Jlieuiue ^ciitsdjr (ümiraitt WERK Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken waar abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse trimmers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zot niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atfoertmtitprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer Q.22'1» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meere -0.45 Voor Tiet bevragen aan 'l bureau V wordt berekend0.10 No. 5744 DINSDAG 31 MAART 1936 15e Jaargang VRIJHEID VAN DRUKPERS Van hoe groote be teekenis de Dr. Kuyper* stichting als voorlichtingsorgaan is, wordt duidelijk gedemonstreerd door het laatste maandnummer van Anti-revolutio naire Staatkunde. Wij hopen, dat niemand het ons kwalijk neemt, maar wij vinden in het maandblad de „Adviezenrubriek" zeer vaak de belang rijkste. Hierin immers komen de onderwer pen van de dag aan de orde en al blijven er dikwijls vragen van plaatselijke aard open, de principieele lijn, waarlangs men gaan kan, wordt steeds duidelijk getrokken. Zoo geeft het laatste nummer ons een klaar en duidelijk overzicht van (le Econo- misch-technologische instituten en industrie banken, waarvan we thans nog niet kun nen zeggen, welke invloed zij zullen oefe nen; doch uit hetgeen wij indertijd schre ven over het E.T.I.L., het Econ. Techn. Instituut in Limburg, bleek voldoende, dat deze zaak onze volle aandacht waard is. Dat Dr. Noteboom een gedegen en prin cipieel advies geeft, behoeven we niet te .vermelden. Een artikel van den heer van der Veen over het „Plaatselijk belastingstelsel na 1929" kwam blijkbaar in de verdrukking en zal in het volgend nummer voltooid worden; dat het helaas zeer actueel is, zal niemand ontkennen. Niet minder actueel is de studie „Bijdrage tot Grondwetsherziening" door Dr. Wester- veld. Men vindt hierin zeer veel historische gegevens, welke binnenkort van groot be lang kunen zijn. Interessant en constructief vooral is de paragraaf over Art. 7 der Grondwet inzake de drukpersvrijheid. Zooals iedereen weet wij wezen er nog onlangs op zegt dit artikel: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens iedere verantwoorde lijkheid volgens de wet". Gelijk bekend is, wenscht men vooral van .vrijzinnige zijde dit artikel in zijn volle consekwenties te handhaven. Men zegt dan, dat alles wat riekt naar censuur geweerd moet blijven en dat elke preventieve maat regel, om de verschijning en verbreiding van zelfs door ieder weldenkend mensch veroordeelde lectuur te voorkomen, onge- wenscht is en de perevrijheid bedreigt. Dr. Westerveld schaart zich aan de zijde van Dr. Colijn en Mr. de Geer, die er geen bezwaar tegen hebben om het mogelijk te maken bij de wet het zeer stringente voorschrift vam het huidige Grondwets artikel te temperen en dus het verbod .van preventieve censuur op te heffen. De schrijver staat daarbij heel sterk met zijn beroep op Mr. Lobman, die rechtszeker heid als een der grootste geestelijke goede ren beschouwde en deze onversaagd tot het uiterste verdedigde, maar nochtans schreef: „Repressie, tLw.z. straf wegens schennis van erkende rechten, werkt ook wel, even als iedere strafbedreiging, preventief; maar is de werking voldoende? Het door de druk pers bedreven kwaad men denke b.v. aan onzedelijke boeken en platen werkt zóó door, ook nadat de bedrijver er van is gestraft, dat maatregelen om het te voor komen minstens even goed verdedigbaar zijn, als b.v. het verbod om wapens te dragen". De schrijver concludeert, dat repressief overheidstoezicht de voorkeur verdient, maar misbruik van vrijheidsrechten kan preventief toezicht noodzakelijk maken. Dat velen, gezien de practijk van het na- tionaal-s-jcialisme, voor onbeperkte pers vrijheid zijn, is alleszins begrijpelijk; doch men zie de gevaren niet over het hoofd. I-Iet regeeringsvooretêl is wèl .verdedigbaar. De Nederlandsche Staatsschuld Geconsolideerde schuld in 1935 gestegen met ruim ƒ5 millioen Minder rente betaald Blijkens het verslag van den Direc teur van de Grootboeken over den stand der Staatsschuld op 31 Dec. 1935 bedroeg de geconsolideerde schuld dien datum 2.705.6-18.400 of 5.342.550 meer dan eten jaar geleden. De totale vlottende schuld bedroeg 31 Dec. 1.1. ƒ753.374.505 tegen ƒ661.997.053 een jaar geleden. Dp totale schuld heiiep eind 1935 ƒ3.459.022.905 (v. j. ƒ3.362.302.903). In dit bedrag zijn begrepen de bedragen die ge leend zijn voor Ned. Indië. Van de geconsolideerde schuld staat uit ƒ506 millioen tegen 2V2%; ƒ369 millioen tegen 3 ƒ37 millioen tegen 31/» 1741.6 millioen tegen 4 en ƒ49 millioen tegen 4.4 Voor amortisatie was in 1915 beschikbaar ƒ37.096.657, waarvan ƒ13.072.555 werd be steed voor aankoop van 2% 3% en 3\_ schuld en wel resp. ƒ4.443.100 2voor koersen van 06%S313/16 ƒ11.004.250 3 tegen 78 k 94% en 120.000 3% tegen 90%. a 96 Verder werd ƒ24.024.000 bestemd voor aflossing door uitloting. Door administratiekantoren waren op 1 Jan. 1935 nora. ƒ90.697.400 certificaten der Nat. Schuld uigegeven en op 31 Dec. 1935 ƒ89.681.000. In totaal was in 1935 op de ge consolideerde schuld ƒ95.912.729 rente ver schuldigd tegen in 1934 totaal 111.290/ Hitiers vredesaanbod zal per memorandum geschieden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de nieuwe Duit- sche vredesvoorstellen heden aan Engeland zullen worden medegedeeld in den vorm van een memorandum. De Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken zal vermoede lijk het document overhandigen aan den Britschen ambassadeur te Berlijn sir E. Phipps. Het document zal eerst wor den gepubliceerd, nadat de Brit- sche regeering er kennis van heeft genomen. De rijksdag zal dus niet bij eenkomen en mer^ is ook niet voornemens een groote demon stratie te organiseeren. Ook is von Ribbentrop niet van plan reeds eerstdaags naar Londen te gaan. Verlaging van schoolgelden Eén millioen minder ontvangsten Bij het departement van Onderwijs bestaat het plan, aldus de „-Java-Bode", te komen tot een verlaging der school gelden over de geheele onderwijslinie. Dit plan is voor de gemeenschap van groote beteekehis; het is geboren uit de overweging: dat men ernstig moet stre ven naar vermindering der vaste lasten. Schoolgelden zijn op elk budget een post an bëteekenis; bijna nooit vormen zij een „sluitpost", welke voor verlaging vatbaar is. Ouders besparen, zoo noodig, op alles, doch niet op het schoolgeld hunner kinderen. Een streven tot verlaging zal niet alleen an groote materieele beteekenis zijn, doch ook moreel van véél belang. Vooral: omdat het een ernstige poging is tot verlaging van overheidslasten, die onmogelijk achterwege kan blijven. De verlaging zou zeer belangrijk zijn en een vermindering van ontvangsten tot een bedrag van ongeveer 1 millioen gulden tengevolge hebben. Dit is ongetwijfeld een indrukwekkend bedrag, nu men op alle kleintjes moet let ten. Het is dus nog niet zeker of de regee- ring erin zal toestemmen. Dat wij er niettemin reeds thans melding 111 maken geschiedt, omdat wij er a,an willen koppelen een dringend beroep op de regeering, om den maatregel door te voereu. Het zal, in vele gezinnen, van financieel groote beteekenis zijn. Toerwagens en vergunningen Wanneer deze niet noodig zijn In verband met bij verschillende onder nemers bestaande verkeerde opvattingen omtrent de wet „Openbare Vervoei'midde- len" wordt door den Minister van Water staat meegedeeld, dat geen vergunning be hoeft te worden verleend voor toerwagen- rondritten, die aan de volgende voorwaar den voldoen: 1. Alle ritten worden gereden van het beginpunt naar het punt van uitgang terug. 2. Er worden slechts plaatsbewijzen afgegeven, geldende voor den geheelen rit, dus van het beginpunt tot het punt van uitgang terug. 3. Alle passagiers worden opgenomen aan het beginpunt en uitsluitend voor het vervoer over het geheele traject tot het punt van uitgang terug. 4. Er wordt niet gereden volgens een vaste dienstregeling, doch er bestaat ten hoogste een plan, dat tot leidraad strekt van het publiek, en waaruit blijkt, dat de ondernemer er niet aan Gunstiger Begrootingsaspect Voor Verkeer en Waterstaat De globale opzet der landsbegrooting van het departement van Verkeer en Water staat voor het dienstjaar 1937 is gereed ge komen. aldus het „A.I.D.". De uitgaven voor 1937 worden daarin circa 3% millioen gulden lager gesteld dan die voor 1936. Hiernevens is te melden: dat de ontvangsten in 1937 op ruim 6% millioen gulden gunstiger dan voor 1936 zijn geraamd. Het aspect is dus ciroa 10 millioen gulden gunstiger en het spreekt, dat het landsbud- get hierbij in belangrijke mate is betrokken. Crisis«Mosselbeschikking De „St.crt." van gisteravond bevat de „Crisis-Mosselbeschikking 1936". Blijkens deze beschikking wordt een minimumprijs, bedoeld in het lid 1 van art. 5 van het Crisis-Mosselbesluit 1936 als volgt vastge steld: 65 cent per 90 K.g. voor wilde mos selen: f 1.50 per 100 K.g. voor gekweekte mosselen. Deze prijzen gelden ter plaatse (aanvoer- plaatsï overboord. De prijs, genoemd in art. 5 lid 2 van het Crisis-Mosselbesluit 1935, is .vastgesteld op f0.50 per 100 K.g. DE „HINDENBURG" NAAR ZU1D-AMER1KA Omweg over Nederland De 'nieuwe Zeppelin „Hindenburg" is he denmorgen om half vijf voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika opgestegen aldus meldt de speciale corresoondent van Reuter, die de aan boord van het nieuwe luchtschip meemaakt. De correspondent meldt, dat de Hinden burg met het oog óp den internationalen toe stand koers zette over Nederland. Naar het schijnt heeft Frankrijk geen antwoord ge geven op het verzoek om toestemming over Fransch grondgebied te mogen vliegen en bijgevolg zal de reis thans acht uur langer duren. De Zeppelin vervoert 36 passagiers en een uit 40 personen bestaande bemanning en het luchtschip.kan.3 April te Rio de Janeiro worden verwacht. Wie er meegaan Onder de 36 passagiers die de eerste -reis an het luchtschip Hindenburg naar Zuid- Amcrika meemaken bevinden zich Neder landers, Franschen, Amerikanen, Oostenrij kers en Brazilianen. Ook Dr. Eckener is aan boord. Te zeven uur Duitsche tijd verscheen het luchtschip hoven Stuttgart. Het vloog snel in Noordelijke richting. Boven Eindhoven Tot ieders verbazing, aangezien de route niet was aangekondigd verscheen hedenmor gen om tien minuten over half elf het Duit sche luchtschip Hindenburg komende uit Oostelijke richting boven Eindhoven. Het schip bewoog zich zeer langzaam op hoogte van nog geen 200 Meter voort, zette boven de Pliilips-fabrieken eenigen tijd de motoren stop waarna het blauwgrijze gevaarte langzaam in Z.W. richting ver dween. Over Rotterdam Geheel onverwachts verscheen hedenmor gen om tien minuten over elf de Zeppelin boven Rotterdam. Doordat men op de komst van het enorme luchtschip in het geheel niet voorbereid was, heeft de bevolking van de Zepp niet veel gezien. Het gevaarte kwam plotseling uit den ne vel opdoemen en voer geflankeerd door twee vliegtuigen in westelijke richting om later koers te zetten in de richting van Waalhaven, waar het spoedg uit het ge zicht verdween. Vandaag is in Rotterdam juist markt dag en er was in de binnenstad een vrij groot publiek op de been. Slechts enkelen hebben echter de nieuwe Zepp in de gaten gehad. Toen men er goed en wel erg in kreeg was de „Hindenburg" al weer in den grijzen ne vel verdwenen. Men vischte dus grootendeels leelijk ach ter 't net! De inspectie op het Nij verheidsonderwij s Doeltreffende controle In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheids- onderwijswet, waardoor ook controleurs in het toezicht worden betrokken, wordit er op gewezen, dat de vraag of inkrimping of uit breiding van de inspectie wenschelijk ware, thans niet meer aan de orde is; het geldt im mers alleen het verschaffen van een wette lijke basis aan een noodzakelijk gebleken maatregel, waarvoor reeds voor 1935 en 1936 die noodige gelden zijn toegestaan. Van inkrimping van die bedoelde inspectie >u overigens geen sprake kunnen zijn, nu het aantal leerlingen van de dagnijverheids scholen nog geregeld flink blijft stijgen en de inspecteurs, mede door allerlei uit den nood der tijden geboren nieuwe maatregelen, tot het uiterste belast zijn, terwijl nauwlet tend toezicht op de uitgaven en op het nuttig rendement der scholen dringend geboden is. De minister kan tot zijn voldoening mededeelen, dat deze controle aanvan kelijk zeer goed werkt; naar aanlei ding van die rapporten van de contro leurs is of wordt reeds veel verbeterd. Hij is overtuigd, dat dfe luttele duizen den guldens, aan deze controle te be steden, in ruime mate zullen worden goedgemaakt, zoowel door rechtstreek- sche besparing op de uitgaven, als door belangrijke verhooging van de effi ciency van dit onderwijs. De reisbelasting Een schadelijk ontwerp zegt de N. R. V. Ook de Ned. Reisvereeniging heeft zich thans met een adres tot de Tweede Kamer gewend in verband met het ontwerp Reis belasting, dat niet in het belang van het Nederlandsche Volk wordt geacht, maar in tegendeel zeer schadelijk op moreele en ma terieele gronden. Chr.-Hist. Unie Jaarvergadering op 15 April a.s. De Christelijk-Historische Unie zal op Woensdag 15 April in het gebouw Bclle- vue te Amsterdam haar jaarlijksche al- gemeene vergadering houden. DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET TYPOGRAFISCH BEDRIJF Ook de Ned Grafische Bond heeft de col lectieve arbeidsovereenkomst in het typo grafisch bedrijf aanvaard. DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET DRENTSCHE VEENBEDRUF In geheel Drente is thans overeenstem ming verkregen ten opzichte van de collec tieve arbeidsovereenkomst in het veenbedrijf De loonsverlaging voor het laden van klei ne turf is door de verveners teruggenomen. EEN ROSARIUM IN AMSTERDAM Een der mooiste plekjes van het Vondelpark wordt daartoe ingericht Comité „Practisch Werken Amsterdam" nam het initiatief Op een groot, open terrein in het Von delpark, ongeveer tegenover de Katten- laan en vlak bij de bekende eendervoer plaats, zal over enkele maanden het oog te gast kunnen gaan aan een weelde van rozen in velerlei variaties en zal de be zoeker zich in een paradijs vol kleuren en geuren wanen. Het is op dit gedeelte van het fraaie park, dat meer dan veertig jeugdige werkloozcn, 'aartoe tegen een kleine vergoeding tewerk gesteld door het bekende Comité „Practisch Werken Amsterdam", reeds van Januari af bezig zijn met het aanleggen van een rosarium, bij welke werkzaamheden de vereen. „Nos Jungunt Rosae" haar heu gelijk gewaardeerde medewerking verleent door behulpzaam te zijn bij het aan schaffen van de rozen, ten getale van niet- minder dan zevenduizend! Bij het bezoek dat wij onder leiding van den secretaris van het comité, den heer J. A. Josephus Jitta, van wien het plan is uit gegaan, aan het werkterrein brachten, viel het op hoe geanimeerd en in elk opzicht met kennis van zaken de jongelui hier aan den arbeid zijn. Vormen en inwendige verdeeling van het terrein, teekenen zich reeds min of meer af. Er komen 120 rozevakken, waarin een vrijwel gelijk aantal variëteiten geplant zijn, zoodat vooral ook de rozenliefhebber, gewapend met een catalogus, een belang wekkend studieterrein vinden zal. Evenals dit het vorige jaar geschiedde met den toen aangelegden rhododendron- en azaliatiiin, zal het rosarium in de zomermaanden als ten toonstelling geëxploiteerd worden om het comité de noodige middelen te verschaffen, waardoor „Practisch werken" weer een flink aantal maanden voortgezet zal kunnen wor den. Zeer waarschijnlijk zal de opening op 20 Juni plaats vinden, waarna de tentoon stelling, die evenals het vorig jaar de naam Kleurenpracht (II) zal dragen, tot eind Juli te bezichtigen zal zijn. Van belang is voorts dat met medewerking van „Nos Jungunt Ro sae" dit rosarium een blijvend bezit wordt! Ofschoon de vormen, waarin het geheel door den heer Jello Jongs ma, leider der werkzaamheden ter verbetering van het Vondelpark, is opgemaakt, afwijken van de tuin-arcliitectuur, zooals die door Zocher voor het park ontworpen is, zal dit niet storend behoeven te werken, omdat het geheele rosarium waarvan men zich thans reeds een duidelijk beeld kon vormen aan de hand van een door een werklooze gemaakte maquette, welke gedurende eenigen tijd in den tuin van het melkhuis Vondelpark ter bezichtiging is opgesteld door botanische rozen en. struiken omslo ten wordt. Er komt weer een flink terras met een prachtig uitzicht over het water en de bloemen en een verlichting op de wijze, zooals deze ook het vorig jaar zoo'n suc ces oogstte, terwijl waarschijnlijk een aan tal beelden van Amsterdamsche beeldhou. were de paden en boomgroepen zullen sie ren. Teneinde, wanneer de tijd daarvoor rijp is, algemeene bekendheid aan „Kleuren pracht II" te geven, heeft het Comité derom door den heer Piet Worai een affiche laten ontwerpen, welke als hoofdmotief een roode en roze roos op een donker fond toont en als geheel een zeer suggestieven indruk maakt. Tenslotte moge er nogmaals de aandaent op worden gevestigd, dat de bemoeiingen van het Comité „Practisch Werken Amster- sterdam", zich niet alleen tot het Vondel park beperken. Behalve enkele kleine ob jecten. welke in het laatste jaar gereed kwamen, mogen thans vermeld worden het in orde brengen van de tuinen van d^ jeugdherbergen „Vondelhof" cn ,,'t Kraaie- nest". die onder auspiciën van de Stichting „Centraal Beheer Vereeningingsgebouwen" te Amsterdam wordt aangelegd; het in orde brengen v,an den tuin achter het gebouw „Hulp voor Onbehuisden" en het verrichten van talrijke hoogst noodzakelijke onder houdswerkzaamheden in Artis. De plannen van Artis werden vastgesteld in overleg tusschen den directeur, Dr. Sü- nier en het comitélid. architect Ir. W. B. Ouëndag. Binnen enkele weken zal een 15-tal jongens daar aan den slag gaan Hei comité verheugt zich bijzonder op het nut tige werk, dat op die wijze ten bate van de ze hoofdstedelijke instelling verricht zal kunnen werden. ROTTERDAMS FINANTIEELE POSITIE Er wordt gedokterd Evenals aan het einde van Februari zul len ook thans de ambtenaren der gemeente onverkort hun salarissen in ontvangst kun nen nemen. De eerste maanden des jaars zijn wat be treft het binnenkomen der liquide middelen niet ongunstig voor de gemeente, zoodat ver wacht mocht worden, dat de strikt noodza kelijke betalingen in deze maanden ook zon der kasgeldhulp der regeering konden door gaan. Daarmede waren de financieele moeilijk heden der gemeente uiteraard niet opgelost. Begin Mei staat de gemeente weer voor groote betalingen aan rente en aflossing, die zij in de gegeven omstandigheden zelfstandig niet kan doen, terwijl metterijd ook voor de betaling van de eerste termijn van den Beursbouw de gelden aanwezig moeten zijn. Het nog steeds niet aanhangig maken van de „uitzonderlijke maatregelen" waarop de burgemeester in zijp rede doelde, kon dan ook slechts tot verschuiving en daardoor vergrooting van de moeilijkheden leiden», Nude beslissende data meer en meer in zicht komt schijnt echter het college van B. en W. toch op een ver gelijk met de rijksregeering te willen aansturen teneinde medewerking te verkrijgen voor de verleening van kasgeld. Naar wij vernemen zijn thans bij de advies-instanties voorstellen aanhan gig gemaakt, welke o.m. het ontslag van eenige honderden oudere ambte naren en een zeer ingrijpende reorga nisatie van de R.E.T., eveneens ge paard gaande met ontslag aan perso neel, bevatten. Hoewel op de Raadsagenda voor de zitting van Donderdag a.s. nog geen enkel voorstel ter behandeling voorkomt, mag men toch binnenkort deze voorstellen verwachten. De Minister van Financiën heeft toegezegd hij aanvaarding daarvan voorloopig weer kas geld te zullen verstrekken. DE ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF Minister wil verbindendverklaring van dc ingediende overeenkomst niet in overweging nemen Naar wij vernemen is eenige weken ge leden bij de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, een ondernemers-overeèn- komst voor het bakkersbedrijf ingediend met het verzoek deze voor de betrokken bedrijfstak verbindend te verklaren. Naar ons ter oore komt heeft de minis ter thans geantwoord, dat hij de verbin dend-verklaring van ingediende overeen komst in dezen vorm niet in overweging kan nemen. Felle boerderijbrand te Grootebroek Wederom heeft in Grootebroek bij Enk huizen een ernstige .brand plaats gehad. Maandagavond omstreeks half tien ont dekten enkele voorbijgangers in de eenzame Dorpsstraat brand in het woonhuis van den heer C. Koster, bewoond door den eigenaar en de gezinnen Bakker en Out. In een mi nimum van tijd stond het geheele perceel, een oude rnet riet gedekte boerderij, in lichter laaie. De zeventien bewoners, die bijna allen reeds ter ruste waren gegaan, konden slechts door een overhaaste vlucht in nachtgewaad het veege lijf uit het bran dende gebouw redden. Slechts enkele klei nigheden konden worden gered. Onder leiding van burgemeester Schrijn- der was de plaatselijke brandweer spoedig in actie. Gezien echter de hevigheid var den brand en het gevaar voor uitbreiding werd zonder dralen de assistentie van de Enkhuizcr brandweer ingeroepen. Deze was inmiddels den rossen gleod, welke tot inde oude Zuiderzecstad zichtbaar was, gewaar geworden, en spoedde zich naar de plaats des onheils. Hier werd met drie strelen in totaal de strijd tegen de vuurzee aangebon den. De omliggende perceelen hield men voortdurend in hot oog, maar het vuur breidde zich niet uit en de belendende hui- vmJ^2tdo^taax- 37" v VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladert Vermoedelijk zullen Hitiers vredesvoor* stellen heden -per memorandum aan den, Britschen qezant worden overhandigd. 'Aan de Mandsjoerijsche grens zijn Japan* sche troepen door Buiten-Mongoolsche vlieg tuigen gebombardeerd, Hauptmann's executie zal hedenavond plaats h"bben. Laat U op de hoogte houden van wat anderert op Uw gebied beschermen of aanmelden* inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTROOIBUBEAU BARTELS Bezuidenhout 63, Den Haag zen bleven gespaard, zij het ook, dat zij waterschade kregen. Om twaalf uur was de brand gebluscht. Hij schijnt te zijn ontstaan in de woning van den heer Bakker. Persoonlijke onge vallen hébben zich niet voorgedaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Vert zekering dekt de schade. Doodelijk Auto-ongeluk Te Haren -/Gr.)hats to met razende snelheid een auto tegen een boom. In de auto zaten een voetbaltrainer en de gehuw de H. Boer, caféhouder te Groningen. De trainer, die ongehuwd is, was er zeer ern stig aan toe. 1-Iij kreeg een schedelfractuur: en is naar het R.K. Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Boer bekwam een wonde aan het been; hij kon naar huis worden ver voerd. De trainer is, zonder tot bewustzijn to zijn gekomen, overleden. Door gesloten afsluitboomen gereden Maandagmiddag is de auto van H. - uit Apeldoorn door de gesloten afsluitboomen van de overweg in de Kiclschestraat tus- scheu Eist en V alburg over de spoorweg Kesteren-Ressen-Bemmel gereden. Uit de richting Ressen-Bemmcl naderde een sneltrein welke bijtijds kon worden op gehouden. Waarschijnlijk werd het ongeval, dat geen' ernstige gevolgen had veroorzaakt door te snel rijden en slechte remmen van de auto veroorzaakt De wagen, die vrij veel schade had opge- loopen kon op eigen kracht zijn weg ver volgen De overwegwaohter heeft proces-verbaal opgemaakt EEN PSEUDO-VERPLEEGSTER. DIE IN DEN VAL LIEP Aan het bureau Pieter Aertzstraat te A m- s ter dam bevindt zich een vrouw in ar rest, die in een banketbakkerszaak onder den naam zuster Vermeer een groote be stelling ter waarde van f 12 deed, welke zij bezorgd wenschte te zien aan het Wilhelmi- na-Gasthuis. De gebakjes, die van de be stelling deel uitmaakten, zou'zij zelf inede- nemen. De banketbakker vatte echter dade lijk argwaan tegen de vrouw op en waar schuwde de politie, die haar aanhield. Bij het onderzoek is gebleken dat zij een val- schen naam had opgegeven en dat men haar aan het Wilhelmina-Gasthuis niet kent. Waarschijnlijk heeft zij zich meerma len aan dergelijke feiten schuldig gemaakt. DE RIJKSWEG HAAGSCHE SCHOUW— BODEGRAVEN. Op Donderdag 30 April zal te 's-Graven- hage door den Rijkswaterstaat worden aan besteed het uitvoeren van grond- en straat werken met bijbehoorende werken tot ver betering van den Rijksweg no. 11 Haagse he Schouw—Leiden—Bodegraven, tusschen do Km. punten 30.400 en 31.150 onder dc ge meente Alphen aan den Rijn. DE BRUG OVER DE DUBBELE WIERICKE Door de N. V. Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen te Utrecht is het wijzigen van o?J^Ug 0ver de DubbeIe Wierieke bij KM 24.922 in den spoorweg Utrecht—Rotterdam, omschreven in bestek no. 1678 S.S. gegund aan de N. V. tot aanneming van werken v.n. li. j. Nedorhorst te Gouda, voor een bedrag van f 13.587. NED. HERV. KERK TE ZUIDWOLDE De Ned. Herv. Kerk te ZuidwoJde zal wor den gerestaureerd. Do aanbesteding zal bin nenkort plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1