ITALIAANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT UIT OOST-INDIE DINSDAG 31 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland „OM VRIJHEID EN OM VREDE" (Van onzen Duitschen correspondent) Wij bevinden ons in het noorden van Ber lijn, in een volkswijk die den bijnaam Wed ding draagt en eertijds berucht was door liet régime der commune. Ook titans ziet men weliswaar overal een roode vlag wap peren, maar in het midden staat het haken kruis en officieel is dus alles in orde. In de Brussler strasse valt het op, dat vele wo ningen niet gevlagd hebben, maar men ver zekert ons, dat dat ook niet mogelijk zou zijn, omdat daar „niet-arische" families hui zen. Die mogen weliswaar de zionnistische vlag uitsteken, maar tot dusver hebben we die nergens kunnen ontdekken. Door bemiddeling van het Propaganda- Ministerie zijn we in de gelegenheid, tegen het einde der volksstemming een stemlokaal binnen te gaan en het tellen der uitgebrach te al of niet geldige stemmen bij te wonen. Dat is in dit geval bijzonder leerrijk, want niemand weet eigenlijk precies, waar het om gaat. Ik neem een stembiljet ter hand en lees er het volgende op: Rijksdag voor Vrijheid en Vrede Kiesdistrict Berlijn-Wedding Nationaal-socialistisclie Duitsche Arbeiders-Partij 'ADOLF HITLER O Hess Frick Goring Goebbels Onmiddellijk achter den naam van Hitler is een cirkeltje aangebracht, waar het kruis van den kiezer kan wor- den neergezet. Van ja! of neen! is dit maal dus geen sprake en men begrijpt niet goed, hoe de kiezer, die het beleid der regeering niet waardeert, deze zienswijze kenbaar zou kunnen maken. Even voor het sluiten van den verkiezings tijd draagt men op een baar nog een half verlamde vtouw binnen, die vriendelijk lachend haar stemplicht nog wil vervullen. Men is haar behulpzaam, maar achteraf blijkt, dat zij in een ander district woont en de teleurstelling is beiderzijds merkbaar. Met luide stem deelt de voorzitter der commissie thans mede we bevinden ons in een bierlokaal, zooals dat overal in Duitschland gebruikelijk is dat de „Volks abstimmung" gesloten is en de deur wordt gesloten. Men staat ons toe, bij het nagaan der uitgebrachte stemmen tegenwoordig te zijn en op zichzelf is dat heel wat, want aan Duitsche collega's schijnt deze mogelijkheid tegenwoordig niet meer geboden te worden. Vier man zetten den zwaren urn op tafel, openen hem en een stroom van blauwe cou- verts rolt op de tafel .Tien heeren moeten er elk hun deel .van nemen en het werk gaat beginnen. Nadrukkelijk' wordt door den voorzit ter er op gewezen, dat niet-ingevulde biljetten als geldig opgevat dienen le worden. Voor ons begrip zouden zulke stembiljetten ongeldig moeten zijn! /'Tien man hebben een klein uur vlijtig en nauwkeurig te werken. Zij openen de don kerblauwe couverts en leggen de al of niet ingevulde biljetten op stapeltjes van vijftig stuks. Een stembiljet, dat kapot uit den urn is gekomen, wordt door den voorzitter on geldig verklaard. Intusschen is er een ge- uniformeerde S.A.-man binnengekomen, die in opdracht der partij bij het sorteeren aan wezig moet zijn. Juist stelt men vast, dat de eerste telling niet klopt en de voorzitter verlangt een nauwkeurige tweede telling. Even later is alles in orde en intusschen mogen wij het insigne bewonderen, een blik ken medaille, waarop gedrukt staat „Vrij heid en Brood", een herinnering voor iede- ren kiezer, die zijn plicht heeft vervuld. Van de 1150 kiesgerechtigde mannen en vrou wen uit deze vroegere hoogburcht van het communisme blijken in totaal 1138 hun stemplicht vervuld te hebben. Hiervan heb ben 13 den moed gehad, het woordje neen! op 't cirkeltje te schrijven. Een ander heeft een stukje onbeschreven papier in de stem bus gestopt en wordt als lafaard gediskwa lificeerd. Weer een ander heeft een waarde loos geworden briefje uit de Pruisische Staatsloterij doorgegeven en wekt een alge meen gegrinnik. i Daar tien heeren 'dicht naast elkaar om de tafel zitten, valt het uiterst moei lijk, vast te stellen, hoeveel stembiljet ten oningevuld zijn gebleven. Daar deze echter als bevestigend worden aanvaatd zou het juist belangrijk zijn geweest, dit te kunnen vaststellen! De voorzitter is met het eindresultaat glad tevreden en verzekert ons, dat het commu nisme in Duitschland niets meer te zeggen heeft. Wij gelooven dat graag, maar liever zou het ons zijn geweest, wanneer men ons precies had kunnen vertellen, waar deze volksstemming nu eigenlijk om gaat en waarom men den stemgerechtigden burger alleen maar de mogelijkheid heeft geboden, het woordje „ja" op zijn biljet met een kruisje aan te geven. Niettemin was de stemming in heel Ber lijn feestelijk en geestdriftig. Op de Wil- lielmplatz stonden reeds in den namiddag duizenden geduldig te wachten, te zingen en te juichen in de hoop, dat ze den Füii- rer te zien zouden krijgen. Toen de uitslag van verschillende districten uit alle deelcn van het rijk per radio werd doorgegeven, nam de geestdrift toe en meermalen moest Adolf Hitler op het balcon van zijn paleis verschijnen, om de huldiging van het geest driftige Berlijnsche publiek in ontvangst te nemen, Berlijn, 30 Maart 1936 De oorlog in Oost-Afrika Communistische actie in Roemenië De Roemeensche krijgsraad heeft gisteren vonnis geveld in het proces tegen een 12-tal personen, waaronder een van de theologi sche faculteit, beschuldigd van communis tische propaganda. De professor werd ver oordeeld tot 2 jaar 5 maanden gevangenis straf met 20.000 lei boete, alsmede verlies van burgerrecht voor den tijd van 10 jaar. De overigen werden veroordeeld tot straffen varieerend tusschen 2 jaar en 2 maanden gevangenis, met hooge boeten. Twee be klaagden werden vrijgesproken. DE VERSCHRIKKINGEN VAN HET GIFGAS I-Iet Italiaansche legerbericht No 168 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegra feert: na de overwinning in Sjire zijn onze troepen de Takazze overgetrokken en zet ten de opmarscli voort in het gebied van Woldebba en Tzellemti. Op 10 Maart be reikten zij Addi Arcai en nadat de inten dancediensten in het gebied waren georga niseerd, rukten de Erythreaansche detache menten en de ftaliaansche troepen weer verder. Groote terreinmoeilijkheden werden overwonnen en gisteren werd Debarek, de hoofdstad van Oeghera, bezet, nadat de bijna onbegaanbare bergpas Lemalemo was overgetrokken. In de verwezenlijking van 't uitgebreide operatieplan van het oppercommando in Üost-Afrika is het derde legercorps uit het Feanroa-gebied vertrokken, door de passen van Sainre en Tzellari en na een moei zame marsch werd Socota, de hoofdstad van Wagg, een belangrijk knooppunt van karavaanwegen, bereikt. Vanhier leiden wegen naar Dcssie, Addis Abeba, het ge bied van het Tsana-meer en Godjam. De bezetting van Secota vormt de basis voor een nieuwen opmarsch. Onze bewon derenswaardige troepen hebben wederom een bewijs geleverd van ontembaar enthou siasme en weerstandsvermogen; vooral ver dient lof, de tocht van 4000 man, die be halve hun persoonlijke uitrusting en bewa pening. nog 60 ton levensmiddelen op hun rug vervoerden over een weg van 36 km. Een vliegtuig van het noordelijk front is niet naar zijn basis teruggekeerd. Gisteren bombardeerden 33 vliegtuigen van het zuidelijk front Harrar in gesloten formatie en troffen de duidelijk zichtbare militaire doelen. Niettegenstaande de felle beschieting vanaf den grond, werd geen enkel vliegtuig getroffen." Het bombardement van Harrar Over het luchtbombardement van Harrar zijn thans meer berichten van Abessijnsclie zijde binnengekomen. Volgens deze mede deel ingen hebben 35 vliegtuigen aan liet bombardement deelgenomen; de stad werd ook heftig met machinegeweervuur be stookt. Behalve het radiostation zou ook een ge bouw' van het Fransche consulaat vepwoest. zijn. Vijftien bommen zouden zijn gevallen in de nabijheid van de Egyptische ambu lance. Het Abessijnsclie hospitaal zou door verscheiden bommen getroffen zijn. In de onmiddellijke omgeving van het Zweedsche Roode Kruisstation zouden twee bommen ontploft zijn. Over het aantal dooden en gewonden zijn nog geen mededeelingen ontvangen. Enda Mahoni gebombardeerd Volgens een officieel communique van het Abessijnsche hoofdkwartier hebben Ita liaansche vliegtuigen Enda Mahoni en de omstreken met yperiet-gasbommen gebom bardeerd, en daarbij talrijke slachtoffers gemaakt. Een jachtvliegtuig, dat door het lucht afweergeschut was getroffen, is brandend neergestort Mosterdgas en pamfletten Van Abessijnsche zijde wordt meegedeeld dat de Italiaansche vliegeniers nog steeds de bevolking van Abessinië bestoken met mosterdgas en pamfletten. Van dezelfde zijde wordt medegedeeld, dat de Italianen boven lvobbo het volgende manifest omlaag hebben geworpen: „Volk van Tigre, Godjam, Gondar Wolo: vroeger leed de bevolking van oiize koloniën gebrek, onze komst gaf hen wel vaart. Gij zijt steeds onderdrukt door de Choas, die U nooit gelijke rechten zullen geven. Vergiet Uw bloed niet voor hen, want vroeger onderdrukten zij U en thans hebben zij U noodig. Binnenkort zal Italië aan oen ieder de eer geven, die hem toe komt." Dc dochter van den Negus seint De dochter van den negus heeft een tele gram naar Engeland gezonden waarin zij zegt: „Gedurende zeven dagen, zonder op houden, mijn land bestookt met bom men, welke verschrikkelijke gassen be vatten. Onze soldaten zijn dapper en weten, dat zij de consequenties van een oorlog moeten dragen, doch tegen deze wreede gassen hebben wij geen bescherming, geen maskers, niets. Het lijden en de pijniging zijn niet te beschrijven, honderden van mijn volks- genooten schreeuwen en kreunen van pijn, velen van hen zijn onherkenbaar, dc huid is hun van 't gelaat gebrand." De prinses van Piemont Het Italiaansche hospitaalschip, aan boord waarvan zich de prinses van Pie mont bevindt, is gisteren te Port Said aan gekomen. De prinses werd hartelijk toege juicht door leden der Italiaansche kolonie. Zij heeft den gouverneur van de kanaal- zóne ontvangen, die haar een groet van het Egyptische hof overbracht. I-Iet schip heeft vervolgens zijn reis voort- Vliegtuig in beslag genomen De Fransche vlieger Drouillet, 'die tot de raadgevers van den negus op luchtvaart gebied behoort, had in Amerika een ver keersvliegtuig besteld, waarmede hij liet vliegverkeer tusschen Dzjiboeti en Addis Abeba wilde onderhouden. Dit Amerikaansche toestel werd te Havre afgeleverd, doch nog voor het was inge klaard, hebben politiebeambten de loods,, waarin het vliegtuig voor gebruik gereed werd gemaakt, verzegeld. De vlieger heeft daartegen geprotesteerd. Het gifgas in den Afrikaanschen oorlog In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Cecil gevrcagd welke stappen de Brit sche regeering zou nemen tegen het gebruik van gifgassen in den Oost-Afrikaanschen oorlog. De aartsbisschop van Canterbury ver klaarde, dat de methoden, die in den Abcs- sijnschen oorlog gebruikt worden niet al leen in strijd zijn met de beginselen van het Christendom, maar ook met de meest elementaire beginselen van de menschelijk- heid zelf. Hij zeide ontzaggelijke verlich ting te zullen ondervinden, wanneer de ver zekering zou kunnen worden gegeven, dat deze beschuldigingen of wel ongegrond zijn dan wel grootelijks overdreven. Wanneer de beschuldigingen echter waar zijn en ge grond, hoopt hij, dat de wereld een plechtig protest zal doen liooren. In zijn antwoord namens de regeering zeide Lord Halifax, dat hij wilde, dat het in zijn macht was de verzekering te geven, dat er geen reden aanwezig was voor deze berichten. Op het oogenbük be schikte hij echter niet over inlichtingen en kon hij zich slechts aansluiten bij alles, wat door de vorige sprekers naar voren was gebracht. Max Hubert te Rome Mussolini heeft den voorzitter van het Internationale Roode Kruis, Max Hubert, en de Roode Kruis delegatie welke hem naar Italië vergezelt, ontvangen. Hier is sprake van een beleefdheidsbezoek. Hubert is naar Italië gekomen om in contact te treden met het Italiaansche Roode Kruis, in verband met de brief van Mussolini van 16 Januari aan het Roode Kruis, waarin hij klaagt over de wreedheden van cle Abessijnen. Zweden versterkt zijn defensie De Zweedsche regeering heeft een voorstel tot versterking van de defensie ingediend, waarbij vooral is voorzien in de versterking van luchtvaart en verdediging tegen lucht aanvallen. De jaarlijkschc begrooting voor de luchtvaart wordt gebracht op 21 millioen kronen, hetgeen een vermeerdering is van tien millioen. Eenige escadrilles lichte en een escadrille middelsoort bommenwerpers zujjen worden opgericht. marine zal op het hooge niveau wpr- den gehandhaafd in verband met het nut dit wapen; hierbij zal rekening worden gehouden met de moderniseering van de be staande kruisers en den bouw van nieuwe torpedojagers en onderzeeërs. Bij het veldleger zal het aantal mitrail leurs, mortieren en kanonnen worden ver groot. Het aantal regimenten infanterie zal worden verminderd, doch het kader van de meeste regimenten zal worden vergroot en ook de organisatie zal worden versterkt. De partijen \an midden en rechts, welke op het oogenbük de meerderheid in den Rijksdag hebben, verlangen een nog sterkere vergrooting van de defensie, dan door de sociaal-democratische regeering wordt voor gesteld en het is mogelijk, dat zij de voor stellen van de regeering door de hunne zul len vervangen. De verdere Locarno-besprekingen Met betrekking tot de plannen voor het houden van een nieuwe bijeenkomst der Locarnomogendheden in Brussel wordt van Italiaansche zijde verklaard, dat waar schijnlijk ook Italië daaraan zal deelnemen, ofschoon de reeds bekende reserves gehand haafd blijven. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze bijeenkomst niets heeft uit te staan met de voorgenomen besprekingen der - nerale staven. De besprekingen der generale staven De Labour-afgevaardigde overste Fletcher, heeft in het Lagerhuis gevraagd, dat de ge neraals, die deel zullen nemen aan de be sprekingen van de generale staven van Frankrijk. België, Italië en Engeland, ver gezeld zullen worden door den minister, be last met de coördinatie van de defensie, of door een ander minister. Minister-president Baldwin antwoordde: „Ik geloof niet, dat dit aanbevelenswaardig is, aangezien de tegenwoordigheid van een minister bij dergelijke besprekingen deze in de oogen van het publiek een belangrijkheid zou geven, welke zij niet hebben. De techni sche besprekingen zouden een veel ernstiger karakter krijgen." Een ander Labour-afgevaardigde vroeg om de verzekering, dat deze besprekingen niet zullen uitloopen op formeele overeenkomsten voor het kabinet de resultaten heeft bestu deerd. Baldwin bevestigde de verklaringen van Eden in zijn rede Donderdag jl. De Britsch-Egyptische besprekingen De Britsche hooge commissaris in Egypte, Sir Miles Lamps on zal met Na'has Pasha den datum vaststellen, waarop de Britsche en de Egyptische delegaties we?r in plenaire zitting zullen bijeenkomen. Hoe wel de vorderingen bij de besprekingen zeer gering zijn, mag niet worden gezegd, dat zij in een impasse zijn geraakt. Het zou een wonder zijn, indien men in snel tempo tot overeenstemming kwam. Daarvoor verschillen de standpunten al te zeer. Het is bet streven der Egyptische delegatie, speciaal van de Wafdistische meerderheid, dat het verdr..g zooveel moge lijk overeenkomt met het ontwerp van de Labourregeering in 1930. De militaire kwes ties, die op het oogenbük punten van be spreking uitmaken, worden gezamenlijk door den hoogen corm.iissaris en Nahas Pasja bestudeerd. Het is wel zeker, dat het einde der onder handelingen nog niet in zicht is. DE SYRISCHE DELEGATIE TE PARIJS Een nict-officieele Syrische delegatie, aarvan onder meer de oud-premier Astasi, de minister van financiën Hondy, de mi ster van onderwijs Tsjad en de nationa listische leider Jemil Mardam deel uit maken, is te Parijs aangekomen voor het oeren van besprekingen met de Fransche autoriteiten over de situatie in Syrië, HAUPTMANNS TERECHTSTELLING Het Hof van gratie te Trenton heeft het gratie-verzoek van Bruno Ilauptmann een zitting welke vijf uur duurde, van dc hand gewezen. Zijn executie zal hedenavond om S (New Yorksche tijd) moeten plaats hebben. Rosenberg over de Rijksdagverkiezing In den „Voelkischer BcoLachtcr" schrijft „Wat zich Zondag in Duitschland heeft afgespeeld, heeft -voor de goheele wereld be wezen, dat pogingen, oin het Duitsche volk te verdeelen of het door intimidatie naar het voorbeeld van Versailles murw te ken, thans moeten mislukken. Do wereld heeft rekening te houden met den politicken factor, die de eenheid van 66 millioen men- schen is. Geen enkel staatsman kan zich in de verste verte zoozeer als vertegenv diger van zijn volk beschouwen als Adolf Hitler. Wellicht zal menig scepticus in het buitenland er over gaan nadenken, of zijn kritiek op het nieuwe Duitschland ooit ge rechtvaardigd is geweest. Dantzig en het Rijlc De Volksdag van Dantzig heeft na debat ten, die verscheiden uren duurde en waar bij door alle partijen het woord is gevoerd, de begrooting voor dti jaar aangenomen, in tweede en derde lezing. De nat.-soc. rapporteur sprak in den aan vang van zijn uiteenzettingen over de natio naal-socialistisclie overwinning en over den indruk, dien deze gemaakt heeft op het ge- heele Duitsche volk. Ook het Duitsche Dant zig, zoo zeide hij, geeft uiting aan zijn vreug de en voldoening over het ontzaglijke succes van den Fuehrer. De Duitsche man. in den Dantzigschen Volksdag geveri op dezen dag opnieuw uiting aan hun vreugde en hun gevoel van tot het Duitsche volk en zijn leider te behooren. In zijn uiteenzettingen betreffende dc be grooting zeide de rapporteur vervolgens, dat het uitsluitende standpunt van de nat.- soc. Dantzigsche regeering was geweest Dantzig als Duitsche stad te 'behouden. Hij besloot zijn redevoering met een drie voudig Sieg Heil op Hitier. De strijd tegen het Chineesche communisme De tegen de Noord-Chineesche communis ten in het gewest Sjansi in het veld ge brachte Chineesche regeeringstroepen zijn gereorganiseerd. Er zijn thans twee legercorpsen gevormd, aarvan de eerste bestaat uit zeven divisies Nankingtroepen onder den ohef van den ge- neralen staf van Tsjang Kai Sjek, generaal Tsjengtsjeng, terwijl de tweede gevormd is uit de provinciale troepen van Sjansi en Soei Yoean onder generaal Yang Si Yoean. Er zijn voorzorgsmaatregelen getroffen tegen een eventueele doorbraak der rooden naar Soei Yoean of Hopei, door de bevoegde pro vinciale besturen. Officieele Chineesdhe instanties achten den toestand gunstig en houden een Japan- sche hulp, die ter sterkte van drie divisies zou zijn aangeboden, voor onnoodig. Belangstelling voor de „Queen Mary" Niet minder dan 25.000 menschen hebben een bezoek gebracht aan de „Queen Mary", die op het oogenbük te Southampton in het dok ligt. Bijna tien uur lang bewoog zich een onafgebroken stroom menschen rond het gevaarte, en al dien tijd vertejden beambten can de Southern Railways door middel van luidsprekers bijzonderheden van het schip. Reeds om half vier 's nachts stond er een an 15 auto's voor de poort van de werf, die om 8 uur geopend zou worden. Op het drukste tijdstip passeerden elke minuut 16 auto's de poort. Achttien speciale treinen hebben vanuit alle deelen van het land 8000 personen aangebracht, terwijl van uit Cowes en Portsmouth tal van bezoekers per boot waren gekomen. Eenigen waren per vliegtuig gekomen en vele bezoekers heb ben het schip vanuit de lucht bezichtigd. In Katalonië (N.O. Spanje) zijn 30.000 werklieden in de metaal-industrie in sta king gegaan. De staking is georganiseerd door het syndicalistisch vakverbond en heeft ten doel betaling te verkrijgen voor de „overuren" welke zijn gemaakt geduren de de 15 maanden van de vorige regeerin gen. In dezen tijd was een 48-urige werk week regel, terwijl de huidige regeering een werkweek van 44 uur heeft ingesteld. JAPANSCHE TROEPEN GEBOMBARDEERD Het Kwantoenleger meldt, dat giste ren twee Buiten-Mongoolsche vliegtuigen bommen hebben geworpen en mitrail- leurvuur hebben geopend op Japansch- Mandsjoerijsche gemotoriseerde troepen, die langs de grens patrouilleerden, tach tig kilometer ten Zuid-Westen .van Boeirnor. Eén soldaat werd dientengevolge ge dood en vier andere werden gewond. In den nacht van Zondag op Maandag zijn inbrekers doorgedrongen in het paleis van justitie te Rouaan. Met behulp van een zuur stofapparaat wisten zij een stalen brand kast te openen, waaruit zij 12000 francs ont vreemdden. De documenten verbrandden zij ter plaatse. Teineinde ieder 'al^rm te ver mijden hadden zij de beide vensters van het lokaal waar de brandkast stond met matras sen volkomen afgesloten, zoodat geen licht straal naar huiten kon doordringen. Kort Nieuws Dc Zwitsersche bondsraad heeft besloten 40 nieuwe militaire vliegtuigen aan te schaffen voor een bedrag van 5.1 millioen franc. Deze toestellen zullen geheel Zwit- scrsch fabrikaat zijn. Bij Piatigorsk In den noordelijken Kaukasus zijn acht jongens en meisjes, die een bergtop wilden beklimmen, in een af grond gevallen. Zij waren door een touw met elkaar \erbonden; het ongeluk ge schiedde, doordat een der meisjes uitgleed en de anderen medetrok. Vier der berg beklimmers werden gedood, de andere zwaar gewond. In verschillende Spaansche provincies weigeren de landbouw-arbeiders, die de landerijen van het instituut voor agrarische hervorming hebben bezet, deze te verlaten voor de kolonisten, die op wettige wijze door het iustituut daarheen worden gezon den. GEMENGD NIEUWS Doodelijke Auto- en motor-ongelukken Tc Nijmegen kwam in dc Groene- straat een veertienjarige jongen, Groothui zen gcheeten, die met zijn fibts achter een vrachtwagen had gehangen, bij het loslaten in aanraking met een auto van de ge- meentereiniging, welke hem overreed. De jongen was op slag dood. Te Vecndam kwam de 22-jarige ar beider R. Veldman op zijn fiets in botsing met den motorist G. A. Jalvingh uit Nieuwe Pckela. De fietser en de motorist werden over den weg geslingerd. Veldman word dood opgenomen. J. treft geen schuld. Bij Wester lee (Gr.) werd cle gehuwde J. Kor uit Meeden door een onbekend ge bleven automobilist aangereden. De man kreeg een schedelbasisbrcuk en is aan do gevolgen overleden. BOERDERIJ IN VLAMMEN Maandagmiddag is brand uitgebroken in de hofstede, bewoond door Berchout Zn., te Hartel onder Spijkenisse. De brandweer was spoedig ter plaatsse, doch kon niet voorkomen, dat de hofstede geheel uitbrandde. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt dc schade. VERDRONKEN Men meldt ons uit Hoofddorp: Het uit de ringvaart nabij Halfweg opgehaalde lijk \an een manspersoon, is thans door de familie herkend. Het bleek te zijn de 53- jarige koopman M. K, gewoond hebbende te Zwanenburg en thans te Amsterdam. De ongelukkige, die een weduwe met 3 kinde ren achterlaat, werd omstreeks half Fe bruari vermist. Onder Tilburg is uit het Wilhel- minakanaal opgehaald het lijk van den ge huwden 6i-jarigen W. uit Dongen, die reeds 14 dagen vermist werd. De scheepvaartonderhandel ingen met Japan Vrachtenoorlog vangt aan in April De „Java-Bode" van 24 Maart bevat de volgende berichten: Het schijnt dat de besprekingen, te Kobe gehouden tusschen vertegen woordigers onzer soheepvaart en die van eenige Japansche concerns, voor- loopig zijn verstard. Van Japansohe zijde althans werd op de laatste stuk ken van onze zijde nog niet geant woord. Wij vernemen, dat het verder ver loop dezer besprekingen geheel wordt beheerscht door de houding, welke de nieuwe Japansche regeering tegen over verschillende kwesties zal aan nemen. Men moet bijna verwachten dat het verder verloop nog stroever zal zijn* Isihara begint den strijd in April De Isihara Sangyo Kaisha schijnt inder daad besloten te zijn de volgende maand 'n onafhankeüjken dienst op Java te openen een vraohtcnoorlog te beginnen met dc JavaChinaJapan-lijn en de Nanyo Kaiun Kaisha, meldt de „Japan Weekly Chronicle". Ten einde de toekomstige handelspolitiek der Nanyo Kaiun te formuleeren, hield de directie onlangs een vergadering te Tokio, doch een definitieve beslissing kon niet worden genomen, wegens de afwezigheid van Shinsaburo Isihara en Gisaburo Taka- da, die de Isaihara-belangen vertegenwoor digen. Naar verluidt werd in de vergade ring de mogelijkheid van een compromis met dc Isahara-belangen besproken. De „Kobe Shimbun" meldt echter, dat de Ishihara Sanyo ten eenenmale gekant is te gen de huidige politiek der Nanyo-directie, cn vast voornemens is zoo spoedig mogelijk een halfmaandclijkschen dienst op Ja\a te openen. Japansche kustvaart In Brltsch-In'dië De „Japan Chronicle" maakt nog mcldiny ;an de verbazingwekkende vorderingen der Op de plaats waar de Amerikaansche troepen aan dc Westkust van Frankrijk tijdens den wereldoorlog landden, is een van ver in den omtrek zichtbaar toren- monument opgericht, dat binnenkort op plechtige wijze wordt mthuld. Japansche scheepvaart op de Britsch-Indi- sche lijnen, inclusief de diensten tusschen Britsch-Indische havens en Singapore, Ran goon en Ned.-Indië. De Britsche scheep vaart-maatschappijen hebben vrachtover- eenkomsten ten aanzien van: le. het vervoer van kolen tusschen Cal cutta en Bombay; 2e. rijsttransport tusschen Rangoon en Bombay, en 3e. suikervervoer tusschen Britsch-Indië en Ned.-Indië. Als gevolg van de Japansche concurren tie ondervinden de Britsche maatschappijen groote moeilijkheden met het ophouden der tarieven. De Britsch-Indische regeering heeft terzake een protest ingediend hij de Japan sche autoriteiten, doch daar de Japansche scheepvaartbelangen weigeren samen te werken, op grond van de vrijheid van na vigatie, wordt slechts weinig voortgang ge maakt, naar de Japansche pers meldt. De Britsch-Indische regeering is daarom geneigd verschillende maatregelen te ne men ter elimineering der Japansche scheep vaart uit Britsch-Indische wateren. De consekwenties hiervan komen blijk baar reeds tot uiting en zij hebben ernstige bezorgdheid gewekt in Japansche scheep vaartkringen, die beweren, dat de Japansche schepen veel nauwkeuriger worden geïn specteerd en de havenfaciliteiten moedwil lig worden vertraagd, De steun aan de koffie Nederland zal z'n smaak moeten wijzigen Hoe de juiste samenwerking tot stand komt „Het Semarangsche Alg. Handeisb'ad" juichte het bericht dat de koffiecultuur zal worden gesteund, toe. Temeer doet dat ge noegen, aldus het blad, waar het hier een cultuur betreft, waarhij zoovele honderden kleiu-landbouwers van Indo-Europeescheii landaard en zoovele inheemsche boeren -- men denke aan de koffie van Bali ziin betrokken. Deze zullen direct bevoordeeld worden door de opofferingen welke het Neder- landsche volk zich zal moeten getroosten. Die opofferingen zullen tweeërlei zijn: men zal in Nederland waarschijnlijk een hoogeren prijs voor z'n kopje koffie moeten betalen en daarnaast zal mt* genoegen moeten nemen met koffie van geheel anderen smaak. Wat het laatste ibeteekent, begrijpt elke koffie-drinker, die verslaafd is aan een bepaald merk. Destijds heeft men gepoogd dc Java-koffie in landen te importeeren, waar men ge woon was aan Braziliaansche koffie en dat mislukte gewoonlijk doordat de koffiege. bruikers verknocht waren aan den smaak van de Braziel-koffie. In Nederland zal men nu z'n smaak min of meer gedwongen moeten wijzigen. Wij vinden dien dwang heelemaal niet erg, want straks zal men evengoed vers'aafd raken aan de Java-koffie als men het thans is aan de Braziel. Maar dat het in den beginne aanleiding zal geven tot zachte protesten, staat voor ons vast. Men moet in Nederland dan maar den ken: wij doen dat voor Indië! Op die wijze door wederzij dsche opoffe ringen komt de juiste samenwer king tot stand en groeit ook de weder- zijdsche erkenning dat Nederland en Indië elkander noodig hebben". De belangen van Indië niet verwaarloosd Ook de „Indische Courant" meent, dat men zich verheugen kan, omdat er uit blijkt, hoe althans den Minister van Ko loniën niet in het algemeen verweten kan worden, dat hij bij voortduring de belangen van Indië uit het oog zou verliezen. Wij zetten hij een vorige gelegenheid al eens uiteen hoe critici hier van de daden van het Opperbestuur deze uitsluitend \an het ver. engd Indisch standpunt bezien met verwaar- loozing van Nederlandsche belangen en voorbijschouwen van internationale facto ren, heigeen dan tezamen oorzaak van het postvatten en lanceeren van een gering, schattend oordeel is. Deze koffie-besprekin- gen nu en het voorloopig resultaat er va*ï vormen weder een bewiis, dat deze minis, ter, als hij een kans ziet om dit land te> .helpen, haar niet laat schieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2