet al leen het toelichtende woord, zoodat gezegd wordt: dit is dat, en dat is dat, maar het woord, dat over de Zending in een bepaalde streek als geheel handelt, spreekt van haar moeilijkheden en haar methode en dan daar bij invlecht een wijzen op hetgeen is ten toongesteld. Indien men als regel aanneemt, geen bezichtiging dan bij een toespraak, ter: wijl dan na de toespraak nog gelegenheid tot nader bezien kan worden geboden, zal het Zendingselement in de tentoonstelling meer tot zijn recht komen, meer de Zending bevorderen. KORTE BERICHTEN Het Evangelisati e-M a a n d b 1 a 'd voor jongens en meisjes (uitgave Joh. Vlaan deren Oldenzaal te Amsterdam) heeft z'n vijfden jaargang voltooid en deswege een ge ïllustreerd lustrum-nummer uitgegeven. Een eenvoudig-kinderlijk woord heeft Prof. Gros heide daarvoor geschreven. giften en legaten In de Geref. Kerk te Scheveningen werd een gift van f 2000 gecollecteerd voor de Diaconie. Prof. Dr. N. A. DONKERSLOOT Maandag 6 April des namiddags te 4 uur, zal Dr. N. A. Donkersloot, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de Ned. Taal- en Let terkunde aan de Gem. Universiteit van Am sterdam zijn hoogleeraarsambt openlijk aan vaarden door het uitspreken eener rede in die Aula der Univrsiteit. PROF. VAN EERDE ERNSTIG ONGESTELD Naar wij vernemen is Prof. J. C. van Eerde, directeur der afdeeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, einds ge- ruimen tijd ernstig ziek. Eenige maanden ge leden is de hoogleeraar uit liet buitenland, waarheen hij was vertrokken om genezing te zoeken, teruggekeerd. Sindsdien is zijn toe stand verergerd. In het jaarverslag van dezen Bond, "die op 16 April te Groningen jaarvergade ring houdt, lezen wij, dat besloten is toe te treden tot het Intern. Chr. Schoolcon- gres, dat van 29—31 October .te Utrecht 'fcal gehouden worden. Zoowel met de Vereeniging van Leeraren en Leeraressen, als met eenige Vereenigin gen is gecorrespondeerd over den aard van het examen voor kinderverzorging. -Nu is men tot een gemeenschappelijke conclusie gekomen, dat dit examen moest zijn een centraal examen, niet afgenomen door de school zelf. Het resultaat van deze bespre kingen, n.l. het programma, wordt op de jaarvergadering medegedeeld. Het bestuur van den Bond was uitge- noodigd om toe te treden tot het Comité van Actie tegen de wijziging van het N. O. Het heeft besloten niet mee te doen met deze actie, omdat de ervaring met detwee- jarige ambachtsschool nog niet van dien aard was, dat daarop een oordeel kon wor den gebaseerd. Wat den toelatingsleeftijd betreft, kon het bestuur zich heel goed met. een verhooging van den leeftijd voor de ambachtsscholen vereenigen, ter wijl men het zeer noodig vond, dat de jongens de 7e klas van de lagere school hadden doorloopen. Het jaar 1935 overziende mag getuigd worden dat het. Chr. Nijverheidsonderwijs zich mocht verheugen in een groeiende be langstelling; dat Amsterdam, Utrecht en Groningen krachtige pogingen hebben aan gewend, (zij het ook dat die pogingen nog niet met goed gevolg bekroond zijn) te ko men tot Chr. Ambachtsonderwijs; dat de Chr. Nijverheidsscholen voor meisjes ook betrokken werden bij de sociale zorgen voor huisvrouwen-onderwijs. ÓHR. VEREEN. VAN LEERAREN LICH. OPVOEDING De Ned. Chr. Ver. van Leeraren en On derwijzers in de Lich. Opvoeding zal 17 April te 13.30 uur haar jaarlijksche verga dering houden in hotel „Kra&napolsky" te Amsterdam. De heer J. C. v. Asch houdt een causerie-over het systeem „Gaulhofer". Drs. J. H. Ruysch van Dugteren houdt een lezing over ,JDe beteekenis van de Lichamelijke Opvoeding in verband met de psychische ontwikkeling van het kind". In een Kapitale boerderij te Anten woedde een felle brand, waarbij een paard en véle koeien en varkens in de vlammen omkwamen. Dr. IV. ff. v. d. Pol n het leven en denken De Kerk in het leven en denken van Newman Hedenmiddag promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de god geleerdheid, de heer W. H. v. d. geboren te Nijmegen, leeraar in .d,e "Aardrijks kunde aan het Chr. .Lyceum te Zeist' en - wonende te Uitrecht. Promotor was Prof. dr. M. van ;Rhijn', terwijl: als paranimfen fun geerden ,Dr. G. W.: Oberman en Dr. H. Weyland. De heer v. d. Pol promoveerde op, het proefschrift: „De Ke van N De dissertatie beslaat niet minder dan 300 bladzijden en het onderwerp beperkt zich tot de Kerk in het leven en denken van Newman. -Het grootste stuk van het onderzoek is gewijd aan een opsporitig van de verschil lende invloeden, ervaringen, gedachtenont- wikkelingen, motieven en oorzaken die geleid hebben tot de overgang van New man. In zekeren zin beweegt dit onderwerp zich op oecumenisch gebied. Zoo zegt de hèer v. d. Pol in zijn dissertatie o. a.: „Het oecumenisch probleem dat zich met toenemende "kracht aan heel de christen heid opdringt, staat in den persoon van Newman in levenden lijve voor ons." Het leven van Newman (van 18011890) valt uiteen in twee gelijke periodes, n.l. een Anglicaansche (tot 1845) en een RoomsCh- Katholiélce. Dan zegt de heer v. d. Pol verder: „Zijn overgang van de eenè Kerk tot de andere, beteekent een vraag gericht naar beide kan- ten van de christenheid, zoowel eenerzijds naar de Reformatorische (met de Angli caansche Kerk) als naar de R.K. Kerk an derzijds. Maar san geen van beide kanten is men tot op heden met Newman „Iclaar gekomen"." Wie het werk van den heer v. d. Pol leest zal tot, de conclusie komen dat het hier een dissertatie van zeer bijzonder karakter geldt. Van de hij de dissertatie gevoegde stel lingen (16 in getal) noemen wij: I. Er is een specifiek-christelijke mystiek die zich wezenlijk onderscheidt, van de niet- christelijke en die gegrond is in de Open baringswerkelijkheid waarvan de Bijbel en de Kerk getuigen. II. Newman moet beschouwd worden als een van de -zuiverste vertegenwoordigers van die mystici, die von Hügel „the inclusive jSjystics'4, heeft genoemd "III. Nëwmans overgang tot de R.K. Kerk moet niet worden verklaard uit motieven van persoonlijken en bijkomstigen aard, maar uit drijfyeeren, die. hun oorsprong had-den in de werkelijkheid die ten grond slag lag aan zijn mystieke ervaring. IV.; De. Liturgische en leerstellige ge schriften van do „Church of England" en van de „Anglican Communion" in het al gemeen zijn-gebaseerd op de grondbeginse len van de Reformatie. In zooverre behoort de Anglicaansche Kerk tot het specifiek- reformatorische kerktype. Het kenteeken waardoor zij zich in toenemende mate van alle andere kerkformaties onderscheidt, is gelegen in haar „Comprehensiveness". V. ITet oecumenisch probleem draagt in de eerste plaats niet een kerkelijk-sociaal, maar een dogmatisch karakter. Vla. De oècumenische beweging heeft slechts werkelijken zin en beteekenis vóór zoover zij zich doelbewust richt op een uiteindelijke overwinning van alle tegenstellingen die aan een volle geloofsgemeenschap en volledige kerke- lijk-sacramenteelë intercommunie van alle christenen in den weg staan. yib. De mogelijkheid van zulk een overwinning van tegenstellingen is ge geven in de Eenheid en Onveranderlijk heid, die aan de Openbaringswerkelijk- hcid van Christus als zoodanig eigen is. Sociale ethiek Xlla. Uit het oogpunt van sociale ethiek moeten opzettelijke vernietiging van goede ren, die in een levensbehoefte voorzien, ver mindering van de productie van zoodanige goederen en beperking van arbeidsgelegen heid als onzedelijk worden veroordeeld. Xllb. De perfectioneering van productie middelen maakt een arbeidsverdeeling mo gelijk en noodzakelijk, waarbij aan een steeds grooter percentage van de bevolking een bestaan verzekerd wordt in niet-direct- productieve beroepen (administratie, onder wijs, enz.). XIII. De ascese der christelijke mystici kan zich terecht beroepen op de Bergrede en andere verwante gedeelten van het Nieuwe Testament. De Zending XVIa. De Zending, als zijnde haar eigen lijke oecumenische taak bij uitnemendheid, behoort direct van de Kerk uit te gaan. b. Er behoort geen onderscheid in „ambts bevoegdheden" te bestahn tusschen de zen delingen en de dienaren der Kerk in het moederland. Deze gelijkstelling sluit niet noodzakelijk een gelijksoortige opleiding in. De promotie Voor de promotie bestond een ongekend groote belangstelling. Behalve predikanten der Ned. Herv. Kerk, waren ook geestelij ken van de R.K. Kerk en de Anglicaansche Kerk aanwezig. Ook van de zijde van ver schillende Orden in de R.K. Kerk werd be langstelling voor deze promotie betoond terwijl de theologische faculteit van de Universiteit te Leuven ook vertegenwoor digd was. Wij welen dat het proefschrift van den heer v. d. Pol de aandacht getrokken heeft van de geestelijkheid in verscheidene lan den. Vooral in dezen tijd achten wij een werk zooals de heer v. d. Pol geleverd heeft, van zeer groote beteekenis vooral met het oog op de Oecumenische beweging, maar niet |bet minst voor de höbding der Chr. Kerk jt.o.v. het huidige maatscha^petijkè lëvèn'. Vermelden wij nog, dat na' de promotie een receptie gehouden weid bij Maison Schmitz aan de Nieuwe Gracht, welke door zeer vele en verschillende kerkelijke autoriteiten enz. werd bezocht. ONDERWIJSBENOEMIN GEN Oud eg a (U.). Geref. School. Tot hoofd: de heer G. Verwink, ond. aan de Dr. Kuy- persschool te Maassluis. 's-G r a v e n li ag e: Heldiringschool (vac. Moolhuijzen). Tot hoofd: G. de Groot, hoofd der Gurmmgschool aldaar. Rinsumageest. Geref. School. Tot on derwijzer: de heer D. Dijkstra te Terzooi. Schouwerzijl, Chr. School. Tot onder wijzeres: Mej. H. H. Trimpe te Goes. De Krim (Ov.) Herv. School (C.V.O.). Tot onderwijzeres: Mej. M, E. van Dijk te Nieuwlainde. De heer J. B o u m a, onderwijzer aaxi de Chr. U.L.O.-sohool te Oosterbeek, heeft voor de benoeming tot hoofd der Chr. school voor L.O. en U.L.O. te Middelsitum bedankt. AMBACHTSSCHOOL TE GOUDA De heer J. F. God dijn zal 1 Juli a.s. als directeur van de Goudsche Ambachtsschool en Ambachtsavondschool heengaan, in ver band met het bereiken van den leeftijd, die voor pensionneering is bepaald. De heer Goddijn is ruim zes-en-twintig jaar aan het Ambachtsonderwijs werkzaam geweest. WIJLEN G. VAN ANDEL Hij diende en was ten zegen In het Corresp.blad der Vereen, van Chr. Onderwijzers geeft A. K. een treffende her innering aan het Utrechtsche schoolhoofd, den heer G. van Andel, wiens onverwachte overlijden in breeden kring deernis wekte. 1-Iet was op het fort van Honswijlc, waar Van Andel in de spannende dagen van 1914 en 1915 zijn militaire plichten vervul de; zijn jonge gezin zat zóó ver weg, dat hij slechts nu en dan eens naar huis kon. Voor menigeen schenen er redenen te over om te kankeren, óf om de beest uit te hangen; óf om zich terug te trekken in een onneembare stelling van zwijgzaamheid. Maar Van Andel hoorde de opdracht van zijn Meester. En met de kinderlijke eenvoud die hem gesierd, heeft tot zijn levenseinde, gehoorzaamde hij. En toen zag hij opeens zijn taak. Van Andel heeft er niet over gefilosofeerd, of zijn gaven en talenten wat beteekenden, of ze belangrijk genoeg waren: hij gaf, wat hij had. Zoo groeide het zangkoor op Honswijk. Van Andel de dirigent. En de manschappen „de zangere". Er groeide een gemeenschap. Zoo naderde Kerstfeest 1914. Dat Kerst feest, waar zooveel predikers mee „zaten". Immers de contrasten waren zoo fel, en de problemen waren bijna wurgend. Maar Van Andel studeerde in eenvoud en gehoorzaam heid kerstliederen in. Op de avond vóór Kerst ging hij zijn man nen voor, de trappen op, naar de fortwallen. Een al te eenvoudige stallantaarn gaf het noodzakelijkste licht. En toen zongen ovpr de donkere gracht heen, de eenzame wei landen in, de mannen: Stille nacht, heilige nacht. Er zongen mannen moe, in wier leven Je zus Christus geen plaats had. die voor het Kindie in de kribbe op zijn best wat sym pathie hadden. Maar Van Andel had ze het lied geleerd, zij zongen. God luisterde. En 22 jaar later sloeg nóg ontroering dooi de stem van den overste, dio getuigde aan een graf. Onderwijs-Bezuinigingswet Toelichting door Prof. van Poelje Toen op 24 Februari j.l. de Onderwijs- bezuinigingswet in het Staatsblad was afge kondigd, was daarmee een complex van re gelingen ter toepassing gegeven, waarin me nigeen den weg moeilijk of heelemaal niet vinden kon. Zij betroffen bovendien niet al leen financieele, maar ook onderwijs-tech nische zaken, zoodat een zeer groot aantal personen van nabij betrokken is bij dit on derwerp. Om dezulken vertrouwbare voorlichting te geven, heeft de Dir.-Gen. van het Onderwijs, Prof. Dr. G. A. van Poelje, een toelichting geschreven, welke bij N. S am son te Al phen a. d. Rijn in druk is verschenen. Het boekje is op de wijze van een alfabetischen klapper ingericht; in plaats van de letters op, vindt men echter de titels der paragrafen (behalve par. 5 en 12 natuurlijk) naast de inkepingen aangebracht. Hoewel deze te smal zijn, wordt het zoeken van een bepaald onderdeel toch vergemakkelijkt. De samensteller geeft eerst den tekst van de wet met de noodige aanteekeningen, daar na het voornaamste van blijvende 'beteeke nis uit de algemeene beschouwingen (geen wijzigingen die niet aangenomen ziju), en van de Kamerdebatten insgelijks het prac tised bruikbare. Voorzoover wij kunnen zien, zal deze uit gave een antwoord geven op zeer vele vra gen, die bij de toepassing der Bezuinigings wet aan de orde komen. En de naam van den samensteller waarborgt tevens: een juist antwoord. DE BIJBEL OP DE OPENBARE SCHOOL Er is opgericht een Vereen, van Vrijs. Protestantsche Onderwijzers. Het streven de zer Vereeniging is, een Christelijke geest to bevorderen volgens „vrij-vrome" beginselen. Bijbelsche Geschiedenis moet dienstbaar ge maakt worden aan de religieuze vorming van het kind. Krachtens het Vrijzinnig-Christe lijk inzicht wil men de Bijbel brengen op de openbare school volgens de idee „het kind geven, wat des kinds is". Dus niet in de eer ste plaats een object van cultuurstudie. Voor opgesteld dient te worden, dat de leerkracht een geloovig mensch is en roeping voor d;t onderwijs gevoelt. En in de tweede plaats mag dit onderwijs niet beschouwd worden als een concurrentiemiddel tegen de bijzon dere school. Naast het bestuur heeft het hoofdbestuur der Vrijz.-Hervormden een Raad van Advies benoemd, welke raad aan het bestuur een bindend advies geeft ten op zichte van de geschiktheid van de betrokken leerkracht voor dit onderwijs. BIBLIOTHEEK TEN GESCHENKE Mej. E. A. P ij n a p p e 1 te Hilversum heeft de wetenschappelijke bibliotheek van wijlen haai broeder, den heer P. A. Pijn- appel, aan de gemeente Amsterdam ter plaatsing in de Universiteitsbibliotheek, aangeboden onder voorwaarde, dat de boe kerij als een afzonderlijke bibliotheek in haar geheel bewaard zal blijven en den naam van wijlen haar broeder zal dragen. Maatschappij v. Levensverzekering N.V« ARNHEM Opgericht in 1893, Verzekerd bedrag per 31/12/1935 ruim /62.600.000.- Realiseerbaar vermogen 12.774.29! Premiereserve eigen rekening„11.076.815.— Overdekking WOENSDAG 1 APRIL HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 10.30 Mor gendienst dioor Ds. A. M. Boeyinga, Geref. Pred. te Haarlem. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Orgel spel. 2.15 Sopraan en piano. 3.00 Chr. Lectuur. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 7.00 Berichten re portage. 7.30 Missiepraatje. 8.00 Berich ten. 8.15 Lezing. 8.45 NCRV-Orkest (Om 10.00 Berichten). 10.4511.30 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 Causerie. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 Kamermuziek, gr.pl., voordracht, causerie. 12.001.45 Orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15„Ofvitropia". 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkra kers. 6.00 Variatiecpneert. 7.00 Causerie. 7.15 „De Krekeltj.es''.- 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 Radiotooneel. 9,00 VARA- Orkest. 10.00 Berichten.. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.20 BBC-Empire-orkest.-. 1.20 - BBC-Schotsch- orkest. 2.05 Orgelconcert. 3.35 -Orkest. 5.05 Het Mac Arthiur Kwintet. 6.50 Zang. 8.20 BBC-Symphonie-orkèst. KEULEN 456 M. 11.20 Concert. 12.35 Kwim- tetconcert. 1.20 Concert. 3.50 Kamermu ziek. 5.20.Gevar. programma. 8.05 1-April- programma. 9.5011.20 Omroeporkest en Glahe-orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.ï 12.20 Zi- geunermuziek. 1.302.20 Omroeporkest. 6.20 Zigeunermuziek. 8.20 Symphoniecon- cert. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.30— •2.20 Zigeunermuziek. 5.45 en 6.35 Om roeporkest. 7.35 Zang. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.05 Toe spraak. 8.35 „Lachender April". 9.50 So listenconcert. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Zürich 764.7. Laagste stand te Janmayen 740.3. Stand vanmorgen halftwaalf 759.6. WEERVERWACHT1NG Zwakke tot matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie heeft zich snel N. waarts verplaatst en de hooge drukking geheel uit Scandinavië verdreven, zoodat aileen in het Noorden daar nog lichte vorst voorkomt. Op IJsland vielen koude N. winden in, die de vorst tot matig deden toenemen. Op de Britsche eilanden ie de lucht zwaar bewolkt, maar valt weinig regen. W. Frank rijk. België er ons land hebben eveneens bedekte lucht met plaatselijke lichte regen in verband met een secundaire van de N. depressie, die zich langs de Engelsche kust uitstrekt In Duitschland valt vooral in het Oosten nog regen uit de secundaire, die gister over ons land trok. In verband met de algemeene drukver- deeling is aanhouden van de W. winden te wachten, waarbij af en toe regen kan voor komen. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. 1 APRIL Zonsopgang 5.36 u., zonsondergang 6.32 a. Maan op nam. 1.01 u., onder voorm. 3.24 u, Examens ?nd. Examens. Leiden. E>oct. rechten: d* en J. M. de Ridder, M. Wolff en C. E. Rooy trecht Propaed. Godgeleerdheid; de hee- N. K. v. d. Altker, Dr J. Brandenburg, M. Cand. wts- en natuurkunde L: de heeren A. Stuurman en J. K. A. v. d. Wonde. Doet. wis- en natuurkunde, hoofdvaJc schei kunde: de heeren G. Bosechicter. D. Korver Doet. rechten: mej. C. P. geneeskunde: de heer H. K. W. Haar- f t Jngenieursexamen bouwkundig in- r: de heeren E. J S. G. Bolssevalu. W. i Dael en W. Zuurmond, i Haag. Lyceum Alpinum Zuoz (En- het dlploi :ndaal diploi Culemborg; Joh. ds >or het dlpl. H.B.S.: dam: R. Hoette. Rot- deT HaJidelsafdeellng van Notten, Driebergen. Apothekersassistent. Air ;s J. I. de heer M. P. van Beveren. RIjs-' GesL: meji

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3