ECONOMIE EN D K W FINANCIËN DINSDAG 31 MAART 1936 DERDE BLAD PAG. 10 Vervolg Chr. Stichtingen van Barmhartigheid gezin, waartoe men zelf behoorde. Dit geldt zoowel voor al het huishoudelijk werk, a!s oor dat in de keuken, wasscherij, tuinwerk, enz. Het spreekt wel vanzelf, dat hier „met beleid" gekozen moet worden en dat dit zoo lofwaardig principe, aan de interne organi satie, vrij hooge eischen stelt, dat ook met veel geduld en met nog meer beleid moet worden gehandeld. Dit eischt niet zelden eigenschappen en hoedanigheden, die niet alleen door opvoe ding en opleiding kunnen worden verkregen, r haar grond vinden in het woord van Christus: Zalig zijn de barmharligcn, want hun zal barmhartigheid geschieden. Zonder hierop nader in te gaan, hoe verleidelijk ook op zichzelf, moet er wel aan worden her innerd, dat hiermede het beginsel, uitgespro ken in de Artt. 1 en 2 van de Statuten, tot zijn volle recht komt, immers velen ontvan gen weer een taak in hum leven, weten zich weer nuttig voor hun zwakkere modernen schen, men is elkaar weer „tot een hand er tot een voet". Er mag wel aan worden herinnerd, dat d< patiënten te Nieuwveen in velerlei opzich deel van de dorpsgemeenschap uitmaken vooral kerkelijk. Dorp en Stichting zijn mii of meer „samen-gegroeid". Ten slotte zij nog vermeld, dat do Vereenl ging een twee-maandelijks orgaan „De Barn hartigheid" toezendt aan haar leden er begunstigers, waarin geregeld de hi zonderheden aangaande de Stichtingci worden vermeld. Directeuren der Stichtingen zijn: H. A Kooistra te Nieuwveen, en J. W. Ubbink ti Huis ter Heide. De Johannesstichting is aangesloten hi den Geref. Bond van Verecnigingen en Stich tingen van Barmhartigheid in Nederland. Voorzitter van het Bestuur is Prof. Dr Hugo Visscher, secretaris Mr. C. S. var Dobben de Bruyn, penningmeester de hee: H. v. d. Gram-pel. „Sonneheerdt" Blindentehuis te Ermelo Bovenstaande vereeniging stelt, zicïï ten doel Christelijk Hulpbetoon aan iedere blin de te verleenen die dit noodig heeft. Zij heeft gemeend dit doel het beste te kunnen benaderen door het inrichten van werk plaatsen en de blinden daar werk te schaffen teneinde te trachten hen in hun onderhoud te doen voorzien. Daarnaast heeft zij een Tehuis gesticht voor hen die werk- I zaam zijn in de werkplaatsen en een goed onderdak willen hebben. Boven verwachting is dit tot op heden geslaagd. Verscheidene dezer blinden kunnen in hun eigen onder houd voorzien. Dit klemt nog te meer als u weet, dat de vereeniging geen subsidie geniet en deze dingen moet bereiken door financieele steun van particulieren. De man nen zijn te werk gesteld aan het vlechten van rietwerk (stoelen, manden, in fijnere en grovere soorten), stoelenmatten, matten vlechten en borstels trekken. Allerlei soorten worden daar vervaardigd en het is zeer interessant te zien hoe de blinde, geheel zelfstandig bijv. een stoel maakt. De vrouwen vlechten eveneens riet, maar alleen de fijnere soorten, vlechten matten Specialiteit complsie installaties van operatie- fdeelinqen en poliklinieken an ziekenhuizen en sanatoria. ZIEKENWAGENS v.af 32,so Alle soorten INVALIDEWAGENS ZELFBEWEGERS v.af 125.- KAMERROLSTOELEN ƒ27.50 Diverse soorten Kamergemakstoelen Operatiekamer- en Ziekenhuis-Meubelen F. M. HEUER - Prinsengracht 698—700, teleL 47883 Lange Hilleweg 14c, ROTTERDAM 'even daarbij ook (dweilen en handdoe ken enz.). Met verwondering ziet gij het meisje aan le weefstoel zitten, welke bijna net zoo vlug arbeidt als een vplleerde ziende wever. n voorname plaats neemt de hiaille- drukkerij in. Hier worden hoeken, tijdschrif- sedrukt die de blinde lezen kunnen. En verk wordt ook geheel door blinden ver zorgd. Zij zetten, drukken, en binden ten slotte de hoeken in. Het werk, dat hier ge- heeft gezorgd voor deze hulpbehoevenden en het is dan ook een genot te zien hoe vroo- lijk en opgewekt zij hun weggaan. De moeite waard is dit Tehuis te bezoeken, het ligt aan de straatweg tusschen Putten en Ermelo. U bent daar altijd welkom, komt U daar langs stapt U dan even af en tracht dan even in het leven der blinden te komen, dan zult U vanzelf willen helpen aan dit opbouwende werk. Deze vereeniging doet ook pionierswerk. O.a. zijn de blinden, Stoelenmatten algemeen bekend blijkt) werd in het jaar 1887 een Vereeniging opgericht, onder den hierboven genoemden naam. Het doel dezer Vereeniging was, „zich het lot van verstootene, onverzorgde hulpbe hoevende, zwakke of gebrekkige personen aan 1e trekken (Art. 1 der Statuten) en verder Avenschte zij hen, die in haar stichtingen worden opgenomen geheel te verzorgen en te leiden in Christelijke liefde en barmhar tigheid overeenkomstig Gods Woord (Art- 2 der Statuten). Deze tweeledige opdracht, vormt nog het doel en het uitgangspunt van het werk der Johannes-Stichting, dat zij in bovengenoemd jaar, in een door de Nieuwveensche familie Sas se beschikbaar gestelde woning aan ving, maar die ten gevolge van de vele aan vragen om plaatsing, spoedig te klein bleek en slechts enkele jaren daarna werd ver bouwd tot een Inrichting, die ook in de loop der jaren herhaaldelijk moest worden ver groot en naar de eischen van den tijd, die aan een Verzorgingshuis mogen worden ge steld, werd gemoderniseerd. Deze verruimm'- gen en verbeteringen hebben zich zelfs tot op dezen dag voortgezet De nadruk moet hier gelegd worden op „Verzorgingshuis", want iets anders w i 1 en m a g het niet zijn. Een Verzorgingshuis, dat wil niet zeggen: „een Tehuis zonder meer", want, zoowel' Predikant als Dokter, brengen er hun dagelijksche bezoeken in verband met de geestelijke en lichamelijke nood en be hoeften der verpleegden en ook het verple gend nersoneel bestaat uitsluitend uit gedi plomeerde verpleegsters. Nieuwveen biedt thans plaats voor 290 veroleegden, zoowel Mannen als Vrouwen, een aantal, dat straks als deze \erbouwing, die ook nu weer aller eerst verbetering bedoelt, en, naar we hopen, aan het einde van dit jaar gereed zal komen, tot 310 plaatsen zal worden uitgbreid. Een tweede tehuis Het aanhoudend vragen om plaats, waar aan niet kon worden voldaan, is mede reden geweest, dat in het jaa-r 1928 te Huis ter Heide (gem. Zeist) een tweede inrichting werd geopend, met gelijk doel en werkwijze, die plaats biedt voor 320 patiënten. Als men Van Utrecht naar Amersfoort gaat, kan men deze op eenigen afstand van de Amersfoort- KUNST EN LETTEREN NIEUWE WEGEN IN DE BOEKVERKOOP. r »;-*».£ Uitgeverij Callenbach 'te N ij k e r k fieeft het initiatief genomen tot het invoe ren van een geheel nieuwe reclame-methode om het goede boek dichter bij het publiek te brengen. Zij heeft de talentvolle Nederlandschc .■woordkunstenares Charlotte Köhler bereid gevonden voor haar twee der aangrijpend ste fragmenten uit het alom geprezen, po pulaire boek „Bart j e" van Anne de Vries, voor te dragen. Deze fragmenten heeft zij laten vastleggen op de gramofoon- plaat, welke aan de boekhandel ter beschik king is gesteld. Daartoe door de boekhandel tz t. uitge- noodigd, zullen belangstellenden deze su blieme voordracht, welke ongeveer 6 minu ten duurt, kosteloos kunnen aanhooren. Dat deze nieuwe aantrekkelijke reclame- methode belangstelling zal verwekken lijkt ons zeker, temeer waar het de roman „Bart- je" geldt, waarvan, naar men ons mededeelt thans hel 45ste duizendtal ter perse is. PHILOSOPHIA REFORMATA Naar wij vernemen zal dezer dagen bij- den Uitgever J. H. Kok te Kampen het eer ste nummer verschijnen van een nieuw tijd schrift: Pliilosophia reformat a, or gaan van de Vereen, voor Calvinistische' Wijsbegeerte. De redactie van het Tijdschrift is in handen van Prof. Dr. J. Bohatec (Wee- nen), Prof. Dr. H. Dooyeweerd (Amsterdam) Prof. Dr. H. G. Stoker (Potchefstroom) en Prof. Dr. D. IT Th. Vollenhoven (Amster dam). Het tijdschrift zal om de drie maan den verschijnen in nummers van vier vel op royaal formaat. De abonnementsprijs is f3,75 per jaargang. Het eerste nummer be vat de volgende bijdragen: „Het dilemma voor het Christelijk Wijsgeerig denken en liet critisch karakter van de wijsbegeerte der wetsidee", door prof. dr. IT. Dooyeweerd; „De genade Gods en de structuur der gan- sche schppping", door ds. S. G. de Graaf; „Het soortbegrip en de idee, van het con stante structuurtype in de biologie" door dr. J. TI. Diemer; „De levensbeschouwing der socialistische arbeidersmassa", door Ir. B. ter Brugge; „Boekbespreking" door K. J. P. Karei Hoffmann f De eerste violist der Bohemers Na Herold, die 1% jaar geleden gestorven is en Suk, die tien maanden terug heenging, is thans de derde man van het befaamde Boheemsclie Strijkkwartet, Karei Hoffmann, die de eerste violist was, overleden. Hoff mann is 64 jaar gewprden. Hij stierf gister avond in zijn woning te Praag aan een kwaal waarvan men reeds geruimen tijd wist. dat ze ongeneeslijk was. Alleen de jongste van heit kwartet, Zelenka de cellist, is nu nog in leven. Hoffmann was uit een eenvoudig arbei dersgezin op Smichov afkomstig. Reeds jong toonde hij zich heel musikaal. Dertien jaar oud kwam hij op het conservatorium. In 1SS2 behaalde hij zijn eerste roem met het dubbelconcert van Brahms. Reeds op liet conservatorium ontstond het Boheemsche strijkkwartet in zijn eerste samenstelling. Hoffmann bleef er de eigenlijke ziel van. De overlede- kunstenaar heeft den wensch uitgesproken stilte begraven te worden en het geld voor kransen te besteden als bijdragen voor het ondersteuningsfonds voor arme conservatoriumleerlingen. Johannesstichting, Huis ter Heidê. Vooraan sche Straatweg zien liggen, en komt men onder den indruk van deze comfortabele in richting, die in haar breed front en haar breede strakike lijnen, als een machtig bouw werk imponeert, omgeven als het is door ruim 20 H.A. bosch- en heidegrond, waarvan een deel door het maken van goedverzorgde vloeivelden, in prachtig bouwland is omge schapen. Het gebouw is geheel naar de eischen des tijds ingericht, terwijl ook alle zorg is besteed aan het scheppen van een huiselijke en ge zellige sfeer. In de aan de stichting gebouw de kapel wordt eiken Zondagochtend een Godsdienstoefening gehouden. Ten behoeve van de vele bedpatiënten wordt deze dienst naar de ziekenzalen doorgezonden door mid del van een geluids-installatie. De ziel der barmhartigheid Barmhartigheid der ziel, was voor de man nen-oprichters der Johannes-Stichting, de GEMENGD NIEUWS Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam werd een 20-jarige dienstbode uit de Euterpestra^t op de Jacob van Nellepkade, toen zij daar op de fiets reed door een auto aangereden. Met een hersenschudding werd zij naar de Valerius- kliniek vervoerd. Men meldt ons uit Hoofddorp (N.-H.) Op den Venneperweg, voor de boerderij van den heer O. de K., heeft een ernstig ongeval pla,ats gehad. De arbeider K-, uitNieuw-Vennep, die daar te paard reed, werd aangereden door een achteropkomende auto. K. werd van het pa.ard geslingerd en bekwam ernstige kneu zingen aan den schouder. Het paard werd zoo ernstig gewond, dat het moest worden afgemaakt. De bestuurder van de auto, TI., uit Nieuw-Vennep, reed door, doch werd later door de politie opgespoord. Branden te Rosmalen Bij Rosmalen (N.Br.) brak brand uit in de woning van de familie Van Ingen. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse arriveerde was het huis reeds geheel afgebrand. De inboedel ging geheel verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dokt de schade. Voorts is brand uitgebroken in een schuur gelegen achter het woonhuis en de bakkerij van den heer Goethem. De brandweer die spoedig ter plaatse was nam het blusschingswerk krachtig ter hand en wist te voorkomen, dat het woonhuis en de bakkerij door het vuur werden aangetast. De schuur, waarin zich een groote voor raad stroo bevond, werd echter een prooi der vlammen.. Ook hier is de oorzaak onbekend. ERNSTIG TRAMONGELUK Te Amsterdam is een 65-jarige vrouw, die voor het Vondelpark de Stadhouders kade wilde oversteken, tegen een tramwagen van lijn 6 opgeloopen. Met hoofdwonden en een zware 'hersenschudding is zij naar het VVilhelmina-Gasthuis vervoerd. Den bestuur der van de tram treft geen schuld, aange zien hij herhaaldelijk signaal heeft gegeven GERAFFINEERDE ZAKKENROLSTER Te Amsterdam werd een in de Mo- lukkenstraat loopende vrouw aangesproken door een voorbijgangster, die, met de mede- decling dat haar mantel aan den achter kant vuil was, gedienstig over de bewuste plek begon te vegen. De eigenaresse van den mantel bedankte de vrouw A'oor haar be hulpzaamheid, doch kwam tot andere ge- daahten, toen zij kort daarna bemerkte, dat haar portemonnaie met eenige guldens uit haar mantelzak verdwenen was. Aan gifte bij de politie volgde, die thans op zoek is naar de pseudo-Av eldoenster. WONDERLIJK BEWAARD Maandagavond te zeven uur werd de auto van den heer J. Bouwman te Winsum, inspecteur A-an het Nederlandsch Rundvee stamboek, toen hij den onbewaakten over weg nabij Winsum passeerde, door een uit de richting Roodeschool komenden trein ge grepen een eind meegesleurd. De machinist wist den trein spoedig tot stilstand te bren gen. De auto bleek gehavend te zijn, doch de heer Bouwman had geen letsel bekomen De trein had tien minuten vertraging. 1 icht van liet hoojdgebouu). ziel der Barmhartigheid, en het stemt tot groote. vreugde en dankbaarheid, dat de Ver eeniging, het doel dat zij zich bij de oprich ting stelde, getrouw is gebleven, ook al zou men de meer dan 600 personen (denk u dat getal eens in, bedenk eens Avat een leed daar achter ligt) die in de beide stichtingen wer- den opgenomen en daar verzorging vinden, in de taal van onzen tijd beter kunnen samenvatten onder den meer algemeenen naam van „Maatschappelijk Ongeschikten", Avaarmede dan Avordt bedoeld: „Ouden van Dagen, Zwakken en Gebrekkigen, zoowel naar den geest als naar het lichaam; ook zij die bescherming behoeven, zoowel ook tegen zichzelf bescherming noodig hebben. Beide stichtingen zijn zgn. „AangeAvezen inrichtin gen" en staan als zoodanig onder Rijks toe zicht. Onrustige patiënten en idioten worden echter niet opgenomen. De verpleegkosten bedragen per jaar 450 (geneeskundige verzorging in de inrichting inbegrepen, behoudens bijzondere gevallen en omstandigheden), terwijl voor kleeding en schoeisel behoort te Avorden gezorgd, door hen die de verpleging bekostigen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat nu reeds enkele jaren deze kosten met 5 pet. zijn ver minderd, echter draagt deze vermindering een „vrijblijvend karakter". Subsidies van Overheidswege worden niet- genoten en het Bestuur a erricht zijn vele arbeid geheel belangeloos. Arbeidstherapie Op nog 'n bijzonderheid moet hier worden geAvezen. Arbeidstherapie is tot een gevleu geld woord geworden de laatste jaren, Avaar het geldt verpleging in een inrichting. Maar toch afgezien van de vraag of deze ontdek king van de laatste jaren is, was het toch al die jaren in de Johannesstichting, niet alleen regel, maar ook beginsel, dat de ver pleegden medehielpen aan den arbeid i n de Inrichting en alzoo medewerkt.cn aan de verzorging, en de opbouw van het groote Een inval in een roofhol Oude Inbraken opgehelderd Zaterdagmiddag heeft de RijksveldAvaclit een inval gedaan in de Avoning van den arbeider W., gelegen aan den Rijksweg te Belveld (L.). Men had reeds lang het vermoeden, dat in deze Avoning koffie en thee Averd ge bruikt afkomstig uit den leeggeroofden par- levinik, A\-elke diefstal enkele maanden ge leden op de Maas onder Baarle was ge pleegd. Bij een onderzoek in de woning vond de politie onder de pannen A-an het dak een partij koffie, thee en tabak, afkomstig van den diefstal uit bedoelde parlevink. Ook Averd hier de schrijfmachine en de reken machine gevonden, welke in Januari j.l. bij een inbra!ak in het kantoor van den zaad- handel Joordens te Blerick ontvreemd wa ren. Al deze goederen Averden in beslag ge nomen. Toen W. 's avonds in zijn woning terugkeerde, Averd hij aangehouden, doch la ter weer op vrije voeten gesteld- Tot voor kort werd genoemde woning be- Avoond door zekeren J., bekend onder den naam „De Witte van Wanssum". J. en zijn zoon W. J. bevinden zich sedert eenigen tijd in hechtenis Men vermoedt, dat J. en enkele zijner zoons de dievenbende A'ormen, die eenigen tijd geleden Noord-Limburg onveilig maakte De politie stelt 'n uitgebreid onderzoek in. MOLEN IN VLAMMEN Te Meerkerk (Z.H.) is de koren molen „De Kivit", staande aan de Tolstraat, geheel door brand verwoest. De molen, die in eigendom toebehoorde aan de familie Kivit, bestond dit jaar juist één eeuAV. De laatste jaren was de korenmolen niet meer in bedrijf. De eigenaar Avoonde apart yan den molen. Er Avaren dan ook noch meu belen, noch meelvoorraden in den molen aan\Arezig. Omtrent het ontstaan van den brand tast men in het duister. De schade, die op ongeveer 7000.— wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. EEN ONGELUKKIGE Een agent van politie ontmoette 's avonds op den Adelaarsweg te Amsterdam een oude man, Aviens loopen argwaan wek te. Hij deed tamelijk vreemd en bleek niet geheel normaal te zijn. Daarom nam de agent hem mee naar het politiebureau. Uit zijn beweringen kon men Aveinig wijs wor den. Zijn Avoonplaats wist hij niet op te geven'. Toevallig Averd ongeveer gelijktijdig per radio een extra politiebericht uitgezonden, waarin de opsporing werd verzocht van iemand, ontvlucht uit een oudemannen huis te NieuAvveen. Bij nader onderzoek bleek de in bewaring gestelde man de be wuste te zijn. Hij AAas 's middags loopende naar Amsterdam vertrokken en trof onder- Aveg een bereidAvillig autobezitter, die hem toestond mee te rijden. Om half tAvaalf werd de oude weer door den vader van het Huis uit Nieuwveen per auto afgehaald. FELLE BRAND TE WERKENDAM Te Werkendam ontstond brand in de schuur van den landbouwer P. Ippel aan den Visschersdijk. Het vee Avist men nog bijtijds te redden, behoudens twee kalveren en eenige varkens, die in de vlammen zijn om gekomen. Toen de brandweer arriveerde was de schuur afgebrand en Avas het vuur overgeslagen naar een groote hooischelf van den landbouwer M. Ippel, die eveneens to taal verbrandde. De brandweer wist niet dan met de grootste moeite de aangrenzende gebouwen te bejioudcn. Geen devaluatie in Frankrijk Alle geruchten gedementeerd In een persconferentie heeft de Fransche minister A'an Financiën, Regnier, opnieuw gewezen op het on zinnige van de geruchten, die de ronde doen over een op handen zijnde deva luatie van den franc, een embargo op goud of een gedwongen conversie der staatsleeningien. De minister verklaarde, dat maatregelen van dien aard die trouwens nooit over wogen zijn de tusscheiikomst van den wetgever zouden behoeven, zoodat. zij der halve niet genomen zouden kunnen worden zoolang de Kamer met vacantie is. De mi nister voegde hier nog aan toe, dat derge lijke maatregelen in het bijzonder ondenk baar zijn op een oogenblik, dat de prijzen der landbouwproducten aanzienlijk zijn ge stegen, een stijging, die reeds van gunstigen inA'loed is geweest op handel en industrie. De minister wees er op, dat de begrooting door aanmerkelijke besparingen gesaneerd is, dat de schatkist haar verplichtingen steeds stipt nakomt. Indexcijfers van aandeelenkoersen Een daling in Maart Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende indexcijfers van koersen van aandeelen mede (basis 1921—1925 100) 1936 n. Febr. Maart 3.8 39.7 38.7 .6 72.9 72.3 t.l 3.6 3.2 i-4 36.9 34.2 1.8 32.0 30.6 3.5 49.2 47.9 .4 77.1 75.5 .0 37.2 35.7 (v. J. 814.940.—). Div. 10% (onv.). Blijkens het jaarverslag over 1935 heeft de N.V. Alg. Exploratie Mij. een winstsaldo behaald van 812.348.(v. j. 814.940.—). Er wordt 10divi dend uitgekeerd (onv.). Aan het verslag ontlccncn wij de volgen de bijzonderheden: Het resultaat over 1935 stelt ons in staat een voorstel te doen, om weer een bedrag van 103.000 (onv.) op de concessies af te schrijven en door toepassing van de statu taire winstverdecling, een slot-dividend uit te keeren van 6% (onv.) over het nomi nale bedrag der aandeelen of 7.80 (onv.) per aandeel van 120, Avaarna een bedrag A*an 5.81 (13.360) als onverdeeld dividend saldo op nieuwe rekening kon worden ovo-^bracht. Het dividend over het afge Ich .t jaar zal dan in totaal 10% (onv.) bedragen. ieverd wordt, wordt zeer geroemd. De lei ding van deze drukkerij berust bij een blin de dame. Zoo AAorden daar o.a. gedrukt De BLuidengids, welke iedere maand verschijnt, een Blindengids voor Indië en eveneens een ^ekelijksch verschijnende omroepgids. Als U al deze dingen leest, dan merkt ge 1, hoe groot het gemis ook is, £od weder In den toestand der ertsconcessies in Ta- panoelier kwam geen verandering. Het vastrecht a\rerd als gewoonlijk aan het gou vernement betaald. Dank zij de verhoogde booractiviteit der B. P. M. kon ook over 1935 de productie niet alleen gehandhaafd, maar zelfs nog in vergelijking met 1934, over alle terreinen gerekend, met ruim 2000 ton worden over troffen. De onderhandelingen omtrent de verdere exploratie van de concessie „Kajo Aroe" hebben in het verslagjaar nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Wat de explo ratie wan het 5a-contract te „Madoera" be treft, bestaat het voornemen om in den loop van 1936 nog een intensieve geologisch onderzoek te doen plaats hebben ter defi nitieve vaststelling der plannen voor de naaste toekomst. Aan het jaarverslag over 1935 van de N.V. Maatschappij van Levensverzekering „Vesta" te Arnhem ontleenen wij de volgende bij zonderheden: In aanmerking nemende, dat Avij nog steeds leven in een tijdperk van aanpassing en langdurige Averkloosheid, mogen wij over de bereikte resultaten tevreden zijn. Met goedkeuring van de Verzekerings kamer Averd overgenomen het „Fonds tot Ondersteuning der Weduwen en Weezen van vrijwillig dienende Militairen beneden den Rang van Officier" (Fonds Francke en De Meester). Afgesloten Averd een bedrag van 9.445.280.18. Het verzekerd bedrag steeg tot 62.655.919.67. aan deze Inrichting tegen ongevallen en tegen ziekten verzekerd en ontvangen zij hun loon in A'acantiedagen. Ook de blinden, die niet in het Tehuis wonen, maar in het dorp Ermelo, zijn van huis tot huis verze kerd. Zoo gaat deze A-ereeniging voorop, ver-» trouwend op Gods zegen en op de hulp van U die dit leest» rentegevende het voornaamste bestanddeel vomen. In het algemeen Averden rente en aflossing prompt betaald. Bij het uitkomien A'an het verslag was slechts een bedrag van ƒ1.339.71 aan rente achterstallig. De extra reserve verminderde door af boeking van het saldo koersverlies ad j 114.105.39 en de afschrijving op vaste goe« deren, enz. ad ƒ36.477.45, met ƒ150.582.84, terwijl aan deze reserve uit de winst Averd toegevoegd ƒ177.737.43, Avaarna deze be- draagt ƒ697.475.6514. De netto bedrijfswinst bedroeg 2Sl.881.75j waarvan, na aanvulling van de extra re serve als voormeld, werd bestemd voor: toevoeging aan het pensioen- en ondersteu ningsfonds ƒ6.025.56; gratificatiën ƒ10.600; winstaandeel verzekerden Friesch-Holland- sche ƒ2.080.60; dividend- en tantièmebelas ting 5.438.16; aandeelhouders (7.7 ƒ77.000; oprichtersbeAvijzen ƒ3000. Wiltonconcern Thans ook voorstellen aan obligatiehouders 1901 Door de N.V. Wiltons Machinefabriek ert Scheepswerf zijn thans ook voorstellen ge daan aan houders der 414 leening 1901 om haar verplichting tot aflossing geduren de 1936 te schorsen. De toelichting op dit voorstel is van gelijkluidenden aard als bij de voorstellen gedaan aan de overige obli gatiehouders. De onderhavige leening was oorspronkelijk groot ƒ1.250.000. Van de lee ning staat thans nog uit ƒ210.000, waarvan op 1 Mei van de jaren 1936 tot en met 1941 telkens ƒ35.000 zou moeten Avorden afgelost, volgens het oorspronkelijke plan. Van Nabij en Ver De Bataafsche Hypotheekbank zal na ruime reserveering over 1935 geen dividend uitkeeren (v. j. 12 De winst over 1936 van Van Mierlo en Zn te Breda bedraagt 102.210 (v. j. ƒ103.386) Lr wordt 5 dividend uitgekeerd (onv.). De nettowinst van de Steenwijker Bank over 1935 bedraagt ƒ9216 (v. j. ƒ9337). Er wordt 3 dividend uitgekeerd (v. j. 5 In de vergadering van aandeelhouders der Ver. Stahlwerke werd medegedeeld, dat de gang van zaken in het loopende boek jaar is verbeterd. Zoowel de binnen- als buitenlandsohe orders zijn gestegen. Aan premiën, koopsommen, renten en hu ren werd ontvangen ƒ2.855.117.48. Aan uitkeeringen en afkoopen werd be taald ƒ1.321.422.02. De premiereserve eigen risico steeg van ƒ10.506.673 tot ƒ11.076.815. Alle beleggingen en bezittingen te zamen het realiseerbaar vermogen van de Mij bedragen: hypotheken ƒ5.593.597.53, vaste eigendommen 357.650, effecten 3.890.372.78 aandeelen in zuster- eii dochterondernemin gen ƒ69.000, leeningen op schuldbekentenis met, of gegarandeerd door, openb. lichamen 1.991.920.54, polisbeleeningen ƒ724.971.50, gedeponeerd bij herverzekeringrnaatschap- pijen ƒ51.552.36, saldi bij bankiers, kassiers, girorekeningen ƒ18.957.93, kas, saldi bij agenten, enzoovoort 528.042.98%, totaal 13.226.065.62*4; welk bedrag te verminde ren is met: gedeponeerd door herverzeke- ring-mijen ƒ128.653.8314, gereserveerde uit keeringen 12.377.81%, saldi van herverze- keringmijen en diversen ƒ310.743.32, totaal 451.774.97, zoodat het netto realiseerbare vermogen van de Maatschappij bedraagt 12.774.290.65%. Stelt men hiertegenoA'er onze verplichtin gen jegens de verzekerden, de premiereser ve eigen risico, ad ƒ11.076.815, dan blijkt de overdekking daarvan te bedragen 1.697.475.65%. De effecten bestaan hoofdzakelijk uit bin- nenlandsche fondsen, waarvan de vaste LICHAMELIJKE OEFENING De Bondsdag van den C.K.B. Voor den Bondsdag van den Chr. Korfbal- Bond, welke D.V. op Maandag 13 April 1 weeden Paaschdag) zal worden gehouden, hadden vanmorgen 90 twaalftallen inge schreven. Hoewel het aantal inschrijvingen de laat ste jaren steeds om de 80 draaide is dit aan tal toch als AA'e ons goed herinneren een re cord. Enkele clubs hebben dan nog den offi- cieelen sluitingstermijn verzuimd. Die zullen wel achter het net visschen! In elk geval belooft het Aveer druk en fleu rig te worden op het groote terrein aan de Van Tuylstraat, bij de halte Laan van N.O.I. De inschrijvers komen uit alle deelen deg lands en zullen met drie extra-treinen won den vervoerd. ELECTRISCHE V0L-AUT0MATISCHE KOELINSTALLATIES DE OUDSTE EUROPEESCHE FABRIEK OP DIT GEBIED STALEN KOELKASTEN IN ELKE GEWENSCHTE MAAT LAAG STROOMVERBRUIK GERUISCHLOOZE WERKING Vert. voor Nederland: KOELRAD N.V. 1935 Nov. Dec. Ja 1. Nijverheid 34.3 34.2 36 2. Bank- en Cre- dietinstell. 69.1 68.7 71 3. Scheepvaart 4.0 3.7 4 4. And. ondern. 32.4 32.6 35 Tot. fondsen 1 t.e.m. 4 28.9 28.6 30 5. Ind. fondsen 42.5 43.6 4S 6. Petroleum 67.0 66.6 72 Tot. fondsen 1 t.e.m. 6 33.1 33.1 36 Algemeene exploratie Winstsaldo 1935 812.348 „Vesta" Mij. van Levensverzekering N.V. Verzekerd bedrag in 1935 gestegen tot ƒ62.655.919. Netto bedrijfswinst 281.881.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10